HULST BOUWT ZICH EEN FRAAIE REINAERTSTOET uws portret SPOORWEGEN INTRODUCEREN EEN RIJDEND ZIEKENHUIS II NIEUWE SCHOOL TE AXEL GEOPEND zeevwsc h-vlaanderen In veel wijken is de vrije tijd uitermate produktief Onbehagen te Vlissingen over de toestand van de zeewering Vlissingse raad gaf krediet voor de De Ruyterfeesten P. VERCAUTEREN GERIDDERD Modern gebouw Een zestal ambulances snelt te hulp bij treinongelukken N/ Tc "DL, Omklapbaar Enthousiasme Kritiek op de woningtelling Kringbekerwedstrijd te Middelburg Beschimmelde paling in beslag genomen Samenwerking met Amsterdam Doktersdienst De kinderverlamming Ik"'«•waterstanden NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ Drs. M. Verburg Directeur van t Eti lï uit li eren VLISSINGEN Raadsbesluiten Bemand door 2 artsen en 6 E.H.B.O.-mensen OOSTBURG AGENDA Heden Morgen *->ndag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 Burgerzin ontwaakt Als de fabrieken en kantoren stil liggen en na de avondboterham het stadium der „vrije tijd" aanbreekt, dan zien in vele wijken de vrouwen hun echtgenoten vertrekken; ze gaan aan de wagen werken, samen met hun huurlieden, onder aanvoering van mensen die vaker met hamer en zaag gewerkt hebben. En de vrouwen mop peren daar niet over, want op het zelfde moment buigen ze zich over de stoffen om daaruit kostuums voor de onderdanen van Koning Nobel te maken. Hulst timmert en hamert. Hulst knipt en naait. Hulst construeert kortom. Hulst maakt een Reinaertstoet, die de oude glorie van de wallenstad moet doen herleven, die moet bewijzen, dat Hulst tóch nog kan feesten, dat het kan organiseren en, dat het de problemen tenslotte opzij kan zetten ori ge zamenlijk iets te bereiken. De oude geest van burgerzin, van offerbereid heid en saamhorigheid is weer over de stad vaardig. En een schone Rei- naertoptocht zal er het eerste resultaat van zijn. straat heeft 'n omklapbare construc tie, want de hoogte daarvan is even eens strijdig met de afmetingen der poorten. Bouwmeester Menno van Coehoorn hield nu eenmaal geen re kening met mogelijke Reinaertop- tochten, toen hij de stadspoorten ont wierp. De „Nieuwe Wijk" (van Waesber- ghestraat) offert tijd en enthousias me aan het bos, het rijk der dieren uit het Reinaertverhaal, het bos waar de dingdag van Nobel werd gehouden den. Er zijn handige bomen in aan bouw. Natuurgetrouw maar zo per fect passend in de geest van het Reinaertepos, dat de Hulstenaren met vossenstreken mogelijkheden genoeg zullen hebben om hun spotzin uit te leven. En zo wordt overal ge werkt. De dart jS wijden zich aan de kos tuums; met het juiste respect voor de fantastische kwaliteit der beschik bare stoften, (soms van vele tien tallen guldens per meter!) en met begrip voor de betekenis die de kle ren aan een bepaalde figuur moeten geven. De data van de optochten naderen. Maar juist in die laatste weken zal het meeste werk verzet worden. Het enthousiasme is losgeslagen. Overal is het merkbaar; de geest, die Hulst eens roem verschafte, het organisa tie-talent is weer wakker. Hulst laat weer eens zien wat het kan. En het ziet ernaar uit dat het dit jaar alle oude records gaat verbeteren. De optocht gelukt; Hulst gaat zijn tra dities repareren, want de burgerzin is ontwaakt. De Reinaertstoet is - we hebben het vaker betoogd - een zeldzame ge legenheid om naam te maken. Een De Gentsestraat geeft, wat enthou siasme betreft, tot nog toe de toon aan. Deze wijk heeft dan ook wel de meest bewerkelijke wagen toebedeeld gekregen; het hof van Nobel op 't moment dat Belijn de kop van Cu- naert uit zijn tas haalt, een toneel, dat koning en koningin met afschuw gadeslaan. En op dezelfde wagen triomfeert Reinaert, temidden van zijn gezin. Dit dubbele beeld is door de ont werper van de stoet, de heer Ver- donschot, vindingrijk opgelost, maar op even vindingrijke wijze hebben de Gentsestraatbewonefs er een con structie voor gevonden die de moge lijkheid biedt de hoge delen bij de doorgang der poorten neer te klap pen. Een staaltje van constructeurs genie. Oud en jong hamert in de loods achter het pand van P. M. v.d. Walle, met liefde en ijver