Het Wespennest RODENT GOLDEN FICTION Panlat» P extent Meningen en Commentaren 1 China verwerpt protest van Y.S. €xcluöiebc meubelen Premieheffing over inkomen tot f 6900 OUD WIJKT VOOR NIEUW //AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO VERDELG TWEEDE BLAD DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 K.S.G.-HULP OPPOSITIE PRESTA TIEL OON Onder ons gezegd, toch maar liever Wervelstorm over Formosa Brits vakverbond T.U.C. tegen matiging looneisen Ouderdomspensioen Pastorie dupe van oplichterstruc Diocesane Koempoelan dit jaar in Dorst Indonesische krant beschuldist Nederland en Engeland Ontvoering Susushunan van Solo UW TAFELWATER Voor familiegebruik, in l/i liteischroefflessen door David Duncan rat en muis TELEVISIE-PROGRAMMA'S UW TAFELWATER Voor familiegebruik, in i/i literschroefflessen ■Ö&ÖÖÖ&&&(><X><XXXXXXXXX>0<>0<XXXXX><XXX>QÖ&&&&OG&Ö<>GQGG %^>OOOOO<XXXK>OOOO<XXXXX>OOOOO<X>ooooooooooooooooooo<K, A LS het kalf verdronken is, dempt men de put, zegt het spreek woord. Dat schijnt ook weer te ge beuren na de ramp van Marcinelle. De Hoge Autoriteit van de KSG heeft drie deskundigen aangewe zen, die een onderzoek zullen in stellen naar de ramp. Zij gaat nog een stapje verder door een conferentie van zes sta tenleden te beleggen om de veilig heid in de mijnen en de daartoe te treffen maatregelen opnieuw te be studeren. Zal de KSG, die toch reeds grote bedragen beschikbaar stelt om die onrendabele mijnen te saneren, nu ook nog de sommen moeten ver strekken om de beveiligingen van deze mijnen te financieren? Ongetwijfeld moet Europa alles in het werk stellen om iedere ton kolen, die zijn bodem bevat, te ex ploiteren, maar er dient evenredig heid te bestaan tussen het nuttig effect van de exploitatie en de daartoe gevorderde uitgaven. „De Standaard" schreef, dat zij in deze aangelegenheid geen ver trouwen heeft in de Waalse ele menten, voor wie de tragedie van Marcinelle zeer ongelegen komt, omdat ze de schijnwerpers richt op de onhoudbare Waalse mijnpolitiek. Waar deze kwestie in België zelf zo scherp wordt gesteld, mag men zich afvragen, of de KSG in haar vertrouwen moet volharden door steeds maar grote bedragen be schikbaar te stellen voor mijnon dernemingen die erger dan para sieten op het lichaam van de West- europese bevolking zijn. PEN opmerkelijk artikel wijdt de parlementaire redacteur van het socialistische Vrij Nederland aan de kabinetsformatie. „Er schijnt", zo zegt hij, „bij de PvdA met het einde van de tweede informatie-poging Lieftinck een verandering te zijn opgetreden. Er schijnt in die rijen een keerpunt te zijn bereikt; men heeft meer en meer de overtuiging te ver, véél te ver te zijn gegaan in tegemoetkomendheid. Men reali seert zich meer en meer, ter wille van de stabiliteit van het landsbe stuur concessies te hebben gedaan, die op principiële punten de PvdA- politiek ondergraven. Het kan nau welijks meer als een geheim wor den beschouwd, dat verscheidene PvdA-kamerleden zich ernstig af vragen of zij zich gebonden kunnen achten tegenover het program van het kabinet dat uit de formatie misère tenslotte voor de dag komt, ook al zouden PvdA-ministers in dat kabinet zitting hebben". Dat klinkt niet bemoedigend voor de pogingen, om de heer van Til burg en een aantal andere socialis ten te strikken voor het te vormen extra-parlementaire kabinet. Zul len zij zich in het bootje wagen, als ze weten, dat een deel van de PvdA-fractie het plan heeft in de oppositie te gaan en zich ook niet meer gebonden acht aan conces sies, in een vorig stadium van de kabinetsforming toegestaan? Na zulke uitlatingen zal men met te groter spanning de besprekingen tussen