SPORT- en SPEL-momenten PAPIER VOOR UW Mensen <?M,uzen Verbinding noord-zuid nu een feit Gentianen" een serie oude Gentse sagen DERDE BLAD iagbla9 £3 extern ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 Vliegende Atleten - Sport In Het Groot - Fietstochtje - Visite TOP-VOETBAL Russisch Stadion Ronde Achteraf Familiemoordenaar op Sardinië gedood Beneluxcongres over woningvraagstukken Met Esso bent U beter uit Toeristen-klassieker Melbourne Wacht Burgers Steunen Stedelijke Dienst voor Toerisme gaf volksverhalen uit Primitieve vorm van rtelling ve OP ZOEK NAAR „NIEUW GEZICHT" IjpIMif m5» I" .I W HI II! Ill 111 Hl Hl in in ju in Hi II) Hi lit IK 10 III HI1112 f i r m f „Hup", zegt Amerika. „Al les in het groot". Waarom zou het dat met de uitzen ding van zijn ahleten naar de Olympische Spelen in Melbourne minder doen? Ze gaan met zeven vlieg tuigen. Het eerste toestel vertrekt 4 november van Los Angeles. Daarmee rei zen de roeiers en de worste laars, terwijl ook alvast het administratieve personeel, enkele journalisten, trai ners, een arts en een ver pleegster meegaan. Op 15 november zal heel het Amerikaanse sportlegi- oen in Melbourne zijn. wethouders, de gemeentesecreta ris en andere gewichtige mensen in die commissie verenigd. Daar in heeft voorts een aantal perso nen uit handel en industrie zit ting. Men is voornemens om het geld, dat de industrie inmiddels al heeft klaar gelegd, te besteden aan de aankoop van spelers en voorzieningen, die Go Ahead zo ver mogelijk overeind helpen. Het stadion van Luzhniki aan de Moskwa in Rusland, dat on langs in gebruik werd genomen, mag er zijn. Het beslaat een op pervlakte van 180 hectare. Het is een ware sportstad, waar des noods 2000 atleten tegelijk kun nen sporten, terwijl op de tribu nes plaats is voor 160.000 toe schouwers. De centrale arena, die gebruikt zal worden voor voetbal- en atle tiekwedstrijden, heeft 130.000 plaatsen. De kleinere arena, die ingericht kan worden voor tennis, worstelen, volleybal of basketball, kan 16.500 toeschouwers bergen, en het zwemstadion ruim 13.000. In het voornaamste stadion zijn behalve het middenveld, nog 11 laten circuleren. Deze foto geeft een beeld van het stadion in Luzhniki. Alle tribunes bij elkaar zouden, als zij op een rij werden gezet, een afstand van veertig kilometer bestrijken. Speciale schermen zijn aangebracht om de toe schouwers te beschermen tegen al te felle zon en regen. Zie: Russisch Stadion voetbalterreinen, 3 atletiekbanen, 29 tennisbanen, 16 velden voor volleybal en 15 voor basketball, 14 zalen voor gewichtheffen en verscheidene zwembassins. Ten behoeve van de medewer kers aan de Ronde van Neder land, die tijdens de wedstrijd niet in staat waren naar de televisie te kijken, heeft de journaaldienst van de Nederlandse Televisie Stichting in Amsterdam nog eens de opnamen vertoond, die men in deze Ronde heeft gemaakt. Veel medewerkers aan de Ron de hebben in deze ruim een uur durende film heel wat meer van de Ronde gezien dan tijdens de Ronde zelf. Thans wordt de mogelijkheid onderzocht deze film, die in wer kelijkheid niets anders is dan de aan elkaar gelijmde journaals, ook onder wielerverenigingen, die hiervoor belangstelling hebben, te De Italiaanse politie heeft in de bergen van midden Sardinië de mis dadiger Giovanni Masuri in een vuur gevecht gedood. De carabinieri hadden hem al meer dan twee maanden gezocht. Masuri had 2 juli j.l. zijn beide broers Salvatore en Pietro gedood en een