Roger Ray moet voor straf blijven leven Peru wil ijsbergen hebben Ouders en dochters Gewoon per fiets la Cayolle op... Volhouden Forse etappes Beetje reclame Uitzonderlijken J. Bonnet Adverleren doetVERKOPEN SS -jarige metselaar won B.B.C.- prijs Vader schoot zieke dochter neer uit medelijden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 HET DRAMA RAY Zo worden dorre woestijnen vruchtbare akkers Geleerden dromen CORSETTEN 'X afwezig WOONHUIS te CLINGE. Mr. SEYDLITZ Openbare aanbesteding houten zomerhuisjes Speciaalzaak in Lederen kleding SI ANTOINK a r i e v e n var Hoge-Lage Zwaluwe en omgeving SUCCES MET NIEUWE SCHRIFTELIJKE METHODE OOK BIJ GROTE BEDRIJVEN EN RIJKSDIENSTEN (Van onze speciale correspondent) PARIJS, augustus In een sombere cel te Parijs zit de 47-jarige Roger Ray, een politie-agent, mistroostig met zijn hoofd in de handen. Hij heeft geen tranen meer. Hij weigert zijn vrouw te ontvangen, die toch dagelijks op bezoek komt, want hij durft haar niet in de ogen te zien. Zijn vroegere collega's, doen wat ze kunnen. Ze probe ren zijn voorarrest te verlichten, maar Roger slaat alle facili teiten af. Tegen de geestelijke zei hij: „Eerst had ik gehoopt, dat ik met mijn leven zou mogen boe ten, maar die straf zou te licht zijn. Ik weet nu, dat mijn straf er uit zal bestaan om verder te leven. Het zal vreselijk zijn. Ik had maar één kind. Nimmer meer zal ik mijn vrouw durven ont moeten. Ik heb mijn kind gedood, mijn eigen vlees en bloed, eens onze trots en onze hoop Het vreselijke drama van Roger Ray houdt heel Frankrijk in span ning. Over enige weken zal de zaak voorkomen. Niemand gelooft, dat de straf lang zal zijn, want er zijn veel verzachtende omstandigheden. Ro ger Ray doodde zijn 16 jarig doch tertje, omdat de artsen het ongenees lijk meenden. Het arme kind had haar vader vele malen gevraagd haar de „verlossende kogel" te willen ge ven. Roger Ray was een prima politie agent op de drukke boulevards van Parijs, aanvankelijk met een brede glimlach en een geordend leven. Hij beminde zijn vrouw, die een aardig huisje buiten de stad bewoon de en toen ze hem een meisje schonk was hij heel gelukkig. Direct na de dienst ging hij naar huis om met het opgroeiende kindje te spelen. Hij knutselde speelgoed in elkaar, schil derde haar kamertje in teer rose en deed alles wat een goede vader hoort te doen. Vaak kon men hem met de kleine zien wandelen en de hele buurt wist, dat de Rays een ide aal gezinsleven hadden. Met veel rekenen spaarden ze iede re maand wat franken in de hoop straks de typisch Franse droom van het eigen huisje met een liguster haag te kunnen verwezenlijken. Het kleine meisje Chantal echter was vaak ziek en de lichte schaduw die hierdoor op het geluk kwam te drukken werd een vreselijke belas ting, toen het kindje bepaalde aan vallen kreeg, die wezen in de rich ting van epilepsie. Roger Ray spaar de nog meer geld dan vroeger, maar al zijn franken verdwenen in een bodemloze put. Na de artsen kwa men de specialisten, maar niemand kon hem hoop geven; zijn enige kind had vallende ziekte. Roger Ray poogde zijn vrouw moed in le spreken: „Ik geloof het niet. Ze vergissen zich. Epilepsie is bijna altijd erfelijk en noch in miin. noch in jouw familie komen dergelijke ge vallen voor. Die dokters van tegen woordig...." Sparen Zo sprekende putte hij zelf ook weer wat moed en als een drenke ling klampte hij zich