Nederland heeft nog tekort van 258.000 woningen Nog geen geweld als Nasser „nee" zegt Koningin en Prins vonden voor hun moeilijkheden een oplossing Politie Peter vond lijkje Weinberger KOEL AFSCHEID VOORLOPIGE UITSLAG VAN DE WONINGTELLING Weer 42 lijken gevonden DE DOOD OP DE WEG Stijgende behoefte werd maar nauwelijks bijgehouden Oriënterende gesprekken Nieuw verzoek om uitlevering REVISIE VAN ,BIG BEN" SLAGADERS VAN KOEWEIT Kleuter tussen de rails H.M. verbrak de relaties met Greet Hofmans Maastrichts gezin is zoek Geen troonsafstand DAGBLAD VOOR ZEELAND Marcinelle Zeeland staat er beter voor dan Noord-Brabant Kabinetsformatie Zaak Anneke Beekman Onbestendig m m m MINISTER PINEAU VERKLAART Conferentie buiten Egypte Slachtoffer van treinbotsing overleden Trein stopte juist op tijd Niet democratisch genoeg Zuivelcoöperaties gaan produktschap boycotten Taak commissie van drieis geëindigd Van abdicatie in het geheel geen sprake Otto John beschuldigd van hoogverraad Koningin en Prins op Korfoe Taxi-chauffeur gearresteerd 96e JAARGANG No. 22235 liugave N. v. uitgevers xvuj. Neeiiandta. fferschynt elke werkdag. Bureaus: Breda, fieigerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad; J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Uootegem, Mr. Dr. A. J. J. 1VL Mes, Mr H. M. L. de Reenter, L. J. v. t Westende, P. v. M Ver- tauteren. Abonn-pnjs bi) voortiitbet t 6.85 p. kwartaal, p. post t 6.56, p. week (uitai by diet postbesteLL) t 0.45. Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES Westsmgel 98, Telefoon 2235 - Voor God. Koningin, #n Vaderland Bureau vooi ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1958 Advertentieprys voor de gehele oplage 1 0-5)4 eer m/m. (Ingezonden Mededelingen t t£$' per m/m). Voor advertenties van plaataeUjW aard uit Zeeland uitsluitend in do Zeeuwsi editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede» delingen f 0.35 per m/m). By contract aan» tleniyke reductie; volledig tarief en Alge» «ene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigde Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Donderdagavond heeft een reddings ploeg op de verdieping van 1035 me ter van de rampmijn te Marcinelie de lfjken van 42 mijnwerkers gevon den. De leider van de reddingsploeg herkende een van deze lijken als dat van zijn zoon. Er worden nu nog 31 mijnwerkers vermist. Zondag zal waarschijnlijk met het bergen der lijken begonnen worden. Op girorekening 777 van het Ne derlandse Rode Kruis, ten behoeve van de nabestaanden der slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle, is tot op heden een bedrag van f 150.449,88 ontvangen. Het geld van het Nederlandse Rode Kruis zal mede gestort worden in een speciaal fonds, dat gevormd wordt ten behoeve van de 450 kinderen der omgekomen mijnwerkers. Uit dit fonds zullen dan in de loop der jaren beurzen voor een vakopleiding dan wel andere studiebeurzen worden verstrekt. De pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe. heeft gisteren in de gelezen H. Mis opgedragen voor de zielerust van de slachtoffers van Marcinelle. AMSTERDAM: Op de kruising Nieuwe Egelantierstraat-Marnix- straat is de 21-jarige motorrijder H. Weberink met een snelheid van pl.m. 100 km. per uur tegen een vrachtauto gebotst. Hij was op slag dood. Op 30 juni van dit jaar had Nederland 258.000 woningen te weinig om in de behoefte aan woonruimte te voorzien. Sinds mei 1947 is het tekort aan woningen met 40.000 verminderd, want in die maand bedroeg het tekort 298.000 woningen. Het woningtekort bedraagt