Het Wespennest MARIA, ONZE MIDDELARES //AT EEN ONDERLIJKE ERELD tweede blad pafiWaJ 9 Cetera vrijdag 31 augustus 1956 Meningen en Commentaren MISSIE EN PERS MARCINELLE Lijken van Caillard en ir. Stroom (Ned.) thans geborgen HUUR EN RENTE Drie Voorthuaertjes namen de benen KRE MLON 99 ci per flacon Nationalisatie Panama-kanaal V.S. handhaven de soevereiniteit Oliebron in Perzië blijft spuiten door David Duncan Sovjet-spionage in Ve renigde Staten Zaak tegen A. Doornik wordt in september behandeld stop die jeuk Zijn Rritse vrouwen slachtoffers van hypnotiseur (R_A_DIQJ televisie-programma's IS STEEN 3 van publikatie scheen vrijwel niet te verwezenlijken, tenzij men de „moed" zou kunnen vinden om de bestaande toestand te doorbreken. Maar niemand vond tot dan toe die moed. Vandaar onze oprechte vreugde. De missionarissen van het Godde lijk Woord hebben kennelijk het grote belang van regelmatige voor lichting ingezien. Zij kennen aan de Pers de waarde toe, die zij bin nen dat grote gebied van de Apos tolische Zending niet alleen behoort te bezitten, maar ook in werkelijk heid (zij het helaas nog te beperkt) heeft. Moge dit goede voorbeeld tot navolging prikkelen. Maar voor al ook: moge dit de eerste geluk kige stap zijn op de ongetwijfeld lange en moeilijke weg naar vruchtbaar samenspel. ^>0<><><XXX>000<X>0000<XXX>00000000000000<X>00000000000^ LIET IS EIGENLIJK niets bijzon- ders, wanneer op een redactie bureau een. brief aankomt met als (opvallend gedrukte) aanduiding Informatiedienst. Dat gebeurt n.l. vrijwel iedere dag en de bronnen van herkomst zijn zo verscheiden als de boomsoorten in het Neder landse landschap. De vreugde over die binnendwarrelende brieven is dan ook navenant. Er zit veel bruikbaars bij, maar het is beslist niet alles goud, wat hier blinkt. Daarom is de vreugde dubbel uit bundig, wanneer er sprake is van „Groot nieuws". Dit nu overkwam ons gisteren. De Congregatie van Missionarissen van het Goddelijk Woord zonden ons zo'n brief. Erboven stond heel plechtig „Informatiedienst" De in houd van wat genoemd werd „Bul letin nummer 1" bestond uit enkele berichten over de toekomstige reis van Mgr. Manek svd, de inheemse bisschop van het Vicariaat Laran- tuka op Flores, naar ons land. Daarna volgden enkele interessan te gegevens over de persoon van Mgr. Manek en tenslotte was er een „Geschreven portret". Hoe be langwekkend dit alles ook was, niet alleen daarin en om precies te zijn „vooral niet daarin" vonden wij aanleiding om deze uiterlijk zo doodgewone Informatiedienst in deze rubriek te vermelden. Het is geen geheim, dat reeds vele jaren door tal van missione rende Orden en Congregaties over leg wordt gepleegd terzake een al of niet gebundelde regelmatige nieuwsdienst over de gebieden, waar de missionarissen werken en over bijzonderheden aangaande dat werk zelf. Hier en daar zijn schuchtere pogingen ondernomen. We herinneren ons de uitgave van een aantrekkelijke „Missiekrant", we denken aan uitwisseling van kopie tussen de verschillende mis sietijdschriften en we zien nog voor ons liggen een Missiekalender, die werd verzorgd door ongeveer tien verschillende congregaties. Naar aanleiding van dit alles heb ben we ons licht reeds destijds op gestoken en we kwamen daarbij een vrijwel onoverzichtelijk com plex van problemen tegen. Alge hele samenwerking op het gebied Bij de bergingswerkzaamhe den van de bij de mijnramp te Marcinelle om het leven geko men mijnwerkers heeft men op verdieping 1035 het lijk van de Franse mijnwerker Caillard ge vonden. Caillard weigerde zich in de laatste minuten voor de ramp in veiligheid te stellen, omdat hij niet zonder zijn ka meraden naar boven wilde gaan. Ook heeft men het lijk van de Nederlandse ingenieur Stroom ontdekt. Ir. Jean Stroom uit Heerlen was gehuwd en vader van drie kinderen- Ookt hij weigerde, toen de laatste lift naar boven ging, zich te laten