RIJKDOM IS HET LOKAAS BOEKENPLANK SCHOUWTONEEL Schoolboeken Baby weet het reeds CHINEZEN FIDE-schaak LUCTOR OVERTUIGEND KAMPIOEN VAN ZEELAND DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 Overeenkomst en verschillen bij Oost en West Topprestaties Met injecties Algemene ouderdomswet Celdvossen Schieting te Kapelle Oranje B tegen Zwitser land op 15 sept. Liedje van verlangen Bom voor diplomaten Fairey Fireflash Omwenteling op liet gebied van geleide projectielen Zwemcompclitie ten einde Welke oorsaak Niet alleen brave Bijna 50 gegadigden voor clubtitel De Engelse league MARKTEN WATERSTANDEN RIJKDOM is overal ter wereld het lokaas, hetwelk in Oost en West dagelijks nastreven. Ieder mensenkind be stijgt reeds vroeg het ezeltje, dat hem voortvoert op de steile tveg naar de „goudvelden van Klondyke,'>en zelfs de baby, die noodgedwongen op moeders arm meerijdt, gilt alle buren bij elkaar, als zijn sluimerde hersent 't s iets hebben ontdekt, dat hem nader brengt tot 'n beter bestaan. Toch ivijkt de Oosterling in zijn drang naar geld in menig opzicht van de Westerling af. Het doel en motief van de Ooster se gelddorst is, vooral onder de zo nen van het Hemelse Rijk", geheel verschillend van het westerse. De re den hiervan is, dat het familieleven in China ten nauwste is verbonden met een lange reeks van gestorven voorvaderen, die in de Chinese he mel een leven van zeer groot geluk dat elke rechtgeaarde Chinees dage- genieten. Dit neemt echter niet weg, lijks rijkdom inzamelt om daarmede hun hemels geluk nog te vermeer deren. Hij rijker dus een Chinees kan worden, des te groter eer en vreug de kan hij wegschenken en des te groter loon wacht hem in het hierna maals. Dit verklaart tevens de enor me werkkracht van het Chinese volk. Daarom ook de voorrang van jongens boven meisjes. Immers een man is beter in staat geld en dus offers te schenken .aan de hemel dan vrouwe lijke leden der familie, die meer zijn aangewezen op de zorg voor de kin deren en het huishouden. Toch is een rijke Chinees geen gevoelloze egoist. Integendeel, hij is mogelijk een nog groter filantroop dan de kapitalist van het westen! Soms evenwel ver valt zijn gelddorst tot uitersten en leent hij zich tot fantastische en be lachelijke ondernemingen om wille van een aanlokkelijk mazzeltje, waar voor elke westerling zou passen. Hier van volgen een paar pakkende voor beelden. Het Oosten is bij uitstek HET land, waar de Natuur de meest weelderige groei en de grilligste vormen der schepping tovert. Malle gevallen dui ken plotseling op. Maar de dolste ge beurtenis, iets, dat een nuchtere wes terling nauwelijks kan geloven, greep ongeveer een 30 jaar geleden plaats. In die jaren slaagde de medische we tenschap erin allerlei voortreffelijke serums samen te stellen, die men de lijdende mensheid inspoot en die de kwalen als bij toverslag deden ver dwijnen. Het was de tijd der „Injec ties Zo werden ook hier in de zie kenhuizen vele patiënten behandeld, die al jaren wegkwijnden door spe cifiek oosterse plagen, zoals syphil ids, framboesia e.a. Langzamerhand drong de wonderbare kracht der in jecties zelfs door tot de verafwonen- de primitieve bosbewoners van cen traal Borneo, waar de kinderlijke fantasie en lichtgelovigheid de ge neeskracht nog opvoerde tot miracu leuze hoogten. Er ontstond daar zelfs een nieuw woord „Bedjèk", dat „in spuiten" betekent. De injecties vorm den weldra hét onderwerp van de dag. Voor hen echter lagen de zie kenhuizen tè ver weg. In mijn omgeving woonde toen een Chinees, een man met een gezond stel hersens, maar overigens iemand van „twaalf ambachten en dertien ongelukken". In het dagelijks leven stond hij bekend als: ,,Nie See Nie", hetwelk letterlek „Twee en twintig" betekent. Hoe hy ook ploeterde, hij kwam nooit vooruit. Op zekere dag eindeiyk rees het wolkje van geluk boven zijn horizon en onze meneer Twee en twintig kreeg de kans van zijn leven. Hy piekerde en kwam tot een veelbelovend besluit: Hij ging dokteren! Tot zijn inventaris behoorde een lege beschuitbus, waarin hij een afgedankt wekkertje plaatste. Het af- loopwerk was nog intact en geschikt om het klepeltje te doen ratelen te gen de binnenkant van de bus. Een gaatje voor de sleutel werd aange bracht, terwijl op de deksel een lan ge stopnaald werd gesoldeerd. De roestige bus werd netjes beplakt met bontgekleurd papier en zo reisde Twee en twintig per prauw naar de lange familiehuizen der kinderlijke primitieven. Gestoken in een deftig jacquet met hoge boord ergens uit de lommerd, de voeten voorzien van een paar glimmende laarzen en een gro te blauwe bril op de neus, hield hij consult op het matje naast de hoofdman, omringd door een gapen de schare bewonderaars! De prijs per „injectie" werd gesteld op tien dollars, wel wat duur. maar dan ook gegarandeerd tegen alle kwalen. Al spoedig kwam een man met wat pijn in de rugvlijde zich op het matje, terwijl onze vriend Nie een klein prikje gaf in de dij en tegelijkertijd het wekkertje liet af ratelen...! ,,Nou Everzwijn, voel je nog enige pijn?" vroeg dokter Nie triomfantelijk, waarop de patiënt dan onmiddellijk reageerde en luid keels verklaarde, dat hij radicaal van alle pijn was verlost! Onze „dokter" verzuimde nooit het brief je van tien netjes in de zak te ste ken om dan meestal onmiddellijk Hij ging dokteren: met een injectiespuit. Wanneer zoals waarschijnlijk kan worden geacht de Algemene Ouder domswet op 1 januari 1957 van kracht wprdt, zullen zonder twijfel een reeks vraagstukken als een lawine op de nederlandse bevolking neerstorten. Om mri mr. de Graaf, voorzitter van het centraal sociaal Werkgevers verbond te spreken; met deze wet doet dc „volksverzekering" in onze sociale wetgeving zijn intrede, en te vens de gedachte van een „koop krachtige" uitkering in onze lang lopende verzekeringen. Welnu, al leen reeds deze formulering doet vermoeden, dat het thans reeds door het Verbond uitgegeven commentaar op de nieuwe wet beslist geen over bodige luxe kan worden genoemd. Zelfs de vraag, of dit commentaar niet een beetje te vroeg het licht zag, kan men ontkennend beantwoor den, omdat wijzigingen en correcties (een tweede druk) niet alleen reeds zijn aangekondigd, doch ook snel ge noeg deskundig verzorgd zullen zijn. Voor dit laatste staat de eerste druk ons borg. Na een instructieve voorgeschiedenis en een globaal over zicht, wordt de wet artikelsgewijze besproken. Het is te begrijpen, dat deze bespreking op enkele punten aan de oppervlakte moest blijven. De praktijk zal immers moeten uit wijzen, waar de grote knelpunten lig gen. Van jurisprudentie is uiteraard nog geen sprake, zodat de auteurs zijn aangewezen op zinnige inter pretatie (mede