STORM BOVEN DUITSLAND EGYPTE WIL CONFEREREN 1 ill III ii ii li 1 5 li I 1 L Kon. Ned. Zangersverbond gewest Brabant - Zeeland verhoging per 1 Kans op uitkeringen van sociale september EEN DODE EN VIJF GEWONDEN BIJ ONGELUK TE STEENBERGEN Tien doden en meer dan tweehonderd gewonden MAHN WON TE KOPENHAGEN Staalfabriek voor India IN HET SPIONNETJE DE DOOD OP DE WEG Mislukte roofoverval ;en VOOR Grote materiële schade Abdulgani niet met Soekarno naar Rusland Door toeval in leven Mevrouw Bouman wenst terug te keren na zaak Schmidt Stunt der Sovjets Ontwapeningsoproep op Vaticaan overhandigd Moord te Heer NED. KONINKLIJK PAAR OP KORFOE Zuidelijke wind Mijn te Poirier gesloten Makarios leider van de EOKA In meeste gevallen voorstel van tien procent Aanpassing aan loonmaatregelen De kabinetsformatie Triest einde van een vakantie In beruchte bocht auto tegen motor Verbondsvergadering eind september Werkongeval kreeg dodelijke afloop r~ L 44 m loon. 2 1/2 oeslag. III III s in de :e loon- EN enz. )0—9404 96e JAARGANG No. 2223. Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Teh: Directie, Redactie en Administratie 335h Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. a A. Bruna. Redactieraad: J. M. A G v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr a U. h de Rechter, L. J. v. t Westende, P. V M Ver- cauteren. Abonn.pnjs Dij voorultbet. 6.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsh bij niet postbestelL) t 0.45. incasso wordt berekend Losse ournm 13 et Rostrek '178841 VêsECdi"rKö«fttfin tn Vg&&Sn3 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijks aard uit Zeeland uitsluitend ln do Zeeuwse editie 1 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m'm) Bij contract aan- lienüjke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk ct. per m/m extre. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Telelooo - P°°" T""~° 102 TE"KEUZE"' m T"' 35-l West- en Oost-Duitsland zijn zaterdag door de zwaarste storm sinds mensenheugenis getroffen. Volgens de laatste berichten heeft de storm tien mensenlevens geëist, terivijl er ruim tweehonderd gewonden zijn. De materiële schade valt nog niet te berekenen. In opeenvolgende buien werden wind stoten met 'n snelheid van 130 km per uur gemeten. Tengevolge daarvan werden in Westfalen over vele {"Jo- meters de telefoonleidingen vernield. In Paderborn woei bij een steen bakkerij een schoorsteen van veertig meter om. Veel schade werd ook President Soekarno en zijn uit veer tig leden bestaand gezelschap zijn uit Djakarta vertrokken voor een reis van veertig dagen, naar de Sovjet- Unie, de Chinese Volksrepubliek, Oostenrijk, Joegoslavië en Tsjechoslo- wakije. De minister van buitenland se zaken, Roeslan Abdulgani, die op de terugreis naar Indonesië is vanuit Londen, waar hij de Indonesische de legatie naar de conferentie over het Suezkanaal heeft geleid, behoort niet tot het vertrekkende gezelschap. Een woordvoerder van het ministe rie legde er de nadruk op, dat de minister van buitenlandse zaken op zijn eigen verzoek naar Indonesië terugkeert. De minister achtte het noodzakelijk over Suez en over de 13-augustus affaire persoonlijk reken schap af te leggen, aldus de woord voerder. aangericht in 'n groot tentenkamp te Keulen, dat daar met het oog op de komende Katholiekendag" was op getrokken. Belgische militairen, die in de Bondsrepubliek zijn gelegerd, namen hier aan het reddingswerk deel. Duesseldorf en Hannover In het bijzonder werden de steden Duesseldorf en Hannover getroffen, waar voortdurend brandweerploegen in de weer waren om omgewaaide bomen op te ruimen en de burgers, wier woningen gevaar liepen, te hel pen. Duizenden bomen werden in een park te Hannover ontworteld. In Muehlheim werd het dak van een houtloods afgerukt en meters ver weggeslingerd tegen een