N Ajax profiteur van NAC-onmacht De eerste derby-duif van Orleans „viel" in Helmond.... 2e divisie Een van de eerste goals. Willem II in fors, maar goed duel gelijk tegenFeyenoord j Van Orleans i naar daar Brabanders nog te „stroef NIET HARRIS, MAAR MASPES IN DE REGENBOOGTRUI rsters Pagbla? 9 extern Amsterdam won bij Noad 1-3 Als ze allemaal hadden geteld.... Longa na rust pas neer Twee goals van Coy Koopal Dosko begon met overwinning OOK DE POURSUITE-TITEL VOOR 'N ITALIAAN (Messina) li# G ulblad voor is ie-kijker 30 uur. DER STEEN TWEEDE BLAD MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956 Betaalde voetballers van start - Spaarzaam gejuich in Tilburg - BV miste alleen doelpunten - Winnaars in Bergen op Zoom - Sensaties genoeg Slechts één goal B.V.V.—Elinkwijk 1-2 Wilhelmina kwam niet verder dan 1—1 V oetbal-uitslagen Alleen (halve) winst voor Willem II A. v.d. Linden f1000 aan prijzen) ineens heel wat beter Is gevreesde meester Wijnacker van Bosch kap pele winnaar nationaal Zware kou Buurman hielp Deze 2 blaadjes zijn beide eyen belangrijk! Grote verrassing in duel om de wereldsprinttitel Roovers grandioos Van Vliet cn Derksen haalden halve finale niet m sgHgpaf preekstoel eens op de fiets, is ie hel". Al die □nten waren z.g. at zij ze zelf al- ebracht hadden, ïtekenis en ede- mocht men nau- ven. Mede daar- duidelijk dat nu onthullende ge- badwater, ook i. de eigenlijke iigheid dreigt te aid. waarheidslievend nagaan wat in houding of over- vvezenlijk, ideaal ende is, èn wat 'n vorig geslacht s, en dus moge- ring vatbaar. Dit ele kleed was en bijna noodza- ft niet altijd en- arin wij de blij- rden vorm moe- ïog dat in de sa- de geloofsprak- franje vaak op ïanier hoofdzaak lat ik het waar- eur dat ernstige it volkomen kol en zat worden. u-landse televisie- oktober het eerste en van een natio- getiteld „Teleflit- ;n programmablad en de komende ge- et T.V.-scherm ver licht. ersonen uit de Ne- iwereld, zoals Sie- Piet te Nuijl jr., ria van der Eist, en aan dit blad le- VKBEDEKKING 258-00 TING [ALEN enkele r.-k. orden als n bewassing. salaris, in reiskosten 3ven gaan. 'ij- ;eldt een af- t de genees- 234-oo i reiskosten. -®~ j—r, 1 f\ mi»->11-fon vnnr oan 7.aan. liik ppn antwoord klaar had (32) (Van onze sportcorrespondent.) NAC heeft zijn vorm nog niet te pakken en daarvan heeft Ajax een dankbaar gebruik gemaakt- Met veel élan hebben de hoofdstedelingen zich gepresenteerd voor een met 20.000 man publiek gevuld Ajax-stadion. NAC, dat het vorige seizoen in Amsterdam met 2-0 de gastheren sloeg, stuitte nu op een hech tere verdediging en een betere aanval. om de veste van de goed werkende Pieters Graafland te verontrusten, gingen de Amsterdammers weer tot de aanval over, doch men bepaalde zich tot attaques van lange combina ties. Nogmaals werd de goede en solide NAC-doelman de Moor gepasseerd door Bleycnberg, doch nu had arbiter van Leeuwen voor off side gefloten. Jammer voor Ajax moest zijn links achter Bijker na ruim een kwartier spelen het veld verlaten na een bot sing met Hoogenhuizen. De eerste vier a zes weken zal de Amsterdamse Steenwijker wel niet in het veld ko men Hij heeft een gescheurde spier- band in zijn linker knie. In die aanval waren het vooral van der Kuil en Bleyenberg, die de Bre dase verdediging vaak in moeilijk heden brachten, maar daar Micheis, I)en Edel en de nieuweling Schmidt de juiste afwerking niet konden vin den, bleef het bij dat ene fraaie doel punt van Den Edel in de 14e minuut. Dat dit het enige doelpunt van de wedstrijd zou blijven hadden wij toen nog niet verwacht, want ook NAC produceerde nuttige en gevaarlijke aanvallen. Canjels