Tanks in steden van Tennessee Prins miste stukken het Congres van JONGEMAN IN ZIJN SLAAP DOOR GAS OVERVALLEN voningin persoonlijk naar Den Haag IN TILBURG VERDWENEN VERDOVENDE MIDDELEN Menselijke verhoudingen Dragline veroorzaakte drama te Gilze Haastige chauffeur met hofauto tegen boom de straat tijdens graafwerk kapot getrokken Leiding in ZuivelbondF.N.Z. heeft veel kritiek op Mansholt Vijf personen in arrest DAGBLAD VOOR ZEELAND Gemolesteerde neger se/ioot op blanke Alles liep goed af Zuidelijke wind Ambtenaren-salarissen Verhoging per 1 september BRASSCHAAT Kinderen teerden rode stip weg V Tarwe uit Sovjet naar Egypte Plotselinge komst van Lieftinck Mr. J. van Tilburg aangekomen Gaslucht.... Meeleven algemeen Blauwe boer, riep afgevaardigde Anderhalve kilo morfine en codeïne Iinng |lrijf. 39 >r itufc! tls u ze dysheen ongens, poplin leuter», coupe. e ideal* oter en stotend eureeht. u krijgt goeds. dy" l»fc«t edingstuk aranti*. postaus zsa ge kans, dat n wijle wordt na wenkt hij ijn trawanten it kort: ..Bind zorg, dat hij 96e JAARGANG No. 22244 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J M A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vereauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor' W WOENSDAG 5 SEri'-hiJvtBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. bTSTu v... .te Eil.nden: GOES, T«l.lo.„ 2236 - Bu,..u ,0,, Z.«.w,d.Vl,,HULST. Dubbd, P.or, T.^iTt.o» 102 - (Bijbur..u,: TERNEUZEN, Noords,,.., 56, T,l. 2601 - OOSTBURO. 41, Tel. 111 In „De Vereeniging" te Nijmegen begon gisteren de internationale conferentie over de menselijke ver houdingen, in tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana, bescherm vrouwe der conferentie en onder het algemeen voorzitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard. De foto geeft een beeld van het wel zeer menselijke moment, waarop de vijf jarige zoon Kufi van prof. K. A. Busia van de Goudkust, bloemen aanbood aan Koningin Juliana toen de Landsvrouwe met Prins Bern hard (achtergrond) op de con ferentie arriveerde. Ook in de stad Oliver Springs, in de Amerikaanse staat Ten nessee, is het, naar aanleiding van plannen voor opheffing van de rassenscheiding op de scho len, tot ongeregeldheden geko men, waarbij een blanke door een neger in de arm werd ge schoten. Een menigte van ongeveer 250 man viel in de hoofdstraat automobilisten lastig. Een negerchauffeur, wiens auto heen en weer werd geschud, stapte uit en schoot een van de blanken in de arm. De dader wist in de auto van een andere neger te ontkomen. Later werd een plaatsvervangende sheriff door iemand in de menigte in de schouder geschoten. Uit de omliggen de plaatsen worden politieversterkin- gen aangevoerd, o.a. tachtig man uit het nabijgelegen Clinton, waar de ras senkwestie, zoals in een vorige editie gemeld, ook tot moeilijkheden heeft geleid. Ook elders in de staat Tennessee heerst onrust. Zo werden twee leden van de nationale garde, die op weg Bij de aanvang van de middagzitting van de internationale conferentie inzake menselijke verhoudingen - waarover wij elders een uitvoerig verslag geven miste Prins Bernhard, die reeds achter de bestuurstafel teas gezeten, zijn map met congresstukken. Zijn secretaris, dr. F. A. de Graaf f, be ijverde zich de aktetas van de prins, waarin de congresmap moest zitten, uit de auto te laten halen. De auto was evenwel door de chauffeur, die in de omgeving een kopje thee was gaan drin ken, afgesloten. Een der Nij meegse agenten ging ijlings op zoek naar de chauffeur, die spoedig gevonden was. Bij ope ning van de tas, die thans uit de auto kon worden gehaald, bleek er evenwel geen congresmap aanwezig. Een der ordecommissarissen herin nerde zich daarop, dat er des morgens een map in de „blauwe zaal" was ge vonden. Daar ook de ambassadeur van Mexico zijn map had laten liggen, ver keerde men in de mening, dat het de zijne was. Daarom werd hij afgegeven in hotel „Berg en Dal". Het hotel werd nu gebeld. De