motorrijder, die zware verwondingen opliep. Hoogspanningsdraden en boven grondse gasleidingen liepen vrijwel overal schade op. Tram- en busver- keer was in tal van plaatsen niet meer mogelijk. In Berlijn kwam in beide stadsdelen de ondergrondse treinenloop tot stilstand, doordat bij het plein van Potsdam een gedeelte van de overkapping dreigde in te storten. Ook in Nederland Ook enkele delen van Nederland moesten het tijdens deze stormweer periode ontgelden. In de streek rond Winterswijk werden tal van bomen ontworteld. Het treinenverkeer Maas trichtHeerlen werd enkele uren ge stagneerd. daar te Meerssen een boom over de rails was gewaaid, die de bovenleiding had beschadigd. In Winterswijk viel door de storm een boom op de draad van de elektrische bovenleiding en viel op een paard, dat door de 18-jarige J. Ligtering aan de teugel werd meegevoerd. Het dier werd door de stroom op slag gedood. In zijn verbouwereerdheid liep Ligtering enkele keren om het paard, waarbij hij op de on der stroom staande draad trap te. Aan het dragen van rubber laarzen heeft de jongeman zijn leven te danken. Mevrouw Mieke Bouman, de ver- zij, zodra de zaak Schmidt is dedigster in de zaak tegen de Neder lander H. Schmidt, heeft medege deeld, dat zij een verzoek om als ver dedigster te willen optreden in de za ken tegen de andere Nederlanders, die zich op de beschuldiging van on dermijnende activiteiten nog in hech tenis bevinden, niet in overweging zal nemen. Deze verklaring legde zij af na de bekendmaking door de officier van justitie Raden Harahap, dat hij is benoemd tot openbaar aanklager in de zaken tegen de Nederlanders Doornik en De Mey van Gerwen, die ruim drie jaar geleden in verband met de beschuldigingen tegen Schmidt en Leon Jungschlaeger z.g. werden gearresteerd. Mevrouw Bouman zeide, dat SCHERPENZEEL. Een zeven jarige jongen uit Woudenberg is, toen hij met zijn fiets stond te wachten om een melkauto te laten passeren, door nog onopgehelderde oorzaak gevallen en door de auto overreden. Hij overleed een kwar tier later. STEENBERGEN. In de beruchte bocht in de Kruislandse dijk werd een motorrijder door een automo bilist aangereden. De motorrijder overleed ter plaatse, zijn duo-pas- sagiere werd ernstig gewond. Ook vier inzittenden van de auto liepen- kwetsuren op. Voor nadere bij zonderheden van dit ongeluk ver wijzen wij naar een uitvoerig be richt elders in deze editie. De Sovjet-Unie heeft aan het Vati caan een oproep tot ontwapening over handigd. In gezaghebbende kringen van het Vaticaan hecht men hieraan echter geen bijzondere waarde. Men ziet er een propaganda-actie in. Tijdens deze overhandiging heeft de pauselijk nuntius in Italië, mgr. Gui- seppe Fietta, met de Sovjetrussische zaakgelastigde de „ernstige toestand in Rusland met betrekking tot religieuze aangelegenheden" aangesneden. afgelopen, naar Nederland wenst terug te keren. Geen buitenlandse raadsman Raden Harahap verklaarde, dat de zaak tegen Doornik binnen tien dagen zal beginnen, en die tegen De Mey van Gerwen kort daarna. Het is nog niet bekend wie hen zal verdedigen, doch Harahap heeft reeds te kennen gegeven geen verdediger uit het bui tenland te zullen aanvaarden. In de nacht van zaterdag op zon dag is te Heer bij Maastricht de 50- jarige rijwiel- en motorhandelaar J. Mohnen in zijn woning door revol verschoten zodanig gewond, dat hij later in het ziekenhuis overleed. De politie werd gewaarschuwd door bu ren. die gekerm hadden gehoerd. Voordat het slachtoffer naar het zie kenhuis te Maastricht werd vervoerd, kon hij nog meedelen, dat hij in zijn woning door een tweetal jongelieden was overvallen en neergeschoten. De politie heeft deze gistermorgen bei den gearresteerd. Bovendien werden nog enkele andere personen aange houden. Nadere bijzonderheden konden, in het belang van