Werk aan rechts langzaam maar kabinet zeker vordert Burgers luistert.... R.-k. Artsen-congres in Scheveningen RELLETJES ROND GERECHTSGEBOUW Nieuwigheden uit eigen gewest SUIKER DIT IAAR LATER DE DOOD OP DE WEG Nasser wil „lichaam voor onderhandelingen" anistan wapens Socialisten zullen in geen geval meer meedoen Huilend kind redde gezin van gasvergiftiging schip tot gebracht hiet anders... LENING 1ESLAAGD KENPLANK :tbal ABC DAGBLAD VOOR ZEELAND INFORMATEUR GEEFT DUIDELIJK TE Staf wordt geen formateur Vitaminebad voor ambtenaren Het kabinet wil maar niet passen Londen voelt er weinig voor Kameruitbreiding Benoeming leden half oktober Rassenhaat. KINDEREN MET KIEZELSTENEN BEKOGELD Huis van Britse bevelhebber vernield Kinderverlamming Katholiek is niet apartheid Na pleidooi mevrouw Bouman Rusti 'g weer Najaarsbeurs te Utrecht geopend Hij' miste de boot n Hull is men er zon- leite in geslaagd het lona (4.625 ton), waar- tgebroken, rechtstan- brengen. was brand uitgebro- ading van het schip, weer enige uren ge- Be brand te blussen, Lona tot zinken te voorkomen dat de aven geblokkeerd zou schip uitbrandde en -:hip rust nu met zijn em en zal geborgen ningsleden zijn onge- e hond van de kapi- ■and omgekomen. ning van de gemeente ■rage van f 5.000.000 ie Dit viel reed» af te bericht van zaterdag, ringen ten volle waren nemen moet de reden ien gezocht in het feit, ide de laatste weken n en andere instellin- ne miljoenen werden ook in het feit, dat ele kringen de indruk entestijgingen nog niet Tenslotte is er nog de ling van de Nederlandse >k gewicht in de schaal ANDELAREN. EENDIJKE op 817-00 ,E-TELEFOON 49 hen gebeuren zal. 'n man 't hoofd en verwacht U met omen en op de klei erder toetreden, an verwacht U met nen. Ramar!" ho- zeggen. mededeling van de nassade te Nieuw Delhi Sardar Mohammed' ;kend gemaakt, dat zijn .racten heeft getekend oop van wapens in de n Tsjechoslowakije. actueel en interessant et Nederlands Voetbal n 1956/57, dat talrijke 'heden op voetbalgebied ien wij op onze schrijf- ig kan er zonder meer :tuigd, dat het een schat bevat, welke ongetwij- ïuidige voetbalwereldjt elanghebbende of gein- imisbaar is. o.m. in vinden de per- :onderheden van 2157 .en beschrijving van US ubs (semi-prof en ama- stellingen der elftallen, n de voetbalvelden met t- en staanplaatsen, de iressen, invulvelden raden der uitslagen, de ;els, het reglement van voetbal, de namen en de voornaamste scheids- campioenen van Neder- 17, een overzicht van de nd gespeelde interland en handleiding voor het voetbalpoolformulieren, voetbalprijsvraag en nog i interessante gegevens, •penningmeester van de Brunt, schreef er een Het werd in overleg .B. uitgegeven door ABC en Industrie N.V., Fon- iaarlem. ONGEVEERD oplooprem 96e JAARGANG No. 22249 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, fConinfft" Vaderland DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.89 per m/m). Voor advertenties van plaatselijks aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor "zëeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze Haagse correspondent). Ons langdurig antichambreren in de buitenlucht voor bet Torentje is gisterenavond beloond met een onderhoud niet de informateur, prof. de Gaay Fortman. Om tien uur had hij een onderhoud gehad met ir. Staf, die reeds eerder op de dag bij hem nas geweest. Voordat zijn auto aankwam om hem naar huis te brengen, had hij enige momenten om ons te woord te staan. Op de vraag of kop en staart van het kabinet al te zien waren, volgde geen ontkenning. Hij ziet hierin een kabinet dat geheel los staat tegenover de Kamer ien omgekeerd) .Dit hoeft niet uit te slui ten dat Kamerleden als ministers in dit kabinet zitting nemen. Dat de socialisten geen extra-parlementair kabinet ais zodanig wensen te erken nen volgt naar zijn mening geheel uit hun typisch socialistische mentaliteit. De informateur bevestigde nu, dat hij we) in het eerste stadium enige socialisten heeft gevraagd, om volle dig te zijn, maar dat hij er thans van afziet Op een vraag onzerzijds of minister