MttoB'Slejftesi Mitloclcl RADIO TELEVISIE RAK0NA Het Wespennest NASSER ONTVANGT MENZIES Toestand op Cyprus weer slechter KAVVl RADIO //AT EEN ONDERLIJKE ERELD 1 tweede blad zaterdag 1 september 1956 (f Deze week in Het buitenland DE Suez-crisis is de Engelsen in zekere zin te stade gekomen, omdat zij er aanleiding in konden vinden hun positie op het opstan dige eiland Cyprus nog te verster ken. De terroristen van de Eoka- beweging, die aansluiting bii Grie kenland wil, toonden de laatste tijd al tekenen van afmatting. Zij boden Meningen en Commentaren LIKDOORNS WONDEROLIE ONS KATHOLIEK HOGER ONDERWIJS SCHAT IN DE BODEM DOCTOR IN HET RECHT Operatie Golfstroom Speelstraten in grote steden „D'onnozele Fenerik op Marken" Roeslan Abdulgani niet schuldig Liturgische Kalender Auto en vliegtuig niet op atoomkracht Hagenaar bouwde eigen TV-zender soeks opstanding televisie-programma's door David Duncan r\E Egyptische president Nasser heeft zich bereid verklaard de vijf-landen-commissie onder leiding van de Australische minister Men- zies te ontvangen, die tot opdracht heeft het meerderheidsstandpunt van de Suez-conferentie uiteen te zetten en op de basis daarvan tot onderhandelingen te komen over de internationalisatie van het Suez- kanaal. Maandag a.s. zal deze ont moeting plaats hebben. Nasser kreeg ook de volledige notulen van de Suez-conferentie van Londen toegezonden en ontving inmiddels de ministers Abdoelgani en Krisjna Menon, resp. vertegen woordigers van Indonesië en India op die conferentie, die hem tevens over het minderheidsstandpunt heb ben ingelicht, waarbij het Egyptisch beheer over het kanaal zou worden gehandhaafd. Volgens deze heren is alles rede en vrede, wat er aan de hand is. Toch zijn er nu wel enkele wolkjes aan de hemel verschenen, die aan iets anders doen denken. In Egypte gewaagde men van de ontdekking van een complot met Britse intri ganten, dat ten doel had een staats greep uit te voeren en daarmee Nasser uit te schakelen. En de Fransen zonden met toestemming van de Britten troepen naar het eiland Cyprus om hun belangen in het oosten van de Middellandse Zee te beschermen. Dit zou er op kunnen wijzen, dat, wanneer het straks tussen Nasser en Menzies met de rede niet goed gaat, het met de vrede ook nog wel eens vreemd zou kunnen lopen. Nasser wil de commissie-Menzies nu wel ontvangen, maar van zijn bereidheid om meer te doen dan haar standpunt te aanhoren en ook haar onderhandelingsbasis te aan vaarden, is nog niets gebleken. Waarschijnlijker is, dat hij een te genvoorstel zal willen lanceren, waarmee hij dan het ongeduld van Engeland en Frankrijk wel prik kelen moet. Nasser wordt gestijfd door de houding van Sovjet-Rusland, dat met Arabische radio-uitzendingen de anti-Westerse stemming in Egypte aanwakkert. Sjepilof heeft bij zijn vertrek uit Londen het meerderheidsstandpunt der Suez- conferentie een nieuw kolonialisme genoemd. Er is bericht, dat Moskou de naar Sovjet-Rusland uitgeweken Britse diplomaat MacLean naar Caïro heeft gezonden om Nasser te adviseren. JNTUSSEN ziet Egypte zich al voor economische moeilijkheden ge plaatst. De financiering van de ka- toenoogst dreigt in de war te lopen. De grootste zorg baart echter de beloodsing en het onderhoud van het omstreden Suez-kanaal, omdat Egypte geen moment zeker is van het aanblijven van het buitenlands personeel. Daarom tracht het in vele landen nieuwe loodsen op kostbare contracten aan te werven, wat enigszins in Duitsland en op ruimer schaal in de Sovjet-Unie gelukt schijnt. Maar deze zullen dan toch eerst nog met de vaart in het kanaal vertrouwd moeten ra ken. De oude Suez-kanaalmaatschappii heeft haar personeel nog aan het werk gelaten voorlopig, tot de be vindingen van Menzies' bezoek aan Caïro bekend zijn. Zijn deze onbe vredigend, dan zouden alle buiten landse beambten der maatschappij worden teruggeroepen en dan zou Egypte, zo meent men, door de ontreddering van de kanaalvaart binnen twee weken schaakmat