de formateur en de ijlings overgekomen gouverneur van Su riname tegemoet zien. tot een snellere woningbouw te komen heeft de Raad voor de Woningbouw geadviseerd bij het bouwbedrijf prestatieionen in te voeren. Dit prestatieloon is uiteraard be doeld om de arbeiders met uitzicht op hogere beloning tot grotere pres taties aan te zetten. Dan kan er met een gelijk aantal arbeidskrachten toch meer bereikt worden. Men mag zich afvragen, waarom in deze geest al niet eerder naar produktiviteitsverhoging in het bouwbedrijf is gezocht. Tariefionen zijn in het bouwbedrijf toch wel meer in gebruik. Met het prestatieloon ware het ook mogelijk geweest zwarte lo nen tegen te gaan. Nu men er ach teraf mee komt, is het wellicht mo gelijk zwarte lonen hiermee wit te maken. Als het prestatieloon echter niet de hoogte van de zwarte lonen kan halen, zal het eerder een hoger ge wettigd loon op de beperkte ar beidsmarkt worden en behoeft men er nog niet van te verwachten, dat de produktiviteit er door gestimu leerd wordt. De gedachte van het prestatieloon is goed. maar men zou eerst de reële bodem in het loonpatroon willen zien, waarop het zich voor de woningproduktie vruchtdragend kan ontwikkelen. Communistisch China heeft een Amerikaans protest tegen het neer schieten van een Amerikaans marine vliegtuig bij de Chinese kust, een inci dent dat zich de vorige maand heeft voorgedaan, van de hand gewezen. Het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken heeft volgens een be richt van het persbureau Nieuw China" geprotesteerd tegen wat het noemt, het binnendringen van Ameri kaanse vliegtuigen in het Chinese luchtruim. In het Chinese antwoord heet het, dat het gebied waarin het Amerikaanse vliegtuig werd neerge haald een gevechtszone is. Bovendien was het toestel aangezien voor een nationalistisch militair toestel. Het bewuste Amerikaanse vlieg tuig had zestien man aan boord en werd neergeschoten op een vlucht van Japan naar Formosa, In het Amerikaanse protest werd gezegd, dat het toestel zich een goed eind van de kust en boven internationale wateren bevond toen het werd aan gevallen. (Advertentie) Een gulden genieting voor So et. Een wervelstorm, die door meteo rologen met de naam Dinah wordt aangeduid, heeft gisteren Taipeh, de (Advertentie) j "HET PERZISCH TAPUTHUIS": JOS DONDERS E ZOON i ZOMERSTRAAT 26 TILBURG De cfroofite Speciaalzaak dan tjeG Puioien. hoofdstad van Formosa, getroffen. De schade wordt op miljoenen dollars ge schat. Eén persoon verloor het leven. Door de windstoten, met een snelheid van 160 km. per uur, werden op het vliegveld verscheidene vliegtuigen te gen elkaar gesmeten en geheel ver nield. De wervelstorm beweegt zich in de richting van de Chinese kust, ter hoogte van de provincies Foekien en Tsjekiang. Het Britse vakverbond, de TUC, is bijeengekomen voor het jaarlijks con gres en zal besluiten geen gevolg te geven aan het verzoek van de Britse regering inzake matiging van loon eisen. Dit is de eerste maal in de laatste jaren, dat de leiders van het Britse vakverbond weigeren gevolg te geven aan het verzoek tot matiging op het gebied van looneisen. Op een bijeenkomst te Ilpendam van de Bond voor Staatspensionering deelde minister Suurhoff mede, dat de premie voor het algemeen ouder domspensioen (6,75 procent) geheven zal worden over de inkomens tot 6900 gulden. Als de wet op 1 januari a.s. in werking treedt, bedragen de uitke ringen f 1404,voor een echtpaar en f 846,voor ongehuwden. De uitke ringsbedragen in de wet genoemd, resp. f 1338,— en f 804,—, zijn door de stijging van de lonen gedurende de afgelopen maanden, met meer dan drie procent verhoogd. De Bloemendaalse politie zoekt een man ,die verdacht wordt van diefstal van vijf gouden horloges, vijf gouden kruisen en vijf colliers. Een Haarlemse juwelier kreeg het verzoek deze voorwerpen als zichtzen- ding voor een der kapelaans te bezor gen bij de pasotrie der r.