KANAALMAATSCHAPPIJ ROEPT PERSONEEL TERUG Informateur legt de laatste hand aan zijn kabinet Echtpaar Bruys (Bergen op Zoom) beleefde hachelijk avontuur Eisenhower „Geweld als ieder ander middel faalt" Het medisch recht mag de moraal nooit aantasten Kutz snelste op 10.000 m. Scheepvaartverkeer dreigt ontwricht te worden Gesprek wordt hervat „Piper op een korenveld in Montrieux Na 13 maanden gearresteerd Horeca had slecht seizoen r Wedloop met de tijd om levens te redden DAGBLAD VOOR VANDAAG VERKLARING VAN EDEN H. Vader tot katholieke artsen Westelijke wind Momenteel 146.000 B.B.-ers GROTE BRAND IN JAPAN Polen herdenken slag om Arnhem Man redde hond en overleed Na een uiterst moeilijke dag Japan-Sovjet-Unie Grieks verzoek aan de V.N. De experts snapten er niets van. Ik ook niet In de haver Een legertje Rock and rol! maakt de Britse jeugd dol Ook „Sibajak" vaart rond de Kaap Gevraagd voor V een zetel: Verdacht van moord Staten-Generaal voor de KRO-microfoon Staking bij Avros op Sumatra 96e JAARGANG No. 22250 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, R erstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, jir Dr. a. j. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. v- M- Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nuram. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God. Koningin en Vaderland WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De kanaalmaatschappij in Parijs heeft dinsdag haar niet- Egyptisch personeel in Egypte gemachtigd met ingang van 14 of 15 september het werk te beëindigen. De functiona rissen in kwestie, zo wordt gezegd, moeten onmiddellijk alle maatrgelen nemen om naar huis terug te keren. De nieuwe instructies zijn een uitvloeisel van de mislukkng der besprekingen in Caïro. De oude kanaalmaatschappij had tweemaal, op verzoek van Engeland en Frankrijk, haar personeel gevraagd aan het werk te blijven. Onder de 910 functionarissen zijn er 526 van buiten Egypte. De maatschappij beschikte voorts over 165 niet-Egyptische en 40 Egyptische loodsen. Veertien Nederlanders werken als loods in dienst van de maatschappij. Meer dan 450 functionarissen heb ben hun trouw aan de oude maatschappij betuigd. In Britse kringen is men van oor deel, dat het besluit van de kanaal maatschappij wellicht het geschil tus sen Egypte en de voornaamste gebrui kers van het kanaal tot een climax zal brengen. Aangenomen wordt, dat het vertrek van de niet-Egyptische leden van de staf zal leiden tot een ontwrichting van heb scheepvaartver keer, hoewel het mogelijk blijft, dat de Egyptische maatschappij kan over schakelen op nieuw aangeworven per soneel zonder dat het verkeer wordt gestagneerd. In dit verband is men in sommige kringen van mening, dat ervaren ge zagvoerders hun schepen ook zonder de hulp van loodsen door het kanaal kunnen brengen. President Eisenhower van de V. S. heeft gisteren verklaard dat de Ver enigde Staten het recht van Frankrijk en Engeland zullen erkennen, geweld te gebruiken om het Suezkanaal open te houden, „indien alle vreedzame mid delen zijn uitgeput en Egypte een of andere daad van agressie pleegt". Pre mier Menzies van Australië zal vrij dag met minister Dulles spreken over de huidige stand van zaken in de Suez-kwestie. Overeenstemming Premier Eden van Engeland en zijn Franse ambtgenoot Mollet hebben gis teren. na weer drie uur overleg, mee gedeeld dat zij het volkomen met elkaar eens zijn over de maatregelen die na de mislukking van de missie- Menzies genomen dienen te worden. Vandaag zal Eden in het Lagerhuis het resultaat van de besprekingen be kend maken. Men meent te weten dat de beslissingen, te Londen geno men, verder gaan dan alleen maar een voorstel tot nieuwe besprekingen over de kwestie. Men verwacht nu vrijwel algemeen dat Frankrijk en Engeiand de kwes tie-Suez aan de Verenigde Naties zul len voorleggen. Ook Eisenhower heeft te kennen gegeven dat hij geweld af keurt voordat de volkerenorganisatie zich