SUGGESTIE VAN DE SOCIALISTEN: SUURHOF MINISTER-PRESIDENT VLIEGENDE BOOT Ambtenaren: zes procent Vervolg Suezconf eren tie waarschijnlijk te Cairo Vier personen in hechtenis voor moord te Heer Abdulgani in Djakarta BOF VOOR VIJF NEDERLANDSE VERSTEKELINGETJES Vandaag tussentijds rapport van prof. De Gaay Fortman Koninklijk paar weer terug NEANDERTHALER-SCHEDEL Cantors plannen nopen België tot grote omzichtigheid Strenge straffen voor Amerikanen SOEKARNO IN MOSKOU Kapitein neemt hen mee om Kaap de Goede Hoop Moeder ziek in Den Haag Koninklijk jacht van Engeland niet zeewaardig? DAGBLAD VOOR Koninklijke g'f' voor Marcinelle Bezitsvorming weer aan de orde Maar Begroting in Amerika Overschot van 700 miljoen dollar Egypte ontdekt wanneer spionagegroep Bui Brennerpas weer open Ontploffing in Montreal Begrafenis kardinaal Griffin EOKA HERVAT DE STRIID Sit down-staking te Enschedé Bloemen en applaus Televisieuitsending ernstig gestoord Huis van matiglieid 96e JAARGANG No. 22233 Uitgave N. V. Uitgever* Ml). Neerlandla. C erscmj nt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk Uoofd- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad; J. M. A C. v. Dongen, C J. v. Bootegem, Mr. Dr. A J. J. M Mes, Mr H M L. de Rechter. L. J. v. t Westende, P V M Ver- eauteren. Abonn.prus on vooruitbel t 5.85 p. kwartaal, p post t 6.05, p. week (uilsi 61) niet postbestelL) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 276641. Toot God. Kaanifin ai WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln do Zeeuwse editie 1 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede. delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- tienlij ke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag versteekt. Staatwerk ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit« gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GtJES Westsmgel 98, Telefoon 2236 - Bureau vooi Zeeuwsch Vlaanderen: HUI-ST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBUBG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 3 - -X..V H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben aan het Nederlandse Rode Kruis een be langrijke gift gezonden voor de na gelaten betrekkingen van de slacht offers van de mijnramp in Marcinelle. Het bedrag dat op de girorekening 777 van het Rode Kruis voor dit doel werd gestort, is intussen gestegen tot 164.648.63. Dit geld zal in overleg met het Rode Kruis van België gestort wor den in een fonds waaruit de vakop leiding van de 450 vaderloos geworden kinderen wordt bekostigd. Het Belgische comité voor hulpver lening heeft reeds 97 millioen frank ingezameld en belangrijke giften zijn nog te verwachten. Deze foto's tonen het laatste op het gebied van van vleugels voorziene boten, ontworpen door de Duitse ingenieur Friedrich Wendel uit Hamburg. De boot rust op drie steunen (onder), die eindigen in kleineVleugels en waarvan de voorste twee een schroef dragen en de achterste als roer dienen. Zo lang de boot stil ligtrust de gehele romp in hef. water, maar naarmate het vaartuig een grotere snelheid ontwikkeltverheft zij zich verder boren het water-oppervlaktot zij de hoogte heeft bereikt, zoals op de bovenste opname. Zij glijdt dan met een minimum aan weerstand door het water. De snelheid, die de boot heeft bereikt, bij de hier getoonde vaarproeven op de rivier de Elbe is ruim vijftig km per uur. He kabinetsformatie zal vandaag vermoedelijk neer wat vlotter gaan lopen, nu H. M. de Koningin uit Korfoe is teruggekeerd. Het overleg van Prof. de Gaay Fortman heeft reeds een week geduurd, zodat hij de gegevens nodig, voor een duidelijke