Hul st bezit nog altijd geen zwembad EEN EEUWENOUD GILDE GING TEN ZEEUWS ONDER Pastoor Snel te Middelburg viert zijn koperen jubileum Expositie van de Zeeuwse kunstenaarskring gesloten De Zeeuwse pruimenoogst valt dit jaar niet tegen DRIE-EILANDENPLAN IN WORDING Wanneer wordt plan behandeld Prijzen voor elektriciteit gaan omhoog Auto in brand op de Sloedam Dringende behoefte aan een goed geoutilleerd streekzwembad in onderwijscentrum 1700 scholieren Hoogwaterstanden Doktersdiensten Het verleden van St. Sebastiaan Bekendste bouwpastoor op de eilanden 1100 bezoekers Nieuw laboratorium voor grondonderzoek In Naereboutstraat te Goes Z.~ Vlaanderen AXEL Veel vraag van andere streken Priesterwijding Pieter v.d. Meer op 22 december Werkhaven bij Veere eerste stap Omvangrijk werk AUTOMATISERING DER TELEFOON 70 Jarig bestaan Concordia Zuid-Beveland AGENDA Heden GOES Burgerlijke Stand Walcheren VLISSINGEN Sluiting Zomershow Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 Zesentwintig: ringlijders, in de mooie dracht van Walcheren, hebben onder grote belangstelling en begunstigd door schitterend weer de ring gestoken in de wedstrijd van de Middelburgse Ver. Voor Vreemdelingenverkeer. Het is een bijzonder geanimeerd en geslaagd ringrijdersfestijn geworden, wars van alle conflicten, die er jammer genoeg in de ringrijderswereld heersen. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, heeft na afloop van de wedstrijd, toen hjj de koninklijke prijzen uitreikte, op tref fende wijze enige essentiële punten uit dit conflict aangeroerd. Wat hem had getroffen was dit: het conflict heeft er toe geleid, dat een wedstrijd, waarin wordt gereden om koninklijke bekers wordt geboycot. Het Land van Hulst heeft er bijna weer een zwembadloze zo mer op zitten en ondanks het aan houdende slechte weer hebben zich toch weer hele drommen, traditie getrouw, naar de weinige zwemge- legenheden begeven die bij gebrek aan beter worden gebruikt. Het Oost Zeeuwsch-Vlaamse land telt vele plassen en kreken, waar het weliswaar schilderachtig is, doch waar het zwemmen uit aller lei overwegingen minder raadzaam is. Dan is er de Schelde, waar ook duizenden een duifc nemen, doch waar vele ouders hun kinderen met min of meer angstig hart zien heen trekken. Gevaar is er tenslotte al tijd. Bovendien de Schelde is geen officiële zwemgelegenheid ontbreken er nu eenmaal kleedge legenheden en uit moreel oogpunt is dus ook het zwemmen in de Schelde niet alleszins aanbevelens waardig. Er bestaan in Hulst al sedert ge ruime tijd plannen voor de oprichting van een goed geoutilleerd streek zwembad. De aanleg daarvan strookt volledig met de functie van de stad Hulst. Indien men alleen reeds reke ning houdt met het grote aantal scho lieren dat in Hulst gecentraliseerd is, wordt duidelijk dat de verzor gende functie van een onderwijscen trum als de stad is het bezit van een zwembad noodzakelijk maakt. Dat aantal bedraagt ca. 1700 en een zeer groot percentage daarvan komt uit omliggende gemeenten. Behalve in de kanaalzone bezit O.- Zeeuwsch - Vlaanderen geen zwem baden. Voor een groot deel van dat gebied kan een streekzwembad te Hulst uitkomst geven. En het wordt dan ook tijd dat er van de al zo lang bestaande plannen iets gaat komen. De tijd dringt. Enerzijds bestaat het gevaar dat de eerlang te openen over dekte zweminrichting te St. Niklaas aantrekkingskracht op de zwemgra- ge jeugd van Oost Zeeuwch-Vlaande- ren gaat uitoefenen (en een nieuwe trekpleister in het zuiden is niet precies wat men nodig heeft) en an derzijds is er de mogelijkheid dat de zwembadplannen van omliggende ge meenten, door het uitblijven van een streekzwembad te Hulst, groeinei- gingen gaat vertonen, misschien met de onuitgesproken hoop dat het streekzwembad voor het Land van Hulst elders terecht komt. Zo heb ben Hontenisse en St. Jansteen even eens plannen in de richting van een zwembad, op zich zeer gezond. In dien de baden gerealiseerd zouden worden voordat Hulst er een heeft er kans dat de verhoudingen scheef getrokken worden. Verwezenlijking mogelijk Circa drie jaar geleden is er te Hulst een Stichting Zwembad ge vormd, met het doel de aanleg