over het geschil zal hebben uit gesproken. Overigens blijken alle politici, die onmiddellijk bij het overleg betrok ken zijn, ervan overtuigd zijn dat de toestand zeer ernstig is. De Egyptische regering zal vrijwel zeker de verkie zingen. die in oktober zouden worden gehouden, in verband met de huidige politieke toestand naar een later tijd stip verschuiven. De posterijen in Egypte gaan een herdenkingszegel uitgeven ter gelegen heid van de naasting van het Suez kanaal en aan de ingang van de ha ven van Port Said wordt naast het standbeeld van De Lesseps een beeld opgericht van farao Senousret de derde, die een kleine vierduizend jaar geleden een kanaal trachtte te graven tussen de Rode Zee en de Middel landse Zee. tie it-| Uitgaande van het congresthema ..de geneesheer en het recht" heeft de H. Vader dinsdagmorgen de 500 art sen, moralisten en juristen van het zevende internationale artsencongres in Scheveningen toegesproken. De Paus wijdde een uitvoerige beschou wing aan de verhouding tussen de medische moraal en het medisch recht. Het individu, zei de H. Vader ont leent al zijn rechten aan de Schep per. Het blijft voor de gemeenschap uitgaan door zijn oorsprong en be stemming. De Paus herinnerde aan Zijn toe spraak over de grenzen van het re- searchwerk en de medische activi teit, in het bijzonder in de toepas sing der moderne ontdekkingen, waarin verschillende punten werden aangegeven, waar de moraal aan de geneeskunde haar veto oplegt. Voorbeelden uit de praktijk aanha lend zegt de H. Vader: „Soms zal men hem (de arts) vragen uit overi gens medisch onbegrijpelijke motie ven, tot euthanasie over te gaan, of tot rechtstreekse onderbrekingen van de zwangerschap, of doeltreffende medewerking aan anti-conceptionele NICOLAS GRUNITZKY, een 43-jarige inheemse deskundige op het gebied van qpenbare werken, is met alge mene stemmen gekozen als eerste pre- 51,eï ^an nieuwe autonome repu bliek Frans-Togoland. VAN DE COMMISSARIS van de Ko- nmgin in.Limburg ontving het comité van het Rode Kruis, dat een speciale girorekening ten bate van de nagela ten betrekkingen van Marcinelle heeft geopend, namens Limburg een bedrae van f 5000. Op de girorekening s?ond reeds een bedrag van f 207.000. DE BEGRAFENIS van dr. G. Bolke stein, oud-minister van onderwijs kunsten en wetenschappen zal vam morgen op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam plaatsvinden. DE TRANSOCEANIC Marine Com. pany, de agent te New York voor de Niarchos-scheepvaartgroep, heeft be kend gemaakt, dat met de Bethlehem Steel Company een contract is geslo ten voor de bouw van een tankschip van 65.000 ton, het grootste tankschip waarvoor een Amerikaanse maat schappij ooit de opdracht kreeg. MR. J. A. JONKMAN is voor de op 18 september beginnende zitting van de Tweede Kamer opnieuw tot voor. zitter benoemd. EGYPTE heeft bij de bestandscommis sie van de V.N. een klacht ingediend, volgens welke vijf Egyptische mili tairen gedood zouden zijn door een Israëlische patrouille die de grens bij Aoedja overschreed. VICE-PREMIER MIKOJAN van de oovjet-Unie wil in oktober een bezoek aan Oostenrijk brengen. Dit heeft de ambassadeur van de Sovjet-Unie aan kanselier Raab meegedeeld. Robert Menzies, fte siustransche premier, die voorzitter is van de commissie van vijf, welke met Nas ser overleg pleegde, is maandag avond uit Cairo in Londen aange komen, waar hij nog diezelfde avond besprekingen voerde in de ambtswoning van Eden. Deze tele- foto toont Menzies (links) met pre mier Eden op de stoep van Downingstreet 10. Weersverwachting van het K.N. M.I tot woensdagavond, opge maakt dinsdagavond 23 15 uur- Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige westelijke wind. Dezelf- de °f iets lagere temperaturen Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke westen wind. Aanvankelijk zwaar bewolkl met regen, maar later ook opkla ringen. y Vandaag: Zon onder 19.04 uur- maan onder 23.13 uur ™M,°sr5?n: Zon op 6-1(i UUG op 