Politieke discussies worden aanmerkelijk ruimer Miljoenendans om de beste benen Tevreden Reden Het Wespennest Fransen verdringen elkaar aan de stralende Rivièra Indrukken uit de Sovjet-Unie en een Oostelijke cocktaü Frans voetbal bij kunstlicht Clubzorgen Ook daar: op soek naar de son RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 Democratisering nog maar alleen in de hoogste regionen Het volk verlangt naar gesprek Pols van hoogste wolkenkrabbers Onder Are de Triomphe kon men een kanon afschieten „In Nederland regent het altijd" BOEKENPLANK H. Hart De H. Philomena door David Duncan TELEVISIE-PROGRAMMA'S >5 - De rode sterren op de torens van het Krem lin lichtten reeds tegen de vallende avond, toen onze wagen aan de ingang van het bolwerk van de Russische macht stopte. Een in blauw uniform gestoken politieman wierp een vluchtige blik op onze uitnodi ging en salueerde ten teken, dat wij het heiligdom mochten binnengaan. Het was de tweede keer, dat wij het met bolle keien geplaveide binnenhof van het Kremlin op- gingen. De eerste keer had de politieman nauwelijks naar ons toegangskaartje geke ken en hadden wij de indruk, dat wij ons ook met een oud tramkaartje toegang had den kunnen verschaffen tot de plek, die enkele jaren geleden nog voor gewone stervelingen ontoegankelijk was. Met foto toestellen gewapende kijkers trekken er nu in drommen door de poorten. Kieken, die zij er maken van de gouden koepels der drie kathedralen en van de groenwitte gevels van het lius van de Opperste Sowjet en van het domen der opperste leiders, dienen als illustratie van het veranderde uiterlijk van het regiem. Dat uterlijk is een tikje menselijker geworden, zo meende een collega de verandering te kunnen ken schetsen. Die indruk kregen wij ook uit het toneel, dat zich voor ons opende, toen wij de marmeren trap waren beklommen, die naar de zaal van Sint Georgius voerde. Daar stond in het felle licht, dat van de witte marmeren wanden weerkaatste, de hele leidersploeg met de gulste lach op het gelaat: Boelganin, Chroesjtsjef, Malenkof, Mikojan, Sjepilof, Zjoekof, Perwoechin. De ontvangst, waartoe wij uitgenodigd wa ren, was ter ere van een Oostduitse delegatie. Grotewohl en Nuschke stonden er met gezichten vol van een zure ernst tussen en alleen Ulbricht scheen zich op zijn gemak te voelen. Het was een oostelijke cocktail. Het diplomatieke parket van Mos kou wordt namelijk door westelijke diplomaten gemeden, wanneer door hen niet erkende gasten op de ere plaatsen zitten. De westelijke pers daarentegen was op volle sterkte aan wezig. Zij is nu kind aan huis in de betaamde Georgius-zaal, waar de ridders van de tsaristische Georgius- orde in gouden letters in de wanden zijn gegrift, want cocktails zijn in Moskou in koers gestegen als bron nen van informatie. In de woningen van de westelijke diplomaten plegen de Sowjet-groten joviaal met de pers mannen te converseren. In de ridder zaal echter waren wij gescheiden van de groten door zwaar met wodka en kaviaar beladen tafels. Daarachter hield Chroesjtsjef, breed en resoluut gebarend en met zelfverzekerde lach op het gelaat, een rede, waarin hij met kwinkslagen, die stuk voor stuk insloegen, de zo bekende stel ling verdedigde, dat de Duitsers het zelf maar over hun eenheid eens moesten worden. Joviaal Etend, drinkend en lachend hoor den de gasten toe. Een voortreffe lijk ballet, een zangkoor en een paar acrobaten doorbraken de plechtige sfeer, die van het marmer straalde. De gesprekken werden los en vrien delijk en de woordvoerder van bui tenlandse zaken, Iljisjef, die in Gene ve nog zo nors en machinaal met onze vragen omging, klopte ons nu joviaal op de schouder. Slechts een maal zagen wij een Russische colle ga een werkelijk boos gezicht trek ken. Dat was toen de vraag viel, of de hele nieuwe sfeer een gevolg was