PasHail Pextern 2a DE GOEDE EN DE GELUKKIGE tews® "-AaWMs «sas sriST ws POLITIEKE BRIEVEN Het cultuur-technisch werk in Zeeland Onze provincie kreeg een voorsprong Aardappelbewaarplaatsen hebben belangrijke taak verstopping 'orme vraag naar IVÓftöL -tandpasta Monumentaliteit en het christelijk bewustzijn DRAKERIG FEEST HIGH SPEED Antwerpse kunstenaars exposeren te Breda Edmond van Dooren Vervroegde examens bij VHMO schadelijk @ee! de strijd niet op tegen K "ssisch-Egyptisch handelsverkeer Beste Eduardt Het wordt interessant J Wat de liberale tante wil 5 Socialistische oppositie j om de oppositie Moeilijkheden in het zicht Pieter Amice Pieter Eduard Tot stand gekomen is 2000 h.a. Zevenjarige knaap verdronken Air France beperkt diensten op Cairo Landbouw-coöperatie-centrum vergaderde VIERDE BLAD DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 I Advertentie) VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG J^^jj A'^D OBj '.3~rj."Rifl16B PI"Ir* DONDERDAG SEPTEMBER Slechts zelden zagen we werk van een schil der. die blijkens dat werk zo intens genoot tan het samenspel van kleur en lijn, van geest en hart als de 60-jarige Antwerpenaar Edmond van Dooren. Van aanleg is deze gelukkige menseen denker. Het mate riaal van de wijsgeer is doorgaans het ge sproken of geschreven woord. Daarmee kan hij zijn gedachten kleurrijk overbren gen op anderen. Altijd echter zal er voor de toehoorder een tekort blijven men mist het visuele element. Bij Edmond van Doo ren is het meest opvallende, dat hij de ge hele zaak omdraaitbij hem mist men de woorden, die vervangen worden door be wegende lijnen, door welsprekende kleur, door alleenspraken of dialogen in vorm. Hij is de schilder van de wijsbegeerte, zoals deze zich in de westerse cultuur sinds 1900 ontwikkelde. Dat cultureel Centrum ..De Bijerd" te Breda met ruim honderd werken een expositie van Edmond van Doo ren brengt (tot 7 oktober) is alleen reeds verheugend, omdat diens oeu vre onverkort een documentatie van bovenomschreven ontwikkeling mag worden genoemd. In die zin zal de schilder tot de ..onsterfelijken" be horen. Zijn onvermoeid worstelen met de gedachte in het snelle evolu tie-proces van de 20ste eeuw is bij zonder boeiend en voor hen, die zich de moeite willen .geven deze worste ling met aandacht en daardoor toe nemend begrip te volgen, ook zeer indringend en klaar uitgebeeld. Van Dooren brengt ons letterlijk in een ruimte buiten het lichaam en zelfs buiten de aarde. Vanuit dat door hem bezette „stukje heelal" overschouwt hij het mensdom. Daar door alleen al komt er tussen die wriemelende mensenmassa een be slissend verband van geringheid en afhankelijkheid, niet alleen van de mensen onderling maar vooral ook van de krachten, die boven het licha melijke uit het mensdom voortbewe gen. Aldus komt Edmond van Dooren schijnbaar spelenderwijze maar in wezen dank zij de onbegrensde in zet van zijn schier onuitputtelijk ver mogen tot ..beeldend denken" aan het verbluffende resultaat, dat het woord ,,De' Geest waait waar Hij wil" voor ons duidelijk en aanvaard baar gestalte kreeg. De „monumentale" catalogus, wel ke de organisator van deze tentoon stelling, dr. M. Tralbaut (van wien van Dooren een uitstekend portret schilderde) meegaf, onderscheidt naar onze mening dan ook gedeel telijk ten onrechte dit oeuvre in wer ken „met een godsdienstige inslag en andere." Het gezuiverde godsdienstige ele ment kan men namelijk, zo menen wij, nimmer en nergens van dit werk losweken. Het is er wezenlijk mee