aanslag gepleegd op het leven van zijn vader en moeder. Donder dag j.l. slaagde men er in de plaats, waar hij zich verborgen hield, te om singelen. Toen de bandiet twee hand granaten naar de politiemannen gooi de, openden zij het vuur op hem. Op 26 en 27 oktober zal in Utrecht een Beneluxcongres worden gehou den. Aan dit congres, dat gewijd is aan de gemeentelijke woningvraag stukken, zal worden deelgenomen door burgemeesters en wethouders uit de drie Beneluxlanden. In de werkvergaderingen, die on der leiding staan van de voorzitter van de verfeniging van Nederlandse gemeenten, mr. Arn. J. d'Ailly, bur gemeester van Amsterdam en de voor zitter van de vereniging van Belgi sche steden, J. Lebon, Schepen van Antwerpen, zullen ook de vraagstuk ken rond de bevordering van het ei gen woningbezit en die van de bouw en exploitatie van gemeentewege worden behandeld. (Adv ertentie) De kaart, waarop de verenigin gen zijn aangegeven, die zondag in de ere-divisie gaan spelen, laat duidelijk zien dat top-voet- bal tegenwoordig in hoge mate een aangelegenheid is van de zuidelijke provincies, aangevuld met enkele clubs van de oude garde uit het westen. In het noorden en oosten van ons land behoren alleen GVAV en En schedé tot de topklasse. Wat ervaren, befaamde wegren ners kunnen, kunnen toeristen ook. Juist voordat de coureurs de klassieker Parijs-Brest-Parijs rij den, zullen fietstoeristen uit ver schillende landen dezelfde rit af leggen. Ook Nederland is vertegen woordigd. Dat is voor de eerste i keer in de geschiedenis van het rtjwieltoerisme en om dit feit1 meteen maar onvergetelijk te maken, trekt men er met vijf tien landgenoten tegelijk naar toe. Deze grote afvaardiging, die door de Bredase heer G. Koks werd bijeen gebracht, zal het niet gemakkelijk hebben, want er wachten 1200 km., die in hoog stens 96 uur moeten worden afge legd. Dit betekent dus een gemid delde van ongeveer 12 km. per uur, maar daarover hoeft nie mand zich vrolijk te maken, want in de vier dagen, dat de fietstocht duurt (59 september) moet toch ook gerust worden. De tijd, dat de deelnemers in het zadel zitten, zal dus met heel wat steviger trappen moeten worden gevuld. Koks, die met de jongens mee trekt naar startplaats Parijs, heeft vertrouwen in de Neder landse rijwieltoeristen, die stuk voor stuk oefenritten hebben ge maakt, waarbij niet op honderd kilometer meer of minder werd 1 gekeken. Te Melbourne verwacht men, behalve de atleten en de offici als, tijdens de Spelen ongeveer 10.000 gasten van overzee. De meeste aanmeldingen zijn ont vangen uit Nieuw-Zeeland: 3854. Daarna volgen Groot- Brittannië (2448), de Verenig de Staten (1386), Canada (211), India en Pakistan (144), Frank rijk (116), Duitsland (410), Ja pan (92) NEDERLAND (91), de Skandinavische landen (89) de F id ji-eilanden (64), Zwitser land (50), Italië en Ceylon (elk 38), China (14), Arabië en Bur ma (elk 10). lil Deventer zijn de supporters van Go Ahead groots aan het uit pakken. Uit de burgery is on langs een adviescommissie be noemd, die zich tot taak stelt steun aan Go Ahead te verlenen, eerste plaats, omdat men het zo'n sympathieke club vindt en op de tweede plaats om het Deventer voetbal op hoger niveau te bren gen. Men heeft da burgemeester, de In het Memorieboek van Gent", uit de zestiende eeuwkan men lezen, dat er op 10 september eens een dief werd gevangen en gehangen omdat hij uit de kerk van hst St. Pietersklooster elf apostelen gestolen had„die van fynen