GOUVERNEUR VAN TILBURG DE REDDENDE MAN? De tuin van Allah is voltooid SCHOTEN IN CYPRISCH ZIEKENHUIS DE POLITIE KIJKT TOE.. RUSSISCHE ATLETE NOG STEEDS ZOEK KOUDSTE AUGUSTUS SEDERT EEUWEN Dr. MARGA KLOMPE PLEIT VOOR DECENTRALISATIE IN DE R.-K. KERK DE DOOD OP DE WEG Gevangene kon ontvluchten Ontploffing op Brits schip Uit Suriname hals over kop naar ons land ontboden Vijf personen zijn gedood Abdoelgani gaat vrijuit DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe particulier secretaresse van de Koningin ATOOMPROEYEN Plaatselijk regen Ylogclijk wordt hij minister-president Vallende klok trof kloosterzuster Gemene provocatie zeggen de Russen Tekort aan zon, te veel aan regen Engelse tegenzet Twee Egyptenaren uit Engeland In Tsjecho-Slowakije Vier doden bij mijnbrand r~ Van „cool" tot „hot" en jasjes uit 96e JAARGANG No. 22241 Ongave N. v. Uitgevers Mij. Neertanoia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, ftelgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C J. V. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter. L. J. v. t Westende, P V M. Ver- cauteren Abonn.pnjs hij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsl bi) niet postbestelL) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numro. 13 ct Postrek. 378841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.85 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t #.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede. (elingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan- tieniijke reductie: volledig varief en Aise- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk ct. per m/m extra Inzendingen op advertenties, welke de uit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen a1 te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES Westsingel 98 Telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 ^QOSTBURG^^Jieuwstraat^41^Tel^no. Bij Koninklijk Besluit van 1 mei 1956 is aan mevrouw N. Smit-Avis, particulier secretaresse van H.M. de Koningin, met ingang van 1 septem ber op de meest eervolle wijze ont slag verleend uit haar functie, met de betuiging van dank voor de bewezen diensten. Met ingang van 1 september 1956 is in die functie benoemd mej. Mr. M. de Jong. Zij is op 6 februari 1926 te Enkhuizen geboren, behaalde haar doc toraal rechten aan de universiteit van Utrecht en studeerde daarna econo mie en volkenrecht aan de universi teiten van Zuerich, Genève en Lau sanne. Zij beoefende enige tijd de advocatuur in Hilversum en werd na de stormramp van 1953 aangesteld als hoofd van het planbureau voor de watersnood van het Nederlandse Rode Kruis. Prof. de Gaay Fortman heeft gisteren <le Gouverneur van Suriname, (1e lieer J. v. Tilburg, uitgenodigd om zo spoedig mogelijk naar Nederland te komen. Men neemt aan dat de informateur liem wil voorstellen om Minister-President te worden in het extra-parlementaire kabinet op brede basis dat hij van plan is samen te stellen. De heer van Tilburg die lid is van de P. v. d. A, was tot voor kort wethouder van Rotterdam en daarvoor inspecteur bij de belastingen. Hij staat bekend als een gematigde figuur, en kan door zijn 1 uidige positie in staat worden geacht om zelfstandig over de aanbieding die liem gedaan zal worden, te beslissen. De Nederlandse Tweede Ka- van Rome uit gezien ,aan regionale verbindingen, aan nauwere contacten mer-afgevaardigde mej. dr. Mar- ga Klompé heeft op de Duitse Katholiekendag in Keulen ge pleit voor een zekere decentra lisatie in de R.K. kerk. Mej. Klompé, die bestuurslid is van verscheidene internationale katholieke vrouwenorganisaties, verklaarde, dat de Kerk de vraag moet onderzoeken, wat de ballast en wat de kern van haar boodschap is. Op het gebied van het kerkbestuur betekent dit, zo zei zij, dat een zekere onafhankelijkheid van bisdommen en kerkprovincies ter sprake moet ko men. Ik denk aan een decentralisatie, ROTTERDAM. Een 52-jarige