vast aan een nieuwe mogelijkheid', kuurbaden. Hij besloot niet meer te roken. Ook zijn vrouw draaide iedere frank om ten einde het kind de dure kuurbaden te kunnen geven. Maar... de donkere schaduw werd steeds breder; er was niet de minste verbetering te be speuren. Tenslotte legde ook Ray zich bij de beslissing van de dokters neer; Chantal werd naar school gebracht en als de school uitging stonden va der of moeder gereed om het arme meisje af te halen. Thuis mocht ze slechts spelen onder 'toezicht want de aanvallen kwamen ongeregeld en altijd onverwachts. Ze klaagde ook over zware hoofdpijnen, onpasselijk heid en pijnen in de rug. Het hart van Roger Ray dreigde te breken als hij zag dat zijn kind geen normale jeugd had, niet met de anderen kon ravotten en spelen en zijn leed werd ondraaglijk toen hij bemerkte, dat ook Chantal haar vreselijke lot begon te begrijpen. Chantal werd langzaam een half volwassen meisje, dat volledig be greep dat haar leventje een kruis tocht zou worden. Ze begon te lijden aan zwaarmoedigheid en tenslotte smeekte ze haar vader haar uit het leven te verlossen. Roger Ray weigerde beslist. Hij praatte het meisje weer wat moed in. Hij ging geld lenen om haar op nieuw te kunnen laten kuren, doch ook nu weer zonder resultaat. Intus sen werden de pijnen en. de smeek beden van het meisje steeds erger en dringender: Als u van me houdt moet u mijn leed niet kunnen aan zien. Schiet me dood...." Toen schoot de twijfel in zijn hart en geleidelijk aan nam ze vaste vorm aan. Zou zijn kind niet beter af zijn als het dood was. Goed, zolang ze ouders had, zouden die voor haar zorgen, maar ondanks al die zorgen was ze bitter ongelukkig. En hoe zou het straks zijn als ze alleen op de wereld zou staan? Besluit Hij lag nachten lang in bed te woelen met het angstzweet op het (Van een speciale verslaggever) Kunnen de honderden ijsbergen, die in de noordelijke ijs- zee drijven als machtige, witte kastelen de mensheid niet op een betere wijze dienen? Tot nog toe veroorzaakten ze slechts scheepsrampen. De Amerikaanse professor Isaacs van de tfniver- siteit te Californië heeft deze vraag bevestigend beantwoord. Hij wil de ijsbergen verslepen tot voor droge kuststreken, waar ze door hun afkoeling regenvallen zullen veroorzaken. Dorre woestij nen kunnen zodoende omgetoverd worden tot vruchtbare lande rijen. De geleerden dromen inderdaad al tientallen jaren over de enorme hoe veelheid zoet water in de beide pool streken. Dit zoet water in bevroren toestand, opgehoopt tot enorme ijs korsten en gigantsische ijsbergen is in feite zeer waardevol, maar pas de genoemde Amerikaan, die onder meer een speciale studie maakt van de „weerbeheersing" wil de ijskast van de wereld inschakelen om in dro ge gebieden regenval te veroorzaken. Zijn plan, geheel nieuw, heeft de aan dacht van velen. Hij heeft reeds con tacten opgenomen met de regering van Peru, die voornemens is een j proef op kleine schaal te nemen. De 1 professor redeneert als volgt: één naar het zuiden gesleepte en voor de kust geparkeerde ijsberg zal een enorme afkoeling doen ontstaan, die moet opstijgen tot hoog in de lucht. Hierdoor - en daarmee zijn alle geleerden het eens- moet regenval ontstaan. Hij heeft uitgerekend, dat, indien hij voor de kust van Peru drie behoortlijke ijsbergjes weet te plaatsen een regenval zal ontstaan die ruimschoots voldoende is om de droge