Commissaris der Koningin opende Tragel en tentoonstelling oetter öot nylons De Zeeuwse koeien geven meeste melk Ylissingse zomershow liep ten einde Oostkapelle, ideale bundeling: bossen, duinen, strand en zee Dat liep nog goed af! Raad van Schoondijke in het herbouwd raadhuis Pittoreske huisjes vormen dorpskern „Moge de wolk der grenswijziging de laatste aan Steense hemel zijn! Geen rootwater in zwembad Goedkeuring voor restauratie van stadhuis in Sluis VKAJ HIELD STUDIE-DAGEN Afscheid van de diocesaan leidster Rome-bedevaart passend en verrassend elegant Faillissementen Productie-controle bij het rundvee Brabant heeft grootste stal Cultuur-fonds BUMA Hoogwaterstanden Neptunus door Pluvius verjaagd Y endelzwaaien Verbetering van de fietspaden van Oranjezon naar Domburg Landbouwschool komt in barakken Walcheren VLISSINGEN Rechtsgeding tegen Albert Heijn Z.-Vlaanderen HULST Gasbedrijf bestaat vijftig jaar Havenzwemwedstrijd te Breskens AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 Zelfs de organisatoren van de Steense feestelijkheden hebben geen kans gezien het weer een wat prettiger karakter te bezorgen en toen zaterdag middag het feest werd geopend, kletterde er dan ook een fikse plensbui neer op het stemmig donker van alle genodigden. De Commissaris der Koningin liet zich hierdoor niet afschrikken en opende toch de Tragel, die roemruchte weg, die Hulst en St. Jansteen ver bindt en die aanleiding werd tot het vijfdaagse festjjn. Burgemeester J. Reuser van St.- Jansteen kon heel wat belangrijke gasten welkom heten. Behalve de Commissaris der Koningin waren er ir. G. Dikötter, lid van Ged. Staten, de heren ir. H. Swaters en ir. J. Ma- zure, die de Prov. Waterstaat verte genwoordigde, de heer C. Roelands, hoofd van de Centrale Dienst, de burgemeesters, wethouders en raads leden van de gemeenten Hulst en Clinge, de aannemers van de uitge voerde werken en vele anderen be langstellenden. De burgemeester wees op de betekenis van de ver nieuwde Tragel, vooral voor de be woners, maar niet minder voor ge heel Oost Z.-Vlaanderen. De belang stelling van de enige ongenode gast, de regen, verklaarde hij door erop te wijzen, dat reeds bij deze feeste lijke opening bleek dat het nieuwe wegdek een hele watervloed kan ver werken. Nadat de kleine Jenny Bogaert aan jhr. A. F. C. Casembroot de schaar had aangeboden, opende deze de met een lint afgesloten Tragel en in zijn toespraak haalde hij herinneringen Tomatenexport België stopgezet Met ingang van 28 augustus a.s. zal door België en Luxemburg de in voer van tomaten uit Nederland tij delijk worden stopgezet. Hoe lang dit exportverbod van kracht zal zijn, valt niet te zeggen. Eindelijk heeft het gemeente bestuur van Sluis de rijksgoed keuring ontvangen voor de res tauratie van het stadhuis, dat in 1944 werd verwoest. Burgemeester van Hootegem liet onmiddellijk de vlag uitsteken op het overgebleven deel van de toren om op deze wijze de bevolking van het heuglijke feit, waarop zolang tever geefs is gewacht, op de hoogte te stellen. Binnen drie maanden zal met de restauratie een aanvang moeten worden gemaakt. Het is te hopen dat het bekende „Jantje" spoedig op zijn oude plaats zijn werk zal kunnen doen. Chauffeur S. uit Tholen, die gister middag een vrachtauto bestuurde, mag van geluk spreken, dat hij zijn hachje er niet bij inschoot, toen hij met zijn zware auto op de Zuidzijde Zoom te Bergen op Zoom tegen een boom belandde- Door nog onbekende oorzaak ver loor S. de macht over 't stuur. De vrachtwagen, waarin ook zijn drie dochters zaten vloog met een harde klap tegen 'n boom, die tegen zoveel geweld niet bestand bleek en als een lucifershoutje afknapte. Eerst tegen een tweede boom kwam de vrachtauto tot stilstand. S. zowel als zijn doch ters liepen bij dit ongeluk slechts en kele schrammen op. (Advertentie) op aan het toneelstuk „Napoleon op St. Helena", dat hierin een rol ver vult. Hij prees burgemeester Reu ser als een vakkundig straatmaker, die plechtig de laatste steen had ge legd, juist op de grens, waar beide gemeenten elkaar ontmoeten en hij sprak de hoop uit, met een toespe ling op- de regenbui die trachtte zijn woorden onverstaanbaar te maken, dat de wolk der grenscorrectie de laatste