bromfietser reed tegen een licht mast. Hij overleed enkele uren later in het ziekenhuis. De bot sing was zo hevig, dat de mast scheef kwam te staan en de af- schermkap losraakte en op straat viel. tussen de bisschoppen van een bepaald gebied, ook over lands- en staatsgren zen heen," aldus mej. Klompé. Zij achtte voorts een katholiek in stituut, dat zich niet slechts grondig met het communistisch stelsel bezig houdt, doch ook met de zielzorg op lange termijn en dat het de geeste lijken mogelijk moet maken de „een voudige mens weerbaar te maken", dringend nodig. Op 24 en 30 augustus zijn in de Sovjet-Unie kernproeven gehouden, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Deze atoomproeven zijn gehou den „ter verbetering van kernwapens en voor de ontwikkeling van nieuwe typen". Engeland is voornemens kernproe ven in een Australische woestijn te houden. Volgens de Daily Express heb ben niet verwachte technische moei lijkheden tot uitstel geleid. De eerste ontploffing zou thans niet voor 12 september plaats vinden. BIJ EEN ontploffing, die zich in de haven van Tuxpan aan de Mexicaan se Golf heeft voorgedaan aan boord van een aak, zijn acht personen om het leven gekomen en zeven gewond. Een man wordt vermist. EEN AMERIKAANSE overheids dienst gaat 500 bisons, 76 elanden, 110 reuzenherten en 151 langhoornige runderen verkopen. Deze dieren, die alleen nog voorkomen in de grote nationale parken, vermenigvuldigen zich onder bescherming van de over heid in een hoog tempo, zodat enige opruiming gewenst bleek. VIER JONGE Hongaren zijn erin ge slaagd met een vrachtauto de Hon gaarse grens te passeren. Zij heb ben zich gemeld bij de Oostenrijkse politie. TER GELEGENHEID van het jaar getijde van het overlijden van kar dinaal de Jong heeft de KRO zater dag 8 september een bijzondere uit zending ingelast. MINISTER Algera heeft gisteren de bij de wet ingestelde PTT-raad ge ïnstalleerd, die de minister in alle zaken de PTT betreffende van advies zal dienen. DE 31-JARIGE Amsterdamse fa brieksarbeider J.A.M., die op 18 maart had getracht de 78-jarige ka merverhuurster M.M.S. te wurgen, is tot 1 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering veroordeeld. MET UITZONDERING van de brand, die in de omgeving van Valbonne woedt, zijn alle bosbranden, die het Franse departement Alpes Mariti- mes teisterden, bedwongen. Het smeult nog op vele plaatsen. Zeven personen zijn in arrest, verdacht van brandstichting. De Russische discuswerpster Nina Ponomareva, die beschuldigd is van het stelen van vyf dameshoeden in een Londense winkel, waarover wij in onze editie van gisteren reeds berichtten, blijft zoek. Zij was in vrijheid gesteld op borgtocht van vijf pond. Thans heeft ook de havenpolitie op dracht gekregen op te letten, opdat het Russische meisje niet ongemerkt zal kunnen vertrekken. Engeland-Rusland gaat niet door Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt vrijdag- t avond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen noord en oost. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig instituut: Zwakke tot matige wind uit noord oost tot oost. Eerst zwaar bewolkt tot betrokker met regen bij tus senpozen. Later neerslagvlagen met plaatselijke onweders. Lichte stijging van de temperatuur. Vandaag: zon onder 19.29 uur. Maan onder 17.17 uur. Morgen: zon op 5.52 uur. Zon onder 19.27 uur. Maan op 2.43 uur. Maan onder 17.50 uur. Maandag: zon op 5.54 uur. Maan op 4.07 uur. Dit laatste zou geheel volgens de regels van het spel zijn, want wan neer een extra-parlementair kabinet wordt samengesteld, moeten de ver schillende kamerfracties er zoveel mogelijk buiten worden gelaten, al wordt natuurlijk wel rekening gehou den met de standpunten van de par tijen. Het is echter zeer de vraag of de informateur in zijn opzet zal sla gen. Reeds gisterenavond werd ons van socialistische zijde gesuggereerd, dat de heer van Tilburg zich wel driemaal zal