aan de wa gen, die al ver op weg is en die, als slotwagen in de stoet, op 22 en 23 september, de klap op de vuur pijl zal vormen. Ook de wagen van de Bierkaai- Belangrijk was het punt, dat raads lid H. van Roojjen (C.H.) tijdens de rondvraag in de Vlissingse gemeente raad aan de orde stelde en wel: de toestand der zeewering en de door Rijks Waterstaat te neijien maatre gelen. Sprekende namens de f*&ad vér- klaarde dit raadslid, dat men een groot gevoel van onbehagen heeft dat de zaak de verbetering der zee wering zo lang op zich laat wach ten. Thans is men opnieuw bij het storm- en winterseizoen beland, doch ook dit jaar werd er aan verbetering der zeewering niets gedaan. Ernstig beklemtoonde hij zijn verzoek aan B. en W. opnieuw contact met Rijks Waterstaat over deze urgente zaak op te nemen. Wethouder van Popering kon echter niets anders mededelen, dan dat B. en W. eveneens in het onzekere ver keren. Het college is eveneens onge rust en tot op heden heeft men nog geen plannen ontvangen. Het is een verre van bemoedigende toestand, al dus de wethouder, doch men blijft steeds aandringen bij Rijks Water staat op een spoedige behandeling. De woningtelling Raadslid van Rooijen sprak er voorts zijn grote verwondering over uit, dat de woningtelling voor Vlis singen een tekort constateerde van 19 stuks! Belachelijk, want in werke lijkheid is het tekort verontrustend. In handen van het departement van wederopbouw is deze uitkomst der telling echter een gevaarlijk wapen en hij drong erop aan, dat B. en W. niets ongemoeid zouden laten de in stanties van het tegendeel te over tuigen. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., J. van Wagtendonk en de heer J. Marijs (a.r.) schaarden zich volledig achter deze spreker. Wet houder Popering merkte op, dat in wederopbouwkrmgen zijns inziens de gedachte leeft, dat men aan deze wo ningtelling niet veel heeft. Immers, er werd totaal geen rekening gehou den met de woningbehoefte. Op vragen van de heer van Wag tendonk kon B. en W. mededelen, dat aan gemeente-werken opdracht werd gegeven een plan voor verbreding der Dr. Stavermanstraat uit te werken, terwijl de gestelde schriftelijke vra gen van de heer Vader (KVP) over de positie van Vlissingen in het Del taplan nader worden uitgewerkt. Het is echter noodzakelijk, dat met ver schillende instanties contact wordt opgenomen. Geen aparte zitting Voor de gedachte van de heer Wag tendonk over deze belangrijke mate rie, aangesneden door de heer Vader, een aparte raadszitting te beleggen, voelden B. en W. niet veel. Wél ver wacht het college, dat door beant woording van deze vragen een intense discussie los zal komen, zodat men hiermee rekening zal houden. Aan het slot der raadszitting werd afscheid genomen van het raadslid J. van Wagtendonk„die wegens werk zaamheden en vertrek naar Dor drecht voor het lidmaatschap moest bedanken. In zijn plaats komt mevr. J. L. C. van Putten-van Thiel, zodat de Vlissingse Raad dan 2 vrouwelijke raadsleden (beiden van de P.v.d.A.) zal tellen. evenement als dit heeft of krijgt de belangstelling van velen uit heel Ne derland en uit het buitenland. En een Reinaerttraditie kan via een op tocht als Hulst zich thans gezamen lijk aan 't bouwen is, een middel worden waarmee de stad zich zeer veel roem kan verschaffen. Op zaterdag 8 september a.s. or ganiseert het Nederlandse rode kruis in Middelburg kringbekerwedstrijden Hieraan nemen o.a. deel de dames- ploegen van Goes, Terneuzen en Mid delburg en de herenploegen uit Goes, Axel en Middelburg. Voor de beker komen eveneens in aanmerking de dames en herenploe gen van Goes, Middelburg en Vlis singen. De ploegen nemen ieder hun eigen patiënten mee. Dp markt -te Middelburg Op de Middelburgse weekmarkt is door een brigadier van gemeentepoli tie een party paling bestaande uit twaalf kisten -r- aangetroffen, die be schimmeld was. De inspecteur van de volksgezondheid „ontfermde" zich over de partij en liet ze overbrengen naar de Keuringsdienst voor Waren te Goes. Daar stelde men vast, dat deze pa ling ongeschikt was voor menselijke consumptie. De partij was het eigendom van