Nederlandse ploeg in goede stemming „Vliegende matras" Postzegel-oorlog uitgebroken Ir. J. W. Wellen stelde een jubileumschriftuur samen Badhuis Westdorpe wordt bestedingsklaar gemaakt Russen kwamen en...verdwenen BURGEMEESTER MARTIN TOT ONZE AMATEURS Stunt van postminister Hill Rus bij Y.N. ontslagen De wereldkampioenschappen in Kopenhagen Bij feest van zestigjarige NCB Wandelpad en kinderspeelterrein Kwart eeuw Kath. Kinderbescherming ONDERDAK EN VERZORGING PRIMA COPPI KANSLOOS Span je niet voor andermans karretje. .Rijdt om te winnen" Regenboogtruitjes K.N.V.B.-BEKER Promoties bij de CTD in Zeeland Kranten: Dit is Brittanië onwaardig Gezagsondermijning SPOPTln'tmT Wegens spionage s EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 Ter gelegenheid van het tijdstip, waarop de Noordbrabantse Christe lijke boerenbond, de diamanten ere kroon zal dragen, heeft de secretaris ir. J-W. Wellen 'n fraai geïllustreerd jubileumschriftuur samengesteld, daarbij vooral het oog richtend op het laatste decennium. De schrijver gaat er van uit, dat de doelstelling van de N.C.B. het vormen van een degelijke en wel varende katholieke boeren- en tuin dersstand, toetssteen behoort te zijn voor zijn ontwikkeling. Allereerst wijdt ir. Wellen een hoofd stuk aan de vorming van de jeugd. Als een zeer belangrijke taak be trekt hij vervolgens in zijn beschou wingen de voorlichtingsdienst en ver heugt hij er zich over, dat van liever lede het inzicht baan gebroken heeft, dat vaktechnische voorlichting alleen niet voldoende is. Optreden naar huiten Na ten slotte een overzicht te heb ben gegeven van de „belangenbe- hartigende taak" der N.C.B.waar bij de diverse coöperaties een zeer belangrijke stoffelijke rol spelen be schouwt ir. Wellen het „optreden naar buiten". Met gerechtvaardigde trots, stelt hij daarbij vast, dat de N.C.B. in de samenwerking met andere orga nisaties en colleges kan optreden na mens een achtste gedeelte van alle grondgebruikers van Nederland. Blik in de toekomst In een pers-conferentie heeft ir. Wellen deze interessante verhande ling nader toegelicht met zijn visie op de toekomst.De geluiden ten deze zijn niet erg optimistisch, al kan het alles nog wel meevallen. Daar is allereerst de z.g. „land vlucht", de trek van het land naar de stad en de sectoren buiten de landbouw, veroorzaakt voornamelijk door de materiële voordelen: betere huisvesting en meer gelegenheid tot ontspanning. Derhalve dient meer zorg te wor den besteed aan de boeren-behuizing in opzicht van modern comfort. In sport en spel wordt reeds veel ge daan aan vrye tijdsbesteding, maar bovendien wordt nu uitgezien naar geschikter accomodatie ter bevorde ring van de lichaams- en andere cul tuur. In de landbouwpolitieke sector, dient te worden gestreefd naar bete re geldelijke beloning. Dan is het nodig, dat de boer door beter onder wijs, niet alleen vaktechnisch wordt bekwaamd. Intussen, - zeide ir. Wellen, blijft Nederland dezelfde onderwaardering tonen voor de landbouw, dan dreigt het gevaar, dat veel grond langza merhand „braak" zal komen te lig gen. Wat de technische en mentale omscholing belangt, welke thans resp. door de Rijkswerkplaatsen en de z.g. „levensscholen" gescheiden wordt ter hand genomen, pleitte ir. Wellen voor de oprichting van een instituut, dat aan beide tesamen eenvormige op leiding biedt. Voorts bracht hij nog ter sprake, de emigratie-politiek, de ruilverkave- lings-perikelen ter sanering van de bedrijven en de opleiding van be drijfsvoerders. ttt Ten slotte deelde ir. Wellen aan het einde van zijn „college", dat een breedvoerige gedachtenwisseling tot gevolg had, - nog mede, dat in ver band met de oprichting der nieuwe bisdommen, met ingang van 1 okto ber a.s. heel de provincie Zeeland tot het werkgebied van de N.C.B. zal gaan behoren. Het feestprogramma De feestviering in Den Bosch, zal plaatsvinden op donderdag 30 augus tus. In korte trekken gaven wij het programma reeds. Te 10.30 uur draagt mgr. W. Muts- aerts de pontificale H. Mis op in de Kathedraal; het kerkkoor van de pa rochie noordhoek te Tilburg voert onder leiding van de heer F. Pay- mans de liturgische gezangen uit. Na afloop koffietafel. Te 12 uur wordt in „Casino" de feestvergadering ge houden, welke o.a. zal worden bijge woond door Minister Mansholt; de herdenkingsrede wordt uitgesproken door de bondsadviseur pastoor W. H. Rekkers. De zitting wordt opgeluis terd door de zangvereniging Kon. Liedertafel „Souvenir des Montag- nards" uit Tilburg onder leiding van Jan Jansen. Na afloop défilé van jonge boeren en boerinnen en ruiters en fanfare te paard. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Westdorpe in voltallige ver gadering bjjeen. In deze vergadering werd behandeld het bouwen van een verenigingsgebouw, badhuis en een wijkgebouw voor het Wit-Gele kruis. De voorzitter zei. dat er thans wel vergunning was verkregen voor het bouwen van een badhuis en een wijk- geböttW-.YOOr het Wit-Gele kruis, doch dat deze vergunning niet was ver kregen voor het bouwen van een ver enigingsgebouw. Hij meende, dat thans van de verleende vergunning maar gebruik moest worden gemaakt en zei, dat naar zijn mening het beste het wijkhuis en badhuis in het voorste gedeelte van het oude schoolgedeel- te kon worden geplaatst. Dit, zo zij hij. omdat het achterste deel van het schoolgebouw nog veel sterker is dan het voorste gedeelte en dan hebben Viering in Den Bosch Op woensdag 5 september zal te 's-Hertogenbosch het 25-jarig bestaan gevierd worden van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming. De eigenlijke datum van het zilveren jubileum is 12 september, maar om praktische redenen wordt de jubi leumviering aangesloten aan de stu diedagen die op 3 en 4 september op „Bouvigne" te Breda gehouden wor den. De jubileumviering wordt te half elf ingezet met een solemnele H. Mis in de kapel van de Zusters in de Choorstraat, waarna te 1.00 uur in de foyer van het Casino een Brabantse koffietafel wordt geserveerd Het hoog tepunt van deze feestdag breekt s middags om half drie aan als in de Casino-schouwburgzaal door de ver bondsvoorzitter Mr- J. J. de Haas een feestvergadering wordt geopend tij dens welke Mgr. Prof. Dr. F. Feron de feestrede zal uitspreken. Ook de bissschop van 's-Hertogen bosch en de minister van Justitie zijn uitgenodigd deze feestelijke bijeen komst. waarop circa 300 gasten ver wacht worden, bij te wonen. wij dit voordeel, dat na deze verbou wing het niet verbouwde gedeelte nog altijd te gebruiken is voor verenigings gebouw, terwijl dit niet het geval zou zijn met het voorste gedeelte. De heer Debeleire was het hiermede niet eens Hij zei. dat het veel béter zou zijn het voorste gedeelte niet te verande renden het badhuis en wijkgebouw te bouwen op de pleats" die in het oo:H spronkelijk plan was aangegeven. Dan houden wij een veel mooier vooraan zicht, zo meende de spreker- De heer van Acker was het hiermee eens. en de heer de Martelaere achtte het be ter eerst eens de begroting te laten maken en dan een beslissing te nemen. De heer Debeleire bleef echter bij zijn mening. Hij zei, dat beter niet zou worden afgeweken van een plan waar wij het allemaal zo over eens waren- De voorzitter merkte op, dat het al leen zijn bedoeling was om eerst de zaak eens te bekijken. Nu er geen ver gunning is verkregen voor het ver enigingsgebouw zou er misschien fi nancieel voordeel in zitten als voor lopig alleen het voorste gedeelte ver anderd zou worden. Concierge" Er werd besloten, dat het badhuis bestedingsklaar zal worden gemaakt zo als de heer Debeleire het wilde en op de plaats zoals was aangegeven in het oorspronkelijk plan. Verder werd be sloten een oproep te plaatsen voor het benoemen van een concierge voor het badhuis. Ook werd er een plan ter tafel ge bracht voor de aanleg van een speel terrein voor kinderen en een wan delpad op het terrein van de singel. De voorzitter zei, dat door het Staats bosbeheer een subsidie was toegezegd van 85% voor de beplanting van dit terrein- Bij de bespreking van dit plan wees de voorzitter er op, dat indien het plan doogang zou vinden, eerst de grond van de weduwe Remery moest worden aangekocht en het ove rige gedeelte van het Kroondomein