thans 10 procent van de woningvoorraad. In 1947 was dat 14 procent. De woningvoorraad, die in mei 1947 2.085.000 be droeg, was op 30 juni van dit jaar 2.533.000. Er zijn sinds 1947 dus 448.000 woningen bijgekomen. Dit zijn enige cijfers uit de voor lopige uitslag van de algemene woningtelling, die gisteren door het Centraal Bureau voor de Statistiek js gepubliceerd. OPNIEUW is het gisteren tot een vuurgevecht gekomen tussen Israë liërs en Egyptenaren in het gebied van Gaza. Volgens de lezing van Tel Aviv zouden de Egyptenaren Israë lisch gebied binnengedrongen zijn. EIND volgende maand wordt een grote luchtmachtoefening van de Navo gehouden, onder de naam „Trekzaag". Zij wordt gecombineerd met een luchtverdedigingsoefening „Bolwerk" die alleen voor Engeland geldt. EEN 20-jarige Duitser, P. Gierse uit Brilon, is in de zee bij Scheveningen verdronken. Een agent van politie had hem nog gewaarschuwd dat de zee ter plaatse gevaarlijk was. VERSCHEIDENE beperkende bepa lingeil voor de immigratie in Argen tinië, die waren ingevoerd door de regering Peron, zijn door de huidige regering opgeheven. IN AMSTERDAM viel een jongetje van anderhalf jaar van vier hoog naar henedenHet ventje kwam eerst op een afdakje terecht en vervolgens op een 'waslijnToen men het opraapte, bleek het slechts onbetekenend letsel te hebben op gelopen. EEN 81-jarige Amsterdammer viel van de trap, toen hij de krant uit de bus wilde gaan halen. De man kwam zo ongelukkig terecht dat hii inmiddels aan zijn verwondingen is bezweken. NOORD-KOREA heeft bij de militaire wapenstilstandscommissie in Korea geprotesteerd tegen „Vijf achtereen volgende schendingen van het Noord- koreaanse luchtruim door Amerikaan se militaire vliegtuigen". OPNIEUW heeft de Cyprische ver zetsbeweging „Eoka" een pamflet verspreid. Het is gericht aan de Brit se soldaten en er wordt in gezegd dat het niet de schuld van de Eoka is „als er weer Engels bloed gaat vloeien veel bloed deze keer". pRiE Personen zijn gedood bij de bestrijding van een bosbrand in zuid- 1 rankrijk, die de stad Grasse bedreig de. re®ens hebben vrijdag bij Adjiaman (in Turkijë) overstromin gen veroorzaakt, die aan 58 personen het leven hebben gekost. Blijkens deze voorlopige cijfers is het tekort aan woningen in vergelij king met de woningvoorraad het grootst in Limburg, waar het tekort 15 procent van de woningvoorraad bedraagt. In Zuid-Holland, Gelder land en Utrecht was dit percentage 12, in Overijssel en Noord-Brabant 11, in Noord-Holland en Drente 9, in Groningen 6, en in Friesland en Zee land 4. Sinds 1947 is in Groningen 't woningtekort gedaald met 5 procent (het zakte van 11 tot 6 procent van de woningvoorraad), in Friesland daalde het met 3 procent, in Drente met 10 procent, in Overijssel met 3 procent, in Gelderland met 6 procent, in Utrecht met 3 procent, in Noord- Holland met 1 procent, in Zuid-Hol land met 2 procent, in Zeeland met 7 procent, in Noord-Brabant met 6 pro cent en in Limburg met 12 procent. In de voorlopige cijfers over de woningvoorraad is nog geen rekening gehouden met de rond 30.000 getelde zgn. woningen zonder eigen toegangs deur. Eerst bij de verdere bewerking zal blijken hoeveel van deze wonin gen als een aanvaardbare behuizing zullen kunnen worden beschouwd, welk aantal dan een even zo grote verlaging van het woningtekortcijfer zal betekenen. Een in dezelfde rich ting gaande correctie zal kunnen plaatsvinden, zodra bij de verdere bewerking bijv. is gebleken voor hoe veel inwonende gezinnen de inwoning geen verband houdt met de op dit