van Russische angst voor een oorlog. Angst kon in Rusland niet bestaan en een ding was voor alle Russen zeker: wanneer het tot een nieuwe oorlog zou komen, dan zou Rusland die winnen, zo zei hij in vol le overtuiging. Ziedaar een „snapshot" van de nieuwe omgangsvormen in Moskou. Deze blijven niet besloten in 't politieke milieu. De bezoeker be merkt, waar hij kans heeft met een rus-in-de-straat te praten, dat men hem met een open hartelijk heid tegemoet treedt en dat men het als een verlossing uit een klemmende ban ondervindt, dat men weer vrijuit met buitenland se bezoekers kan spreken. De Russen zoeken dit gesprek. In de metro van Moskou, in een park in Soechoemi, in een openlucht restaurant in Alma-Ata, op de step pe van Koestanai werden wij aange klamp door mensen, die in moeilijk Engels of Duits een gesprek zochten. Trouw aan systeem Doorgaans uitten zij vrijuit hun kri tiek, nochtans zonder hun systeem af te vallen, en bleken zij hunkerend naar informaties over de toestanden in het westen. Hun beeld daarvan was menigmaal verwrongen, zodat het moeilijk was tot een gedachten- wisseling te komen. Velen zagen in een schildering van het welzijn van een Nederlandse arbeider niet meer dan propaganda, anderen zeiden ge lovig, dat men binnen een jaar of vijf ook in de Sowjet-Unie zover zou zijn. Overal waar wij gesprekken kon den voeren, trof het ons, dat de nieuwe koers wordt toegejuicht en dat men de hoop koestert, dat vele nog knellende banden geleidelijk aan losser zullen worden geknoopt. De kritiek richtte zich bij voorkeur op de bureaucratie, die in het monster apparaat van de staat welig is gaan tieren en kennelijk verstarrend heeft gewerkt, dit soort kritiek is overi gens een door de partij gestimu leerd verschijnsel. Niet alleen ontle nen er „krokodil" en alle conferen ciers hun grappen aan, maar wij za gen nu ook filmjournaals, eaaraan alle verantwoording afschuivende ambtenarij op de korrel werd geno men. Uit vele gesprekken moesten wij concluderen, dat deze mode-kri tiek niet aan haar doel voorbij schiet: men bespeurt, dat er een vertrouwen gegroeid is, dat de nieuwe leiders aan deze verstarring een einde zul len maken. Voorts menen wij te mogen con cluderen, dat de vredesleuzen, die het regiem alom heeft verspreid, hun uitwerking niet hebben gemist. Deze voor de westelijke bezoeker dode en nietszeggende leuzen blijken vo rode Russen, die er enkele jaren mee be stormd zijn, een levende inhoud te hebben gekregen. Zij worden in de gesprekken als het ware tot het le ven gewekt en niet zelden waren wij verbaast met welk een overtuiging eenvoudige mensen het woord „vre de" in de mond namen. aan verbonden zijn. De tactiek is dan ook de „democratisering" mondjes maat toe te passen, daar het anders moeilijk zou kunnen worden de za ken in de hand te houden. Dat is enkele jaren geleden al wel gebleken bij de bestorming der warenhuizen, die duidelijk maakte, dat het indus triële apparaat nog bij lange na niet is opgewassen tegen de honger naar goederen. Een nog ernstiger verschynsel voor de partij leken de stemmen, die zijn opgegaan voor het stichten van een tweede politieke party. Het partij-or gaan „Prawda" heeft deze richting van de politieke discussies, die na de ontluistering van Stalin met on gekende levendigheid zijn ontvouwd, resoluut de pas afgesneden. De partij heeft deze discussies, die niet alleen de politieke leiders, maar ook het gewone volk en vooral de jeugd bezighouden, tot dusver echter in de hand weten te houden. Haar toeleg om het systeem en de begin selen der Sovjet-maatschappij buiten schot te houden schijnt voor het ogenblikgelukt. De partij schijnt in de eerste fase van de destalinisatie de harde proef, waarvoor zij gesteld werd met succes te hebben doorstaan. Stalin De onluistering van Stalin persoon lijk schijnt