-k. kerk te Bloemendaal. Kort nadat de goede ren waren afgegeven, meldde zich een man bij de pastorie, die verklaarde, dat van een misverstand sprake was. Hij vroeg het pakje terug. De juwe lier, die later de pastorie belde met de vraag of al een keuze was ge maakt, kreeg te horen, dat het pakje reeds was teruggegeven. De waarde van de voorwerpen bedraagt f 800. Op zaterdag en zondag, 8 en 9 sep tember wordt op het buitencentrum „Seters" bij Dorst de diocesane koem poelan voor verkennersleidsters en leiders gehouden. Voor de eerste maal worden nu ook de aalmoezeniers, leidsters en leiders uit de dekenaten Geertruidenberg en Middelburg uitgenodigd, die door de herindeling van de bisdommen, nu tot het bisdom Breda behoren. In verband met zijn overplaatsing naar Oudenbosch zal de diocesane aal moezenier, kapelaan J. Klep, afscheid van de katholieke jeugdbeweging ne men. O Het nationalistische zondagsblad Berita Minggu beschuldigt Nederland en Engeland ervan een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de poging tot arrestatie van Roeslan Abdulgani., vlak voor zijn vertrek naar Londen op 13 augustus. Naar uit betrouwbare bron in Dja karta wordt vernomen, zijn er pogin gen gedaan om de Susuhunan van Solo, de heerser van het prinsdom Surakarta in midden-Java, te ontvoe ren. De procureur-generaal, Surapto, heeft de berichten over het ontvoeren van een hooggeplaatst persoon in mid den-Java bevestigd, maar hij was niet geneigd de naam te noemen. Hij zei, dat het parket maatregelen had genomen om de ontvoering te voor komen. (Advertentie) SPA „Engeland was geen voorstander van de aanwezigheid van Roeslan Abdulgani op de conferentie in Lon den, omdat hij Egypte steunde, ter wijl Nederland aldus het blad Indonesië's naam schade wilde berok kenen." Als bewijs voor deze beschul digingen noemt het blad twee punten: le. Radio Australië zond het nieuws van de poging tot arrestatie uit, zeer kort nadat het incident was voorge vallen. 2. De woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, D. de Man, had kort na de poging tot arrestatie van Abdulgani opgebeld naar de woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken en hem gevraagd, of Abdulgani inderdaad naar Londen was vertrokken, aldus Berita Mingu. De vice-voorzitter van de PNI, waarvan Abdulgani lid is, heeft ge zegd, dat de mogelijkheid niet uitge sloten moet worden, dat „buitenland se imperialistische agenten" een be langrijke rol in het incident hebben gespeeld, teneinde het vertrek van de Indonesische delegatie naar de confe rentie in Londen over het Suez-kanaal te verhinderen. „Volstrekt uit de lucht gegrepen", verklaarde desgevraagd de woord voerder van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken over deze beschuldiging. De bewering, dat Nederland een rol zou hebben gespeeld bij de poging tot arrestatie van minister Roeslan Ab dulgani, verwees hij naar het „rijk der fantasie". Bovenstaande foto laat zien voor welke oudheden de mensen komen te staan, die op 't ogenblik 't perceel Kasteelplein 11 te Breda aan het uitdiepen en gelijk maken zijn op dat men er de funderingen voor het nieuwe gebouw van „dagblad De Stem" kan gaan leggen. Giet Scharlakens, Tilburgseweg 245, is een eiken ton aan het uit- graven, die verschrikkelijk oud is en die vroeger als fundering ge bruikt werd. De ton heeft een mid dellijn van 1 meter en een lengte van 1.75 meter. Tijdens de graafwerkzaamheden zijn nog aarden en lemen potten, een fijn gevormd en dunstelig pijpje en een stenen kogel gevonden. 