GENOEG SOLLICITANTEN ALS SUEZ-LOODS Aanbiedingen uit Duitsland, Amerika en Rusland JARIG Vereniging televisiekijkers in Nederland opgericht MAFFIA-BENDE TERRORISEERT NOG STEEDS EILAND SICILIË I Opa kreeg een hoed DE DOOD OP DE WEG Volgende week beslissing Nina Ponomareva zoek LUISTERRIJK j NCB-FEEST j ZWART VLIEGTUIG DROPTE WAPENS IN ATJEH Deserteur wordt parlementslid TIP-TONIC DE BOEG STAAT RECHTOP Openbaring van Kopenhagen DAGBLAD VOOR ZEELAND LAATSTE HAND AAN HET REGERINGSPROGRAMMA Zonnige perioden BRITS SCHIP ONTPLOFT Ruim driehonderd gegadigden zegt Egypte Canadees vliegtuig neergestort Vijftien doden In Indonesië Bloedige vendetta eiste in een jaar twaalf slachtoffers Zestien bandieten aangehouden Franse troepen Cyprus naar Drie arrestaties bosbrand Frankrijk Poolse Don Juan veroordeeld Schadevergoedingen Andrea Doria Zaak Anneke Beekman Nog geen advies Luikse Kamer 96e JAARGANG No. 22240 Uitgave N. V. Uitgever* Mij. Neerlaadla. Cenchijm elke werkdag. Bureau*: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: i. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. d H L de Reed ter, L. J. v. 't Westen de, P. V. M. Ver- eauteren. Abonn.pnja bi) vooruitbet t 6.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultat bij niet postbestelU t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nnmm. 13 ct Postrek 278841. Voor God. Koningin en VeAerlané VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk* sard uit Zeeland uitsluitend ln do Zeeuws* editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- telingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan- cienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau vooi Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 's-GRAVENHAGE. Een negen jarige knaap, die op een aan- hangwagentje van een rondrit- „treintje" was gekropen, kwam te vallen en werd door de „trein" overreden. Op weg naar het zie kenhuis kwam hij te overlijden. BUNSCHOTEN. Een wielrij der werd, door onbekende oor zaak, door een Volkswagen aan gereden en overleed later in het ziekenhuis. De bestuurder van de auto heeft mogelijk niets gemerkt. Men stelt een onderzoek in naar zijn activiteit. Tien Duitse loodsen, die dienst deden op het Kielerkanaal, zijn een overeenkomst aangegaan met de door president l\asser in het leven geroepen Egyptische Suez-kanaal maatschappij. De betrokkenen zullen, alhoewel zij ver plicht zijn een opzegtermijn van drie maanden in acht te nemen tegenover de maatschappij, die de loodsdiensten in het Kielerkanaal verzorgt, vermoedelijk reeds begin vol gende week naar Egypte vertrekken. De overgang dezer Duitse loodsen in Egyptische dienst heeft ernstige ongerustheid in Duitse maritieme kringen verwekt. Men wyst erop, dat er reeds onvoldoende bevoegde loodsen zijn en men vreest, dat nog meer loodsen voor de aanlokkelijke aanbiedingen der Egyp tische regering zullen bezwijken, hetgeen tot vertraging van het scheep vaartverkeer in het Kielerkanaal zou kunnen leiden. De informateur, Prof. De Gaay Fortman, is thans bezig: de laatste hand te leggen aan zjjn regeringsprogram. Eerst de volgende week zal echter duidelijk kunnen blijken, of de vierde (in)formatiepoging, die nu weer bijna twee weken duurt, kans van slagen heeft. De informateur heeft, zoals ook zijn voorgangers deden, enige hoofdambtenaren aan het werk gezet en rap porten laten samenstellen, met name over de landbouw en over de bezits vorming. openen. Het kabinet heeft het bij het maken van de plannen zonder voor beeld moeten doen, want in de hele parlementaire geschiedenis is het nog niet voorgekomen, dat er op prinsjes