ill GESPREK IN CAIRO MISLUKT Nasser noemt plan „uiterst provocerend Vraag wordt actueel: Prinsjesdag of niet Cycloon „Emma" teistert groot deel van Japan liiiiiiiij:ii VLUGGE IER „VING" VLIEGENDE SCHOTEL Rebellie in EEN DAGJE OP STAP Premier Menzies stelt vast:„Toestand zeer, zeer ernstig Gevallenen A-divisie herdacht Onmiddellijk beraad in Londen DE DOOD OP DE WEG Men zegt „Er komt een kabinet Rustig en zacht Katholieke vervoerders Onvoldoende georganiseerd Voetbaluitslagen eredivisie Kamerleden naar Finland Oranje XI tegen Zwitserland Grote schade op Okinawa Maar het ding - beweert hij - on tglipb e me weer Moordpartij in Algerië PREMIER VAN PAKISTAN AFGETREDEN Dr. G. Bolkestein overleden Begrafenis van Cynthia Ruotolo Indonesië Onthullingen over Nederlands complot Fabrieksbedevaart 96e JAARGANG No. 22248 Uitgav* N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J M A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J- M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bii niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin m Kaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat jU^Tel^ no. s5> 55 MAASTRICHT: Een 53-jarige Bel gische automobilist raakte met zijn auto te water in het kanaal Maastricht-Luik, vlak bij de Bel gische grens. De man kon zich niet meer in veiligheid brengen. NIJMEGENEen wielrijder werd aangereden door een auto. Zijn vierjarig dochtertje werd op slag gedood. De fietser zelf liep zware verwondingen op. ROTTERDAM: De 42-jarige R. Bulthuis uit Ulrum (Gr.) werd op de Leinweg aangereden door een vrachtauto, toen hij met zijn fiets linksaf wilde slaan. Hij overleed later in het ziekenhuis. Zaterdagochtend vond aan de roet van het nationale monument op de Dam te Amsterdam een plechtige herdenking plaats van de peralle- nen van de A-divisie, welke van maart 1946 tot december 1949 in Indonesië verbleef. Op de foto ziet men 3 oud-divisie-commandanten t.w. (v.l.n.r.) luitenant-generaal B. D. C. Giebel, luitenant-generaal van de generale staf B.D. W. J. K. Baay en luitenant-generaal der ma riniers B.D. M. R. de Bruyne na de kranslegging. De conferentie tussen de vijf-landencommissie en president Nasser van Egypte is mislukt. Na een laatste bijeenkomst met Nasserdie nauwelijks twintig minu ten duurde, verklaarde gisteravond premier Menzies van Australië, dat de toestand „zeer, zeer ernstig is. Menzies vliegt vandaag met twee andere leden van zijn commissie naar Londen, om daar verslag uit te bren gen over de besprekingen. Premier Mollet van Frankrijk en zijn minister van Buiten landse Zaken Pineau zullen zich vandaag eveneens naar de Britse hoofdstad begeven- President Nasser blijkt in een boodschap aan de commissie-Menzies te hebben verklaard, dat het moeilijk is iets te vinden „dat voor het Egyptische volk provocerender is dan het plan van de achttien landen (die de commissie hebben afgevaardigd) tot internationaal beheer van het kanaal". geven en zonder meer weigert over internationalisatie te onderhandelen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft er bij de Britse regering op aangedrongen een eventueel beroep op de Verenig de Naties inzake het Suez-kanaal te baseren op het probleem van het be neer en de vrije doorvaart en niet op de naasting door Egypte. De Egyptische president voegde aan die verklaring toe. dat het enige gevaar voor de vrije doorvaart door het kanaal gelegen is in de militai re maatregelen van Engeland en Frankrijk, de economische blokkade van Egypte en het ..saboteren van het werk der huidige kanaalmaat schappij". De Zweedse minister van buiten landse zaken, die vandaag met pre mier Menzies naar Engeland vertrekt haalde na het laatste onderhoud met de Egyptische president moedeloos de schouders op. ,.Het is afgelopen", zei hij, ..vandaag gaan we terug naar Londen". Wat er precies in de laatste twin tig minuten besproken is, werd met bekend gemaakt. De sfeer van het onderhoud zal echter nauwelijks har telijker geweest zijn dan de toon van die Nasser 's mor- commissieleden liet overhandigen en waaruit we hierbo ven