Na de elfde week is de kabinets formatie gisteren door de informa teur prof. de Gaay Fortman ingezet met een oriënterende bespreking met de fractieleiders van KVP, AR, CHU en WD, Het was de bedoeling, dat ook mr. Burger van de PvdA zou worden ontvangen, maar deze ver bleef met vakantie in Friesland, zo dat het gesprek moest worden uitge steld. Politieke kringen in Den Haag zien hierin een demonstratie van de wrevele onwil van de PvdA om met de informateur tot zaken te komen. De gesprekken, die prof. de Gaay Fortman met de overige fractielei ders heeft gehad, zijn langdurig ge weest. De informateur zelf heeft geen voorstellen gedaan, maar zich er toe beperkt kennis te nemen van de wensen en inzichten zoals die bij de verschillende partijen leven. Volgens op het gerechtshof te Luik verstrekte inlichtingen hebben de Ne derlandse autoriteiten een nieuw uit leveringsverzoek geformuleerd ten laste van mevrouw G. van M. die te Nonceveux is aangehouden als mede plichtige in de ontvoering van Anne ke Beekman.VCrZOek 'S in2ediend °m te beletten dat het voorlopig bevel tot aanhouding zou worden betwist. De Kamer van Inbeschuldigingstel ling zal binnenkort ter zake advise ren. Dat advies zal dan aan de mi nister van Justitie worden overge maakt. 0 Verwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond: Perioden met regen of regenbuien, afgewisseld door opklaringen. In hoofdzaak matige J wind tussen west en zuid. Weinig t verandering in temperatuur. Venvachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind uit richtingen van west tot zuid. Regenvlagen, maar nu en dan opklaringen. Ongeveer dezelfde temperatuur. Vandaag: Zon onder 19.45 uur. Morgen: Zon op 5.44, zon onder 19.43 uur. Maan op 21.07 uur. Maandag: Zon op 5.45 uur. ogenblik bestaande woningnood. In de jaarverslagen van de cen trale directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting is tot dusver re voor deze twee factoren een cijfer van resp. 31.000 en 50.000 aangehou den. Van deze cijfers uitgaande zou het bovengenoemde ongecorrigeerde woningtekortcijfer van 258.000 dan verminderen tot 177.000. PERCENTAGES Ten opzichte van de totale woning voorraad l? draagt het ongecorrigeer de woningtekort thans rond 10 pro cent. Voor zes provincies ligt dit cij fer hoger, te weten voor Limburg (15 proc.), voor Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland (elk 12 procent) en voor Overijssel en Noord-Brabant (elk 11 procent). In de ove rige vijf provincies blijft het be neden het rijksgemiddelde en wel in Drente en Noord-Holland (elk met 9 procent), in Groningen (6 procent) Een dikke zestig meter boven Lon den staan deze twee schilders te werken op de wijzerplaat van „Big Ben". De beroemde klok wordt op het ogenblik van top tot teen na gekeken en waar nodig gerepareerd. cn in Friesland en Zeeland (elk met 4 procent). Van de omvangrijke vermeerdering van de woningvoorraad sinds 1947 met 448.000 woningen, heeft ruim 90 procent moeten dienen ter opvan ging van de toeneming der woning behoefte en slechts 40.000, of nog geen 10 procent, hebben kunnen bij dragen tot vermindering van het op 31 mei 1947 bestaande woningtekort. Volgens de voorlopige cijfers daal de dit tekort van 298.000 tot 258.000 d.w.z. van 14 procent tot 10 procent van de totale woningvoorraad op beide tijdstippen. De „missie-Menzies" heeft beslo ten de Egyptische ambassade in Londen een uitnodiging te zenden voor president Nasser, tot deelname aan de besprekingen over het door achttien landen aanvaarde plan ter regeling van de kwestie-Suez. De