lil EINDE SAMENWERKING K.V.P. EN SOCIALISTEN DE PRINSES TE NIJMEGEN Opvouwbare fiets Nu rechts kabinet, al of niet met liberalen Verhoudingen nu duidelijker ZAAK-POZNAN WORDT GEEN SCHOUWSPEL Actie voor doodstraf voor Nederlander Schmidt IMPASSE IN CAIRO Soldaten moesten negers in Kentucky beschermen EEN REMBRANDT VOOR F. 4500.- DE DOOD OP DE WEG Ontvoerde baby is dood Frans voorstel Door huurschuld dodelijke val DAGBLAD VOOR ZEELAND Brits parlement bijeen Oud SS-officieren kunnen dienen Hijs Nina aan boord J Zuidwestelijke wind Ministerconferentie over Euratom Herenigd Duitsland Westduitse nota aan Grote Vier Charges met de bajonet Proces Ambonezen tegen. Nederland op Geluk voor twee Brabanders kunstveiling te Pools protest tegen propagandaballons De prijsstop voor me He Vele omzwervingen van kostbaar doek 96e JAARGANG No. 22246 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MaSJ V R IJ D A G 7 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3a) Prof. de Gaay Fortman heeft snel de consequenties getrok ken van de pogingen van socialisten, om na 84 dagen on derhandelen nog eens opnieuw de brede basis naar hun inzichten te gaan inrichten onder het motto, dat de P. v. d. A. de verkiezingen heeft gewonnen en dus kan uitkiezen welk program en ivelke ministersportefeuilles zij zou wil len hebben. De informateur heeft H. M. de Koningin gis teren rapport uitgebracht en zijn weigering bekend ge maakt om nog langer op deze voet verder te gaan. Dit heeft tot gevolg gehad, dat H.M. achtereenvolgens nog drie van de eerst in aanmerking komende ad viseurs van de Kroon heeft ontboden: de heren mr. Jonkman, president van de Eerste Kamer, mr. van Schaik, minister van Staat (in plaats van dr. Kortenhorst, president van de Tweede Kamer, die met vakantie was) en mr. Rutgers, vice-president van de Raad van State. H.M. heeft daarna wederom met prof. de Gaay Fortman gesproken en het gevolg was, dat deze bij zijn terugkomst in het torentje tot de journalisten kon zeggen: ,,Ik ga door met mijn op dracht." Uitgerangeerd Wat flat laatste precies zal inhou den, kón de heer de Gaay Fortman nog niet onthullen. Hij wist het blijk baar zelf nog niet precies. Gister avond heeft hij een soort werksche ma opgesteld, waarin de verschillen de mogelijkheden zijn neergelegd. Nu de pogingen om de brede basis te bereiken, zowel langs parlementaire, als de extra-par lementaire weg-, zijn mislukt, za! URK. Een 25-jarige man uit Dalfsen, die zijn vakantie op Urk doorbracht, viel van een tractor met aanhangwagen en werd op slag gedood. NAARDEN. Een 64-jarige brom fietser stak plotseling de rijweg over. Hij werd door een vracht auto gegrepen en gedood. het in ieder geval een vier of drie partijen regering moeten worden. Dat betekent dus, dat de PvdA zeer waarschijnlijk buiten de re gering komt. Na 84 dagen moei zaam onderhandelen is men dan eindelijk zover. De socialisten hebben zichzelf eruit gerangeerd. ,,Wij zijn er verheugd over, want de verhoudingen kunnen nu duidelij ker worden", zei een der vooraan staande socialisten na het bekend De Britse regering heeft besloten het parlement, dat tot 23 oktober op reces is, van vakantie terug te roe pen voor een debat over de Suez- kwestie. De vergadering is vastge steld op 12 september. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft alle in Washington aanwezige leden van de commissie voor buitenlandse betrekkingen uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden ingelicht over de stand van zaken te Cairo. Het Amerikaanse Congres is, evenals het Britse parlement, op reces. worden van deze feiten. Ook in libe rale kring was er gisteren enige op luchting, nu de vooruitzichten zo zijn, dat de KVP en de PvdA niet langer meer zullen samenwerken. Behalve dat de verhoudingen dui delijker worden, zou zich nu in ieder geval ook een levendiger parlemen tair debat kunnen ontwikkelen als de socialisten in de oppositie komen. Het is nog de vraag, welke