hebben geciteerd. de boodschap, gens aan de Uitbreiding atoomprogram Premier Mollet van Frankrijk heeft inmiddels gezegd, dat een van de gevolgen van de Suez-crisis een aan zienlijke uitbreiding van de Franse en Europese programma's voor atoomenergie zou kunnen zijn, om een einde te maken aan de afhankelijk heid van olie uit het Midden-Oosten. Om te beginnen zal Mollet van daag besprekingen voeren met pre mier Eden van Engeland, die gister avond in Londen is aangekomen. Al le Egyptische bladen gaven gisteren berichten over Britse troepenconcen traties in Israël. De regering van dit land zou bases en vliegtuigen ter be schikking hebben gesteld „om ze te gebruiken tegen de Arabische lan den". Het Britse ministerie van oor log zei later dat de berichten .ge heel onwaar" waren. Nasser blijktgeen tegenvoorstellen aan de commissie Menzies te hebben gedaan. Het komt er dus nu op neer dat Egypte in geen geval het beheer van het Suez-kanaal uit handen wil VANDAAG begint in Nijmegen een studiebijeenkomst van de jongeren der Europese Christendemocrati sche partijen. Het thema luidt ..Chris telijk geweten en nationaal bewust zijn". IN MAROKKO wordt in oktober een conferentie gehouden over de inlij ving van Tanger bij het nu onafhan kelijke Marokko. De sultan zelf zal presideren. EEN BENDE, die zich bezig hield mfct het vervalsen van persoonsbewij zen en uitvoervergunningen is door de Westberlijnse politie ingerekend. De papieren gingen voor een deel naar de Oostberlijnse veiligheids dienst. EEN 79-jarige dame in de Turnstraat te Rotterdam is van de trap gevallen en aan de gevolgen daarvan overle den. Waarschijnlijk is zij door een duizeling bevangen geweest. NEGEN Vickers Viscount-vliegtuigen die in 1957 aan de K.L.M.-vloot zullen worden toegevoegd, krijgen de na men van een aantal luchtvaartpio niers. ZATERDAGMIDDAG heeft wethou der van Eupen van Eindhoven de Zuidnederlandse Beurs geopend, die voor de zevende keer in de lichtstad wordt gehouden. IN WRANGGEN, een dorpje op mid- den-Java, is een Siamese tweeling geboren. De kinderen, twee meisjes, zyn ter hoogte van de maagstreek over een lengte van zeven centime ter aan elkaar gegroeid. ELF BOEREN zijn in Zuid-Slavië verrast door een aardverschuiving, ï!rWlA zvee naar de markt brach- 100Ó e. mannen werden, tezamen met haP<?n bedolven en konden niet meer worden gered. ikmT5'»?11!'"' van het K- i 2 OnL-Vo s f°t vanavond: Opklaringen maar plaatse- J luk enige regen, mogelijk meton- S J "'?e,r' J" ochtend hier Pn daar t mist. Zwakke tot matige wind uit i oostelijke richtingen, in de zuide t Jfik? Provincies veranderlijk j Weinig verandering in tempera- j Verwachting van het Belgisch 5 Weerkundig Instituut: Zwakke tot J matige wind uit richtingen van i woteeSLt0t z«ldo.°st- Zwaarbe- J SnoJVci opklaringen. Enkele J onweerfV e" Wer en daar Vandaag: zon onder 19.08 uur. •maan onder 21.34 uur. Morgen! iuu? op 6 07 uur' maan °P 1412 (Van onze Haagse correspondent) Vandaag moet de demissionaire regering Drees trachten in wat mis schien haar laatste ministerraad zal zijn, tot een besluit te komen over het al of niet vieren van Prinsjesdag. In Den Ilaag zijn op het Malieveld de kermistenten al opgeslagen en het klavier van de nieuwe beiaard in de gerestaureerde St. Jacobstoren staat gereed. Iedereen is gereed alleen de nieuwe ministers, die de tekst van de Troonrede nog met II.M. moeten bespreken, zijn er nog steeds niet. De dagen van de kabinetscrisis zijn bijna de honderd dagen van Napoleon geworden met dit verschil, dat Prof. de Gaay Fortman toch nog wel een reële kans maakt als overwinnaar met een kabinet uit de politieke kruit dampen te voorschijn te komen. ..Er komt een kabinet" is thans het wachtwoord op het Binnenhof. De informateur gaat deze week minis ters polsen en zal de socialisten voor bijlopen. De partijraad van de P. v. d. A., zaterdag in Utrecht bijeen, heeft zich daar al op voorbereid. De heer Vos kuil, vurig propagandist van de wel wat ontnuchterde socialisten, heelt ter aanvulling in zijn radiopraatje nog laten weten, dat prof. de Gaay Fortman