groep van Menzies zou de mogelijk heid opperen dat de conferentie bui ten Egypte gehouden wordt. Minister Dulles, die gisteren naar Washington vertrok, zei van mening te zijn dat de commissie erin zou slagen onderhandelingen met Nasser aan te knopen. De Franse minister Pineau gaf te kennen, dat ,,de kwes tie van geweld nog niet aan de orde was" als Nasser zou weigeren. Er zullen zeker méér besprekingen ge voerd moeten worden, zei hij. Nikita Kroestjev, de secretaris-ge- Toen de zon ter kimme neeg stond langs de wallekant van de Oude Schans te Amsterdam een verloofd paar wat te stoeien. Uiteraard had den zij meer aandacht voor elkaar, dan voor de waterkant. Het gevolg bleef dan ook niet uit en al stoeiende viel het duo in het groezelige water. Geheel ontnuchterd en druipnat kro pen zij op de kant en verdwenen schie lijk naar huis. De 32-jarige J. Boshuizen uit Weesp, de enige reiziger die bij de treinbot sing nabij het hoofdstedelijke Cen traal Station gisterochtend zwaar werd gewond, is gisterenochtend in het O. L. Vrouwe Gasthuis overleden. neraal van de Russische communis tische partij, heeft verklaard dat een oorlog, die Egypte „zou worden op gedrongen" voor de Arabieren een ..heilige oorlog" zou zijn en dat „vrij willigers hun zeker te hulp zouden komen". Hij wilde deze opmerking niet verduidelijken. Minister Sjepilov heeft Dulles voorstel ..een schande lijke schending van Egypte's souve- reine rechten" genoemd. Intussen gaan zowel Egypte als Engeland met hun militaire voorbe reidingen verder. In Southampton zullen vandaag vijf vrachtschepen met militaire voertuigen e.d. worden geladen. Volgens mededelingen van de Egyp tische ambassade in Bonn zouden al meer dan dertig Duitse loodsen zich voor een aanstelling bij de Suez- kanaalmaatschappij hebben gemeld. Ook in Griekenland en Italië is men bezig met het aanwerven van lood sen. Een aantal Afrikaanse en Azia tische landen zou momenteel een spoedconferentie overwegen van de mogendheden die vorig jaar in Ban doeng bijeen zijn geweest. Dit ter be spreking van de kwestie-Suez. De „levensaders" van Koeweit: de oliepijpleidingen, zoals deze te zien zijn bij Mena Al-Ahmadi. De pijpen lopen van deze havenplaats recht streeks naar de bronnen. De olie- industrie van het Midden Oosten is weer in het centrum van de be langstelling komen te staan door de naasting van het Suezkanaal, waardoor 'de olievoorziening van het westen in gevaar kan worden gebracht. Aan de oplettendheid van de ma chinist van een extra trein met uit het buitenland terugkerende vakantie gangers heeft de twee en een half jarige Edith de Vreede uit Delft het te danken dat zij nog leeft. De ma chinist zag op een halve kilometer afstand vooi' de trein een klein fi guurtje tussen de rails bij het station Delft. Hij zette onmiddellijk de rem men in werking en de trein kwam nog tijdig tot stilstand. Personeel van de N.S. heeft het kind, dat in een onbewaakt ogenblik op het perron was terechtgekomen e» vandaar tus sen de rails was gaan wandelen, van deze „speelplaats" verwijderd. De trein had twee minuten vertraging. Het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z., waarbij alle coöperaties in den lande zijn aangesloten, heeft meegedeeld dat het geen bestuursleden zal aanwijzen voor het produktschap voor zui vel, dat in de plaats gaat treden van het bedrijfsschap. De F.N.Z. kan zich namelijk niet vereni gen met de manier waarop en de geest waarin van overheids wege dit produktschap wordt opgebouwd. Te Maastricht bstaat ongerustheid over het niet