gronden te bevloeien. Het kli maat zou regenachtig blijven zolang de bergen niet geheel zijn gesmol ten. Voordelig zaakje Financieel is het plan volgens de professor een voordelig zaakje; het tranport der ijsbergen, dat zou kun nen geschieden door sterke slepers zou 3.5 miljoen ncderlandse guldens kosten, terwijl de beyloeingswaarde ongeveer een half miljard guldens zou bedragen. De slepers zullen echter taai werk hebben want Isaacs heeft zijn bere keningen gemaakt o(> ijsbergen van vijftien kilometer lang en vijf kilo meter breed. Volgens andere specia listen is dit transport wel mogelijk, maar omdat het vrij snel dient te geschieden, daar de ijsberg immers onderweg al begint te smelten moet men per berg de beschikking hebben over ongeveer 80.000 pk-sleepkracht, hetgeen de kostenbegroting van Isaacs ongeveer zal verdubbelen. De regering van Peru stelt ernstige belangstelling in het plan en Isaacs heeft reeds technici van de regering ontmoet. Financieel schijnt het plan inder daad verantwoord te zfin, omdat de operatie maar één maal per jaar behoeft te worden uitgevoerd. De re gen hiermee veroorzaakt is ruim schoots voldoende om een goede oogst te verzekéren. De slepers gaan dan het volgende jaar weer maar op stap om nog een paar ijsbergjes te halen. Voor de Nederlandse sleepvaart zou het een uitkomst zijn. gelaat en overdag, tijdens zijn dienst op de boulevards zag hij niets anders meer, dan het van pijn en verdriet verwrongen gelaat van Chantal. Maandenlang vocht hij met zich zelf. Maandenlang smeek te zijn dochtertje om die ene gunst: d edood. En toen volgden er drie zware aanvallen onmiddellijk op elkaar. Roger Ray kon het nu niet meer aanzien. Hij besloot tot de vreselijke daad. Hij zou zijn kind doden. Hij wachtte een gelegenheid af tot hij met Chantal alleen thuis was. Beiden waren overéén gekomen, dat moeder het drama niet van nabij zou mogen mee maken. Het zieke kind lag treurig en moedeloos in haar bed toen Roger Ray met het dienst pistool in de zak binnen kwam. „De Schepper weet, dat ik dit allerlaatste ogenblik nog het uiterste heb ge daan om Chantal moed in te spreken en haar op te fleuren." Maar zijn betoog hielp niet. Het meisje strekte beide handen naar hem uit, omhels de hem en bad opnieuw om de ver lossing.... Dikke tranen rolden over zijn wan gen. Zijn hart brak. Hij drukte zijn kind dicht tegen hem aan, trok zijn pistool en schoot haar door de sla pen. Zij had onmiddellijk opgehou den te leven. De tweede kogel was voor hem zelf. Maar gij zult niet beschikken over het leven, Roger Ray. Hij stierf niet. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar het hospitaal gebracht en na eni ge malen operatief ingrijpen knapte hij weer op. Ook het laatste en het ergste zou hem niet blijven bespaard; het recht. Zijn vroegere collega's brachten hem nu vanuit het zieken huis naar de gevangenis. Vergising Pas daarna hoorde hij het aller ergste. Men had sektie op het I(jk van Chantal verricht. Daarbjj was onomstotelijk komen vast te staan, dat zijn dochtertje NIET aan epilep sie leed en had kunnen herstellen. Ze leed aan storingen, die hadden kunnen worden weggenomen. Alle dokters hadden zich vergist.... Ray. Hij rrtoest opnieuw in het zie- Deze klap was te groot voor Roger Ray. Hij moest opnieuw in het zie kenhuis worden opgenomen en we kenlang hing zijn geest aan een zij den draad. Zijn dochtertje had dus nog