de marktkoopman J. H. van W. uit Lopik (Utrecht). Hij had de partij vanuit Tilburg naar Middelburg la ten expediëren. Tegen W. is proces-Verbaal opge maakt wegens overtreding van de warenwet en de keuringsverordening van de gemeente Middelburg. Weer tomaten naar. België De regering van België heeft be sloten dat met ingang van 31 augus tus weer tomaten uit Nederland inge voerd mogen worden. "Dit geldt voor de sorteringen a en b. De export van Nederlandse tomaten naar België werd op 28 augustus j.l. stopgezet. De 350ste geboortedag van M.A. de Ruyter zal nu definitief op waa, - dige wijze worden herdacht, daar alle raadsleden volkomen achter het voorstel van B. en W. stonden. Derhalve werd besloten het voorlopig bedrag der kosten voor deze „De Ruyterfeesten" vast te stellen op 35.000,— (niet inbegrepen de kosten van pers en propaganda, Cantate en ten dele de Historische Landing). Uit mededelingen van B. en W. bleek, dat totaal voor deze viering een bedrag van f 50.000,gemoeid zal zijn. Ook hiermee ging de raad akkoord. dam als in Vlissingen te doen houden, terwijl werken uit het buitenland voornamelijk Engeland aangetrok ken moeten worden om alles zo aan trekkelijk en instructief mogelijk te maken. Zowel „Amsterdam" als ..Vlissingen" zijn van oordeel, dat op de geboortedag van D^ Ruyter (23 maart) een plechtige herdenking ge wenst is. Na deze uitvoerige uiteenzetting werd het voorstel van B. en W„ thans totaal f 41.500,uit te trekken voor de viering var de 350ste geboortedag van Admiraal De .Ruyter latpr op te voeren tot f 56.500.zonder hoof delijke stemming aanvaard. Voorts stelde de raad een bijdrage van f 4.500,— beschikbaar voor de uitgave van een boek over het leven van De Ruyter en verstrekte deimi- tief opdracht voor het openluchtspel, dat wordt geschreven door drs. L. Lockefeer uit Hulst, die hiervoor ^en honorarium van f 2000,zal ont- vangen. Uitvoerig hebben B- en W. enkele vragen toegelicht, waarbij de burge meester opmerkte, dat hij inmiddels besprekingen heeft gevoerd om te komen tot een Nationaal Comité. In 1907 bestond er naast een plaatselijk comité eveneens een nationaal comité, dat zich hoofdzakelijk belastte met het inzamelen van gelden voor de te stichten Zeevaartschool en voorts het doel nastreefde een historisch en wetenschappelijk verantwoord boek werk over De Ruyter te doen uit geven. De zeevaartschool kwam er en het boek (door Prof. Blok uit Leiden) eveneens. Thans heeft men geen behoefte aan een nationale inzameling doch des ondanks is er grote aanleiding om te komen tot een Nationaal Comité. Door de burgemeester werd overleg gepleegd met de -Staatssecretaris van Marine, doch .-van invloed is thans het 'demissionaire kabinet. De Kon. Veren. „Onze Vloot" wil eveneens graag medewerking verlenen en 'zo ook de burgemeester van Amsterdam. j j- ij Mr. d'Ailly. Voorts zal men trachten wnDPStTirf^„mf,t„ °HPn„ZUi< '+«11:^- ..„„i a ^,^4^ 1 wordt waargenomen door de neren A. de tentoonstelling zowel in Amster- Elzermalli Goes en m. Gaakeer, Te Goes wordt zondagsdienst ge daan door dokter Griep; te Middel burg en Vlissingen door dbktoren Fru- meau en de Greef; te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Vos te Wolfaartsdijk en op oost-Z. Beveland door dokter Kamps te Rilland. Dokter Foimer te Driewe gen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. De dienst voor Zoutelande, Koude- kerke en Westkapelle wordt waarge nomen door dokter M. Huygens te Westkapelle Tel. 234, Te Axel wordt cfe dienst 'waangeno men door «dokter C. Schiltman en te Terneuzen door dokter P. Nijsten. 1 Riènèt' (Henlrèïtartsrn Ovezande. In de week van 19 tot en met 25 augustus hebben zich in onze pro vincie drie gevallen van kinderver lamming met verlammingsverschijn selen voorgedaan, met name in Goes. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 2 september de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.15 en 12.42 uur; te Terneu zen om 12.09 uur en te Vlissingen om 11.39 uur. Maandag zijn de hoogwa terstanden: te Hansweert om 1.25 en 13.43 uur; te Terneuzen om 0.43 en 13.04 uur en te Vlissingen om 0.17 en 12.33 uur. Zoals wij gisteren al gemeld hebben is burgemeester P. Vercauteren uit Clinge, hoofdbestuurslid van de N.C.B bij het zestigjarig bestaan van deze organisatie benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op de foto ziet men minister Mansholt het ere teken uitreiken. Bij een stoeipartij tussen vader en zoon H. uit Wageningen, die met va kantie in een zomerhuisje te Giet hoorn vertoefden, is de vader een gevulde beker water uit de hand ge vlogen tegen het hoofd van de zestien jarige zoon. Een scherf van de be ker is daarbij in een oog van de jon gen gedrongen. Een arts constateer de, dat het oog niet meer te redden was. De jongen is naar een zieken huis overgebracht. Drs. M. Verburg was 28 jaar toen hij benoemd werd tot directeur van het Econo misch Technologisch Insti- tuut (het Eti) te Middel burg. Dat was in 1948, dus nog vóór de grote wel- vaartsperióde van de laat ste vijf jaar. Het instituut was geheel nieuw voor Zeeland; wat er mee be reikt kon worden lag nog in het duist-r en het butget der stich ting was zeer beperkt. Over rozen ging het de eerste jaren lang niet en evenmin had de directeur het gemakkelijk. Te genwerking ging met verdacht making gepaard en 'n "ogenblik leek het of alles op losse schroe ven kwam te staan. Toen de Prov. Staten tegen een en ander duidelijk stelling namen kwam betrekkelijk vlug de kente ring en boven de kritiek klonk de waardering zo hoorbaar uit, dat de sfeer om het Eti prettig werd en zijn invloed steeds groter. Dat het Eti zo goed de storm doorstond is in de eerste plaats te danken aan de directeur die moedig op de bres stond voor de stichting en door hard werken en, veel initiati f het bestaansrecht van de stichting overtuigend be wees. De heer Verburg. is zowel van vaders- als moederszijde Zeeuw en dit zal er wel toe bijgedragen hebben, dat hij voor het Zeeuws gewest, de liefde heeft, die vin dingrijk is. Op de H.B.S., zo vertelde hij ons, kwam hij sterk onder de in vloed van de begaafde dr. P. Bouman, momenteel professor te Groningen cn auteur van enkele boeken, die het deden. Hoewel de neiging van de jonge Verburg uit ging naar de wiskunde, wist dr. Bouman hem te interesseren voor de literair-sociaal-economische richting. Aan de Handelshoge school te Rotterdam werden zijn hoofdakten economie en staats recht en de economische geschie denis zijn keuze-vak. Veel stak hij ook op van de speciale leergang sociologie, welke prof. Niekel van het seminarie Warmond destijds gaf voor de studenten der Han dels Hogeschool. In 1947 studeer de drs. Verburg af en vervol maakte hij zijn opleiding later nog aan het Amerikaanse Salzburg- seminary, waarvoor hij een stu die-beurs bekomen had en waar hij kennis maakte met studenten en problemen uit 'n twaalftal lan den. Met deze wetenschappelijke on dergrond ziet drs. Verburg de dingen breed en met veel door tastendheid probeert hij zijn mis sie te verwerkelijken. Zijn streven is er vooral op ge richt door scheppend werk de ontwikkeling en ontsluiting van onze provincie te bevorderen. De diverse jaarverslagen van het instituut hebben aangetoond, wat het Eti voor deze ontwikke ling deed. Uit het „streekontwikkelings- potje" van Economische zaken wist drs. Verburg keer op keer te putten. Daardoor kon eerst de onrendabele top van het Terneu- zens industrie-terrein worden af gehaald; Goes en Zierikzee pro- figeerden beiden in een gelijk geval en de Hansweertse werf kreeg er ook 'n steuntje door. Het eiland Tholen profiteerde weer op an dere wijze van het Eti, dat zich nu voorspant om er een volledige ontwikkelingskcrn te krijgen. 