dag geen nieuwe regering was. In verband hiermede is de staats secretaris van financiën, dr. van den Berge, gisteren in het torentje ge weest. In de namiddag bracht de in formateur een bezoek aan de demis sionaire minister van oorlog, ir. Staf. Hij schijnt op zoek te zijn naar een minister van landbouw in zijn kabinet, waarbij hij nog altijd op de brede basis aanstuurt. Minister Staf is landbouwingenieur en oud-secreta ris-generaal van het departement van landbouw. Hü zal met zijn veelzijdige organi satorische talent ongetwijfeld een van degenen zijn, aan wie men de be zwaarde boedel van minister Mans- holt zal kunnen toevertrouwen. De kans bestaat, dat hij deze zware taak zal willen aanvaarden, want het is bekend dat de heer Staf er geen be zwaar tegen heeft minister te blijven, maar dat hij van departement zou willen veranderen. De informateur heeft ook nog be zoek gehad van pater dr. Beaufort, lid van de eerste kamer voor de K.V.P., die hem al eens meer over de kabinetsformatie adviezen heeft uitgebracht. In de ministerraad heeft men onlangs het plan gesmeed om op Prinsjesdag, ook wanneer er nog geen nieuw kabinet mocht zijn, de Staten Generaal toch op plechtige wijze door H.M. de Koningin te doen HET COLLEGE van Rijksbemidde laars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een loonsverhoging van zes pro cent in de klein-metaalnijverheid. VAN DE DUIZEND prijzen van de Anjeractie, waarvan de trekking op 21 augustus werd verricht, zijn er tot dusver slechts 550 afgehaald. ZES POOLSE toeristen hebben in Stockholm het schip .waarmee zij reisden, verlaten. Zij vroegen aldaar politiek asiel. WEST-DUITSLAND zal in de komen de maanden ongeveer 17.000 ton boter invoeren, vooral uit Nederland en de Scandinavische landen. DE EERSTE minister van Oost-Pa- kistan, Sarkar, heeft aan de gouver neur van de provincie het ontslag van zijn regering aangeboden. DE ITALIAANSE schilder Giuseppe Fraschetti, bekend om zijn religieuze schilderstukken, is in Florence op 77- jarige leeftijd overleden. AMERIKAANSE doktoren zijn erin geslaagd dierenhuid op het menselijk lichaam over te brengen. Vroeger was dat nooit gelukt. Voor de transplan tatie is de huid van embryo's van kalveren gebruikt. OP CEYLON is, door de voorlopige afschaffing van de doodstraf, het aan tal moorden aanzienlijk toegenomen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt donder- dagavvond 23.15 uur. J Zonnige perioden, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. J Verwachting van het Belgische S Weerkundige Instituut: zwaar tot matig bewolkt met tal van opkla- J ringen. Matige, wisselende wind J S met slechts hier en daar neer- 2 slagvlagen. J Vandaag: zon onder 19.32 uur. J Maan op 0.13 uur. Morgen: zon op 5.51 uur. Maan i onder 17.17 uur. J Gisteren is het Britse schip Char les Mc Leod in de haven van Fama- gusta (Cyprus) zodanig door een ont ploffing getroffen, dat midscheeps een gat werd geslagen. De ontploffing is, haar men gelooft, door een aan het vaartuig vastgehechte mijn veroor zaakt. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. doen, het streven van Egypte om lood sen in het buitenland aan te werven, te doen mislukken. NAVO-beraad Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie zal de NAVO-raad, die woensdag a.s. te Parijs bijeenkomt, speciale aandacht besteden aan de Suez-kwestie. De Britse minister van buitenland se zaken Selwyn Lloyd zal de zitting bijwonen. Of nog andere ministers van buitenlandse zaken op deze vergade ring zullen komen, was op het Foreign Office nog niet bekend. Volgens mededelingen van Egypti sche ambassades