kun nen worden gezet. Het is met dat al wel duidelijk, dat allerlei pressiemiddelen worden beraamd om Nasser tot rede te dwingen, doch vooralsnog volhardt hij daartegenover in de houding van de Egyptische sfinx. een bestand aan, waarop gouver neur Harding voorwaarden voor hun overgave bekend maakte. Maar zo was het door de Eöka nu juist ook weer niet bedoeld. Zij wilden geen overgave, maar onderhande lingen en daarbij moest de Cyprio ten-leider aartsbisschop Makarios dan in ieder geval betrokken wor den. De Eoka heeft, gezien de houdmg van gouverneur Harding, haar ter roristische activiteit weer hervat. De Engelsen ontdekten intussen dagboeken van terroristen-aanvoer der Dighenis, waaruit blijken moest, dat de naar de Seychellen verban nen aartsbisschop Makarios zelf leiding gaf aan het terrorisme. De ze kon dan ook niet als partij bij onderhandelingen worden aanvaard. Evenzo werd de nog op Cyprus ver- (Advertentie) ...kauw Wrlgtey BawMtmint. Ruetiga Baublamlnt vaar hala riagan haaatig Hkkan, tik kan, tikkan. Kauwen antapaat, kalmaart, verkwikt. Kat la aak geed vaar Uw tanden trauwana. In hat imaaktHeerlijk an dubbel lang heerttfk I blijvende bisschop Anthimos gedis crimineerd. Het gevolg is, dat de toestand op Cyprus opnieuw zeer gespannen werd en er weinig uitzicht bestaat op een spoedige oplossing van het nationaliteitenvraagstuk aldaar. O 0 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC geen centen of stuivers of dubbel tjes.... het is een belediging voor zelf en een trap op het hart van (Advertentie) VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortei en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende.(50*' jWJORGEN, zondag wordt in alle kerken en kapellen van de ze ven bisdommen van Nederland een collecte gehouden voor de financie ring van onze katholieke Universi teit te Nijmegen en de Economische Hogeschool te Tilburg. Van iedei wordt verwacht, dat hij minstens een kwartje in de schaal doet. Minstens, dat wil zeggen, dat zeer velen méér dan een kwartje, en ook nog velen een gulden of meer dan een gulden ter beschik king stellen van dit grote werk. Want beide instellingen van Ho ger Onderwijs zijn een teken van onze katholieke wetenschappelijke kracht. En de ontwikkeling van die wetenschappelijke kracht komt i n- middellijk ten goede aan onze so-, ciale en economische positie. En on middellijk verschaft ze aan vele niet zo sterk financieel krachtige families de gelegenheid hun kinderen hoger onderwijs te doen genieten en hen, na afloop hunner studies, op de maatschappelijke ladder te doen stijgen. Door de nationale bindingen met onze neutrale universiteiten en ho gescholen krijgen wij, katholieken, de kans onze katholieke levensin zichten bekend te maken en te doen doordringen bij anderen. Hoe zeer dit nodig is, bewijst wel de gang van zaken bij de samen stelling van het ministerie, waar de socialisten duidelijk hun houding hebben bepaald: de katholieken moeten geen kans krijgen hun le vensinzichten nog meer te doen in werken. Nu, vooral, moeten wij on ze kracht tonen door onze weten schappelijke instellingen tot grote bloei te brengen. In het zo juist verschenen maand blad van het Centraal Comité voor de r.-k. Universiteit blijkt, dat er onder ons steeds kankeraars zijn. In plaats van opgewekt en met moed mee te werken, zijn er altijd nog die met kinderlijke en hinder lijke opmerkingen deze grootse, landelijke collectie ondergraven. Zo werd gevraagd, of de Rijks subsidie al niet voldoende is. Het antwoord is heel duidelijk. Er wordt 85 pet. van de exploitatie kosten door het Rijk vergoed, 15 pet. dus niet. Die moeten we geza menlijk bij elkaar brengen. De exploitatiekosten zijn ongeveer miljoen. Wij moeten dus zorgen voor f 750.000. Met 3 miljoen katho lieken is dit dus een kwartje de man, (of vrouw). En wat is nu een kwartje? Voor een huisgezin van man en vrouw met een schoolgaand kind is dat 75 cent.... de waarde van een pakje tabak Er werd