22) Die tweede jongen we zullen hem Finney noemen ontmoet Tre- maine in Mexico. Finney weet niets van Tremaine zijn verleden af, want toen Tremaine Earl Clark neerschoot zat Finney ergens in Europa, zonder elke ochtend zijn krantje bij zijn ont bijt te krijgen. Finney wil terug naar de Verenigde Staten, maar hij durft niet omdat hij een jaar of twaalf dertien geleden een paspoort ver valst heeft om in Spanje te kunnen gaan vechten. Schijnbaar weet hij niet dat de Regering de meeste van zijn lotgenoten die overtreding heeft vergeven. Voor hij naar Spanje ging schijnt hij nogal actief te zijn geweest op politiek gebied in San Francisco, maar voor zover ik er achter heb kunnen komen hebben Finney en Tre maine nooit tegelijkertijd in San Francisco vertoefd. Hoe het ook zij. Finney zit te tobben hoe hij toch weer thuis kan komen, en daar loopt hij in Mexico Tremaine tegen het lijf. Finney ver telt aan Tremaine wat hem dwars zit en Tremaine is zo welwillend hem zijn toeristenvergunning tengebruike aan te bieden. Tussen twee haakjes een valse vergunning. Tremaine merkt op hoe beiden aan hetzelfde signalement beantwoorden. Hij weet, dat Finney, als hij eenmaal de grens over is, regelrecht naar San Fran cisco zal gaan. Finney accepteerde die vervloekte vergunning, zonder er een flauw idee van te hebben in wat voor wespen nest hij zich gaat steken. Is het zo? Nee, zei ik. Fout. Je slaat die Finney te hoog aan. Hoezo? Heeft-ie de vergunning soms gestolen? Hij dacht dat hij hem stal. Hij meesmuilde Ja, ja ik snap het. Het tweetal hoeft niet eens be vriend te zijn geweest. Ik heb ook wel eens gedacht dat Finney mis schien Tremaine wel vermoord had om die vergunning in handen te krij gen. Trerrmine leeft. Dus het is je bekend wie je in de afgrond heeft willen gooien. Goed, goed zo. Het mag een heel aardig idee lijken hem op te ruimen, maar zonder dat heb je al genoeg op je kerfstok. Een poosje geleden was je alleen maar schuldig aan het verval sen van een paspoort. Daar had jt makkelijk van af kunnen komen. Maar nu ben je opnieuw het land binnengekomen met vervalste papie ren onder een valse naam. Je hebt je voor een ander uitgegeven, je hebt een politie-arts bewusteloos geslagen, bent uit de gevangenis ontsnapt, hebt een vrouw ontvoerd en naar alle waarschijnlijkheid bovendien 'n auto gestolen en geruineerd. Het zou nog beter voor je zijn als je werkelijk Tremaine was, want dan zou het moeilijk te bewijzen zijn, dat je je eigen zuster ontvoerd had en de fa milie-wagen gestolen. De auto van de Tremaines? Wat dacht je dan? Weet je dat zeker? Meen je soms, dat ik hier voor mijn plezier rond toer? Ik heb het huis van de Tremaines niet meer uit het oog verloren sedert jij uit de ge vangenis gevlucht bent. Toen dat meisje vanavond wegreed, dacht ik dat ze alleen was. Ik volgde haar, in de mening dat ik allicht ergens te recht zou komen. Wat een verrassing toen ik ontdekte, dat jij bij haar in de auto was. En wat een verrassing te bemerken dat er nog iemand je volgde. Hij bleef doorspreken, maar ik hoorde zijn woorden niet meer. Er was weinig reden om me nog be roerder eraan toe te voelen dan ik al deed. maar toch voelde ik me als in een bodemloze put. Ik had niet ge zien wie me had neergeslagen en zo lang ik dus geen zekerheid had, be stond er kans. dat Catherine het niet gedaan had. Nu wist ik dat er geen andere mogelijkheid bestond. Dikzak had zojuist het overtuigend bewijs geleverd. Het was de auto van de Tremaines geweest die in het ravijn was gestort dezelfde