aan de Steense hemel mocht zijn en dat voortaan de zon zou schijnen over de verharding St. Jan- steen-provincie. Komend jubileum Nadat de Commissaris en de ove rige genodigden een rijtoer gemaakt hadden over de nieuwe Trage] en de overige nieuwe wegen, opende hij ook de tentoonstelling. Tevoren brach ten de voorzitter der Stichting „Steen Vooruit" en burgemeester Reuser dank aan allen die hadden meege werkt. De Commissaris weer erop, dat het over 8 jaar 300 jaar geleden zal zijn dat St. Jansteen Nederland werd en hij nodigde zich daarvoor, als Steen dat gaat vieren, graag bij voorbaat uit. Hij wenste de Stich ting „Steen Vooruit" alle succes toe bij de pogingen om tot een zwembad te komen en hij gaf de raad er dan niet per abuis rootwater in te doen. Langdurig en met grote interesse bezichtigden de gasten daarna de fraaie expositie, waar talrijke Z. Vlaamse firma's, evenals bedrijven elders uit het land, een stand heb ben. In het St. Gerardus-retraite-huis te Seppe waren zaterdag en zondag 80 leidsters en pioniersters van de V.K.A.J. uit het gehele bisdom Breda in opperbeste stemming bijeen om zich ernstig te bezinnen op het jaar programma '56'57, waarvan de hoogtepunten zijn de internationale bedevaart van de katholieke arbeidersjeugd naar Rome in '57 en het daaraan voorafgaande onderzoek. actie voor de Rome-bedevaart gevoerd wordt, werden besluiten genomen. De acties om het mogelijk te maken, dat iedere afdeling in Rome vertegen woordigd zal zijn, zullen nog intenser gevoerd worden in het bijzonder de verkoop van speciale lucifers, van de opbrengst waarvan een gedeelte be stemd is om de arbeidersjeugd uit de minder ontwikkelde gebieden in de ge legenheid te stellen de reis te kunnen maker.. Aan het persoonlijk contact zal bijzondere aandacht worden besteed in houding, woord en voorbeeld. Op de derde plaats zullen zoveel mogelijk meisjes worden ingeschakeld in het werk van de beweging door het ver- deelen van de taken. De studiedagen werden o.m. bijge woond door Rikie van Steen, natio naal leidster van de V.K.A.J. en Tere- sita Augustinus, leidster van de Philip- pijnse V.K.A.J., die momenteel in het kader van het werk van de Unesco een studie-reis maakt door de landen van West-Europa om aan genoemd in stituut een uitgebreid verslag uit te brengen van haar bevindingen. Zaterdagmorgen hield nationaal aal moezenier Robroek een inleiding over de betekenis van de Rome-bedevaart. De aalmoezenier zette allereerst uiteen dat de bedevaart bedoeld is als een middel om te getuigen van een onwan- kelaar geloof in de Kerk en van de bereidheid om de leiding van de Paus onvoorwaardelijk te aanvaarden. Maar kajotster zijn betekent apostolaat en daarom moet de gehele arbeidersjeugd tot het ideaal van het onwankelbare geloof en van de onvoorwaardelijke aanvaarding van de leiding gebracht worden. De belofte van hieraan te zul len werken zal de H. Vader worden aangeboden. Doelgerichte activiteit Vervolgens bracht de diocesaan se cretaresse Riet Jaspers een uitgebreid verslag uit van het wel en wee der be- wegir.g in het afgelopen jaar. Uit dit verslag bleek o.m., dat van de 45 af delingen in het bisdom er 26 de toege vonden vragenlijsten ingevuld gere tourneerd en dat er ir. 25 van deze af delingen momenteel een pioniersgroep bestaat. In totaal maken 185 kajotsters van deze groepen deel uit. In vijf pa rochies is een V.K.A.J.-afdeling in op richting. In Breda, Roosendaal en Terneuzen werden pioniersters-middagen gehou den met in totaal 150 deelneemsters. Voorts 20 propagar.da-avonden in de afdelingen met gemiddeld 30 belang stellenden en 11 gespecialiseerde cur sussen met een gemiddelde opkomst van 16 meisjes. Onderzoek en jaarprogram Na het jaarverslag was het woord aan Bep Heystee, nationaal secreta resse, die uitvoerig inging op het aan de bedevaart voorafgaand onderzoek naar de situatie van de arbeidersjeugd, welk onderzoek het mogelijk moet maker, aan de H. Vader een uitgebreid rapport uit te brengen. Zondagmorgen behandelde Riet Jas pers het jaarprogramma en de ver schillende mogelijkheden, die dit pro gramma voor het werk in de afdelin gen biedt. Het jaar-programma is weer op de eerste plaats afgestemd op de pioniersgroepen. Deze groepen moeten