in erfpacht moest worden gevraagd. Besloten werd om hieraan nog voor de winter te beginnen. (Van onze speciale verslaggever.) KOPENHAGEN, vrijdagavond. Hoewel geen enkel ander land de wereldkampioenschappen wielrennen zó vaak heeft georganiseerd als Denemarken, dat deze eer nu voor de 9e maal te beurt valt, is er in Kopenhagen niet bijzonder veel van te merken, dat hier zaterdagmiddag de strijd om de wereldtitels zal losbranden. Het is zelfs zo, dat de buitenlander, die per auto de Ordrup-wielerbaan, die buiten de stad ligt, wil bereiken en die hier en daar de weg vraagt, soms geen ander antwoord ontvangt dan een schouderophalen. Lang niet alle bewoners van de fraaie Deense hoofdstad kennen er blijkbaar het bestaan van. Aanplakbiljetten ziet men vrijwel nergens, het geen niet wegneemt, dat voor alle wedstrijddagen de baan reeds is uitver kocht. Dat wil zeggen, dat er maximaal 9000 toeschouwers van de diverse evenementen getuigen zullen zijn. Voor de training op de betonnen piste bestond echter hoegenaamd geen belangstelling, al verdrongen zich voor de uitgang tientallen kinderen met handtekeningenboekjes. reden nu langs de kust, over de strandboulevard er. de strandweg. Wat de snelheid aangaat was het voor de renners maar een wandelingetje" maar die duurde toch drie volle uren, zodat daarna de kostelijke Deense maaltijd alle eer kon worden aange daan. Veel lof Over de verzorging, het eten en de slaapgelegenheid, de massage door soigneur van Dinteren en de zorg voor de fietsen door mecanien Piet Gommans hebben de renners trouwens niets dan lof. Dat verhoogde nog de goede stemming, die ontstond nadat ie ouderen, de felle concur renten uit de Ronde van Ne derland: Schulte, van Est en herrit Voorting, zich weer als kameraden van een ploeg rond de tafel hadden geschaard. Allen verheugen zich ook over het succes dat cL F. van Dijk, de voorzit ter van de K.N.W.U, heeft gehad bij het bestuur van de U.C.I. Frans Braat en Daan de Groot waren namelijk te laat ingeschreven voor de achtervol ging, respectievelijk bij de amateurs en de beroepsrenners. Aanvankelijk rezen daar moeilijkheden over, maar nadat ook enkele Italianen en een Zwitser, die eveneer.s telaat waren aangekondigd, nog werden geaccep teerd. moest het U.C.I.-bestuur wel zwichten voor de argumenten van dr. van Dijk. Op het circuit nabij Balerup, onge veer 20 km buiten Kopenhagen was men vandaag nog druk in de weer met de voorbereidingen. De twee tijdelijke overdekte tribunes waren gereed, maar verder langs het circuit werkten arbeiders aan constructies van „boxen" voor de rer.ners. Er werd getimmerd aan veelkleurige reclame borden langs de weg en de operateurs van de televisie brachten hun came ra's in stelling, meestal op hoge hou ten uitkijkposten. Steeds meer rer.ners uit alle delen van de wereld zijn de laatste dagen in Kopenhagen gearriveerd, maar zij zijn ondergebracht in hotels ir. diver se wijken van de stad, zodat zij er als het ware tijdelijk in verscholen gaan. Zeer velen hebben zich in de loop van vrijdag op de knusse en uitstekende Ordrupbaan gemeld voor de controle van de licenties en het afhalen van de rugnummers. De Russen waren er het eerst Dij, naar Ordrup residen om de formali- en niemand heeft hen zien trainen. De Nederlandse ploeg ging in twee gedeelten. Terwijl de baanrenners r.aar Ordrup reisden om de formarli- teiten te vervullen en op Derksen en van Vliet na die de baan voldoende kennenmeteen de gelegenheid aan grepen om er een paar rondjes op te rijden, maakten de wegrenners hun trair.ingsrit buiten de stad. Allen, zowel profs als amateurs schaarden zich als vanzelfsprekend onder leiding van „papa" Gerrit Schulte. die de weg wees voor het uitstapje. Ditmal niet zoals de vorige dag in hoog tempo over het wedstrijd circuit, dat onze renners op sommige plaatsen door de geringe breedte van de weg behoorlijk lastig vinden. Zij Zegt. Stan Ockers Kopenhage, vrijdagavond (van onze speciale verslaggever) Er was bij het afhalen van de rug- ASBJORN HASEN, de doelverdediger van het Noorse nationale voetbal elftal zal zijn sportcarrière moeten