van een streekzwembad te bevorderen. Naar gezonde opvattingen werd de hulp van het gemeentebestuur inge roepen, dat zich bereid verklaarde de kosten van het aan een deskundig architect op te dragen vervaardigen van een plan, voor zijn rekening te nemen. Die opdracht is intussen versterkt en aanvaard en naar men mag aan nemen is het vervaardigde plan ge- De P.Z.E.M. gaat haar elektriciteits prijzen voor licht- en huishoudelijk verbruik met een halve cent per kWh verhogen, welke verhoging zal ingaan met de meteropneming in september a.s. Een en ander is het gevolg van de sterk verhoogde kolenprijzen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 26 augustus de volgende hoogwaterstanden: Hans- weert om 5.40 en 17.46 uur; Terneuzen om 5.02 en 17.17 uur en Vlissingenom 4.35 en 16.48 uur. Maandag 27 augustus te Hansweert om 6.14 en 18.21 uur; Terneuzen om 5.39 en 17.54 uur en Vlissingen om 5.13 en 17.27 uur. Te Goes wordt zondag dienst ge daan door dokter v.d. Feen; te Mid delburg en Vlissingen resp. door dok toren mevr. Pel en Detmar; te Hein- kenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door dokter v. Maanen, Heinkenszand en op Oost Z. Beve land door dokter Arends te Hans- weert. Dokter Luijckx te 's-Heeren- hoek neemt waar voor dokter Fol mer en dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom Voor Zoutelande, Koudekerke en Westkapelle wordt de dienst waar genomen door dokter L. Slous, te Koudekerke (Tel. K 1185-231) Te Axel wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter A. Kats Dienst dierenartsen De zondagdienst op Z. Beveland wordt waargenomen door de heren Joh. Klaassen, Heinkenszand en G. Bonenhauser, Kruiningen. tijd eens reed gekomen op een zodanig stip dat het inmiddels toch al in de gemeenteraad had kunnen wor den behandeld. Men hoort echter ver der van niets. Het is toch begrijpelijk dat niet alleen Hulst, doch ook de bewoners van het gehele omringen de gewest, benieuwd zijn naar wat ervan komt. Een zwembad is in deze tijd waarachtig geen luxe meer; het is een dringend noodzakelijk bestand deel van een zich centrum wetende stad. Nu is de financiële positie van Hulst niet zodanig dat men zich een vlot realiseren van een plan kan permit teren. Indien het gemeentebestuur evenwel wil samenwerken met de be staande Stichting, dan zullen ook pro vincie en rijk te interesseren zijn. De verhouding dient daarbij dan zoda nig te liggen dat de Stichting die het plan opperde, zelfstandig blijft en dat de gemeente een subsidiërende taak behoudt. Velen zijn benieuwd wanneer men iets naders van het vervaardigde plan zal horen. Het wachten op een zwembad heeft al zo lang geduurd dat men mag eisen iets concreets te vernemen. tP t\ imr/pnrtnmmp van hen overigens in het gildeboek Vis x V f I'llf-vx n|e^. j.e vjncjerL De dames worden slechts vermeld, indien zij zich ko- Gistermiddag is op de Sloedam door onbekende oorzaak brand ont slaan in de lading van een vracht auto die daar reed, welke lading be stond uit een stapel lege duivenroar.- dcn. Door de vrij hevige wind ont wikkelde het vuur zich vrij snel; ever vlug was evenwel de brand weer uit Amemuiden ter plaatse, die het vuur weldra wist te bedwin gen. De bestuurder van de auto, de heer Doobelaere uit Schc* d\j*e. 35e neg pr< beerde eer: deel de manden te redden, kreeg brandwonden in het gezicht en moest zijn poging opge ven. De manden ging verloren en ook de laadbak werd door de vlammen aan getast. Op eigen kracht kon de auto ech ter nog wegrijden. Morgen is het 12 -/2 jaar geleden dat de zeereerw. heer H. Snel. be noemd werd tot pastoor van de paro chie der H. H. Petrus en Paulus te Middelburg. Bemoedigend was voor de kennisma king met zijn nieuwe standplaats niet. In mei '40 was met kerk en pastorie ook de katholieke school in vlammen opgegaan en omdat in de oorlog bouwactiviteit verboden was, had zijn voorganger, pastoor Voorham, niets kunnen uitrichten. Zo werd de nieu we pastoor dan ondergebracht in een paar gammele vertrekken van het oude Vincentiushuis en hij moest het stellen met het veel te kleine nood- kerkje, waarvoor het Militair tehuis werd aangewend. Wie thans het katholieke