redden en gaf er de voorkeur aan bij zijn makkers te blijven. WERHOGING van rente is een verschijnsel, dat uiteraard door alle geldschieters met vreugde wordt begroet. De medaille heeft echter een keerzijde voor degenen, die de hogere rente moeten op brengen. Zelfs is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ze nog hoger zal stijgen. In het jongste verleden konden verschillende gemeentebesturen alleen maar een lening plaatsen tegen een rente van 4,5 pet. Hoe happig de geldschieters op een der gelijke lening zijn bleek uit het feit, dat een lening ten laste van de Bank voor Ned. Gemeenten aan zienlijk werd overtekend en er dus een reductie op de inschrijvingen moet plaats vinden. Tot degenen, die de dupe worden van deze renteverhoging, behoren ook de bouwverenigingen, die met dat dure geld moeten bouwen. De verhoging van de rente moet wor den verhaald op de huurders. De toch al hoge huren van de nieuwe woningen zullen daardoor nog meer stijgen. Eenzelfde toestand beleefden we in 1951. Ten gevolge van het con flict in Korea steeg de rente in dat jaar van 3,25 tot 4,25 pet. Het Rijk is toen de woningbouwverenigingen tegemoet gekomen. Tot vier pro cent moest de verhoging van de rente worden verhaald op de huur ders. Wat daarboven kwam nam het Rijk voor zijn rekening door verhoging van zijn bijdrage. Willen de huren nog niet verder stijgen, dan is er alles voor te zeg gen, dat het Rijk thans dezelfde houding aanneemt. Verschillende gemeentebesturen (o.a. Amsterdam en Maastricht) hebben in deze geest reeds aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verzocht bij het Rijk te willen bemiddelen. Het is te hopen, dat zij voor dit verzoek bij de verschillende depar tementen, speciaal bij dat van Fi nanciën, 'n willig oor zullen vinden. In de nacht van zondag op maan dag zijn drie jongens uit Voorthuizen per rijwiel uit hun woonplaats ver trokken, zonder hun ouders iets van hun voornemen te vertellen. Men weet tot nu toe niet waar ze zich thans bevinden, maar maandagmiddag zijn de knapen in de Noordoostpolder ge zien. De jongens, de 18-jarige elek tricien T.T., de 17-jarige broodbezor ger J.D. en diens 16-jarige achter neef G.D., zijn vermoedelijk aan de haal gegaan omdat zij, zonder daar van hun ouders iets te vertellen, een rekening hadden gekregen van een garagehouder in Barneveld voor de schade die aan een door hem aan de jongens verhuurde auto was ontstaan. (Advertentie) (Advertentie! BRILLANTINE RUSSE Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wijkt niet af van zijn standpunt, dat de V.S. volledi ge soevereiniteit over het Panama kanaal hebben, ondanks de sterker wordende Panamese eisen tot natio nalisatie van de waterweg. Amerikaanse functionarissen be twistten de verklaring van de Pana mese minister van buitenlandse za ken, Alberto Boyd, dat de bepalingen van de conventie van Constantinopel van 1888 over de vrijheid van door vaart door het Suezkanaal van toe passing zijn op het Panamakanaal. De minister had voorts gezegd, dat het verdrag van 1903 met de V.S. aan dit land geen soevereine rechten over de zone van het Panama-kanaal geeft. De functionarissen zeiden, dat Pa nama de Amerikaanse interpretatie van het verdrag al enige tijd bestrijdt. Er is geen aanwijzing, dat de V.S. van plan zijn in te stemmen met her ziening van het verdrag van 1903, waardoor de soevereiniteit aan Pa nama zou worden overgedragen. Niet minder dan viermaal richt de maand augustus haar godsvruchtige aan dacht op de Moeder Gods. Is het op de 5de dezer maand, O. L. Vrouw ter sneeuw, een gedenkdag, die innig verbonden is aan de geschiedenis van de Maria- kerk bij uitstek, de Santa Maria Maggiore in Rome, de andere feesten zijn van veel breder visie. Op 15 augustus was het Maria's triomfante hemelvaart, die onze ogen omhoog trok; een week daarna bracht de Kerk ons naar Haar onbevlekte Hart om er de