beëindigen. Door een ziekte is hij aan beide armen verlamd. KOPENHAGEN, vrijdagavond. (Van onze speciale verslaggever) Onze amateurs op de weg ko men dus zaterdagmiddag het eerst aan bod. Hun chef de equi pe de heer H. J. Martin, die bur gemeester van Hoensbroek is, vindt «dat de jongens op „scherp" staan. Frans Mahn, de tweevoudige Nederlandse kam pioen (weg en sprint), evenzeer als de Benjamin Coen Niesten, die volgende week donderdag zijn 18e verjaardag zal vieren. „Rijdt om te winnen", zo luidde het advies van de chef d'equipe tijdens zyn bespreking over de taktiek en de wedstrijdreglementen. „Maar span je niet voor het karretje van de buiten landers. Vooral de Italianen hebben er nogal eens een handje van, een an der het zware werk voor zich te la ten opknappen". Tenslotte heeft de heer Martin de zes jongens o.w- Pieter de Jongh aangeraden, nog geen praat je te maken met Gerrit Schulte, om dat die nu eenmaal op een enorme ervaring kan bogen. In één ding heeft Schulte echter niet veel ervaring en dat is.in het dragen van een regenjas. Hij had er vandaag een over de arm meegeno men, naar de wielerbaan, omdat er een buitje dreigde. Op de terugweg liet hij het kledingstuk prompt in de elek trische trein hangen. Gerrit was er niet door verontrust- „Dat ding krijg ik wel terug" zei hij. „Hier laten de mensen de boodschap pen "gewoon voor de deur neer zetten en er wordt nooit een ei of een aard appel gestolen nummers van vrijwel alle deelnemers aan de wereldkampioenschappen op de wielerbaan van Ordrup een op merkelijk verschil te bespeuren tus sen de amateurs en de „meer gerou tineerde" professionals. De amateurs verschenen vrijwel al lemaal in trainigspak en ook verder in vol sportief ornaat, de beroepsren ners droegen voo het merendeel keu rige burgerkostuums. Ook de huidige wereldkampioen op de weg- Stan Oc kers. Kleine Stan achtte zichzelf niet favoriet voor de strijd op zondag op het Ballerupcircuit." Mijn zoontje heeft het volgende ge zegd: vorig jaar heb je in Italië ge wonnen, omdat er van die lastige heuvels in het parcours lagen. Dit jaar is het circuit te plat en word je in de sprint verslagen door Rik van Steen bergen". Stan was helemaal niet boos. inte gendeel zelfs bijzonder trots op de voorspelling van zijn spruit, die nog maar zes jaar oud is. „Of hij zelf ook van Steenbergen tot de kanshebbers rekent."? ,.Tot de kanshebbers ongetwijfeld, antwoordde de sinjoor en Rik eerder dan Fausto Coppi ovr wie sommigen weer zo druk spreken. Voor mij heeft 'il campionissimo, afgedaan". LOUISON BOBET heeft gedurende de afgelopen week in Frankrijk niet minder dan duizend kilometer ge fietst om in conditie te komen voor Kopenhagen. INMIDDELS heeft mooie Louison losgelaten en Bernard Gauthier is hem daarin bijgevallen, dat deze wereldkampioenschappen twee gro te favorieten aan de start zien ko men voor de wegtitel bij de profs: Rik van Looy en Rik van Steenber gen. Kijk NU even uit, want als Fransen zich zo beminnelijk uit laten over niet-Fransen, moet ge daar altijd iets achter zoeken... DE SPAANSE WIELERBOND heeft zich kandidaat gesteld om ir. 1958 de wereldkampioenschappen te mogen organiseren. JEAN ANQUETIL, werelduur recordhouder, zal niet deelne men aan de wegkampioenschap- pen. Jean wil liever slechts star ten in de achtervolgingswed strijd, die hij meent te kunnen winnen. „Als ik mijn krachten moet verdelen vrees ik, dat geen van beide titels op mijn naam geschreven zal worden". Anque- til maakt inderdaad een prima kans om de poursuite-titel tot de zijne te maken. HANS HOLLENSTEIN zal Ferdi Kubler vervangen in het wereldkam pioenschap op de weg. Het Zwitserse team wordt nu aldus gevormd: Ko- hlet, Schar, Graf, Schellenberg, Gret, Lurati, Pianezzi en Hollenstein. VOLGENS „papa" Gerardin, de fa meuze Franse sprinter, die met een aantal jonge landgenoten naar Ko penhagen is afgereisd, moet men behalve in Robert Verdeun óók in Rousseau. pa.s deze winter ontdekt een kanshebber voor de sprinttitel bij de amateurs zien. Gerardin zelf waagt nog eens zijn kans bij de beroepsrenners. Het is zijn een en twintigste