centrum in de volksmond „Vaticaanstad" Bachten Steene ziet, begrijpt met een, dat Middelburgs herder de naam van bouwpastoor verdient, al weten slechts enkelen wat een moeite en zotgen pastoor Snel trotseerde om, gesteund door paochianen. behalve de fraaie nieuwe kerk met pastorie, ook een model bejaadenhuis, een ka tholieke lagere school en dito kleu terschool daaromheen te laten ver rijzen.... in een periode van vijf jaar! De jubilaris is grijs geworden in Middelburg, maar niet verouderd en vol vitaliteit strijdt hij nog voor de belangen van de hem toevertrouwde parochie en de hulpkerken te Veere en Domburg, die mede onder Middel burg ressorteren. En dan zwijgen we nog van de zorgen die het badseizoen met zich meebrengt, wanneer honder den katholieken naar de stranden te Zoutelande en Vrouwenpolder komen. Met al zijn energie is pastoor Snel bezig in Zoutelande waar zondags tegenwoordig 1200 mensen komen kerken in de open lucht een hulp kerk te krijgen. Een hulpkerk die er reeds was geweest indien de tegen werking van bepaalde zijde niet zo groot was. Veel voelt pastoor Snel ook voor het sociaal-charitatieve werk, waar van een centrum tot stand kwam. Reeds lang fungeert de pastoor als waarnemend voorzitter van het Wit- Gele Kruis en doet daarvoor wat mo gelijk is om het zo effectief rnqgelijk te maken. Huldiging Zo is het niet te verwonderen, dat het parochieel contact besloot de ju bilerende pastoor te huldigen. Dit kan pas gebeuren nadat de badseizoen drukte achter de rug is. Zondag 9 september a.s. zal op een bijeenkomst in de kleuterschool gezegd worden, wat men niet verzwijgen wil en wordt tevens het cadeau aangeboden der parochie die dit jubilee meeviert. Levensloop Pastoor Snel die 7 september 1893 te Amsterdam werd geboren ontving zijn priesterwijding op 15 augustus 1918 te Haarlem. Achtereenvolgens was hij daarna kapelaan te Achthui zen, Zierikzee, Monster, den Haag, Amsterdam en Hem en Venhuizen. Zijn eerste pastoraat kreeg hij te Nieuwveen bij Alphen a. d. Rijn en 26 februari 1944 zond de bisschop, die wel wist wie hij benoemde, hem naar de Zeeuwse hoofdstad, die niet anders dan zijn komst zegenen kan. Vergadering Zeeuwse polder en waterschapsbond De algemene vergadering van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond zal dit jaar gehouden worden op za terdag 22 september in hotel ,,De Stadswijnkelder" te Kortgene. Mr. dr. J. Winsemius, hoofd van de af deling waterstaatsrecht van het mi nisterie van verkeer en waterstaat, raadadviseur in algemene dienst zal een causerie houden. Maandag a.s. wordt de expositie van de Zeeuwse Kunstenaarskring, die ditmaal in het Kunstmuseum is gehouden, gesloten. Het aantal be zoekers bedroeg op het einde van de afgelopen week ongeveer 1100. Hoewel dit aantal vorig jaar, toen de expositie in de Burgerzaal van het Stadhuis werd gehouden hoger lag, is dit resultaat geenszins teleur stellend. Vele bezoekers kwamen toen voort uit de rijen van de z.g.n. ééndags- toeristen, die met de expositie, doch het betreden van het Stadhuis en de Burgerzaal, als hoofdmotief van hun bezoek zagen. Dat de ware kunst minnaars de weg naar het minder centraal gelegen Kunstmuseum heb ben weten te vinden, moge blijken uit het feit, dat het grootste deel van de exposanten één of meer wer ken heeft verkocht. Een stimulans voor de kring moge tevens zijn, dat de algemene reactie van de niet- Zeeuwen die in veel groter aan tal dan de Zeeuwen de tentoonstel ling bezochten was, dat het peil van het tentoongestelde niet ten ach ter staat bij dat in andere delen van het land. In Oostburg, waar de expositie in de hal van de watertoren maandag j.l. reeds werd gesloten, bezochten 1072 personen de tentoonstelling. Het aantal Zeeuwsch - Vlamingen bedroeg niet meer dan 30 tot 35 procent. De overige zeventig procent van de bezoekers bestond uit niet Zeeuwen, Engelsen, Fransen, Zwit sers en vele Belgen. Het ware te wensen, dat de Zeeu wen meer belangstelling voor het werk van de in hun midden vertoe vende en deels uit hun midden voort gekomen kunstenaars aan de dag gingen leggen. Ruim 50 jaar geleden werd te Kwa- dendamme eeuwenoude schutters gilde „St.