omschrijving van de situatie in de vorm van een tussentijds rapport, bijeen moet hebben. Behalve de landbouw is ook de bezitsvorming weer aan de orde gesteld, nl geschiedde dat eveneens bij wijze van oriënte- tend gesprek van de informateur met Ur. F. L. Polak directeur van het Centraal Planbureau. Dit laatste beschikt over alle ge gevens. die een inzicht geven in de financiële consequenties van de bezits vormingsplannen. Het bureau heeft ook een vertegenwoordiging in de commissie bezitsspreiding en heeft dus zijn aandeel bijgedragen in de beide rapporten, die deze commissie reeds heeft uitgebracht. Het ligt voor de hand, dat de informateur de Konin gin de grote lijnen zal mededelen, langs welke hij tot een nieuw rege ringsprogram denkt te komen en dat hij H.M. ook een voorlopige opzet van de samenstelling van een nieuw ka binet zal aangeven, zoals hij dit na de gesprekken met politici en technici van de laatste dagen mogelijk acht. W ens vader der gedachten Van socialistische zijde vernamen wij het volgende plan voor een kabinet op brede basis: Minister president: de heer Suurhof, die thans demissionair minister van social zaken is; sociale zaken: öe informateur Prof. Dr. De Gaay Fortman; verkeer en waterstaat: Prof. Lij'stra. die dan van het mi- n'sierie van economische zaken afstand zal moeten doen ten be hoeve van de K.V.P. Deze laatste partij zou dan haar wens vervuld zien om een van de sleutelposities in de sociaal-economi sche sector te gaan bezetten. Voorts zou dan een eind worden gemaakt aan het ministeriële leven van de A.R.- minister Algera, die als minister van Verkeer en Waterstaat in 1952 aan het bewind kwam en het Deltaplan als wetsontwerp heeft ingediend. Men neemt het deze minister in socialis tische kring bijzonder kwalijk, dat hij in de ministerraad de kapitaalsrecon structie van de K.L.M. heeft laten aannemen. Ten onrechte neemt men het de minister persoonlijk kwalijk, hoewel het gehele kabinet, waaronder de socialistische minister van finan ciën, een belangrijke rol speelt, deze mutatie heeft goedgekeurd. Uit een en ander blijkt dan ook wel, hoe in deze kabinetsplannen van de P.v.d.A de wens de vader van de gedachten is geweest. Over de bezetting van an dere belangrijke posten werd maar niet eens gesproken. Gisterenavond om zes uur is de Da kota, die het koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Irene van Kor foe naar Nederland heeft gebracht, op het vliegveld Soesterberg geland. Omstreeks tien minuten voor half zeven is het koninklijk paar in het paleis Soestdijk aangekomen. De regering Eisenhower heeft gis teren haar raming van regerings-uit- gaven en -inkomsten voor het lopende begrotingsjaar herzien Zij verwacht thans een begrotingsoverschot in juni van het volgende jaar van 700 mil joen dollar. Dit geraamde overschot is ruim 1 miljard dollars kleiner dan het over schot van 1.7 miljard dollar, waarmede de regering het begrotingsjaar 1955- 1956 op 30 juni j:l. afsloot. Gisteren is de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken bijeen geweest. Mededeling werd gedaan van het standpunt der regering omtrent de loonsverhoging 1956, inhoudende ver hoging met zes procent der salarissen met ingang van 1 september 1956. De organisaties van overheids personeel kondeji zich met het percentage verenigen, maar haar instemming kon niet worden ver kregen omtrent de voorgenomen datum van ingang. Voorts werden besprekingen gevoerd omtrent de voorstellen der regering tot verhoging der salarissen van de hogere rijksambtenaren. De bespre kingen hieromtrent zullen op korte termijn worden voortgezet. Gisteren is officieel