bedenken, alvorens op de uitnodiging in te gaan en dat hij ongetwijfeld zowel dr Drees met wie de informateur vanmorgen een onderhoud van een uur had als de fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. Burger, zal raadplegen. Ook financiën De spanning is na dit besluit van Prof. de Gaay-Fortman weer toege^ nomen. Er wordt gesproken over een laatste moeizame poging om de brede basis nog te redden. Tegelijkertijd wordt niet onder stoelen of banken gestoken, dat deze laatste poging maar een hele kleine kans van sla gen maakt. In ieder geval, zo heet het in so cialistische kringen, wil de P.v.d.A. behalve het ministerie van financiën ook het premierschap en sociale za ken behouden, terwijl men minstens een gelijk aantal ministerszetels als de K.V.P. zal blijven eisen. Van K.V.P.-zijde houdt men vast aan de eisen inzake de principiële punten die elf weken lang onderwerp van poli tieke strijd zijn geweest. Met name de bezitsvorming zal tot het bittere eind verdedigd worden. Het lijkt er dus op, dat de strijd, ook met prins jesdag in het nabije vooruitzicht, nog geenszins is uitgestreden. De enige hoop is, dat de partijen er in de komende dagen zoveel mogelijk bui ten blijven en dat de aangeworven kandidaten voor minsterszetels nu inderdaad zelfstandig zullen kunnen beslissen. Dit lijkt de enige manier om nog tot een redelijke oplossing te komen. Gisterochtend, heeft zich in het klooster van de zusters Augus- tinessen van Sint Monica aan de Warmoesstraat te Amster dam een tragisch ongeval afge speeld. Toen de 41-jarige zuster Clara Clara Hermsen) om half zeven de 50 kg zware klok, die op 'n hoogte van negen meter op de binnenplaats hangt, luidde, schoot de klok plotseling door het breken van een bevesti gingsbout los en viel op het hoofd van de zuster, die op slag dood was. De leider van de atletiekploeg waarvan Nina deel uitmaakte, heeft het er niet bij laten zitten. Hij heeft het besluit genomen de wedstrijd Engeland-Rusland te annuleren, als protest tegen de gemene provocatie" betreffen de de atlete. Volgens de verklaring van de Rus sische chef d'equipe bleek voorts, dat alle leden van de Russische ploeg zich eensgezind achter deze beslis sing hebben geschaard. Zij weiger den in een vriendschappelijke wed strijd tegen Groot-Brittannie uit te komen en zij zullen zo spoedig mo gelijk naar Rusland terugkeren. Voorts is men van mening, dat er in bepaalde kringen alle midde len worden aangewend om de ver betering van de sportieve betrekkin gen tussen Rusland en Groot-Brittan- nië te verhinderen. Over het voorval zelf, dat de aan leiding was van het bevel tot in hechtenisneming van Nina Ponoma reva wegens diefstal van hoeden, meent men aan Russische zijde, dat de genoemde kringen gebruik ge maakt hebben van het feit, dat Nina geen Engels spreekt en niet op de hoogte is van de Engelse gebruiken, n.l. dat het bij het kopen van arti kelen in een Engelse zaak verplicht is een kwitantie te vragen. Daarop heeft men een ongelooflijke aan klacht wegens diefstal ingediend, waarbij het doel van deze provocatie was de wereldberoemde atlete wel bewust zo te belasteren, dat zij niet in de landenwedstrijd zou kunnen uitkomen. Provocatie", zegt de Russische ambassade in een protest bij het ministerie van buitenlandse zaken. Het protest werd door het mini sterie afgewezen. Over het verblijf van de atlete werd van Russische zijde niets medegedeeld. In officiële Engelse kringen sprak men zijn leedwezen uit over het be sluit van de Russen, de wedstrijd niet te laten doorgaan, doch men zette tevens uiteen, dat in Engeland de regering geen macht heeft de stopzetting van een justitiële proce dure te bewerkstellingen. In een ziekenhuis te Nicosia op Cyprus zijn gisterenmorgen schoten gevallen. Vijf personen, namelijk tivee aanslagple gers, een Rri'se bewaker, een ziekenhuisassistenl en een verpleger werden dodelijk gewond. Het vuurgevecht is ontstaan, toen drie