wel een goed minister zou zijn in een kabinet Drees.... Hij klampt zich blijkbaar vast aan de laatste strohalm: een weigering van de Koningin om het kabinet Drees ontslag te geven. Men zegt dat ook de namen van de burgemeesters van Eindhoven en Breda nog «Os gegadigden in het zak boekje van tie informateur staan ge schreven. Voorts is men er van over tuigd dat dit kabinet van figuren van buiten de politieke arena toch nog wel eens een heel krachtige regering zal kunnen vormen. Mannen als Prof. v. d. Grinten en Ir. Tromp, een van de directeuren van Philips, zouden misschien wel eens, bevrijd van de noodzaak tot het aangaan van com promissen, netelige problemen kun nen oplossen. Pater dr. A. van Galen O. Carm., adviseur van de Ned. Kath. Bond voor Beroepsgoederenvervoer op de weg, heeft zondagmorgen in Maas tricht verteld dat er in Nederland 9500 zelfstandige vervoerders op de weg zyn. Hiervan zijn er ruim 4.000 katholiek, doch slechts 700 aangeslo ten bij de Kath organisatie. Dit klein ledental speelt een rol bij de komende P.B.O. Met deze getal sterkte zouden de katholieken hoog stens met twee leden vertegenwoor digd zijn. Evenals Brabant is Lim burg, aldus pater van Galen, nog niet voldoende aangesloten. De voorzitter van de bond, de heer O. M. Bekedam, mocht een onder scheiding in ontvangst nemen als Rid der in de Orde van St. Silvester, „voor het belangrijk werk dat hij heeft gedaan voor de groei van de Kerk". Zeer kort na de aanbieding van de miljoenennota zouden de algemene politieke beschouwingen reeds wor den gehouden. De president van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst. heeft zich al uitgelaten in die zin. Hij schijnt van plan te zijn aanstonds de proef te willen nemen van de con frontatie van regering en parlement, om voor het Nederlandse volk te kun nen vaststellen hoe. na deze uiterst langdurige kabinetsformatie, de za ken staan. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden in de ere divisie luiden: NAC - NOAD 2—2 Sparta - Ajax 12 GVAV - DOS 3—2 Eindhoven - VVV 02 MVV - Fortuna 10 Rapid JC - PSV 3—1 Elinkwijk - Sptcl. Enschede 15 Feijenoord - BVV 51 Amsterdam - Willem II 06 Voor verslagen en wedstrijd foto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpagina's. Zaterdag is een parlementaire dele gatie van Schiphol naar Helsinki ver trokken. Het programma in Finland vermeldt o.a. een ontvangst door de president, zomede ontvangsten door het parlement en de minister-presi dent. Onder de leden van de delega tie bevindt zich de burgemeester van Steenbergen, en lid van de Eerste Kamer, mr. dr. L. de Gou. De Keuze Commissie van de KNVB heeft het Neder lands Elftal, dat zaterdag 15 september te Lausanne tegen Zwitserland speelt, als volgt samengesteld: doel: de Munck (Fortuna); achter: Wiersma (PSV) en Kuijs (N.A.C.); midden: Schaap ('t Gooi), aanvoerder, van der Hart (Fortuna), en Notermans (Fortuna); voor: Bosselaar (Sparta), Wilkes (WV), Cor van der Gijp (Feijen oord), Lenstra (Sportclub Enschedé) en Koopal (Willem II). Reserves zijn: Landman (Scheveningen Holland Sport), Kerkum (Feijenoord), Klaassens (VVV) en van der Kuil (Ajax). Dit elftal speelt dinsdag 11 september te Boxtel een trainingswed strijd tegen de B-ploeg, welke nog nader zal worden samengesteld. De aanvang van deze wedstrijd is bepaald op 17.00 uur. Jan Klaassens heeft dus het veld voor Rienus Schaap moeten rui men. Een verrassing van formaat! Daarnaast is de keuze voor de bezetting der linksbinnenplaats nog weer eens op Abe Lenstra gevallen! Verder probeert men Cor van der ïjp weer eens en natuurlijk is ook Faas Wilkes erbij. Men kan er alleen maar het beste van hopen. Het Zwitserse elftal zal er als volgt uitzien: doel: Pernumian (Bellinona); achter: Kernen (Chaux de Fonds) en Perruchoud (Lausanne Sport), midden: Zurmuehle (Lugano), Vonlanden en Waeber (beiden Lau sanne). voor: Eschmann (Lausanne), Antenen (Chaux de Fonds), Meier Young Boys), Balleman (Grasshoppers) en Riva (Chiasso). Het zuiden en westen van het Ja panse eiland Kioesjioe is zondag ge teisterd door de zware