aan de hand van de Kamerdebatten) en logische veronder stellingen. Vooral ten aanzien van de zogenaamde „aanpassing" (mogelijk heid tot kortingen op het particu liere pensioen) moest men in dit boekwerk min of meer zwevend blij ven. Dit neemt allemaal niet weg, dat met het verschijnen van deze uit gave wat men pleegt te noemen waar lijk in een behoefte is voorzien. een volgende cliënt grondig te be handelen. Zo trok onze Chinees van huis tot huis en maakte spoedig een aardig fortuintje. Steken we nu over westwaarts van het Verre- naar het Nabije Oos ten, dan ontmoeten we dezelfde ty pische geldvossen, mogelijk met an dere haren, maar toch met dezelfde streken. Dit ondervond een Ameri kaans toerist, die Cairo bezocht en met een heerschap, dat zich als gids voordeed, in één der nauwe straat jes van de oude stad terecht kwam. Daar zat ineengedoken op een kruk je een oud gerimpeld mannetje met een rode fez of hoofddeksel tegen de vuile muur te dutten. ,,Ha!" riep de Amerikaan, „wat een prachttype voor een kiek." En terwijl hij zijn camera wilde stellen, kwam de sluwe „gids" plot seling tussenbeide en zei: „Nee, sir, nee, absoluut verboden te kieken! Hij erg heilig man!" Daarop pakte de goedmoedige Yan kee een paar Amerikaanse dollars en hield ze voor de grage ogen van onze gids, die toen spontaan uitriep: „Nou, neem die kiek ook maar. Man netje niet zo erg heilig!" Zo ziet U, lezers, oost is oost en west is west, en deze twee werelden blijven steeds van elkaar afwijken, of zoals de Engelsman zegt: „East is east and west is west and never the twain shall meet!" (Rudyard Kip ling) TOENG SIENG FOE dat de snelheid en vernietigende kracht van het projecteil nog geheim moeten blijven, maar men kan zeg gen dat de Fireflash een even grote technische vooruitgang betekent ten opzichte van de conventionele bewa pening als het vlietuig dit was ten op zichte van de ballon. De eerste openbare demonstratie met de Fireflash zal volgende week worden gegeven tijdens de luchtvaart show van Farnborough. De Fireflash is het eerste geleide projectiel dat in volle produktie is in Groot Brittannië. De aflevering ervan aan de R.A.F. zal nog dit jaar beginnen. Maandagmiddag zijn verscheidene partijen uit de eerste en tweede ronde van het FIDE-landentoernooi schaken in Moskou uitgespeeld. Hierna luiden de standen: In groep I. 1 Rusland, 7 p.; 2-3 Bul garije en Zwitserland, 6V2 p. In groep II; 1 Zuid-Slavië, 7 pt.; 2 Israël 5Vz p. en 1 afgebroken partij; 3 Nederland 4% p. en een afgebroken partij. In groep III: 1 Engeland 6'2 p.; 2 IJsland 6 pt. en een afgebroken partij. In groep IV: 1-2 Hongarije en Roe menië, elk 5 pt. plus 1 afgebroken partij; 3 Oost-Duitsland, 3V2 p. plus 1 afgebroken partij; 4 Tsj. Slowakije 4 pt., 7 Iran 2 pt. plus 1 afgebroken partij; 9 Philippijnen V4 p. en 1 af gebroken partij. De handboogsociëteit „Willem Teil" te Kapelle organiseerde een concours op de staande wip, waaraan werd deelgenomen door 47 schutters van 17 sociëteiten: De uitslag: Hoofdvogel: H. Drieaijk, Wolfaartsdijk; le zijvogel: M. Dalebout. Wolfaartsdijk; 2e zijvogel: P. Klaus, Oudelande; le hoofdkal: B. Rijk. 