Zijlstra ook in aanmerking zou kun nen komen voor een ministerszetel, wenste de informateur niet in te gaan. Prof. de Gaay Fortman was van mening dat wanneer hijzelf in het kabinet zitting zou nemen, ook zijn partij (de A.R.) geheel vrjj zou zijn hem bestrijden. Staf wordt formateur geen De veronderstelling ligt voor de hand dat hem een belangrijke post in het kabinet is aangeboden waarbij de gedachten allereerst uitgaan naar het ministerie van landbouw Eerder op de avond heeft ir. Staf ons bevestigd, dit bij geen formateur zal worden. Ook deze bezoeker van het torentje was echter hoopvol ge stemd. Prof. mr. P. Lieftinck is gisteren avond om 22.30 uur per KLM-vlieg- tuig van Schiphol naar New York vertrokken. Tengevolge van de slechte weers omstandigheden van de afgelopen maanden zal de suikerbietenoogst twee a drie weken later dan normaal kun nen beginnen, zodat de suiker van de nieuwe oogst wat later beschikbaar zal komen dan gewoonlijk. Teneinde de voorziening in de over gangsperiode niet te laten stagneren, heeft de overheid voor dit doel 10.000 ton buitenlandse suiker voor binnen landse consumptie bestemd. Ook dient voorkomen te worden dat sui kerbieten uit Nederland naar het bui tenland worden verkocht. Volgens een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening kan export ook dit jaar niet worden toegelaten. 's-GRAVENHAGE. Een dame uit Amsterdam verleende op de Ruyg- rocklaan geen voorrang aan een bestelauto. Zij werd door de auto gegrepen en tegen de grond ge smakt, met dodelijk gevolg. Met name waren we geinter resseerd in de vraag, of de mi nister-president reeds bekend was. Dit kon de informateur ons bevestigen. Hij zag nog wel grote moeilijkheden, omdat er enige ministers zullen moeten worden gevraagd. „Al ben ik van natu re optimist, dit is geen eenvou dige zaak", aldus prof. de Gaay Fortman. „Maar er zijn ook reeds gegadigden die hun toe stemming hebben gedaan: om begrijpelijke redenen willen zij nog niet worden genoemd". De informateur verzekerde ons dat ook in dit stadium de mogelijkheid aanwezig blijft om tot een oplossing te komen, al zal dit niet vandaag of morgen zijn. „Wanneer ik ervan over tuigd zou zijn dat langer doorwerken tijdsverspilling was. zou ik er aan stonds mee ophouden", zei hij De in formateur hééft ons ook zijn opvat tingen uiteen gezet over het karakter van een extra-parlementair kabinet. De ambtenaren en arbeids contractanten van het minis terie van Justitie zullen bij wijze van proef in de gelegen heid worden gesteld een hoog- ■zonkuur te ondergaan. Nu de afgelopen zomer zo weinig zon heeft gebracht wil men trach ten door een zodanige kuur de weerstand van het lichaam te ergroten en cïc vatbaarheid oor de infcctiezick'cn van de •iter te verminaeren. Voor rekening van het minis erie wordt een aantal hoogte- zonlampen gehuurd, voldoende voor een of twee kuren, welke "n het algemeen zes weken du- v.\. Mm 1 r' - k'!"~ tijd ene k —-.■••••-•1 V -in -j t r n. President Nasser van Egypte, die in geen geval wenst te pra ten over internationalisatie van het Suez-kanaal, heeft nog voor de aankomst van premier Men- zies in Londen een voorstel ge daan tot nieuwe besprekingen over de kwestie. Hij wil een „lichaam voor onder handelingen" ingesteld zien, dat zou moeten optreden voor de staten-ge- bruikers van het kanaal en in welks samenstelling de „uiteenlopende in zichten dezer gebruikers" tot uitdruk king zouden moeten komen. Dit li chaam zou dan ook een herziening van de overeenkomst van Constantinopel kunnen voorbereiden. In Londen sprak men de mening uit dat Nassers voorstel geen basis voor onderhandelingen schijnt te kunnen bieden. Volgens de verklaring meent Egypte dat door middel van vreedzame on derhandelingen een oplossing moet worden gevonden voor de volgende vraagstukken: TWEE FINSE zeelieden zijn in Rot terdam door de politie gearresteerd. Zij zouden een Griekse matroos zo hebben toegetakeld, dat hij met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. KAHAR MUZAKKAR, de opstande lingenleider op Celebes heeft