verheven'-zuivere schoonheid en de diepe goedheid van te bewonde ren. Nu op de 31e van deze maand vraagt de Kerk, dat wij ons zullen bezinnen op het middelaarschap der Moeder Maagd. Dit vraagt voor degene, die dieper over zijn godsdienst nadenkt en die zijn godsvrucht voeden wil door de rijkdom, die hij bevat, inderdaad wel enige bezinning. Is dan niet Christus de ene en enige Middelaar tussen God en mensen en heeft Hij niet door de verdiensten van Zijn kruisdood geboet voor alle zonden en daar door zich het recht verworven, alle genaden aan de mensen té geven? Inderdaad, de Zoon Gods heeft „de wijnpers alleen getre den," Hij heeft voor ons allen ge boet en is daardoor de ene en enige Middelaar krachtens ver worven recht. Maar in afhanke lijkheid van Hem en door Zijn wil er anderen, die voor de biddende on zoekende mens bemiddelen bij Gods eeuwige barmhartigheid en onder deze bekleedt Maria een enige plaats. God heeft de gena den, die Christus voor de men sen verdiend heeft, niet ver bui ten hun bereik gesteld, als ster ren aan de hemel: Hij heeft ze gelegd in de handen van een Moeder en moederhanden zijn al tijd geneigd om uit te delen. Ge heel door Gods wil dus is Maria gesteld tot de schatmeesteres van de hemelse gunsten en hetf is Zijn wil, dat wij tot Haar gaan en zoals een kind van de. moeder al datgene ontvangt, wat het voor zijn leven nodig heeft en wat de vader verdiende, zo zien wij naar Maria's moederhanden om te worden geholpen en verzorgd, om in de geopende kinderhanden de rijke gaven te ontvangen, die ons verblijden en waardoor zij in rus tige zekerheid door het leven kunnen gaan. Het is er dus wel perre van, dat wij door dit middelaarschap van Maria iets tekort zouden doen aan de glorie en aan de verdiensten van Christus zelf. Hij is en blijft voor ons de grote Middelaar, de enige, die door de prijs van Zijn Godde lijk Bloed al onze zonden heeft geboet en een onuitputtelijk reservoir van genaden heeft ge vormd, waaruit de dorstige en behoeftige zielen kunnen put ten tot aan het einde van de tijden. Maar daarnaast zien wij op naar Haar, de Moeder, de Ko ningin, de schatbewaarster en uitdeelster van Gods genade schattendie met Haar moe derlijke goedheid en mildheid zich over ons neerbuigt en al tijd opnieuw ons omhoogtrekt tot God, omdat Hij alle gena den in Haar handen heeft ge legd en ze door Haar aan ons wil uitdelen. Sedert zondag: stroomt de olie nog steeds onbedwongen uit een nieuwe oliebron, zonder dat de druk afneemt. De autoriteiten, de Perzische en buitenlandse ingenieurs wachten, even als de troepen, die het gebied hebben afgezet, op de komst van de Ameri kaanse deskundige Kenly, die van daag te Teheran zal aankomen. De sjah heeft een vlucht boven het ge bied gemaakt om zich te overtuigen van het belang van de bron. Een Amerikaanse deskundige heeft tegenover journalisten verklaard, dat hij zich al 35 jaar lang bezighoudt met het boren naar olie, maar dat hij nog nooit een oliebron heeft ge zien als de zo juist aangeboorde. 19) Denk je dat de politie me ge loofd zou hebben? vroeg zij. En trou wens, ik dacht dat je het ze zelf zou vertellen. In plaats daarvan ontvlucht te je. Daarna durfde ik helemaal niets meer te zeggen, want ik wist niet wie )e in werkelijkheid was en ik wilde niets doen om je kansen op ontvluchting te bederven. Dit is de waarheid: of je me gelooft of niet. Ik voelde me zo schuldbewust, dat ik voor je gebeden heb. En tenslot te waarschuwde ik John Wickersham. Ik was van plan hem de hele ge schiedenis te vertellen en hem raad te vragen. Ik wilde alles opbiechten. Toen kwam jij terug. Ze begon te snikken. Eerst dacht ik dat je me zou vermoorden en ik was er bijna blij om. Maar je hebt geen vinger naar me uitgestoken. Ik heb je alleen maar ontvoerd, merkte ik op. En toen je me van je eigen plan nen vertelde hoe je een nieuw le ven wilde beginnen in 'n sneeuwwit