kun nen leven. Ze had gezond kunnen worden. Ze zouden allemaal geluk kig zijn geweest. Ze zou getrouwd zijn en kinderen hebben gekregen. Alleen'hij was zwak geweest. Hij verzocht zijn advocaat bij hem te komen en maitre Lacoste kreeg de vreemdste opdracht, ooit ontvan gen: „Alles is mijn schuld. Op een moord staat de doodstraf. Ik heb mijn eigen kind vermoord, een aan slag gepleegd op me zelf en het leven van mijn trouwe echtgenote bedorven. Ik draag u formeel op, bij de rechtbank te pleiten voor de zwaarste straf, de valbijl." Intussen is het Roger Ray duide lijk geworden, dat geen enkele Fran se rechter de doodstraf zal durven eisen, er zijn te veel verzachtende omstandigheden aanwezig. Zijn straf zal er inderdaad uit bestaan om ver der te leven. Je hebt niet per sé 'n auto nodig om de wereld in te gaan en achter nieuwe ho rizonten te gaan kijken. Je kunt ook gewoon de fiets pakken. Je hebt mensen, die op twee wielen met vakantie gaan en btf hun thuiskomst dure verhalen we ten te vertellen over Europa's bes te plaatsen: over de azurenkust en het Zwitserse bergland, over de Spaanse armoe en de kerken van Italië. Net of het niks is. Het is ook niks. Het is even 'n kwestie van op de pedalen trappen en dat lang genoeg volhouden. Harry Koks is zo'n fietser. Een van de vele trouwens. Hij rijdt als hem dat uitkomt van huis en toert dan in forse étappes rond. Koks heeft het verder gebracht dan veel van zijn fietsmakkers. die al blij zijn op en neer naar Luxemburg te kunnen komen. Hij fietste niet lang geleden in de buurt van Spanje en dacht: ,,Het is eigenlijk wel aardig om de Cayolle eens op te gaan, nu ik toch in de buurt ben." De Cayolle is een bergpiek die 2326 meters hoog is en waarvan de vreselijkste ver halen in de kranten verschij nen als de Tour er over moet. Harry kan getuigen, dat het in derdaad een knaap is dat iedere pedaaltrap het uiterste vergt. Maar hij kwam er en omdat hij toe vallig een fototoestel met een zelfontspanner bij zich had, nam hij een trots plaatje van zichzelf. De fiets mocht er ook op. Allicht. Die fiets is zo langzamerhand wel een van zijn beste makkers gewor den. 1 Harry Koks geboortig in Breda, maar thans werkzaam in Lim burg, leverde geen wereldpresta tie. Er zullen mensen zijn, die zeg gen: „En nou zal IK mijn va kantiefoto's eens even pakken." Honderden van die mensen. En misschien brengen ze nog wel sterkere verhalen op tafel. Maar daar gaat het niet om. Het gaat er om stiekum een beetje re clame te maken voor de moge lijkheden, die een fiets en twee sterke benen bieden voor man nen en vrouwen, die er enkele weekjes „uit" willen. Dit is in letterlijke zin een „hoogtepunt'' uit de vakantie-per-fiets, die Harry Koks beleefde. Hij staat hier op de top van de Cayolle. Op eigen kracht zo hoog geklommen. Het was inderdaad een foto waard. droge mond de bus terug. Hij rijdt voortaan weer in Europa. Er zijn nog meer uitzonderlij ken. Zo kennen wij een Belg, die trouw ieder jaar op z'n eentje de route van de Ronde van Neder land komt afleggen. Hij is steeds een latertje, want hij doet het ook met de route van de Tour-renners en met die van de Giro-mannen, 't Vorig jaar was het al hartje win ter. Het was spiegelglad en In de hemel waren ze de zaak sneeuw vrij aan het maken. Hij kwam zich bij kennissen in Breda war men, maar ging toen weer op stap. Hij kwam tot Tilburg. De jongen had voor de aardigheid