niet alleen prater, over het probleem van de arbeidersjeugd, maar ook actief werken aan de oplossing daarvan. Na de groepsbespreking en het uit brengen van de verslagen, waaruit o.m. bleek, dat it de afdelingen reeds veel Hartelijk afscheid Tot slot werd afscheid genomen van Nelly Bruys, die gedurende drie en half jaar op voortreffelijke wijze de functie van diocesaan voorzitster ver vulde. Tot het einde van dit jaar blijft zij r.og wel aan maar het spreekt vanzelf, dat de bijeenkomst van een groot aantal leidsters werd aangegre pen om haar eens flink in de bloe metjes te zetten. Allereerst schetste Riet Jaspers op sympathieke en gees tige wijze de grote verdiensten van de scheidende voorzitster, die steeds met volledige wegcijfering van zich zelf gereed stond om anderen te hel pen. In haar dankwoord betrok de se cretaresse ook de verloofde van mej, Bruys, kringleider John Zandee van de K.A.J. Een der leidsters bood hier na namens alle aanwezigen na een hartelijk toespraakje een fraai kruis beeld aan. Diocesaan Aalmoezenier Hendrikse wenste haar het beste toe voor de toekomst en sprak de hoop uit, dat zij riog dikwijls terug zal denken aar. de V.K.A.J., die haar zoveel rijker ge maakt heeft. Tussen de bedrijven door hadden de meisjes nog enkele geestige en wel zeer toepasselijke liederen ge zongen. Uitgesproken zijn de faillissemen ten van A. P. v. d. Berg, Westkade 8, Sas van Gent. R. C. Mr. J. A. E. Rink. Cur. Mr. G. Tichelman, Ter- neuzen. J. van Gorsel, timmerman aannemer, Hoge Markt 371, Scher- penisse. R. C. Mr. J. A. Abbing. Cur. Mr. H. Bruin, Middelburg. Bij de veeverbetering vormt de produktiecontrole van de melkkoei en de melk- en vetproduktie be rust op erfelijke eigenschappen, doch. is mede afhankelijk van andere fac toren als voeding en verpleging een steeds belangrijke factor, want reeds 62 procent van alle Neder landse melkkoeien wordt op pro- duktie gecontroleerd. Dit is reeds aanzienlijk meer dan de 50% die indertijd wel als de grens werd aangenomen in leidende kringen der controle: een prognose stellen valt niet mee En met die 62 pet zullen we stellig de top nog niet bereikt hebben: in Friesland bedroeg het percentage der gecontroleerde dieren reeds 80.8, in Drenthe 74, Overijsel 67.8, en Noord holland 60.9. In Noordbrabant wordt 55.5 pet der melkkoeien gecontroleerd, in Zeeland 27.6 pet. De omstandighe den liggen in Zeeland dan ook wel 't slechtst voor een intensief controle ren, de veebezetting is hier per bedrijf het kleinst (4.64 koeien tegen 7.01 in Noordbrabant en 18.25 in Zuidholland dat bovenaan staat) en de bedrijven zijn nogal verspreid terwijl in vele ge vallen het rundvee slechts bijzaak is. Doch waar de dieren in Zeeland ge controleerd worden, slaan ze een goed figuur: de productie per koe is van alle provinciën zeer gedecideerd 't hoogst nl. 4823 kg melk met 3.59 pet vet in 311 dagen, d.i. 180.38 kg botervet. In Utrecht is de productie het laagst, n 138.94 kg botervet, d.i. ruim 40 kg per koe minder, oftewel per koe per jaar zo'n slordige 200 gulden! Of per bedrijf van 17.5 koe (het gemiddelde van Utrecht) f 3500. Om nu van de be drijven boven het gemiddelde in Zee land en beneden het gemiddelde in Utrecht niet te spreken. In oost- Zeeuwsch-Vlaanderen bv. is de gemid delde botervetproductie 190.80 km. Noordholland komt op de tweede plaats met 166.13 kg botervet. Fries land met plm. 160.60 kg neemt de 3e plaats in. Noordbrabant komt op de 8e plaats met 148.44 kg botervet. Alle zwartbonte koeien gaven ge middeld 4066 kg melk met 3.80 pet vet d.i. 154.50 kg botervet: de roodbonten gaven meer melk: 4124 kg met min der vet; 3.53 pet, d.i. 145.57 kg boter vet; voor Noordbrabant zijn deze ge tallen resp. 4161x3.65 en 4119x3.56; met weinig verschil dus: 151.87 en 146.63 kg botervet. Wat meer verschil oplevert is de pro ductie per koe nu en tien jaar gele den; toen 3628 kg melk met 3.52 pet vet in 302 dagen, nu 4071x3.74 in 307 dagen. Noord-Brabant Noordbrabant spant in één opzicht de kroon: het heeft 70 bedrijven met O koeien en het heeft het groot- Het bureau voor muziek-auteurs- recht BUMA heeft zo deelt het me de besloten tot de oprichting van een stichting „cultuur-fonds BUMA" met het doel steun te verlenen in