wereldkampioenschap, waaraan hij 25 jaar geleden voor het eerst deelnam! Gerardin weegt nog altijd even zwaar als toen: 72 kilo. Die „Toto"....' Vlak bij het hotel leidde de Bos schenaar zijn jongere makkers nog een „Konditorei" binnen en bestelde voor allen thee en twee flinke stukken gebak. Drie minuten nadat de bestel ling op tafel was gezet, keek Wim Rusman zijn „gids" met verbaasde ogen aan. Zelf had hij nog maar een halve slagroompunt op. en van het bordje van Schulte was alles reeds verdwenen. „Waar laat je het zo gauw", vroeg de jonge Haarlemmer. „Ja broertje", was het antwoord, „Gerrit is nog altijd snel, héél snel en hij zit nooit ergens lang naar te kijken. Let zondag maar eens op als de professionals aan de beurt zijn". ANDRé DARRIGADE, Frankrijk's snelste wegsprinter, is in z'n eentje per vliegtuig in Kopenhagen aange komen. Het parcours daar acht hij op het ogenblik voor hem minder ge schikt. Het is hem te „plat". En hij vreest de wind (waarover men niet Uitgepraat komt) méér dan de ber gen. Ook Darrigade meent, dat de ti tel bij van Steenbergen of van Looy terecht zal komen. Wat een eensge zinde mening bij onze Franse broe' ders LENIE DE NIJS, mag van haar arts deelnemen aan de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap 1500 meter, zondag a.s. te Utrecht. Resterende wedstrijden eerste ronde Gisteravond is het program ma bekend geworden van de wedstrijden, die vandaag en morgen voor de KNVB-beker (eerste ronde) worden gespeeld. Het programma luidt als volgt: WEST I Zandvoort Meeuwen-Z.F.C-; Volendam-V-V.B.: K.F.C.-G-S.C.; Ajax- Zeeburgia; D.S.G-Amsterdam; D.W.S.- D.W.V. WEST II Coal-Schev. Holl. Sport; Feijenoord-De Mussen; Xerxes-C.V V.; S.VW.-D.F.C. NOORD Leeuwarden-F.VC.; Veen- dam-winnaar Achilles-C.F.C.; Veen- Be Quick. OOST Heracles-Hengelo; Wage- ningen-SC.H. ZUID I Willem II-R.K.D.V.C.; Desk- N.A.C- T, ZUID II Simpelv. Boys-Rapid J.c.; Roda Sport-Miranda: de Valk-I.V-O, Bij de Cultuur Technische Dienst Zeeland hebben verschillende promo ties plaatsgehad. Per 1 januari 1955 is de heer W. van Winkoop, ir. Ie klas te Goes bevorderd tot hoofdingenieur. De functie van ir- van Winkoop is hoofd van de bureau van uitvoering herverkaveling Tholen. Waarde en Zak van Zuid-Beveland. Per 1 januari 1956 werd de heer G. Frieling van ingenieur le klas bij de provinciale directie van de cultuur technische dienst in Zeeland, eveneens bevorderd tot hoofdingenieur. Voorts en ook per 1 januari 1956 is de heer L- Eelkema bevorderd van in genieur le klas tot hoofdingenieur. Ir. Eelkema is momenteel hoofd van het bureau van uitvoering herverkave ling Schouwen-Duiveland. Hij is woon achtig te Zierikzee- Fi fa-scheidsrechters- commissie vergaderde In Dubrovnik is een vergadering gehouden van de scheidsrechters- eommissie van de internationale voetbalfederatie Fifa. Het bestuur van de Fifa zal wor den geadviseerd om een onderzoek in te stellen bij de nationale voet balbonden teneinde een inzicht te krijgen over de regel inzake het vervangen van een geblesseerd spe ler en of die gewijzigd dient te wor- den. Ter gelegenheid van het Olympi sche voetbaltoernooi zal vanwege de Fifa in Nieuw Zeeland onder leiding van sir Stanley Rous een scheids- rechterscursus worden gehouden. Besloten is een algemeen hand boek voor scheidsrechters in de vier officiële talen van de Fifa uit te ge ven. Het is voor alle scheidsrechters verplicht gesteld. Verder werd beslist dat een plas- ticlaag om de voetbal is toegestaan; het omhulsel van de bal behoort ech ter van leer te zijn. Nederland kandidaat ivereldtitelkampen 1958 Voor de wereldkampioenschappen in 1958 en 1959, waaromtrent het voorjaarscongres van de UCI in maart a.s. te Parijs beslissingen zal nemen, hebben zich de volgende lan den kandidaat gesteld: 1958: cyclo cross: Zwitserland; 1958: baan en weg: Frankrijk, Nederland en Spanje. 