ook gevraagd of de uni versiteit er alleen is voor „rijke" mensen.. Wat de vragensteller met „rijke" mensen bedoelt, ontgaat mij. Want wat is in de tegenwoor dige tijd rijk Maar in allen gevalle: iedereen die van zich zelve of met een beurs of met een voorschot kan gaan studeren aan een neutrale universiteit of hoogeschool. kan dit ook aan de katholieke, universiteit of katholieke Economische Hoge school doen. De kansen voor ieder gezin zijn dezelfde. Laten nu alle katholieken, die door deze beschouwing bereikt w r- den, eens flink in de beurs tasten hen, die zich ijveren de gelden bij elkaar te brengen en die belast zijn met het zware beheer van onze hoger-onderwijsinstellingen. Buiten de kerk-collecte gaat er in de volgende weken nog een jaarlijkse intekenlijst rond: geeft méér dan een rijksdaalder, geeft meer dan een tientjeook als ge het moeilijk missen kunt. Noem dat kwartje of die gulden geen offer. Maar noem het een contributie voor onze eigen, katho lieke levenstaak. Bergen op Zoom. Ir. J. ^fERRASSEND is het zeker voor menigeen te vernemen, dat er in de Nederlandse bodem zo be trekkelijk veel olie blijk te zitten. Lange tijd heeft men gedacht, dat dit alleen maar een exotisch pro- dukt was, slechts met duur trans port uit verre landen te betrekken. Maar nu is men al verscheidene jaren bezig met het oppompen van olie in z.o.-Drente in vrij behoor lijke hoeveelheden. De produktie is wat aan het teruglopen, doch men schat, dat het nog zeventig jaren zal duren, alvorens dit hele veld is uitgeput. Er is bovendien al dadelijk compensatie gevonden voor de ver ruiming van de opbrengst door de boringen in westelijk Zuid-Holland in de buurt van Delft en zo schat men, dat een kwart van onze totale behoefte aan olie en die is reus achtig! uit eigen bodem kan wor den gewonnen. Er zijn indertijd ook boringen in Brabant verricht, o.a. in het land van Altena. Die schij nen niet veel hoop gegeven te heb ben. We horen daaromtrent in ieder •eva] niets meer. Almetal mogen we echter de deskundigen dankbaar zijn, die deze onbekende schat in de Nederlandse bodem wisten op te sporen. Dat bespaart ons heel wat deviezen en maakt ons voor een deel onafhankelijk van caprio len als van een Nasser. grote verbazing als het gewekt heeft, dat enkele Amerikaanse universiteiten Soekarno tot ere doctor in het recht hebben gepro moveerd, zo begrijpelijk is het, dat ook de Moskouse universiteit deze kampioen voor het recht zulk een bul heeft toebedacht. Het ligt in de lijn van het Russische „recht" voor politieke doeleinden onsehul- digen tot -schuldigen te verklaren en dat kunstje verstaat „het Recht" in de staat van Soekarno ook goed. De Russen zijn allen nog een beetje verder! Ze verstaan tevens de kunst om bekentenissen te produceren. Die taaie Hollanders, in Indonesië op de politiek-rechtelijke pijnbank gelegd, heeft men zo ver niet kun nen krijgen. Intussen moge Soe karno weten, dat het ook tot de bestanddelen van het Recht, waar in hij thans gepromoveerd is, be hoort, als halfgoden vereerde lei ders aan de volksvergphting prijs te geven, als dat zo uitkomt. In het noordelijke deel van de At lantische Oceaan zullen van vier tot acht september Navo-vlootoefeningen worden gehouden met de codenaam „Operatie Golfstroom". De leiding zal berusten bij de Amerikaanse ad miraal Jerauld Wright, de opperbe velhebber van de Navo-strijdkrachten in het ge.bied van de Atlantische Oceaan. De ^ond ter Behartiging van de Be langen van het Kind, een federatie van twintig verenigingen, die werk zaam zijn op het gebied van onder wijs en opvoeding, heeft zijn instem ming betuigd met het adres van de tucht-unie aan de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. In dit adres werd er bij de gemeenten op aangedrongen bij bouwplannen ruim ten te projecteren voor speelplaatsen, speelweiden en sportterreinen en be staande straten als zogenaamde speel straten in te richten. In zijn adhesie betuiging zegt de bond van oordeel