's- Heerenhoek; 2e hoofdkal: A. de jon ge-Vette, Ovezande; le onderkal: P. Klaus, Oudelande; 2e or.derkal; J. Korstanje, Ovezande: meeste kleine vogels: W. N. van Liere, Oudelande; le klep H. Driedijk. Wolfaartsdijk; 2e klep: G. M. Verheyke, Ellewoutsdijk; 3e klep: P. Rentmeester, Ovezande. Op verzoek van de Zwitserse voet balbond is de datum gewijzigd van de wedstrijd tussen de B-elftallen van Nederland en Zwitserland. Deze wedstrijd zal nu op zaterdag 15 september te Arnhem worden ge speeld. De eerste bijzonderheden over de Fairey Fireflash, een geleidwapen, dat in de lucht op bewegende doelen wordt afgeschoten, zijn door de Fai rey Aviation Company bekend ge maakt. De Hawker Hunter zal met dit nieuwe wapen worden uitgerust. In de bekendmaking wordt gezegd, MET SASSE kermis vond op het Corn. Boys-veld een voetbalwed strijd plaats tussen Corn. Boys I en Roosendaal I. Uitslag 4-1 voor de thuisclub. OP INITIATIEF van de ambtenaar club vond een oriëntatierit plaats. De uitslag luidt: 1. dhr. en mevr. Dorselaar. 2. J. v. d. Abeelen-J. Xox. 3. dhr. en mevr. Wulffaert. 4. dhr. Corrê-mej. Corrê 5. C. Diéle- man—F. Monteau. OP 29 september zal in Doornik een landen bokswedstrijd België-Neder- land worden gehouden De op brengst is voor de nabestaanden var. de slachtoffers van de mijn ramp in Marcinelle. OOK met Gerrit Schuite is een de finitieve overeenkomst getroffen om te starten in de donderdag te verrijden kermiskoers te Roosen daal. ZATERDAGMIDDAG werd vriendschappelijke wedstrijd ge Het Suezkanaaiprobleem houdt de wereld in spanning. Dictator Nasser zegt wel niet met Lon den, Parijs en Washington te willen breken, dat wil echter zeggen zolang zij hem z'n zin geven. Nog niet zo heel lang geleden zong een andere dictator eenzelfde liedje, doch hij zette zijn zinnen op steeds meer. Gaat het met Nasser ook zo? Er zijn er heel wat die dat vrezen, vooral omdat do Egyptische premier zich heeft omringd met ex- nazi adviseurs, dus met lieden die het klappen van de zweep kennen en München hebben- mee gemaakt. De vraag is nu, of de westelijke diplo maten met een nieuw München tevreden zullen zijn. Nasser schreeuwde intussen van de daken, dat de hele Arabische wereld achter hem staat, doch zoals de tekenaar van Candido uit Milaan zeer raak schetste, staat er nog een ander grimmig heer achter hem. En dat maakt de zaak voor het Westen niet eenvoudiger. Van de diplomaten, die dan ook straks in Cairo gaan praten, is heel wat tact vereist. Zij komen niet alleen tegenover een geslepen iemand te staan, doch ook tegenover iemand, die wil hij zich handhaven in de gunst van zijn aanhangers uccessen moet boeken. Het gesprek met Nasser jal dan ook niet van een leien dakje lopen. Boven het hoofd van de westelijke diplomaten hangt het gevaar (zoals „The Sioux City Journal uitbeeldt), dat zij elk ogenblik onverhoeds op een bom kunnen trappen, die een helse explosie in het hele Midden-Ooosten tot gevolg kan hebben. Om Nasser alvast wat in te tomen, heeft het Westen alvast vastberaden schildwachten uitge zet: Engeland is paraat in de Middellandse zee en Franse troepen zijn reeds geland op Cyprus, vanwaar de sprong naar Egypte niet zo groot is. (Reprodukties uit „Tlhe New York Times") Zaterdagmiddag werd in 't zwembad te Middelburg het derde en laatste deel van de Zeeuwse zwemcompetitie verwerkt. Oorspronkelijk waren deze wedstrijden vastgesteld te' BreSkehsL doch zij konden daar vanwege de lage watertemperatuur niet doorgaan. Ook in Middelburg was het water j erg koud, terwijl het aan de kant al een evenmin aangenaam vertoeven was. - Daardoor misten deze wedstrijden ne- spêèïd tussen Corn. Boys II— Axel j laas de 'sfeer. Het programma werd II, welke eindigde in een 71- I niettemin in vlot tempo afgewerkt en overwinning voor de thuisclub. 