te Londen verklaard, dat president Nasser heeft ingestemd met het voorstel van de Londense conferentie om een bespre king te hebben met de Vijflanden- commissie over het Suezkanaal. Het antwoord werd, via de Egyptische ambassade, aan de Australische pre mier Menzies, voorzitter van de Vijf- landencommissie, overhandigd. Men acht het niet onwaar schijnlijk, dat deze conferentie van de Vijf met Egypte te Cairo gehouden zal worden en vermoe delijk reeds over een week zal be ginnen, zo weet radio Parijs te melden. Een Franse woordvoerder gaf te kennen, dat het antwoord geen nieu we elementen bevatte en noch ver zoenend, noch afwijzend te noemen is. In Egyptische kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat Nasser zich niet heeft verplicht te onderhandelen op basis van het westelijk voorstel voor internationaal beheer van het Suezkanaal. Van betrouwbare zijde is verno men, dat de internationale Suezka- naalmaatschappij de niet-Egyptische loodsen zal verzoeken op hun post te t blijven, tot de commissie-Menzies j haar taak heeft volbracht. Op een vergadering van het Britse kabinet is besloten het parlement van reces terug te roepen voor een bespreking over de Suezkwestie. Een datum is echter nog niet vastgesteld. IN DE Zuidmexicaanse staat Chiapas is de Duitse antropoloog Arthur Stiltz door Chamula-Indianen vermoord. Ondanks waarschuwingen van de be volking was de geleerde toch naar het gebied der Chamula's vertrokken. IN ITALIË zal de volgende maand een driedimensionale postzegel worden uit gegeven, waarvan men, zonder speci ale bril, de derde dimensie zal kun nen zien. een elektrotechnicus Uit Lourdes, heeft verklaard een toe stel te hebben uitgevonden, waardoor hi.i de televisie-uitzendingen van de Britse radio-omroep rechtstreeks over een afstand van meer dan 900 km kan ontvangen. DE ZUIDSLAVISCHE autoriteiten hebben een vervolging ingesteld te gen een Italiaanse scheepvaartmaat schappij, die zich ten nadele van de Zuidslavische staat zou hebben schul dig gemaakt aan de ongewone diefstal van onderzeese telegraafkabels. Die maatschappij zou meer dan 179 km. kabel hebben opgevist. IN HET MIDDELSTE en het noorde lijk gedeelte van het Japanse eiland Kioesjoe hebben zich door slagregens overstromingen voorgedaan, die het leven van negen personen hebben ge vergd. Duizenden woningen zijn on dergelopen. ER ZIJN weer twee klandestiene zen ders opgespoord, nl. één te Enschede en één te Zuidhorn. DE DUITSE vliegtuigindustrie ver wacht binnenkort 1 000 militaire vlieg tuigen uit het buitenland, welke zij voor de nieuwe Duitse luchtmacht zal len J Weersverwachting van het KN Ml tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Enkele buien, maar ook opkla- ringen. Matige, nu en dan krach- tige wind tussen zuidwest en l noordwest. Weinig verandering in temperatuur. J Verwachting van het Belgisch Weerkundig instituut: Matige wind uit het westen. Af- wisselend zwaar bewolkt met op- klaringen. Op sommige plaatsen neerslagvlagen. Vrij fris weer. I Vandaag: zon onder 19.36 uur. I Maan op 23.10 uur. I Morgen: zon op 5.50 uur. Volgens sommige inlichtingen i ven van Zeebrugge. plus een Beigi- heeft de Belgische regering blijk gegeven van grote omzichtig heid ten aanzien van de plan nen voor de instelling van een goedkope transatlantische scheepvaartdienst met Zeebrug ge als Europese eindhaven. Er wordt niet bevestigd, dat Can tor van de regering der Ver. Staten de toezegging heeft gekregen, dat zij de helft van zijn bouwprogramma, dat voor twee schepen op 260.000.000 dollar wordt geraamd, zal financie ren. Voorts zou het aarzelen van Belgi sche zijde toe