N.C.B. vierde diamanten feest op zijn geboortegrond 7. 95 LINTBEBOUWING IS THANS NIET MEER GEOORLOOFD MANTEL STOFFEN Raad van Ovezande stelde begroting 1957 vast Zeeuwsch-Vlaamse afdeling Veteranen Legioen Postzegel-separatisme in het Britse koninkrijk Uitbreidingsplan Oostburg door raad goedgekeurd Kapitaal cadeau voor beide bisdommen Mantels en Mantelkostuums ZEEl rws( 'H- VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 Twee boeren-ridders benoemd A. Kuylaars en P. Vercauteren GROOTS DEFILE Alleen morgen ZATERDAG WINTER Hoogwaterstanden De Bloemenstraat wordt verbeterd zowel klassieke als modieuze modellen, Sluiskil geeft de stoot Wie weet iets van aanrijding te Middelburg Indienststelling telefooncentrales Walcheren MIDDELBURG HULST Ergerlijke diefstal te St. Janstecn Moderne blokken Z.-Vlaanderen GOES Heden Morgen VROOM DREESMANN (Van onze speciale verslaggever). Het hoogtepunt van de viering van het diamanten feest van de NCB, die zich gisteren in Den Bosch voltrok, heeft zich ongetwijfeld afgespeeld binnen de muren van de Casino schouwburg, waar tijdens de langdurige feestvergadering twee bekende mannen uit de zestigjarige boerenorganisatie uit handen van de minister van landbouw, dr. S. L. Mansholt, de versierselen mochten ontvangen, die behoren bij het hun toe gekende Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Het wa ren Arn. Kuylaars uit Westerhoven, die gedurende 27 jaar lid van 't hoofdbestuur van de NCB is en sinds 1945 ook zitting heeft in het dagelijks bestuur, alsmede de heer P. V. M. Ver cauteren, burgemeester van Clinge, die eveneens enkele tien tallen jaren lid is van het dagelijks bestuur van de NCB en die geldt als deskundige bij uitstek inzake 'Zeeuwse aangelegen heden. Met een klaterend applaus begroetten de leden van de boerenbond hun twee nieuwe, verraste ridders, die voortaan door hun koninklijke onderscheiding niet weinig eer toevoegen aan de thans diamanten jubi laris, de NCB. De grote, goedgeslaagde boerenfeest dag was ingezet met een staatsievolle pontificale H. Mis in de St. Janska thedraal, opgedragen door de nog al tijd vitale mgr. W. Mutsaerts. De bisschop was ook een van de ere gasten op de drukbezochte vergade ring, die de boeren en hun geno digden daarna in de Casino-schouw burg bijeen bracht. Voorzitter Jos Zegers had het daar drttk met net verwelkomen van de eregasten. Want we zagen er, behalve de bis schop van Den Bosch, ook nog mi nister Mansholt, dr. J.Patijn, wr.d secretaris-generaal van het Ministerie van Landbouw, ïr. A. v. d. Plassche, directeur-generaal van de landbouw, de heren G. Philllpart en mr. Th. Heere als vertegenwoordigers van de provincie, burgemeester Loeff van Den Bosch, de heer H. Louwes, voor zitter van het Landbouwschap en vele anderen. (Advertentie) kunt U profitere; van deze unieke AANBIEDING zuiver wol mooie fantasie weefsels 150 cm breed in de tinten camel - bruin - wijnrood - grijs - anthraciet - donkergroen - petrol en zwart met ge kleurd mohair effect Wij kochten deze stof tegen een speciale prijs, en kunnen U deze WINTER- MANTELSTOFFEN, slechts 1 dag, morgen zaterdag 1 september aanbieden voor de speciaal lage prijs per meter Werkelijke waarde 12.90 p. mtr. Haast U voorraad is beperkt Verkoop le etage Stoffenafdeling Van de vele sprekers hie tijdens de feestvergadering het woord voerden, waren het vooral voorzitter Zegers en de feestredenaar, pastoor W. M. Bek kers, geestelijk adviseur, die samen de NCB ten voeten uit tekenden. De voorzitter immers bepleitte in zijn welkomstwoord de materiële