overigens ergens in dit proces van liberalisatie te zijn blij ven steken. Stalins beeltenis is op tal van plaatsen verwijderd uit de galerij van partij-inkonen, die men overal ontmoet. Maar op andere plaatsen prijkt hij nog in zijn oude glorie. Standbeelden draagt men jiet zo ge ruisloos naar de politieke zolder als schilderijen. Stalin-standbeelden zijn nog altijd talrijk, evenals groepen, die Lenin en Stalin tezamen uitbeel den. Hun aantal viel ons bijzonder van de Opperste Sowjet. Deze „zat" juist in de dagen van ons bezoek aan Moskou en discussieerde over amendementen op een wetsontwerp tot verbetering der pensieoenen. Er komt iets van een echte par lementaire stijl in", zo werd ons ge zegd. Buitenlandse waarnemer in Moskou zijn ervan overtuigd, dat het hier op gang gebrachte proces niet meer te stuiten is en dat de partij inziet, dat er grote gevaren voor haar op in Georgie, maar daar werd ons dan ook getuigd, dat de bevolking bereid was geweest hen tegen beel denstormers te verdedigen. In Mos kou groeit nog elke middag de ein deloze slang van mensen, die twintig treden diep in de bunker van rood marmer op het Rode Plein willen af dalen om Lenin en Stalin in hun gla zen doodkisten te zien. Stalins naam staat in het rode marmer van het mausoleum naast die van Lenin ge grift. Stalin is de geschiedenis in ge gaan en de kilometerlange rij van mensen, die zich iedere middag rond de muren van het Kremlin slingert, bewijst dat zijn naam niet meer kan worden uitgewist. De politieke discus sie in de Sowjet-Unie schijnt echter al aan de persoon van de ontluiste de voorbij te zijn en zich te richten op meer vrijheid en meer welvaart, die het volk in de nieuwe periode hoopt te winnen. Aan de miljoenendans rond de sterkste benen zou men niet zeggen, dat drie kwart van de Franse profclubs tot over de oren in de financiële zorgen zitten en vaak niet weten hoe ze hun spelers op tijd moeten betalen. Desondanks hebben Nice, Reims en Monaco resp. 33 miljoen 31 miljoen en 22 miljoen Fr. frs. uitgegeven om hun eerste elftal profs te kom- pleteren. De handel in voetbal lers is nu afgelopen en zondag j.l. is de feitelijke competitie begonnen. Moeizame strijd Het nieuws van dit seizoen is in de eerste plaats, dat de voornaamste wedstrijden voortaan in de avond- Onlangs hebben ingenieurs de pols gevoeld van het 442 meter hoge Empire State Building de trillingen in het gebouw, die in hoofdzaak door de wind wor den veroorzaakt en zij con stateerden, dat de „polsslag" normaal was. Om dit experiment te kunnen uitvoeren werd door ingenieurs van de Minneapolis-Honeywell Company een uiterst nauwkeu rige gyroscope in het midden van de 35e verdieping opgesteld; het gebouw heeft 102 verdiepin gen. Door middel van elektro nische metingen, die werden overgebracht naar een regis treer apparaat, dat op 16 kilo meter afstand stond opgesteld, kon worden vastgesteld, dat het bouw een natuurlijke trilling van tussen de zeven en acht polsslagenper minuut heeft. Bij andere New Yorkse gebou wen, die ter vergelijking wer den onderzocht, was het aantal trillingen 50 of meer per mi nuut. Ofschoon het bij het doen ran deze proef niet in de bedoe ling lag vast te stellen hoever het gebouw bij deze trillingen uitslaat, kon dit toch uit de re sultaten worden opgemaakt. Bij het Empire State Building was de uitslag nooit groter dan 2/3 centimeter ten opzichte van het middelpunt. Volgens de betrokken ingeni eurs is geen enkel gebouw vol komen stabiel en het Empire State Building komt het maxi mum van de mogelijke stabili teit zeer nabij. Een en ander is in belangrijke mate toe te schrij ven aan het feit dat deze 365.000 ton zware wolkenkrabber een elastisch stalen skelet heeft, dat het gebouw in staat stelt toe te geven aan zware windstoten en tegelijkertijd de gevolgen van de daardoor veroorzaakte