-Sebastiaan", nadat alle eigendommen waren verkocht, opge heven. De hoofdonderwijzer te Kwaden- damme, de heer A. de Boo maakte van dit gilde een uitvoerige studie en stond het manuscript ervan af aan ons voor eventuele publicaties. 't Gilde verhuisde Oorpsronkelijk was het gilde, lang voor de hervorming gevestigd in de parochie Hoedekenskerke. Toen deze parochie, door de schending van de Goese satisfactie, in 1578 ophield te bestaan en het dorp verprotestanti- seerde, kreeg het gilde zijn domicilie in het katholiek gebleven dorp Kwa- dendamme. Veel is er uit de eerste eeuwen van zijn bestaan niet aan documen ten overgebleven. In het parochie archief van Kwadendamme is echter nog een kopie van een uit 1677 da terend reglement, waarin o.m. blijkt, dat dit reglement is opgemaakt door de ambachtsheren van Hoedekens kerke, Vinningen en Oosteinde. De gildebroeders waren verschil lende verplichtingen opgelegd, zoals bijvoorbeeld het onderhoud van de schuttershofpoort en de brug. Daar tegenover stonden ook weer allerlei gunsten. Zo kregen ze jaarlijks 'n zak meel van de molenaar; ze genoten twintig schellingen Vlaams uit de pachter der gilde-landerijen en 6 gro ten Vlaams van de biertappers voor het opslaan van bier. De oefeningen, de ~..g. „maand- schoten" moesten de schutters bij wonen en verzuim kostte hen twaalf groten Vlaams, welke de gildebroe ders mochten verteren. Ook het niet bezoeken van verga deringen en het afwezig zijn bij be grafenissen werd met geldboeten be straft. Alleen degenen, die binnen de heerlijkheid waren „gehuisd en ge hoofd" (een hofstede bezaten) kon den gildebroeders worden, indien zij een inleggeld van anderhalf pond er voor over hadden en als goed chris ten bekend stonden. Voorts stonden er nog geldstraffen op vloeken en zweren „hetzij den brui, de duivel of sacrament." Bedoeld reglement staat opgete kend in het nieuwe gilde-boek, dat de boekhouder ofwel secretaris de Bei der in 1830 opende en dat na de op heffing van het gilde in het parochie archief terecht kwam. Het van 1677 daterende oude gilde-boek, heeft de Beider behouden en is zoekgeraakt. Van 1808 tot 1843 heeft de Beider zijn secretariaat vervuld. Schutters koninginnen Iets zeer bijzonders bij „St.-Sebas tiaan" was dat de vrouwen van de gildebroeders ook lid van het gilde mochten zijn en aan de schietingen zoals ook aan de teerdagen konden deelnemen. Heel veel is er Het bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek, dat al enkele jaren, zeer primitief, is ondergebracht in het voormalige Weeshuis aan de Zus terstraat te Goes, krijgt een nieuw gebouw aan de Naereboutstraat. Be gin september gaat de eerste spade in de grond. Architect Messer uit Vlissingen hoopt dat het gebouw tegen volgend jaar opgeleverd kan worden. Het werk kost drie ton, maar daar voor zal men ook een modern en ruim gehuisvest laboratorium krijgen met een front van veertig meter en een diepte van veertien meter. Tot de bouw is voornamelijk be sloten omdat de capaciteit var. het bestaande „lab" slechts 14.000 mon sters per jaar is. In het nieuwe kan men, met het zelfde personeel tot een capaciteit van 20.000 monsters komen. ningin schoten; 'n enkele keer bij overlijden of zo ze niet meegingen spele-rijden. Slechts een keer op 20 december 1853 staat er dat Martina Janse- Huige lid werd en het inschrijfgeld a f 7,80 had voldaan De eerst vermelde koningin is Ca- tharina de Vos, die 9 juli 1850 de hoge titel behaalde en het later als de weduwe Huige op 25 juni 1875 nogmaals werd. Andere koninginnen waren: Apol- lonia Hubrechtse Vermue; Cath. Janse Langemaere; Jobje v. 