hebben in Moskou, Athene, Parijs, Rome, Den Haag en i San Francisco een aantal loodsen en kapiteins van de koopvaardij gesolli citeerd, nadat in dc kranten adverten ties waarin lpodsen werden gevraagd, waren verschenen. Een woordvoerder van de Egypti sche ambassade in Bonn verklaarde, dat meer dan 300 loodsen, merendeels uit Noord- en West-Duitsland, doch onder meer ook uit Engeland. Frank rijk en Oost-Duitsland. naar de am bassade in Bonn hebben geschreven. Ook uit de Sovjet zijn aanmeldingen binnengekomen, vermoedelijk van loodsen, die ervaring hebben opge daan op de Russische rivieren. Westelijke waarnemers zijn van oordeel, dat de Sovjetautoriteiten waarschijnlijk de vrijwilligers hebben aangemoedigd. De afgelopen dagen is er in de Sovjet-pers scherpe kritiek geoefend op Engeland en Frankrijk, alsmede op de oude Suez-kanaalmaat- schappij, omdat zij pogingen zouden De enorme stenen scheepsboeg, die het belangrijkste onderdeel is van het nationale monument voor de Nederlandse koopvaardij, dat aan de kop van de Leuvehaven in Rot terdam wordt opgericht, is gisteren ochtend door een drijvende bok op zijn sokkel geplaatst. Het werk moest dinsdag wegens de ongun stige weersomstandigheden worden uitgesteld. De foto geeft een beeld van het op zijn plaats hijsen van de stenen kolom, waaraan het monument zijn naam „De Boeg" zal ontlenen. Vandaag viert H.K.H. Prinses Wilhelmina haar 76e verjaardag. Gisteren heeft Koningin Juliana zich naar de Ruigenhoek begeven, waar zij enkele dagen bij haar moeder zal blijven en haar verjaardag zal meevieren. Nina Ponomsp-eva. een Russische atlete, die beschuldigd was van het stelen van vijf dameshoeden in een Londense winkel en die gisteren voor de politie in Manboroughstreet moest^ verschijnen om zich te verantwoorden meldde zich niet toen haar naam werd afgeroepen. Zij was in vrijheid gelaten op borgtocht van vijf pond sterling, een bedrag dat door de Rus sische consul in Londen werd betaald, De consul zei bij die gelegenheid, dat bij er voor in stond dat zij de vol gende dag in Marlboroughstreet pre sent zou zijn. De atlete, een vermaard discuswerp ster, liet echter verstek gaan. Ze was ook niet in haar hotel. De rechter heeft thans een bevel tot haar inhechtenisneming uitge vaardigd. De NCB, die gisteren in Den Bosch zijn zestigjarig be- staan vierde, heeft dit met veel luister gedaan. Een luister die nog vergroot werd door de mededeling van de minister van land- bouw, dr. S. L- Mansholt, 5 dat twee veteranen van de boerenorganisatie, de heren A. Kuylaars, onder-voorzit- ter, en P. Vercauteren, bur- i gemeester van Clinge, be- noemd zijn tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. j Elders in ons blad kan men daar meer van lezen, even- als van de vorstelijke gift j van f 53.000, die de feesten- de N.C.B. cadeau deed aan kerkelijke instelbngen in de bisdommen Breda en Den Bosch. Een passagiersvliegtuig (DC-6B) van de Canadian Pacific Airline is met 14 passagiers en een bemanning van acht te Cold Bay op de Aleoeten neergestort. Er zijn 15 doden. Het toestel was van Vancouver op weg naar Tokio. Van de zeven overleven den zijn enkele ernstig gewond. De grote ontdekking van de we reldkampioenschappen sprint voor amateurs, welke zijn verreden op In Amsterdam is het initiatief ge nomen tot het oprichten van een ver eniging van Nederlandse televisiekij kers. Deze vereniging stelt zich ten doel de belangen van de Nederlandse televisiekijkers te behartigen. Dat wil men bereiken door invloed uit te oefenen op de programmaleidingen. De vereniging in oprichting gaat van het standpunt uit. dat zij, die