zeiver waren'*. Velen zijn er in Gent nog altijd van overtuigd, dat die apostelen ergens verborgen zijn. Zijn dat echter de enige verborgen schatten van de Arteveldestad? Het stadsbestuur van Gent heeft althans gemeend, dat de meest waardevolle schatten niet „van fynen zeiver" zijn doch van woorden, „die zich laten aaneenrijgen tot wondere verhalen, waarin de monumenten, straten en pleinen van deze stad een ziel krijgen en die het mensenhart vullen met de rijke gave van wat fantasie en dus in een keurig verzorgde uitgave onder de titel Gentianen'* ten dienste van de eigen ingezetenen en de steeds talrijker wordende vreemde bezoekers een resem oude Gentse sagen bijeengebracht. Het boekwerk is samengesteld door dr. Paul de Rijck en verlucht met tekeningen van Alex Wauters. Prof. dr. Paul de Keijser, die deze oude sagen verzameld heeft en van aantekeningen voorzien, schrijft in zijn voorwoord, dat de Gentse dich ter en stadsarchivaris Prudens van Duijse honderd jaar geleden reeds een verzameling sagen en legenden betreffende de stad Gent samenstel de; ze is echter nooit in druk ver schenen. ,,Geene stad in België", meende hij, bezit roemrijker herin neringen dan de hoofdstad van Oost- Vlaanderen: geene heeft meer recht dan Gent om van 't zielleven der va deren te willen voortleven, daar zij ook als de monumentale stad der oude Vlaemsche grootheid mag aan schouwd worden". De inleider wijst op het verschil tussen sage, sprookje en legende. Onder de volksvertellingen is de sage de meest primitieve vorm van vertellen", schrijft hij. ,,De sage heeft tot doel een eigenaardigheid van een voorwerp te verklaren. Het Waarom is dat zo?" lokt een vraag uit" waarop een antwoord volgt door het aanhalen van een voorbeeld. Als het geen eigen ondervinding is wordt de zegsman aangehaald." De sage kan ontstaan zijn uit een Voor titelrol in Saint Joan" Producer Otto Preminger heeft de bekende auteur Graham Greene ge contracteerd voor het schrijven var het draaiboek voor zijn eerstvolgende film: Bernard Shaws „Saint Joan". Otto Preminger heeft zowel in Amerika als in Europa een grootse campagne georganiseerd om een „nieuw gezicht" te vinden, een onbe kende actrice, die de titelrol in zijn filmversie van Shaws toneelstuk zal moeten vertolken. Preminger zal zijn film in Londen vervaardigen voor United Artists; de opnamen beginnen op 5 december. Overigens heeft de schrijver Gra ham Greene nimmer over belang stelling van de zijde der filmgroten voor zijn werk te klagen. Joseph L. Mankiewicz is bezig met'de voorbe reiding van de verfilming van zijn jongste roman, „De »tille Ameri kaan". werkelijke gebeurtenis of een bele venis, doch ze kan haar ontstaan ook te danken hebben aan de litteratuur. De talrijke monumenten, bruggen en andere merkwaardige plekjes van Gent moesten wel allerlei volksver halen in het leven roepen. ijf vcrteluren Waar kwamen de Gentse reuzen vandaan? Hoe is Gent ontstaan? Waarom had de oude stad een want in haar wapen en waarom staat er een draak op het Belfort? Waarom heet een bepaalde brug de Halsbre- kersbrug en staat Onze Lieve Vrouw In Gent ergens afgebeeld met een inktpot? Het volk van Gent weet, in zijn oude sagen, een antwoord, dat soms even bekoorlijk als oorspronke lijk en schilderachtig is, op al die voor de hand liggende vragen. Dr. Paul de Rijck heeft zijn boek, dat is uitgegeven door de Stedelijke Dienst voor Toerisme (Burgemeester Braunplein 6, Gent) ingedeeld in vijf verteluren. Hij