't West- ende; Helena Hoondert; wed Franse; Magdalena de Winter en als laatste in 1896 Cornelia Westdijk. Aanvankelijk dacht de heer de Boo dat alleen Martina Janse Huige op de ledenlijsten voorkwam. Later vond hij echter nog in een aanvul lende lijst, hem verstrekt door Adri- aan de jonge Jzn„ nog de namen van vijftien andere dames-leden. Aangenomen kan wel worden dat de vrouwen van de leden, automa tisch beschouwd werden als gilde- zusters. De wijze van schieten Of er steeds naast het steng- of gaai-schieten ook doelschieten is be oefend is niet meer na te gaan. Wel was dit in 1831 het geval, want het Doelhof en het Gilde-weidje werden in dat jaar verpacht, zoals alle an dere jaren. Waar dat Doelhof stond, weet niemand meer, wel is het nog bekend, dat het Gilde-weidje in de Kaneelpolder lag, in de hoek bij het Zwake; de steng stond aan de Fransjesweg bij de Siquitsdijk. Bezittingen Het gilde bezat verschillende per celen grond, in totaal bijna twaalf- gemeten bouw- en weiland, dat in 1890 nog f 240 aan pacht opbracht. Ook vermelden de bescheiden uit 1870 een kapitaaltje van f 700, ver moedelijk afkomstig van een legaat. Het gilde was goéd gesitueerd, hoe wel het heet dat de opbrengst lande rijen in 1899 gebruikt zijn geworden om de schulden van het gilde te vol doen. Had men de tering niet naar de ne ring gezet? Op de teer- en smeer- dagen en bij het spelc-rijden is het inderdaad wel eens spaans toege gaan. Overigens hangt er over de slot- afrekening een duistere waas. In de laatste jaren van zijn bestaan heeft men de boekhouding zeer verwaar loosd en tenslotte deed men er hele maal niets meer aan. De fut was er uit en „hoofdman" (voorzitter) Goense, die het gilde-bestaan verde digde. kon het tenslotte niet meer redden. Het manuscript bevat over het in terne bestaan van „Sint Bastiaan" nog veel interessante dingen. In een volgende artikel komen we er op te rug. ter op de grote markt een demon statie vendelzwaaien gaat geven. Om kwart over acht zal Neptunes op de Grote Markt aankomen om de prijzen van de „De Ruytèrspelen" uit te reiken. Dan is er verder om onge veer tien voor half negen een taptoe, welke eveneens gegeven wordt door de Brabantse band. Na afloop van de taptoe vertrekt Neptunes, gezeten in een visserssloep, naar de Koopmans haven, waar afscheid van hem geno men zal worden. Om plm. negen uur stapt de zeegod vanaf de kotter van de Belgische Marine in de Schelde om onder te duiken- Men vertrouwt dat hij volgend jaar weer op tijd boven zal komen om de grote feesten in 1957 (het De Ruyterjaar) bij te wonen. Op de Zeeuwse veilingen was het deze week allemaal pruimen wat de klok sloeg. In zeer grote kwantums werden ze aangevoerd en vervolgens weer verladen naar de markten en andere verkoopplaatsen, waar dit Zeeuwse produkt een gretige aftrek vond. Het was de afgelopen week wel de drukste week wat de aanvoer be treft. Het ras Reine Claude d' Ouil- lins dat is de Zeeuwse Washington nam de voornaamste plaats in bij de aanvoer. De oogst valt dit jaar in Zeeland niet tegen er. zal niet zo heel veel lager zijn dan het vorig jaar. Anders is het met de oogst in landelijk ver band. Deze zal heel wat lager uit vallen. Voor de aanvang van het sei zoen verwachtte men dit jaar een pruimenoogst van 13 miljoen kg tegen vorig jaar 21 miljoen kg. De veiling In Kapelle-Biezelinge is een der grootste pruimenveilingen van ons lar.d. Hier verwacht men dit jaar een aanvoer van rond 1 miljoen 'kg. in» Mi Daaorm gaan de pruimen uit deze omgeving ook naar vele plaatsen in ons land. Het leeuwenaandeel nemen uiteraard de steden Rotterdam, den Haag en Amsterdam voor hun reke ning maar ook Breda en Roosendaal nemen elke dag opnieuw flinke kwan tums af. De kwaliteit van de Zeeuwse prui men wordt geroemd, gezien de alge meen slechte kwaliteit van dit jaar. Toch zijn er ook in Zeeland een groot percentage gescheurde pruimen tengevolge van het slechte weer. Naar deze gescheurde pruimen is echter ook goede vraag. De con- servenfabrieken kunr.en ze gebrui ken, maar speciaal ls het een pro dukt voor de markt- en straathan del. Elke dag opnieuw zijn er de marktkooplieden uit Brabaijt, die in Kapelle hun inkoper, doen. Zij klagen er echter over dat de ge scheurde pruimen eigenlijk te duur zijn voor een vlotte handel. DUUR Ook de goede pruimen zijn dit jaar erg duur. Voor de goede Washington wordt steeds tussen 50 en 60 ct. per kg en ook de mindere soorten kosten veel. De blauwe Czarpruimen zijn zelfs nog duurder en noteren thans tot 75 ct. per kg. Het valt te verwachten dat de prui men duur blijven, vooral omdat er landelijk weinig zijn. Straks komt de Reine Victoria aan de markt en voor deze pruimen hebben behalve de gewone handel ook de fabrieken