verbonden, al zij toegegeven, dat het niet steeds overal even sterk tot uit drukking komt. Deze Sint Jozef" van Albert Poels F is in gips te zien op de tentoonstel- I ling in het Cultureel Centrum „De I Beyerdte Breda. Het origineel I werd uitgevoerd in witte hardsteen Albert Poels I Re algemene vergadering van de groep moderne talen, geschiedenis en aardrijkskunde van het Genootschap van leraren aan Nederlandse gym nasia en Lycea, heeft te Driebergen een motie aangenomen over het ver schuiven van het schriftelijk eind examen van de middelbare scholen m de levende vreemde talen naar het einde van de voorlaatste klasse. De motie zegt, dat dit een schade lijke invloed zou hebben op het on derwijs in die talen en geen wer kelijke verlichting zou brengen voor de leerlingen in de 5e en 6e klasse. De motie is ter kennis gebracht van de minister en staatssecretaris van O.K. en W„ de Onderwijsraad en het college van inspecteurs bij het V.H. M.O. (Advertentie' DIT IS de manter om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en s avonds voor het naar bed gaan een glaa water en ga op een vast uur van de dag -r het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes 2e week: elke avond één 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. o^ It Leverpilletjes zorgen voor ul\ g»ï£?v?er die nodie is om het ™ed- 1 beter te verteren en de darmen te maken bovendien dat de n daan)a °P eigen kracht regel- LevermliitfJ* we£ken. Zó helpen Carters heid?f n i U helemaal van hardlijvig- later doorzog" mens- En moïht u leldheid o( grtrek'ïan6 h6'6"'0"?6 h eens verstopt raken d tocb ïS3r£R™2? Hadio-Moskou heeft ppmeiri j z. scheepvaartverkeer gaande u Russische ZwaFtezeehT, USSen Egypte voor Uitvoering van e" A I' i' .'hRl-halR naac De tweede exposant, afkomstig uit hetzelfde ..tijdperk" is de Vlaamse beeldhouwer Albert Poels. Ondanks de kenmerkende verwantschap met de geestelijke instelling van Edmond van Dooren, biedt Poels ons werk stukken, die naar de vorm meer toe gankelijk zijn en naar de aard meer onmiddellijk liggen binnen dat nog steeds vrij onoverzichtelijke vlak van de eigen zuidelijke cultuur. Dit laat ste bedoelen we dan zeer nadrukkelijk in het brede verband, waarvan dr. Tralbaut reeds in de eerste Beijerd- expositie Confrontatie Noord-Zuid" zo duidelijk deed blijken. Dat de (wijde) omgeving van Bre da zelf nog maar aan het prille begin van een typisch eigen cultureel le ven staat, is dan ook een van de kenmerkende accenten, die ons het woord „onoverzichtelijk" ingeven. Dat er 'n brede bovenstroom, waar door met name w.-Noord-Brabant nauwelijks schijnt te zijn beroerd, terdege bestaat en krachtig „leeft", zal binnen een half jaar door de ten dele nog te verwezenlijken reeks tentoonstellingen in De Beijerd on getwijfeld zijn bewezen. Dat is waardevol en onmisbaar voor de bevolking van een gebied, dat zo veel rijke en gevarieerde mogelijk heden biedt, waar het gaat om het tot bloei brengen van cultuurbesef. Sterke schakel Zo is Poels een sterke schakel in de keten, die historisch het zuiden van ons land en het noorden van België cultureel samenklonk. Hij is ook uitgesproken de „vertaler" in het Vlaams van wat internationaal in zijn tijd (in o n z e tijd dus) leeft. En zijn vertaling mist niets aan kracht en duidelijkheid. Breed en fors in zijn vormgeving, ongekunsteld in zijn kijk op het menselijk gemoed en al zijn geheimen, schenkt hij ons kunstwerken, die vooral naar de in nerlijke kracht gemeten met recht monumentaal mogen heten. Ook