kwam niet verder dan een geweldig hard schot tegen de lat. In de tweede helft was het vaak hopeloos voor de kleine, pittige Over- beeke om te zien hoe zijn fraaie pas ses door zijn medespelers werden verknoeid. Toen bleek dat NAC onmachtig was (Van onze sportcorrespondent) Ondanks de concurrentie van Wil lem II, dat eveneens thuis speelde, had NOAD in de strijd tegen Amster dam nog 4000 toeschouwers. Zij za gen hun favorieten verliezen. De eindstand werd 1-3. In de eerste helft was het initiatief voornamelijk een Amsterdamse zaak, al kreeg ook Meyer enige malen een fraaie kans. De NOAD-defensie kon het tot de dertigste minuut klaren. Toen kon de gasten-midvoor v .d. Sluys de score openen (01). Na rust was het iets gedaan met het overwicht van de zwarte scha pen". NOAD kwam meer aan bod. In de 16e minuut kon van Osch doelman van Raalte passeren. Daarmee werd het dus 11. Twee minuten later was het echter al 12, toen Feyen 'n keurige pass gaf aan v.d. Sluys, die doelman Huys- man het nakijken gaf. Een minuut voor het einde moest NOAD zich definitief gewonnen ge ven, toen een corner Kick een kans gaf. Deze schoot in. De bal werd door linksback Ebbing van NOAD tegen de onderkant van de lat gekopt, maar nadien toch achter de doellijn (13). (Van onze sportcorrespondent) BW is er, ondanks beter veldwerk niet in geslaagd zijn eerste wedstrijd in het nieuwe seizoen tot een zegevie rend einde te brengen. Het gemis van linksbuiten Heijmans, die met v. En gelen op de ziekenlijst staat, heeft de Bosschenaren lelijk parten gespeeld. Zijn plaatsvervanger Bertcns, ver gat en dat vonden de 11.000 toe schouwers nogal wat tot driemaal toe te scoren, toen hij daartoe een ruet te missen kans kreeg. Wel schoot midvoor van Overbeek, voor 'rust, driemaal raak, maar twee van zijn treffers werden, wegens buitenspel, afgekeurd. Toch kon hij zijn club in de 35ste minuut, met een prachtige kopbal aan (ie ruimschoots verdiende voorsprong helpen (10). In de tweede helft maakte een steeds feller spelend Elinkwijk na 15 minuten door Vonk gelijk (11). In de BW-defensle klopte het van af dit moment niet best meer. De Jongh bracht verwarring en daarvan maakte rechtsbuiten Westers in de 38ste minuut gebruik, toen hij van dichtbij, de bal langs v.d. Burgt joeg (1—2). Met man en macht probeerden de BW-ers in de resterende minuten nog een gelijkspel te behalen, maar de versterkte Elinkwijk-verdediging gaf niets meer weg. (Van onze sportcorrespondent) De opening- van het seizoen voor UVS en Willielmina werd een aar dig partijtje voetbal, waarin de Bos schenaren een knappe partij speel den. Het werd 11. Voor rust kwam men niet verder dan een serie goede aanvallen, die echter alle strandden op de jeugdige aanwinst der Leidenaren, Mijgaarden. Deze 18-jarige debutant was het toch die zijn ploeg aan een 0—1 achter stand hielp, want in de tweede helft kwam hij in de benauwdheid, waar door hij een handsbal cadeau gaf. De toegestane penalty werd gretig benut, doch Car van der Zeeuw had kort voor tijd succes. zorgde na 10 minuten voor een Zaan-,lijk een antwoord klaar had (32). se voorsprong om deze na 20 minuten Longa ging toen weer de lakens uit een ietwat veilig karakter te geven delen, maar deed dat niet energiek (3D. Dit veilige karakter ging snel genoeg om in de stand verandering verloren toen Hesselberth onmiddel-te brengen. tAdvertentie) (Van onze sportcorrespondenten.) Willem II en Feijenoord hebben gezorgd voor een goede wedstrijd, al i\ erd er soms van beide zijden wat fors gespeeld. Voor rust gaven de Rot terdammers licht de toon aan, maar Willem II beende het aardig bij, al spande het vooral in