veel belan,«stelling. Deze pruimen zijr. namelijk zeer geschikt om in te ma ken. Zeker nog enkele weken ach tereen zullen er volop pruimen te koop zijn. Alleen moet ir. de komen de tijd niet gerekend worden op een overstelpend groot aanbod. Het zal nu wel meer geleidelijk gaan. Voor de kwekers is het door alles in Zeeland een goede t(jd. Ze hebben wel schade door regen en wind maar de prijs maakt veel goed en de prul- mentijd breng' veel geld in het laad- je. Bovendien geeft de pluk aan vele handen werk. Het is echter geen pruimentijd meer zoals er vroeger wel waren. Nu zijn er in Kapelle dagvaanvoeren van hoogstens 50 ton. Nog maar enkele jaren geleden waren dagen met een aanvoer van 100 ton op deze veiling geen zeldzaamheid. Maar de pruimen verdwijnen langzamerhand. De lood- glasziekte doet veel bomen sneuvelen en hiertegen is geen afdoende be strijding mogelijk tot op heden. Pater Pieter van de Meer de Walche ren, die enige jaren geleden is inge treden in de St. Paulusabdij van de paters benedictijnen te Oosterhout, zal op 22 december van dit jaar de H. Priesterwyding ontvangen. Zoals men zich herinneren zal, is Pieter van der Meer op 18 februari 1955 geprofest. Op 24 februari vorig jaar werden hem de lagere wijdingen toegediend. Op 2 september a.s. nu zal hij tot subdiaken worden gewijd en eind oktober of begin november tot diaken. Bij zyn priesterwijding zullen fami lieleden en vrienden hem een kelk ten geschenke geven. Ongeveer honderd arbeiders zijn nu dagelijks bezig met het maken van de werkhaven ten noorden van Veere, het eer ste onderdeel van de werken ten behoeve van het Drie-eilan denplan. De N V. Aannemersmij v. h. Breejen v. d. Bout nam de karwei aan, die na tien maanden moet worden opgeleverd en omdat op 1 juli er een aanvang mee is gemaakt, zal dit dus 1 mei '57 worden. Onderaannemer voor het rijswerk is de fa. v. d. Vlies uit Sliedrecht. Het is een vrij omvangrijk werk, het maken van deze haven, want be halve dat er om de haven heen een beschermende dijk moet worden ge legd in het Veere Gat, waarvoor een 225.000 m3 zand dient te worden op gespoten, is het nodig dat er, eer havengeul en haven zelf op diepte en breedte zijn, 350.000 m3 grond wordt uitgebaggerd, welke met onder- lossers in een grote geul langs de westkust van Walcheren gestort wordt De havengeul, welke men momen teel aan het uitdiepen is, krijgt een breedte van ongeveer veertig meter en de werkhaven wordt van zeven tig tot honderd en tien meter breed, bjj een lengte van vierhonderd vijf tig en een diepte van vijf meter beneden N.A.P. Weleer bouwland De werkhaven is geprojecteerd bij het dijksgat dat in oktober 1944 bij het bombardement door de Engelsen is ontstaan en waar omheen toen een nieuwe dijk binnenom is aan gelegd. Men graaft dus nu op de plek waar weleer het bouwland was; zo men weet moet de haven later dienen voor de aanvoer en opslag van het materiaal dat voor de af sluiting van het Veere Gat gebruikt gaat worden. Aanvankelijk had men in de om geving van Veere ook het bouwdok willen maken ten dienste der ver vaardiging van de klepcaissons voor de afsluiting van genoemd Gat, maar om practische redenen is men daar van afgestapt en zal de aannemer van de werken de zorg daarvoor zelf hebben. Men deelde ons nog mee, dat er voor de bekleding van de dijk om de werkhaven, inplaats van klei, mijn- steen aangewend zal worden, een pro dukt dat sterk aan verwering onder hevig is en dan een compacte mas sa wordt, waarvan de beschermen de eigenschappen naar men meent, die van klei nabij komen. Voorts wordt de glooiing afgedekt met steen en beton, naar verschillende syste men waar men lering uit hoopt te trekken. Bouwput bij Kats Wat de bouwput bij Kats, tegen over de Jonkvrouw Anna-polder, aan gaat, die het eerst aan de beurt is in het kader van de werken - na de havenaanleg te Veere althans - hoopt men nog dit jaar tot een aanbeste ding te komen. Deze bouwput, die zeer omvangrijk wordt, is nodig voor de bouw van de sluizen, welke op die plek in de Zandkreek moeten komen. Ven de sluizen uit wordt dan later een dam doorgetrokken naar de Zuid-Bevelandse oever,- 'n paar honderd meter ten westen van de aanlegsteiger bjj het Katseveer. 