voor hun amusement betalen, het recht en de macht dienen tè hebben hun in vloed op dit amusement aan te wen den. Ook zal een maandblad worden uitgegeven. Het ligt in de bedoeling omtrent de principiële vragen aan het huidige televisiebestel verbonden, via stemming onder de leden, een beeld te krijgen van wat de Nederlandse televisietoestelbezitter zelf wil, het geen dan in een rapport aan de be trokken instantie zal worden voorge legd. De Nederlandse televisietoestel- bezitters die zich voor aansluiting bij de vereniging opgeven, zal een werk programma worden gezonden Men De procureur-generaal Suprap- to heeft in Djakarta onthuld, dat het parket een onderzoek instelt naar het afwerpen van wapenen door niet-geidentifi- ceerde vliegtuigen in Atjeh. Hij bevestigde de persberichten, dat een vliegtuig in de nacht van 23 augustus j.l. twee kisten met wapens had afgeworpen in Asan Tjunda, een dorp in Oost-Atjeh. Politietroepen hebben de kisten, die twee brenguns en ammunitie bevat ten, in beslag genomen. De wapens waren splinternieuw en droegen het merk „Herstal Belgique" Aangenomen wordt, dat de wapens bestemd waren voor de „Darul Isiam" in Atjeh. Suprapto zei, dat het vliegtuig zwart geverfd was, hetgeen het moeilijk maakte zijn nationaliteit vast te stel len. Maar. zo voegde hij hieraan toe, het vliegtuig was beslist een buiten lands. Suprapto's verklaring volgde op plaatselijke nieuwsberichten, volgens welke opstandelingen van de Darul Islam pogingen deden wapens in Malakka te kopen. De voormalige gedeserteerde Neder landse militair, J. C. Princen, zal naar alle waarschijnlijkheid worden be noemd tot lid van het Indonesische parlement als vertegenwoordiger van de Indo-Europese minderheid. Princen is in 1948 uit het Neder landse leger gedeserteerd en voegde zich bij de Indonesische strijdkrach ten, die toen in een guerilla-oorlog tegen de Nederlanders waren gewik keld. President Soekarno beloonde hem met de „guerilla-medalje" voor zijn verdiensten gedurende de Indo nesische revolutie. Princen is Indone sisch staatsburger en Islamiet gewor den. Hij heeft een pelgrimstocht ge maakt naar Mekka. Volgens de wet op de algemene ver kiezingen moet de regering zes leden van de Indo-Europese minderheid aan wijzen, indien geen vertegenwoordi gers daaryan bij de verkiezingen wor den gekozen. Zestien leden van de geheime Maffia-beweging op het eiland Sicilië werden door de politie aangehouden, teneinde een einde te maken aan de bloedige vendetta, die een gevolg is van de controle over de fruitmarkt te Palermo. Onder de aangehoudenen bevindt zich de zoon van de bendeleider Tanua Alati, ook wel Gaetano Galotolo genoemd. Verder werden nog twee zonen aan gehouden van de 58-jarige Nicolo d'Alessandro, die verleden week' op het terras van zijn villa onder een regen van kogels werd neergeschoten. De beruchte Maffia-bende oefent reeds gedurende meer dan 150 jaar ®en.I?.foeii.1.Be terreur uit op het eiland Sicilië. Zij werd ten tijde van Napo- leon opgericht, en was oorspronkelijk een verbond tussen de machtigen van het eiland en sommige bandieten, die de welstellenden tegen de andere boosdoeners moesten beschermen. Machtige bende De bende rekent niet alleen op de steun van alle Sicilianen door de vrees die zij uitoefent, maar door een meer nationalistische strekking ver kreeg zij ook meer kleur en bescher mers. Daardoor is het ook te verkla ren, dat de bandiet Giuliano na de oorlog als een soort held werd be schouwd. Op de zwarte lijst van de moord aanslagen die dit jaar door de bende werden gepleegd, staan reeds meer dan twaalf doden. Tijdens de jongste week