voor hem geldt, dat het christelijk bewustzijn bepalend is voor wat zijn handen mogen maken. Daarin ligt waarschijn lijk ook de reden vervat, waar om de begrippen eenvoud en dienstbaarheid als exponenten van alles wat door en door menselijk is in zijn werken zo alles-beheersend naar voren ko men. Voor beide kunstenaars zou men misschien samenvattend nog het best kunnen zeggen: zij geven een beeld van de geluk kige en van de goede mens in de Lage Landen, zoals deze er krachtens talent en inspanning kan uitzien. LEO BOEKRAAD DE GIERIGHEID (olieverf op linnen) door Edmond van Dooren. In de catalogus staat de volgende verklarende tekst: De ineengedoken kramp rond de idee van het bezit. De geestelijke verstarring, die wortel schiet in de bewegingloosheid en derhalve het bezit met al zijn machtssymbolen tot bespotting maakt. Rond het figuur: de gifatmosfeer van het slan genbroedsel. In de hoek rechts onder: het masker van de krankzinnige angst in de nabijheid van de spiegel en de gesloten doos met, onder de spiegel, de kwalen, de schrik van de zelfbespiegeling, (Ad'-ertentie) acjc qo©t de-Goede kwsIi teiEiw >ub*n~var - Nou wordt het toch werkelijk wel interessant met de kabinetsformatie. Ineens is de belangstelling, die bij de meesten volledig was ingeslapen, uit de dommel opgestaan. Gaan we nu werkelijk eens iets nieuws krij gen in de Nederlandse na-oorlogse politiek? Een kabinet van mannen, die nu eens niet bij voorbaat weten, of hun program behagen vindt in de ogen der fracties? En een oppo sitie, die zal woeden en brullen, dat het allemaal maar conservatieve prutsers zijn? Zuiver spectaculair zal dat heel wat aardiger worden dan het gezapig politiek-bedrijven, waarin Nederland reeds sinds jaren uitmunt. Zal het landsbelang er schade van ondervinden? Kom, la ten we ons geen muizenissen in het hoofd halen vóór de tijd. Grappig is het te zien, hoe de socialisten verbluft staan, dat een De Gaay Fortman - links-anti-revolutionair betitelde men hem - zijn opdracht niet teruggaf, toen het rode con sult weer het „Njet" uitsprak. Dat opgeven had men blijkbaar stellig verwacht. Grappig is het ook ken nis te nemen van de nog altijd libe rale Nieuwe Rotterdammer, die er zijn spijt over uitspreekt, dat er nu geen regering van socialisten, liberalen, A.R. en C.H. werd nage streefd met de katholieken in de oppositie. Je weet, dat ik ook wel eens met deze gedachte heb ge speeld uit het oogpunt van een ge zondheidskuur voor de KVP. Maar dat is zeker niet de opzet van de oude liberale tante. Zij zou haar versie van „de vrijheid" met be hulp van de socialisten graag uitge werkt zien in de wetgeving en de protestantse partijen mogen dan als slippendragers fungeren. De A.R. en de C.H. zijn wel wij zer. Hun lokt het uitschakelen van de KVP geenszins aan. al zouden misschien enkelingen uit de anti papistische achterban dat wet gaar ne zien. Ik moet zeggen, ik mag zo wat leven in de brouwerij wel. Daa-r hebben wij buitenstaanders tenminste wat aan. Ik zie je het voorhoofd al fronsen over zo veel i t i f politieke lichtzinnigheid. Ik kan me die echter lekker veroorloven. Dag, Eigenlijk vraagt je brief een zeer uitgebreid antwoord. Want ie stelt heel wat zaken aan de orde. Zoals het „nieuwe" in de situatie, met de gevolgen daarvan is het parlemen taire leven: de consequenties voor het landsbelang: de positie der so cialisten: de verlangens van de li beralen èn de houding der protes tantse partijen. En dan tenslotte je zij het niet al te uitbundige vreugde over wat