verzetsstrijders een jtolitieke gevangene, die voor een medische behandeling door drie Britse bewakers naar het ziekenhuis werd ver voerd, trachtten te ontzetten. De beide andere bewakers vuur- den terug en doodden twee der aan- AFP heeft een woordvoerder van de Griekse regering medegedeeld, dat zijn regering de Griekse vertegen woordiger bij de Ver. Naties op dracht heeft gegeven bij de Ver. Naties te protesteren tegen de maat regelen die Harding, de gouverneur van Cyprus, tegen de Grieks-ortho doxe bisschop mgr. Anthymos heeft genomen. Mgr. Anthymos, Grieks-orthodox bisschop van Paphos op Cyprus, heeft de beschuldiging van de Britse gou: verneur sir John Harding, dat hij steun heeft verleend aan de verzets organisatie Eoka, tegengesproken. Patiënten en verpleegsters gilden, toen de schoten vielen en het geluid ervan in de gangen weerkaatste. Onmiddellijk werden Britse veilig heidstroepen naar het ziekenhuis ge zonden, die het gebied rond het ter rein van de aanslag in een minimum van tijd hadden afgezet. Zo vlug konden zij echter niet ter plaatse zijn, of in de verwarring van het gevecht, had de politieke gevangene kans gezien te ontkomen. Hij had de revolver van een der gedoden weggegrist en zich daarmee uit de voeten gemaakt. Het vuur van de verzetslieden dood de direct een der bewakers en ver wondde een Cyprische verpleger zo ernstig, dat hij spoedig daarop stierf. Een tweede verpleger stierf in de loop van de avond aan zijn opgelo pen verwondingen. vallers. De derde man werd ernstig gewond. Ook zouden verscheidene le den van de medische staf gewond zijn geraakt bij dit vuurgevecht. Een sterke politie- en troepen macht onderzoekt nauwkeurig het ziekenhuis en het omliggende terrein omdat men vermoedt, dat de ont snapte gevangene zich daar schuil houdt. Al hun nasporingen waren echter tot 's avonds laat vergeefs gebleken. Fietsverbod Met ingang: van vandaag mogen Grieks-Cyprische mannen, die in 1929 of later geboren zijn, in Nicosia na 5 uur 's middags niet op fietsen of motorfietsen rijden, aldus is offici eel bekendgemaakt. Deze maatregel is een gevolg van misdaden, die in de afgelopen paar dagen zijn gepleegd door Grieks- Cyprische manqen op fietsen. Griekse stap bij V.1S. Volgens het Atheense bureau van Het betwiste gebied van Baarle-Nassau is gisteren tveer in het nieuivs gekomen. Een lapje grond, dat geëgaliseerd tras om er een nieuive speelclub op te bouwen, is door een formidabele dragline in een paar uren tijds in een vijvertje herschapen. De concurren tie dreigde te scherp te wordenDe politie werd er hij gehaald, maar die stond ook machteloos. Want het is betwist gebied. Zolang er geen klappen teerden uitge deeld, waren de wetsdragers net als ieder ander: belangstellende toeschouwers. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een uitvoerige reportage, elders in dit nummer. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ruslan Ab doelgani, is door de speciale commissie, ingesteld door het Indonesisch kabinet, vrijgespro ken van de beschuldiging van corruptie. Deze speciale commissie van onder zoek is zeven uur bijeen geweest. Mi nister Abdoelgani heeft gedurende ruim vijf uur inlichtingen verstrekt en diverse documenten overhandigd. De commissie vond „geen aanleiding hem te beschuldigen van een wets overtreding". De minister zal nu „zo snel moge lijk" naar Moskou vertrekken, om zich daar bij president Soekarno te In de grote hallen van de cen trale bloemenveiling te Aalsmeer is hard gewerkt aan het optuigen van de praalwagens, die vandaag tijdens het grote bloemencorso .Woord in Beeld" zullen uitrijden. Het corso zal, zoals gebruikelijk, van Aals meer naar het Olympisch Stadion in Amsterdam trekken, waar het fleu rige festijn zijn hoogtepunt zal be reiken. De foto toont een frag ment van de wagen, welke de sprookjesnaam „De Tuin van Allah" zal dragen. Hoe koud augustus wel is geweest, blijkt uit het feit, dat