15.41 uur. praktijken, en dit telkens met objec tief ernstige indicatie. De geneesheer bevindt zich hier voor de verplichting de medische moraal te eerbiedigen, een onvoorwaardelijke eis voor de christelijke geneesheer in al die ge vallen waar de morele norm onvoor waardelijk duidelijk en zeker is. In bijzondere gevallen, aldus de H. Vader, neme de geneesheer niet vol gens zijn subjectieve smaak of wil lekeur een beslissing en geve hij al lerminst toe aan immorele verzoeken of wensen, maar volge hij zyn gewe ten, verlicht door objectieve normen en denke hij aan God, waaraan htf rekenschap moet geven. De H. Vader legde de nadruk op de bestaansnoodzakelijkheid van het medisch recht, maar hij waarschuw de voor een teveel aan wetten. Ook moet men een passende vrijheid la ten aan de beslissingen van de arts zei hij. Als het recht geen rekening houdt met de moraal, zal de arts zich moeten realiseren dat dit recht aan de moraal ondergeschikt is. Z. H. de Paus beval een internatio nale samenwerking tussen de katho lieken dringend aan. Een congres als dit, zei hij, verruimt hun blik en ver sterkt hun moed. Tijdens de vergadering van gisteren heeft ae voorzitter, dr. W. Weebers, namens de r.-k. Artsenvereniging aan het congres een fraai bewerkte keten aangeboden, die in de toekomst door de voorzitters van het congres ge dragen zal worden. Wereldrecord gebroken De Russische atleet Vladimir Kutz heeft een nieuw wereld record gevestigd op de 10.000 meter, door deze afstand af te leggen in 28 minuten 30.4 se conden- Dit is een verbetering met 12.4 sec van de prestatie van de Hongaar Iha ros, die op 15 juli van dit jaar ii Boedapest de 10.000 meter liep ir 28 min. 42.8 sec. Deze prestatie was echter nog niet als wereldrecord er kend. Het officiële record staat op naam van de Tsjech Emil Zatopek, met 28 min. 54.2 sec., gemaakt op 1 juni 1954 te Brussel. Tot nu toe hebben bijna 146.000 men sen een vrijwillige verbintenis met de Bescherming Bevciking getekend. Het aantal volledig opgeleide B.B.-ers bedraagt nu 104.500. Totaal worden er 135.000 opgeleid. De landelijke behoef te voor de B.B. bedraagt 238.000 man. Deze cijfers werden genoemd door mr. L. Tielenius Kruythoff, directeur van de B.B. in een rede te Deventer voor hoofden en kringhoofden van de B.B. In de stad Ouzoe in midden-Japan heeft in de nacht van maandag op dinsdag een hevige brand gewoed, waardoor ten minste 22 mensen ern stig werdert verbrand en 1.700 huizen, een ziekenhuis, een bioscoop, verschei dene banken en een fabriek in de vlammen opgingen. De schade bedraagt naar schatting twintig miljoen gulden. Ook dit jaar zal de bond van Poolse Oudstrijders 15 en 16 september a.s. de Poolse parachutisten herdenken, die bij de slag om Arnhem het leven lie ten. Wegens de gebeurtenissen in Poznam is ditmaal voor het eerst af gezien van een aparte culturele bij eenxomst in Arnhem. De plechtighe den beginnen zaterdagavond in Driel, waar vele Poolse parachutisten zijn gesneuveld. Zondagmiddag zullen de oud-strij ders en andere Poolse en Nederlandse verenigingen kransen leggen aan de voet van het monument voor de ge vallenen op het oorlogskerkhof te Oosterbeek. De 42-jarige cacaobewerker Telman uit Amsterdam is overleden, nadat hij te water was gesprongen om zijn hond te redden. De man liep op de Kanaaldijk bij de westelijke Merwede in Amsterdam toen hij een stuk hout in het water gooide en zijn nond opdracht gaf het eruit te halen. Het dier sprong in het water, doch kon de kant niet meer bereiken. De heer Telman, ondanks een hartafwijking, ontkleedde zich, dook in het water en bracht de hond zwemmend aan wal. Kort daarop werd hij onwel. Tijdens zijn overbrenging naar de G.G.D.