druk tot een minimum te beperken. De bij deze proef gebruikte gyroscoop was honderden malen gevoeliger dan de gewone gy roscopen: er kunnen bewegin gen mee worden geconstateerd die 3.000 maal langzamer zijn dan die van de uurwijzer van een horloge. Democratisering Buitenlanders in Moskou, die de ontwikkeling enkele jaren lang van nabij hebben kunnen gadeslaan, spra ken de overtuiging uit, dat de „de mocratisering" veld wint. Het woord moet daarbij goed verstaan worden. Het proces speelt zich namelijk nog vrijwel geheei in de hogere gelederen der partt af. Er is, naar deze waarnemers ons verzekerden, een groeiende publieke mening, die voortkomt uit de derde generatie, die bin nen het systeem is opgevoed. De partij kan deze groeiende publie ke mening niet meer naast zich neerleggen. Zij wordt er hoe lan ger hoe meer op gericht deze me ning te verkennen en haar daar mee tot gelding te brengen. Dit is volgens de waarnemers ook reeds merkbaar in de werkmethoden (Van onze Parijse correspondent) In vele vakantiecentra van Frankrijk staan de hotels en pensions vrijwel leeg. Tienduizenden Parijzenaars en buitenlan ders die voornemens waren hun vakantie door te brengen in Bre- tagne, in Normandië en in de Alpen zijn er „weg geregend". Hals over kop zijn ze naar de Rivièra doorgereisd- Aan de Cöte d'Azur is dan ook geen plaats meer. Alle hotels en pensions zitten prop vol en met grote haast zijn zelfs de badkamers voorzien van bed-' den. De bungalow- en tentenkampen konden op 15 augustus geen nieuwkomers meer bergen en honderden landgenoten hebben van de nood een deugd moeten maken. Overal hangt het bordje „COM PLET". Op het strand moet ge over duizenden baders heen stappen om tenslotte na lang zoeken en vele val partijen ruimte te vinden om u uit te strekken. Nooit tevoren hebben de toeristenbedrijven aan de Rivièra zul ke briljante zaken gedaan. Zelfs het simpele dienstbodekamertje ergens hoog in de nok is geld waard. In Monaco staat men elkaar eveneens op de tenen. De Fransen mopperen over de buitenlanders die tevoren heb ben gereserveerd en zodoende de bes te kamers konden wegpikken. De we gen rond Nice, Toulon, Cannes, Juan- les-Pins en Monte-Carlo zitten voort durend verstopt met auto's en bussen vol toeristen. De snelste wagens zijn genoodzaakt voort te treuzelen met een kruissnelheid van twintig kilo meter per uur. In de trein Parijs- Vintimille moet ge plaatsen reserve ren of onverbiddelijk uren blijven staan. De Fransen, die eveneens weken en maanden regen, wind en guur weer hebben gekend, zoeken nu in hun vakantie de zon op en laten oo'; al hebben ze elders, in het re- gengebied, gereserveerd - gaarne ver stek gaan. Nog maar een betrekke lijk klein aantal Franse reizigers trekt naar het buitenland, hooguit vijf op de honderd. Het inmiddels weer duurder geworden paspoort, 2400 frs., remt 't internationaal toe risme sterk af. Zij, die niet tegen de ze uitgave opzien vertrekken bij voor keur naar Italië en Spanje, de zon tegemoet. Nederland heeft nu een maal de roep, dat het er altijd re gent, Belgie is te dichtbij. Duitsland en Oostenrijk komen in trek en de dure toerist gaat natuurlijk naar Mos kou of de Canarische eillanden. De groepsreizen naar het buiten land zijn in het algemeen goed ver zorgd maar peperduur, hetgeen ook alweer remmend werkt. Daarnaast leven Jacques Dupont en Jean Du- rand nog altijd in de vaste over tuiging dat men alleen in Frankrijk goed kan eten. Opmerkelijk is de voorkeur voor zee en strand. Alle agentschappen boeken meer klanten voor het strand dan voor bos en ber gen. De anders zo drukke hoofdstad wordt nog slechts bevolkt door een paar honderdduizend toeristen, veel al buitenlanders en de lieden, die hen moeten verzorgen. Vooral op 15 augustus, als de ene helft van de Parijzenaars vertrekt voor vakantie en de