1 (Van onze onderwijsmedewerker.) Het kan de aandachtige couranten lezer bekend zijn, dat men op het ogenblik in verschillende commissies doende is, di verse gangbare studieboeken kritisch te be zien. Met nam de UNESCO heeft het zich tot taak gerekend, een onderzoek in *e stellen naar misverstanden tussen de vol keren, die wellicht door onjuiste gegevens in schoolboeken van jaar op jaar aan stude rende generaties worden overgeleverd. Het spreekt vanzelf, dat hier op de eerste plaats gedacht dient te worden aan boeken voor het geschiedenisonderwijs- Men kan zich immers voorstellen, dat de schrijver van een geschiedenisboek, dat in 1946 in Nederland verscheen weinig vleiende dingen zou kunnen neerschrijven omtrent het volk dat jarenlang ons vaderland vertrapte. Ziet men nu naar de internationale ontwikkeling in de laatste tien jaar, dan laat het zich begrijpen dat dezelfde auteur, moest hij thans zijn boek sa menstellen, meer gematigd in zijn beoordeling der feiten zou zijn. Hiermede is niet gezegd, dat er in 1946 onwaarheid zou zijn gepubliceerd. Wel echter is het een blijvende norm voor objectieve geschied schrijving, dat de auteur afstand heeft kunnen ne men van de door hem beschreven periode. In deze materie bedriegt men zichzelf als volwas sene gemakkelijk. Ieder docent, in welk vak dan ook, zal heden ten dage kunnen getuigen, dat men telkens weer met enige verrassing 't feit constateert, dat de thans studerende jeugd de bezettingsjaren slechts van horen-zeggen kent. Voor ons volwassenen liggen deze jaren nog zo vers in 't geheugen, dat men zich nauwelijks kan voorstellen, een landge noot te ontmoeten, die al deze gebeurtenissen niet °f nauwelijks bewust heeft ondergaan. Daarom is ook de boekentekst van veel groter in vloed op de jeugdige lezer dan op de volwassene. Deze laatste immers kan het geschrevene aanvullen, verscherpen of temperen vanuit eigen ervaring De jonge lezer kan echter niet anders, dan de gedrukte beweringen als volstrekte waarheid accepteren. Daar komt dan nog bij, dat jonge mensen de neiging ver tonen, mensen en zaken gemakkelijk in zwart-wit te beoordelen, zodat een lichtelijk tendentieus ge schreven tekst zich met enkele malen versterkte in tensiteit in de jeugdige geest zal vasthechten. Om al deze redenen kan men de critische arbeid van de genoemde commissaris van harte toe juichen. Men zal er stellig niet in slagenieder misverstand tussen de volkeren uit de school boeken te bannen. Op vele punten immers bestaat zelfs onenigheid tussen de geschiedvorsers. Hoe zeer blijft bijvoorbeeld Willem de Zwijger niet in ons eigen landje een figuur, wiens daden en bedoelingen op verscheidene wijzen worden geïn terpreteerd? Volledig-objectieve geschiedschrijving is voor het recente verleden thans nog nauwelijks mogelijk. Maar dit mag ons niet beletten, zoveel doenlijk reeds naar objectiviteit te streven. Men kan zich afvragen, hoe ooit deze boeken met geschiedvervalsingen, geloofsmisverstanden, veroorde ling van volkeren en personen, in onze scholen zijn binnen gekomen. Van Rusland moet men aannemen, dat het regiem opzettelijk anti-westerse en anti godsdienstige studieboeken aan de jeugd voorzet. Maar een dergelijke perfide misleiding mag men toch in onze westerse landen niet direct veronder stellen. Welke oorzaak dient dan hier te worden aan gewezen? Naar onze mening ligt de wortel van dit kwaad in de nog immer voortbestaande kloof tussen we tenschap en onderwijs. Jaren- en jarenlang is het onderwijs, zeer in het bijzonder het lager onderwijs, var.