koninklijke auto snelde op weg naar Berg en Dal om de map te halen, maar de eigenaar van het hotel had inmiddels reeds een auto naar „De Vereniging" gestuurd met de map, die daarna spoedig in het bezit van prins Bernhard was. De koninklijke hofauto, die de auto van het hotel had gekruist, kwam evenwel niet meer terug. De bestuur der moest onderweg plotseling uit- CP HET EILAND Lilloen, in een meer bij Stockholm, is een bronzen Boeddhabeeld, dat 1700 jaar oud is, uitgegraven. Dit is het tweede soort gelijke beeld, dat in Europa is opge graven. Het eerste werd te Rome ge vonden. DE SPOORWEGEN in Italië beproe ven op het ogenblik een nieuw idee waarbij .automobilisten met hun auto de trein kunnen inrijden en op de plaats van bestemming er weer uit kunnen rijden. IN HET VOORMALIGE pauselijke pa leis te Avignon in Frankrijk nemen 200 geleerden uit 22 landen deel aan een conferentie, die ten doel heeft middelen te vinden om het Latijn v-eer tot een levende internationale taal te maken. DE PRINSESSEN Margriet en Ma rijke zijn van hun vakantie in Zwit seriand teruggekeerd. DE SPECIALE Japanse afgevaardigde naar Indonesië, Eiji Wajima, heeft ont. huid, dat hij aan de Indonesische re gering voorstellen heeft gedaan om de uitgestelde onderhandelingen tussen Japan en Indonesië over de herstel betalingen weer op gang te brengen. MIJNWERKERS, onder wie 7?Hri Atn!?e' zijn bÜ een ontploffing in TnV, ua omgekomen, aldus is in Johannesburg bekendgemaakt. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt dins dagavond 23.15 uur: Veel bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuidoost. Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: t Matige zuidwestenwind. Zwaar i bewolkt tot betrokken met regen J bij tussenpozen. Temperatuui t zonder grote verandering. i y/ndaag: zon onder 19.20 uur. iuaan onder 19-05 uur. ^,0oBfr: zon °P 5 59 uur- Maan J op 8.18 uur. wijken voor een van rechts komende auto die aanvankelijk stopte, maar daarop weer verder reed. De chauf feur van de hofauto week uit, waar bij de auto tegen een boom terecht kwam en zwaar werd beschadigd. De Koningin is na afloop van de conferentie met een andere hofauto naar Den Haag vertrokken. waren naar Dayton, door vijf mannen gemolesteerd, toen zij desgevraagd zeiden, dat zij naar Clinton zouden gaan als zij hiertoe bevel kregen. Twee van de tien tanks, die te Clin ton zijn gestationeerd met het oo^ op de onrust aldaar, zijn naar Oliver Springs overgebracht. De ongeregeldheden in laatstge noemde stad ontstonden naar aanlei ding van het ongegronde gerucht, dat daar gisteren negers tot de openbare scholen zouden worden toegelaten. Naar wij vernemen heeft de ministerraad besloten de datum van ingang van de verhoging der ambtenaren-salarissen met zes procent te handhaven op 1 sep tember, ondanks bezwaren die daartegen door de organisaties van overheidspersoneel in de centrale commissie voor georga niseerd overleg zijn geopperd. Rik (II) van Looy is winnaar geworden van de Grote Prijs van Brasschaat in België, een wegwedstrijd over 150 km. Hij versloeg een hele serie interna tionale grootheden, onder wie zijn landgenoot, wereldkampioen Rik (I) van Steenbergen. De Nederlandse renners weerden zich voortreffelijk. Wim van Est werd derde achter van Looy en de Span jaard Bover. Wout Wagtmans werd vierde. Leo v. d. Pluym vijfde en Schulte achtste. Voor uitvoerige verslagen verwijzen wij naar de sportpagina. Aan de rioleringswerkzaamheden, die momenteel in de Nieuwstraat te Gilze worden uitgevoerd, zal altijd de herinnering blijven van een drama tisch ongeval, dat zieh daar in de nacht van maandag op dinsdag heeft voltrokken. Een ogenschijnlijk onbe duidend incident tijdens het graafwerk met een dragline heeft het leven ge kost aan de 21-jar'ge zoon Henk van bakker J. J. v.d. Ouweland, Niéuw- straat 10S te Gilze, die door gasver- rtikking 0111 het leven kwam. De oud ste zoon Piet van het gezin, dat vier zoons telt, kon nog tijdig worden gered. Hij werd overgebracht naar liet St. Ignatiusziekenhuis te Breda. Gisteravond kon men ons meedelen, dat zijn toestand redelijk wel is. .