te schrijven zijn aan de hoge uitgaven, welke de goedkeuring van het plan met zich zou brengen, namelijk anderhalf miljard Belgische frank voor de inrichting van de ha- sche deelneming van dertig percent in de financiering van de twee sche pen. De onderhandelingen zullen worden hervat bij de terugkeer van Cantor in de Verenigde Staten, tegen het ein de van de volgende week. De Brennerpas, die sinds 25 augus tus voor het weg- en treinverkeer ge sloten is geweest, is thans weer open. Een leger arbeiders heeft het puin waarmee de verkeersweg en de spoorlijn over een lengte van zestig meter bedekt waren, verwijderd. De Brennerpas werd op 25 augustus tus sen Ponte Gardena en Capo Dazzo (aan de Italiaanse kant van de pas) door een grondverschuiving geblok keerd. De krijgsraad van het Amerikaanse leger in de Duitse stad Wuerzburg heeft, na een verhoor van drie we-1 ken, het vonnis levenslang uitge sproken tegen vier van de zeven Amerikaanse neg er-militair en, die op 9 juli j.l. bij het stadje Bamberg gezamenlijk een vijftienjarig Duits meisje overvielen en aanrandden. iiHiHiiHiiiiitiyiiiyuuMiMiM «De drie anderen hoorden zich ver oordelen tot een gevangenisstraf van 40 jaar. De foto laat zien, hoe, van rechts naar links, James Gordon (23), James E. Wilson (18) en Meivin S. Carter (24) na hun veroordeling (resp. tot levenslang, 40 jaar en levenslang) het ge bouw van de krijgsraad verlaten, onder bewaking van een lid van de Amerikaanse militaire politie Vier personen die, verdacht van de moord op de rijwielhandelaar J. Moh- nen te Heer zijn aangehouden, zijn in voorlopige hechtenis gesteld. Tegen hen is een aanklacht van moord, medeplichtigheid en aanstich ting tot moord ingediend. Het gerech telijke onderzoek is nog in volle gang. De vroegere knecht H. N. heeft be kend zijn vrienden, de 18-jarige J. v. G. en de 23-jarige M. S. meermalen te hebben aangezet om Mohnen om het leven te brengen en met hen het plan tot de moord uitvoerig bespro ken te hebben. De beloning van 20.000.die hij, naar hij reeds heeft erkend, de moor denaars in het vooruitzicht stelde, zou hij hebben willen fourneren uit de bloeiende zaak van de heer Mohnen, waarin hij dan met de weduwe van het slachtoffer zeggenschap hoopte te verkrijgen. De herkomst van de sleutel, waar van N. ook heeft toegegeven deze de daders in handen te hebben ge speeld, staat echter nog niet vast. Men Een zware ontploffing heeft giste ren een blok van zestien woningen in een buitenwijk van Montreal ver nield. Acht mensen woi'den vermist. Men vreest, dat zij om het leven ge komen zijn. Voorts zijn er 15 gewon den. De ontploffing is vermoedelijk ont staan door gas, dat ontsnapte uit een hoofdleiding, die arbeiders bij onge luk hadden beschadigd. is bezig de echtgenote van de heer Mohnen te verhoren. De revolver waarmede de moord is gepleegd, blijkt niet afkomstig te zijn uit het huis van Mohnen, maar door N. in het buiten land te zijn gekocht met geld, dat hij door kleine diefstallen heeft bijeen gekregen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van de heer Mohnen zal geschieden a.s. donderdag te Vylen (Vaals), de geboorteplaats van het slachtoffer. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, die in Londen de Suezconferentie heeft bijgewoond, is terug in Djakarta. Hij werd verwelkomd door de minister president en leden van het corps di plomatique. Zoals bekend, heeft het leger ge tracht hem op 13 augustus juist voor zijn vertrek naar Londen te arresteren, omdat ook hij be trokken zou zijn in bepaalde cor ruptiezaken. Toen hem gevraagd werd naar deze zogenaamde „13 augustus-affaire", zei Abdulgani: „Afwachten". Hij zal eerst aan de regering ver slag uitbrengen over de Londense con ferentie en daarna opheldering geven over de 13-augustus-affaire. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hij zich daarna bij het Indonesische ge zelschap van Soekarno te Moskou zal voegen, aldus een officiële woordvoer der van de Indonesische regering. Spionage In Egypte is officieel bekendge maakt, dat er zes leden van een „ge vaarlijke spionagegroep, onder lei ding van James Swinburn van het Arabische persbureau" zijn gearres teerd. De betrokkenen zouden hebben ge werkt voor de Britse geheime dienst en hun instructies van de Britse am bassade te Cairo hebben ontvangen. Deze Britse ambassade noemt deze beschuldigingen ,,vals en ongegrond." Duizenden rouwenden hebben gis termorgen in de straten van Londen bij de Westminster kathedraal gebe den, toen het stoffelijk overschot van de dezer dagen overleden kardinaal Bernard Griffin, aartsbisschop van Westminster en hoofd van de Rooms- Katholieke kerk in Engeland, in zijn graftombe in de kathedraal werd bij gezet. Ruim vierduizend mensen woonden de plechtige Requiemmis bij, die ter intentie van de dode binnen werd opgedragen. De aartsbisschop van To ronto, kardinaal James Mc Guigan en de bisschop van Rijssel, kardinaal Achille Lienard, waren voor de plech tigheid overgekomen. Bij de tombe prees aartsbisschop Grishaw van Bir mingham de overledene als „een lechtschapen man, een leider zonder vrees, een groot en heilig priester". Bijna op de dag af honderd jaar nadat in het Neander-dal bij Dus- seldorp het skelet van de Neander thaler-man (homo Neanderthalen- sis) werd gevonden, heeft deze voorwereldlijke mens een vrouw gekregen. De foto toont n.l. haar schedel, die na een overstro ming in de buurt van het Hessische dorpje Rhuenda uit de aarde te voorschijn kwam. Professor Eduard Jacobshagen, die de schedel heeft onderzocht, is ervan overtuigd, dat deze niet minder dan 120.000 jaar oud is en behoort bij het skelet van een op ongeveer veertigjarige leef tijd overleden Neanderthaler-vrouw. Voor het eerst sedert het einde van het bestand, dat de Eoka op Cyprus gedurende elf dagen onderhield, is gistermiddag een bom ontploft in het huis van een Grieks-Cypriotisch gezin te Larnaea op zuidelijk Cyprus. De bom veroorzaakte enige schade, maar geen persoonlijke ongevallen. Al het verkeer van motoren en fiet sen in Nicosia is tot nader order verboden tussen 's avonds zeven uur en 's morgens vier uur. De burge meester heeft een dag huisarrest ge had. De Britse autoriteiten hebben be loningen uitgeloofd voor iedere Cy prioot. die kan helpen bij het opspo ren van verborgen wapens. Bij de confectiefabriek P. J. Blom N.V. te Enschedé zijn gisterenmiddag circa 400 meisjes, onder wie een aan tal Duitse, van de naai- en strijkzaal in staking gegaan. Het conflict is ont staan door verschil van mening over de toepassing van de zes procent loonsverhoging. De meisjes zijn wel in de fabriek gekomen, doch hebben het werk niet hervat. Het bedrijf 500 man personeel ligt nagenoeg stil. „Groeten aan de Illustere zoon van het Indonesische volk, president Soekarno. Welkom, dierbare gasten uit Indonesië". Dat zijn de opschriften in de straten van Moskou, waarmee Soekarno welkom werd geheten. vechter tegen het kolonialisme Ook om zijn grote kennis van filosofie, geschiedenis van de nationale vrij heidsbewegingen in Europa, Amerika en Azië, en rechtswetenschappen, werd hij geroemd. De straten in Moskou zijn versierd met vlaggen en wimpels met Russi sche en Indonesische opschriften. Ui teraard ontbreken ook de levensgrote portretten