de eerste tien minuten. Het werd uiteindelijk een 3-3 gelijkspl. later was het wederom gelijk door een In de 11e minuut werd Moulijn door twee Willem II-ers ten val gebracht en arbiter Bronkhorst mocht niets an ders doen dan een penalty toekennen. Schoutcns zorgde, dat deze strafschop Feijcnoords eerste doelpunt werd in deze competitie (0-1). In de 16e minuut kon Willem II ge lijk maken door een laag schot van de Wit (1-1). Er waren 18 minuten gespeeld toen de stand op 1-2 kwam. Van Kerkum sohoot in en Schoutens gaf het laatste tikje. Vier minuten fraai doelpunt van Koopal (2-2). Doelman Bijl raakte bij enkele po gingen om het leder te onderscheppen geblesseerd en moest zich laten ver vangen door Onderstal. In de 28e minuut was het weer aanwinst Koopal die succes had (3-2). Na rust bleef Willem II in de meer derheid. Er werd goed gespeeld, doch men vergat dat doelpunten beslissen. In de 28e minuut na rust was het v.d. Gijp, die zich loswerkte en scoor de. Dat gebeurde onder protest van Willem Il-spelers en publiek, die bui tenspel meenden te hebben gezien. Bronkhorst kende het doelpunt ech ter toe. Zoals het de gewoonte is van Wil lem II wordt er niet geprotesteerd bij de KNVB. 55 (Van onze sportcorrespondent) Toen Longa bij het aanbreken van de rust de kleedkamer opzocht, ver gezeld van een 01 voorsprong door een doelpunt van linksbuiten Ville- vroije, verwachtte het niet in de twee de helft veel onaangenaamheden te beleven. Na de p^uze kwam ZFC met een verrassend en zeer heftig offensief voor de dag. Na 5 minuten werd liet door Kat al 11. Dezelfde speler EERSTE DIVISIE A De Volewijckers-ADO 3-3 (onder >rotest van Volewijckers), Roda Sp.- KFC 1-2, Xerxes-VSV 3-2, De Graaf- schap-HVC 1-5, Wageningen-SVV 1-1, Lnma-Alkmaar 2-4. EERSTE DIVISIE B Blauw Wit-Volendam 5-1, DFC- Hei.nond 2-1. Hermes DVS-Vitesse 3-1, Excelsior-EBOH 2-0. Stormvogels- Si: urdia 2-4, RCH-EDO 2-1, Schev./ Holl. Sport-AGOVV 3-1 TWEEDE DIVISIE A Heerenveen-Velocitas 6-2, Be Quick- Tubantia 4-1, PEC-Oldenzaal 4-4, Zwartemeer-Veendam 3-3, Oosterpar- kers-Enschedese Boys 3-2, Rheden- Zivolse Boys 3-1, Heracles-Leeuwarden 3-3. TWEEDE DIVISIE B Dosko-Zeist 4-3, DHC-TOP 2-2, UVS-Wilhelmina 1-1, De Valk-Hilver- simi 1-4, ZFC-Longa 3-2, NEC-ONA 1-3. De Baronie-RBC uitgesteld tot W sept. De eerste klappen zijn gevallen. Er waren onverwachte dreunen bij. Dit is het natuurlijke gevolg van de onderlinge verschuivin gen, die na de vorige compe titie werden beklonken. De ploegen, die gisteren op het groen traden, waren in veel opzich ten „nieuw". Verschillende elftallen gingen dan ook stroef van start. Daar toe behoren zonder uitzondering de Brabantse opper-teams, waar van er niet één volle winst haalde. Alleen Willem II bracht het tegen Feijenoord nog tot een gelijkspel. Maar NAC moest bij Ajax neer (1-0), BW kreeg het minste tegen Elinkwijk (1-2) en ook Eindhoven en PSV gingen voor de bijl. In het magere standenlijstje, dat na de eerste speeldag zou zijn op te maken, bezet Fortuna ietwat vaagjes de eerste plaats. Van het monsterconcours Or leans „Grote Prijs der Junio ren", vervlogen bij hevige wind op de staart, waardoor menige duif er ver overheen zat, kan ik U, na acht dagen rekenen met twee ploegen onder leiding van Wim van den Donker en Piet Berten,s voorzichtig laten door schemeren, dat de eerste prijs nationaal tegen pl.m. 44.000 vo gels, zal worden gewonnen door éne Wijnacker, die ingekorfd heeft in het centrum Klooster- zande. Bevestiging van het gerucht als zou dit de gevreesde auto winnaar op St. Vincent, mees ter Wijnacker van Boschkapelle zijn, kon in Tilburg nog niet worden verkregen. Nader