partijen in het parlement het kabinet zullen steunen. De pogingen om tot een rechtse coalitie van christelijke structuur te komen, hebben wel aange toond, dat het vertrouwen onder de protestantse christelijken en katholieken nog belangrijk zal moeten toenemen, voordat men samen een hecht christelijk front kan gaan vormen. Wanneer dat front versterkt zou kunnen worden door de VVD, zou dat naar het getal al een hele winst be tekenen. Het naar elkaar toegroeien van christenen en liberalen lijkt ech ter een nog groter probleem. Voorlopig karakter In KVP-kringen werd vooral ge dacht aan de mogelijkheid, dat thans een kabinet ontstaat, dat een voorlo pig karakter gaat dragen. Het zal zich slechts ten doel stellen de moei lijkheden te overbruggen en aan stonds plaats te maken voor een an der, wanneer uit het verloop van het parlementair debat blijkt, dat er een betere constellatie mogelijk is. Ook in liberale kring wordt over deze mogelijkheid gesproken. Er is in de parlementaire geschiedenis nog eens een soortelijk geval geweest, waarin de verhoudingen tussen de partijen totaal vastliepen. Ook toen heeft een ..intermezzo" kabinet de oplossing gebracht. Het was in 1926, toen de Geer op deze wijze de situatie voor lopig heeft gered. I Voormalige officieren van de Waffcn- SS tot en met een rang, die overeen- komt met die van luitenant-kolonel, I kunnen thans toetreden tot het nieu we Westduitse leger, aldus een be sluit van de commissie in Bonn die de keuze van hoge officieren voor het Westduitse leger controleert. Zij mogen echter geen misdaden of vergrijpen tegen de menselijkheid hebben begaan. Tot heden konden voormalige leden van de Waffen-SS slechts als soldaat dienst nemen in het nieuwe West duitse leger. Volgens dit besluit zullen oud-kolo nels en generaals van de Waffen-SS niet in het Westduitse leger opge nomen kunnen worden. De Poolse regering is niet van plan van de aanstaande processen in de zaak van de ongeregeldheden te Poz- nan een „internationaal schouwspel" te maken, aldus is te Warschau be kendgemaakt. De Poolse minister-president, Cy- rankiewicz, heeft in de Sejm. het parlement, verklaard, dat het in het voornemen ligt bij de processen ..aan de meest nauwgezette eisen van het recht" te voldoen. Het vooronderzoek is nog steeds niet afgelopen, aldus de premier. In totaal zijn 323 personen in voorar rest. Bij het oproer van 28 juni jongstle den werden 53 personen gedood en 300 gewond. De terechtzitting zal openbaar zijn, aldus de premier. De premier wilde in geen enkel op- Rechtskundigen van het Britse Foreign Office hebben een op lossing gevonden, waardoor de Russische atlete Nina Ponoma- reva het land zou kunnen ver laten zonder 'gearresteerd te worden. In vergeelde stukken hebben zij ontdekt, dat de di plomatieke onschendbaarheid ook geldt voor het rijtuig, dus bijgevolg ook voor een auto van de ambassadeur. Nina zou dus in de wagen van de Sovjet ambassade naar de kade kunnen rijden en daar met wagen en al aan boord van een Sovjet-schip gehesen kunnen worden... zicht dc schuld en verantwoordelijk heid verkleinen van degenen, die niet te juister tijd gereageerd hebben op de gerechtvaardigde eisen van de arbeiders te Poznan. Het is geen geheim, zo zei hij, dat er enig wantrouwen is ontstaan tus sen de communistische partij en be paalde lagen van de bevolking. Over het nieuwe vijf-jarenplan zei de premier, dat het belangrijkste punt ervan een verhoging van het ge middelde loon met dertig procent is. Het lijkje van de zes weken oude Cynthia Ruotolo, die za terdag j.l. werd ontvoerd, toen haar moeder boodschappen deed in een winkel te Hampden, is gisteren gevonden in een meer op ongeveer drie km. afstand van de winkel. De politie liet verslaggevers niet toe tot het gebied, waar het lijkje ge vonden werd. Agenten van de fede rale recherche, plaatselijke en staats politie en honderden vrijwilligers hadden het omliggende gebied uitge kamd om het kind te kunnen vinden. TE