te wereld, toen begreep ik wat je be doelde. Ik heb jarenlang met diezelf de gedachte rondgelopen. Was 't vel leden tt mea* neoü hmhU Wttrt nu wist ik dat het mijn broer was, die Earl Clark had vermoord. En ik heb hem zelf geholpen de schuld op een ander te laden. Ze keek me recht in het gezicht. Op een ander die ik niet eens ken. We leren elkaar anders al beter kennen, zei ik. Ik tastte in mijn over jas naar de sleutel van de deur, de sleutels van de auto en het pistool. Ik legde de leutels van de auto op de glazen plaat boven de wasbak. Die heb ik niet nodig, zei ik. Daarna ging ik naar haar toe en begon de repen laken los te maken waarmee ik haar vastgebonden had. Waarom maak je me los? Joost mag het weten. Je kunt nooit weten of er brand of zoiets komt. Ik bevrijdde haar armen. De rest kun je zelf losmaken zei ik. Dan heb je wat te doen. Wat ben je met me van plan? Niets. Je blijft hier. Hoe lang? Kan je dat iets schelen? - Heb je de auto niet nodig? De politie kan wel gewaarschuwd zyn. —Wat moet ik zeggen als dc po- JMm ma onde*«r«*fd? Dat moet jij weten. Maar John Wickersham weet dat ik samen met jou het huis ver laten heb. Ik moet toch iets zeggen. Vertel 't ze dan maar. Zeg maar dat ik je hierheen gebracht en op gesloten heb. Moet ik vertellen dat je mijn broer niet bent? Dat weten ze misschien al. Het maakt trouwens weinig verschil. Wie ik ook ben, ik heb een politiedok- ter neergeslagen en ben uit de gevan genis gebroken. Ze keek me een ogenblik scherp aan. Als ze er achter komen dat je Philip niet bent, weten ze dan ook wie je wel bent? Ze kunnen het te weten komen. Zou dat niet het beste zijn? Een paar dagen geleden wel. Nu ben ik er niet zo zeker van. De politie zoekt naar de verkeerde en mijn kansen om weg te komen zijn beter, zolang ze de verkeerde blijven zoeken. En in jouw eigen be lang raad ik je aan, te blijven voor wenden dat je denkt dat ik je broer ben. Mensen om de tuin leiden is 'n ingewikkelde opgave. Ze beet op haar onderlip. Er is niets dat zoveel voor mij betekent, als dat jij kunt vluchten. Als je daar komt waar het verleden je niet meer achtervolgt, zul je dan niet vergeten dat ik blijl ben voor jou? Ze zat kaarsrecht op haar stoel en keek mij strak aan. Ja, zei ik. Ik zal proberen dat te onthouden. Ik bleef een ogenblik sUfti» bij de deur. Ik geloof dat je weinig van mannen afweet. Je be oordeelt ons allemaal naar het voor beeld van je broer. Doe dat niet. Ik zal het niet doen, zei ze. Ik geloof wat je me verteld hebt, zei ik. Betekent dat iets voor je? Zij knikte. Dat zegt me heel veel. Vaarwel onbekende. Vaarwel, zei ik. Ik maakte de deur open, liet de sleutel in het slot steken en sloop de kamer uit. Buiten in de gang was alles doodstil, maar hier en daar in inhammen en hoeken, scheen het ou de gebouw te ademen. De traptreden kraakten, toen ik ei-op stapte. Ik pas seerde de verlaten lessenaar en daal de de volgdende trap af naar de uit gang. In de deuropening aarzelde ik even, terwijl ik links en rechts Mission Street aftuurde. Het pistool lag als een harde klomp in mijn zak. Uitge zonderd een paar dronkenlui bevond zich geen mens op straat. Een lege auto stond voor het hotel geparkeerd en een half huizenblok verder stond aan de andere kant van de straat nog een auto. Er rammelde een stads bus voorbij en binnen de lichte *ramen hadden de weinig passagiers bleke en afgetrokken gezichten. Hier, onder de schemering der elektrische lampen, hing een sfeer van rust, maar vreemd genoeg ook van noodlots voltrekking. Het was alsof hier alles ophield. De stad scheen gehuld in een wazige sluier. Je kon erin kijken maar niet «r doorheen. Ergens aan de andere kant van die sluier, lag In een brief aan het Amerikaanse congres heeft 't „State Department" meegedeeld, dat het de onmiddellijke terugroeping van Rositislav Shapo- valov, Sovjetrussische functionaris bij het