het onderzoek, nog niet worden bekend gemaakt. HET KREMLIN blijft niet de verga derplaats van de Opperste Sovjet. Veertien geldprijzen zijn uitgeloofd voor een nieuw Sovjet-paleis, dat in Moskou gebouwd zal worden als mo- nument voor Lenin. DE POOLSE generaal Waclaw Komar die enige tijd geleden uit gevangen schap werd ontslagen en gerehabili teerd, is aangesteld tot bevelhebber van de Poolse binnenlandse strijd krachten. DR. ALFRED KINSEY, de bekende Amerikaanse bioloog, is op 62-jarige leeftijd te Bloomington overleden. DE AMERIKAANSE architect Frank Lloyd Wright heeft een wolkenkrab ber van 1600 meter hoogte ontwor pen. Indien de plannen doorgang vin den, zal deze in Chicago worden ge bouwd. EEN AARDVERSCHUIVING heeft zondag het spoorverkeer door de Brennerpas lamgelegd. Men verwacht dat het enige dagen zal duren, voor de baan weer vrij is. DE AMERIKAANSE particuliere be leggingen in het buitenland zijn het vorige jaar met 2.4 miljard dollar ge stegen tot 29 miljard dollar. Ook dit jaar wordt een belangrijke stijging verwacht. ONGEVEER 6.000 personen hebben de diocesane huldiging meegemaakt van oe bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen. MIW,e®rsverwachting van het KN J Ml tot vanavond, opgemaakt zon- dagavond te 23.15 uur- J Geleidelijk weer toenemende bewolking met later plaatselijk enkele buien. I u Z",akkc tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en zuidoost. Op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen. Verwacbting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige wind uit zuidwest tot zuid. Bewolkt met opklaringen. Nog enkele neerslagvlagen. Tem- peratuur zonder grote verande- 5 ring. J Vandaag: zon onder 19.41 uur. Maan onder 21.39 uur. i Morgen: zon op 5.47 uur. De kolenmijn van Poirier nabij Charleroi, waar vrijdag brand is uit gebroken, is zaterdag gesloten. Daar er beneden geen mijnwerkers meer aanwezig waren, worden de galerijen van 824 en 900 ivoor luchttoevoer en -afvoer van de brandende galerij) af gestopt. Men hoopt, dat de brand door gebrek aan zuurstof zal doven, doch men houdt er rekening mee, dat dit enige maanden kan vergen. De schachten zijn zodanig afgeslo ten, dat zelfs eventuele mijngasont- ploffingen niet naar buiten kunnen slaan. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is de 72-jarige alleenwonende heer Eijkes in zijn benedenhuis aan de Czaar Peterstraat 44 in Amster dam-Oost door de 21-jarige elektri cien Willem M. met een hamer neer geslagen. Ernstig gewond werd de oude man naar het O.L.V. ziekenhuis overgebracht, waar hij 's nachts nog geopereerd werd. Dank zij het feit. dat het slachtoffer zijn aanvaller her kende en, zij het niet geheel duide lijk, diens naam aan een te hulpge- snelde buurman kon opgeven, kreeg Het Britse ministerie van koloniën heeft verklaard, dat uit verscheidene duizenden buitgemaakte documenten is gebleken, dat de leider van de ver zetsbeweging EG KA op Cyprus, Gri- vas, onder de persoonlijke leiding" bisschop Makarios heeft ge werkt. Makarios is, gelijk bekend, door de Britten verbannen naar de Seychel len, een eilandengroep in de Indische oceaan. De documenten zijn pas kort gele den in beslag genomen. Men is nog druk bezig met de vertaling. Makarios had een leidende rol ge speeld bij de oprichting van de EOKA. Hem was gevraagd de datum van het begin der operaties vast te stellen. Hij had geld verstrekt voor het smokkelen van wapens naar Cy prus. kringen te Cairo is verklaard dut Egypte een gunstig ant woord heeft gegeven op de uitnodiging tot een bespre king met de commissie van vijf landen, die op de Lon den se Suezconferentie is ge vormd. Het is nog niet bekend, waar de conferentie zal worden gehouden. Het Egyptische antwoord was op weg naar Robert Menzies, de Australische pre mier en voorzitter van genoemde com missie, zo is zondagavond meegedeeld. De inhoud was op het moment, dat wij deze pagina afsloten, nog niet bekend. Daags ervoor had de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Rus- de recherche een eerste aanwijzing.