leven in de brouwerij. Zoals de zaken zich nu laten aan zien, zal je inderdaad leven in de politieke brouwerij kunnen ver wachten, wanneer de PvdA solied in de oppositie gaat. Oppositie is een gezond ding in de parlemen taire democratie. Maar dan moet ze loyaal zijn. De voorlichting van de socialisten, zoals ze nu al ten tonele wordt gevoerd, doet van die loyaliteit in de socialistische pers en radio èn televisie echter niet al te veel verwachten. Veeleer zal zij overbodige scherpte aan de parle mentaire strijd geven, ''al ze be paalde verhoudingen grondig kun nen bederven. En dat zal niet ty pisch in 's lands belang zijn. Natuurlijk wordt de Dositie der socialisten een moeilijke. Maar zij hoeft nog geen oppositie te voeren omwille van de oppositie. En daar ben ik nu een beetje bang voor. Als regeringspartij heeft ze altijd verre weg het leeuwenpart van de rege ringssuccessen voor zich opgeëist. Wat moet zij doen omwille van haar propaganda als zonder haar ook een goed, een sociaal beleid wordt ge voerd? Neen Pieter, dat leven in de brouwerij kon wel eens een onge zond spektakel worden. Maar ja, de heren Suurhoff en van Tilburg zijn met zulke eisen bij de informateur de Gaay Fortman aangekomen, dat langer praten geen zin had. En dat viel de heren te gen; nog meer onderstel ik toen ze goed en wel weer op straat stonden. Maar er zijn er ook onder de socialistische voormannen, die verheugd zijn om in de oppositie te gaan. Dus zijn er nogal moeilijk heden in de kring van de PvdA. Eén ding doet me genoegen. Na melijk, dat je me nu in feite gelijk geeft, wat mijn standpunt over een KVP in de oppositie aangaat. Dat zou niet in het belang zijn van ons land, nog minder in het belang van het katholieke volksdeel. En wat gaat er nu gebeuren? De brede basis is wel echt van de baan. Zal het de informateur gelukken zo te manoeuvreren, dat straks naast katholieken en protestanten, neu trale èn rose èn rode ministers zul len optreden? Wat de laatste be treft lijkt de kans wel erg klein. Overigens kan op dit ogenblik (misschien als jij de brief ontvangt wèl) geen antwoord op die vraag gegeven worden. Wel blijkt vast te staan, dat het kabinet extra parlementair zal zijn, dus bij zijn optreden niet gebonden aan steun van bepaalde fracties. Die steun, dat vertrouwen zal het ho pelijk in de loop der parlementaire periode verwerven. Lukt dat niet, dan wachten ons nieuwe, niet zo kleine moeilijkheden. Pieter, houd je taai; met harte lijke groet je toegenegen In Zeeland vormen de herverkaveling Zeeland met 36.800 h.a. en de Her verkaveling Walcheren de grootste objecten. Aldus lazen we in het vorste lijke jaarverslag dat het ministerie van Landbouw over de Cultuurtechni sche dienst en de neven-instellingen liet verschijnen. De genoemde objecten zijn van een dergelijke omvang dat hun een afzonderlijk hoofdstuk gewijd werd. der de gemeenten Eede, Aardenburg en Sint-Kruis. Het laat zich aanzien, dat deze verkaveling in 1956 zijn be slag zal krijgen. Het cultuurtechnische werk in het overige deel van Zeeland wordt door deze herverkavelingswerken over schaduwd. Hier hoort bij dat na het gereed komen van de herverkavelingswer ken de provincie Zeeland relatief in het cultuurtechnische vlak ten opzich te van andere provincies een zekere voorsprong heeft gekregen. Alhoewel het besef aanwezig is, dat voor het overige ruilverkavelingsbe- hoeftige deel van Zeeland, met een oppervlakte van 50.000 ha, een aan pak in de stijl van de Herverkavelin gen Zeeland en Walcheren moet