hoofdkwartier van de Ver. Na ties, verzocht heeft. Shapovalov is een van beide func tionarissen, tegen wie in juni beschul digingen van spionage zijn geuit. De andere is de directeur van het tech nische hulpprogram der Ver. Naties voor Azië en het verre oosten, Alek- sei Petukhov. Het „State Department" deelde voorts mede, dat het de secretaris generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft bericht dat Pe tukhov voormalige staatsburgers van de Sovjet-Unie had trachten te over reden naar de Sovjet-Unie terug te keren. Elke nieuwe aanduiding van derge lijke werkzaamheden, door Petuk hov verricht, zullen een verzoek tot ontslag uit zijn functie bij de Ver. Naties en zijn vertrek uit de Ver. Staten ten gevolge hebben". Michael Shatov, een voormalige ka pitein van het Sovjet-leger, die naar het westen overliep, heeft op 21 juni meegedeeld, dat Shapovalov en Pe tukhov hadden getracht hem te dwingen tot spionage. KWAAD Negentig politiemannen heb ben anderhalf uur moeten vechten om een rel te onder drukken, die door een grote groep jonge menssen was ont ketend. De jongelui gooiden met bierglazen en sloegen al le ruiten van de politiewagen aan diggelen. Het kabaal ont stond, omdat een agent een dronken jongen wilde meene men naar het bureau. De jon gen gaf een klap. En toen de eerste klap over de brug was, volgden er meer. Namen In Los (Californië) heeft men een nieuwe brandweer commandant nodig. Tot de mensen, die naar het baantje hebben gesolliciteerd behoren de heren Water, Hose, Burns en Fireman. In het Neder lands klinken de namen als volgt: Water, Brandslang, Brandt en Brandweerman- Wraak Aangezien de heer Woodson te hard in zijn auto had rond gereden, kreeg hij van een oplettend politie-agent een flink proces-verbaal. Woodson vond dit geen werk. Bij wijze van wraak heeft hij de politie nu de huur van het bureau opgezegd. - Over zestig dagen moet het hele politie-apparaat de straat op. Het bureau is ondergebracht in een ge bouw. dat eigendom is van de heer Woodson. Verjaardag Met enige feestelijkheden heeft men In de dierentuin van Philadelphia de dertigste verjaardag van Bamboo, een gorilla, gevierd. Bamboo is de oudste aap, die in gevangenschap toeft. Op de dag, dat hij zijn ver jaardag vierde, zal het hem overi gens niet zwaar gevallen zjjn, want hij werd getracteerd op watermeloe nen, bananen en sinaasappelen. Wekker Het echtpaar Heath uit Poplar in Engeland was volop bezig zich te verslapen. Noch de man, noch de vrouw had de wekker gehoord, die rinkelend een nieuwe dag had aan gekondigd. Er was echter een plaats, vervanger. Een kwartier, nadat de wekker was afgegaan, reed een zwa re vrachtwagen hun huis binnen. - Twee centimeters voor hun bed kwam het voertuig pas tot stilstand. Toen werden de echtelieden wel wakker. Voorbeeld Samen met politiemensen, verkeers- deskundigen en rechters' zette de heer Victor Harari voor de Britse televisie een uitzending in elkaar, die handelde over verkeersveilig heid. De uitzending betekende met een een goed stuk reclame voor het streven om de wegen zo veilig mo gelijk te maken. Na de uitzending reed Harari naar huis. Dezer dagen werd hij veroor deeld tot 20 gulden boete. Hij had op die tocht te hard gereden. Redding Juffrouw Higgins uit Australië heeft haar vader van een wisse dood ge red. De man werd aangevallen door een stier. Vóór het beest hem te pakken had, verscheen de juffrouw die weinig drukte maakte en de stier simpeltjes bij de hoorns pakte. Vader kon zodoende, uit de buurt komen. Toen ze de hoorns losliet, r\ i t j begon de stier zo hard hij lopen Dan ken u lacne. doktert U kon zelf de veiligheid tegemoet te luistert bij een patiënt en dan in- rennen. eens doet u psssst Raden Dardo is aangewezen als rechter in de zaak tegen de Neder lander A. H. Doornik, voormalig hoofdambtenaar van het Indonesische ministerie van Binnenlandse Zaken, die 32 