ïeei de Gilzer gemeenschap was gisteren vol van het tragische gebeu ren, dat een gevolg Is van een wel zeer De Egyptische minister van be voorrading, dr. Ramzy Stino, heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie 200.000 ton tarwe tegen betaling in Egyptisch geld zal leveren. De koopsom bedraagt 5.750.000 Egyptische pond. H.M. de Koningin is gisteren per soonlijk naar Den Haag gekomen om te trachten de pogingen van de infor mateur prof. de Gaay Fortman om een kabinet samen te stellen, zoveel mogelijk te bespoedigen. Zij heeft in de avonduren achtereenvolgens ge sproken met de informateur en met de gouverneur van Suriname, de heer van Tilburg. De laatste kwam na een vertraag de luchtreis 's morgens om 5.15 uur op Schiphol aan om zich met het ne telige probleem van de kabinetsfor matie te gaan bemoeien. Na uren lange gesprekken met de informa teur in ,,het Torentje" en met de Ko ningin is men in Den Haag nog vol komen onzeker, wat de mogelijke re sultaten kunnen zijn. RAADSEL Bovendien is het aantal gecom pliceerdheden nog toegenomen door het verschijnen van prof. Lieftinck aan de politieke hemel. Deze heeft het om een of andere reden nuttig gevonden thans po litieke gesprekken met zijn par tijgenoten in het Kamergebouw te komen voeren. Volgens berichten uit socialistische bron zou dit geheel los staan met wat zich elders op het Binnenhof af speelde, maar men vraagt zich toch wel af. waarom de voorganger van prof. de Gaay Fortman juist deze dag, die van niet geringe betekenis moet worden geacht voor het slagen van de laatste informatiepogingen, voor zijn onverwachte terugkeer heeft menen te moeten uitkiezen. GERESERVEERD Uit socialistische kring wordt een eventuele rol, die de heer van Til burg moest spelen met grote gere serveerdheid besproken. In ieder ge val zal de leiding van de Partij van de Arbeid zich intens met de laatste pogingen van de Gaay Fortman be zig houden. Het is niet uitgesloten, dat er zelfs weer fractievergaderin gen aan te pas zullen komen. Het is inmiddels bekend geworden, dat een aantal namen op het minis terlijstje van de informateur voorko men, onder wie die van de Tilburg- se hoogleraar prof. mr. W. van dei- Grinten en de burgemeester van Breda de heer Kortmann, die overi gens, zoals wij gisteren reeds meld den, nog steeds niet over een derge lijke functie is gepolst. Dit alles is echter nog volkomen vaag en onze ker. Van de beide kandidaten zal er een voor het ministerie van buiten landse zaken worden uitgekozen. Maar ook de naam van mr. Kolf schoten, burgemeester van Eindho ven, wordt voor deze post nog ge noemd. Het is wel aan te nemen, dat prof. de Gaay Fortman, indien hij niet sl**igt in zijn eerste opzet, zal trach- teif de zaken anders aan te pakken en een kabinet van slechts drie* of vier partijen samen te stellen. Dan zullen eigenlijk pas de grote moeilijk heden goed beginnen. Het gaat dan over de vraag, wie de rol van op positiepartij op zich moet nemen. Na 81 dagen, met Prinsjesdag in het on middellijke vooruitzicht, is men blijk baar toch zover, dat men deze con sequentie onder ogen gaat zien. merkwaardig samenvallen van om standigheden. De Nieuwstraat wordt momenteel gerioleerd en het graafwerk wordt uitgevoerd met een dragline van de fa. de L. uit Breda waarvan de 26- jarige P. B. uit Made de machinist is. Uit het oogpunt van beveiliging had de gemeente gezorgd, dat overal waar gasbuizen in de te bewerken grond zitten, de huizen gemarkeerd waren met rode stippen. Het begin van het drama iigt hierin, dat kinderen de stippen op het huis tegenover dat van de familie v.d. Ouweland met teer onzichtbaar hadden gemaakt. Hierdoor kon het gebeuren, dat de dragline machinist, een man met een jaren lange ervaring op zijn machine, maan dagmiddag een gasbuis met de bak van zijn machine raakte en enigszins optrok. Om