|lan Abdulgani, nog een onderhoud met Binnen 12 uur werd de lader ge- Nasser, arresteerd, die bekend heeft. De ha- Sabry, de afgezant van Nasser op de mer vond de politie in het huis van Londense conferentie, verklaarde te het slachtoffer. In eezashehhemle EevntischeCaïr0 tegenover de pers, dat de Lon- iii ge„ugneuutnue ngypiisine dense conferentie voor Egypte „een succes" was geworden. Intussen zijl', zondag nog twee Britse dagbladcorrespondenten uit Egypte gezet. Een reden hiervoor werd door de Egyptische overheid niet opgege ven. Een commentator van radio-Caïro heeft zondagavond gezegd, dat Egypte nooit zal instemmen met een beheer van het Suezkanaal door buitenlan ders. Daarentegen was Egypte bereid alle gewenste waarborgen te geven voor de vrijheid vap scheepvaart in het kanaal. In de strijd om het wereldkam pioenschap op de weg voor ama teurs, die zaterdag in Kopenhagen werd gestreden, is de Amsterdam mer Frans Mahn eerste geworden in de tijd van 4 uur 47 minuten en 54 seconden (over 194,4 km) en eindigde de Nederlander Jan Buis uit Halfweg op de derde plaats. Tweede werd de Belg Verougstrae- te. Re foto links toont Frans Mahn met de lauwerkrans en de kampi oensbeker. Rechts Jan Buis met de welveriende bloemen. - Bij de profs boekte België succes: 1. Van Steenbergen, 2. van Looy. Gerrit Schulte eindigde hier als eervolle derde. Onder voorzitterschap van de heer Joh. Franse uit Eindhoven hield liet gewest BrabantZeeland van het Kon. Ned. Zangersverbond een algemene vergadering van afgevaardigden in Café Voskens te Tilburg. De bijeenkomst werd mede bijgewoond door de secretaris van het hoofd bestuur, de heer J. Kurvers uit s-Hertogenbosch. r Wanneer de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris het advies volgen dat de Stichting van de Arbeid heeft uitgebracht over sommige uitkeringen der sociale verzekeringswetten, is het niet onwaarschijnlijk, dat per 1 september a.s. sommige dier uitkeringen w orden verhoogd. Het gaat hier om een aanpassing van de sociale uitkeringen als gevolg van de jongste loonmaatregelen. tot 182 procent (10 procent verhoging van de basis-rente plus toeslag). Vrijdagochtend, vertrokken H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard per vliegtuig naar het Griekse eiland Korfoe, om zich voor een korte vakantietocht in te schepen op het Griekse koninklijke jacht „Achilleus" en daarna met de prinsessen Beatrix en Irene, die reeds aan de vorstelijke vakantie trip in de Griekse wateren deelna men, terug te keren naar Neder land. De foto geeft een beeld van de aankomst van het Neder landse koninklijke paar op het vliegveld van Korfoe. waar koning Paul en koningin Frederika van Griekenland ter verwelkoming aanwezig waren. V.l.n.r. koningin Frederika, koning Paul en koningin Juliana. Ongevallenwetten Voorgesteld is de oude renten en toeslagen met 10 procent te verhogen ingaande 1 september 1956. Dit per centage is hoger dan de loonsverho gingen (ad maximaal zes procent), omdat de sociale uitkeringen in de loop van de tijd belangrijk achter gebleven zijn bij de werkelijke stij ging vap het loonpeil. De toeslagen worden alleen ver leend bij een arbeidsongeschiktheid van meer dan 25 procent, terwijl alle toeslagen eindigen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Invaliditeitswet Op grond van dezelfde overwegin gen zullen, volgens het advies, ook de ingevolge de invaliditeitswet ver leende renten en toeslagen met 10 procent moeten worden verhoogd met ingang van 1 september a.s. Dit betekent, dat de huidige toe slag van 156 procent wordt verhoogd De