- studieboeken voorzien, welke al te vaak werden samengesteld door ervaren onderwijsmensen, die wel over veel didactische ervaring beschikten, maar te weinig zich expert mochten noemen op het gebied van het betreffende vak. Om bij het vak uit t voorgaande voorbeeld te blijven: jarenlang zijn er voor de lagere school geschiedenis-boekjes geschreven, welker grootste verdienste lag in de poging, de di dactiek van het geschiedenis-onderwijs te verbeteren. Doch de feitelijke geschiedenis was meermalen een letterlijke kopie van reeds lang bstaande boeken, met inbegrip van alle daarin te vinden onnauwkeu- digheden. Natuurlijk is het belangrijk, dat de school zoekt naar geperfectioneerde onderwijsmethoden, maar daarvoor mag de aandacht aan de inhoud van het onderwijs niet worden opgeofferd. Als men van daag aan de dag een buitengewoon knappe mar.ier uitdenkt, om aan de jeugd vlot en degelijk te leren dat de geschiedenis van de katholieke kerk samen valt met de opmars van het kapitalisme, dat de Amerikaanse jeugd uit louter gangsters bestaat, dat alle Nederlanders klompen dragen en dat alle Schot ten gierig zijn, dan mag men juichen over de vondst van een goede methodiek, maar de inhoud var. de leerstof is en blijft fout. Nu is het geenszins onze bedoeling, om te sugge reren, dat het personeel van het lager onderwijs uit sluitend bestaat uit brave lieden, die wetenschappe lijk onmondig zijn en alleen slimme maniertjes ken nen, om hun wijsheid over te planten in kinder hoofden. Al zijn er ook vele boekenschrijvers, die uit louter winstbejag in de pen klommen, men moet erkennen, dat in de wereld van het lager onderwijs vele mensen te vinden zijn, die door voortgezette studie op bepaalde terreinen tot meer dan gewone deskundigheid zijn opgeklommen. Men moet echter tevens vragen: zijn zij het, deze laatsgeoemden, die de schoolboeken schrijven? De feiten schijnen soms in een andere richting te wijzen. Daarom lijkt het, dat de school niet eerder tot een' arsenaal van vol komen verantwoorde schoolboeken zal komen, dan wanneer men tot systematische samenwerking zal komen tussen wetenschappelijke experts en ervaren didactici. Momenteel ontberen de boeken der lagere school nog wel eens de wetenschappelijke verant woording, terwijl aan de studieboeken der middel bare school in nog erger mate de didactisch-verant woorde vormgeving ontbreekt. De lezer zal ons naar wij hopen niet willen .lis- verstaan, Het was niet onze bedoeling, in dit artikel alarm te slaan. Het is immers niet waar, dat onze schoolboeken zouden krioelen van onjuistheden. Ge lukkig niet. Het feit echter, dat men op internationaal niveau zich tot critsche stude heeft gezet, toont wel aan, dat er aan de perfectie nog een en ander ont breekt Dan is het ook niet zonder zin, naar wegen te zoeken, die ons verder "op de weg naar per fectionering kunnen brengen. Luctor, dat reeds 160 