naar huis komen van de familie Eollman. De heer Maurice H„ wijnhandelaar te Maastricht en Frans consul aldaar, is enkele weken gele den met echtgenote en vier kinderen per auto en campingcar op vakantie gegaan naar het Comomeer. Doordat de 86-jarige schoonvader van de heer H. ernstig ziek was ge worden, werd de overkomst van de familie gewenst geacht en op een telegram, dat vanuit Maastricht werd gezonden, heeft de heer H. zaterdag jl. teruggetelegrafeerd, dat de familie zo spoedig mogelijk zou terugkomen. Sindsdien heeft men taal noch teken van de familie gehoord. De schoon vader is intussen overleden. Gisteren hebben H.M- de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden het volgende communiqué laten bekendmaken: „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heb ben ons ter voldoening aan de opdracht van 28 juni j.l. hun be vindingen voorgelegd en van raad gediend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waardevol geweest hij het oplossen van de gerezen moeilijkheden. Mét vertrouwen zien wij thans de toekomst tegemoet". w.g. JULIANA Van zeer bevoegde zijde woi„„ .'.2a,r,„aanieldl"S van dit communique yeiklaard, dat thans geen reden voor oezorgdheid met betrekking tot de in en rond het Koninklijk Huis gerezen kwesties meer bestaat. Het commu nique wordt aangemerkt als een be wijs, dat de Koningin en de Prins een oplossing voor hun moeilijkheden hebben gevonden, die hen in staat stelt de toekomst hoopvol tegemoet te treden. Naar wij van dezelfde zijde verne men, heeft de gevonden oplossing het nodig gemaakt, dat Koningin en Prins bepaalde voorzieningen hebben w.g. BERNHARD. getroffen, terwijl andere voorzienin gen liggen in de sfeer der persoonlij ke relaties. H.M. de Koningin heeft haar relaties met mej. Greet Hof- mans verbroken, niet voor een be paalde termijn, doch voor onbepaalde tijd. Wat de berichten in de buitenlandse pers over een vertrek van mej. Hof- mans uit Nederland betreft wordt pers verschenen berichten als zou Prins Bernhard bot voornemen heb ben voor geruime tijd naar zijn be zittingen in Tanganyika te vertrek ken, wordt verklaard dat deze alle- grond missen. Welis.vaar zal de Prins in de toekomst weer wel enkele ma len naar Tanganjika reizen, doch dan hoogstens voor enkele weken, en deze reizen staan in generlei verband met de thans gevonden oplossing. STUDIE PRINSES BEATRIX Voorts kan worden aangenomen, dat H.M. de Koningin ervan heeft afgezien in de toekomst nog deel te nemen aan de conferenties van een kring op „Het Loo". Op 31 augustus zal weer zulk een conferentie worden gehouden, doch de Koningin zal daar bij niet aanwezig zijn. Of de confe renties zelf zullen worden voortgezet hangt uiteraard geheel en al van de initiatiefnemers af. Prinses Beatrix zal haar studie aan de Rijksuniversiteit te Leiden in sep tember beginnen en het ligt in de be doeling, dat zij het studieplan op nor male wijze zal afwerken. Van bevoegde zijde wordt voorts verklaard, dat de taak van de Com missie van Drie met het uitbrengen «••.bi»»..* b.