informateur prof. mr. de Gaay Fortman heeft zaterdagmiddag mr. Burger ontmoet en wel in hotel Wien- tjes te Zwolle. De zaterdagmorgen besteedde prof. de Gaay Fortman aan de bestudering van stukken. Noodwet ouderdomsvoorziening Aangezien de noodwet ouderdoms voorziening per 31 december 1956 komt te vervallen, adviseert de Stichting van de Arbeid af te zien van een procentuele verhoging van de indivi- duële uitkeringen. Deze zou te kost baar zijn. Inplaats daarvan wordt aangedron gen op een extra uitkering ineens. Gezien de andere verhogingen (10 procent) zou deze uitkering ineens 40 procent van de maandelijkse uitke ring moeten bedragen (4 maanden a 10 procent.) Omdat de financiële positie van de noodwettrekkers vrij ongunstig is, wordt echter voorgesteld bedoelde extra-uitkeringen ineens, te stellen op een volle maanduitkering. Deze extra uitkering dient dan, volgens het ad vies, in het laatste kwartaal van 1956 te worden uitbetaald. Kinderbijslagwetten Voor de te nemen maatregelen met betrekking tot verhoging van de kin- derbijslagen is geen eensluidend ad vies uitgebracht. De meerderheid van het bestuur van de Stichting (waaronder de werkne mersvertegenwoordigers) acht een verhoging met 10 procent ingaande 1 oktober 1956 gewenst. Anderen adviseren een verhoging van het derde kind af, terwijl weer andere leden van oordeel zijn, dat er geen aanleiding is de kinderbijslagen te verhogen. Ziekte- en werkloosheidswet Met betrekking tot een verhoging van de lopende uitkeringen ingevolge deze wetten heeft de Federatie van Bedrijfsverenigingen een advies gege ven aan de bedrijfsverenigingen. Hier in wordt voorgesteld de uitkeringen op hetzelfde tijdstip en in gelijke mate te verhogen als die van de loonsver hogingen in de onderscheiden bedrijfs takken. Een badtas, eengedeukte kof fer tegen een stapel met bloed besmeurde stenen.... triest schilderij van een plotseling, op verschrikkelijke wijze geëindig de vakantie- Zaterdagmiddag nog had het 12-jarig meisje Ria Heyboer uit Nieuwerkerk, vro lijk afscheid genomen van de familie van Strien in Gorkum: de heer M. van Strien zou haar nog vóór de zondag met zijn motor thuisbrengen. Zij ligt nu zwaar gewond in het Roosen- daalse „Charitas", terwijl de 53- jarige heer van Strien nooit meer thuis zal komen.... Dit ongeluk, dat in Steenbergen gro te indruk gemaakt heeft, gebeurde op dezelfde, haast beruchte bocht in de Kruislandse dijk, waar enige tijd ge leden ook een Bergs meisje, mej. Proost, aangereden werd. Enige jaren geleden zijn aan de binnenzijde van deze dijk bomen geplant, die het toch al beperkte uitzicht zeer belemmeren. Zaterdagmiddag reed een personen wagen, bestuurd door de heer A. B. uit Kruisland, naar de Kruislandse kermis, waar hij een frites-wagen heeft staan. Behalve zijn dochtertje zat ook in de wagen mevr. van Etten uit Steenbergen met haar zoon. Hoe het ongeluk zich precies heeft voorgedra gen kon men gisteravond nog niet met zekerheid zeggen, doch vermoed wordt dat de personenwagen met te grote snelheid de bocht heeft genomen, waardoor de motor na tegen de wagen te zijn gebotst tegen een stapel stenen reed. De heer van Strien sloeg met zijn hoofd tegen de stenen en moet op slag gedood zijn. Mej. Heyboer liad liet geluk, dat zij van de motor geslin gerd werd, de dijk af. Dacht men aan vankcljjk, dat zij 'n schedelbasisfrac- tuur had opgelopen, bü informatie bleek ons zondag, dat zü een zeer zware hersenschudding gekregen heeft en tevens een been heeft ge broken. Haar toestand was redelijk wel. Volgens het zwarte remspoor is de personenauto van links van de weg naar rechts de vier meter hoge dijk afgereden en daar gekanteld blijven liggen. De inzittenden konden zichzelf bevrijden, maar werden voor de ze kerheid voor nader onderzoek naar het ziekenhuis te Steenbergen over