werden niet minder dan vijf handelaren neerge schoten. vijf mensen die het leven verloren in het kader van de Maffia- strijd voor de heerschappij om de stedelijke fruitmarkt van de hoofd stad Palermo. Strijd om fruitmarkt De bende op Sicilië gebruikt de laatste tijd Amerikaanse gangster methoden. Om de bescherming van de Maffia te genieten moeten klein handelaars een vaste geldsom stor ten, en indien zij een zeer goede zaak willen doen, zijn zij verplicht een percent af te staan. Het is de strijd om deze „Belastin gen", die een nieuwe Maffia-oorlog deed ontstaan. Tot einde Januari werd de stede lijke fruitmarkt gehouden op gronden die door de bende „beschermd" wer den. Toen nu deze fruitmarkt naar andere gebouwen werd overgebracht, kwam men op het grondgebied van een andere bende terecht. De ene bende wilde natuurlijk de procenten niet afstaan aan de andere. Vendetta De openlijke strijd tussen de twee benden brak, na eindeloze discussies anders is dan de Zuidtaliaanse toe eindigen van zijn zaken 's middags van die beruchte dag van de markt kwam, werd hij vanuit de omheining neer geknald door een machinegeweer. Vluchten voor de dreigende dood baat niet; dat ondervond de medewer ker van Galotolo, Salvatore Licandro, die vijftienhonderd km. van Palermo was gevlucht en aan het Comomeer in Italië neergekogeld werd. Daarna was het de beurt aan Fran cesco Greco, een groothandelaar in fruit en groenten, die werd vermoord in zijn woning te Villabate. Drie maan den later werd zijn neef en vennoot, Luigi Paparopoli op, de stoep van zijn woning eveneens neergeschoten. Twee dagen nadien telde men de vijfde dode van deze bloedige en onstuitbare ven detta. Men weet dat deze „vendetta" niets anders is dan de Zuiditaliaanse toe passing van het principe „Oog om oog, tand om tand". Het feit dat de betrokken personen ook zwijgen als de dood, wat men er de beruchte „omerta" noemt, maakt in de meeste gevallen de politie ook machteloos. Die „omerta" hangt nu ook sedert anderhalf jaar over de vendetta tus sen de twee benden. Nu blijkt men aan het hoogtepunt van deze vreselijke strijd te zijn ge komen. De een na de ander* werden zij neergeschoten: Gaetono Saccaro, Angelo Galotolo, Antonino Saccaro let op dezelfde familienamen Ni- cola d'Allesandro en Giuseppe Di Peri. Het is niet zeker, dat het politio neel optreden hieraan nu voorlopig **n einde gal hebben gesteld. hoopt de nieuwe vereniging in sep tember a.s. een bestuur te kunnen doen kiezen. Het voorlopig secretariaat is gevestigd Marco Polostraat 301, Am sterdam. In onze editie van gisteren meldden wij reeds, dat Franse troepen naar Cyprus zouden vertrekken. Een vliegtuig met Franse legerofficieren is inmid dels op het eiland aangekomen. Naar France Soir bericht, zullen vandaag of morgen 5.000 man schappen uit Marseille vertrek ken. De prefect van het departement Alpes-Maritimes, in het uiterste zuid oosten van Frankrijk, heeft verklaard, dat drie arrestaties zijn verricht in verband met de bosbranden in het departement, waar zich in de afge lopen maand 47 grote branden heb ben voorgedaan, die meer dan drie duizend ha. bos en struikgewas in de as hebben gelegd. De prefect wees er op, dat herhaal delijk bijna gelijktijdig grote branden waren uitgebroken. De buitengewone omvang van de branden weet de prefect voornamelijk aan de grote droogte in het gebied, waar sedert 10 juli slechts 5 mm. regen is gevallen. Ten noorden van Nice lopen de dor pen Clemensans en Ardouins gevaar. Er worden maatregelen getroffen om de bewoners zonodig te evacueren. Een Poolse rechtbank te Krakau heeft gisteren de Poolse „Don