heeft eenvoudigweg opgetekend wat bedaagde lieden hem over de Gentse stede vertelden. In het eerste uur vernemen we, dat Gent volgens de sage gesticht is door Gaius Antonius, een Romeins veldheer. Bo ven de toegangspoort tot deze nieuwe stad zou hij de afkorting van zijn naam hebben laten beitelen^ G.ANT. Later'kwamen, onder '^attVoeHng van; zekere Carineus, de vandalen; er woonden daar toen ook nog Kelten, de Gordunen. De dochter van het Kel tische stamhoofd, Gorduna, trouwde evenwel met de genoemde Carineus en de Gordunen en Vandalen smolten samen tot een volk en hun nederzet tingen tot een stad, die naar hun doch tertjes Ganda werd geheten. Al deze figuren leven voort in de stadsreu- zen. Natuurlijk bood ook de geschiedenis van het middeleeuwse Gent stof voor boeiende volksverhalen. Het zevenja rig beleg van Gent leeft onder de Gentenaars nog voort in een oud ver telsel evenals de gruwelijke geschie denis van Gerard de Duivel en van de vaderbeul. Uit de vele volksver halen, die doordrongen zijn van de vroomheid en het schoon, eenvoudig geloof onzer voorvaders zijn er hier drie bijeengebracht: het eerste herin nert aan het thans verdwenen gebruik van de ,,mis der stenen broden", het tweede, dat eigenlijk afkomstig moet zijn uit Aardenburg, vertelt van een terdoodveroordeelde, die aan de te rechtstelling ontkwam, omdat Maria op een perkament met gouden letters het bewijs schreef van zijn onschuld, het derde over het wondere wederva ren van Mattheken, waarover nu nog door de Gentse begijntjes wordt ge sproken. Spookverhalen mochten niet ontbre ken. ,,Een bundel sagen zonder spookverhalen zou men te Gent ,,een soepe zonder zout" noemen. ,,En te recht", schrijft dr. Paul de Rijcke. In het laatste verteluur wordt dan ook de sage van de Halsbrekersbrug ver haald en waarom de geest van een meisje eeuwenlang op de Karnemelk- brug gespookt heeft.... MOSTERD ISA DE MAALTIJD (IV) Dit om de lezer uit Goes te beantwoor den. U vraagt zich af mijnheer, waarom ik zo'n kritiek lever. Ik weet niet, of u de heer D. Koets gekend hebt of iets van zijn levenswijze afweet. Het gaat niet zo zeer om het feit, dat hij pas na zijn dood erkend werd (althans niet op de eerste plaats) maar dat er NU WEL moeite voor hem wordt gedaan om zijn werk onder de aandacht te brengen. Nu heeft hij niets nodig, maar toen wel. Dat Rembrandt eerst na zijn dood ge- eerd werd, kan ik geen vergelijking noemen. Nu zijn er talloze sociale instellingen en toen niet. De tijden zijn veranderd en zelfs diegenen, die niet willen wer ken, worden wel gesteund. Als het u interesseert, mijnheer, in formeert u dan eens in Lisse wat men daar uitkeert in één winter aan woon wagenbewoners. U zult er van schrikken en het met mü eens zijn, dat de heer Koets het veel meer verdiende, onder steund te worden, want hij leverde werk maar kon er niet van bestaan. U zegt zelf, dat de behandeling niet netjes was waarom mag dan zoiets van Zeeland niet gezegd worden? Het feit is toch niet aan plaats gebonden? Als u kritiek levert over Den Haag, zal indien deze rechtvaardig is geen Hesenaar naar het geweer grijpen: zelfs ik niet. DEN HAAG, W. DE LEUR. Obrechtstraat 68. (Discussie gesloten. Red.) VISSENLEED (11) Geachte heer H. K. Met tranen in de ogen (van het lachen) las ik uw ingezonden stukje over vissen- leed. Inderdaad is het betreurenswaardig, dat de vis zo maar met een haak ge vangen wordt. Weet u, waarde heer, dat het ook dikwijls dokter's verzoek is te gaan