andere helft nog niet terug is, biedt de Lichtstad een trieste, troos teloos stille aanblik. Dit jaar kon men onder de Are de Triomphe een kanon afschieten in de richting van de Tuileries zonder iemand te raken. Overal is voldoende hotelruimte. Hoe wel nauwkeurige cijfers nog ontbre ken heeft men de indruk, dat er min der buitenlandse toeristen zijn dan voorgaande zomers. Ook vele buiten landers, vooral de Nederlanders pre fereren de Rivièra. De luxe hotels in Parijs hebben al heel weinig te doen. Vele restaurants, die een eigen klantenkring hebben zijn nu gesloten. Ook vele winkels zijn dicht. uren zullen worden gespeeld. De voornaamste voetbalvelden zijn daar toe voorzien van een speciale neon verlichting. Waarom al deze extra kosten? Op de eerste plaats omdat anders het competitieprogramma vermoede lijk weer niet tijdig kan worden af gewerkt. Bovendien heeft men deze nieuwe, dure oplossing gekozen in de hoop meer publiek aan te trekken. Vele Fransen zijn niet genegen om op de zondagmiddagen thuis te blij ven teneinde hun elf favorieten te zien winnen of verliezen. Liever trek ken ze de campagne in. De organisa toren hopen in de avonduren meer publiek te trekken, hetgeen ook wel nodig is om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Een duidelijk voor beeld is de eerste wedstrijd Toulon- Aix (18 aug.) die slechts werd be keken door nauwelijks drie duizend personen, hetgeen niet meer dan 800.000 Fr. frs. in de lade bracht, geheel onvoldoende om de kosten te dekken. De meeste wedstrijden om het kampioenschap, 18 aug. begonnen om drie of vijf uur. De publieke be langstelling was niet buitengewoon hetgeen wel te verklaren is, omdat vele supporters met vakantie zijn. In siders geloven daarentegen niet of nauwelijks, dat de wedstrijden bij kunstlicht meer zullen opbrengen en iedereen vraagt zich inmiddels at wanneer het Franse beroepsvoetbal als een kaartenhuis zal inéén storten. Tal van ploegen, waaronder zelfs de grootsten van de eredivisie houden zich maar moeizaam staande en het feit, dat diverse bekende spelers dienst moeten verrichten in Noord- Afrika en door andere, duur aange kochte krachten moesten worden ver vangen, maakt de algemene toestand niet eenvoudiger. V eranderingen De meeste ploegen van de eerste divisie verschijnen met een nieuw elf tal. St. Etienne heeft nog altijd de hoop gevestigd op de kleine man uit Breda, Kees Rijvers, die beter in vorm is dan ooit tevoren. Voor zeven miljoen heeft St. Etienne voorts be slag weten te leggen op Lefèvre. Nice komt met drie nieuwe spelers uit, die in totaal 25 miljoen hebben ge kost. Lens doet het wat mjnder met twee nieuwe sterren waarom men,, maar" 13 miljoen heeft moeten be talen. De Harder, die geen kans ziet voordelig te repatriëren blijft ook dit jaar voor Bordeaux spelen. Zijn ploeg hoopt dit jaar in de eerste divisie te komen, hoewel ook Lille hiervoor goede papieren heeft, temeer omdat het beslag wist te leggen op de emi nente spelers Devlaeminck (inge ruild tegen twee andere spelers plus zeven miljoen frs.) Baratte en de Pool Novotasky. Straatsburg komt met vijf nieuwe krachten uit, Metz met twee en Rennens met drie. De enige ploeg in de eerste divisie, die geen verandering noodzakelijk acht te is Racing Paris. Reims trok Vin cent, Fontaine en Maouche aan, maar het verloor de beroemde Kopa, waar voor Madrid vijftig miljoen betaalde. Met Nice blijft Reims de grote can- didaat voor het kampioenschap. Scooters De voorzitter van Racing kenschets te het probleem met weinige woorden „Telkens als er een skooter wordt verkocht verliezen we twee kijkers". Wiskundig is dit wellicht onjuist, maar hij illustreerde er het grote probleem van het beroepsvoetbal mee. Maar al die auto- en skooter- rijders willen liefst voor donker thuis zijn. „Misschien kunnen we ze op vangen in de