zich, tesamen met drie compagnieën rebel len, aan het Indonesische leger over gegeven. Hij is een van de belangrijk ste leiders van de Darul Islam. BOVEN de Amerikaanse staat Okla- hama kwam een passagiersvliegtuig in botsing met een particulier toestel. Beide vliegtuigen, met in totaal 22 mensen aan boord, konden desondanks nog een goede landing maken. „IK GA NIET OPZIJ", zei een jonge man uit Den Haag, toen een politie agent hem bij de plaats van een bot sing vriendelijk verzocht om een beet je ruimte te maken. Toen de agent hem wilde verwijderen sloeg hij de politieman een hersenschudding. IN EEN SLOOT te Dokkum is het 2-jarig dochtertje van de familie S. verdronken. De ouders misten het kind al even en troffen het bewuste loos in het water aan. Het was toen al te laat. VOOR EEN REIS van vijftig dagen door de Oosteuropese landen is gis teren een parlementaire delegatie van 21 man uit Djakarta vertrokken. Soe- karno bracht intussen een bezoek aan Stalingrad. ENKELE kilometers van het vlieg veld van Amman (Jordanië) is een vliegtuig met 48 passagiers neerge stort en in brand gevlogen. Alle in zittenden, met uitzondering van een klein kind, konden worden gered. DE V.S. STEUNEN de Japanse aan spraken op de zuidelijke Koerillen, de eilanden die thans door de Sovjet- Unie worden bezet en waarvan Mos kou geen afstand wil doen. DR. MEYER, de culturele attaché van de Westduitse ambassade in Indone sië, is verdronken toen hij op Bali aan het zwemmen was. Doordat het jongste kind van het gezin Boerre, wonende aan de Distel- weg in Amsterdam-Noord, zondagoch tend begon te huilen en daardoor de aandacht van de vader trok, is het uit vjjf personen bestaande gezin gered van een welhaast zekere dood tenge volge van gasvergiftiging. Toen de vader naar het bedje van het wakker geworden meisje ging, kreeg hij last van benauwdheid en zette het raam open. Hij rook een sterke gaslucht, die in de woning hing. De man slaagde erin een buur vrouw en de G.G.D. telefonisch te waarschuwen. De buurvrouw kon langs de brandtrap een der slaapka mers van het huis betreden, waar zij mevr. Boerre en twee van de drie dochtertjes buiten kennis aantrof. Ze wierp direct alle ramen open. De G.G.D. arriveerde spoedig daarna en diende vader moeder en de drie kin deren, welke laatsten resp. 10, 6 en 4 jaar oud zijn, zuurstof toe. Ze be hoefden geen van allen in een zieken huis te worden opgenomen. Twee logé's die op een andere ka mer lagen hadden van het avontuur niets bemerkt. In deze kamer was nl. geen gas binnengedrongen. Achteraf bleek, dat de gasslang van de pijp was geschoten, waardoor het gas uit de niet afgesloten toevoer het huis kon binnenstromen. 1 De vrylieid van doorvaart en de veiligheid van navigatie in het ka naal 2. Het uitvoeren van werken aan het kanaal, opdat dit kan blijven vol doen aan de toenemende eisen der scheepvaart. 3. Het vaststellen van gerechtvaar digde en op juiste basis berekende loods- en passa egel den. De in een nota vervatte verklaring werd overhandigd aan de diplomatie ke vertegenwoordigers van buiten landse regeringen in Cairo. Ook werd een exemplaar aan de secretaris van de V.N.. Hammarskjoeld, gezonden. De enige voorwaarde voor nieuwe besprekingen is, aldus Nasser, dat in ternationalisatie van het kanaal bij voorbaat wordt uitgesloten. Minister Dulles van tie V.S. heeft inmiddels laten weten dat hij „diep teleurgesteld" is over de afloop van de conferentie in Cairo. Engeland en Frankrijk voelen er blijkbaar veel voor de kwestie aan de Verenigde Na ties voor te leggen. Premier Mollet van Frankrijk en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pineau hebben gisteren met premier Eden van Engeland de kritieke toe stand besproken. Bij aankomst in Londen heeft pre mier Menzies gisteravond verklaard, dat Egypte's eigendomsrecht op het kanaal erkend wordt, maar dat het kanaal geen politiek instrument in Nassers hand mag worden De vijftig nieuwe leden, waarmede de Tweede Kamer ingevolge de bepa lingen der gewijzigde grondwet dient te worden uitgebreid, zullen door het