Juan" Wladislaw Mazoerkiwicz ter dood ver oordeeld wegens moord op vier man nen en twee vrouwen. Mazoerkiwicz, een knappe man, had aanvankelijk zijn misdaden erkend, maar later zijn bekentenis weer in getrokken. De lijken van zijn slacht offers had hij indertijd (tussen 1943 en 1955) in de rivier de Weichsel ge worpen. Hij zou door de moorden een drie en een half ton rijker zijn ge worden. de Ordrupbaan in Kopenhagen, is de kwieke 20-jarige Franse rijwiel hersteller, Michel Rousseau, die de titel verwierf door o.m. de wereld kampioen van vorig jaar, de Itali aan Guiseppe Ogna, gedecideerd te kloppen. In de tweede manche van de halve finale versloeg Rousseau de vermaarde Italiaanse sprinter Pe- senti in de sensationele tijd van 11,2 seconde. Slechts 0,2 seconde hoger dan het te Ordrup door Arie van Vliet gevestigde wereldbaanrecord. De foto toont Rousseau in volle actie (Advertentie) w De nieuwste tip voor Uw long drink: 'n TIP VAN BOOTZ De Zweden-Amerika-lijn heeft mee gedeeld, dat zij bij het Amerikaanse districts (federale) gerechtshof te New York schadevergoedingseisen tegen de Italia-lijn heeft ingediend in verband met de aanvaring op 25 juli j.l., tus sen de Andrea Doria en de Stock holm. De maatschappij zegt, dat de door haar geleden schade naar schatting twee miljoen dollar bedraagt: een mil joen voor herstelwerkzaamheden aan de Stockholm en een verlies van on geveer een miljoen dollar aan ver diensten. Bovendien stelt zij de Italia- lijn aansprakelijk ingeval van schade- vergoedingseisen van derde partijen. Mevr. G. L.-van M. die op 19 augus tus j.l. te Moncevaux door de Belgi sche Rijkswacht werd aangehouden, omdat zij in Nederland nog gevange nisstraf moet ondergaan, zou gisteren hebben moeten verschijnen voor de Luikse kamer van inbeschuldiging stelling. Deze kamer moet aan de Bel gische regering advies uitbrengen over de geldigheid van het verzoek van de Nederlandse regering tot uitlevering van mevr. L. van M. Daar sommige stukken nog niet door het ministerie van justitie wer den overgemaakt, zal de kamer van inbeschuldigingstelling daarop moeten wachten en aldus kon nog geen da tum voor de bijeenkomst worden vast gesteld. Men herinnert zich, dat het bevel tot voorlopige inhechtenisneming 21 dagen geldig is. Op het parket van de procureur- generaal te Luik is gisteren het nieu we uitleveringsverzoek voor de ex- pleegmoeder van Anneke Beekman ontvangen. Dit verzoek is, gelijk be kend. gebaseerd op het arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 22 maart jl. en de bevestiging van dit arrest door de Hoge Raad op 19 juni d.a.v. Opa Boidin, de oudste man van Den Haag, is gisteren 101 jaar geworden. Zijn hartewens, die hij enige weken geleden in een brief aan de gemeenteraad neerlegde „of ik voor mijn verjaardag niet een fantezie pakje zou mogen krijgen" is niet in vervuling gegaan. De heer W. J. van der Kolk, die hem namens de gemeente kwam feliciteren, bracht een mooie hoed voor hem mee. Toch is opa Boidin, die woont in het rusthuis Bosch en Duin in Sche- veningen, wel tevreden, want hij kreeg onverwachts nog een cadeau: een Rotterdamse con fectiefabriek heeft hem een demi-saison ten geschenke ge geven. Toen opa de hoed op en de jas aan had, zei hij „zo en nu nog een gehoorapparaat". Want dat wilde hij ook graag hebben, omdat hij moeilijk kan verstaan wat de mensen tegen hem zeg gen. Om zo'n apparaat heeft hij in een andere brief aan de raad gevraagd, maar men heeft het hem niet geschonken omdat ge bleken was, dat opa een tik keltje te doof is om er veel ge noegen aan te kunnen beleven.

de Stem | 1956 | | pagina 1