te zijn dat het aanleggen van speel- en sportterreinen belangrijk zal bij dragen in de beteugeling van de bal dadigheid en in de vermindering van het aantal verkeersongevallen. Kleine opera van H. van Praag De stichting ,,Het Schoolconcert" heeft aan de componist Henri C. van Praag de opdracht verstrekt tot het schrijven van een kleine opera, die speciaal bedoeld is, om in de peda gogische concerten van de genoemde stichting op middelbare scholen te worden uitgevoerd. De componist heeft Mies Bolhuijs bereid gevonden het libretto te schrijven. Het onder werp zal zijn het verblijf van de kin deren van Gysbreght van Aemstel op het eiland Marken. De titel luidt D'onnozele Fenerik op Marken". De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, is door de speciale commissie, inge steld door het Indonesische kabinet, vrijgesproken op de beschuldiging van corruptie. De voorzitter der speciale commissie, de vice-premier Moham med Roem deelde mede, dat deze commissie, bestaande uit vijf minis ters, na de toelichting en opheldering van minister Abdulgani te hebben aangehoord, „geen aanleiding heeft kunnen vinden, hem te beschuldigen van een wetsovertreding (i.e. het ple gen van corruptie). ZONDAG 2 SEPTEMBER. Groen. 15e zondag na Pinksteren. 2e gebed in stille Missen H. Stefanus. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 3. Wit. H. Pius X. Gewone Prefatie. DINSDAG 4. Groen. Mis van de 15e zondag na Pinksteren. Geen Gloria of Credo. WOENSDAG 5. Wit. H. Laurentius Justinianus. DONDERDAG 6. Groen. Mis van de 15e zondag na Pinksteren. Geen Gloria of Credo. VRIJDAG 7. Groen. Mis van de 15e zondag na Pinksteren. Geen Gloria of Credo. Of: Wit. Votiefmis ter ere van het H. Hart. Gloria. Credo. Pre fatie van het H. Hart. ZATERDAG 8. Wit. Maria Geboor te. 2e gebed in stille Missen H. Hadrianus. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Sir George Thomson, Nobelprijs winnaar voor natuurkunde in 1937, heeft op het congres van „Het Britse Genootschap voor de Vooruitgang van de Wetenschap", dat in Sheffield wordt gehouden, verklaard dat hij niet verwacht nog eens een auto of vliegtuig te zien. voortbewogen door atoomkracht, omdat z.i. het gevaar van radio-activiteit te groot is. ZONDAG X SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m VARA: «.00 Nws„ postduivenber. en gram. 8.18 Gevar. progr. 9,45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d. kind. IKOR10.30 Herv. kerkd. 11,30 Vragenbeantwoord. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel 12,35 Even afrekenen heren! 12,45 Gram, 13,00 Nws. 13,05 Meded. of gram. 13,10 Gevar. progr. v, d. mil. 14,00 Boekbespr. 14,20 Vioolrecital 15,15 Orgel en sopr. 15,40 Lichte muz. 16,30 Sportrevue. VPRO: 17,00 Tussen kerk en wereld, caus. 17,15 Het platteland nu, gesprek. VARA: 17,30 V. d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjourn. 18,30 Strijk-ens. 19,00 Discus sie 19,35 Cabaret. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,40 Aan de zelfkant van het koninkrijk caus. 20,5o Gevar. progr. 21,30 Act. 21,40 Piano en strijkork. 22,00 Cabaret 22.30 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM I.I 208 m NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Orgelconc. IKOR: 8,30 Ev. Luth. vroegdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 10,25 Plechtige hoogmis 12,05 Gram. 12.20 Idem 12,40 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Gram. 13,40 Boekbespr. 13,55 Omr. ork. en solist, i. d. pauze: Studie en levensbeschouwing, caus. 15,15 Gram. 15,50 Lichte muz. 16.15 Sport 16,30 Ves pers. NCRV: 17,00 Doopsgezinde kerkd. 18,30 Gewijde muz. 19,00 Nws. uit de kerken 19,05 Boekbespr. 