vissen voor mensen, die overspan nen zijn? Als u werkelijk zo voor dieren bent, is er dan ook geen wet in het leven te roepen voor vliegen-bescherming Wanneer zo'n beestje mee eet van uw hors d'oeuvre zult u dat ook wel weg jagen, zodat het beestje uit angst naar boven vliegt en aan de vliegenvanger gaat zitten, die u daar heeft neergehan gen. En heeft u al eens gezien hoe zo'n diertje uren lang zit te martelen om er af te komen en uiteindelijk de wisse dood tegemoet gaat zonder eten of drin ken, terwijl het u ziet eten en drinken. Geacnte heer ais het nu gaat om ook eens wat te schrijven, gebruik dan de geschonken ruimte om er iets van belang ir,te zetten en niet dit zielig gedoe. BREDA. EEN VISSERTJE. VISSENLEED (III) Om met Cees de Lange te zeggen: „Hallo!"' Natuurlijk mag ik H. K. wel verzoeken om toch nog eens een^ keer alsgoedmoedige hengelaar met pijp, te gaan vissen, maar vooral geen thee en koekje te vergeten. En zeer goed onthouden dat wij vissers (Advertentie) ■Pl Mijlpaal in de geschiedenis van de tunnelbouw bij Velsen: minister Algera wandelde als eerste door de doorbroken dammuur in de auto- 1 tunnel, waardoor de verbinding noord-zuid een feit was geworden. of hengelaars sportmensen zijn en geen moordenaars. En H. K. wil toch wel oppassen als hij voorbij een viswinkel komt: „Jonge jonge, die arme vissen." ROOSENDAAL. G- K. VIM EN WOUT (aloë Nog even iets over Wout Wagtmans en Wim van Est, die de laatste we ken vaste klanten waren in deze ru- briek-der-meningen. Het laatste. Echt het laatste. De stroom van brieven, waarin óf voor Wim óf voor Wout, óf voor bei de renners tegelijk werd stelling ge- noment is niet afgenomen. Maar nieu we dingen werden er niet in gezegd. De meningen bleven verdeeld. Waar de een „ja"'zei, zei de ander „nee". En wie kan een gezicht trekken, dat er geleerd genoeg uitziet om te ver klaren, dat een van de partijen onge lijk heeft? En moet dat bovendien? Volgens ons moet dat niet. De sport is democratisch. De meningen zijn vrij. En waarmee zou de sport nog boeien, als we allemaal samen maar één en dezelfde favoriet hadden? Wij betuigen onze hartelijke dank voor de lezers, die alsnog de moeite hebben genomen hun visie neer te schrijven, maar zij zullen begrijpen, dat de kwestie niet slepende gehou den kan worden. SPORTREDACTIE ALLES W ORDT DUUR Ik kreeg vanmiddag de schrik van mijn leven te horen. Er werd mij een kwi tantie aangeboden van de lichting van mijn beerput. Nu heb ik nog nooit meer betaald dan f8.-. Mijn benedenburen legden f4.- uit naar gewoonte; ik hield ook f 4.- apart. Maar bij nader gedachte dacht ik, het zal ook wel verhoogd zijn naar het bedrag met 1 gulden of f 1,50. Maar de rekening die werd aangeboden bedroeg f 15.55. Ik was verontwaardigd; dat was het dubbele van wat we anders moesten betalen. Mijnheer, wat loont ons nog loonsver hoging! f7.55 meer te betalen op een bedrag van f 8.-. Kolen f 1.10 per mud eierkolen omhoog; dan praat ik nog niet over de andere soorten kolen. Alles stijgt met de dag. Als alle vrouwen van Ne derland dat allemaal heel gemakkelijk opnemen, zullen wij gauw aan de Rus sische levensstandaard toe zijn, en zullen alle moeders en kinderen ook moeten gaan werken om geef ons heden ons dagelijks brood te hebben. Ik ben name lijk zelf moeder van 6 kinderen, alle on der de 15 jaar. Het eerste is wat wij horen: Maar jullie krijgen toch kinder toeslag. Net of wij daar een rijk bestaan mee hebben; maar wij moeten alles aoht