eens op geteld hoeveel maal hij onderweg was gevallen. Het was 24 keer. De meesten doen het niet zo groot. Die fietsen, omdat ze het plezier van dat fietsen hebben le ren kennen. De uitzonderlijken zijn er na tuurlijk ook. Dat is overal mee. In Frankrijk (zeggen de rijwiel- liefhebbers onder mekaar) in Frankrijk rijdt een vent rond, die een fiets heeft met 46 versnellin gen. En ze kennen eveneens het verhaal van de heer Lacoste, die elke Europese weg zowat had gehad en daarom overstak naar Afrika, waar hij flink door de woestijn ging fietsen. Zijn karretje zag er uit als een zwaar slagschip, want hij had het hele frame vol gehangen met watertanks. Toen het wa ter op was nam Lacoste met een R?clame-week Voor iedere Da» 10e koopster vj'' een aardige verrassing Uitsluitend in onze cor- set-afdeling t.m. a.s. zaterdag. FAMILIEBERICHTEN Geboren: Joanne Zon dervan-van Leeuwen. Zand- voort; Robby Maes-van Wes- sum. Nuth; Johannes en Theo dorus van Schie-Forsing, Jo hannesburg. Ondertrouwd: Will van Oorten en Cees Pessens, Tilburg-Goirle. Getrouwd; P. Lèijten en Renie del Canho, Amster dam; Annemie Dutting en Wil v. d. Velde. Amsterdam. Overleden; Pater Vol- laerts, S.J.. 55 jaar, Amster dam; Jacoba Donhuysen-van den Hout, 57 jaar. Den Bosch Joannes Frum. 65 jaar. Hel mond; Johan Miessen 67 jaar Tilburg: Bernard van Rassel, 59 jaar. Eindhoven; Henrica Rooymans-de Haan. 74 jaar, Eindhoven. •j- Heden overleed in het r,-k- Ziekenhuis te Hulst onze beminde echt genoot en vader LODF.VICUS TAALMAN Wed. F. A. Taalman- Glaubrecht en kinderen. Stoppeldijk, 2 sept. 1956 Op 8 september a.s. hopen onze geliefde ouders A. Poppe en M. Poppe-van Campen de dag te herdenken dat zij vóór 40 jaar in het huwelijk zijn getreden. Dat zij nog lang mogen blijven is van hun dankbare en kleinkinderen. St. Jansteen, Heerstr, gespaard de wens kinderen 25. TANDARTS GOES is 6 en 7 september Daarna weer iedere dag spreekuur van 2 tot 3u. 4- Heden crverleed na I een voorbeeldig gedra gen lijden in het r. k. ziekenhuis St. Lidwina te Hulst voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk. onze inniggeliefde moeder COLETA M. CERPENTIER echtgenote van Edmond Ongenae. in de ouderdom van 75 j. Uit aller naam: Eulalie Ongenae. Koewacht, 2 sept. 1956. Eikenlaan 32, De plechtige uitvaart zal plaats hebben a.s woensdag 5 sept. 1956 te 9.30 uur in de parochie kerk Philippus en Ja cobus te Koewacht, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaa- NOTARIS te HULST, zal op dinsdag 11 september nam. 4 uur in café ..Cecilia" van de heer V. Duyse te Clinge. Gravenstraat, ten ver- ze J e van de erfgenamen van Mejuffrouw Anna Catha- rina de Rijke publiek verkopen HET WOONHUIS MET SCHUURTJE EN TUIN aan de Kerkstraat 36 te Clinge. kad, sectie A 2120, groot 9 aren 10 centiaren. Te aanvaarden in bezit en genot bij de betaling van de koopsom uiterlijk binnen een maand. Betaling kosten binnen 6 da gen. Voor bezichtiging zich te wenden tot de heer Seghers, Molenstraat 13, Clinge. Nadere inlichtingen ten kan tore van de notaris. 