MARCINELLE is gisteren weder om een rouwdienst gecelebreerd en wel voor 22 slachtoffers van de mijn- nmp. Het betrof twaalf Italianen, acht niet geïdentificeerde slachtof fers, een Rus en een Belg. VOLGEN8 gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in juli 6.038 nieuwe woningen onge- leverd tegen 5.576 het vorig jaar juli In Noord-Brabant kwamen 911 wol ningen gereed, in Zeeland 115. DE OVERWEGEND Engelstalige stad East London in Zuid-Atrika heeft voor het eerst in haar geschie denis van 108 jaar een Afrikaans sprekende burgemeester. Het is Ro bert Lawrence de Lange. DIEVEN maakten bij een inbraak in een kantoorboekhandel te Amster dam 250 vulpennen, een schrijfma chine cn een rekenmachine buit. Waarde f 11.000,De eigenaar was niet verzekerd. DE NEDERLANDSE ministeries van oorlog en marine hebben contracten met Nederlandse en buitenlandse on dernemingen afgesloten tot een ge zamenlijke waarde van 26 miljoen gulden. De Bata Best moet voor vijf miljoen gevechtsschoenen leveren. ACHT NEDERLANDSE en acht In- donesische hoofdredacteuren zullen op 24 en 25 september te Zuerich bij eenkomen om over de Nederlands- Indonesische verhoudingen op het gebied van de pers te spreken. Weersverwachting van het KNMI t tot vanavond, opgemaakt donder- dagavond 23.15 uur: Over het algemeen zonnig weer met slechts hier of daar een bui. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperatu ren of iets lager. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige wind uit zuid tot zuid west. Zwaar bewolkt met brede opklaringen. Nog enkele neer- slagvlagen. Plaatselijk onweers achtig. Vandaag: zon onder 19.15 uur Maan onder 19.54 uur. Morgen: zon op 6.02 uur. Maan op 10.55 uur. Dokter L. J. Landeweer uit het west-Drentse dorpje Havelte heeft een opvouwbare fiets... De dokter, die reeds jaren ervoer, dat op het platteland een auto niet altijd het beste vervoermiddel is om veraf- wonende patiënten te bereiken, schafte zich een opvouwbare twee- wieler aan, waarmee hij niet aUeen de eerste dokter in Nederland werd die zich op een dergelijke wijze ging voortbewegen, maar waardoor hij tevens de belangstelling wekte van vele collega's, die dokter Lande weer dagelijks bellen of schrijven om inlichtingen. De dokter ge niet nu reeds de voordelen van zijn „vouwfiets" letterlijk in de prak tijk; als de weg voor de auto te moeilijk wordt, dan komt de fiets uit de bagageruimte (boven) en gaat de tocht per fiets verder (onder). Gisteren is te Brussel de bijeen komst geopend van de delegatie-lei ders der zes landen van de Ê.K.S.G., die besprekingen zullen voeren over de Euratom en de gemeenschappelijke markt. Pineau, de Franse minister van bui tenlandse zaken, heeft te Parijs een voorstel gedaan om een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de E.K.S.G.-landen te hou den .Deze zou dan tegen eind septem ber te La Celle Saint-Cloud belegd kunnen worden en het vraagstuk van het opnemen van de Franse overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappelij ke markt zou ter sprake kunnen wor den gebracht. Veiligheid mijnen In Luxemburg is de ministerraad van de E.K.S.G. bijeengekomen ter voorbereiding van een internationale conferentie voor de veiligheid in de mijnen. Besloten werd hiertoe een intergouvernementele conferentie bij een te roepen. Van Nederlandse zijde woonde minister Zijlstra de confe rentie bij. Gisterenochtend heeft H.K.H. Prin ses Beatrix een bezoek gebracht aan het congres over menselijke ver houdingen, dat momenteel te Nij megen wordt gehouden. Op de foto ziet men de Prinses in gesprek met mej. Pecson, een afgevaardigde van de Philippijnen, na afloop van een van de sectie-vergaderingen, die zij bijwoonde. Naar te Bonn verluidt, wordt in een Westduitse nota, die vandaag aan de vier grote mogendheden overhandigd zal worden, opnieuw het denkbeeld van een gedemilitariseerde ..vredes- zóne" aan beide zijden van de oost grens van een herenigd Duitsland, als een