belangen var. de leden, terwijl pastoor Bekkers nadien toonde dat de idee van de boerenapostel, pater van den Eisen, nog altijd vaardig is oveé de bond: een boerenorganisatie met christelijke inslag. Het was in zijn verwelkoming van minister Mansholt, dat de heer Zegers een lans brak voor z(jn mensen. H(j hield de minister voor, dat er in het verleden voor de boeren te weinig mogelijkheid was om te reserveren, zodat grote en kleine bedrijven net waarborgfonds nodig hebben. Hij pleitte voor een ruimer beleid in de toekomst, waarvoor hij een afzonder lijk departement van landbouw on misbaar noemde. Kruis en ploeg Pastoor Bekkers had hoven zijr. meesterlijke feestrede geschreven Kruis en Ploeg" en hij betoogde vooral, dat de taak van de NCB nu moeilijker is dan zestig jaar geleden, omdat de boeren door de huidige ma terialistische levensbeschouwing fel ler bedreigd worden dan rond de eeuwwisseling. Daartegenover zag hij hij echter ook factoren die het eigen lijke streven van de NCB sterk steu nen, als daar zijn de kritische instel ling van de moderne mens en het scherper onderscheid var. wat wezen lijk en wat bijkomstig is. Aan het slot van zijn rede legde hij de boeren een program van vijf punten voor vakbekwaamheid, economisch werk. gewaardeerd wbrdén In waf zij leve ren, eensgezihdhèid ïr. de organisatie en een christelijke levenswandel. Verstandig Vooraleer mgr. Mutsaerts aan het woord kwam, richtte de voorzitter zich nog tot hem, om hem een ju bileumgeschenk aan te bieden tot een .totaal-bedrag van 53.500. De NCB, die dat bedrag bijeen had ge zameld, had er de volgende verde ling aan gegeven: 15.000 voor de seminaria van het Bossche bisdom en 10.000 voor die van het Breda se; 10.000 voor het St.-Willibror- dusapostolaat, 10.000 voor het so ciaal fonds van de NCB, waaruit ook priesterstudies aan andere dan bisdommelijke seminaria worden bekostigd, f 5.000 voor de slotkloos ters in het bisdom Den Bosch en f 2.500 poor die in het Bredase dio cees en tenslotte nog 1.000 voor Oostpriesterhulp, waaraan de NCB sinds 1951 in totaal al 183.000 heeft bijgedragen. Mgr. Mutsaerts toonde er zich, me de namens mgr. Baeten, die niet aan* wezig kon zijn, meer dan dankbaar voor. „Dit is feitelijk de omgekeerde wereld", ,zei hij. „Maar de boeren hebben, zoveel verstand, dat zij zelfs het omgekeerde nog verstandig kun nen maken". Officiële ontvangst Nadat minister Mansholt de twee onderscheidingen had uitgereikt en betoogd had, dat het gehele Neder landse volk steeds meer zijn verant woordelijkheid ten aanzien van de geestelijke en materiële positie van de boerenstand moet gaan verstaan, kwamen er nog een aantal sprekers aan het woord, om de gelukwensen van organisaties en instellingen aan te bieden. Op een druk bezochte receptie in het Oranje Hotel volgde een ont vangst op het gemeentehuis, waar burgemeester H. Loeff op zijn enthou siaste manier zijn vreugde er over uitdrukte, dat de NCB voor de vie ring van dit diamanten feest naar zijn geboortegrond was teruggeko men. Inmiddels hadden heel wat Bos schenaren zich rond het stadhuis op gesteld, om mee te genieten van een grandioos défilé. Daaraan namen niet minder dan 1500 jonge boeren en boerinnen deel, waarvan 500 te paard, aangevoerd door de roemruchte staf fanfare van de NCB uit St. Oeden- rode. Als slot van het feest was er een diner. Audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal op 2, 3, 4, 5 en 8 september geen audiëntie verlenen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 1 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 