Centr. Stembureau op zaterdag 13 ok- traal Stembureau op zaterdag 13 ok tober a.s. worden benoemd verklaard. Tevens is vastgesteld, dat de verkie zingen voor de leden van de uitge breide Eerste Kamer in elke provin cie zullen worden gehouden op don derdag 11 oktober. Na de uitbreiding zullen de volgen de personen uit onze gewesten in de Tweede Kamer zitting nemen: Voor de K.V.P.: G. I.I. J. Veld kamp. Breda: W. P. G. Assmann. Roosendaal; M. M. van Dongen, Aar denburg. Voor de P. v. d. A.: Th. J. Wester hout, Middelburg. Voor de C.H.U.: C. F. van der Peijl Goes. Voor de V.V.D.: E. H. Toxopeus, Breda. Voor de S.G.P.: D. Kodde, Zoute- lande. In Sturgis hebben een aantal blan ken gisteren opnieuw betoogd tegen de toelating van negerkinderen op „blanke" scholen. Acht negerleerlingen betraden voor het eerst de middelbare school, terwijl een aantal demonstran ten zich voor het schoolgebouw had verzameld. Incidenten deden zich niet voor. De meeste blanke leerlingen wa ren thuisgebleven. In Texarkana verhinderden 300 flui tende en schreeuwende blanken, dat een negerjongen en een negermeisje de middelbare school binnengingen. De kinderen werden met kiezelstenen bekogeld. In Louisville, de grootste stad van Kentucky, is de opheffing van de rassenscheiding zonder een enkele wanklank verlopen. Op Cyprus Het huis van de opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten voor het midden-Oosten, dat te Episcopi op Cyprus werd ingericht en over enige weken klaar zou zijn, is maandag vrij wel geheel vernield door een zware ontploffing, gevolgd door brand. Men vermoedt, dat de ontploffing te wijten is aan sabotage. In de week van 26 augustus tot en met 1 september werden in ons land 81 gevallen van kinderverlamming met verlamming en 17 gevallen zon der Verlamming aangegeven. Van geen enkele stad werden meer dan een paar gevallen opgegeven. De meeste gevallen met verlamming kwamen voor in de provincies Zuid-Holland (20), Noord-Brabant (17) en Lim burg (12). L_ise Maagd: „Waar berg ik intussen mijn spullen?" O 1 (Van onze redacteur) Het Palace-hotel en het Kurhaus in Scheveningen zijn aan een internatio* nale sfeer gewend. Toch was er ook gistermorgen „iets" in die cosmopolite sche atmosfeer, waarvan zelfs de niet-ingewyde bevroeden kon, dat hef beslist niet alledaags was. Ruim 600 katholieke artsen uit meer dan 20 landen waren namelijk in congres bijeen, dat het waarlijk mondiale onder werp heeft „Arts en recht". In de lounge hoorde men een Japanner angst wekkende pogingen doen om zich door een Spanjaard te doen verstaan, een radde Italiaanse tong probeerde zich bij het uitspreken van Engelse woorden in bedwang te houden en een Fransman deed zjjn uiterste best om zich niet in Duitse keelklanken te verslikken. Het was allemaal hartelijk, een beetje geleerd en vanwege de aanwezigheid van vele dames tevens charmant. De eerste congres-dag begon met een pontificale H. Mis, opgedragen door Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam. Nadien wees mon seigneur in de Kurzaal de artsen op de dwingende eis zich te bezinnen op zijn eigen plaats in en zijn verhou ding tot het Recht. De geneeskunde, zo zei hij, is een praktische weten schap. Derhalve is zij moreel aan grenzen gebonden, terwijl ook het recht strenge richtlijn is. Het officiële openingswoord werd uitgesproken door Minister Suurhoff, die het onderwerp „Arts en Recht" daarom zo actueel noemde, omdat het verband houdt met de grote wVeTachjing van het K.N.M.I. tot dinsdagavond, opgemaakt maandagavond 23,15 uur: ,1 tot zwaarbewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de ochtend plaatselijk mist. Wei- mg wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ,.,Ver,wachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: i Zwakke wind uit veranderlijke J richtingen. Bewolkt en nevelig. I otijgmg van temperatuur. J Vandaag: zon onder 19.06 uur- Z maan onder 22.21 uur. zon °P 6.09 uur, maan op 15.00 uur. Gisteren is overal de plechtige af kondiging geschied van de verande ringen in de grondwet, die op 23 augustus