gebracht. Behalve inwendige kneuzin gen bleek mevr. van Etten een heup- breuk te hebben opgelopen, terwijl de overige inzittenden er met zeer lichte kwetsuren van af kwamen. Mevr. v. Etten werd zaterdagavond nog naar het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom overgebracht. Van de motor van de heer van Strien was slechts het glas van de koplamp gebroken en het linkergedeelte van het stuur enigszins verbogen. De regering van India heeft een volledige staalfabriek besteld, welke te Rourkela nabij Calcutta door de Verenigde Oostenrijkse Staalfabrie ken (Voest) te Linz en Krupp te Es sen gebouwd zal worden. De directeur-generaal van Voest deelde mede, dat de staalfabriek on geveer 70 miljoen gulden zou kosten en een capaciteit zal krijgen van 1 miljoen ton ruw staal per jaar. De bestelling is een onderdeel van het plan van de regering van India tot het doen bouwen van vier grote staal fabrieken, elk met een capaciteit van 1 miljoen ton. Er zijn bij Amerikaan se, Engelse en Russische onderne mingen reeds orders voor een derge lijke fabriek geplaatst. Deze fabriek zal binnen anderhalf a twee jaar vol tooid en gereed om te produceren moeten zijn. Na een kort openingswoord werden tot bestuursleden herkozen de heren J. Franse en Jac. Vermeeren. Breed voerig werd vervolgens aandacht be- steeds aan de beschrijvingsbrief van de Verbondsvergadering op 29 en 30 september a.s. Instemming vond het voorstel om de contributie tot 25 cent per lid en per jaar op te voeren. Zulks met dieru verstande, dat aan elk gewest een be drag van f 14,per jaar en per aan gesloten koor zou worden uitgekeerd. Indien het gewest é'n of meer zan- gesdager. organiseert wordt deze som verdubbeld. Goedgekeurd werd even eens het denkbeeld om het aantal hoofdbestuursleden te brengen van negen op dertien. Als afgevaardigde van het gewest Brabant-Zeeland werd Dr. Bakers uit 's-Bosch car.didaat ge steld. De zangersdagen Uitvoerig werd hierna van gedach ten gewisseld over het voorstel om wijziging te brengen in de organisa torische opzet van de zangersdagen. Het denkbeeld om slechts ten hoogste vijf koren uit alle afdelingen per mid dag of avond te laten uitkomen, kon geen instemming vinden. Andere wij zigingen betroffen: er komt één ver plicht werk. Ook koren buiten het gewest kunnen deelnemen. De inde ling geschiedt zodanig dat rekening wordt gehouden met de prestaties der laatste drie jaren. Er worden geen, diploma's of beloningen uitgereikt. Het rapoprt der jury wordt niet ge publiceerd in het verenigingsorgaan, maar aan de voorzitters toegezonden. In zijn verdediging wees de ver- bonds-secretaris er op, dat een en an der allerlei bezwaren welke gezen zen zijn, zal ondervangen. De 27-jarige G. C. van A. uit Al phen, gemeente Appeltern, werk zaam bij het herstel van Schouwen- Duiveland, die in de nacht van woensdag op donderdag door onbe kende oorzaak van de laadbak van een auto viel op de prövinciale weg bij Zierikzee, is zaterdag aan de be komen verwondingen in het zieken huis overleden. "V In de Australische staat Victoria hebben leerlingen, die op het punt staan, de school te verla ten, een formulier gekregen, waarop 42 vragen over hun ge zinsleven ingevuld kunnen wor den. Voorbeelden van deze openhar tige nieuwsgierigheid: Wonen uw ouders samen? Hoe verdienen zij hun geld? Is uw vader vrijmetselaar? Wat is het merk van de auto, en hoe oud is deze? Is er thuis een ijskast? De vragenlijst werd opgesteld door 'n Amerikaans hoogleraar namens de raad van onderwijs kundig onderzoek. Het doel er van is uit te vinden, waarom zo weinig kinderen met goede ca paciteiten na hun middelbare opleiding de studie voortzetten. De kritiek van de zijde der ouders is hevig, doch 't schijnt dat de kinderen de vragen met groot genoegen beantwoorden...

de Stem | 1956 | | pagina 1