'T ONTWIKKELINGSPLAN VOOR ZEELAND Een pracht van 'n werkstuk was het vier jaar geleden ver schenen,, Ontwikkelingsplan voor Zeeland", hoofdzakelijk door de directeur geschreven. Het trok en trekt sterk de aandacht, al is er minder gevolg aan de daarin neergeleg de suggesties gegeven dan de schrijver hoopte. Wel werd ge meengoed de leidende gedachte dat de bevolking meqr aan haar provincie moet worden gebonden door de ontwikkeling van het ge west. Het Delta-plan, zei drs. Ver burg, dwingt daar trouwens en tijdig moeten de kansen benut en de bakens verzet worden wil Zeeland niet de dupe worden. Daarom schreef drs. Verburg zijn bekende studie over dit plan die al aan 'een derde druk toe is en met eenzelfde intentie propa- geerde hij in een wetenschappe lijk tijdschrift het idee van de weg Zierikzee-Colijnsplaat welke verbinding hij ziet als rugge- graat voor Zeeland. Twintig miljoen moet de dam kosten, maar het rendement van twee miljoen per jaar, maakt het plan economisch verantwoord. Als scheppend werk voor de provin cie ziet drs. Verburg ook de con centratie van havens op enkele plaatsen, welk men daardoor de gewenste outillage kan geven; het aanbrengen van een vaste verbin ding met Z. Vlaanderen, hetzij door 'n hangbrug of door 'n tun nel; 'n oost-westverbinding van de Z.-Vl. kanaalzone in de rich ting Perkpolder; een steekhha- ven bij Hansweert; economische versterkihg op gunstige punten en bovenal door de opvoering van de produktiviteit. Het Eti-werk deed menige hob by van drs. Verburg sneuvelen, zo kon hij niet proberen om, evenal in 1947, weer Zeeuws schaakkampioen te worden. De schaarse tijd welke hij nog vrij heeft besteedt hij aan een proef schrift een gedegen Zeeuwse-stu die, waarop hij hoopt te promo veren. Gewoonte-getrouw kreeg de Raad een lijvige agenda af te werken, doch het overgrote, deel der punten werd zonder hoofdelijke stemming of dis cussie aanvaard. Desondanks werd het toch géén vroegertje. Men besloot -tot het. voeren van een rechtsgeding cojitra de N.Y. Alber* Heyn te Zaandam, daar een aan de N.V. toebéhtfréncïê' afütÖm'oöiel een ong;eval ,had veroorzaakt, WaeU-bij* Kuype^s,,.klerk 4e klasse** tér secretarie was betrokken, en waardoor de gemeente schade heeft geleden. Twee duizend gulden stelde men beschikbaar voor de aankoop van een houten directiekeet van de N.V. Kon. Mij. De Schelde, welke keet thans wordt gebruikt als Sta tionsgebouw op de Heliport. Vierdui zend gulden stelde men als krediet beschikbaar voor het aanbrengen van rijwielblokken op het parkeerterrein bij het Sportpark, waardoor aan het chaotische stallen een eind wordt ge maakt. Alle raadsleden steunden voorts het voorstel van B. en W. aan de V.C. Vlissingen een éénmalige subsidie te verlenen'ten bedrage van 20 pet. der door deze club te ontvan-' gen netto verhoogde entreeprijzen gedurende het afgelopen voetbalsei zoen. Zonder op- of aanmerkingen werd een krediet van 65.000.- verstrekt voor de aanschaf van een PAF Rol- Irommelvuilnisauto en een DAF zij lader, ten behoeve van de Reini gingsdienst. De centrale verwar mingsketel in het Politie-bureau kan nu vernieuwd worden, want een be drag van 2600.- werd hiervoor be schikbaar gesteld. Een belangrijk be sluit ten behoeve van de verdere ontplooiing der sport in Vlissingen werd genomen, toen de raad, weder om zonder op- of aanmerkingen, be sloot, in principe te besluiten tot de aanleg van een halfverhard voetbal veld (een zgn. ARODA-veld) en ten behoeve van het derde veld een ver lichtingsinstallatie aan te brengen. Hoedekenskerke TWEEDE AMBTENAAR Daar de heer C. Geus in december onder dienst moet, is tijdelijk als tweede ambtenaar benoemd de heer B. Uitterhoeve, die tot nog toe bij de Belastingen was te Goes. Gisteren heeft de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, de nieu we hoogst moderne Prinses Marijke- school te Axel geopend, een plech tigheid waarvoor terecht heel wat belangstelling was. De heer Schout noemde dit gebouw, een schepping van de architect E. F. Groosman, een van de meest moderne scholen in Zeeland en hij uitte zijn dankbaarheid over het feit, dat in Axel een school is verrezen die het stempel van deze tüd draagt, en die een duidelijke te genstelling is van de definitief uitge diende inzichten. Naar hij zei getuigt het van Axels durf een dergelijke school neer te zetten. Deze openingstoespraak hield de heer Schout in het werklokaal van de nieuwe school, nadat hij de hoofd- ingang plechtig had geopend. Tevo ren had burgemeester P.L.D. van Oeveren de vele gasten welkom ge heten. Daaronder waren behalve de heer Schout, die de Commissaris der Koningin