waarborg voor de veiligheid van Rusland, aan de orde gesteld. Een desbetreffend voorstel is reeds gedaan door de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk op de confe rentie, die in november van het vorig jaar te Genève is gehouden. Het werd toen noch aanvaard, noch verworpen door de Sovjet-Unie en de West duitse regering hoopt het te kunnen gebruiken om de besprekingen van de „Grote Vier" over Duitsland te her epenen. In B Jakarta zijn vlugschriften verspreid, waarin de doodstraf wordt geëist tegen de Nederlan der Schmidt- In de afgelopen dagen zijn in het communisti sche blad „Harian Rakjat" al verscheidene berichten versche nen over resoluties, die door verschillende jeugdorganisaties De Vijflandencommissie te Cairo aelit het niet mogelijk de besprekingen met Nassar te hervatten, voordat tot een herwaardering van de toe stand is overgegaan. De regeringen te Londen en Washington worden geraadpleegd over hetgeen de commissie thans te doen staat.. Nasser blijkt tijdens de besprekingen weinig geneigdheid ge toond te hebben tot daadwerkelijke wijziging van zijn opvatting. waarin wordt zijn aangenomen en eveneens de doodstraf verlangd. Enkele van deze resoluties zijn ook in het nationalistische blad Suluh In donesia verschenen. Op 20 augustus heeft de openbare aanklager in het proces-Schmidt, Su- wondq, vijftien jaar gevangenisstraf geëist. In de resoluties wordt gezegd, dat vijftien jaar gevangenisstraf niet voldoende is voor de „bandiet Schmidt" en wordt een beroep gedaan op de „jongere generatie van arbei ders" een campagne te voeren voor de doodstraf. De verdedigster van Schmidt, me vrouw Bouman, zal maandag a.s. haar pleidooi houden. Verwacht wordt, dat de rechter en kele weken daarna uitspraak zal doen. Met bajonetten, karabijnen en ma chinegeweren uitgeruste Amerikaan se soldaten hebben gisterenochtend te Sturgis in de staat Kentucky een weg moeten banen door een opge wonden menigte van 500 blanken om negen negerkinderen te begeleiden naar de middelbare school van het stadje. Tot dusver was deze school alleen toegankelijk voor blanke leer lingen. Voor de school boden de blanken vijf minuten lang verzet. Vijf van hen werden gearresteerd. De solda ten waren Sturgis 's avonds tevoren binnengetrokken. Langs de gehele weg van huis naar school werden de negerkinderen uit gejouwd. De soldaten grepen in, toen een aantal blanken trachtte de jongens te mishandelen. Op de punt van de ba jonet werd de menigte teruggedre ven. Nadat de negerkinderen de school waren binnengegaan, omsingelden de militairen de school, terwijl er pant serwagens voor het gebouw werden opgesteld. De menigte spoorde blanke kinde ren, die nadien bij de school kwa men, aan, het gebouw niet binnen te gaan. Onder gejuich van de betogers verlieten enkele blanke kinderen de school, onmiddellijk nadat de bel voor het begin van de lessen had ge luid. Het hoofdbestuur der stichting „Door de eeuwen trouw" deelt mede, dat het van het hoofdbestuur van de Ambonezen-organisatie de BPRMS de mededeling heeft ontvangen, dat opdracht werd gegeven aan een ad vocaat, het proces over de status der Zuid-Molukkers hier te lande tegen de Staat der Nederlanden aanhangig te maken. Onmiddellijk na hun aan komst in Nederland werden de Am- bonese KNIL-militairen gedemilitari seerd. Het ambtenarengerecht ver klaarde deze demilitarisatie onrecht matig, maar deze uitspraak werd door dc centrale raad van beroep nietig verklaard, omdat het ambte narengerecht niet competent was in deze zaak. Op de kunstveiling, welke in april 1954 op het kasteeltje te Wylre bij Maastricht door makelaar G. H. M. Hommes werd ge houden, kwam o.m. een schilderstuk onder de hamer, dat in de catalogus werd vermeld als „Schilderij Rembrandt: Bijbelse fi guur". Het kwam voor de prijs van 4500 gulden in het bezit van de architect G. v. d. Velden te Helmond en de aannemer B. La- mers te Valkenswaard. door de kunsthandel Range te Arn hem. Het raakte nog