de vorm van toeslagen of gehonoreerde opdrachten aan een beperkt aantal, daarvoor naar het oordeel van het stichtingsbestuur in aanmerking ko mende, scheppende kunstenaars, in het bijzonder aan componisten en ma kers van met muziek functioneel ver bonden litteratuur. Het fondsbestuur is voor de eerste keer samengesteld uit de heren: prof. dr. N. R. A. Vroom, voorzitter, prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, dr. F. Bender, Sem Dresden, drs. J. Hen- riek Mulder, Leo Ott, gewone leden, en mr. J. van Nus, directeur van BUMA, administrateur met advise rende stem. ste bedrijf met 139 koeien. Op één na bet grootste bedrijf, in Noordholland, telt 88 koeien, waarna twee Friese be drijven komen met resp. 84 en 83 koeien. Evenals alles is ook de controle duurder geworden en daarom heeft 't bestuur van de C(entrale) M(elkcon- tvoleI D(ienst) bij de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap een vporstel aanhangig gemaakt om i.p.v. 5 cent 10 cent in te houden per 100 kg melk ten behoeve dier controle De jaarrekening van de dienst (ba ten en lasten ruim drie miljoen gul den) leverde nl. een nadelig slot van ruim 330.000 gulden. Dit alles en nog veel meer kunnen we lezen in het jaarverslag over '55 van de C.M.D. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 28 augustus de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.52 en 19.05 uur, te Terneuzen om 6.22 en 18.42 uur en te Vlissingen om 5.56 en 18.15 uur. DRUKKE KERMISDAG Was het de eerste dagen van de kermis vrij kalm, zaterdag heerste er op de Grote Markt van de mid dag tot de avond een grote drukte. Zelfs het slechter wordende weer deed aan het enthousiasme der be zoekers weinig afbreuk. Op een paar gevallen van dronkenschap na, ver liep alles ordelijk en gezellig. Kruiningen GELDLENING IN DE RAAD De gemeenteraad zal vanavond om 7 uur in openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staat o.a. een voor stel tot het aangaan van een geld lening van f. 200.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, en 'n voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Nieuwe Kerkstraat 16 te Hansweert. Rilland CONCERTEN. Zaterdagavond gaf de harmonie „Rillandia" op de tent een concert. Het muziekgezelschap uit Ierseke, Mozart" concerteerde eveneens op „e tent, nadat het eerst een muzikale omgang door het dorp had gemaakt Een en ander bracht veel volk op de been. De slotavond der Vlissingse Zomershow de grootste middenstands- en koopactie, welke drie maanden lang de Scheldestad in haar ban gevangen hield kreeg een verre, van feestelijk slot. Een plotseling losbarstende don derbui met felle slagregens deed de vele duizenden toeschouwers bijna in paniek een droge schuilplaats zoeken die praktisch niet één-twee-drie te vinden was zodat men in arren moede en doornat naar huis terugkeerde. Om half acht trok door de straten van Vlissingen de drumband uit Roo sendaal „De Trommelaere van Roese- laere". Het corps, dat de indruk maak te van een sterke innerlijke discipline ontving bij de vele honderden, die het marcheren gadesloegen, een warme svmoathie- Om acht uur werd op de Grote Markt 'n demonstratie Vendel- zwaaien gegeven. Hiervoor was een speciale ..Vendelsuite" geschreven, zo dat èn het blazerscorps èn de trom men medewerking verleenden. In te genstelling met wat gebruikelijk is bij vendelzwaaien, kreeg hier de trom een ondergeschikte partij te vervul len. Om kwart over acht besteeg Nep tunus zijn troon om de bevolking van Vlissingen toe te spreken en de prijs winnaars bekend te maken van de „De Ruyterspelen"- De machtige heer ser der zee had echter nog maar nét zijn mond geopend om de schare 'os te spreken, toen de sluizen des he mels opengingen en het publiek let terlijk werd weggespoeld. Neptunus en leden van het comité zochten beschutting onder het zeil dat de piano bedekte, waaruit zon neklaar werd bewezen, dat het „nep" met Neptunus was, omdat deze heer ser der zee evenmin tegen deze fikse regenbui kon als de „gewone" land rot. Besloten werd het gehele program ma af te gelasten. Van de geplande taptoe der Trommelaere van Roese- laere kwam dus evenmin iets. De uitslagen Neptunus was echter wél zo wel willend ons de uitslag van de De