j.l. zijn vastgesteld. In Den Haag kwam de Hoge Raad der Neder landen in plechtige zitting bijeen. De voorlezing van de wetten nam ruim een half uur in beslag. De president en de procureur-gene raal droegen een toga van zijde en fluweel, die met hermelijn was af gezet. Alle leden van de Hoge Raad droegen fluwelen baretten met her melijnen bontrand. De zitting werd o.m. bijgewoond door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. De nieuwe wetten werden voorts afgekondigd in plechtige openbare zitting van elk der gerechtshoven en der arrondissementsrechtbanken, als mede in of voor de gemeentehuizen van alle steden en dorpen in Neder land. In Utrecht stak men de plechtigheid in een historisch kleedje, door de afkondiging te laten inleiden door trompetgeschal van drie herauten te paard. 'Twee „rakkers", eveneens in historisch kostuum, assisteerden de gemeentesecretaris bij de voorlezing. Bovenstaande foto geeft van de plechtigheid in Utrecht een beeld ^..Buiten de rechtszaal in Dja karta hebben gisteren een aantal heethoofden de orde verstoord na de rechtszitting, waarin mevrouw Bouwman vrijspraak vroeg voor de Nederlander Schmidt. (Op pagina 3 van ons blad vindt men uitvoerig bijzonderheden over dit pleidooi.) Zoals men weet is te gen Schmidt 15 jaar geëist. Aanvankelijk verwachtte men dat beklaagde Schmidt onmiddellijk na mevrouw Bouman aan het woord zou komen. Rechter Rochjani echter wil de een vertaling hebben van de ver dediging. Schmidt zal nu volgende week maandag zijn deel van het peidooi houden. Papieren, waarop voor de „bruut" Schmidt de doodstraf werd geëist, waren geplakt op de muren van de rechtszaal. Jonge mannen deelden die blaadjes reeds buiten het gebouw en zelfs in de rechtszaal uit voor de zit ting aanving. Op deze blaadjes stond: ..De bruut Schmidt moet ter dood worden veroordeeld, vernietigt de Nauwelijks was maandagoch- We hebben enige aartöacht besteed tend de Najaarsbeurs in Utrecht /e.co,mn'neerd i ac!io"televisie- Jf toestel, dat stellig in een behoefte zal geopend, ot de belangstelling voorzien vooral van hen die beperkt stroomde toe. Het was te mer- >™nen' De afmeting is opvallend ken, dat het accent steeds meer s^TmTee^^n'^g'Xe'jwoo" komt te liggen op de collecties, ls <fe zogenaamde t.v.lamp. Wanneer die allengs in de gebouwen aan ETewegenT te^siebeelTtuu^rLfkt de Croeselaan worden bijeen- het °°g spoedig vermoeid. Plaatst gebracht. Men zou kunnen zeggen, dat het complex aan het Vredenburg thans meer voor de kleine standhouders is gereserveerd, uitgenomen misschien de representatieve ruimten in Bea trix- en Irenehal. Aan de Croeselaan vinden we nu ook de radio- en ver lichting-afdelingen >r zeker niet te vergetei Ir nedisch afdeling met zoveel kostbar instrumenten. men nu een t.v.lamp op het toestel, dan vormt het televisiebeeld een on derdeel van een groter lichtvlak. Het turen wordt nu kijken en vereist geen abnormale inspanning van de ogen' de kwaliteit van het beeld wordt be ter. Een andere nieuwigheid is de secre taresse, die geen salaris vraagt. Dat is een zeer snelle kopieermachine, met elektronisch hart, die in vier se conden copieën levert van alles, wat men maar wenst. En dat geschiedt zonder het gebruik van inkt, chemica liën, negatieven of zelfs maar het ge bruik van een donkere kamer. Elke kopie komt tot stand door een warm- tereactie op het kopieerpapier. De handelsonderneming Lenco te Breda komt uit met de Colibrikalei- doscoop. Door het draaien van een aan de voorzijde bevestigde ring ver schijnen ontelbare, steeds andere prachtige figuren, sterren en mozaie- ken. Deze kaleidoscoop wordt gele verd in een plastic uitvoering. Ericsson Telefoon-maatschappij te Rijen demonstreert een bandrecorder, behorende bij de Erivox, het reeds eerder beschreven automatische tele foon-antwoordapparaat. De afwezige telefoon-aangeslotenen kan nu niet alleen een boodschap uitzenden, maar ook de oproeper. subversieve Nederlandse benden, ver nietig het Nederlandse kolonialis me". De beklaagde toonde zijn gewone kalmte, toen bij zijn binnenkomen