19,15 Gram. 19,30 De Hagenaar W. G. Storm, vanaf zijn jeugd een verwoed radio amateur, heeft een eigen televisiezender compleet met alle denk bare apparatuur, gebouwd. Hij heeft het zendamateursexamen van de PTT afgelegd en zich daarmede tevens de vergunning verwor ven om zelf programma's te verzorgen, al is hij bij de samenstelling daarvan uiteraard aan zeer beperkende bepalingen gebonden. De heer Storm zendt uit onder het kenteken PAoSW, Hij toont onder andere schema's en bouwtekeningen op het scherm, houdt vraaggesprekken met zijn vrouw en dochtertje die hij in een eigen gebouwde studio op zijn zolder laat optreden en maakt buitenreportages. Op het ogenblik is de ondernemende Hagenaar doende met de versterking van zijn antenne, waardoor zijn reikgebied tot nu toe beperkt tot de residentie, Leiden en het Westland groter wordt en met de vervaardiging van een filmscanner, een apparaat, waarmede films over de televisie kunnen worden uitgezonden. Men kan zenderstation PAoSW ontvangen door een klein voor- schakelapparaat aan het normale ontvangtoestel te bevestigen. De heer Storm zendt namelijk op last van de PTT op een andere band breedte uit dan de normale zenders. VRAAG I Een taxi-chauffeur, die voor een licht vergrijp voor de rechter in Oldstreet (Londen) werd geroepen, kreeg de J vraag voorgelegd, waar hij S zich bevond om 6 uur 43 in de namiddag op 28 mei 1956. i „Daar kan ik niet op ant- i woorden," zei de chauffeur. De rechter hield vol, dat hij het moest weten. De beklaag- J de wendde zich om en vroeg S de belangstellenden achter in S de zaal: „Wie kan me zeggen, i wat hij uitvoerde om 6 uur 43 minuten in de namiddag op 28 mei 1956?" J Er stond een oud mannetje i op, dat zei: „Ik." De beklaag- de vroeg: „Waar dan?" „Dat zeg ik niet," zei het manne- tje, dat bij nader inzien een grappenmaker was. „Aan mij i heeft de rechter het niet ge- vraagd." Dood Een zwerm wespen heeft een 54- jarige Fransman uit Salins in mid den-Frankrijk zo hevig gestoken, dat de man korte tijd later over leed. Hij had op hun nest getrapt, toen hij in zijn tuintje aan het har ken was. Defect De kapsalon van de Mitropa in het stationsgebouw te Maagdenburg zit al sinds een jaar zonder warm water, omdat tot dusver geen nieu we buis kon worden gevonden ter vervanging van de defecte buis van de warmwaterleiding. Worst Vanuit Rusland heeft men laten weten, dat daar wordt gewerkt aan een soort lever worst, die wordt vervaardigd van planten. Men zegt al zo veel goede resultaten te heb ben bereikt, dat de worst bin nen afzienbare tijd op de markt kan worden gebracht. Reden Een Brits ouderpaar, dat de Suez- kwestie hiervoor als voorwendsel gebruikte, heeft zijn 18-jarige doch ter verboden te huwen met een 31- jarige Egyptische professor. Het meisje heeft de zaak voor de rechtbank van Sheffield gebracht, die toestemming voor het huwelijk verleende. Bedrog Een 49-jarige portier van een zie kenhuis in Glasgow is tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij het geld, dat hij van de ouders en familieleden van doodgeboren kinderen had ontvan gen om de lijkjes te begraven, voor zichzelf had aangewend en de lijkjes in theekisten in het lijkenhuisje van het ziekenhuis had laten staan. Dorst De negenjarige Kathleen Owens uit San Francisco had te gulzig ge dronken uit een flesje limonade, waardoor haar tong muurvast in de hals van de fles bleef zitten. Toen de dokter na veel moeite haar tong had bevrijd, was het eer ste wat zij deed, naar de fles grjjpen met de woorden: „Hij is nog niet leeg en ik heb nog zo'n dorst.'* Doe 'm nog maar wat wijde open Nóg wijderL..Zó is het goed** T«xtieUabrieken Emile Lockefeer N.V. Huift (Z) Het Evangelie in een draaikolk, caus. KRO: 19.45 Nws. 20,00 De gewone man 20,05 Lichte muz. 20,25 Act. 20,35 U bent toch ook van de partij?, caus. 20,45 Gr. 21,10 Een streepje meer, hoorsp. 21,55 Gr. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Beiaardspel 12,15 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Romeo et Juliette, opera 16,00 Sport 16,45 Gram, 17,00 Klassieke muz. 17,15 Sport 17,35 Gr. 17,45 Sportuitsl. 18,05 Symf. ork. en so liste 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,45 Gram. 20,00 Hoorsp. 21,00 Omr. ork. 22,00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,10 Verz. progr. 