keer duurder betalen als hen die die geen kinderen hebben. Ook als dat zo door gaat, zullen ze binnenkort binnen enkele jaren nog wel enkele rusthuizen bij kunnen bouwen in ons land, om de vele overspannen vaders en moeders op te bergen die hun gezin niet meer aan konden vanwege de 4 tot 6 procent loon- toeslag maar de 100 pet levenspeil stijging. In de hoop dat u dit plaatst, om vele moeders de ogen te openen, niet alles te nemen voor zoete koek. Een man moet hard werken voor zijn brood maar een vrouw moet strijden dat ze voor het geld wat haar man verdient ook brood kan kopen. BREDA. Mevr. M. VUILNISBELT Onder de steden die uitmunten door hun properheid en hygiëne neemt Breda toch wel een zeer vooraanstaande plaats in, zou ik menen, en daarover dan ook niets dan lof. De vuilnisman doet zijn werk degelijk en grondig en ineemt alle vuilnis en afvai mede naar elders, naar een terrein dat daarvoor is aangewezen Het is u echter zeker niet bekend, dat wij hier in Breda en wel in het hartje ervan nog een grote vuilnisbelt bezitten en toch is dat zo. Hieraan is mede verbonden een rariteitenkabinet van kapotte beelden, ornamenten, blik ken, verrotte balken, houtafval, ledige blikjes en bergen vuil dat stinkt en voor al bij zonneschijn na regen. In deze af val en bergen houtwol huizen een leger van ratten en muizen, die hier rustig voort kunnen leven. Alleen de omwonen den vair de belendende percelen niet. Die kunnen bij dat beetje zonneschijn waar op wij deze zomer zijn vergast hun ra men en deuren beter gesloten houden want de ratten komen zelfs overdag nog op de raamkozijnen zitten. Ook één hoog, want zij hebben een fijn, vermolmd af dak dat op instorten staat, maar dat toch nog wel enkele ratten kan torsen, waar langs zij hun speurtocht hogerop kunnen voortzetten. De Gemeentewerken, hierover verwit tigd kwam in de vorm van een zeer be leefde en voorkomende ambtenaar, en deze vond een en ander ook nog al bar. Hij heeft de nodige stappen gedaan, doch ook niet verder dan in zijn vermogen ligt natuurlijk, doch hij kan de eigenaar niet verplichten om deze vuilnisbelt te doen opruimen. Misschien ligt hier dan een taak voor de Commissie Volksgezond heid en Hygiëne? Voorwaar ligt hier een stuk stilleven dat werkelijk aan de ver getelheid moet worden ontrukt. Eenieder die er belang in stelt om deze tentoonstelling te komen bezichtigen heeft vrije toegang op pand St. Janstraat 13. Mijnheer de redacteur, hartelijk dank voor de plaatsing. P. TEN V. OVER INRUILWAGENS Teruggekeerd van mijn vakantie en na de dagbladen te hebben doorgeworsteld (men moet toch „bij" blijven met het geen er in ons goede land gebeurt) vond ik uw advertentie van de BOVAG-leden (naar ik thans hoor, hebben niet alle Bovag-leden zich daarmee homogeen verklaard) dat bij aanschaffing van een nieuwe wagen de inruil alleen kan plaats hebben tegen overlegging van een taxa tierapport van het Zuid-Nederlands Ex pertisebureau. Met alle respect voor het Z.N.E.B. aan de goede trouw waarvan niet wordt ge twijfeld, moet ik vaststellen dat dit al leen dan eerlijk kan zijn, als de dealers de tegen die prijzen in bezit gekregen auto's voor dezelfde prijs afgeven aan de handelaren resp. niet mogen gebrui ken als winstóbject ofwel verplicht zijn de uit het taxatierapport blijkende fou ten te herstellen en daarna tegen de werkelijk bijgekomen kosten voor de handel ter beschikking te houden. In ieder geval is het m.i. onbillijk, fout en in strijd met de