verder onheil te voorko men heeft de man zijn werk rond de getroffen buis gestaakt en even ver der is hij doorgegaan met graven, on kundig van wat er in de grond was gebeurd. Nog is men daar doorgegaan, toen niet dieper op enkele mensen Henk v. d. Ouweland 's avonds in de buurt van het huis van de fam. v.d. Ouweland gaslucht waarnamen, op het ene ogenblik wel, op het andere niet, blijkbaar afhan kelijk van de wind. Zelfs in de win kel van de heer v.d. OuwelanR was op een gegeven moment gas te ruiken, maar niet zodanig dat men ernstige gevolgen vreesde. Die zijn helaas echter niet uitgebleven. Toen de buis in de middenweg werd geraakt, is een koppeling losgeschoten on der het trottoir, dat bedolven lag onder een bijna twee meter hoge berg zand, opgegraven uit de werksleuf. In de loop van de nacht is het ontsnapte gas door het zand heengedrongen en op de wind naar binnen gewaaid in de slaapkamer van de twee oudste zoons v.d. Ouweland. Eerst vanochtend rond zes uur werd het drama ontdekt. Ten huize van het getroffen gezin merkte men, dat er iets op de slaapkamer van Piet en Henk niet in de haak was. De ont dekking kwam echter te laat, althans voor de tweede zoon, die reeds door gasverstikking om het leven was ge komen. Dokter H. de Steenhuysen Piters uit Gilze, wiens hulp onmiddellijk werd ingeroepen, liét zuurstofapparaten aan rukken, waarmee de oudste zoon ge holpen kon worden. Eerst het politie onderzoek, dat rond acht uur begon, heeft de oorzaak van het dramatisch gebeuren aangetoond. Heel Gilze voelt zich door dit onge luk getroffen, dat een sympathieke jongeman wegnam. Lange tijd heeft Henk v.d. Ouweland bij zijn vaderen ook elders als bakkersknecht gewerkt. Nadat de oudste zoon terug was ge komen uit de militaire dienst kon Henk een betrekking als vertegen woordiger aannemen bij een Bredase firma, een baan waarnaar hij reeds lange tijd had uitgezien. Ook in het sportleven van zijn dorp was de jon geman zeer gezien en hij was eenyan de steunpilaren van de V.V. Gilze. Hiervan getuigde ons gisteren ook d* dragline-machinist B., die de overle dene goed kende en zich persoonlijk door het ongeluk zeer getroffen voelt. De uitvaart van Henk v.d. Ouwe land zal waarschijnlijk donderdag ge houden worden. Bovenstaande foto geeft een duide lijk beeld van de situatie in de Nieuwstraat te Gilze, die zo'n tra gisch sterfgeval tot gevolg had. In de sleuf, die door de dragline ge graven is, ziet men de kromgetrok ken gasbuis. Tijdens het onderzoek werd de buis naar de straatzijde verder blootgegraven en daarbij bleek dat de buis op het punt, waar de witte pijl heen wijst, van de koppeling was losgetrokken. Het linkerraam op de eerste verdieping van het woonhuis is van de slaap kamer, waarin 't drama zich voltrok. IN DE V.S. zijn in het afgelopen week einde van Laborday bij verkeerson gevallen 405 personen om het leven ;ekomen. Door verdrinking en andere >orzaken verloren 141 personen het leven. De Koninklijke Nederlandse zuivel bond FNZ de organisatie van coöperatieve melkfabrieken houdt het been stijf inzake het niet benoe men van bestuursleden voor het op 15 oktober in werking- tredende pro- duktschap zuivel. In het standpunt van de FNZ is nog geen verandering gekomen, zo zeide de heer G. H. E. M. van Waes, voorzitter, tijdens de algemene vergadering te Enschede. In samenwerking met d,e recherche te Titburg heeft de politie te Apeldoorn vijf arrestaties verricht, waarmee een geraffineerd complot van handelaren in verdovende mid delen is opgerold. Mr. J. van Tilburg, de gouverneur van Suriname, die door de huidige informateur voor de Nederlandse kabinetsformatie, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, was verzocht per snelste gelegenheid naar Nederland te komen om de informateur van advies te dienen, is dinsdagochtend in alle vroegtena door een motor storing aan het vliegtuig waarmee hij reisde, aanzienlijke vertraging te hebben gekregen, op Schiphol aangekomen. Hij werd er door de