11.27 uur; te Terneu- zen om 10.58 en 23.40 uur en te Vlis- singen om 10.2P en 23.13 uur. Wij brengen hierin een grote collectie met uiterste zorg samengesteld in Door de raad van Ovezande werd besloten te garanderen de juiste be taling van rente en aflossing voor een door de N.V. Bouwkas Neder landse gemeenten te verstrekken hy pothecaire geldlening in verband met de bouw van een woning. In ver band met het in werking treden van de gemeenschappelijke regeling vlees keuringsdienst .net als kringgemeente Goes per 8 oktober a.s. werd door de raad ingetrokken de destijds vastgestelde gemeenschappelijke re geling vleeskeuringsdienst kring Ove zande en werd wegens opheffing ten gevolge hiervan van de functie vee arts hoofd van dienst van de kring Ovezande aan de heer M. Gaakeer eervol ontslag verleend als hoofd van dienst. Vastgesteld werd de rekening van het burgerlijk armbestuur over het jaar 1955 voor wat de gewone dienst betreft in omvang op f 5571.71 en in uitgaaf op f 4430.92 alzo een batig slot van f 1140.79. Wat de ka- pitaaldienst betreft werd deze vast gesteld met een batig slot van f 1298. 34. Tevens werd goedgekeurd de be groting 1957 van het burgerlijk arm bestuur. met in ontvang gewone dienst f 8543.17 en in uitgaaf f 8275.09 en alzo met een post voor onvoor zien f 268.08. De kapitaaldienst sloot in inkomst en uitgaaf met een bedrag van f 152.- Tot gemeentelijk lijkschouwers wer den benoemd de heren W. Lucas Luijckx en A. Folmer, resp. arts te 's-Heerenhoek en Driewegen. Onteigening Door de raad werd goedkeuring gehecht aan een voorlopig plan tot onteigening in het belang van de woningbouw van 2 percelen grond, gedeeltelijk in eigendom toebehoren de aan de wed. M. Remijn-Rijk. Genoemde percelen zijn in het des tijds vastgestelde en door Gedepu teerde Staten goedgekeurde uitbrei- Op „uitdaging" van het hoofdbe stuur hebben een aantal Sluiskilse legionairs (leden van het Veteranen Legioen Nederland) een poging on dernomen om een afdeling van het V.L.N. te Sluiskil te vormen en daar na geheel Zeeuwsch-VIaanderen te organiseren. De Zeeuwse gewesten zijn n.l. niet erg sterk vertegenwoordigd in de ge lederen van het Legioen, terwijl toch talloze Zeeuwen in bekende en roem rijke regimenten en korpsen de wa pens gehanteerd hebben. Het V.L.N. is opgericht door Indië- veteranen maar omvat thans ook vele oud-militairen die elders en in andere perioden met de wapens in de hand voor het vaderland vochten. Het Le gioen behartigt hun sociale, juridische en medische belangen, evenals die van hun nabestaanden, beoogt een goed contact tussen de georganiseer- Op zaterdag 25 augustus j.l. te on geveer 15.05 uur vond op de hoek van de Zandstraat en Achter de Hout tuinen te Middelburg een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfietser. De Commissaris van Po litie te Middelburg verzoekt in ver band hiermede allen, die getuige ge weest zijn van deze aanrijding, zich te melden voor het verstrekken van inlichtingen aan het bureau van po litie, Lange Giststraat 40 te Middel burg, afd. verkeer. de oud-strijders en de overheid, wil het nationaliteitsbesef aanwakkeren er. tracht ook op ontspanningsgebied de oud-militairen te helpen. Op 12 september a.s. wordt in zaai Krijger te Sluiskil een contactbijeen komst gehouden, waar zullen spreken Koionel KNIL b.d. W. N. A. van Es, als gewestelijk voorzitter en lid van hej hoofdbestuur en de heer J. P. Peet redacteur „Oud Wapenbroeders" het orgaan van het V.L.N. dingsplan voor woningbouw bestemd. Nadat door de voorzitter op dit