-barakken aan de Zee- burgerdijk is de man overleden. (Van onze Haagse correspondent) Het kabinet van prof. de Gaay Fortman, hoewel nog nauwelijks geboren, heeft gisteren al zwaar weer doorgemaakt. De storm kwam uit verschillende richtin gen. De P.v.d.A. heeft alles in het werk gesteld om de zaak alsnog te laten stranden. Zij liet een raspaard uit weten schappelijke kring voordraven, prof. Kranenburg, die het kabinet de Gaay Fortman al bij voorbaat met de scherpste kritiek heeft overladen: ,,Er komt een constitutionele crisis uit voort, want de informateur houdt geen rekening met de verkiezingsuit slag. De P. v. d. A. heeft 34 zetels behaald", zo redeneerde prof. Kra nenburg, ,,en dus kan niemand haar buiten de regering houden." Inmiddels is de informateur verder gegaan met zijn pogingen politieke en minder politieke figuren te vin den om zijn kabinet te completeren. Hierbij kwam opnieuw een storm op zetten. De liberalen hebben zich wei- gerachti^getoond. De oud-commissa ris van dB Koningin in de provincie Groningen, de heer Ebels, een zeer respectabele figuur voor Binnenland se Zaken, heeft om even respectabele redenen het aanbod afgewezen. Hij is 67 jaar en wil deze taak niet meer op zich nemen. Drs. Korthals, de tweede V.V.D.-er, die voor het depar tement van Oorlog was gepolst, wei gerde eveneens omdat hij meende een te geëxponeerde politieke figuur te zijn. De kaarten liggen nu ongeveer zo: de V.V.D. heeft door deze weigering een teugeltje in handen gekregen, om dat nu ook anderen gedwongen zul len worden het extra-parlementaire karakter terdege aan te tonen. Tege lijkertijd kwamen er nog moeilijkhe den van de C.H. en ook van de kant van de K.V.P. De heren Staf en An- driessen, respectievelijk gevraagd voor Landbouw en Sociale Zaken, weigerden, vermoedelijk om dezelfde redenen als drs. Korthals. Dit alles is reden geweest voor nog al ernstig pessimisme. De laatste be richten zijn echter weer heel anders. De lucht is opgeklaard. De K.V.P. maakt nog steeds geen principiële bezwaren tegen deelname aan het extra-parlementaire kabinet en zal het volkomen vrij laten. Het schijnt de bedoeling te zijn dat K V P.-ers erin vertegenwoordigd zul len zijn, naast 3 Anti-Revolutionairen, 2 V.V.D.-ers en 2 leden van de C.H.U. Gisterenavond heeft de informateur nog ontvangen de heer Tilanus jr., een figuur uit het maatschappelijk De Japanse regering heeft dinsdag besloten de Sovjet-Unie voor te stel len de besprekingen over een vredes- verdrag, die waren opgeschort omdat men geen overeenstemming kon be reiken, te hervatten. Het besluit werd genomen, nadat de Japanners de toezegging hadden ge kregen, dat de Sovjet-Unie bereid i: territoriale kwesties buiten de bespre kingen te houden. Premier Hatoyama za] naar Moskou gaan om met de Russen te onderhan delen. De onderhandelingen liepen totnutoe op niets uit, omdat Japan aanspraak maakt op de zuidelijke Koerillen, die sedert de oorlog in Russische handen zijn. De Griekse delegatie bij de Ver- •nigde Naties heeft dinsdag gevraagd op de agenda van de volgende alge nene vergadering de kwestie „schen ding van de rechten van de mens" op te nemen. A.F.P. tekent hierbij aan, dat, hoe wel de naam Cyprus niet in het ver zoek van de Griekse delegatie wordt genoemd, bij een bespreking van schendingen als door de Grieken be doeld, zeker de Britse maatregelen op Cyprus ter sprake zullen komen. Het echtpaar Bruijs ontsnapte aan de dood. Want volgens alle voorradige Franse sportvliegexperts was het volmaakt on mogelijk een noodlanding te maken op een akelig heuvelend haverveld, dat niet langer bleek te zijn dan zeventig meter en dat uitgerekend het enige veld was van het lieflijke Montrieux: een dorp, dat zes tot zeven kilometer ten zuiden van Parijs in de lommerijke bossen ligt. Maar de Bergse sportvlieger plantte zijn „kist" precies in dat vermaledijde haverveld en hij brak hiermee gelijktijdig alle an mgsrecords van de „Tour de France" voor sportvliegers, want na hem presteerde het geen van de zestig piloten meer een vliegtuig binnen de zeventig meter tot stilstand te brengen. V°or de Bergenaar betekende deze noodlanding echter het einde van al zijn tourillusies, want nadat zijn Pi- per was gerevideerd, kon