wervelstorm die de codenaam „Emma" draagt. Bij Kagosjima is een school, waar vrouwen en kinderen waren onderge bracht, vernield. Voorzover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. Op Hondsjoe, het grootste Japan se eiland, treft men voorzorgsmaat- Advertentie regelen. In Tokio houden dokters en verpleegsters zich gereed om op het eerste signaal hulp te bieden. Op zuid-Kioesjioe is de elektriciteits voorziening gestoord. Huizen die in augustus door de wervelstorm ,,Babs" beschadigd werden, kregen nu de genadestoot. De storm gaat gepaard met windstoten met een snelheid van 155 km per uur en zware regenval. Zaterdag werd het eiland Okina wa getroffen, waar voor miljoenen dollars schade is aangericht. Duizenden zijn dakloos. ONBEPERKTE GARANT* >E VERING. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Een zekere Thomas Hutchinson heeft de politie te Loupe (Noord-Ierland) medegedeeld, een „vliegende schotel" bemach tigd te hebben, die hem echter ontglipte toen hij ermee op weg was naar het politiebureau. Het ding had de vorm van een ei en was ongeveer een meter hoog en in het midden 45 cm. breed. De kleur was helrood. Het voorwerp was een honderd meter van zijn woning uit de wolken op het enige droge plekje te midden van drassige grond terecht gekomen. Hij was er met zijn vrouw naar toe gegaan en zij troffen het geval in onbeweeglijke toestand aan. Na enige minuten ernaar gekeken te hebben schopte hij het omver, doch de „schotel" hei nam zijn oorspronkelijke stand. Toen begon hij te draaien „en het kostte me moeite om hem op de grond te houden", aldus Hutchinson. Vervolgens pakte hij het geval op om het naar het politiebureau te brengen. Maar toen Hutchinson het op de grond had gezet om een doorgang door een heg te maken begon het ding weer te tollen. Voordat hij zich er op had kunnen werpen, was het opgestegen en in enkele seconden uit het gezicht ver dwenen. Deze foto geeft een beeld uit de strijd om de toelating van neger-leerlingen tot de middel bare school in het stadje Sturgis in de Ameri kaanse staat Kentucky, waar de blanken zich sterk tegen deze toelating verzetten. Troepen van de nationale garde waren genoodzaakt te chargeren met de bajonet op het geweer, ten einde de massa opstandige demonstranten uit een te drijven. We zien hier een politieman (rechts) in gevecht met een van de belhamels. Algerijnse opstandelingen hebben zaterdagavond in de buurt van Mos- taganem in west-Algerië drie auto's met Europeanen aangehouden. De in zittenden, vijf mannen, een vrouw en twee kinderen, moesten uitstappen. De volwassenen werden doodgescho ten, de kinderen een jongen van elf en een meisje van' vijf jaar na men de opstandelingen met zich mee, doch na enige tijd lieten zij ze vrij. De kinderen zijn. na 's nachts in een bos rondgedwaald te hebben, zon dagochtend door militairen gevonden. Ook elders in Algerië kwam het tot terreurdaden. Premier Mohamed Ali van Pakis tan is vandaag afgetreden. Ook heeft hij bedankt voor het lidmaatschap van de Moslem Liga. Mohamed Ali verklaarde, dat een groep leiders van de Moslem Liga vastbesloten was alle maatregelen, welke hij in het belang van het land achtte, tegen te houden. Deze groep, aldus de afgetreden premier, is be reid het nationale welzijn op te offe ren aan haar persoonlijke vijand schappen. Te zijnen huize in Den Haag is za terdagmorgen op 84-jarige leeftijd overleden dr. G. Bolkestein, oud-mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De heer Bolkstein werd 9 oktober 1871 te Amsterdam geboren. Na een loopbaan als onderwijzer en leraar werd hij in 1917 benoemd tot inspecteur van het middelbaar on derwijs, in de inspectie van Noord- Holland en Utrecht. In 1939 en latere jaren trad hij op als minister van Onderwijs in de re gering, welke zich in Londen vestig de. In 1945 en 1946 was hij persoon lijk adviseur van de minister van On derwijs, dr. Jos Gielen. Hij heeft verschillende publikaties op zijn naam staan. Met animo heeft het gezamenlijke personeel van ons blad zaterdag weer recht gedaan aan de prettige traditie van