maanden geleden is aangehou den op beschuldiging van subversie ve daden. Dardo deelde vandaag me de, dat de eerste zitting in dit pro ces op 10 september a.s. zal worden gehouden. De openbare aanklager, Harahap, heeft verklaard, dat hij Doornink ten laste zal leggen het verlenen van steun aan benden van de Darul Is- (Advertentie) druppels DÉBRQLME lam in West-Java via een organisa tie van dorpshoofden, die h ijzou heb ben opgericht. Subdidiair zal Doornik worden beschuldigd van het verza melen van wapens en munitie voor de Darul Ham. het doel dat ik me gesteld had de plaats waar uit de mist de welbeken de feiten van alledag glashelder te voorschijn treden. Het moest daar ginds ergens liggen, maar ik voelde met een soort duizelig besef, dat ik de weg erheen kwijt geraakt was. Ik dacht aan het meisje daarboven in de hotelkamer, Catherine Tremaine Ik was vergeten dat ik zo hard als een steen had willen zijn. Ik had niet naar haar moeten luisteren, op straf fe van nooit meer door de sluier naar de witte sneeuwvelden te ko men. Ik had haar moeten binden en knevelen. Ja, nu was ik er zeker van, nu ik de tocht van de hoteldeur achter me voelde en me omdraaide. Ik vol bracht mijn draai niet. Er bonsde iets tegen mijn achterhoofd en alles in mij doofde uit. HOOFDSTUK XIV. Er suisde iets in mijn oren en er trilde iets in mijn hoofd. Het adem halen ging moeilijk en telkens scho ten er lichtflitsen langs mijn ogen. Overal in mijn lichaam voelde ik pijnkrampen. Ik wilde mijn ledema ten uitstrekken, maar ze wilden niet bewegen. Mijn handen waren samen gebonden en zo aan mijn voeten vast gemaakt. Ik rook een lucht van stof in mijn neusgaten. Ik wist niet waar ik was. Ik was me bewust van een vaag gevoel van schuld, als had ik mezelf opzettelijk bezeerd terwille van een paar minuten vreugde. Ik had iemand vertrouwd, omdat het prettig was vertrouwen te schenken, Rechercheurs van Scotland Yard hebben i.v.m. de geheimzinnige dood van een aantal Britse weduwetl en ongetrouwde vrouwen in het plaatsje Eastbourne, een onderhoud gehad met een hypnotiseur, die hun heeft uitge legd hoe men een zelfmoord door mid del van suggestie kan uitlokken. De laatste dagen lopen er in Eastbourfte geruchten dat de vrouwen vermoord zijn door een man, die zijn slachtof fers tot zelfmoord verleidde door ze in een toestand van neerslachtigheid te brengen. ZATERDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Morgenwijding. VA RA: 10.20 V. d. arbeiders in de continu bedrijven 11,35 Kamerkoor 12,00 Hawai- ianmuz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Vara-varia 13,20 Roemeens ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 Gram. 14.35 Streekuitz. 15,00 Har- monie-ork. 15.20 Het Esperanto-onderwijs, caus. 15,35 Kamerork. 16,20 Boekbespr. 16,35 Gram. 17,00 Radioweekjourn. 17.30 Gram. 18,Oo Nws. en comm. 18,20 Ritm. muz. 18,30 Gram. 19,00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19,30 Reportage. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Wien bleibt Wien 21,00 Cabaret 21,30 Socialistisch comm. 21,45 Gram. 22,30 Schimmenspel op zee. hoor spel 22,50 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gr. HILVERSUM n 296 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. huisvrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 14,00 Boekbespr. 14,10 Lichte muz. 14,20 Gram. 14,40 Amateurprogr. 15,00 Kron. v. letteren en kunsten 15,40 Amateur progr. 16,00 De schoonheid van het Gre goriaans 16,30 Gram. 17,00 V. d. jeugd 17,40 Musette ork. 18,00 Lichte muz. 18,15 Journ. weekoverz. 18,25 Gram. 18,45 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en, ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Gram. 20.00 Lichtbaken 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gram. 21,Oo We reldkamp. wielrennen te Kopenhagen, 21,10 Belevenissen van een missionaris in het centrale bergland van Nieuw-Guinea, caus. 21,30 Gram. 21,50 Lichte muz. 22,35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en, lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Espe ranto 23,22 Dansork. 