wor den nagestreefd, is dus de urgentie ten opzichte van andere gebieden in het land nog niet zeker.. Momenteel is de situatie zo, dat buiten de herverkavelingen voor 11 complexen met tezamen bijna 18.500 ha, ruilverkaveling is aangevraagd. Tot stand gekomen is 2000 ha en in uitvoering is de ruilverkaveling Eede (1100 ha) in Zeeuwsch-Vlaanderen on- Gebieden, waarvoor ruilverkave ling wel urgent maar niet aange vraagd is, vindt men op de gronden rond Cadzand en Groede en het zand gebied rond Clinge en Sint-Jansteen. Bij de voorbereiding van de ruilver kaveling kan overal met vrucht ge bruik worden gemaakt van de erva ring die op het punt van samenwer king met de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst in de herverkavelingen is opgedaan. Waterbeheersing en Deltaplan Voor de waterbeheersing in Zee land treedt door het Deltaplan en ook reeds door de eerste fase hiervan ge naamd het Drieeilandenpunt (ver binding van Walcheren, Noord- en Zuid-Bexveland), een nieuw tijdperk aan. De Commissie voor Waterbe heersing en Ontzilting verrichtte nut tig onderzoek inzake wateroverlast, verdroging, verzilting, infiltratie en beregening. Als toekomstige taak dient zich aan de kwantificering van het uit het Zeeuwse Meer (40.000 ha) benodigde zoetwater. Polderconcentratie nodig Naast de vijf grote waterschappen (Schouwen, de Vier Bannen van Dui- veland, de Brede Watering Bewesten Ierseke, de Polder Walcheren en het Vrije van Sluis) telt Zeeland nog 252 waterschappen. Het provinciaal be stuur beoogt op korte termijn op dit punt een drastische concentratie. Dit kan de voorbereiding en uitvoering het beheer en onderhoud van de cultuurtechnische waterbeheersings- werken slechts ten goede komen. Als voorbeeld van een urgent geval van concentratie van waterschappen zij de verbetering van de waterbe heersing op Noord-Beveland ge noemd.. Deze verbetering dient ge lijktijdig met de uitvoering van het Drie-eilandenplan te geschieden. Wanneer van tevoren met 26 water schappen over de verbeteringsplan nen overleg moet worden gepleegd, wordt een gelijktijdige uitvoer onmo gelijk. De sanerlngsnota Door de Herverkaveling Zeeland is thans een saneringsnota als beleids lijn vastgesteld, waarin de gewenste minimum-bedrijfsgrootte, afhankelijk van het streektype, is vastgelegd en de voorwaarden waaraan men moet voldoen wil sanering tot de mogelijk heden behoren (minimum-bedrijfs grootte vóór de ramp, hoofdberoep in de landbouw, geschiktheid, opvol ger enz.). De beschikbare grond wordt uitgaande van de normen van deze nota toegewezen. Het is uiter aard niet de bedoeling de grond pond-pondsgewijs te verdelen over alle bedrijven die kleiner zijn dan de gewenste minimum-bedrijfsgroot te. Er zal een keuze moeten worden gemaakt uit de bedrijven, die aan de gestelde eisen voor sanering voldoen, hetgeen veel wijsheid vergt. De uitvoering heeft inmiddels een aanvang genomen. De beschikbare grond is afkomstig van hen die zich elders hebben gevestigd. In totaal zijn 99 landbouwers niat de Noord- oostpolder vertrokken, 9 naar de Braakmanpolder en 5 naar de Quar- lespolder. Voor de eerste groep is 2300 ha nodig geweest, terwijl een nagenoeg even grote oppervlakte voor sane ring is vrijgekomen. Voor ogen van klasgenoten Voor de ogen van zijn verschrikte klasgenoten is gisteren de 7-jarige Freddie Broer uit de Egelantierstraat in Amsterdam, toen hij onder leiding van een onderwijzeres in de rij school kinderen liep, nabij de raampoortbrug in het water geraakt en verdronken. Op het gegil van de kinderen doken vier agenten en drie burgers in het water van de Buitensingelgracht. Een half uur lang heeft men getracht het kind op te duiken. De rijkspolitie te water heeft het lichaam na drie kwartier opgehaald met een sleep- dreg. Kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. Momenteeel wordt te Londen een tentoonstelling gehouden in ver band met het derde internationale congres over „High Speed" foto grafie. Op de foto ziet men de 19- jarige Jennifer Davies. een korpo raal van de R.A.F.