vertegenwoordigde, Mr. L. Wolf, de Inspecteur van de lager onderwijs-inspectie Goes, de heer S.J. Klompe, consulent voor de licha melijk* oefeningen, de architect E.F. Groosman, de aannemers Gebr. de Ttieye uit Terhole en de heer G. Gij- sel uit Westdorpe en vele anderen. Mr. Wolf die zijn gelukwensen aan bood, noemde deze school de mooiste van geheel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en hij wees er op dat het de eerste school is die de architect bouwde. Geen steriel eiland Deze gaf hierop een,.ver antwoording" van de vele jaren werk en van de vorm die het gebouw ge kregen heeft. Men moet, aldus de architect, zich allereerst realiseren dat een school een gebouw is waar de mens 10 tot 20 pet. van zijn leven doorbrengt, en waar men het uitein delijke doel heeft hem te vormen tot een gelukkig mens. Naar hij zei is er bij de bouw gestreefd naar duide lijke contacten met de buitenwereld; alle ruimten, gangen, hal en klassen gaan ongemerkt in elkaar over. Een school is nl. geen steriel eiland, maar is geheel in het maatschappelijk le ven opgenomen. De heer Groosman dankte het gemeentebestuur en alle anderen, die hem bijstonden bij de bouw. Tenslotte spraken nog Mej. Abrahamse, oud-onderwijzeres, dhr. J. Klok, hoofd van de school, en Mevr. C. Swets namens de ouders der leerlingen. Namens deze bood zij een wire-recorder een. De medische afdeling van de Nederlandse Spoorwegen heeft de beschik king gekregen over een autobus, die tot ambulancewagen is ingericht. De tot ambulance omgebouwde Crossloybus, die voorlopig de enige bü de N.S. zal blijven, staat in Utrecht, dicht bij het westen van ons land waar het treinverkeer het meest frequent is, gestationeerd. slachtoffers behandelen totdat ver voer naar een ziekenhuis mogelijk Reeds sedert het begin van dit jaar hebben de spoorwegen een zestal on gevallenauto's, waarvan er drie zijn gestationeerd in Amersfoort, een in Tilburg, een in Zwolle en een in Haarlem. Bij een spoorwegongeval kunnen deze wagens snel ter plaatse zijn voor het verlenen van technische en voorlopige medische hulp, terwijl er ook regelend en organiserend kan worden opgetreden. Wanneer het ongeluk zo ernstig blijkt, dat de hulp van de ongevallen wagens, eventueel aangevuld met plaatselijke verzorgers, onvoldoende is, wordt de ambulance in ijltempo naar de plaats van het onheil gediri geerd. De bemanning bestaat uit 2 artsen «n 8 E.H.B.O.-ers, die de Opruimingsploegen Bij enige spoorwegongevallen in 't verleden heeft de medische afdeling van de N.S. ervaren, dat zij niet voldoende efficient kon werken door dat de plaatselijke geneeskundige diensten, rode kruis colonnes, de ge neeskundige staven van de ziekenhui zen enz. reeds hulp boden. Ofschoon er voortreffelijk werd gewerkt, waar voor de N.S. uiteraard alle waarde ring had, bleek het nadeel dat de hulpverlening niét georganiseerd was. Bovendien kon er moeilijk leiding worden gegeven, omdat men niet be schikte over voldoende materiaal. Bij het spoorwegongeval te Eist in okto ber 1954 kwam dit sterk tot uiting. Om aan deze ongewenste tóestand een einde te maken zijn de spoor, wegen overgegaan tot het formeren van speciale opruimingsploegen en is medische hulp, in combinatie met technische hulp, beschikbaar gesteld. Tevens zijn sedert begin 1956 de ge noemde ongevallenauto's gestatio neerd. De service is nu uitgebreid met de ambulancewagen, vanwaar uit de gewonden de hulp en de ver zorging kan worden gegeven, die zij op dat moment nodig hebben. Shockbehantleliiig Vooral de shockbehandeling, die zo snel mogelijk moet geschieden, is van groot belang. Wanneer de slacht offers met een dreigende of bestaande shocktoestand worden vervoerd zon den- deze behandeling vooraf te heb ben ondergaan, bestaat de mogelijk heid dat zij een nadien eventueel noodzakelijke operatieve ingreep niet overleven. De technici van het centraal auto- herstelbcdryf hebben elke vierkante centimeter van de elf meter lange crossleybus, die men gerust een zie kenhuis op wielen kan noemen, benut De ambulance heeft drie afdelingen. In de eerste afdeling waar zich grote hoeveelheden