hij naar Tour"Ufn w"' de start van de „Toui in Biarritz kon hij met de halen Va" de wereld niet meer Sinds hij een jaar geleden aan een wedstrijd rond Frankrijk voor vlieg tuigen deelnam, liet de gedachte aan een nieuwe trip Harrie Bruys niet meer los en hij schreef derhalve in voor de ..Tour de France", die vrij dag 7 september beloofde te begin nen en waarop hij zich terdege had geprepareerd, tesamen met sportvlie gers uit alle mogelijke Europese lan den. Ofschoon het weer niet al te best was en er een vrij sterke wind stond, vertrok hij woensdag 5 september vanaf de vliegbasis Woensdrecht naar het vliegveld Toussus Le Noble, tien kilometer onder Parijs. De tocht verliep normaal, ondanks een storm die het vliegtuig in de buurt van Valenciennes voor een krachtproef plaatste. Nauwelijks echter was de heer Bruijs Parijs voorbij en doemde het vliegveld van Toussus le Noble voor hem op, of. De motor van het vliegtuig- sloeg af. Harrie Bruys verbleekte. Hij zag bossen, huizen een korenveldje. Hij zette het contact af, sloot de benzi nekraan, pakte zijn knuppel, dreef over een aardappelveldje (twintig me ter lang), scheerde een aantal bo men en dook het korenveld in. ..Wat gebeurt er?" vroeg zijn vrouw laconiek. „We hebben een noodlanding ge maakt", zei Harrie Bruys: ,,en we mogen niet mopperen, want we had den even goed tegen dat huis daar kunnen aanvliegen." Even moest de Bergenaar op adem komen. Hij ging eens poolshoogte ne men. De kist bleek niets te hebben geleden. Vervolgens mat hij het ko renveld. Het kon hoogstens zeventig meter lang zijn. Hij had geluk ge had, dat de haver nog op het veld stond en dat daardoor de vaart van het vliegtuig drastisch was geremd, anders was hij tegen een huis ge gaan. De sportvlieger belde het vliegveld en hoorde, dat men inderdaad een toestel op korte afstand rare dingen had zien doen. Er verstreek een kwartier en toen verschenen er doua nen, politiemensen en personeelsle den van het vliegveld. Zij wensten het echtpaar Bruys geluk, beloofden alles te zullen doen om hen verder te helpen, maar voordat zij in staat waren iets uit te richten moest eerst de schadevergoeding worden bepaald. Er kwam na veel vijven en zessen een barones opdagen, die over een goede dosis humor bleek te beschik ken en zij eiste van de Bergse gros sier een schadevergoeding van twee zakken haver De Piper mocht van het land wor den gehaald, werd derhalve gedemon teerd, naar het vliegveld gesleept en in orde gemaakt voor een volgende reis. Die reis ging naar Woensdrecht, want Harrie Bruys was nu te laat voor de start van de ..Tour de Fran ce", die hij na al deze wederwaar digheden het volgende jaar maar zal vliegen. De Amerikaanse film „Rock around the clock", die geïnspireerd is op een nieuwe dansmanie, die men „rock and roll" noemt, heeft in Engeland straat schenderij op grote schaal door groe pen jongelui veroorzaakt. Rechtbanken in Londen en elders hebben al verschillende opgeschoten jongens en meisjes tot boeten veroor deeld, omdat zij na het zien van de film opgewonden door de straten hos ten, mensen molesteerden en eenvou dig buiten zichzelf schenen van op winding. Een theaterdirecteur, die een groep jongelui tot bedaren trachtte te brengen werd met een straal water uit een brandslang tot zwijgen ge bracht. Elders moesten een aantal jon. gens en meisjes met behulp van poli tiehonden uit de hal van een bioscoop worden verwijderd. Een jongeman die de fij.n had gezien, rende door de straten van Manchester, terwijl hij volgens de politie onder hypnose scheen te zijn en een slangendans trachtte uit te voeren De „Sibajak", die gisteren uit Rot terdam met 1020 emigranten aan boord naar Australië vertrok, zal, evenals de „Willem Ruys", rond Kaap de Goede Hoop varen. De reisduur zal hier door met 3V2 a 4 dagen worden ver lengd. Het besluit is gevallen na over leg met de betrokken minister. Wel licht zal ook de „Johan van Olden- barneveldt" zijn koers rond de Kaap