„t.;.. i van haar advies, welks inhoud uiter- VerKlaard, dat dlG GGH kwsstic van dG J t»o* nohoïm van ^npclrliilf mnr»f nprsnnniiiWn van Entmirirnnn aard het geheim van hoestdyk moet persoonlijke keuze van de betrokkene is. Overigens kan worden aangeno men. dat de integriteit van de per soon van deze betrokkene in het ge heel niet in het geding is. Er is voorts reden om aan te ne men. dat enige mutaties ten hove zullen behoren tot de voorzieningen, die genomen zullen worden. Ten aanzien van in de buitenlandse blijven, beëindigd is. De leden van 't driemanschap zijn thans weer voor andere functies beschikbaar. Dit en de inhoud van het communi qué worden in politieke kringen dan ook geinterpreteerd als een bewijs, dat van een abdicatie van H.M. de Koningin nu of in de toekomst thans in het geheel geen sprake is. Naar de mening van de bond ge schiedt de oubouw van het produkt schap niet in een sfeer van vrijwil ligheid en met de volledige instem ming van de betrokkenen, terwijl die geest van samenwerking toch juist kenmerkend moet zijn voor de PBO. Telkens wanneer het zuivelbedrijfs leven met voorstellen kwam, zo wordt gezegd, werden deze, zonder serieus te zijn bestudeerd, terzijde geschoven, belachelijk gemaakt of in een verkeerd daglicht geplaatst. Typerend voor deze geestesgesteld heid acht het bestuur de weigering van de regering, de betaling van melk naar kwaliteit in het westen des lands in handen te geven van de betrokken organisaties, die daartoe toch een regeling hadden getroffen. Deze handelwijze van de regering acht men in strijd met de belofte, die in de Tweede Kamer is gegeven, om de regelingen op privaatrechtelijke grondslag te eerbiedigen. Ook tegen de manier waarop een voorzitter voor het nieuwe produkt schap is benoemd, heeft de F.N.Z. ernstig bezwaar. De organisaties, zo meent men, zijn hierin onvoldoende gekend. Op grond van dit alles heeft de bond bovengenoemd besluit geno men, „in het vertrouwen dat dit zal leiden tot een bezinning en ben open lijke discussie over taak en plaats van de PBO in ons volksbestel." Ten aanzien van de bezwaren tegen de voorzittersbenoeming kan hier nog worden aangetekend, dat de voorzit ter-directeur van het oude bedrijfs schap de leiding van het nieuwe pro duktschap heeft gekregen. Het driemanschap van „wijze man» nen", gevormd door prof. dr. L. J, M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandjt en Jhr. A. W. L. Tjarda van Star» kenborgh Stachouwer kreeg 28 jung jl. de opdracht een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, dia' ertoe hebben kunnen, leiden, dat ia den vreemde op ontoelaatbare wijze in het openbaar het gezinsleven vajJ H.M. de Koningin Juliana en Z.K.Hj Prins Bernhard en de verhoudingea in hun naaste omgeving is belichV Gistermorgen deed het Drieman», schap aan daartoe bijeengeroepea hoofdredacteuren van de Nederland» se pers mededeling, dat het zijn taalt als geëindigd beschouwde. Men zal zich herinneren, dat een uitvoerig artikel in 't politieke West» duitse weekblad „Der Spiegel" op 13 juni jl, zogenaamde onthullingen deed over de aanwezigheid van d« wonderdokter Greet Hofmans aan hek Hof. Zij zou niet alleen de Koningin ervan hebben kunnen overtuigen, dat? prinses Marijke van haar tot dan ton ongeneselijk geachte oogziekte zotg, genezen mits naar d« door God Inge», geven woorden van juffrouw Hof» mans werd geluisterd, maar zij zou" bovendien indirect de wonderdokter politieke invloed hebben verschaft erf" hebben toegelaten, dat deze „bidé- ster" zich met haar raadgevingeq' plaatste tussen de Koningin en haar gemaal. Een en ander werd in da buitenlandse pers onder sensationele! koppen wereldkundig gemaakt, D# Nederlandse pers gedroeg zich daarJI entegen, in afwachting van wat hém Driemanschap zou bekend maken»" waardig en stijlvol. Bij monde van professor Gerbran» dy werd de pers daarvoor koninklijk» dank gebracht. Tevens werd een na$ dere toelichting gegeven op de doof het Driemanschap geenszins ontken» de spanning, die onder da invloed van Greet Hofmans in het koninklijke gezin