voorstel enige toelichting werd ge geven en gestelde vragen door de heer Mol werden beantwoord, was men over het algemeen van mening, dat deze onteigening doorgang moest vinden, waarbij men de hoop uitsprak dat via onderling overleg wellicht alsnog tot aankoop kon worden over gegaan. Nadat één der leden zich onthield van stemming, werd met de stemmen der overige leden het voor lopig plan tot onteigening goedge keurd. Vastgesteld werd een wijziging van de begroting 1956 waarin was opge nomen de kosten voor wegverbetering van het gedeelte Bloemenstraat. De voorzitter gaf hierop een nadere toe lichting en deelde mede, dat de kos ten van verbetering van deze weg wel tegen vielen, n.l. de begroting opgemaakt door het districtshoofd kwam op rond f 32.000.- waarvan als bijdrage van het waterschap wordt ontvangen f 5000.- zodat ten laste van de gemeente blijft f 27.000.-. Over het algemeen werd dit bedrag hoog gevonden, maar aangezien verbete ring van dit weggedeelte gezien de ligging bij de kom der gemeente en de zeer slechte toestand werd na enige discussie met algemene stem men besloten tot uitvoering van dit werk over te gaan. Nadelig slot In behandeling kwam vervolgens de begroting voor het dienstjaar 1957. Nadat deze begroting artikelsgewijze was behandeld en door de voorzitter was toegelicht en op de enkele ge stelde vragen een antwoord was ge geven werd deze begroting vastge steld voor de gewone dienst in ont vang op f 197175.21 en in uitgaaf eveneens op dit bedrag met een post voor onvoorzien ten bedrage van f 8038.14 en de kapitaaldienst op f 317213.73 in ontvang en in uitgaaf op f 384089.48, alzo een nadelig slot van f 66.875.75. Bij de rondvraag wees de heer Mol op het blijven staan van water aan de zijde van de 's-Heerenhoek- sedijk en de heer van Steenbergen en Remijn op onvoldoende afwate ring in de Hoofdstraat. Door de voor zitter werd toegezegd dit nader te bezien. De Schotten hebben de kat de bel aangebonden. Zij wilden voor hun land eigen postzegels. Blijkens een mededeling van de Postmaster- General (directeur-generaal dei- Britse posterijen) krijgen ze die ook, aldus berichtte The Listener. En niet alleen Schotland, maar ook Wales, Noord-Ierland, de Kanaal eilanden en het Isle of Man zullen eigen postzegels hebben in de ko mende tijden. Tot dusver waren op alle postkantoren in het Verenigd Koninkrijk dezelfde postzegels te koop. Zo is het geweest sedert de uitgifte van de eerste postzegels in 1840. Eén uitzondering is er tot dusver gemaakt. Dat was in 1948, toen de Britse posterijen twe« zegels uitgaven ter herdenking van de bevrijding van de Kanaal-eilanden, die alleen op die eilanden verkrijgbaar waren. De postzegels, die nu in gebruik zullen komen voor Schotland, Wales, Noord-Ierland, de Kanaal-eilanden en het Isle of Man zullen uitsluitend verkrijgbaar zijn in die gebieden zelf, doch geldigheid bezitten in het gehele Verenigd Koninkrijk. De voorstellen komen hierop neer (meldt The Listener), dat er zeven verschillende zegels van 2,5 pence, vier verschillende van vier pence en eveneens vier verschillende van een shilling en drie pence te koop zullen zijn. De naam der landen zal niet vermeld worden op de zegels. Natio nale symbolen moeten zorgen voor de onderlinge verschillen. De filatelisten alom op aarde zul len stellig belangstelling voor de nieuwe zegels gaan koesteren, te meer, omdat Engeland tot dusver steeds „conservatief" is geweest, dus niet heeft deelgenomen aan de in zoveel andere landen gebruikelijk ge worden „lawine van nieuwe uitgif ten en gelegenheidszegels". De