14,30 Gram. 17,00 Nws. 17,05 Gram. 19,00 Kath. half uur 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 21,35 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. MAANDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 V. d. huisvr. 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Een buurpraatje uit Brussel, caus. 11,15 Gram. 11,45 Voordr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,43 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Pro menade ork. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,15 Gevar. progr. 15,00 Gram. 16,00 Caus. 16,15 Tiroler muz. 16,45 Het Spectrum 17,15 Gram. 17,30 Uit de jeugdbeweging 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18,15 Orgel spel 18,30 Lichte muz. 19,00 Volksliederen 19,15 Pianorecital 19,45 Regeringsuitz.: Landbouwrubr. De betaling van de melk naar kwaliteit 20,00 Nws. 20,05 Nederland- Luchtvaartland 22,15 Act. 22,25 Orgel en zang 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. huisvrouw 9,35 Voordracht 10,00 Gram. muz. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,40 Prome- nade-ork. en solist 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Lichte muz. 12,55 Act. 13,00 Nws. 13,15 Metropole ork. 13,45 Pianospel 14.00 V. d. jeugd 14.30 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Banjo-ork. 15,35 Gram. 16,00 Bijbel overdenking 16,30 Instr. trio 17,00 V. d. kleuters 17,15 Lichte muz. 17,40 Beurs ber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee: prof. dr. K. H. Voous: De vogeltrek in de Nederlandse Antillen 18,00 Vocaal ens. 18.20 Sport 18,30 Gram. 18,40 Gitaar en clavecimbel 19.00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Vorming door het lidmaatschap van S.S.R., caus. 19,45 Beiaardspel 20,00 Radiokrant 20,20 Lichte muz. 20,45 Achter grachten, wallen en kantelen, klankb. 21,15 Gram. 21,30 Leger des Heils-ork. 21,55 Bilderdijks „Onder gang der eerste wereld'*, caus. 22,15 Alt en piano 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,40-24,00 Het Evan gelie in Esperanto. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landb. 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Vlaams casinoconc. 14.00 Gram. 15,15 Vlaamse kamermuz. 16,00 Koersen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Franse les 18,15 Gram. 18,20 Prot. caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Symf. ork. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21.15 Gram. 21,30 Amus. ork. 22,00 Nws. 22,15 Hebreeuwse muz. 22,35 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14.25 La-Haut, operette 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Clavecimbelrecital 17,55 Gr. 19,30 Nws. 20,30 Orkestconc. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. ZONDAG 2 SEPTEMBER NTS: 13,55-16.15 Sportrep. 17,10-18,20 Eurovisie: Wereldkamp. wielrennen 1956 in Kopenhagen. (Advertentie) Aanleg en service door gediplomeerde monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus in onze showrooms: 20) Vooruit maar, zei Tremaine. Als ik klaar ben, rijd dan terug en haal mij op. Ik zal ginds aan de over kant van de weg op je wachten. De auto naast ons startte en enke le ogenblikken was 't weer stil. Toen hoorde ik het voorste portier open gaan en even later voelde ik een kou de windvlaag en ging de achterdeur open, waar ik lag. Een hand trok de jas weg. Ik bleef doodstil liggen, met mijn ogen gesloten. Als er een kogel door mijn lijf gejaagd werd, kon ik er niets tegen doen. De hand pakte het touw waarmee mijn handen en voeten aan elkaar gebonden waren en begon mij uit de wagen te sle pen. Ik bleef volkomen slap, terwijl de man vloekend en scheldend, mijn lichaam een zwaai liet maken en me op de voorbank smeet, daarna deed hij het portier dicht, liep om de wa gen heen en stapte aan de andere kant in. Hij was nog niet klaar met mij. Hij deed het raampje naast mij zover open, dat hij mijn hoofd naar buiten kon duwen. Toén