bedoeling, als ik mijn oude wagen voor taxatieprijs moet afstaan om de dealer gelegenheid te geven naast de winst op de nieuwe wagen ook nog winst te maken op de voor taxatieprijs in bezit gekregen in geruilde wagen. Het kan nooit juist zijn als, zoals al gebeurd is, de dealer inruilt en dan tegelijkertijd met een zoet winstje de wagen doorverkoopt. Daarom van tweeën één, nl. voor dezelfde prijs beschikbaar stellen aan de handelaar en ieder ander, ofwel de fouten herstellen en voor de bijgekomen kosten de wagen daarna beschikbaar stellen. BEZITTER VAN EEN GEBRUIKTE WAGEN. AMBON EN DEN HAAG Als enige in de rubriek „Papier voor uw pen'' van zaterdag 11 augustus 1956 is het de heer Pison uit Breda die rea geert op de laatst gepleegde misdrijven en rampokpartijen van Neerland's zwarte schapen of wel de Ambonezen. Ik ver heug me erop dat er in ons land nog mensen zijn die niet zoals zoveel mensen hier in Nederland onze zwarte broeders met de nek aankijken en met de vinger nawijzen alsof het bandieten zijn. Hun laatste optreden is niet goed te keuren, maar wat zouden wij in hun geval doen. Hebben zij door hun eeuwen strijd die ze gestreden hebben voor onze Konin gin en ons volk verdiend de behande ling die ze gekregen hebben vanaf enke le jaren terug tot nu? Nee! En hoelang zal die toestand voor hen nog duren? Ook zij hebben verdiend vrij te zijn. maar niet om opgesloten te zitten in. kampen. En de kans om hen een vrij leven te geven is er geweest en is er nog. Wat die kippen betreft weet ik, dat de heer Pison evenals ik gaarne enkele kippen missen zou om de zaak waarvoor de Ambonezen thans staan en strijden tot een goed einde te brengen. HOOGERHEIDE, J- P- OTS. Ossendrechtse weg 9. SAMEN OP MARS In een verkiezingspamflet onder bo- enstaande titel, gedateerd februari 1958 waagde de P.v.d.A.-fractieleider Burger zich aan een reeks deels vage-, deels in de luchthangende voorspellingen t.a.v. de komende lo jaar. Dank zij de bij een der gelijke bezigheid onvermijdelijke vaag heid en luchtigheid (om niet te zeggen doorzichtigheid) kon de heer Burger al meteen beginnen met de opmerking: „En verder maakt het heel wat verschil te schrijven over wat in redelijkheid zou kunnen gebeuren, als over wat er werkelijk gebeurt"... Het wil ons thans voor komen dat het laatste ook heel wat moeilijker is; ten minste voor iemand, die zes maanden geleden nog kon schrijven: „Want het (nog onvoltooide stelsel van sociale voorzieningen) is niet te veel om op te noemen en het kan in de komende tien jaar allemaal in kan nen en kruiken komen, mits wij een opbouwend en vooruitstrevend beleid weten voort te zetten. Een beleid, waar uit begrip spreekt voor de samenhang tussen sociale, economische en fiscale voorzieningen"... In elk geval dient dit begrip voor deze samenhang zich verder uit te strekken dan tot een eenmaal gevormde regering. Een ieder mag en moet weten wat er gebeurt. En het gaat dan niet zozeer om procenten en statistieken, als om de samenhang tussen het volksbelang en het partijbelang... de fiscale voorzienin gen, bedoelen wij. De heer Burger „durfde het" toen „ook wel aan, een wat algemener stelling te poneren, bijv. dat over tien jaar het sociale vraagstuk in de verkiezingspro grams een heel wat bescheidener rol zal spelen dan nu"... Vraagt men zich al af, hoe de ver kiezingspamfletten van de P.v.d.A. er dan in 1964 uit zullen zien, men dient, aan de hand van de huidige regeringscrisis toch óók te bedenken dat