verband, reini gingsmiddelen, lakens, dekens, spal ken enz. bevinden, kunnen op werk tafels twee patiënten gelijk een voor bereidende behandeling voor verdere verzorging in de tweede afdeling on dergaan. In de derde afdeling kunnen de patiënten op brancards opver voer naar het ziekenhui* wachten. Sas van Gent Tentoonstelling Kunstkring De Sasse Kunstkring heeft in sa menwerking met de kunstkring „Van deri Vos Reinaerde" te Hulst een tentoonstelling van schilderwerken, handwerken, huisvlijt enz. georgani seerd. Behalve inwoners van onze gemeente nemen er velen uit wijde omgeving aan deze expositie deel. De tentoonstelling, die in het gym nastieklokaal aan de Noordstraat wórdt (gehóuden, is vanaf vandaag tot en met 4. september, dinsdag, ge opend. FILMVOORSTELLING VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Op maandag 3 september aanvang 3 uur biedt de Directie van het Olym- pia Theater aan ALLE Ouden van Dagen van Sas van Gent. Zandstraat en Westdorpe een GRATIS Filmvoor stelling aan. ginds de opening van het Olympia Theater in 1950 is deze voor stelling een traditie geworden welke speciaal door de Ouden van Dagen wordt geapprecieerd. Het is dan ook wederom te hopen dat de opkomst welke ieder jaar beter wordt, enorm zal zijn. Koewacht KERMIS De kermis staat weer voor de deur en zal zondag, maandag en dinsdag a.s. weer gevierd worden. Wat de ker misexploitanten betreft: de eerste zijn reeds aangekomen en aan het op bouwen. Indien de weergoden Koe wacht gunstig zjjn zal de kermis evenals altijd weer druk bezocht wor den. Hontenisse Extra voorzieningen voor haven van Walsoorden In zeer vlot tempo zag de gemeen teraad kans een toch niet zo slecht gevulde agenda' af te werken. Men besloot extra voorzieningen aan de haven te Walsoorden aan te bren gen, voor welk herstelwerk (aan de' havendam) een bedrag van circa 10.000 gulden nodig zal zijn. Een wij ziging van de verordening op de ha ven-, kaai-, lig- en weeggelden had tot gevolg dat de abonnementen daar van worden afgeschaft. De politieverordening werd zodanig gewijzigd, dat het afbranden van overjarige ruigten niet meer geoor loofd is van 1 april tot 1 september. De stichting Zeeuwse muziekschool kreeg een subsidie van f. 57,37 (om slag van het nadelig slot). Eveneens op voorstel van B. en W. ging de raad een lening aan van drie ton, ten behoeve van de bouw van 23 wo ningen. Voorts-verleende de raad medewer king bij de aansluiting van 2 wonin gen te Roversberg en 2 bij de Eek onder Walsoorden, hiermee vooruit lopend op het plan voor de onrenda bele gebieden. Nabij het gemeentelijk sportterrein te Kloosterzande wordt een speeltuin gemaakt, dit in overleg met de Stich ting Zeeland. Volgend jaar hoopt men deze speelgelegenheid in gebruik te nemen. Voor een deel van de Achterstraat te Lamswaarde werd, onder intrek king van het raadsbesluit van 15 mei 1.1., een verkeersbeperking ingevoerd In de rondvraag nam de heer C. Dobbelaer, wegens zijn vertrek naar de gemeente Hulst, afscheid als lid van de raad. Hij zal worden opge volgd door de heer J. Dankaart. PERSONENWAGEN CONTRA „SOORTGENOOT" Doordat P.S. alhier geen voorrang verleende aan F.H. uit Sluis kwamen hun personenwagens met elkaar in botsing. Dit gebeurde op de splitsing Breedestraat-Maaydijk. Gelukkig liep alles goed af en bleven de gevolgen beperkt tot materiële schade. Aardenburg GEBOUW HUISHOUDSCHOOL NV VOOR DE JEUGD. Eindelijk heeft Aardenburg weer zijn jeugdhuis. Doordat de'r -k. land- bouwhuishoudschool wegens te weinig leerlingen vorig jaar moest worden opgeheven, had het gebouw zijn voor naamste bestemming verloren en werd er slechts in betrekkelijk wei nig gevallen nog gebruik van ge maakt. Pastoor Jos. Dierick heeft er nu zijn toestemming aan gegeven, dat het gebouw in de toekomst zal worden gebruikt voor de jeugdbewe ging in de parochie. Het patronaat onder leiding van Walter Dierick, dat wellicht zal worden gereorganiseerd, zal van dit gebouw gebruik kunnen maken. Het is de bedoeling ook ra diodistributie in 't Jeugdhuis aan te leggen en de activiteiten in de geest van het instuifwerk. te organiseren. Aan dë nissenhut, die het patronaat vroeger in gebruik had, zal alsnog een bestemming worden gegeven. BOERENLEERGANG BEGINT HALF SEPTEMBER. Nu de langere avonden weer voor de deur staan heeft het actieve be stuur van de Afd. Aardenburg van de r.