Ruyterfeesten mede te delen. De feesten trokken, ondanks het slechte regenachtige weer, grote belangstel ling. Totaal 916 personen namen aan deze Volksspelen (maastklimmen, sprietlopen en 10 slagen draaien aan het Rad van de Ruyter) deel. In 1955 veroverde de in Vlissingen woonach- De raad van Schoondijke kwam voor de eerste vergadering in het her bouwde raadhuis bijeen. De voorzitter sprak in zijn openingswoord de hoop uit dat de raad in het nieuwe gebouw wijze en goede besluiten zou mogen nemen tot heil van de gemeente. Gezien de minder rooskleurige toe stand van de begroting 1956 besloot de raad om voor 1957 een verhoging van de algemene uitkering aan te vragen. Aan J. van Lare werd een perceel bouwgrond aan de Dorpsstraat verkocht voor de bouw van een woonhuis onder voorwaarde dat van Lare een boete van f 500,zou ver beuren indien hij niet voor 1 januari 1959 met de bouw zou zijn begonnen. De doktoren Chr. Eggink te schoon dijke en A. C. Brouwer te IJzendijke werden met algemene stemmen be noemd tot gemeentelijk lijkschouwer. Aan L J Brugge en M. Scheele werd een gemeentelijke bijdrage ver leend voor woningverbetering. Op het verzoek van het schoolbe stuur der schoolvereniging „Johannes" werd gunstig geschikt tot een be drag van f 516.85. Afgewezen werden de aanvragen voor een tweedehands huisorgel tot een bedrag van f 150,het aanschaf fen van 3 nieuwe oliekachels tot een bedrag van f 1650,het beleggen van de lokaalvloeren met linoleum ol anderszins tot een bedrag van f 1188. Aan de Wed. A. Leenihouts werd een perceel grond aan de Dorpsstraat beschikbaar gesteld naast de woning van de heer A. Rookus, in ruil voor het perceel dat haar eerder werd be schikbaar gesteld naast de nog te bouwen woning van Mevr. de Wed. Kanse. De voorzitter merkte naar aanleiding van deze aanvrage op dat de barakken daar ter plaatse zullen worden gebruikt voor het geven van lessen aan de leerlingen van de lagere landbouwschool. Door toezending van het nieuwe perceel kan dan de toe gang tot de barakken voorlopig wor den gehandhaafd. Aan B. Roose werd een perceel grond beschikbaar gesteld in de Veldstraat. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van de woning van der Slikkestrat 1, eigenaresse mevr. de Wed. P. J. Huigh, werd in be sloten zitting behandeld. In de open bare vergadering werder. hieromtrent geen mededelingen meer gedaan. Tij dens de rondvraag vroeg de heer Neele hoe het kwam dat er te Schoon dijke tijdens het Oogstfeest maar 1 patatesfriteskraam stond en dat ook tijdens de kermis steeds maar 1 kraam wordt toegelaten. De voorzit ter merkte op dat het oogstfeest een plaatselijk feest was waarvoor de ingezetenen het geld hadden opge bracht. B. en W. waren van oordeel geweest dat dan ooi. de verdiensten in de eerste plaats aan de ingezete nen moesten komen. Hetzelfde lid in formeerde ook naar de rustbanken en de aanplakborden. Oostkapelle Is schoon, in menig op zicht. Daar is allereerst de dorpskern, een groepering van huisjes rond de kerk met toren, een paar smalle straatjes, wegjes, die op de verbin dingsweg Middelburg Domburg via Serooskerke uitmonden. Typisch Walcherse huisjes zijn het, die met elkaar het karakter van het dorp be palen, een specifiek Walchers dorp, stijlvol tot in de détails. De stenen van het merendeel der huisjes zijn in de jaren aan de oppervlakte ver weerd, ze dragen de gloed van het intieme. Het is alles zo landelijk: de huisjes dragen groene luikjes, dezelfde kleur als het deksel van de regenbak. De vreemdeling, de badgast, die Oost kapelle bezit: de bossen, de duinen, het strand en de zee. Doch wanneer hij op de terug- of heenweg, of-zo maar, bij het passeren, in het dorp zijn blik laat rondgaan, even pleistert voor een aankoop in één van de ook- al-weer intieme winkeltjes, waar een zacht-klingelend belletje de komst van een klant meldt, zal hij worden getroffen door het bekoorlijke, het rustieke, het dorps-eigene. Even ten noordwesten van de dorps kom beginnen de bossen, waarachter de duinen, het strand en de zee lig gen. Voor de natuurliefhebber, voor degeen, die van een rustige vacantie wil genieter., neigt deze bundeling van natuurschoon naar het ideale! De bossen rondom het oude kasteel Westhove zijn voor een