'n Paar jaar zal intussen hiermee wel heengaan. Zodra de Zandkreek is af gedamd komt het Veere Gat aan de beurt; een opgaaf die nog niet ervan en de enorme waterverplaat singen. Berekeningen toonden n.l. aan dat er bij eb en vloed ongeveer zeven tig miljoen m3 water uit- en invloeit. Ook na de afsluiting van de Zand kreek zal dit niet noemenswaardig verminderen. Zo kan men weer reke nen op een gigantische strijd tegen het water, wanneer de afsluiting daar begint. Doch dan zijn wij wel drie of vier jaar ouder. Op 11 september te 13.00 uur zul len de telefoonnetten Aardenburg, Groede en Hoofdplaat worden geau tomatiseerd. Gelijktijdig zullen de telefoonaan sluitingen van Eede en St. Kruis naar Aardenburg worden overge bracht, de aansluitingen van Nieuw- vliet naar Groede en die van Sasput naar Hoofdplaat. Deze automatisering geldt voors hands slechts voor het plaatselijke telefoonverkeer, evenals zulks voor de telefoonnetten Breskens, Cadzand, Schoondijke, Sluis en IJzendijke reeds het geval is. De abonnees van de netten Aarden burg (met Eede en St. Kruis), Groe de (met Nieuwvliet) en Hoofdplaat (met Sasput) kunnen dan de aange slotenen van het eigen net zonder tussenkomst van een telefoniste be reiken. Interlokale gesprekken moeten zij echter aanvragen. Zij dienen daar toe het nummer 90 te draaien, dat verbinding geeft met het telefoon kantoor Oostburg. Aldaar worden de gespreksaanvragen van en voor de abonnees van de netten Aardenburg, Groede en Hoofdplaat verder behan deld. De abonnees van de sector Ter neuzen omvattende de netten Axel, Biervliet, Hoek, Philippine. Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen, Zaamslag en Zuiddorpe. kunnen de abonnees van de netten Aardenburg, Groede Op 7 september a.s. zal het 70 jaar geleden zijn, dat de plaatselijke mu ziekvereniging „Concordia" werd op gericht. Deze vereniging, die herrees uit de as van de in 1880 ter ziele gegane harmonie met dezelfde naan, heeft het plan opgevat dit jubileum op grootse wijze te vieren en in c'.e festiviteiten geheel Axel te betrekken. Tevens zal getracht worden tijdens deze dagen het instrumentenfonds wat te spekken. Aangezien momenteel de jubileren de Harmonie een frisse activiteit ont plooit om haar muzikaal peil steeds hoger op te voeren, zal menig Axe laar gedurende deze dagen nog eens extra in de beurs tasten. Militaire oefeningen Onder de naam „Cobra West" war den woensdag en donderdag in en buiten Axel oefeningen gehouden door het uit 800 man bestaande 943e ba taljon infanterie. Dit bataljon, dat gelegerd is ln Steenwijkerwold, waar het herhalings oefeningen houdt, werd voor drie da gen ondergebracht in een groot ten tenkamp op de z.g. Grote Plaat, van- waaruit onder leiding van een Luite nant Generaal aanvalsmanoeuvres op de stad en in de stad werden ge houden. Natuurlijk trok een en ander onder de vakantie-jeugd veel belangstelling, zodat de politie handen vol werk had, om de jeugd uit de gevechtszone te houden. Voor de drankgelegenheden lever de het echter een extra verdienste op, aangezien vriend en vijand in de avonduren in de plaatselijke café's de vredespijp kwamen roken. Hengstdijk KERMIS. Vandaag, zondag en maandag a.s. viert Hengstdijk weer de jaarlijkse kermis. Verschillende kermisattrac ties zullen voor het nodige vertier zorgen, terwijl tevens gelegenheid tot dansen wordt gegeven. Bosehkapelle DRUKTE IN DE BOSSESTRAAT. In de Bossestraat heerst grote be drijvigheid nu de werkzaamheden aan de vernieuwing van deze straat in volle gang zijn .Vanwege de on gunstige grondslag in de Bossestraat moet zeer veel grond verwijderd worden. Met een dragline - wordt de grond tot op een diepte van 1.10 me ter uitgegraven. Met dit grondwerk is men thans gevorderd tot de kom van Bosehkapelle. Met d'e aanvoer van het benodigde zand is inmiddels ook een aanvang gemaakt. Er zul len heel wat vrachtjes gestort moe ten worden om de brede en diepe sleuf gevuld te krijgen. mee zal vallen, gezien de breedte en Hoofdplaat automatisch bereiken. Geboren: Jeanette, dv. J. Bosma en J. Schrier; Adriana, dv. J. Steke- tee en C. Quist; Ellen, dv. A. Vree- ke en C. Roos; Wouter, zv. J. Aart- sen en H. Kok; Peter, zv. J. Koster en C. Appel. Huwelijksaangiften: J. Steinmeier, 25 j„ en A. Scheffers, 20 j.; M. Ver- schuure, 26 j. en F. de Kok, 28 j. W. Leijs, 33 j„ en C. Stam, 26 j.; J. Braamse, 24 j„ en J. van Riet, 25 j.; P. v.d. Veen, 29 j„ en A. van der Peijl, 21 j.C. Korstanje, 28 j„ en H. de Graaf, 23 j. Gehuwd: J. Lubaeh, 26 j„ en N. Muller, 19 j.; W. Engelvaart, 25 j„ en P. de Jonge, 20 j. Overleden: P. Post, 70 j.. echtgen. v. J. Recter; J. Mieras. 