-k. Jonge Boerenstand weer het initiatief genomen tot het organise ren van cursussen tot ontwikkeling van de leden. Half september hoopt men een aanvang te nemen met de Boerenleergang. Dat men van de zij de van de N.C.B. het nut hiervan in ziet, blijkt wel hieruit, dat zowel de Kring Oostburg als de plaatselij ke afdeling te Aardenburg niet onge negen zijn om een geldelijke steun daartoe te verlenen. Het bestuur der afdeling heeft namelijk een be hoorlijke tegemoetkoming in het voor uitzicht gesteld voor iedere persoon uit de afdeling die het diploma be haalt. Eveneens heeft de R.K.J.B. het plan om met medewerking van het hoofdbestuur van de N.C.B. een cur sus te organiseren in landbouwboek- houden. AXEL Het Centrum: 6.30 en 9 uur: The Tall men. DE KLINGE kinema v. Dijck: 7.30 uur: De laatste brug. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Om streden huwelijk. KOEWACHT - 3 uur schieting bij J. de Guchtenaire. OOSTBURG Ledel: 8 uur: House of Bamboo. PAULUSPOLDER A. Sponselee: gaai- bolling en dansen. SAS VAN GENT olympia: 8 uur: Tarzan en de Ivoordieven. TERNEUZEN Concertgebouw: 8 uur: Vuurgevecht in de Bergpas. Luxor: 8 uur: De Twee wezen. IJZEND1JKE Hofzicht: 8 uur: De mooiste vrouw ter wereld. AXEL: Het Centrum: 4,15 uur The Tall men. Het Centrum: 8 uur: La Strada. DE KLINGE - Kinema v. Dijck: 3 en 7.30 uur De laatste brug. HULST - Bioscoopgebpuw 2.30 en 5.15 uur Omstreden Huwelijk. 8 uur Cana- ris. HULST: J. v. Helsland: 3 u schieting MOERBEKE-KOEWACHT: A. Wouters: 3 uur grote schieting. OOSTBUR - Ledel: 2, 4.30 en 8 u House of Bamboo. PAULUSPOLDER - A. Sponselee gaai- bolling en dansen. SAS VA NGENT - Olympia: 2.30 uur: Tarzan en de Ivoordieven. 5 en 8 uur: Het circus speelt toch. TERNEUZEN - Concertgebouw: 8 uur: Vuurgevecht in de bergpas. Luxor 2 u Vuurgevecht in de bergpas; 4.30 en 8 uur De Twee wezen. IJZENDIJKE: Hofzicht Theater: 5 en 8 uur: De mooiste vrouw ter wereld. ZANDBERG - P. Leeraert: 3 u schieting AA AXEL - Het Centrum: 8 uur: La Strada DE KLINGE: Kinema v. Dijck 7.30 uur: De laatste brug. HULST - Bioscoopgebouw: 8 uur Cana- ris. OOSTBURG: Ledel: 8 uur House of Bam boo. PAULUSPOLDER: A. Sponselee: gaai- bolling en dansen. SAS VAN GENT - Olympia: 8 uur: Tar zan en de Ivoordieven. TERNEUZEN - Luxor: 8 uur: De Twee wezen. ZANDBERG - P. Leeraert: 4 v echietmg vijf-lan van de zies te heeft van de zetten e: onderha(| internat! kanaal, moeting Nasser notulen van Lon inmiddel en Krisj woordigf op die c over het ben inge beheer o gehandh. Volgen en vrede Toch zijr aan de i iets ande gewaagd) van een ganten, d greep ui Nasser u| Fransen van de eiland C; het ooste: te besch Dit zou wanneer en Menzi gaat, het eens vre Nasser v nu wel i| bereidhei haar sta: haar on vaarden, Waarschij genvoorst waarmee Engeland kelen mo<| Nasser houding j met Aral| de anti Egypte a: bij zijn meerderhi conferenti genoemd, de naar Si Britse dir Cairo hee adviseren. jntusse: econorr plaatst. Di| toenoogst De groots! beloodsing het omstri Egypte ge het aanbli.| personeel, vele land' kostbare wat enigs: ruimer scl gelukt sc. dan toch het kana; ken. De oudel heeft haa| werk gel vindingen Cairo bek' vredigend,| landse be worden te Egypte, ontredderi binnen twi nen wordt Het is r dat allerle I beraamd c dwingen. hij daarteil van de E DE Suez- zekerel omdat zij I vinden hui'! dige eilancl ken. De tel beweging, I kenland wl al tekenen I LIKD' Weg met c l gevaarlijk® vloeibaar fl pijn weg ii E eksteroge' en al. B| jodium enJJ Een flesj I Likdoorn! onnoemel! 20) Vooru ik klaar b mij op. II kant van c De auto le ogenblik* hoorde ik gaan en evt' de windvla open, waai jas weg. Ill mijn ogen door mijn er niets te het touw voeten aai en begon pen. Ik bl de man vl lichaam ee op de voo: hij het poi gen heen kant in. H| mij. Hij d< zover oper buiten kor het raamd de rand v*

de Stem | 1956 | | pagina 2