draaide hij het raampje weer omhoog, zodat ik de rand van het glas tegen mijn keel voelde drukken, terwijl de bovenrand van de sponning op mijn schedel druk te. Hij bevond zich achter mu, dus kon ik mijn ogen opendoen. We wa ren temidden van de heuvels. Opzij van de weg was een steile helling en in de verte zag ik een reeks lichtjes langs wat ik veronderstelde d»t een hoofdweg was. Er lag een vale sche mering langs de kim, waaruit ik op maakte dat de dageraad op komst was. De handen waren weer aan het werk gegaan. Nu waren ze bezig de touwen los te maken, waarmee ik geboeid was. Ik voelde de gladde ster ke vingers over mijn polsen gaan. Zo dra mijn benen vrij waren, smakten ze tegen de vloer en even later vie len mijn armen langs mijn zijden. Z# waren zwaar en krachteloos, als knotsen. De glasrand drukte nog he viger tegen mijn keel, nu het gewicht van mijn lichaam mij omlaag trok. Ik moest proberen de slinger van het raampje te vinden en mijn hoofd los te trekken. Ik moest het zo vlug doen, dat ik de man naast mij .beetkon grijpen, voor hij een hand naar mij kon uitsteken. Ik moest het doen met een paar handen waar geen ge GINNEKENSTRAAT 61 BREDA Telef. 9683 LANGE BRUGSTRAAT 14 (t/o Raming) Telef. 7821 voel in zat. Het was een probleem waarvoor ik geen tijd meer kreeg om over te denken. Op dat ogenblik zoefde de starter de motor sloeg aan en de auto sprong vooruit zodat mijn hals bijna afge knepen werd. De koplampen brand den nu. Ik staarde voor mij uit en zag. links van mij 't zwarte wegdek voorbijvliegen. Langs de weg stond een witgeschilderd hek met in de bocht rode glazen reflectors tegen de paaltjes. Achter het hek was een af grond. Opnieuw maakte de wagen een woeste sprong voorwaarts, alsof het gaspedaal tot de bodem toe werd in gedrukt. Tegelijkertijd voelde ik een koude luchtstroom terwijl de deur links van mij opensloeg en weer dichtsmakte. Onverwachts kwam er leven in mijn lichaam. Mi,n hand raakte de knop van het raampje en een ogenblik later viel ik achterover op de verlaten plaats ach ter het stuurwiel. Ik greep het stuur rad en rukte, terwijl ik tegelijk de deurkruk naast mij omlaag duwde. Door de plotselinge ruk aan het stuur vloog het portier wijd open en ik werd in een halve duik naar buiten geslingerd. Ik kwam even buiten het witte hek op de grond terecht, op het begin van een steile helling en ik schoot door met mijn gezicht langs de grond, terwijl ik met beide armen maaide naar een houvast om me beet te grijpen, voordat ik de rand van de afgrond over ging. Een seconde later kreeg ik een struik te pakken die met zijn wortels nog juist in de rand van het ravijn stond. Mijn vaart werd gestuit, up hetzelfde moment, dat ik een dikke dertig meter bene den mij de auto met een slag op de rotsen terecht hoorde komen. On middellijk vloog het benzine-reser voir in brand. HOOFDSTUK XV. Wel een minuut lang klemde ik me uit alle macht aan de reddende struik vast, half verlamd van schrik. Mijn voeten staken omhoog, mijn hoofd naar beneden en het leek wel alsof ik door een onzichtbare macht naar de vlammen daar in de diepte werd ge trokken. Nog vaster omklemde ik de struik. Dan besefte ik pas, dat ik niet meer naar voren gleed. Ergens aan de overkant van de kloof werd er licht opgestoken en ik kon de ge stalte van een man in een deurope ning onderscheiden. Ik trok mijn benen op tot ik met mijn knieën de stam van de struik kon omklemmen. Toen werkte ik mij zover omhoog, dat mijn hoofd om hoog stak. Voortdurend raakten er kiezelsteentjes uit de grond los die over de rand heen de afgrond in glip ten. Ik wurmde mezelf omhoog, greep me vast aan bosjes gras, aan takken van struiken en aan de scherpe kan ten van half in de grond begraven stenen. Naarmate ik vorderde, werd de helling flauwer en tenslotte be reikte ik de stomp van een van de paaltjes van het hek. Daar bleef ik hijgend liggen. Rechts van mij reed een auto lang zaam de heuvel af, met gedoofde schijnwerpers en alleen de