690-O Namens het R.K. Schoolbestuur der Bijz. Lagere School, Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil, gemeente Terneuzen, zal door ondergetekende, overeenkomstig aanbestedings reglement W.B. in het openbaar worden aanbesteed, in massa: Het uitbreiden van een bestaand schoolgebouw voor L.O. door het aanbouwen van een gymna stieklokaal - en daarbij behorende werken - op een terrein gelegen aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. Zolang de voorraad strekt zijn bestek en voorwaarden met 2 tekeningen (bestek Sluiskil no. 560) ad. f 12.50 verkrijgbaar bij Architectenbureau van Zantbeek Schoonis, Markt 5 te Sas van Gent, of zij worden na ontvangst van een postwissel groot f 12.89 toegezonden. Restitutie f 10 per stel onmiddellijk na de aanbesteding. De aanbesteding vindt plaats op dinsdag 11 september 1956 ten kantore der architecten, Markt 5, Sas van Gent, des namiddags om 4 uur. Architectenbureau Van Zantbeek Schoonis BELANGRIJKE VERKOPING van te ZOUTELANDE (ZLD.) M. Loeve, gerechtsreurwaar- der te Goes zal voor één zij ner cliënten te Goes in sa menwerking met deurwaarder M. L- van Dijke te Middtet- bur op zaterdag 8 sept. a. s. des middags te 2 uur op het terrein van de heer Koppejan aan de Duinweg te Zoutelan- de, publiek en a contant ver kopen: a. de aldaar staande 9 demon tabele houten zomerhuisjes met de komplete inventaris daarvan als elektr. inst- butagas inst. radio ledi kanten en bedden, keuken gerei en serviesgoed en meubilair. Deze huisjes, ingericht voor een verblijf van 6 personen zijn in goede konditie. b. de aldaar staande kompleet ingerichte salonwagen op luchtbanden, bevattende 3 vertrekken- Een en ander te bezichtigen op de morgen vóór de verko ping. Roosendaal VANDAAG KO RSETTEN- in CAUSERIE 7,30 uur n.m. in de „Prins van Oranje" Hebt u al een GRATIS plaatsbewijs? Firma S. Meeuwsen Ganzepoortstraat 913. Alléén bij vooruitbetaling Uitsluitend voor de Zeeuwse oplage3 regels of minder f 0 80; Iedere regel meer 15 ct Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen half geld berekend PERSONEEL GEVR. Nette werkster gevraagd hij": Schoenhandel C. Vermeersch - Gentsestraat 6 Sas van Gent. TE KOOP AANGEB. 2e hands dames- en herenhijwie- len en kinderfietsen te koop v.a. 8 j. C. Vonck, Oude Drijdijfc 5, St. Jansteen, tel. 644. Gebruikte steen, rijn. en waal- vorm te koop, balken, planken, deuren en dakpannen bij P. Ver geer, Polderweg 21 Vogelwaar de. 16078 Koolsintels en steenpuin te koop aangeboden. "Wordt met auto franco werk geleverd. P. Ver- geer, Polderweg 21 Vogelwaarde. Bij het kopen van een fototoe stel leren wij u goede foto's ma ken. De Soomer, Papegaaistr, 15 tel.' 2331, Goes. Meubelmag. E. J. Sinke-de Graag .Klokstraat 7, Goes telef. 2710, heeft een mooie sortering pouffs vanaf 28 en haardbankjes vanaf 19 gld. per stuk. HUIZEN Een burgerwoning te koop ge vraagd in Hulst, op nette stand. Br. no. 16077 De Stem, Hulst. VERLOREN Van Middelburg naar Tilburg - ged, autoweg, beige dames re genmantel met capuchon verlo ren. Teg. bel. terug te bezor gen: F. Cuppe, Boulevard 20 - IJzendijke. LANDBOUW 5 Schijfeggen te koop, 7 culti vators voor tractor en paard, a tractorploegen (2. 3- 5-schaars). 2 Rauschendorffer touwpersen. 