75 j„ wed. V. C. de Blaeij te Kapelle. ACTIE VOOR EEN PAROCHIEHUIS Alhier zijn tussen vertegenwoordigers van verschillende katholieke organisa ties en instellingen besprekingen ge voerd over een eventueel te voeren actie voor een parochie-huis of ver- nigingsgebouw, waarvan men het ge mis zeer voelt. De overtuiging bleek dat men tot een dergelijke actie moet komen, wanneer er een redelijke exploitatie basis voor is. Er is nu een klein werkcomité sa mengesteld dat dit laatste zal onder zoeken. Is het resultaat zoals men wenst, dan zal in oktober een rondgang bij de parochianen worden gemaakt om met de bekomen bijdragen een fonds te vormen. Loopt niet alles naar wens dan zal een stichting zich met bestuur en beheer belasten. Afscheid van Neptunes Hedenavond wordt de zomershow 1956 op een enigszins spectaculaire wijze gesloten. Om half acht trekt een Brabantse band door de stad, die 'n half uur la- GOES Grand: Het geheim van de vijf graven, 18 j. MIDDELBURG Electro: Onverganke lijke melodie. Schouwburg: Kouwe drukte. VLISSINGEN Alhambra: Huis van bamboe. Luxor: Cel 2455. OOSTBURG Ledel 8 uur: O mijn papa TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vadertje Langbeen. Concertgebouw 8 uur: De tyran van Californië. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De zoon van niemand. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Koning der manége. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: The left hand of God. DE KL1NGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De eed van de zwarte ridder. HENGSTDIJK J. CoPet 5 uur: Gaai- bolling. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Jacht op het groene vuur. ST. JANSTEEN - Tentoonstellingsfeesten. Jan Pluijm 3.30 uur: Schieting. OOSTBURG Ledel 8, 2 en 4.30 uur: O mijn papa. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: De tyran van Californië. Luxor 2 uur: De tyran van Californië; 4.30 en 8 uur: Vadertje Langbeen. KOEWACHT J. Aerens 3 uur: Schieting SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: New York op stelten; 5 en 8 uur: D« zoon van niemand. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 8 uur: Rose Marie; 5.15 uur: Jacht op het groene vuur. G. Nijs 3 uur: Gr. schieting IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Ko ning der manége. AXEL Het Centrum 4.15 uur: The left hand of God; 8 uur: Barricade. ST. JANSTEEN Tentoonstellingsfeesten 3 uur: Wilhelminaschieting staande wip. Em. Vermeersen 3 uur: Jubileum- schieting. DE KLINGE Kinema van Dijck 2.30 uur: De eed van de zwarte ridder; 6 uur: Dansen. HENGSTDIJK A. de Maat 3 uur: Ker- misschieting. J. Collet 4 uur: Gaai- bolling. GRAAUW—PAAL J. Verras 3 uur; Kermisschieting. GOES Grand: Het geheim van de vijf graven, 18 j. MIDDELBURG Electro: Onverganke lijke melodie. Schouwburg: Kouwe drukte. VLISSINGEN Alhambra: Huis van bamboe. Luxor: Cel 2455. GOES Grand: Het geheim van de vijf graven, 18 j, MIDDELBURG Electro: Onverganke lijke melodie. Schouwburg: Kouwe drukte. VLISSINGEN Alhambra: Huis van bamboe. Luxor: Cel 2455. OOSTBURG Ledel 8 uur: O mijn papa SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De zoon van niemand. AXEL Het Centrum 8 uur: Barricade. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Rose Marie ST. JANSTEEN Tentoonstellingsfeesten Gez. Everaart 3 uur: Wilhelminaschie ting staande wip. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De eed van de zwarte ridder. HENGSTDIJK A. de Maat 5 uur. Ker misschieting. J. Collet 5 uur: Gaaibolling GRAAUW'—PAAL J. Verras 4 uur: Kermisschieting. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vadertje Langbeen.

de Stem | 1956 | | pagina 2