vraag rijst, of dit Britse „post zegelvoorbeeld" navolging verdient. Hoe zou het zijn, als in Nederland bijvoorbeeld Friesland en Limburg aparte postzegels kregen! Of in Bel gië, Vlaanderen en Wallonië Het zou geen verwondering baren, als in andere landen stemmen zouden op gaan, die zouden pleiten voor „post zegel-separatisme". Op elf september a.s. zullen de telefooncentrales van Aardenburg, Groede en Hoofdplaat in dienst wor den gesteld. Om half drie 's middags zullen de genodigden ontvangen worden op het gemeentehuis te Aardenburg. GEMEENTE MIDDELBURG Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat het onderwijs aan de openbare kleuter scholen (Zanddorp, VUsmarkt en Schuitvlotstraat) zal aanvangen op dinsdag 4 september 1956, des mor gens 9.00 uur. Middelburg, 29 augustus 1950. Burgemeester en wethouders voor noemd, Voor bet goede doel Onder de vele kramen, welke don derdag op de wekelijkse Middelburg se markt waren opgesteld, bevond er zich een van de Wellfare-afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, in wel ke kraam artikelen waren tentoon gesteld vervaardigd door in de Wal- cherse ziekenhuizen verblijvende langdurige zieken. Op de kraam prijk te een bordje „Deze artikelen zijn te koop". De tentoongestelde artikelen waren breiwerk, haakwerk, enz. be nevens vlechtwerkjes van pitriet en dergelijke. De aangeboden werkstuk ken gingen grif van de hand. Rijkswerkplaats vergt kwart miljoen B. en W. hebben de raad verzocht om een krediet van f. 243.500.- voor de bouw van een nieuwe rijkswerk plaats op het grootindustrie terrein. De bouwkosten zullen naar schatting f. 197.152,- bedragen, de grondkosten f. 46.267,20. Het gebouw wordt door de gemeente gezet en verhuurd aan het rijk voor vijf jaar, met stilzwijgende verlenging. De huur zal gelijk zijn aan de voor de gemeen te uit de stichting voortvloeiende kos ten, vermeerderd met die van onder houd, verzekering en grondlasten. Deze kosten bedragen, gebaseerd op een afschrijvingsperiode van 40 jaar f. 14.950,78. W egverbetering Het met keien bestrate gedeelte van de toegangsweg naar onze stad, vanaf het einde van de betonbaan tot aan de Dubbele Poort, heeft een noodzakelijke verbetering onder gaan. Het weggedeelte is voorzien van een koud-asfaltlaag. een werk dat uitgevoerd is (in recordtijd) door de firma M.P. Hol. Vooral omdat dit deel van de weg een flinke bocht vertoont is dit nieuwe wegdek een heje verbetering, vooral bij nat weer. St.-Jansteen MEER DAN 15.000 BEZOEKERS OP DE FEESTEN Toen 2 maanden geleden de heer P. Polspoel op een zondag voormid dag de heren Stevens en Reijns, resp. voorzitter en secretaris van het per manent feestcomité voor een bespre king uitnodigde, was de eerste steen gelegd voor een tentoonstelling, die in een zeer korte tijd moest worden opgebouwd. Met de twee- organisatoren de he ren Pulles en y. Lonckhuizen, die ook de Mento in Oosterhout hadden ineengezet, werd iets tot stand ge bracht wat in Steen voor onmogelijk Werd gehouden. De laatste dag van deze tentoon stelling was een der best geslaagde en toen in de middag de 12,000e bezoeker de heer J. Vinck, een prijs van f 100.