er over 10 jaar althans één vraagstuk moet zijn overge bleven. nl. het vraagstuk der bezits vorming. Zo ziet u maar: Een partij leeft niet van de arbeid alleen. BREDA. L. PISON. CONSTANTIA In Dagblad „De Stem" van 18 dezer heeft een muziekliefhebber van Leur in de rubriek „Papier voor Uw pen" een. artikeltje geschreven met als opschrift: „Constantia". Dat sympathie-betuigingen voor de Leurse harmonie „Constantia" bij be stuur en leden grote bijval hebben be hoeft geen betoog. Doch de inzender van bovenbedoeld artikel heeft, wellicht on bewust, onze vereniging geen voordeel gedaan. Gezonde critiek is goed, maar laten wij niet door gevoelens van rivaliteit te ver gaan. Het gemeentebestuur KON NIET aanwezig zijn daar Burgemeester Godwaldt in het buitenland vertoefde en. een der wethouders uitstedig was. Ik be treur het gebeurde dan ook ten zeerste en hoop en vertrouw dat bij volgende gelegenheden men zich meer zal weten te matigen. LEUR Jhr. A. VERHEI JEN Voorz. „Constantia". TOP-PRESTATIE Het is ongetwijfeld gebleken, dat de heer Sukarno zeer bijzondere kwaliteiten heeft, gezien zijn successen op zijn bui tenlandse reizen. De topprestatie heeft hij echter ge leverd door in vier vliegtuigen tegelijk in Moskou te arriveren en toch daarna springlevend op de foto te staan. Dit doet geen enkel staatsman hem na! M. W.—B. KAMPIOEN VETERANEN Op 12 augustus werden te Etten de officieuze kampioenschappen der vete ranen verreden, de leeftijd is daarvoor vanaf 35 jaar en ouder. Dit kampioenschap is 5 jaar achtereen verreden voor deze leeftijden; in 1952 werd Bern. v. Dijk kampioen, ook in 1953, In 1954 was 't Jan van Dongen (36 jaar); in 1955 Harrie van de Neut, ook 36 j, enfin 1956 Adr. v. Gennipt Dongen ook 36 j. Nu 't echter in de kraam van de Westbrabantse Veteranenclub beter van pas kwam, dat M. v.d. Beemt kampioen werd, vanwege z'n 25 jaar wielrenner, hebben de bestuursleden van genoemde wielerclub beslist, om 3 categorieën in te stellen van 35 tot 40, van 40 tot 50 en van 50 jaar en ouder. Dit is m.i. zeer kinderachtig. Bij amateurs of professio nals is toch ook maar één kampioen, die 't eerst over de meet gaat. In dit geval werd Adr. v. Gennip winnaar en is die kampioen en niet van de Beemt, die als 5e aankwam. Het hele seizoen worden veteranen- courses gereden vanaf 35 jaar, dus ook 't kampioenschap vanaf 35 jaar. A. O. te DONGEN HELPT U MEE? Denkt u, met uw gezonde kind'ren, Misschien wel eens een keertje na, Aan al die ziel'ge, zieke kind'ren In vele sanatoria?... De kind'ren die zich veel vervelen, Die vér zijn van hun moeders thuis? Die op genezing liggen wachten In sanatorium of ziekenhuis? Zij smachten niet slechts naar gezondheid, Willen niet slechts 't gezin weer zien, Maar vragen In hun eenzaamheid naar Nog wat vertiering bovendien. Och. 't zijn toch zulke ziel'ge stakkerds, Zij hebben het toch al zo slecht, Zullen wij saam die kind'ren helpen?... Akkoord?... Zeg,... doen wij het dan écht? Dan moet u alle plaatjes sparen Van vliegtuigen of motorfiets, Van auto's en van motorboten, Van wegrenners of zoiets. Die jongens zijn daar stapeldol op, Door allen wordt daarnaar gehaakt... Aan u de eer, dat u hun ziek-zijn Een héél klein beetje lichter maakt, In Utrecht, Twijnstraat vijf en twintig, Woont zek're Vos, een winkelier, Stuurt u naar hém dus al die plaatjes, U doet de kind'ren véél plezier!... O ja,... mijnheren fabrikanten, Denkt u óók aan mijn kleine klanten?

de Stem | 1956 | | pagina 5