punten voor sprong had op Bruinvis, wist nog verder uit te lopen, hoewel de Mid- deïgurgers en de Sassen aren deze mtd'dag met hetzelfde aantal over winningen, namelijk elk zes, uit de bus kwamen. Lultor legde echter op zeven num mers beslag op de tweede plaats, ter wijl Bruinvis slechts aan vier twee de plaatsen kwam. Twee maal tikte Luctor als derde aan, bij Bruinvis was zulks driemaal het geval. Schelde uit Terneuzen legde be slag op de enige nog overblijvende eerste plaats, zodat Scheldestroom, SZV, Ganze en Zeehond het zonder overwinningen moesten stellen. Luctor prolongeerde haar Zeeuwse kampioenschap met ongeveer 250 pun ten voorsprong op Bruinvis. Swift V de eerste kampioen Vios eiste in de eerste klasse bjj Olympia de volle buit op en liep dus wat op de leiders in (2—4). Scam- polo stuurde Tjoba met een 20 ne derlaag naar buis en klom daardoor van de vijfde naar de derde plaats. Swift 2 stelde zich practisch veilig, want het bleef met niet minder ian 61 baas over het bezoekende Zee- landia. Ia de tweede klasse A zorgde Vi tesse er voor, niet verder op de lei ders achter te raken. Het won met 62 var. Eendracht, dat dus de on derste plaats blijft delen met Vios 2, dat bij Togo net iets te kort kwam (65). Vopo behaalde een benaeuwde zege op Tjoba 2 (43). In de tweede klasse B vond slechts één wedstrijd doorgang. De Poel kwam tegen het bezoekende Volhar ding 2 maar net met de hakken over de sloot (54), maar dat was vol doende om in de lift te komen. Voor het nationale clubkampioen schap op de weg, dat op woensdag 26 september wordt gehouden, zijn 49 inschrijvingen binnengekomen. De deelnemers zullen hetzelfde par cours te rijden krijgen als het vorig jaar. De start is om 12 uur bij Wijk bij Duurstede en de lengte van het parcours bedraagt 140 km. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de eerste divisie van de Engelse league luiden: Blackpool-Tottenham Hotspur 41. Burnley-Everton 2-1. GOES, 3 sept. Export- en indus trieveiling: perzikappel st65-70 58 st 60-65 53, H60-70 51, 2 30, E. Vict. H60- 70 25, 2 14, Manks Codlin st70-80 45 50 st60-70 30.75, H70-80 38, H 60-70 28-' 28.20, 2 18.20, J. Grieve st75-80 62, st 70-75 57, st65-70 56, H80-85 54, H75-80 **65-70 49, Zigeunerin st 75-85 64, st65-75 59.30, H75-85 60, H65- 75 50.80, 2 25.70, Clapps Favorite st65- 75 60.85, st55-65 49.70-50.40, H65-75 58, H55-65 46.10-47, 2 32.60-32.90, Pree de Trev. st55-60 50, st50-55 39, H60-70 65, H55-60 54, H50-55 41, 2 30, dubb. pr. bonen 2 77, afw. 64, stek 37-38. Ver pakt fruit: J. Grieve st80-85 71, st75- 80 69. Gewone veiling: Perzikappel K 16-28, F 17-28. E. Vict. K 21-23, F 15, Zigeunerin K 33-38, F 23-27, J. Grieve K 32-44, Manks Codlin K 22, F 15, Pree. de Trev. K 31-36, F 19, Clapps K 38-42, F 26, Czarpruimen 2 9, gr. 31, Washington 1 60, 2 41-55, gr. 61-69, F 25-44, M. Hative 1 93, 2 33, gr. 82, F 42, B. de Louvain 1 61, 2 33, gr. 52-57, F 28-40, R. Vict 1 77-79, 2 39-53, gr. 56-70, F 9-51, R. Cl. d'Althan gr. 62. F 23-34, bramen per doos 2 31-39. Groenten: kropsla 8-18, bloemkool 19- 70. komkommers 12-22, tomaten 47-75, stoksnijbonen 25-71, pronkbonen 40-65, pootuien 6-7, gr. sav. kool 15-21, rode kool 15-16, andijvie 26-27, postelein 35, bintjes 7-10. KAPELLE, 3 sept. Export en industrieveiling: dubb. princ.bonen 1 en 2 83.70, 3 61, appelen en peren: J. Grieve st boven 80 60, st75-80 62.20, st70-75 59.80, st65-70 51.40, h boven 80 55.90, h75-80 55.30, h70-75 51.90-62.10, 65-70 46.10, K 37.80. F 24.80, Manks Codlin st70 45.60, st60-70 30.60, h70 38- 38.20. h60-70 28.60, 2 18.10-18.70. K 19.30 F 14.90, perzikrode zomerappel h60-70 50.45. 