- werd uitgekeerd en te gen het sluitingsuur nog de 15.000e bezoeker werd genoteerd kon wor den gezegd, dat de stichting Steen Vooruit, met haar gedurfd initiatief een volledig succes had gehad. Het gemeentebestuur heeft op alle mogelijke manieren meegewerkt. Ie dere avond werd er gezellig gedanst. Dat de Steense bevolking zoiets op prijs stelt werd bewezen toen voor de officiële sluiting der tentoonstel ling de voorzitter van Steen Vooruit op de schouders werd genomen en een verdiende ovatie kreeg. Iedereen te St. Jansteen hoopt, dat het gelde lijk succes van deze tentoonstelling zo zal zijn, dat de plannen, die men hier heeft om te komen tot het op richten van een speeltuin, zwembad etc. verwezenlijkt kunnen worden. De eerste klap is in elk geval ge geven en deze zal blijken zeker meer dan een daalder waard te zijn. De muziekvereniging en de Boeren- kapel hebben aan een waardige slui ting mede geholpen en hiermede hun dank betoond aan Steen Vooruit voor de financiële hulp, die zij bij het muziekfestival hebben mogen onder vinden. Door de vlasmachine-importeur F.P werd bij gelegenheid van de opening van de nieuwe wegen een ballon- wedstrijd voor kinderen uitge schreven. De ballonnen werden op geborgen in een lokaal naast het ten toonstellingsgebouw. Toen men met het vullen der ballonnen ging be ginnen bleken er een500-tal gestolen te zijn en zodoende.kon deze wedstrijd voor kinderen- niet doorgaan. De po- kut «t«H «tt-Mactic ood«no*k ia. In de eerste vergadering van de Oostburgse raad na de vakantie rolden de ingekomen stukken en mededelingen op een vlotte manier onder de voorzittershamer door. De voltallige raad blijkbaar goed uitgerust In de vakantie keurde aan de lopende band diverse voorstellen tot aankoop van kleine percelen grond, alsmede tot ruiling van perceeltjes in de Grata- mastraat, goed. Omdat geen goedkeuring voor het ontworpen industrieter rein achter de Technische School wordt verleend, werd het besluit tot aan koop van een perceeltje aan de Grotendam weer ingetrokken. deling van het voorstel tot vaststel ling van het uitbreidingsplan in hoofdzaak kwamen de discussie goed op gang. Ten aanzien van verschil lende bezwaren die naar aanleiding van het ter visie leggen van het plan waren ingediend, was door de stede- bouwkundige inmiddels geadviseerd. De heren Schippers en Leenhouts vroegen zich af, waarom percelen grond als bouwgrond zijn of zullen worden aangekocht, die nu in het uitbreidingsplan niet als bouwgrond zijn opgenomen. Dit was naar hun mening geldverspilling. De voorzitter wees erop dat in de huidige stedebouw geen lintbebouwing meer wordt toegestaan, en er ruimte tussen de blokken wordt geprojec teerd. Voorts wordt vooruitgezien naar de toekomst, waarin bjj verde re uitbreiding de mogelijkheid aan wezig moet zijn van een doorbraak- weg, waartoe de betreffende perce len worden gereserveerd. Uit de besprekingen bleek, dat het merendeel der leden dit niet zo zwaar inzag en wenste, dat alsnog deze percelen als bouwgrond in het uit breidingsplan werden opgenomen. Na ampele discussies werd tenslot te besloten deze grond rendabel te maken door uitgifte als tuingrond en bij «en latere wijziging opnieuw W Het verzoek van Mej. Batselaere om ontslag als vakleerkracht licha melijke oefening aan de o.l. school werd met ingang van 1 september a.s. verleend, onder dankzegging voor het in het afgelopen leerjaar uitste kend verstrekte onderwijs. Het subsidieverzoek van de Stich ting Militaire Tehuizen van het Hu manistisch Thuisfront voor 1957 werd afgewezen. De in aanbouw zijnde beschutte werkplaats voor mindervaliden wordt beter geoutilleerd met een stofzuig- kap en goede verwarming e.d., het geen een begrotingswijziging van f 11.768.05 nodig maakte. Op een vraag van één der raadsleden of dit bedrag uiteindelijk geheel voor reke ning van de gemeente Oostburg zou komen, antwoordde de voorzitter dat de t.z.t. op te richten stichting dit zal overnemen, zodat de