informateur persoonlijk begroet. Op deze foto, gemaakt tijdens de persconferentie in de aankomsthal op Schiphol, links de heer van Til burg naast prof. De Gaay Fortman. Als eersten van de vijf verdachten werden in Apeldoorn aangehouden de 39-jarige A. M. W. B. en de 25-jarige F. van E. T. B. had, om zijn schulden te kunnen voldoen, bij zijn werkgever in kleine hoeveelheden een partij van bijna an derhalve kilo morfine en codeïne ge stolen, die volgens de politie op de zwarte markt een waarde heeft van ongeveer 10.000 gulden, en bijna een vierde gedeelte is van de totale hoe veelheid di» in Nederland jaarlijks clandestien verhandeld wordt. Hij schakelde van E. T. in om het goed aan de man te brengen. Deze reisde naar Tilburg waar hij de in houd van de twee flessen, die hij bij zich had, te koop aanbood aan een zekere mevrouw B. De dame bleek wel interesse te hebben, doch wilde het goed eerst chemisch laten onderzoeken. Toen dit was gebeurd, deelde zij mede. dat zij geen interesse had, omdat het voor de zwarte markt ongeschikt zou zijn. Bij zijn pogingen de verdovende middelen in Apeldoorn aan de man te brengen werd van E. T. door de politie aangehouden. Flessen verwisseld Een chemisch onderzoek van de inhoud der flessen wees, tot niet geringe verbazing van de po litie, uit, dat deze bestond uit zuiveringszout en zetmeel. Al spoedig kwam toen aan het licht dat mevrouw B. in Tilburg de in houd van de flessen had verwis seld. Bij haar thuis kon men echter de verdovende middelen niet vinden. Op de zolder in de woning van een zus ter van mevrouw B., een zekere me vrouw van B., vond men echter on der een partij lompen het grootste deel van de partij terug. De rest vond men bij een zwager van me vrouw B., eveneens B. geheten, die het goed reeds gereed had voor de verkoop. Het was verpakt in cigaret- tenvloei en in een cigarettenkoker gelegd. De twee Apeldoorners zijn inmiddels aan de officier van justitie te Zutphen voorgeleid. De drie Til- burgers zijn in vezekerde bewaring gesteld en zuilen eveneens spoedig aan de officier van justitie worden voorgeleid. De heer van Waes remde de heer Bakker uit Genemuiden, die met grote bijval van de vergadering het bestuur roemde om deze weigering tot benoemen van bestuursleden. „Een schande" De heer Bakker zei: Vorige week heeft diezelfde minister, die ons door de tralies gevoerd heeft, te Kampen uit een heel ander vaatje getapt en hoge eisen voor herstel en rationali sering van de agrarische bedrijven gesteld aan een komende regering. Daarmee zullen zware financiële of fers gemoeid zijn. Dat moet 'n vol gende minister zeker maar opknap pen", zo riep de heer Bakker uit, die het verder .,een schande" vond, dat deze eerste boer in Nederland" de drinkmelk nog altijd laat standaardi seren en daarmee het „kostelijke na- tuurprodukt" vervalst. ,,Wij willen een behoorlijk bestaan met een redelijk prijsbeleid", aldus de heer Bakker, die in verband met de gestandaardiseerde melk minister Mansholt ervan verdacht een „blau we boer" te zijn, als dit tenminste met zijn politieke kleur te rymen zon zfjn. Geen zin Ook de bond van coöperatieve zui- velverkoopverenigingen heeft gewei gerd een bestuurslid voor het pro duktschap aan te wijzen. Naar men in zuivelkringen ver. wacht, zullen de drie centrale land bouworganisaties terzake van het be noemen van bestuursleden voor liet produktschap zuivel een afwachtende houding aannemen. Zij zijn van me ning, dat indien drie organisaties geen bestuursleden benoemen, het ook geen zin zal hebben bestuursle den te benoemen namens KNLC, KNBTB en CBTB. Vraag aan ministers Het tweede kamerlid de heer van Meel heeft aan de ministers voor pu bliekrechtelijke bedrijforganisatie en van landbouw, visserij en voedsel voorziening schriftelijk de volgende vraag gesteld: „Zijn de ministers bereid een uit eenzetting te geven van de procedure gevolgd bij de benoeming van de voorzitter van het produktschap voor zuivel?"

de Stem | 1956 | | pagina 1