1959: alle kampioenschappen: Oost- Duitsland, Zwitserland en West Duits land. Bertie Uytendaal zesde in Het Zoute Bertie Uyter.daal heeft met het paard „Hanko" op het int. concours hippique in Het Zoute (B.) in het int. springnummer om de Prijs v^n de Belgische Stijgbeugel, na barrage beslag gelegd op de zesde plaats met 3/4 fout. Winnaar werd de Italiaanse markies de Medici met „Irish Rover" vóór de wereldkampioen Raymondo d'Inzeo (It.) met „Quiet Man". Kampioen Zeehond ongeslagen (De Zeeuwse waterpolocompetitie) In de eerste klasse heren van de Zeeuwse waterpolocompetitie besloot kampioen Zeehond uit Vlissingen de competitie ongeslagen en zonder een enkel verliespuntje door ook de laat ste wedstrijd tegen SZV 2 uit Sou burg, in een overwinning om te zet ten (4-2). De stand is nu: Zeehond 6-12; Scheldestroom 5-5; SZV 2 4-1; Bruinvis 2 3-0. Bij de dames viel nu ook de beslis sing. SZV bleef met 5-1 baas over Zeehond en werd daardoor ongesla- ge, zij het dan met twee verliespun- ten, kampioen. De stand is hier: SZV 6-10; Luctor 5-6; Zeehond 4-2; SZV 2 3-0. Albions philatelistische trots heeft een zware knauw gekregen. Ware het niet, dat Nassers greep op het Suez-kanaal de kolommen der Engelse voor pagina's opeiste; men kon er zeker van zijn, dat de jongste maatregel van Postminister dr. Charles Hill in vele en velerlei „headlines" minstens zo zwaar zou worden becritiseerd. Genoemde autoriteit namelijk heeft besloten, Schotland, Wales, Noord-Ierland, het eiland Man in de Ierse zee en de Kanaaleilanden Jersey en Guernsey toestemming te verlenen de normale Engelse koninginnen-zegels in alle waarden van een eigen, de afkomst aan duidende opdruk te voorzien. En dit besluit is de oorzaak van een postzegel oorlog, die de nuchtere Engelsman in grote beroering heeft gebracht. alsof de op handen zijnde versnippe ring van het Britse Gemenebest - waarvan Cyprus nu de exponent is - door dit besluit wordt bevorderd. Toen dit hoge woord er eenmaal uit was, werd dit thema door velerlei gekleurde kranten in.allerlei bewoor dingen bespeeld. ^nQelan(l vervaardigde toe- in onderhoud en neemt weinig stelletje, dat men de „Vliegende Matras noemt, biedt een groot aantal voordelen al ziet het er niet erg indrukwekkend uit: het kost niet veel, kan gebruikt word«tt op zeer kleine vliegvelden, ie gotêhoap plaats in, daar de vleugel uit een opgepompte rubberballon bestaat, die men leeg kan laten lopen en in de romp opbergen. Je moet er alleen niet mee tegen een spijker Daar zijn op de eerste plaats de philatelisten, die in alle toonaarden hun misnoegen over Hill's maatregel uiten. Het was hun trots, dat Albion als enige staat ter wereld geen lands naam op de zegels drukte. Veronder steld werd immers, dat iedere wereld burger de beeltenis van de regerende vorst of vorstin van Engeland kende! De aanbrenging van streekaanduidin- gen is in hun oog een slag in het gezicht van Engelands wereldpresti- ge. De Londense Daily Herald valt de verzamelaars - namens wie de beroemde zegelhandelaar Stanley Gibbons uit Londen als woordvoer der optrad - bij, als zij in een ander half kolom lang hoofdartikel onder de kop „Groot Brittanië valt uiteen" er op wijst, dat niet alleen de buiten lander, maar evenzeer iedere inwo- ner van Engeland het gevoel krijgt, Commercieel „Wat heeft Charles Hill" tot deze stap doen besluiten?, vragen velen zich af. „De philatelisten heeft hij geen dienst bewezen, de onderda nen van de verschillende eilanden evenmin!" Als enige uitleg maar die komt niet uit de mond van de gewraakte autoriteit, die wijselijk het stilzwijgen bewaart wordt er op gezinspeeld, dat Hill de ex port van zegels wil bevorderen. Hoe meer waarden en opdrukken Al bion bezit, in hoe grotere mate het buitenland zal afnemen. Voor wie de exportnood, waarmede de enige Europese niet - vastelanders kampen, enigszins kent, is dit een acceptabele uitleg. Anderen menen, dat Hill getracht heeft zijn beleid met een opzienbarend besluit gedenk waardig te maken. En al heeft de Britse postminister dit doel zonder twijfel bereikt, het blijft de vraag, ol hij er zich een eervolle plaats in de geschiedenis mee heeft verwor ven. De beroering van nu wijst er op, dat deze vraag vooralsnog zeer be slist ontkennend moet worden beant woord. Universeel Intussen zal het gebruik van de zegels geen enkele bijzondere moei lijkheid