-politie, die een „Vinten H. S. 300 camera bedient, welke wordt gebruikt om de banen van geleide projectielen te fotogra feren. De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft bekend gemaakt, dat zij op drie van haar wekelijkse lange-afstandvluchten naar Madagas kar en Mauritius Cairo niet langer als tussenhaven zal aandoen. Dit be sluit is genomen in verband met de Suezkanaalcrisis. De gewone diensten Parijs-Cairo van de maatschappij blijven gehand haafd. Deze worden niet als lange- afstandsvluchten beschouwd, daar de toestellen niet verder vliegen dan Cairo. Op initiatief en onder auspiciën van 't Landbouw-coöperatie-centrum voor zuid westelijk Nederland, werd te Breskens een contactdag belegd voor besturen en beheerders van coöpera tieve consumptie aardappelbewaar plaatsen. Het programma vermeldde een vijf tal sprekers t.w. de heren Hofstira van de stichting voor aardappelbe- waring te Wageningen, K. van Lan- geraad, voorzitter van „Koelhuis Kamperland", Van der Stoep, mede werker van Centraal Bureau te Rot terdam, A. de Kok, eveneens mede werker van Centraal bureau en drs. J. Dijkgraaf, secretaris van het LCC. Deze sprekers behandelden enkele algemene, technische, financiële, commerciële en organisatorische as pecten der consumptie-aardappelbe- waring. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer P. Bom te Colijnsplaat, yice-yoorzitter van de LCC en uit de inleidingen, welke gevolgd werden door discussies bleek duidelijk, dat de coöperatieve bewaarplaatsen een zeer belangrijke taak hebben, maar ook, dat er nog vele problemen om een oplossing vragen. Daar komt bij, dat de bewaarplaatsen een steeds ruimer werkterrein krijgen o.m. voor de tijdelijke opslag van granen en het bewaren en drogen van andere landbouwprodukten, zoals uien, gla- diolenbollen e.d. Ook de centrale sor tering, het voorkiemen en de klein- verpakking van aardappelen komt steeds meer in de belangstelling te staan, evenals de coöperatieve afzet. Gezien de gestadige en veelzijdige ontwikkeling der bewaarplaatsen lijkt het gewenst het contact tussen de verenigingen nauwer aan te halen, zodat besloten werd nader te bezien op welke wijze aan dit contact vorm gegeven zal kunnen worden eventueel binnen het kader van het LCC. Dit vooral met het oog op het verzame len en verspreiden van gegevens, het uitwisselen van ervaringen e.d. Deze byeenkomst, waarvoor zich 15 bewaarplaatsen uit Zeeland, west- Brabant en Goeree-Overflakkee had den gemeld, werd nog gecombineerd met een bezoek aan de moderne be waarplaats annex sorteerhal van de coöp. aankoopvereniging „Landbouw belang voor west Zeeuwsch-Vlaande ren", nadat vooraf door de directeur dezer coöperatie, de heer M. de Boer, een korte technische uiteenzetting was gegeven. Te Woolwich (Eng.), werd het eeuwfeest van het korps „Genie" gevierd. Op de foto ziet men het vertrek van een ruim 90 meter lan- draak die werd bemand door 100 soldaten en die het feest opluis terde.

de Stem | 1956 | | pagina 13