avondwedstrijden...." Van de 38 ploegen, die om het kam pioenschap van Frankrijk zullen strij- den zijn er nu al 22, die over avond verlichting beschikken. Er zijn pes simisten, die beweren, dat men niet avondwedstrijden ook een aantal (trouwe) toeschouwers zal verliezen. Inderdaad is dit waar. Madeleine wil nog wel net goed vinden, dat haar Jean of Jacques zijn middag opoffert aan de voetbal, maar ze dreigt moeilijk te worden als hu z'n avond langs de lijn doorbrengt. (Advertentie) Van ouds de héél bekende VIRGINIA! In twee keurige boekjes, die zeer stellig aan hun doel zullen beantwoor den: verdieping van onze devotie tot het H. Hart. In het eerste deeltje verklaart Jac. de Rooy S.J. de H.Hart-devotie uit de H.Schrift, de traditie en de liturgie. Het tweede deeltje geeft gebeden uit alle eeuwen vanaf het Oude Testament tot op heden. Juist nu, vlak na het verschijnen van 's Pausen encykliek over het H. Hart, waarin met nadruk betoogd wordt, dat deze devotie nog volkomen modern is, zijn deze brochuurtjes welkom hulpmiddel om de „ware godsvrucht" tot het H. Hart te ver spreiden. (Uitgaven „De Heraut van het H. Hart", Nijmegen). J.H. Dit bescheiden boekje van pater J. v.d. Velden heeft ten doel St. Philomena te doen kermen als de Heilige van vele grote Pausen, van vele grote heiligen en van duizenden vrome christenen in de vorige eeuw en van weer nieuwe duizenden in on ze eeuw. Wij hopen met de schrijver dat zijn brochure velen tot vurige vereerders zal maken van St. Philomena. (G.G.G. No 666). J.H. 15) ie dat je niet kón vertel len wie je bent? zei ze. Haar ogen werden groot en rond. ha"ïën°m late" W® die kleren gaan —Je hebt tegen me gezegd, dat ie wel een iemand gedood hebt. waf aeJ^ar Er i°Per> een paar ïnna a- u,'?end mensen in dit land dood' hebben" °f menSen ge" Bedoel je' dToor™* °PgelUCht' beïwaLdacht ie anders? Nee, ik beroeosdlef1100 Ik ben Seen ophcS tt begeen, afPerser en geen veroordeelde. ZeUs geen ontsnapte ,wd je dan vluchten? Als h £oni het er °P aan? zei ik- rnfoJiu h°ndon ie achterna zitten, hoKv, - g,een verschil of ze honger alleen maar uitgelaten zijn. evil, al?den zijn in beide gevallen i. nP' Laten we nu die kle ren halen. —Maar als je toch niet rln J2?' ik- Een paar dagen geleden bad bi da poiitia ronder zwaar kunnen vertellen wie ik ben. Nu wordt het met de minuut gevaar lijker. Kom laten we voortmaken. HOOFDSTUK XI Ze ging mij voor de gang door. Bij een deur tegenover die van wat eens als mijn kamer bedoeld was geweest, bleef ze staan. Zij maakte de deur open en er bleek zich een houten trap achter te bevinden. Ik zal eerst gaan. zei ze. Als de agenten mij zien dan geeft het niet, want ze weten, dat ik hier ben. Ik zal de luiken dicht doen. Ze ver dween in het donker, terwijl ik be neden bleef wachten. Een paar mi nuten later zag ik licht boven en gluur de haar gezicht over de trapleuning. „Alles veilig" fluisterde zij. Ik be klom vlug de trap. „Daar" ze wees naar een koffer die onder het zolder raam stond. „Ik wacht beneden". —Nee, zei ik. Blijf hier. Draai je maar om. Ik trok de koffer naar voren en sloeg het deksel op. Hij was vol overhemden, sokken, ondergoed en tikalen. Daaronder lagen koi- gen overhem Moltoiietuti tuums, slipovers jassen en losse broe ken. Het leek wel een verzameling van alles wat Philip Tremaine had achtergelaten.Heel de inhoud riekte sterk naar mottenballen. Ik haalde het geld, de foto's en het pistool uit mijn zakken en legde een en ander voorzichtig op de achterover geslagen deksel. Toen ontkleede ik me en koos een aantal kleren uit de koffer. De meeste costuums wa ren nogal opzichtig, maar tenslotte vond ik een pak in een gedekte kleur grijs, waarmee ik niet al te zeer in de gaten zou lopen. Ik was blij dat de herenmode zo constant is. De overhemden waren bij de hals wat nauw. Ik vond een