23,45-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Radio-Almanak 14,30 Journ. 15,00 Gram. 16,00 Accordeonmuz. 16,15 Gram. 16,30 Accordeonmuz. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20.30 Orkestconc. 22,Oo Nws. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Don Juan, opera 16,30 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Lichte muz. 17,30 Gram. 19,30 Nws, 20,00 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55 Nws. ZATERDAG X SEPTEMBER NTS: 13.00-15.15 Internat, concours hip- pique te Rotterdam 15.15-16.00 Eurovisie: Internat, atletiekwedstr. Engeland-Rus- land 16.00-16,30 Internat, concours hip- pique te Rotterdam 16.30-16,45 Eurovisie: Internat, atletiekwedstr. Engeland-Rus- land. KRO: 17,00-17.30 V. d. jeugd. NTS: 17.30-18,15 Eurovisie: Wereldkamp. wiel rennen te Kopenhagen 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20,15 Gesprek aan de schrijftafel 20,25 Gevar. progr. en nu onderging ik de gevolgen van mijn fout. Ik opende de ogen, maar alles wat ik zag, waren de telkens terugkeren de lichtflitsen. Het leek een reflex, die mijn netvlies bereikte door de opening van de zware jas, die over mij heen was geworpen. Ik bleef en kele seconden kijken: toen voelde ik hoe mijn lichaam door een soort mag netische kracht naar achteren getrok ken werd. Het duurde maar heel even. Opeens begreep ik waar ik was Ik lag op de bodem van een auto. Het gesuis in mijn oren was het zoe ven van de banden op het wegdek. De lichtflitsen waren de lantaarns langs de weg, en de magnetische aantrekkingskracht op mijn lichaam vond haar oorzaak in de uitwijking van de auto bij elke bocht, die hij nam. Het duurde even voordat ik me dit alles goed gerealiseerd had. Ik bleef erover nadenken, omdat ik dan iets te doen had. en intussen wachtte ik af tot de nevel over mijn brein wat verder zou optrekken. Het ging heel langzaam. Nog steeds zat dat schul dige gevoel mij dwars en af en toe dook er een beeld voor mijn ogen op, hoe ik bij de stoel in de hotelka mer stond en de repen laken door sneed en om een paar armen ge bonden zaten. Die armen en het ge voel van schuld schenen met elkaar in verband te staan. De armen wa ren mij nagekomen over een donke re trap en hadden mij geslagen. En nu zag ik ook het gezicht, dat bij die armes behoorde. Et staarde er naar tot het gezicht vervaagde en de zachte ogen ervan mistig werden. Er bleef niets anders over dan de ope ning in de mantel over mij heen. De auto reed nog. Hoe lang hij al reed. en in welke richting, dat wist ik niet. Ten laatste stopte hij. De plotselinge stilte, die ontstond, bood me de gelegenheid mijn geheugen verder op te frissen. Naast de auto waarin ik lag stopte een tweede en van de plaats voor mij klonk een mannestem. Rij door tot waar de weg een bocht maakt en keer daar om. Als je iemand aan ziet komen, knipper dan met je schijnwerpers. Het was een bekende stem. Ontstel lend bekend. Het was een stem, die iets slepends over zich had. Ik geloof, dat hij al dood is. ging de stem voort. Wie was het toch? Ik zal je dit keer geen kans geven de boel in de war te schoppen. Met een schok herstelde mijn geheu gen zich. De man voor mij was Phi lip Tremaine. Dus hij had me toch achtervolgd. Misschien was hij me zelfs wel voor gegaan en was hij het eerst in San Francisco gearriveerd om er zich van te vergewissen dat zijn plannen uitgevoerd werden. Op een gegeven ogenblik was alles in het honderd gelopen, maar nu deed hij een twee de poging. Ik had hem volkomen on derschat. Hij was niet zo'n lijmeri ge klit als ik gedacht had. Hij was vastberaden en berekend. Hij had geen fouten gemaakt: ik wel. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5