2 31.20, K 33.70, F 11.20, niet ex portabel 1 70 48, 1 60-70 40.40-40.85, 2 25.30. Zigeunerin h75 58. h65-75 55.10, 2 26.60, K 30. F 16.60. Early Victoria h70 32.50, h60-70 25.40-25.80, 2 15.40, K 21.10, F 13.90. Codlin Keswick h70 34.90, h60-70 23.50, 2 15.80-16, K 1810- 19, Clapps Favorite st65 61.10. st55-65 48-49.50, h65 58.10, h55-65 44.40-45.80, h55-60 40.05, 2 32.70-33.10, K 39.10- 40.85, F 30.10-30.45. kroet boven 45 15.30, Pree. de Trev. st60 65.90, st55-60 61.30, st50-55 42.10, h60 67.60, h55-60 61, h50-55 44.80, h 34.90. K 43.40, F 23.70-25.60, kroet boven 45 15, geplukte kroetappelen 9.20, valkroetappelen 7.80, valappelen 12.70, Verpakt fruit: J. Grieve st85 68, st80-85 66, st75-80 61, st70-75 58. st65-70 47. Gewone vei ling: blauwe druiven 1 104-116, bramen per doos 1 44-47, 2 37-43, frambozen per doos 1 94, 2 56, pruimen: Reine Victoria 1 55-101, 2 30-39. grof 41-52. Belle de Louvain 1 49-65, 2 25-33, grof 34-47, Reine Claude d'Ouillins 1 51- 64. 2 31-44, grof 44-51. Czar 1 48-67, 2 21-32, Reine Claude d'Althan 1 68-80, 2 45, grof 53, Mons. Hative 1 71-106, 2 35-60. Wijnpruimen 1 52-60, Doyenne 1 54, Reine Claude Verte 1 61, Reine Claude Conducta 1 42, 2 19, Kirkes 1 74-86, Boerewitte 1 48-51, gescheurde pruimen 18-32, F 14-25, Appelen en peren: Jutten 1 56-92. 2 21-35, K. 28, Lady Suddely 1 42, Yellow transp. 1 Petite Margriet 1 22, Bloemzoet 1 39, Lady Suddely 1 42, Yellow transp. I 36, Noord-Hollandse suikerpeer K 16. Aardappelen bonken 9, 1 7-10, Groen- tenveiling: kropsla 8-16, bloemkool 21- 61, spekbonen 68, snijbonen 70-90, an dijvie 18-32, pronkbonen 55, sav. kool 19-25, tomaten 44-71, gescheurde to maten 32, witte kool 6.5, prei 24-25. TERNEUZEN, 3 sept Sla 5.10- 16.70, witte komk. B 19, C 8-17, peen 10-22, kroten 11-18, eerstelingen bon ken 11.10, 1 8-8.60, Bintjes bonken 11- 11.60, 1 6.30-9, eigenheimers 1 9-10,5, andijvie 17-31, stoksnijbonen 2 86-91, princ. bonen 2 86-91, 3 25-57, saxa 75- 77, Pronkbonen 56-67, rode kool 4,5- 18, sav. kool 10-19, witte kool 3-12, waspeen 2 10-21, prei 20-30, tomaten A2 55-57, B2 56-58, C2 41-43, J. Grieve 1 75 67-69, 1 70 63-66, 65 58.30-63, K 34-46, F 21-26.70, val 15, Manks Cod lin st60-70 29-31, 1 60-70 21-23, 2 16.10- 21.80, F 17.30, perzikr. zomerappel F 25-30, Zigeunerin K 29-30, F 17-20, Clapps Favourite st65-75 56.30-59, st60- 65 48.80-51.10, st55-60 44.20-48, 1 65-70 51-56, 1 60-65 46.80-48.50. 1 55-60 40-46, 2 31.20-33.50, K 30-37, F 23-27, Precose de Trev st60-65 62-64, st55-60 52-54, st50-55 40-42.30, 1 55-60 48.50, 1 50-55 38-40, 2 31-33. K 31-32, F 17-22, prui men: Belle de Louvain 2 36, grof 51- 59, F 18-39, Boerewitte F 50. Reine Cl. d'Althan 2 55, Victoria F 32, druiven 150-157. Mannheim 501 (-12), Kaub 378 (+3), Trier 174 (-11), Koblenz 360 (-1), Keu len 362 (-1). Ruhrort 572 (-6), Lobith 1198 (-4), Nijmegen 969 (-5), Arnhem 962 (-4), Eefde 487 (-1), Deventer 376 (-2), Namen la Plante 167 (+7), Maas tricht hoofdsluis 4402 17), Borgha ren 3940 (+21), Belfeld 1105 (+7), Grave 478 (+3).

de Stem | 1956 | | pagina 3