stads- lichtjes aan. Hij reed door de bocht heen en kwam recht tegenover mij tot stilstand. Ik kon de chauffeur niet zien, maar wel zag ik hoe een donkere gedaante uit de struiken op dook en naar de wagen toeliep. Dat moest Tremaine zijn. Een ogenblik later werd er een portier dichtge klapt en de auto reed verder. Van mij veronderstelden ze dat ik met een gebroken nek dertig meter la ger in de vernielde wagen lag. Dat was de tweede keer, dat ik dood had moeten zijn. Alleen had hij zich nu in eigen persoon vertoond. Ik behoef de voortaan niet meer te hopen op de troost van een paar weemoedige ogen. Ongeveer vijf minuten bleef ik lig gen, onderwijl mijn krachten verza melend. Mijn gezicht was openge- schaafd en bloedde; mijn overjas be schadigd en bevuild, mijn lichaam 'n grote, bonzende, blauwe plek. Ik moest weg zien te komen, voor dat er iemand voorbij kwam en eer het dag werd. Ik kwam wankelend overeind en begon de heuvel af te lo pen. Alleen in die benedenwaartse richting wilden mijn benen mij nog dragen. De wereld begon een grijze tint aan te nemen, de dageraad naderde. Ver links van mij kon ik een waterspie gel onderscheiden en de contouren van heuvels. Dat moest een uitloper van de baai zijn. Ik liet mijn handen over mijn zakken glijden. Het pistool was natuurlijk verdwe nen. Mijn portefeuille was verwisseld voor 'n andere, die erg veel weg had van de portefeuille waarmee ik uit Mexico gekomen was. Er stonden de zelfde initialen op P.T. Er zaten visitekaartjes in van Philip Tremaine en een foto van zijn moeder. In mijn jaszak vond ik een brief, die geadres seerd was aan Tremaine met een adres in Mexico. Het was een brief met de ondertekening van mevrouw Tremaine en er stond niets anders in dan wat gewoon familienieuws en groeten. Voor de tweede maal was Tremai ne's identiteit mij opgedrongen, op dat ik na mijn dood voor hem kon doorgaan. Het plan was beter opge- zet dan de eerste keer: ditmaal had ik zelfs zijn kleren aan. Ik had nog slechts een biljet van 5 dollar over. Nauwgezet als altijd had Tremaine mij de rest afgenomen en mij net zoveel laten houden als nodig was om het geval niet verdacht te maken. Het deed me denken aan de twintig pesos in zijn portefeuille te Calisto. Ik. daalde verder de heuvel af. Zo als ik eruit zag, met mijn gehavende gezicht, zouden ze mij in mijn kraag pakken, zodra ze me in de gaten kre gen. Aan de andere kant was de si tuatie er in een opzicht beter op ge worden. Tremaine bevond zich in de buurt van San Francisco en hij was de man die Earl Clark vermoord had. Kreeg de politie hem te pakken, dan was er geen reden om nog op mij te jagen. Tremaine zou zich natuurlijk ver borgen houden, nu hij voor dood moest doorgaan. Hij zou geduld oefe nen tot mijn lichaam als het zijne ge ïdentificeerd was en totdat Catherine de erfenis in handen had. Dan zou hij weer ten tonele verschijnen en zijn aandeel opeisen als beloning voor zijn doodblijven. Hij moest zich wel verduiveld veilig voelen, wat betreft het identificeren van mijn lijk. Een moeder en zuster konden hem daar bij uitstekend behulpzaam zijn. Zijn zuster. Ik had haar losgemaakt van de stoel en een minuut later was ik in dank voor mijn moeite bewusteloos geslagen. Tremaine zou niet lang bij haar blijven, want ze zou gauw ge noeg door de politie voor een ver hoor uitgenodigd worden. Maar hij moest zijn moeder nog vertellen wat er gebeurd was. Was zij nog in Palo Alto, dan moest ik die kant op. Achtervolger te zijn in plaats van achtervolgde geeft altijd een zekere mate van zelfbewustzijn en kracht aan de spieren. De gedachte neerge slagen te zijn door een hand, die je zelf bevrijd hebt, doet de haat des te heviger opvlammen. Achter mij kwam een auto door de b9cht gesuisd. Ik zag of hoorde hem niet bijtijds genoeg om me te ver schuilen, dus bleef ik maar doorlopen in de hoop dat hij voorbij zou rijden. De wagen minderde echter vaart en stopte. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3