portefeuille, een zakkam, handdoeken en een vei ligheidsscheermes, dat ik in mijn jas zak liet glijden. Ofschoon Catherine met haar rug naar mij toestond, scheen haar maar weinig te ontgaan. Haar vreemde stemming van in toom gehouden op winding was verdwenen. Waar leefde je broer van? vroeg ik Moeder stuurde hem geld. Ze stuurde hem altijd zoveel als ze kon missen. En ze voegde er aan toe:: Ze zorgde er altijd voor, dat ze wat te missen had. Waarom zou ze 't niet kunnen missen? Ze heeft niet meer dan een lijf rente, die vader haar heeft nagelaten. En heb jij de rest gekregen? Ze lachte kort en bitter. —Waarom desk je, dat «r nog meer geld was? Ik heb het in de krant gelezen en dan ik ben niet blind. Dit huis... Dit huis is sinds vaders dood niet meer bewoond geweest. Volgens de bepalingen van zijn testament mogen we het niet verkopen en het is duur om erin te wonen. Het staat hier maar. Het geld dat er is, is bevroren. En hoe moet het dan met jou? Ik was vijftien jaar toen vader stierf. Ik had een moeder om voor me te zorgen. Wat zou ik meer nodig hebben? Weer was er de bitterheid in haar stem. Maar wie werd er dan beter van als ik in de gevangenis belandde en hoe? Niemand, zei ze. Je zit niet in de gevangenis. Maar ik heb erin gezeten. Ik dacht dat zodoende de naam Tremaine van blaam gezuiverd zou worden. Maar ik had het bij het verkeerde eind. Vraag me nu liever niet meer hierover. Hoe stel je je voor uit dit huis weg te komen? Als het kan, langs de zelfde weg als waarlangs ik erin gekomen ben. Al die tijd was ons praten nauwe lijks luider geweest dan een gefluis ter. Het deed me denken aan ons eerste gesprek in de taxi. Het gaf een indruk van intimiteit, een gevoel alsof wij elkaar kenden, al haar ge heimzinnigheid en nieuwsgierigheid naar mijn persoon ten spijt. Ik was ibang van dat gevoel. Ik vreesde dat het tot gevolg zou hebben dat ik fou ten beging. Wat voor misdaad heb jij be gaan? vroeg ze. Heb ik het woord misdaad ge bruikt? Niets, waarvoor ik met mijn leven zou moeten boeten. Ik ben óp mijn misdaden niet trots, maar ik schaam me er evenmin voor. Behalve voor de paar laatste. De laatste? Ik heb een politiedokter aange rand en ben uit de gevangenis gebro ken. Zojuist heb ik met geweld toe gang verschaft tot een particulier huis en als je precies wilt zijn, dan heb ik jou bovendien van 50 dollar beroofd. Dat zijn allemaal stuk voor stuk misdaden, waar ik helemaal niet van houd - de politie evenmin trouwens. Ik zal je niet van beroving be schuldigen. Je weet niet wat je nog doen zult. Als het eenmaal zover is, doe je alles waar je jezelf enigszins mee redden kunt. O, nee, fluisterde zij, nooit meer Bedoel je dat je je plan hebt laten varen, nu je gezien hebt, dat het niet lukt? Kom je nu pas tot dat inzicht? Ik zal je wat zeggen. Je bent op 't ogenblik in gevaar en daarom zeg je alles wat dat gevaar maar even verminderen kan. Misschien ge loof je zelfs wat je zegt. Ik heb ook mijn plannen gehad. Mooie plan nen. Ik zou ze dadelijk vaarwel wil len zeggen als ik weer daar kon zijn waar ik stond, toen je broer die foto van me nam. Wat voor plannen? Haar vraag was bijna onhoorbaar. Waarom zou ik ook antwoorden? Buiten ons huis patrouilleerde de politie en in heel de stad waren de agenten waakzaam. Als ze mij halt toeriepen en ik liep door, zouden ze schieten. En ik zou doorlopen. Het was belangrijker daaraan te denken dan op de vragen van een meisje te antwoorden. Dat zal ik je vertellen, zei ik tegen haar. Ik zal het je vertellen, dan zul je inzien hoe weinig het te betekenen heeft. Er zijn plaatsen waar sneeuwval is. Over een maand zal het daar gaan sneeuwen. Soms duurt dat dagen en dagen aan een stuk en als de hemel breekt dan is de aarde glinsterend wit, zover je kunt zien. De takken van de klimop buigen door onder hun zware last. Geen