de fotografen opnamen van hem maak ten. Communistische ongeren. beho rende tot de communistische organi satie .De Volksjeugd', gooiden stenen naar Schmidt en spuwden naar hem, toen hij de rechtszaal verliet. Een menigte van ongeveer 200 personen wachtten hem op. Sommigen schreeuwden ,,De dood aan mevrouw Bouman." Zij spuwden naar Schmidt en gooiden met stenen. Een politie agent werd door een steen geraakt. De opgewonden demonstranten trachtten de auto aan te houden en sommigen van hen poogden, te ver geefs, in de auto te komen. Nadat Schmidt was vertrokken be sloten de demonstranten op mevrouw Bouwman te wachten. ,,Zij moet re kenschap geven van het gedrag van haar man" riepen de demonstratie leiders. Voordat mevrouw Bouwman in de uitgang van het rechtsgebouw ver scheen, waren politiemannen uit een passerende politie-auto gesprongen, ranselden een van de demonstranten af en arresteerden een ander. De de monstranten gingen toen naar het po litiebureau, waar zü werden opge wacht men knuppels en kolven van geweren. maatschappelijke veranderingen van na de jongste oorlog. Nieuwe verhou dingen vragen om nieuwe rechtsre gels. aldus de bewindsman, waarbij hij tevens wees op de verbazingwek kend snelle ontwikkeling van de me dische wetenschap. Omdat Nederland een grote traditie heeft van belang stelling en eerbied van de mening van een ander, zal alles wat op dit congres van katholieken wordt be sproken met grote aandacht worden gevolgd door alle niet-katholieke me dici en juristen, meende de minister. ,.Laat ons hopen, dat uw licht krach tiger dan de Scheveningse vuurtoren over de wereld mag schijnen", aldus besloot hij. De congresvoorzitter, dr. W. Wee- bers, wees er zeer beslist op, dat het aan dit congres toegevoegde woord „katholiek" niet inhield, dat men zich wilde omgeven door een soort muur van apartheidOok de katholieke arts heeft de plicht om de Boodschap van Christus uit ts dragen. Hoe zou hij zich dus kun nen „opsluiten" in een afzondering? Daarmee sloot dr. Weebers eigenlijk prachtig aan bij de woorden van de minister en méér nog bij de toe spraak van rector A. Sanders, die o.a. betoogde, dat het standpunt als zou de geneeskunde niet meer zijn dan toegepaste natuurwetenschap reeds lang is verlaten. De arts wendt zich tot de gehele mens, zo zei hij, hij treedt zijn patiënt tege moet als „een andere persoon in een menselijke ontmoeting". Hierdoor herstelde hij de band met de grote medische en de christelijke traditie in de westerse cultuur. Nadat dl'. Weebers aan de voorzit ter een fraaie zilveren keten, ge schenk van de Ned. r.-k. Artsenver eniging. had aangeboden, begon met een rede van prof. L. Janssens (Bel gië) de eerste wetenschappelijke zit ting. Hij sprak over „Recht en mo raal", waarna de Duitse geleerde dr. P. Müller de positie van de arts ten opzichte van recht en moraal schets te en tenslotte de Ierse hoogleraar E. MacDermott het onderwerp „Het me dische recht en de gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid van de art sen" behandelde. In al deze redevoeringen kwamen de woorden, die in de aangeboden voorzittersketen gegraveerd staan, prachtig tot hun recht: „Christus is de geneesheer van de gehele mens en (Christus) is het heilmiddel voor ie dere smart." Een internationaal vechtpar tijtje in de Amsterdamse War moesstraat kreeg zondagnacht een merkwaardig en vertede rend einde. Een Chinees, een Amerikaan en een Engelsman de laatste thuis horend op een Brits schip waren op de vuist gegaan en toen de politie arriveerde, had de Chinees al een paar fikse klappen gekregen. Allemaal mee naar het bureau", zei de agent, maar de Engelsman had daar geen zin in. Hij rukte zich los en stapte pardoes in het wa ter van het Damrak. Later zei hij dat hij op een boot had wil len stappen. Hij merkte te laat dat er helemaal geen boot, was, wat de beste kan overkomen. Toen het drietal tenslotte toch op het bureau belandde, was de Chinees zijn blauwe oog al vergeten. Hij bood genereus aan. de taxi voor de Engelsman te betalen.

de Stem | 1956 | | pagina 1