bericht hierover volgt. Tweede wordt de watervlug- ge Piet Kellenaars te Mierlo- Hout en derde tevens eerste derby-duif Antoon van der Linden te Helmond. Deze Antoon is penningmeester van d cduivenmaatschappij „Haagse Post" tevens van de Helmondse Bond met een kleine zeshonderd leden. De laatste tijd ging het hem trou wens niet te best, want hij had een zware kou gepakt en daar lag hij nu al drie weken mee onder de wol. Vandaar dat zijn neef, die dezelfde naam heeft, op de duiven van Orleans zou komen letten. Nu wil het geval, dat deze persoon vroeger nog keeper geweest is en het lelijk aanwendsel van in de lucht kijken en tegelijk staan te springen als een tijger, nog niet is DOSKO is de competitie in de tweede divisie B niet gek begonnen. Het kreeg Zeist thuis. De gasten beleef den niet te veel lol van hun eerste trip, want ze moesten met een 4-3 nederlaag uit Bergen op Zoom ver trokken. Wilhelmina kan schrijven in de kolom van de punten in de standenlijst, al kregen de Bosschenaren tegen UVS slechts de helft: 1-1. LONGA bracht het er slechter af. De Til- burgers verloren in Zaandam met 8^5 van ZFC. afgeleerd. Met het gevolg dat het blauwgehamerde duivinneke, dat te 11.40 als een steen uit de wolken naar beneden kwam, er van schrok en weer op de wieken ging Van der Linden onder de dekens, die zijn neef een schreeuw had horen ge ven, stond al overeind in zijn bed om zelf het kot op te vliegen, maar zijn vrouw had juist zijn drankje inge schonken en bleef dar pal mee voor zijn neus staan. Tot zijn geruststelling had buurman Tinus van den Boogaard, een oude snuifrat in de duivensport .eveneens vernomen wat er gaande was. Hij heeft een zoet en kalmerend gefluit over hem, en van zodra het duifje dat hoorde viel het op de klep. En binnen... Kom, kom... kalm aan jongen zei Tinus maar ondertussen deed hij het als de Engelse weerlicht de gummiring af en in de klok ermee. Te 12,05 pakte neef van der Linden, op van de zenuwen, de tweede duif. Toen hij het ringnummer kwam opge ven aan zijn bedlegerige neef in de voorkamer, die natuurlijk benieuwd was naar de serie, bleek het een vreemd eduif te zijn... Een van Jos. van den Hurk te Eind hoven en Antoon herkende hem di rect als een van de vier vogels, die hij een week of zes geleden had opge vangen en aan de eigenaars terugbe zorgd. Als dat eerste duifje zo binnen gekomen was als dat van Van den Hurk ,had hij los vooruit de eerste nationale gehad. Van der Linden bezit zeven koppels oude duiven, plus twee losse duivin- nen om er de liefhebberij in te hou den en vijftien vroege jongen van '56. Van de tien derbies die hij genomen had ,had hij er tot Orleans nog vijf kunnen overhouden. Een ervan brengt nu aan prijzen en Daar landde het duivinneke van Toon van der Linden uit Helmond, na een succes-vlucht uit Orleans: Op het platje van de vertrouwde kooi. Deze foto geeft het beeld van de finish. Het blauwgehamerde dui vinneke maakt de laatste wiekslag voor de triangel. Een amateur fotograaf vond het de moeite van een plaatje waard. Dat was het ook: Het diertje werd eerste derby-duif en verdiende bijna 4000 gulden voor de baas. Met lekkere shag alléén rolt U nog geen lekkere sigaret. Daar is méér voor nodig: goed vloei! Vloei is even belangrijk als de shag zelf. Besteed die paar centen, die U voor Uw vloei betaalt, dan ook alléén aan kwaliteit. f Aan elk f blaadje Mascotte is minstens zoveel l zorg besteed als aan elk draadje van Uw shag. Weet dus wat U doet als U shag gaat halen: premies een kleine vierduizend gul den voor hem mee. Sinds hy het weet van de grote hoofdprijs ,is de koorts weggebleven. Mijnheer doktoor stond er werkelijk