van Soekarno niet. Kinderen boden bloemen aan en. duizenden Moskovieten begroetten de gasten hartelijk, toen zij door de stra ten naar het Kremlin reden. Dinsdagmiddag kwam de Indonesi sche president op het vliegveld van Moskou aan. Alle Russische „notabe len" waren present: de president van het presidium van de Opperste Sov jet, Worosjilof, premier Boelganin, partijsecretaris Chroesjtsjef, Malenkof de minister van buitenlandse zaken Sjepilof, en tal van anderen. Nog maar nauwelijks waren de volksliederen op het vliegveld verstorven en had Soekarno de erewacht geïnspecteerd, of hem wachtte een eredoctoraat in de Moskouse universiteit. Bij die gelegenheid hield het lid van de academie Miti een toespraak, waar in hij alle voortreffelijke eigenschap pen van Soekarno zoals die ook waren belicht in de Prawda naar voren bracht. En dus was Soekarno eens te meer de sterke en onbuigzame Vijf jonge Nederlandse ver stekelingen, die uit Australië naar Den Haag, waar hun moeder ziek ligt, trilden te rugkeren, hebben geboft. Kapitein W. B. Thompson van het Australische passagiersschip „Oron- tes", waarop de kinderen zich in Fre- mantle hadden verstopt, heeft in Dur ban meegedeeld de kinderen mee te nemen naar Londen, waar de Neder landse consul wel verder voor hen zal zorg dragen. Wegens de Suezkanaal-crisis vaart het schip rond Kaap de Goede Hoop. De verstekelingen zijn de 21-jarige Anna Zandvliet, haar zusje Paulina (6) en haar broertjes Adriaan (12). Gerard (9) en Robert (8). De kinde ren, die twee jaar geleden met de ou ders naar Australië waren geëmi greerd, wilden weer bij hun zieke moeder zijn, die naar Den Haag was teruggekeerd. Ook vader Zandvliet zou ziek zijn. Gouden hartjes Anna vertelde hoe hun avontuur was begonnen. „Ik had een plan. Wij gingen aan boord van de „Orontes", tegelijk met ander bezoek en ik liet de kleintjes het schip zien. Toen het bezoek van boord ging, nam ik de kinderen mee naar een achterdek en daar verstopten we ons. Het was onze enige hoop. We hadden geen kleren of wat dan ook bij ons. De kinderen hielden zich stil en fluisterden niet, ook niet toen het schip de haven uit voer". Kapitein Thompson vond dat de kinderen „gouden hartjes" hadden. Zij zijn allemaal nog minderjarig en kun nen niet vervolgd worden. „Als het aan mij ligt, zullen we ook tegen het oudere meisje geen vervolging instel len", zo voegde hij er aan toe. De moeder, mevrouw Zandvliet, is in middels per telegram op de hoogte gesteld van de komst van haar kin deren. Door een ernstige storing in de televisiezender te Lopik is gisteren avond het televisieprogramma, dat de N.C.R.V. zou uitzenden, niet uitge zonden. De storing was een der ern stigste, die de Nederlandse Televisie tot dusverre heeft ondervonden. De PTT is inmiddels met de her stelwerkzaamheden begonnen en hoopt de zender vandaag weer be drijfsklaar te hebben. In Poznan (Polen) is een ,,huis van matigheid" geopend om hulp te ver lenen in de strijd tegen de toeneming van dronkenschap. De „Daily Sketch" heeft, on der een reusachtige kop melding gemaakt van geruchten, volgens welke de „Brittannïa"het jacht van koningin Elizabeth van En geland, aan boord waarvan prinses Margaret vandaag naar Oost-Afrika zal vertrekken, niet zeewaardig is. Volgens het blad zijn in de minder dan drie jaar, dat de Brittanniadie 2.000.000 pond sterling (ruim twintig miljoen guldenheeft gekost in dienst is, tot een bedrag van 140.000 pond (on geveer anderhalf miljoen gul den) herstellingen aan het jacht uitgevoerd. Het plan is, dat de hertog van Edinburgh met de Brittannia naar Austra lië zal reizen.

de Stem | 1956 | | pagina 1