de gemiddelde temperatuur te De Bilt slechts 14.0 graden bedroeg, terwijl de normale waarde 16.7 graden is. Daarmee is deze maand de koudste augustus sedert 1714, meer dan twee eeuwen geleden dus, aldus deelt het K.N.M.I. mee. Van de 31 dagen die de maand telt, waren er slechts twee een weinig war mer dan normaal. Zomerse dagen kwa men in De Bilt dan ook niet voor, wel kwam in het zuiden van het land de temperatuur plaatselijk op een of twee dagen boven 25 graden. Het aantal uren zon bedroeg te De Bilt 154 tegen 192 normaal, dus een tekort van ge middeld een uur per dag. Regen is er zeer veel gevallen, vooral in het wes ten van het land. Overal zijn de neer slaghoeveelheden boven normaal, hoe wel er in de zuidelijke provincies en ook in Twenthe plaatselijk belangrijk minder regen is gevallen dan elders. Hele zomer koud De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden juni, juli en augustus bedraagt te De Bilt 14.4 gra den Celsius tegen 16.4 graden nor maal. Sedert 1907 toen de gemiddelde temperatuur 14.3 graden bedroeg, was de zomer niet meer zo koud geweest. Opmerkelijk klein is het aantal zo merse dagen: in De Bilt bedraagt dit in het tijdvak van mei tot en met augustus slechts 3 tegen 22 normaal. Als represaille tegen de uitwijzing uit Egypte van de beide eerste secre tarissen van de Britse ambassade te Cairo, waarover wij eergisteren reeds berichtten, heeft de Engelse regering aan twee leden van de Egyptische am bassade in Londen aangezegd, binnen 72 uur het land te verlaten. De personae non gratae zijn de at taché Salah Abdel Salam Kafifi en de handelsattaché Mohammed Nassef Voorts is aan zes Egyptische studen ten,.die een universiteit in Engeland wilden bezoeken, een visum gerd. gewei- In het waarnemingsstation te Maas tricht kwamen 13 van zulke warme dagen voor, in die te Den Helder, op Terschelling en op Marken echter geen enkele. Het aantal uren zon was te De Bilt 428 tegen 615 normaal. Sedert 1907 toen 393 uren zon werden geregistreerd, was de zomer niet meer zo somber geweest. Zelfs de zomer van twee jaar geleden is in dit opzicht nog over troffen. Vier mijnwerkers zijn vrijdag om gekomen bij een brand in de Stalin- grad-mijn in het bekken van Most in het Noorden van Bohemen. Een aantal mijnwerkers had brandwon den opgelopen of was bedwelmd ge raakt. Na enkele uren slaagde men erin de brand zodanig te beperken, dat de arbeid in het overige deel van de mijn kon worden voortgezet. Aan boord van het 27.955 ton meten de Britse passagiersschip Himalaya dat op weg was van Engeland naar Australië, heeft zich in de Middel landse Zee een ontploffing voorge daan, waardoor elf bemanningsleden zijn gewond en een lid van de be manning om het leven kwam. De Himalaya was van plan de ge wonden in Algiers van boord te doen gaan, om ze in een ziekenhuis te laten opnemen. Door slechte weers omstandigheden bleek dit echter on uitvoerbaar. De gewonde bemanningsleden zul len, indien nodig, in een Maltese ha ven aan land worden gezet. Onder de ongeveer duizend passagiers vielen geen slachtoffers. In Schiedam worden thans de jaarlijkse vakantiefeesten ge houden. Als onderdeel hiervan was in de hal van de Coca-Cola- fabriek een zogenaamde jazz- soiree georganiseerd. Het pu bliek gaf op de onder jazz- aanhangers gebruikelijke wijze blijk van zijn enthousiasme voor de prestaties van de 18-mans showband van Paul Franci, vol gens de reclame het top-orkest van België. Bij het afwerken van het programma van „cool" tot „hot" werd het publiek steeds enthousiaster. Tenslotte begon een aantal van de toeschouwers op stoelen te klimmen, de jasjes uit te trekken en met stoelen te zwaaien. Een aanwezige inspecteur van politie heeft hierna de band in overweging gegeven, de voor stelling te staken. Het liep trouwens toch tegen het einde. Incidenten vonden er niet plaats. Er waren in de fa briekshal ongeveer 800 man bij een.

de Stem | 1956 | | pagina 1