ieder toegan kelijk; voor het betreden van die rond de buitenplaatsen Berkenboseh, Duinibeek en Hoogduin is een kaart nodig, die men voor weinig geld ge makkelijk kan verkrijgen. Wie zich van een dergelijke kaart voorziet, weet, dat er honderdvijftig hectaren bos voor hem open staan. Het aantal wandelkaarten, dat wordt uitgegeven, neemt dank zij het feit, dat brom fietsen worden geweerd jaarlijks toe. Dan zijn er nog steeds de duinen de duinstrook nier is de enige op Walcheren, die men vrij mag betre den het strand en de zee. De geneugten van beide laatsten zijn alom bekend, hun schoonheid is vaak bezongen. Het spel van de gol ven, die stuklopen op de bewierde paalhoofden is immer boeiend, van een fascinerende intensie. Velen hebben de weg naar het strand van Oostkapelle reeds gevon den. „Het strand van Oostkapelle" daar verstaat men, zo gemiddeld, de kuststrook onder, waar momenteel de strandhoofden in aanleg zijr.. Bij de molen van Oostkapelle rechtsaf, als men uit de richting Middelburg komt, de Duinweg over, langs het wuivende riet weerzijden, tot bij de installatie, die asfalt voor de zeewe ring produceert. Wie van de stilte houdt, rijdt nog even door in de richting Domburg, over een slingerend bospad, en be treedt het strand daar, waar waar de houten paalhoofden beginnen. Een frisse bries boekt men hier niet op de creditzijde van de vakan tiebalans! Ais de wind, de storm soms, de brekers opjaagt tot grote hoogte en het wateroppervlak, sterk geacci denteerd, een schakering van diep blauw en prachtig wit schuin ver toont, ig de zee op haar mooist! Geliefd Door al deze factoren is Oostkapelle een geliefd vakantie-oord geworden. Op het eerste gezicht moge lijken, dat de asfaltfabriek aan het eind van de Duinweg en de werkzaamheden, die door de Polder Walcheren op het strand worden verricht, storend in hët schoonheidsbeeld zijn. Dit is slechts zeer tijdelijk. Juist door deze werkzaamheden waarbij o.a. de bunkers worden opgeruimd krijgen het strand en de duinen een fraaier aanzien. De aanleg van de strand hoofden had tevens reeds tot resul taat, dat het strand hoger is komen te liggen, hetgeen zowel voor de zee wering als voor het strand als recre atiegebied een grote winst betekent. Voor wie er oog voor heeft, heb ben deze werkzaamheden het aan- en afrijden var. dukws e.d. ook weer hunne bekoring. Hoogstwaar schijnlijk zal deze winter het nog bestaande bunkerdorp worden opge ruimd. De (bijna) afgelopen zomer heeft er niet toe kunnen bijdragen zoals logisch overal op Walcheren dat het dagbezoek aan het strand, behou dens op enkele mooie dagen, een stijgende tendenz vertoonde. De ver- huur-bedrijven hadden evenwel geen reden tot klagen. Kampeerders kwa men er in iets mindere mate dan in andere jaren, hetgeen uiteraard ook al weer moet worden geweten aan de minder gunstige weersomstandig heden. Nieuwe rijwielpaden De vereniging Rijwielpad Walche ren heeft thang plannen om door de z.g.r.. bovenmanteling een rijwielpad aan te leggen. Een nieuw tracé zou hiertoe moeten worden aangebracht van achter Zeeduin tot aan de Duin weg. Var.af dit laatste punt tot aan de zandkuil van Berkenbosch zou het bestaande tracé verbeterd moeten worden, om dan verder door de bo venmanteling tot Westhove te gaan. Onderhandelingen worden gevoerd, om het pad vanaf de zandkuil geheel tot Domburg door te trekken. De pa den. zo de plannen werkelijkheid worden, krijgen een sintelverharding Een betegeling is niet alleen in on derhoud vrij kostbaar; tegels zouden in de ongerepte bossen van Oostka pelle zeer storend werken ze zijn hier dus taboe. Ook leeft nog steeds de hoop, dat men eens een rijwielpad mag aan leggen door het waterwingebied, van Oranjezon naar Vrouwenpolder. Dit zou betekenen, dat Walcheren een ringlijn van rijwielpaden langs de kusten zou bezitten. tige Pool Koslowski de Wisselbeker én daardoor de titel „Eerste Rad draaier van Vlissingen". Ook dit jaar wist hij zijn titel te continueren. We derom kwam hij in het bezit van de zilveren wisselbeker, terwijl hij voorts als tastbare herinnering de „Blauw geruite Kiel", compleet met handtekening van M. A. de Ruyter" zal ontvangen. Zijn totaaltijd was 14 seconden. Verdere uitslagen: Rad: 1 F. Klosinki 4.8 sec. prijs f 25, Mast: 1 J. Koslowski 5.9 sec. prijs f 25,Spriet: A. Visser 2 sec. prijs f 25,Jongens: Mast: W. Buijs 8.1 sec. f 15,Rad: J. C. Minnaar 5 sec. f 10,—; Spriet: H. de Ridder 2 sec f 7,50; Meisjes: Rad: E. v. d. Horst 4.3 sec. f 15,Spriet: M. Bongers 1.9 sec. f 15,(Allen als eerste geklasseerd). Verfraaiing St. Paulusschool Het r.