opleveren. Want de postmi nister heeft bepaald, dat deze van een plaatselijke opdruk voorziene exemplaren slechts in de streek van afkomst op de postkantoren mogen worden verkocht, maar dat zij geldig zijn voor het gehele Britse Rijk. Bo vendien blijven de normale zegels ook in de gewraakte gebieden te koop en de bewoners van die streken kun nen dus naar believen federalistisch of chauvinistisch zegelen. De onder toon echter van de vele krantenar tikelen, die tot nu toe reeds aan dit onderwerp zijn gewijd en die luidt „Deze maatregel is Brittanië onwaar dig" doet vermoeden, dat Hills be sluit spoedig zal kelderen. Geen Brit welhaast, die daar dan om zal rou wen. BRUINVIS UIT SAS VAN GENT, speelt vandaag haar eerste wed strijd voor de degradatie naar de derde klasse van de landelijke wa terpolocompetitie. Het is een tref fen met Rijswijk, dat in Breda zal plaats vinden. VANDAAG, ZATERDAG 25 aug. be staat de zwemclub Scheldestroom te Breskens, een kwart eeuw. Ter gelegenheid hiervan zal het bestuur na afloop van de havenzwemwed strijd recipieren in Hotel Luctor et Emergo. DINSDAGAVOND 28 augustus orga niseert EMM te Middelburg op de Nadorst avondatletiekwedstrijden Er zullen twee recordpogingen worden ondernomen en wel op de 4 x 1500 meter heren en op de 4 x 800 meter jongens A, beide door ploegen van EMM. DE ITALIAANSE wielrenner Giusep pe Fallarini, die 7e is geworden in de jongste Ronde van Europa, is in de nacht van donderdag op vrijdag en met een hersenschudding opge- en met ee nhersenschudding opge nomen in het ziekenhuis te Nova- ra, waar hij vrijdagmiddag nog niet bij kennis was gekomen. IN TOT AA LZIJN ER THANS bij het organiserende comité te Melbour ne 73 inschrijvingen, hetgeen een record aantal voor Olympische spelen betekent. Ook IJsland en Oeganda doen mee! De secretaris-generaai van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft het ontslag bekendgemaakt van de Rus Iwano- witsj Petrof, die als vertaler in dienst was bij het secretariaat van de V.N. De Ver. Staten hebben deze man van spionage beschuldigd. Hij heeft donderdag Amerika verlaten. Volgens de Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft het Amerikaanse departement van justitie aangetoond, dat Petrof heeft getracht gegevens te verkrijgen, die van vitaal belang zijn voor de verdediging van de Verenig de Staten. HOOFDAKTE A Te Breda slaagde mej. Aug. de Block uit Hulst voor het examen hoofdakte deel A. GOES, 24 aug. Export- en indus trieveiling: perzikappel st70-80 53, st 70-75 56, st60-70 45, st65-70 53, st60-65 39.30-39.50, H70-80 56, H60-70 38.20- 38.50, 2 19.50-20.20, E. Victoria H70-80 32, H60-70 25.40, 2 10.10-10.60, Pree. de Trev. de Trev. st60-70 61.80, st55-60 47.60-48.50, st50-55 30.80-30.85, H 60-70 58, H55-60 44, H50-55 31. 2 22.40, Clapps Favorite st60-65 52, H60-65 48, dubb. princ. bonen 75.20, afw. 68.20. Verpakt fruit: perzikappel. st70-75 67, st65-70 67. Gewone veiling: perzikappel K 21- 30, F 11-23, E. Victoria K 16-17, F 6-7, Clapps K 34-36, F 20-22, Precose K 20- 29, F 15-17, Czarpruimen 1 41-68, 2 30- 38, gr. 41-55, F 16-29, Ontario 1 65-76 2 38-46, gr, 44-73, F 20-35, Washington 1 42-68, 2 19-44, gr. 38-61, F 28-44, Mons Hative 1 60-83, 2 42-52, gr. 56 56, F 35, zure mosselen 2 107-110, drui ven 2 140-180, bramen per doos 2 39- 46, perziken per stuk 1 8-32, Groen ten: kropsla Al 9-12, A2 5-8, BI 3-7, bloemkool Al 39-56, A2 27-51. BI 20- 35, afw. 11-22, komkommers Al 16-18, A2 14, BI 14, Cl 10-12, meloenen 51- 152, tomaten A 42-52, B 43-46, C 33- 40. stoksnijbonen 25-77, stamsnijbonen. 