en in Hofkringen heerste. Ge heel uit eigen vrije wil, zo luidde da verklaring, besloten Koningin en Prins de nodige maatregelen te ne men om tot een blijvende oplossing van de gerezen moeilijkheden te ko men. De Koningin heeft „op zeer voorname wijze" en zonder haar te verloochenen alle banden met Juf frouw Hofmans doorgesneden. Nu noch in de toekomst is sprake vaqf abdicatie. Zelfs aan de schijn van in» constitutioneel ingrijpen ontbreekt iedere grond, aldus de verklaring van het Driemanschap. Hiermee is dus aan een bilzonder onverkwikkelijke geschiedenis een einde gekomen. Nederland zal de Vorstin dankbaar zijn voor de moed en de waardigheid, waarmee zij de voor haar ongetwijfeld moeilijke be slissing heeft genomen om haar per» soonlijke aangelegenheden te onder, werpen aan een onderzoek om daar na zonder zichzelf te sparén en ter- wille van haar volk en land de nood zakelijke maatregelen, samen met haar echtgenoot, te treffen. Niet alleen echter de herstelde basis voor genegenheid en eerbied van het volk ten opzichte van de Vorstin, schenkt voldoening. Het is evenzeer verheu gend, dat door de offerbereidheid van Koningin en Prins en door de wijsheid van het Driemanschap moei» lijkheden en repercussies in het be» stuurlijke vlak zijn voorkomen. Mo gen we de stellige verwachting uit spreken, dat in de nationale en de buitenlandse pers het geschrijf over wat thans zo moedig en waardig is gemaakt tot een stukje voorbije his torie voorgoed ten einde zal zijn. Het Hooggerechtshof in Karlsmhe heeft meegedeeld, dat dr. John, voor malig hoofd van de Westduitse vei ligheidsdienst, die naar Oost-Duits- land vluchtte en later naar de Bonds republiek terugkeerde, beschuldigd is van hoogverraad. Gerechtelijke kringen zijn van me ning, dat het proces in de tweede helft van oktober geopend zal wor den. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisterenavond per vliegthuig op het eiland Korfoe aangekomen. Zij hebben zich daar ingescheept op het schip „Achileus", dat met de konink lijke gasten van het Griekse konings paar een rondvaart maakt. De politie heeft vrijdag in een be bost gebied in de omgeving van Mi- neola een lijkje gevonden, dat, naar zij vermoedt, het stoffelijk overschot is van de baby Peter Weinberger, die een maand geleden uit een kinder wagen in de tuin van zijn ouders werd ontvoerd. De politie was bij haar onderzoek uitgegaan van een verklaring van da 31-jarige taxichauffeur Angelo La- marca, die donderdag op beschuldi ging van ontvoering van de baby was aangehouden. Deze had meegedeeld, dat hij het kind op 5 juli, een dag na de ontvoering, op dit terrein had ach tergelaten. De plek waar het lijkje werd gevonden ligt achthonderd me ter van het huis van Lamarca en ruim 10 km. van de woning van de Wein bergers. Het stoffelijk overschot lag onder bladeren en takken. Volgens de po litie heeft de aangehouden taxichauf feur bekend dat hij het kind had be dekt. Het was niet bekend of Peter toen nog in leven was. Door een verraderlijk „haaltje" in het hand schrift van degene, die een losgeld van 2.000 dollar had geëist, was de politie op het spoor van Lamarca ge komen. Deze zou het plan tot ontvoe ring hebben opgevat om zijn schulden te kunnen afbetalen. Bij voorbaat had hij al het briefje geschreven, waarin het losgeld werd geëist. Op zoek naar een kind om te ontvoeren, had hij toevallig de baby Weinberger ge vonden. In de staat New York, waar het misdrijf is gepleegd, staat op ont voering, evenals op moord, als hoog ste straf de dood.

de Stem | 1956 | | pagina 1