het jaarlijkse vakantie-uitstapje. Hadden we het de laatste twee jaren bij onze zuiderburen gezocht, deze keer zetten de bussen koers naar het noorden. Onder de rook van Utrecht werd het middagboterhammetje gegeten, en toen dat ritueel achter de rug was ging het over groen-omzoomde wegen naar Doorn. Daar staat het kasteel van wijlen keizer Wilhelm en alles zins het bezichtigen waard en boven dien omgeven door een weldadige lusthof. Was des keizers is en vooral des Duitsen keizers (nietwaar?) im poneert toch altijd weer en dus ver lieten we Doorn geestelijk rijker, doch materiëel in dezelfde welstand. Go belins en porseleinverzameling moch ten namelijk, hoe vreemd het ook klinken zal, niet worden meegeno men. Van Doorn naar Arnhem is niet zó ver. Niettemin misten we de boot. Die zou daar, in de kabbeling van de Rijn, klaar liggen voor een kleine pleziertocht. De Airborne-wandelaars bezorgden de bussen echter zoveel op onthoud, dat de mensen van het Dagblad De Stem bij aankomst op de kade nog slechts het panorama was vergund. Het openluchtmuseum gaf veel te zien dat het bekijken waard was en het bood ook lafenis, omdat men in de buurt van karakteristieke boerde rijtjes e.d. ook alleszins genoeglijke cafés heeft gebouwd. In Berg en Dal stonden inmiddels de koks al in de keuken en het diner liet zich, na alweer een prettig uurtje bussen door prachtige omgeving, goed smaken. Inmiddels hadden ook de he ren dr. H.J.A. Hermens en E.H.B. Brader, respectievelijk directeur - ge neraal van de N.V. Uitgeversmaat schappij Neerlandia en directeur van het Dagblad De Stem, zich bij het gezelschap gevoegd. De eerste sprak in een tafelspeech over de geest van samenwerking, die in het jaarlijkse uitstapje nog eens extra accent krijgt en die bepalend is voor de goede sfeer in het bedrijf. Inmiddels had het donker zich al over de heuvels van het Nijmeegse gelegd. Waarmee echter de dag niet ten einde was. De tocht naar huis namelijk werd solide onderbroken in Vlijmen, waar we in hotel Prinsen, bij een kopje chocolademelk en ande re drinkbaarheden, tot de eerste uur tjes van zondag bijeen bleven. Niet zonder dansje natuurlijlk. We mogen ook niet vergeten te zeg gen dat de heer H.J. de Klerk, chef de bureau bij ons blad, zich een uit stekend reisleider heeft getoond. Mevrouw Eleanor Ruotolo, de moe der van de zes weken oude Cynthia, die werd ontvoerd, toen haar kinder wagen buiten een warenhuis stond (waarna de politie haar lijkje in een naburig meer terug vond), viel zater dag. staande aan het graf van haar dochtertje, flauw in de armen van haar echtgenoot. De vader snikte van tijd tot tijd ge durende de eenvoudige begrafenis plechtigheid en schudde het hoofd. De politie zoekt nog steeds met man en macht naar de ontvoerder (-ster), die mogelijk het kind heeft vermoord. Dr. Kustomo, oud-minister-presi- dent van Pasundan een der deel staten van de RIS, die in 1950 enkele maanden na de soevereiniteitsover dracht aan li \oncsië, weer werden geliquideerd is opgeroepen door het parket van de procureur-generaal, om te worden gehoord in verband met een door hem in verschillende dagbladen gepubliceerd artikel. In dit artikel onthulde Kustomo het bestaan, sinds 1946, van subversieve organisaties, welke volgens zijn bewe ring door Nederlanders zouden wor den geleid. De woordvoerder van het hoofd parket zeide, dat alle personen wier namen in het artikel werden ge noemd. zuilen worden verhoord. Tot hen behoren verschillende Nederlan ders. Het voltallige personeel, 600 man, van de staalfabrie ken „De Maas" te Maas tricht is gisteren met een extra trein naar Lourdes vertrokken voor een verblijf van vijf dagen. Deze bede vaart wordt het personeel aangeboden door de presi dent-directeur, de heer E- H. van Oppen, die op 13 sep tember 70 jaar wordt. Als gasten reizen mee de voorzitter en penningmees ter van de Katholieke Ned. Metaalbewerkersbond uit Utrecht, alsmede de dis tricts- en kringbestuurders van deze bond uit Maas tricht en Eindhoven. De pelgrims worden in Lourdes ondergebracht in 16 hotels.

de Stem | 1956 | | pagina 1