gemeente alleen voor een pro-rata deel hier in zal participeren. Met de wijzi ging ging de raad dan akkoord. Discussies op gang De vorige agendapunten bleken een oefening te zijn geweest om er weer Hin" te komen, want bij de behan- Naar aanleiding van het vorig jaar gebrachte bezoek aan Hilva- renbeek, is de gemeenteraad van deze gemeente uitgenodigd voor een tegenbezoek op dinsdag 11 september a.s. Als onderdeel van het programma zullen de beide elftallen van gemeente-personeel weer kampen voor de vorig jaar ingestelde wisselbeker. bezien of op deze percelen gezamen lijk een woning kan worden gebouwd. De heer Leenhouts was nog niet vpl- daan en vroeg aantekening op dit punt geacht te worden te hebben tegengestemd. De heer Barendrecht vroeg zich af of het wel verstandig was nu een beslissing te nemen over het uit breidingsplan, terwijl van de plan nen voor de rondweg nog niets be kend is. Spreker achtte dit een ernsti ge onvolkomenheid, omdat de juiste ligging van de door de Rijkswater staat te maken rondweg wellicht een aanleiding zou kunnen zijn tot ver betering of verdere ontwikkeling van het uitbreidingsplan. Omdat de plan nen voor deze weg, aldus de voor zitter, bij Rijkswaterstaat nog niet vaststaan, kon het gemeentebestuur ondanks herhaalde verzoeken om in lichtingen nog niets te weten komen. Het is zeer wel mogelijk, dat één en ander nog lang duurt en daarop kan het uitbreidingsplan volgens de voorzitter moeiljj wachten. Ondanks de toelichting kon de heer Barendrecht zich er niet mee verenigen en vroeg dan ook aante kening geacht te worden op dit punt te hebben tegengestemd. Waarna de raad zonder hoofdelijke stemming het uitbreidingsplan in zijn hoofdtrekken vaststelde. Ter consolidatie van vlottende schuld (k«s*eldleningen) werd nog een voorstel aan de agenda toege voegd, terzake het aangaan van een 30-jarige geldlening van f 300.000.- tegen een rente van 4 1/8 procent, in gelijke jaarlijkse termijnen af te lossen, terwijl versterkte aflossingen de eerste 10 jaar niet mogelijk zijn, en wel met de Boerenleenbank in de Schoolstraat. Gezien de nog stijgende rentestand, die inmiddels boven de 4 1/4 procent ligt, keurde de raad dit leningsaan bod van de Boerenleenbank graag akkoord. De rondvraag Bij de rondvraag verzocht de heer Dekker het gemeentebestuur aan dacht te besteden aan de nog steeds niet geplaatste omheining rond de opslagplaats van de Fa. Verstraete achter de Noordwal. Gezien de vele klachten van de bewoners van dit deel van de Noordwal dient die om heining er spoedig te komen. Op een desbetreffende vraag van de heer Leenhouts kon de voorzitter meede len, dat het schilderwerk van de gemeentewoningen aan de Noordwal en Prins Mauritsstraat nu gegund was aan een schilder uit Vlissingen, die half september hieraan zou be ginnen. Reeds vanaf het voorjaar had het gemeentebestuur getracht dit werk onder te brengen, doch door de overgrote drukte in de schildersbran che was men niet eerder geslaagd. Door de heer van Hee werd ge vraagd of het juist was, dat de ge meente eigendom aan het Grote Gat heeft liggen en zo ja, of het dan mogelijk was vergunningen voor riet snijden uit te geven. Inderdaad is de gemeente mede-eigenaar van het Grote Gat, antwoordde de voorzitter, echter in gemeenschappelijke eigen dom met 6 andere personen, voor 3/16 deel. Vergunningen kunnen dus alleen worden uitgegeven met toe stemming en in samenwerking met de overige eigenaren. Dat door een bepaalde mede-eigenaar vergunning tot riet snijden wordt verleend is in feite niet juist, alle eigenaren