van te zien dat er zo plotseling een ommekeer ten goede bij een mens kan intreden. Allemaal goeie DIKKEN BRUINE. In nat. wedstrijden te Utrecht Door de Utrechtse atletiekvereni ging Hellas zijn nationale wedstrij den gehouden. Ondanks de vrij ster ke wind werden er verschillende goede prestaties geleverd. Een nationale estafette ploeg, zon der Puck van Duyne-Brouwer be staande uit Els Witkamp (Gac), Hannie Bloemhof (Kometen), Ria v. Kuyk (Olympia)) en Inge Speijk (RKEAV) noteerde toch de goede tijd van 47.1 sec. Felle strijd werd geleverd op de 3000 meter tussen Roovers, Künen en Jonkers, waarbij alle drie de lo pers hun persoonlijke records aan zienlijk verbeterden. Roovers, die van start af de leiding had gehad, won de race in 8 min. 20 sec. vóór Künen en Jonkers. (Van onze speciale verslaggever.) KOPENHAGEN, zondagavond. In de wereldkampioenschappen van dit jaar zijn de protesten en incidenten schaars geweest, maar op deze eerste werkelijk stralende dag van dit wielertoernooi werden we er nogal rijkelijk mee beloond en men kan wel zeggen: volgens traditie van de laatste jaren, was de geslepen Zwitser Oscar Plattner er de oor zaak van. De Engelsman Reg Harris, die in Kopenhagen zijn vijfde wereldkampioenschap in de sprint hoopte te winnen, zal deze dag heugen. Niet hij,, maar de 24-jarige Milanees Antonio Maspes, die ook in 1955 dit nummer won, greep de titel. De andere kampioen die vandaag bekend werd, is eveneens een Italiaan, namelijk Guido Messina, die tot veler verrassing in de finale van de achter volging de Fransman Jacques Anquetil met enkele tientallen meters ver sloeg, zodat Italië het enige land is, dat in Kopenhagen méér dan één kam pioenschap veroverde, en wel drie. Het drama van Harris speelde zich grotendeels af in de halve finale. Plattner had in de eerste manche te gen Harris de kop geloot. Harris volgde hem spiedend en beantwoord de het sur place van de Zwitser rus tig. Maar de renners werden afge schoten, omdat Plattner achteruit reed. Nogmaals nam Plattner de lei ding en hij behield die tot het ingaan van de tweede ronde. Maar Harris dook in de tweede bocht onder zijn tegenstander door en zette een felle spurt in, waarvan hij de snelheid in de laatste bocht door een tweede de marrage verhoogde. Hij versloeg Os car met driekwart lengte. In de tweede rit ontstond een inci dent van meer belang, dat wel een staartje zou krijgen ook. Nu was Har- ris in leidende positie vertrokken en tenslotte ook van kop weggespurt,, met de Zwitser aan zijn wiel. Harris reed hem finaal los en ging met een straatlengte voorsprong over de streep. Doch Plattner protesteerde heftig (wat hij herhaaldelijk doet) en toen werd de opinie van de Neder landse bochtcommissaris gevraagd. De heer M. Koot verklaarde, dat Harris vlak voor de laatste bocht van de lijn was afgeweken, dat hij om hoog was gekomen en de Zwitser enigszins had gehinderd. ,,Het heeft waarschijnlijk aan de uitslag niets afgedaan", voegde de heer Koot er aan toe. Maar de jury vond toch vol doende aanleiding in het gebeurde om Harris voor deze rit te deklasseren zodat een derde beslissende rit nodig werd. Nogmaals over De „belle" werd nog niet het ein de uitgereden. Ditmaal won de Zwit ser gedecideerd, met een half wiel, door in de laatste bocht binnendoor te duiken en de Brit niet meer voor bij te laten. Thans had Harris echter reden tot protesteren. Op zijn beurt zou Plattner hem nu hebben belet de aanval te beantwoorden, door tweemaal van richting te veranderen. Terwijl Harris, krijtwit weggetrokken stond te argumenteren, werd Plattner op een verschrikkelijke manier door het Deense publiek uitgejouwd. De