auto, die Ca therine gebruikt had en die ze gepar keerd had in Mission bij de Elfde Straat. Toen hij de afgrond inging, waren de sleutels erin. En het stond me nog duidelijk voor de geest hoe ik diezelfde sleutels op het glazen plaat je boven de wasbak gesmeten had. Zij was de laatste geweest die in het bezit van de sleutels was, voordat ik weer tot bewustzijn kwam op de vloer van de wagen. Ik werd er ake lig van. Catherine had me buiten wes ten geslagen en ze had haar broer geholpen in zijn poging om mij te vermoorden. Maar je kunt er niets aan doen. Dikzak was nog steeds aan het pra ten. Niets behalve weglopen! Als of de duivel je op de hielen zit. Tre maine is waarschijnlijk op weg terug naar Mexico om zich daar schuil te houden, tot ze je lijk vinden en het als het zijne identificeren. Dat ge beurt natuurlijk niet, maar daar word je niet beter van. Je bent zo goed als vogelvrij. Je vingerafdruk ken staan overal op en vandaag of morgen komen ze er achter van wie ze zijn. Ik geef je geen vierentwin tig uur kans meer. D'r zullen onge twijfeld nog meer mensen zijn, bij wie de foto in de krant een licht doet opgaan. Ik richtte mezelf zoveel mogelijk op. Ik begrijp niet waarom dat nog niet gebeurd is. Hij snoof. De meeste mensen denken dat ze gezichten kunnen onthouden, maar ze hebben het mis. Wat je onthoudt, dat is de hele mens zijn stem, z'n gebaren, z'n verschillende gelaatsuit drukkingen. Iedere goeie toneelspe ler weet dat. Het gezicht is niet zo erg belangrijk. Hoe dan ook, geen mens hier heeft Tremaine in een jaar of tien gezien. Voor de moord was hij in Europa geweest, dus niemand was erg met hem bevriend. Nieuwe foto's van hem waren er niet te vinden en de oude foto's van hem schijnen door zijnfamilie verbrand te zijn. Ze konden niet verhinderen dat het re laas in geuren en kleuren in de krant kwam, maar wel dat er foto's van hem bijstonden. Ik weet het maar al te goed. Ik heb alle oude kranten doorgesnuffeld om een foto te vinden. Toen ze dus jouw foto afdrukten, met Tremaines naam er onder toen was er geen mens die twijfelde, nietwaar? Zeker niet, waar een moeder en een zuster eensgezind verklaarden dat jij Tremaine was. Maar die geschiede nis gaat niet langer op. zodra de een of ander de vingerafdrukken gaat con troleren, of eens in je oude dossier gaat snuffelen. Zie je, daar zit iets wat ik niet snap. Je moet sterven, niet voor het gerecht komen. Waar om lieten ze je dan de eerste keer door de politie inrekenen? In de ge vangenis konden ze je slecht komen vermoorden. Ik heb aanvankelijk gedacht dat GELUK Bij haar geboorte kreeg Vic- j toria Langi uit Brazilië van i een originele oom een lot uit S de nationale loterij. De oom wist niet, wat hij anders geven moest. Dit gebeurde twee we- ken geleden. Dezer dagen is j de uitslag van de loterij be- S kend geworden .De hoofdprijs S ivan ongeveer vier miljoen gul- I den viel op het lot van de baby. Canapé Enkele schooljongens uit Manchester vonden op een open vlakte een oude canapé, die ze meteen vakkundig begonnen te slopen. Daardoor von den ze in de zitting een bedrag van 32.000 gulden Ze gingen er mee naar de politie en die heeft uitgezocht, dat de canapé (en het geld) heeft toebehoord aan een oude man, die op een gegeven dag plotseling ver dween. Het meubelstuk was enkele jaren geleden door zijn familie ver kocht. Men kreeg er 60 gulden voor. De laatste eigenaar had het ding op een vuilnisbelt laten gooien, omdat hij een nieuwe canapé had gekocht. Beleefd Een rechter in de Amerikaanse staat New Jersey is van mening, dat een. man steeds beleefd moet blijven te genover een dame, ook al krijgt hij van haar een