geluid hoor je, geen zuchtje wind is er. geen twijgje óf grasspriet je verrroert zich. Nergens zie je een mens. Heel alleen ben je, in 'n dood stille wereld. Weet je wat daar is? Dat is het begin.. Het is iets, dat je niet loslaat. De sneeuw is ongerept en paden lopen er niet door. Alles wat er eerst was is uitgewist en je begint helemaal opnieuw, over nieu we wegen. Zegt je dat iets? Ik was op weg, terug naar het begin. Ze zweeg een poosje. Ik deed het te nauwe boord dicht en strikte een das om. Mooi moest ik eruit zien in mijn fijne spullen - en met een baard van drie dagen. DINSDAG 28 AUGUSTUS 1958 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d vrouw. 9.10 V.d. vr. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en. tuin- b.meded. 12.33 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Mede. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Koersen. 14.00 De Schipbreuk, can tate. 15.00 Manege der stokpaardjes. 15.45 Gram. 16.35 V.d. jeugd. 17.20 De dieren- renwereld en wij, caus. 17.30 Mil. Kapel, 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus. muz. 19.00 Act. of gram. 19.05 Gram, 19.40 Amus. muz. 20.00 Nws. 20.05 Gram, 21.05 Caus. en interv. 21.30 Amus muz. 22.30 Cabaret. 22.30 Gitaarspel. 22.55 Wereld kampioenschappen wielrennen in Kopen hagen. 23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.20 Act. of gram. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws, en weerber. 8.15 Gram, 8.50 Idem. 9.00 V.d. huisvrouw. 9.40 Licht baken. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 10.45 Idem. 11.00 V.d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Metropole-ork. 13.50 Gram. 14.00 Koorconc. 14.25 Gram. 15.20 Pianoduo. 15.45 Gram. 16.00 V.d. zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Kroniek van overzee, door J. J. van der Laan. 18.00 V.d. jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.3o Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Strijkkwartet en altviool. 21.20 Pelleas et Mélisande. opera. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boek- bespr 18.00 Luitrecital. 18.20 Balalaikas- pel. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Interv. 20.30 Clavecimbelrecital. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Orgel-ens. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Omr. ork. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.30 Gram, 19.30 Nws. 20.00 Vakantietijd. 20.45 Gram. 21.30 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. NCRV: 20.15 Post Onvoorzien, TV-spel. 22.25 Dagsluiting. Waarom ben je dan hier naar toe gekomen? Weer was haar stem niet meer dan een fluistering. Als ik het wel heb, heb jij me de eerste keer hierheen gebracht. Geko men ben ik niet. Maar ik bedoel; waarom ben je dan naar San Francisco gekomen? Omdat het op mijn weg lag. Ik heb hier lang geleden gewoond en het lag voor de hand dat ik hier het eerst heen ging. Dit is een mooie stad en ik zocht een baantje. Of - als je liever hebt dat ik in beelden spreek: dit is de plaats waar de paden onder sneeuw uit opduiken. Mijn broer wist dat je hier naar toe ging. Hoe ben je met hem in aanraking gekomen? Ik heb je toch gezegd, dat het mijn fout was. Ik wil nog steeds graag weten wat hij, en jij en je moeder dachten te winnen door mij in de gevangenis te helpen. Dachten jullie misschien, dat ik me liever in zijn naam zou laten veroordelen dan mijn eigen naam te noemen? Dan hebben jullie het mis. O, praat daar toch niet over, zei ze. Ik zal er niet over praten, maar alleen omdat ik geen tijd heb. Ik deed het geld in mijn nieuwe porte feuille en stopte het pistool in mijn zak. De foto's scheurde ik in snip pers en liet die in de koffer dwarre len. or bovenop legde ik mijn afge dankte kleren, waarna ik de koffer sloot. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3