nemen. leven te Arnhem en prof. Donner, die vermoedelijk Onderwijs zal krijgen. Men neemt aan dat nu zeer spoedig de beslissing bekend zal zijn. Met het nodige voorbehoud zouden we het volgende lijstje kunnen opstellen van degenen die vermoedelijk zitting zullen hebben in het kabinet-De Gaay Fortman: Minister-president: prof. de Gaay Fortman (A.R.) Sociale Zaken: dr. Tilanus jr. (C.H.) Financiën: mr. van Campen (K.V.P.) Verkeer en Waterstaat: de heer Lichtenauer (C.H.) Wederopbouw: ir. Witte (K.V.P.) Maatschappelijk Werk: mej. Klompé (K.V.P.) Justitie: prof. mr. v. d. Grin ten (K.V.P.) Opderwijs: prof. mr. Donner. Qver de portefeuilles van Economische Zaken, Oorlog, Binnenlandse Zaken en Land bouw is nog geen beslissing ge nomen. Na bijna dertien maanden nauw gezet onderzoek van de Amsterdamse recherche heeft de politie te Amster dam een 29-jarige ziekenverpleger, J. G. F., gearresteerd, die ervan ver dacht wordt op 12 augustus van het vorige jaar zijn buurman, de 44-jarige H. Goyaerts in de Eerste Helmer straat te hebben vermoord. Deze man is indertijd door een van zijn onderhuurders dood aangetroffen in zijn kamer. Hij werd, met beide handen vastgebonden en met een wond in het hoofd, onder een kleed gevonden. Een geldkistje lag open in de kamer en alle laden bleken door zocht. Onder de vele personen die de politie in de loop van de tijd heeft verhoord in verband met de moord, bevond zich ook F., die toen hardnek kig bleef ontkennen de moord te heb ben gepleegd. Het K.R.O.-programma van dinsdag 18 september a.s. zal van 12.30-pl.m. 13.45 uur onderbroken worden voor een nationaal programma: de recht streekse reportage van de opening van de Staten-Generaal. Veertigduizend arbeiders, die zijn aangesloten bij drie niet-communisti- sche vakbonden, hebben een staking afgekondigd op alle ondernemingen op Noord-Sumatra van de Avros, de vereniging van Nederlandse rubber producenten op Sumatra's oostkust. Deze staking, waardoor het werk op verscheidene ondernemingen volko men stil zal worden gelegd, en die tot doel heeft een gratificatie af te dwingen, zal tot 15 september duren. In de gisteren gehouden vergade ring van het bestuur van het bedrijf schap Horeca heeft voorzitter J. G. Meyer opgemerkt dat de welvaart deze zomer voor de bedrijfstak achter de schermen is gebleven. Door het slechte weer hadden de Horecabedrijven veel afbestellingen. Er waren minder be zoekers, dus ook de omzetten liepen terug. In vele delen van het land leden de bedrijven ook schade door de voorkomende poliogevallen. Velen uit het buitenland werden ervan weer houden naar ons land te gaan. Daar naast had ook de Suezkanaal-kwestie invloed op het bezoek. Een Londens ziekenhuis, een Parijse krant en de Franse televisie hebben een „wedloop" met tijd en af stand gehouden om een zeldzaam geneesmiddel te verkrijgen en daardoor de levens van verscheidene slachtoffers van vergift in Israël te redden. De Franse arts Elie Braun in Reims had maandagmiddag uit Tel Aviv van een bevriende col lega een ijltelegram ontvangen, waarin deze vroeg om een zeld zaam geneesmiddel dat hij binnen 24 uur nodig had voor een uitge breid vergiftigingsgeval. Braun reed daarop in volle vaart naar Parijs en rende het bureau van het dagblad „France-Soir" binnen. „Wat moet ik doen", vroeg Braun, „ik bezit het middel niet, het is in heel Frankrijk niet te inden". Een redacteur van de „France- Soir" nam hem mee naar een col lega-journalist die een kwartier voor de televisie zou spreken. Deze las het telegram in de uit zending voor en binnen enkele minuten overstelpten telefonische raadgevingen de telefonistes van de televisiestudio en de krant. Een kwartier later deed een dok ter uit een Engelse provincieplaats de verlossende mededeling dat een bepaald Londens ziekenhuis het geneesmiddel in voorraad had. Twee uur later kon een Engels vliegtuig met het preparaat van het Londens vliegveld naar Tel- Aviv vertrekken. M

de Stem | 1956 | | pagina 1