oorvijg, dat het hem duizelt. Deze opvatting kost een chef-kok 5000 dollar, want zo groot was de schadevergoeding, die de da me had gevraagd, aangezien hij niet beleefd was gebleven. De betreffen de juffrouw is serveuse in een res taurant. Ze bracht de chef-kok een bestelling over, waarin de man he lemaal geen zin had. Hij begon haar verwijten naar het hoofd te slinge ren De juffrouw antwoordde met een klap om zijn oren. Daarop sloeg de chef-kok haar. En dat had ie niet moeten doen. Behulpzaam Drie keer probeerde de bestuurder van een ondergrondse trein in Lon den de deuren te sluiten, zodat de trein kon vertrekken. Even vrolijk werden de deuren echter weer ge opend. De bestuurder ontdekte, dat dit geschiedde door een klein jonge tje, dat een dame wilde helpen. De vrouw dreigde de trein te missen en daarom hield het jongetje maar zo lang mogelijk de portieren open. De kinderrechter sprak hem vrij. - Als ie het voortaan maar uit zijn hoofd laat. Meevallertje De heer Francois Botherel, een oesterkweker in het Franse Lo- riënt, heeft een aardig meevaller tje gehad. In een mossel, die hij aan de oppervlakte haalde, vond hij een parel ter grootte van een erwt. Alarm Zeven politie-wagens, een ambulan ce en zes brandweerauto's reden met gillende sirenes en zo hard als het kon naar een bepaalde voorstad van Los Angeles. Daar zou zich een. enorme ontploffing hebben voorge daan. Maar op de plaats der onheils bevond zich alleen de heer Anthony Gams, die met autopech had te kam pen. Er was een band gesprongen. ..Ik belde op, omdat ik nergens an ders hulp kon krijgen" zei hij. „Bo vendien was die springende band echt een explosie die er zijn mocht. De hulp werd verleend. Zijn auto op sleeptouw genomen en Anthony werd in een net stevig hokje gezet. Verzekering Als president Eisenhower van Amerika bereid is een jaarpremie van 175.000 tot 200.000 dollar te betalen, kan hij een levensverzekering van een miljoen dollar afsluiten. Dit is het voorstel van een verzekeringsman. De man noemde dit „een aanvaard baar risico". Het is nog niet bekend of de president op het aanbod ingaat WOENSDAG, 5 SEPTEMBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Boekbespr. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Gram. 11,05 Weense muz, 15,00 Accord.ork. en solist 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Orgel en hammond orgel 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellings agenda 13,18 Dansmuz. 13,45 De wereld werd ontdekt, lezing 14,00 Gram. 14,45 V.d. jeugd 16,15 V.d. zieken 16,45 Gram. 17,00 Orgelspel 17,15 Prom.ork. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugd- uitz. De brievenbus gaat open. Corres pondentieclub o.l.v, Regina Zwart 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 RVU: Elektr. verschijnselen in het dierenrijk en bij de mens, door Dr. A. Brandon, 2e lezing 19,00 Instr. kwint. 19,15 Onze grondwetsherziening van 1956, lezing VPRO: 19.30 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, comm. 20,15 Gram. 20,45 Op theevisite bij Dr. Borsig, hoorsp. 21,50 Concertgeb.ork. en sol. 22,50 Me dische kron. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50- 24,00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. huisvr. 9,35 Lichte muz. 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,20 Kamerork. 12,05 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Zigeu nerkwint. 12,55 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. of act. 17,40 Beursber. 17,45 Orgelspel 18,15 Zang 18,35 Gram. 18,45 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven 19,Oo Nws. en weerber. 19,10 Kamermuz. 