beho ren hierin te worden gekend. Het voorstel van wethouder Modde aan juffrouw Dekker, die wegens haar aanstaande huwelijk de secre tarie gaat verlaten, dank te brengen voor de belangeloos verleende ser vice op de raadsvergaderingen, ver wierf aller 'instemming. Hoofdplaat AUTO RAMDE GARAGEDEUREN Toen een knecht van de heer S. in diens garage een vrachtauto voor uit wilde zetten, ging door een onge lukkige manoeuvre de wagen juist de tegenovergestelde richting uit. De auto schoot met een vaart tegen de gesloten schuifdeuren van de garage. Deze schoten onderaan uit de rails en kwamen bijna horizontaal op de wagen terecht. De knecht kwam met de schrik vrij, en de auto was slechts weinig beschadigd. De deuren konden met vereende kracht weer op hun plaats worden gebracht. Aardenburg NOG STEEDS OORLOGSTUIG Hoewel de oorlog reeds bijna 12 jaar achter ons ligt, blijkt men nog steeds op oorlogstuig te stuiten. Zo ontdekte men bij de bouw van een woning nabij het jeugdcentrum „Ma- ris Stella" een grote granaat van on geveer 70 cm met een middellijn van 12 cm. De granaat bleek niet ont ploft te zijn en ook bleek de kop, waar zich de ontsteking bevindt, niet beschadigd te zijn. De Rijkspolitie werd verwittigd zodat het tuig door deskundigen kan worden weggehaald. BENOEMING Bij beschikking van de staatssecre taris .van O.K.W. is mej. A. Waalwijk alhier benoemd in de sub-commissie voor het experiment van de driejarige U. L. N. O.-vooropleiding. V TE WATER GERAAKT Toen de jeugdige kanovaarder S.B. zich door een motorvlet wilde laten voortslepen kreeg het vaartuigje te veel vaart en kapseisde. Daar B. de zwemkunst goed meester was wist hij een vlak in de omgeving staand baken te bereiken en zich hier aan vast te houden tot de motorvlet ge keerd was. Door de eveneens jeug dige opvarenden werd hij met enige moeite aan boord gehesen en naar de wal gebracht. GROTE AANVOER VAN MOSSELEN Dagelijks komen nu uit Denemar ken grote vrachtwagens met con sumptie-mosselen om hier op de ver waterplaatsen te worden uitgezet. Daar de eigen aanvoer te gering is om aan de grote vraag van België te voldoen trachten de exporteurs op deze manier hun voorraad te ver groten. De kwaliteit van de Deense mosselen is over 't algemeen zeer goed, n.l. ruim 20 kg. visgewicht. Ook zijn de mosselen zelf veel zwaar der dan het eigen produkt. Dit is zeer dun van schelp en er moet dus een grote hoeveelheid gegeven wor den om aan het bruto gewicht te komen. EERSTE OESTERS GEVIST Hoewel het oesterseizoen nog niet is geopend zijn enkele exporteurs er reeds toe over gegaan om kleine hoe veelheden oesters te vissen en in de putten te plaatsen. De groei is zeer matig tot slecht, visgehalte is, voor de tijd van hét jaar, reeds tamelijk goed. Voor de vele vreemdelingen is het een attractie om weer oesters in de putten te zien en in voorkomend geval direkt uit het water te kunnen consumeren. AGENDA House of OOSTBURG Ledel: 8 uur: Bamboo. SAS VAN GENT Olympia: 8 uur: Het circus speelt toch. TERNEUZEN Luxor: 8 uur: De Twee wezen. AXEL Het Centrum: 6.30 en 9 uur: The Tall men. DE KLINGE Kinema v. Dijck: 7.30 uur: De laatste brug. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Om streden huwelijk. OOSTBURG Ledel: 8 uur: House of Bamboo. PAULUSPOLDER A. Sponselee: gaai- bolling erl dansen. SAS VAN GENT Olympia: 8 uur: Tarzan en de Ivoordieven. TERNEUZEN Concertgebouw: 8 uur: Vuurgevecht in de Bergpas. Luxor: 8 uur: De Twee wezen. IJZENDIJKE Hofzicht: 8 uur: De mooiste vrouw ter wereld. Breda - Bergen op Zoom

de Stem | 1956 | | pagina 2