3 Eberhard wentel 2 schaarploe- gen (1- 2- en 3-paards), 2 voor- raadrooiers en 2 voor paarden. - R.J. v. Merriënboer, Brugweg 3 Kruisland, tel. S3. DE DOOD LOERT DAGELIJKS OP HUIS VROUWEN die argeloos hun wasmachine aansluiten op onvei lige stopcontacten, terwijl zij zich toch zo gemak kelijk veilig kunnen stellen, wanneer zij zich laten voorlichten door de vakman. De meest vertrouwde adressen voor elektrische huishoudelijke apparaten zijn de door de P.Z.E.M. erkende elektroktech- nische installatiebureaus. Neem geen onnodige ri sico's en koopt al uw elektrische huishoudelijke apparaten bij een van onderstaande adressen, dan bent u zeker van een absoluut veilige installatie. Axel: Gerrit de Jonge, Oranestraat 2, W. C, Ruy- tenburg, Noordstraat 56 Roschkapelle: J. Mangnus, Kerkstraat 17 Clinge: Fa. Verstraeten en v. d. Walle, Graven straat 158. Graauw: J. de Koning-Vereechen, D 14. Hoek: P. van Hermon, Molendijk 10, Fa. Gebr. Kramer, Langestraat 19 Hulst: A. L. M. Eggermont, Korte Nieuwstraat 21 Wed. J. Rademakers, Lange Nieuwstraat 4, Fa. „Sevar", Gentsestraat 24. Kloosterzande: Wed. Em. Kint-de Waal, Cloos- terstraat 76 Koewacht: H. A. de Schepper, Nieuwstraat 103. Nieuw-Namen: Fr. van Dam, Hulsterloostr. 139 Philippine: J. Segers, Havenstraat A 1 Sas van Gent: O. E. Vervaet, Westkade 96 Sluiskil: E. J. Vernooy, Louisastraat 31 St. Jansteen: P. L. A. Polspoel, Wilhelminastr. 9 Stoppeldijk: E. Kindt, Rapenburg 120 Terneuzen: Wed. J. P. F. van Baal, Nieuwediep- straat 11, Aann. bedr. W. J. de Bruyn, Jul. v. Stolbergstraat 19, Fa. Gebr. Kramer, Kers straat 3, Th. C. Lippens, Dijkstraat 92 Westdorpe: U. de Rijcke-de Smed, A 152 Zaamslag: H. W. Houg, Rozemarijnstraat 7 (Verg. v. Erkende Elektrotechn. Installateurs in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen). Er komt binnenkort in uw gemeente en wel in de school op de Kerkdijk te Hoge Zwaluwe een mo dern confectie-atelier. Op het ogenblik wordt dit gebouw dusdanig ver nieuwd en verfraaid, dat u over enige weken een mooi en modern confectie-atelier zult zien. Er is in dit atelier voor uw dpchter veel en in teressant werk te leren, hetgeen zeer goed beloond zal worden. Bovendien zal zij hiervan in haar latere leven nog veel profijt en plezier hebben. U hoort nog nader per brief van ons. U kunt zich echter reeds aanmelden op 19 septem ber a.s. vanaf 5 uur n.m. tot 9 uur n.m. in CAFé M. RADEMAKERS, Spoorstraat 17, Hoge Zwa luwe, waar een onzer heren aanwezig zal zijn om u verdere inlichtingen te verstrekken. ..U kunt trots zijn op Uw Engels" Dat schreef de radioredacteur van de I 8 C. aan de SS-jarige metselaar A van der Lans uit Lisse. nadat deze een prijs had gewonnen in de wedstrijd voor Engels-sprekende buitenlanders van de Engelse radio-omroep Toch had hij er nog geen 10 maanden over gedaan om Engels te leren Hij was op z'n twaalfde jaar van school gegaan en wist niets meer van werkwoorden, zelfstandige naamwoorden en zo. Bij de nieuwe methode voor schriftelijk onderwijs van het NEDERLANDS TALEN INSTITUUT is dit echter niet meer nodig Onze methode gaat uit van de LEVENDE TAAL. Het is geen buitenlands systeem zonder grammatica, maar een speciale opleiding, waarin men de taal perfect leert spreken en schrijven 48 SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN. Behalve talen ook boekhouden. Mulo, tekenen, middenstandsdiploma, algemene ontwikkeling enz Alleschrifte lijke lessen volgens de nieuwste methode. Personeel van Philips, Werk spoor, Shell en verscheidene Ministeries volgden onze lessen op kosten van hun werkgevers PRIVAATLES PER BRIEF De nieuwe methode is privaatles per brief- bevoegde leraren kijken elke week uw werk na. Met de wekelijkse briefles bent u niet meer aan een vast lesuur gebonden. U leert in ogenblikken, die e schikken, prettig thuis, niet door regen en kou Tóch hebt u een eigen leraar. die u helpt. PERFECTE UITSPRAAK. Het ,,I.S"-systeem waarborgt een perfecte uit spraak Ga ook 30 minuten per dag studeren Schep nieuwe toekomst kansen: prettiger werk, méér mogelijkheden, méér aanzien bij uw chefs, uw familie, uw vrienden Kies uit 4B schriftelijke cursussen' HEEM EEN BESLUIT, VANDAAG NOGT Stuur onderstaande bon op en ga overmorgen aan de studie Tegelijk met de eerste lessen ontvangt u onze studiegids van 100 bladzijden met alle aanwijzingen voor een succesvolle studie BON Met blokletters Invullen a.u.b. NEDERLANDS TALEN INSTITUUT ROTTERDAM (Nader edrea overbodig) Heei Mevr Straat - Leeftijd - schrijft met recht van proefmaand en maandelijkse opzegging in op de cursus - k J - per maand. GRATIS wenst zij/hij een damesvulpen/herenvulpen met 14 krt. gouden pen 82a»» findien minderjarig ondertekening door vader of voogd) B.B.C. Prijswinnaar A. van der Lans GRATIS VULPEN met GOUDEN PEN Als vooraanstaande onderwijsin stelling heeft het NEDERLANDS TALEN INSTITUUT gte" colpor teurs Rechtstreekse inschrijvingen bespa ren deze hoge kosten voor huis- aan-huis bezoek. De bespaarde wervingskosten krijgt u terug in de vorm van een mooie vulpen met 14 karaats gouden pen. Wie recht streeks met onderstaande BON in schrijft. ontvangt geheel gratis een mooie dames- of herenvufpen met 5 JAAR schriftelijke GARANTIE. (De fabriek neemt elke defecte pen terug en levert een nieuwe). EERSTE MAAND IS PROEFMAAND Ook als u niet «reet, of de studie u zal bevallen, kunt u van dit aan bod profiteren. Elke inschrijving is de eerste maand op proef. Wie binnen een maand alle ontvangen lessen en de vulpen aangetekend terugzendt, krijgt zonder vragen het betaalde lesgeld terstond CURSUSSEN volgens de nieuwe methode maandelijks lesgeld bij vier (essen per maand Levend Engelsf 4.50 Engels voor gevorderden f 4.80 Engelse Handelscorrespondentie. opleiding Praktijkdiploms f 5,60 Frans vlot spreken en schrijven f 4.50 Frans voor gevorderden f 4.80 Franse Handelscorrespondentie, opleiding Praknikdiplom* f 5,60 Duits voor beginners f 4.50 Duits voor gevorderden 4.80 Duitse Handelcorrespondentie. opleiding Praktijkdiploma f 5,60 Spaans 2e wereldtaal I 4.BO Spaanse Handelscorrespondentie. opleiding Praktijkdiploma f 6.80 Italiaans voor beginners f 5,60 Portugees voor beginner* f 5.60 Zweeds voor beginners f 5.60 Esperanto voor beginner* f 4,80 Nederl. taal foutloos schrijven f 4,50 Nederlandse Handelscorrespon- tie. opleiding Prakti|kdiploma f 5,60 Middenstandsdiploma f 4,80 Boekh.. opleiding Praktijkdipl. f 5,60 Moderne Bedrijfsadministratie. opleiding Praktijkdiploma f 7,60 Loonadministratie 1 5,60 Eenvoudige Economie f 5,60 Magazijnmeester f 4.80 Vertegenwoordiger f 4,80 Assistent-bedrijfsleider f 6,80 Algemene Ontwikkeling na lager onderwijs 4,50 Algemene Ontwikkeling na Mulo of H.B.S. I 4,50 Kantoorbediende na l.o. f 4,80 Mulo - opleiding, f7,60 Algebra opleiding tot Mulo-B 4,80 Meetkunde, tot Mulo-B f 4,80 Privé-Secretaresse (Secretaris) f 7,60 Doktersassistente f 4,80 Algemene Letterkunde f 5.60 journalistiekf 7,60 Korte verhalen schrijven f 7,60 Vrij tekenen en schilderen f 4,80 Kop en figuur tekenen. f 5,60 Handschrifcverbeteren f 4,80 Verkoopkunde f 5,60 Reclamekunde voor de middenstand f 5,60 Etaleren en Etalageschrift f 5,60 terug. Na de proefmaand is elke cursus bovendien per maand op zegbaar. Er is geen enkele dwang en u loopt geen risico.

de Stem | 1956 | | pagina 6