meer in discrediet door manipulaties van enkele zwen delaars. Toen bracht de heer Range het naar de veiling te Wylre, waar het door de huidige eigenaars werd verworven, zonder te weten, dat het een werk van Rembrandt zou zijn. De Poolse regering heeft in een ver klaring, die gisteren door het officiële Poolse persbureau PAP is gepubli- ceerd, bekendgemaakt, dat op 3 augus tus propagandaballons, afkomstig uit West-Duitsland, een vliegtuigongeluk hebben veroorzaakt, waarbij twee vlie gers om het leven zijn gekomen. De Poolse regering stelt West-Duits land en de Ver. Staten aansprakelijk voor dit ongeluk en behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eisen. Zij eist onmiddellijke stopzetting van het oplaten van propagandaballons, die de Poolse souvereiniteit en het Poolse luchtruim schenden, aldus de verkla ring. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten heeft de heer S. van der Ploeg de gedachte geopperd, dat het dagelijks bestuur zich zal afvragen in hoeverre een ad vies kan worden uitgebracht tot op heffing van de prijsstop voor melk. De voorzitter, de heer A. van Buuren, heeft toegezegd, dat het dagelijks be stuur deze gedachte in overweging zal nemen. Nadien interesseerde de kunst handel zich voor het schilderij, zonder het echter te erkennen als een werk van Rembrandt. Dit prikkelde de eigenaren om te weten te komen of het schilderstuk al of niet van de grote meester af komstig was. Zjj wendden zich tot professor Simone Bergmans van de Gentse universiteit, die een langdu rig onderzoek instelde. De Belgische professor heeft thans ais conclusie van haar onderzoek medegedeeld, dat het schilderij af komstig is van Rembrandt. Met in- fra-rood is de handtekening van de grote schilder gefotografeerd. Het onderzoek van prof. Bergmans heeft haar de zekerheid gegeven, dat het schilderstuk uit Engeland komt. Het raam, dat tegen het einde van de 18e eeuw vernieuwd moet zijn, is Engels en draagt 't kenteken „Fleed- ham Limer", bovendien het nummer 250, gevolgd door de initialen J. G., welke volgens haar toebehoren aan de Amsterdamse handelaar J. Goud stikker. Hij zou het werk in Engeland gekocht hebben. De Duitsers namen zijn kunstbezit in beslag en brachten het naar Duitsland, waar het in 1941 door kunsthandel Lemperts te Keu len werd verkocht aan een zekere Fischer voor 85.000 rijksmark. Na de oorlog kwam het schilderij door de geallieerden terug naar Nederland. Op een in 1949 door Frederik Mul ler gehouden veiling werd het voor een paar honderd gulden aangekocht, Sedert een viertal maanden had de 45-jarige bakker Henri Cop- pijn zijn intrek genomen op een gemeubileerde kamer op de tweede verdieping van het huis Scheldestraat 19. Maar na korte tijd vergat de man reeds zijn huishuur te betalen, zodat de eigenares hem hierover reeds herhaaldelijk had moeten aan spreken. Dezer dagen was de vrouw weer naar de tweede verdieping ge klommen om er aan te kloppen aan de kamer van Henri Cop- pijn. Deze gaf echter geen teken van leven, zodat de vrouw ver moedde dat hij niet thuis was. Om te beletten dat de man nog gebruik zou kunnen maken van deze kamer, zolang hij de ach terstallige huishuur niet betaald had, heeft ze toen twee haken in deur en deurstijl gedraaid en hieraan een hangslot bevestigd. Coppijn, die wel thuis was, had, haar rustig laten doen en tij dens de nacht moet hij een ont vluchtingspoging beraamd heb ben. Hij bond verschillende la kens aan elkaar, die hij uit het raam van de tweede verdieping naar beneden Het zakken. Hier langs trachtte hij uit het huis te vluchten. Toen hij echter op ongeveer 4 meter van de begane grond gekomen was, scheurde plots de sliert lakens en viel de man met het hoofd op de ste nen. Hij liep hierbij een sche delbreuk op. Inderhaast werd hij door voor bijgangers, die hem vonden, op genomen, en de ambulance wagen voerde hem naar het Stuivenberggasthuis. Onderweg gaf hij echter reeds de geest.

de Stem | 1956 | | pagina 1