12-30, pronkbenen 52, saxabonen 46- 52, pootuien 6-7, gr. sav. kool 12-13, rode kool 13, andijvie 17-23, prei 39- 42, eerstelingen 6-7, bintje 7, ld. bon ken 8-9, wortelen 36-37, kroten 5-16, selderij 7-9. KAPELLE, 24 aug. Industrie- en exportveiling: dubb. princ.bonen 1 en 2 78.60-79.80, 3 36.40, stek 26, appelen en peren: perzikrod zomerappel st60- 70 43.10, h boven 70 55.50, h60-70 39.10- 39.50, 2 21.10, K 29.10-29.40, F 19.40, Zi geunerin st65-75 58.70, h65-75 59, 2 24.40, K 27.80, Yellow transp. h55-65 31.60, 2 18.30-19.90, Early Victoria h boven 70 35.60, h60-70 '25.40, 2 9.90- 10.50, K 17-17.40, F 8.30-8.90, Precose de Trevoux st boven 60 62.60-62.80, St55-60 48.70-49.10, st50-55 32.50, h bo ven 60 59.60-59.70, h55-60, 45.40-45.90, h50-55 32-43.70, s 23.40-27, K 34.40- 36.40, F 21.30-22.20, kroet 14.40-14.80. Clapps Favorite st boven 65 61.10, st 60-65 58.80, h boven 65 60.05, h60-65 56.60, K 38.70 Verpakte appels: Scar let Pimpernel st70 130, st65 129, st60 93, st55 56, Zigeunerin st70-75 65-68, st65-70 60-72. Gewone veiling: frambozen per doos 1 70-90, bramen per does 1 48-55, 2 41- 49, bramen per kg 2 56-72, 3 47, drui ven 1 169-181, zur morellenj? 69-79, pruimen: Reine Claude d'Ouilijns 1 53-68, 2 29-41, grof 38-57, Czar 1 52- 94 2 29-45, grof 33-64, Mons. Hative 1 '81-115, 2 47, grof 41-62, Belle de Louvain 1 70-79, 2 37-46, Boere witte 1 47-57, 2 38-34, grof 33-45, wijnpruim 1 33-50 2 32, occulanen 1 17, Ontario 1 47-83, 2 31-47, grof 53-58, Utillity 1 61 2 31, grof 48, gescheurde pruimen 25'.60-26.80, F 10-13.10, Appels en pe ren: Stark Earliest h65 62, h60 48, h5a 44 2 24 K 32, F 12, Noordhollanders 1 '21-25/2 16-17, K 22-24, F 12-15, val Zigeunerin 8-14. Groenten: aardappelen 1 8,o-ll, 2 6-8,5, drielingen 3,5, bloemkool 10-53, sav. kool 8-15, kropsla 3-7, komk. 8- 22, augurken 42-109, zilveruien 38, tomaten 39-56, spitskool 10-13, pronk- bonen 52, stekuien 4, 17, snijbonen 58-81, boskroten 6,5, andijvie 13, was- peen 11-12. KOEWACHT, 23 aug., Vlasmarkt. Vlas te velde 300-450 gld. per gemet, gezwingeld vlaslint WR 160-200, DR 120-150, bobbers 100-115, breekvlas 60- 85, gezwingelde lokken 30-75, ruwe lokken 9-25, lijnzaad voor de slag 50- 51, bolraap 2-4, kaf 2 ct. Rustige markt. LEEUWARDEN, 24 aug Aange-' voerd waren 135 stieren van 2.90-3.10 p. kg slachtgewicht, 165 vette koeien, le kw. noteerde 3.12-3.35, 2e kw. 2.90- 3.11, 3e kw. 2.20-2.39, 787 melk- en kalfkoeien 600-1050, 155 pinken 425-525 459 graskalveren 190-405, 88 nuchtere kalveren 50-65, 931 vette weideschapen noteren 85-125, lammeren 60-95, geen oude varkens, geen vette biggen, geen, zouters, geen biggen, geen lopers, 41 bokken en geiten geen notering, 123 paarden 500-925, totale banvoer 2880 stuks. Overzicht: stieren aanvoer ruimer, stemming gedrukter, prijzen lager. Melk- en kalfkoeien aanvoer ruim, stemming rustiger, prijzen lager. Pin ken aanvoer kort, stemming rustig, prijzen niet hoger. Graskalveren aan voer minder, stemming rustig, prijzen lager. Nuchtere kalveren aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Geen varkens, geen biggen en lopers. Schapen aanvoer matig, stemming lui, prijzen gelijk. Lammeren aanvoer matig, stemming lui, prijzen gelijk. Paarden aanvoer ruim. stemming iets minder, prijzen niet hoger. TERNEUZEN, 24 aug. Sla 100 st. 3.90-8.70, bloemkool p. st. A2 51-62, B2 30-52, C afw. 9-34, witte komk. B 15- 18 C 9-15, meloenen 100-115, selderij p. bos 6, peen 2 10-26, andijvie 11-21, stoksnijbonen 70-79, princ.bonen 2 47- 72, 3 25-48. saxa 2 70, 3 29-30, tronk- bonen 67, spitskool 18, rode kool 10-14, sav. kogl 7-20,.witte koal 3-5, waspeen 13-25, prei 36-40, rabarber 13-15, to maten A2 32-45, B2 38-41, C2 30, uien 10-17, eerstelingen 1 7.20-9.10, bintje bonken 9.90-11, 6.10-9.90, eigenheimers 1 8-10.50, perzikrode zomerappel st. 60-70 en 40-57, H 60-70 en 29-39. H2 14-27, K en F 22-32, F 16-20, Yellow transp. Hl 21-37, H2 12-16. K en F 26- 30 F 19-21. Pree. de Trev st60 60-65, st55 46-51, st50 27-33, Pree. H60 55-62, H55 39-47, H50 27-31, H2 18-20, K en F 25-38. F 1825, Clapps Favorite st65 58-61, st60 54-58, H65 55-60, H60 45-5z, K en F 32-41, pruimen: Czar 1 44-56, 2 2z-51, Washington 1 51-62, 2 36-51. grof 66, F 15-54. Monsieur Hative grof 50-51. Boeren witte F 40, druiven 1.65-2.00. Mannheim 425 i+24), Kaub 286 (+12), Trier 110 (-1), Koblenz 268 (+10), Keulen 239 (+3), Ruhrort 436 (+1), Lobith 1054 (0), Nijmegen 833 (0), Arnhem 845 (-3), Eefde 370 (-8), De venter 271 (-9), Namen la Plante 154 (+6). Maastricht hoofdsluis 4380 (-7), Borgharen 3810 (-30), Belfeld 1076 (-10), Grave 470 (+7).

de Stem | 1956 | | pagina 7