-k. kerk- en schoolbestuur ver zocht de raad geld ter beschikking te stellen voor het aanbrengen van een buitenwand- en hal-versierir.g aan en in de St. Paulusschool B. en W. adviseren de raad het verzoek toe te staan, omdat dit krach tens de nieuwe voorschriften geoor loofd is. Dergelijke versiering mag echter niet méér bedragen dan één procent der bouwkosten. Daarom kan een bedrag van f 1792 ter beschikking worden gesteld. B. en W. schrijven de raad, die tegen vrijdag is bijeengeroepen, dat vorig jaar september mej. J. Kuij- pers. ambtenares ter secretarie aan gereden is door een automobiel, be stuurd door een employé van de N.V. Albert Heijn. De rechter, die de schuld van de chauffeur, afkoms tig uit Koog aan de Zaan, bewezen achtte, veroordeelde hem. Daardoor is genoemde N.V. aansprakelijk voor de gevolgen van het ongeval. Om in het genot te blijven van haar sala ris, heeft mej. K., die nog steeds haar werk niet kan hervatten, haar rechten op schadevergoeding over gedragen aan de gemeente. Dit houdt dus in, dat meergenoem de N.V. verplicht is, de door de ge meente Vlissingen aan mej. Kuijpers gedane betalingen wegens bezoldi ging, te vergoeden. Aangezien mej. Kuijpers nog niet hersteld is en haar werkzaamheden ter secretarie nog niet heeft kunnen hervatten, is het nog niet mogelijk thans reeds het be drag van de totaal geleden schade vast te stellen. Op 12 september a.s. zal echter de wettelijke termijn, binnen welke de genoemde N.V. kan worden gedag vaard terzake, zijn verstreken, zodat het noodzakelijk zal zijn vóórdien een dagvaarding te doen uitgaan, ten einde alle aanspraken op schadever goeding te behouden. Inmiddels wil len B. en W. er nog op wijzen, dat het, ook na het uitbrengen van een dagvaarding, in het geheel niet is uitgesloten, dat een regeling in der minne kan worden getroffen, wan neer het definitieve bedrag der gele' den schade éénmaal vaststaat. Teneinde de aanspraken der ge meente in deze veilig te stellen, stel len B. en W. de raad voor, overeen komstig het advies van de juridisch adviseur, te besluiten tot het voeren van een rechtsgeding contra de N.V. Albert Heijn te Zaandam, zulks we gens de door deze gemeente geleden schade. Zuiddorpe Apotheose van de fancy-fair In het parochiehuis was men er voor bijeengekomen: pastoor, burge meester, kerkbestuur, fancy-fairco- mité, medewerkers en medewerksters en sommige familieleder, van deze twee laatsten, in totaal meer dan 75 personen. Eerst sprak de voorzitter van het fancy-faircomité. de heer Vermeulen. Hij memoreerde in het kort het ver loop van de fancy-fair, dankte alle medewerkers en vooral ook de paro chianen van Zuiddorpe die het suc ces van de fancy-fair voor hun kerk, hadden mogelijk gemaakt. De overdracht van de netto-op brengst namelijk de som van 2000 gulden, aan de voorzitter van het kerkbestuur, geschiedde daarna door de ere-voorzitter van het fancy-fair comité, burgemeester Puylaert, die ook vooral de* heer Vermeulen be dankte voor zijn veel en uitslovend werk. Toen sprak pastoor v. Tilburg uit naam var. alle parochianen, een woord van dank. De heer Alex Apers sprak een woord van dank namens het comité van „Herwonnen Levenskracht" d»t niet aanwezig kon zijn en welke in stelling bedacht werd met f 150. Na deze overdracht werden tafels en stoelen aan kant gezet en werd door het welbekende echtpaar de Buck, dat zo bereidwillig was de feestavond muzikaal te „versieren", pittige dansmuziek ingezet, terwijl de ouderen zich konden amuseren met kaarten. Vanzelfsprekend was er een buffet en werden tractaties geoffreerd. Om middernacht sprak de heer Ver meulen het afscheidswoord. Hij hoopte, dat het volgend jaar het zelfde zou mogen geschieden In een spoedeisende raadsvergade ring is besloten over te gaan tot uit breiding van het gasnet te St. Jan steen. Het gaat, zoals men uit het verslag van de raadsvergadering van St. Jansteen