jury ging vergaderen, doch - - - v, 3m-v Een beeld uit de voetbalwedstrijd Enschede-Rapid J.C. (5-2). Op de foto ziet men het eerste doelpunt dat Enschede voor zijn rekening nam. V.l.n.r. Moddejonge Jr. (E.), Coerver (R.), Janssen (E.). doelver- dediger Vroomen R.). Mommertz (R.) en Schaffrath (R.). kwam niet tot een conclusie. „Het co mité-directeur van de U.C.I., bestaan de uit de president, de secretaris en de vice-presidenten, hakten na bijna een uur praten de knoop door. De rit moest worden overgereden. De Zwitser kreeg in de vierde rit geen kans. Hij zette op 300 meter van de finish al aan, maar Harris ving hem op en bleef hem voor. De ver slagen Plattner nam in het voorbij rijden demonstratief zijn valhelm af voor de juryleden.... Harris zat dus in de finale, mét Maspes, die twee keer gemakkelijk van de Duitser Potzernheim had ge wonnen. Geestelijk kapot In de eindstrijd bleek Harris een innerlijk geslagen man. De ruzie achtige discussies, de spanning over de uitslag van de langdurige beraad slagingen van de jury en het comité directeur, hadden zelfs van de zenu wen van de koele Brit teveel gevergd. Bovendien had hij twee ritten méér gereden dan Maspes, die hij vervol gens als tegenstander kreeg. De Italiaan won tot tweemaal toe zeer duidelijk, beide keren gelanceerd na een keiharde demarrage in de laatste bocht. Plattner zegevierde in twee ritten over de Duitser Potznerheim in de strijd om de derde plaats. Achtervolging bracht verrasing In de eerste halve finale van de achtervolging van de professionals had, zoals verwacht werd, de Italiaan Messina weinig moeite met de Zwit ser René Strehler, die nochtans in 1954 als tweede in dit nummer was geëindigd. De tijd van de winnaar: 6 min. 18.8 sec. over de 5 km; Strehler noteerde 6 min. 24.2 sec. De tweede serie ging tussen Werner Nielsen en de houder van het we relduurrecord, de Fransman Jacques Anquetil. Tijd van Anquetil: 6 min. 17.8 sec., en van Nielsen 6.20.4 sec. Nielsen boekte later tot grote vol doening van de Denen een aardig succes, door in de strijd om de derde plaats te winnen van de Zwitser Strehler. In de finale haalde het ranke Ita- liaantje Guido Messina een forse streep door tal van voorbeschouwin gen door Anquetil uit te schakelen. Hij was vlammend gestart en bevocht zich een kleine voorsprong, die hy even later verloor na een scherpe tegenaanval van de Fransman. Doch hij versnelde tenslotte nogmaals, om drie ronden voor het einde met een formidabele eindspurt te beginnen, welke Anquetil niet kon weerstaan. Het verschil bedroeg tennaastebij 20 meter. Tijd van de winnaar 6.16.4 sec, tijd Anquetil 6.20.1 sec. Daarmee was Messina voor het derde achter eenvolgende jaar wereldkampioen achtervolging. Voor de Nederlandse deelnemers waren de wereldkampioenschappen zaterdagavond reeds afgelopen. Onze beide sprinters, Jan Derksen, die zich direct uit de series en Arie van Vliet, die zich via de herkansin gen in de kwart-finales hadden ge plaatst, werden daarin uitgeschakeld. Arie van Vliet kansloos door Reg Harris, de wereldkampioen uit de ja ren 1949, 1950, 1951, en 1954 en Jan Derksen door zeer ontactisch rijden in twee van zijn drie ritten tegen de Duitser Potzernheim, die beslist van mindere klasse is. De enige stayer die wij in de fina le hadden, de jonge Utrechter Norbert Koch kwam tot een redelijke presta tie, door vijfde te worden in de hon derd kilometer-wedstrijd, welke een verrassende zege opleverde voor de 29-jarige Australiër Graham French, een vroegere taxi-chauffeur van het eiland Tasmanië. Timoner werd twee de, Bucher derde en Dolf Verschue- ren vierde 1

de Stem | 1956 | | pagina 5