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Zingende mensen, gelukkige mensen, rep. 21,00 Bil- Adv ertentie) derdijk en Vondel caus. 21,20 Muz. luis- terwedstr. 21,40 Pianoduo 22,Oo Wonder lijke wetenswaardigheden 22,15 Volksmuz. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram, BRUSSEL 324 m. 12,00 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Mozart en zijn tijd 14,00 Gram. 14,30 Symf.ork. en sol. 16,00 Koer sen 16,02 Omr.ork. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Voordr. 17,45 Gram. 17,50 Boekbe spr. 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Vlaamse liederen 20.00 Hoorsp. 20,40 Gram. 21,15 Omr.ork. 22,00 Nws. 22,15 Koor- en kamermuz. 22,40 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,15 Omr.ork. 13,55 Gram. 14,Oo Verz.progr. 15,00 Gram. 15,45 Omr. koor 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Holl. festival: Concertgeb.ork. en sol. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. KRO: 20,00 Kath. nws. 20.15 Filmprogr. 20,40 Zwart wit, TV-spel VLAAMS BELG.: 19,01 V.d. jeugd 19,31 Nws. 20,00 Talentenjacht 20,45 Film 22,00 Eurovisie: Verlichting v. Blackpool 22,30 Gevar. muz. 22,55 Journ. en nws. FRANS BELG.: *18,45 Testbeeld 19.00 De socialistische gedachte 19,30 Boksrep. 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Filmprogr. 22,00 Eurovisie: Rep. v.d. illuminatie te Black pool 23,00 Wereldnws. (Advertentie) SPA ik het antwoord op die vraag wist. Bij nader inzien weet ik het niet. Enfin, ik weet in eik geval ge noeg. Wat zijn je plannen? Heb ik niet. Je denkt zeker dat ik je aan de politie ga uitleveren, hè? Geen spra ke van. Ik werk niet meer voor de Federale. Als ze je hebben moeten, dan moeten ze zelf maar zoeken. Oom Tuttle is privé-detectieve en er is nog geen beloning uitgeloofd voor je aanhouding. Tenminste niet voor het aanhouden van Mike Finney. Op het ogenblik heb ik met de Tremai nes te maken. O juist. Wou je ze gaan afper sen? Ik weet nog niet of er wat uit te halen is, maar ik kan het licht proberen. Als ze je werkelijk ver moord hadden, dan zat er wel wat voor me aan. Neem me niet kwalijk dat ik nog leef. Hij knikte beamend. Zeker. Als je dood was, zouden ze me praktisch alles betalen wat ik vragen zou om me maar m'n mond te laten houden. Maar nu ze alleen nog maar denken dat je dood bent, nu is het de kunst er wat uit te slaan, voor ze de waarheid te weten komen. Daarom wil ik je zo ver mo gelijk weg hebben. Dan kan ik je vast op een te leurstelling voorbereiden. Er is geen contant geld beschikbaar. Dacht je? Misschien denk ik er anders over. Hij zwenkt* van de hoofdrijbaan af en stopte voor een benzine-station. Dit is een heel geschikte plaats om afscheid te nemen. Bonjour vrind. Een ogenblik later keerde hij de wagen en reed weg in de richting van San Francisco, mij bij een benzine pomp achterlatend. HOOFDSTUK XVII. De bediende van het benzinesta tion stond met open mond naar mijn bebloed gezicht te staren. „Ik ben ge vallen. zei ik. De chauffeur van die auto zei, dat ik hier de bus naar Pa lo Alto kon oppikken. Is dat zo? Daarginds bij de lunchroom. Hij wees met zijn duim naar een café langs de weg, zowat 150 meter ver der. D'r komt er al tamelijk gauw een. Kan ik me even wat wassen? Ik zal u helpen. Hij pakte een bos sleutels uit zijn kantoortje en ging me voor naar de achterkant van het gebouw. „Hier. Ik zal u wat zeep ge ven. Auto-ongeluk gehad? Ik knikte. Ik was alleen, zei ik. Ik scheen even ingedommeld te zijn. Hij knikte, liep terug naar voren en kwam even later met een hand doek en zeep terug. Wilt u een paar pleisters voor die sneden over uw voorhoofd? (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5