al kan weten, om maximaal 120 woningen, waarmee een bedrag van ruim 46.000 gulden gemoeid zal zijn. De voorzitter verklaarde deze spoedeisende vergadering door de haast die St. Jansteen begrijpelij kerwijze met de aansluiting heeft. De raadsleden hadden er geen enkel woord tegen in te brengen en nadat de voorzitter geconstateerd had dat men de accoordverklaring van de burgemeester niet behoeft af te wachten (die was enkele dagen te voren al gegeven!) was de agenda afgewerkt. De voorzitter deelde nog mee dat het gemeentelijk gasbedrijf op 17 ok tober a.s. 50 jaar bestaat en men wil dit enigszins feestelijk vieren, het geen op circa 500 gulden zal komen. Na een korte gedachtenwisseling tussen de heer P. Warnier en wet houder J. Martens over de vraag of het verantwoord is dit bedrag ten laste te brengen van het gasbedrijf werd besloten de begroting van da a.s. jubilaris aldus te wijzigen. Clinge LUCHTACROBATEN DE DIAVOLO'S KOMEN Menigeen zal zich nog herinneren, dat vorig jaar op het gemeentelijk sportterrein gedurende twee avon den luchtacrobaten zijn opgetreden „De Diavolo's", die nog slechts een paar maal in Nederland waren op getreden gaven te Clinge een pro gramma, dat tot de zeldzaamste be hoort. Verscheidene nummers grens den aan het ongelooflijke. En wederom komen de Diavolo's naar Clinge met een geheel nieuw programma. Op 22 en 23 september a.s. bij gelegenheid van een door de voetbalvereniging georganiseerde fancy fair zullen de luchtacrobaten hun programma's vertonen. Momen teel vertoeven zij in Cloucester in Engeland. Op 19 september zullen zij echter van hun toernee door Frankrijk en Italië terugkeren te St. Niklaas, waarna zij te Clinge zullen optreden. Stoppeldijk DE TONEELCLUB KOM TIN ACTIE Onze plaatselijke toneelvereniging doet dit jaar al vroeg van zich spre ken. Reeds thans worden de voor bereidingen getroffen voor de opvoe ringen in het a.s. seizoen. Het eerste optreden is al vroeg in het seizoen gedacht n.l. op 10 en 11 november. Opgevoerd zal dan worden „De vier jaargetijden" van Antoon Coolen. Dubbele zege voor Luctor Ondanks het minder gunstige weer startten zaterdagmiddag voor de jaarlijkse havenzwemwedstrijd van Breskens nog 22 dames en 29 heren. Bij de dames nam Annie Cornelis- se van Luctor dadelijk de leiding. Aanvankelijk lag Cobi Melieste van Bruinvis in tweede positie, gevolgd door haar zusje Ria, Corrie Voogd en Leni Kerkhove, beiden van Luc tor. In deze volgorde kwamen zij ook aan het keerpunt. Annie Cornelisse wist de leiding te behouden, maar kort voor het einde kwam haar clubgenote Corrie Voogd sterk opzetten. Zij verdrong eerst Co- bi Melieste van de tweede plaats, om daarna de koploopster ernstig te be dreigen. In een felle eindsprint slaag de Annie Cornelisse er in, als eerste aan te tikken met slechts 0.8 seconde voorsprong op Corrie Voogd. Cobi Melieste zakte in de slotfase danig af en moest zich met de zevende plaats tevreden stellen. Zij zag zich nog gepasseerd door haar zusje Ria, L. Kerkhove, A. Jansen en Willy de Bruijn. Bij de heren trok Jan Dirkse er dadelijk alleen tussen uit en werd on bedreigd winnaar. Om de tweede plaats werd echter fel gesterden tus sen P. Rotte van Luctor, die bij het keerpunt nog in vijfde positie lag en R. de Braai van Schelde. De Mid delburger tikte een fractie van een seconde eerder aan. GOES Grand: Het geheim van de vijv graven, 18 j. MIDDELBURG Electro: Onverganke lijke melodie. Schouwburg: Kouwe drukte. VLISSINGEN Alhambra: Huis van bamboe. Luxor: Cel 2455. OOSTBURG Ledel 8 uur: O mijn papa SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De zoon van niemand. axel Het Centrum 8 uur: Barricade. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Rose Marie ST. JAN STEEN Tentoonstellingsfeesten Gez. Everaart 3 uur: Wilhelminaschie- ting staande wip. DE KLINGE kinemn van Dijck 7.30 uur: De eed van de zwarte ridder. HENGSTDIJK A. de Maat 5 uur: Ker- misschieting. J. Collet 5 uur: Gaaibolling GRAAUWPAAL J. Verras 4 uur: Kermisschieting. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vadertje Langbeen. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur Jacht op het groene vuur. ST. JANSTEEN: Tentoonstellingsfeds- ten.

de Stem | 1956 | | pagina 2