BMsfis Het Wespennest k //AT EEN WONDERLIJKE ERELD Vlasnijverheid blijft kwetsbaar paeWaD 9 c Stem Baldadigheden in Nunspeet Europa kijkt naar de B.B.C. Slaet op de blikken bus Felle brand in papierpakhuis in Amsterdam radio 10 3 TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 I Meningen en Commentaren BEWUST ONJUIST DE BELGISCHE BEVOLKING Westerschelde afsluiten! Reconstructie van de slag in Normandie Geld in water gooien wordt populair in Engeland Woningen aangetast CAMERA'S Teleurstellende oogst en Russische dreiging Z.-i laanderen heeft de vorming van produktschap in de hand BESCHERMENDE MAATREGELEN De komende Britse atoomproeven Demobilisatie voor Franse mijnwerkers muggenbeten Jmuk*^t druppels DÉBROLitlE LIKDOORNS door David Duncan Westduits protest in Moskou film j De veilig-verkeer (iets TELEVISIE-PROGRAMMA'S vers ppunten) OOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO %qqooooooooooooooooooooooo<xxx><xxxx>ooooooo<xxxxx><> Er is weer een nieuwe formulering opgedoken terzake de formatie van een kabinet. Tevens een nieuwe formateur. Prof. W. de Gaay Fort man is de AR-man, die belast is met het onderzoek naar de moge lijkheden tot het vormen van een kabinet. Dus nu geen sprake van vertrouwen van het parlement, dat aanwezig moet worden geacht dan wel eventueel moet kunnen wor den verworven. Nadat prof. Lief- tinck door het teruggeven van zijn informatie-opdracht eindelijk had erkend, dat zijn politieke wagen definitief was ontspoord en daar bij onherstelbaar was beschadigd, nadat intussen prof. Romme een tweede formatie-opdracht had ge weigerd en nadat overal werd ver ondersteld, dat prof. Zijlstra de nieuwste en jongste formateur in onze vaderlandse historie zou wor den, is bekend gemaakt, dat de 45- jarige jurist de Gaay Fortman het zou gaan wagen. Zolang hij zich oriënteert over de politieke verhoudingen, zullen we ons onthouden van bespiegelingen over zijn poging. Wel willen we nog even stilstaan bij wat het Vrije Volk (alweer) aan narigheden lan ceerde. Onder de kop „Nu gij' wordt zonder meer beweerd, dat de formatie vastliep op de houding van de KVP. Vier keer achter el kaar. Er staat ook geschreven, dat Lieftinck een door Romme aan vaarde oplossing vond inzake het geschil over de bezitsvorming. Dat is helemaal juist. Maar dan komt het: „Toen de PvdA de oplossing ook kon aanvaarden, wees de KVP alsnog de eerst aanvaarde formu lering af", schrijft de socialistische voorlichter. Dat is een bewuste on juistheid. De PvdA heeft integen deel op dat punt partijgenoot Lief tinck laten vallen en hem later ge dwongen een andere houding aan te nemen. Want de PvdA wenste de oplossing van Lieftinck niet! Ook staat er nog iets in over de portefeuilles. Die brave PvdA vroeg namelijk geen uitbreiding van het aantal, zo staat er braafjes. Om even een tip op te lichten: de KVP moest Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie laten schieten, dat even als Maatschappelijk Werk doodge woon van de kabinetstafel werd geveegd. Bovendien kreeg de KVP Buitenlandse Zaken niet meer in handen. Volgens het Parool ston den daar de socialistische „offers" tegenover van Drees en Mansholt. Welnu, als we die „offers" op de weegschaal van politieke rechtvaar digheid leggen, schiet er precies niets over. Want dr. Drees heeft te kennen gegeven, dat hij het nu wel letjes vindt, oftewel van een ver diende rust wil genieten. Mansholt ding naar een internationale func tie en laat aan de KVP een totaal ontredderd ministerie van Land bouw na. De lezer mag zelf oorde len, wat we moeten denken van de edelmoedigheid van een PvdA, die zich niet heeft ontzien om de for matie tot in het oneindige te rek ken en de zaken heel rustig zo voor te stellen alsof de schuld bij de KVP ligt. Aan prof. de Gaay Fort man het twijfelachtige genoegen om te proberen, of er alsnog op brede basis wat te bereiken valt. Om van een smalle basis niet eens te praten. Het is immers nog lang niet zeker, dat de PvdA brood ziet in de rol van oppositie. Tenzij men met alle geweld „doorbraak" in „afbraak" zou willen veranderen. De jongste officiële gegevens over de bevolking van België duiden op nieuw op de grotere levenskracht van Vlaanderen ten opzichte van Wallonië. Het totaal aantal inwo ners is 8.896.246, nog geen 9 miljoen, aanmerkelijk minder dan Nederland thans bezit, terwijl vroeger de ver houdingen juist omgekeerd waren. In 1955 hebben nochtans alle Belgische provincies, behalve Lu xemburg, een bevolkingsaanwas kunnen boeken. Henegouwen, dat het voorafgaande jaar een grotere bevolkingsvermindering toonde dan Luxemburg thans, heeft nu een overschot, dat echter nauwelijks te danken is aan-het geboortensurplus boven de sterfte, want voorname lijk aan vestigingen uit de vreem de. De Vlaamse provincies Antwer pen, Limburg, West- en Oost Vlaan deren toonden de grootste geboor teoverschotten, allen boven de 7000; Luik, Namen en Luxemburg haal den de duizend niet, Henegouwen amper. In al deze vier Waalse pro vincies liepen de geboorten ook tegenover het voorafgaande jaar achteruit. Over geheel België na men de geboorten minder toe dan de sterfgevallen, zodat deze naar elkaar toegroeiden. De geboorten winnen het echter nog met onge veer 40.000. Het is wel duidelijk, dat het ei genlijk Vlaanderen is, dat de Bel gische bevolking op peil houdt en nog doet groeien. En merkwaardi gerwijze staat hierbij Belgisch Lim burg vooraan, waarmee het opnieuw bevestigt een beste pijler te zijn voor de toekomst. Het kon niet anders, of het pleidooi, dat ir. Mesu voor de Vlaardingse Kamer van Koophan del rechtsreeks voor een stormstuw en indirect voor een dam in de Nieuwe Waterweg hield, moest ie gelijk ook weer een betoog voor afdamming van de Westerschelde worden. Volgens ir. Mesu zou een dam tussen Breskens en Vlissingen een uitkomst zijn voor Antwerpen. In de Scheldestad zal men daar wel van ophoren. Nochtans weet onze zoetwater ingenieur de voordelen wel op te sommen. Het peil voor de Schelde zou a.o. gelijk worden aan dat bij Antwerpen, waardoor vrije door vaart mogelijk wordt. Maar komen r dan geen sluizen bij Breskens of Vlissingen Ir. Mesu ziet eigenlijk maar één bezwaar en dat is de mogelijkheid van aanslibbing bij de Wielingen en het Oostgat. Daar meent hij echter ook al een oplossing voor gevonden te hebben, Er behoeven slechts twee strekdammen van 15 k.m. in zee te worden aange legd en de zaak is weer gezond. Het lijkt dus allemaal nogal eenvoudig en voordelig. Jammer dat die sluizen bij Vlissingen ook niet weg te cijferen zijn. Men zal zich in Antwerpen wel hard bedenken, voordat men de vrije uitweg naar zee voor een extra- zoetwaterbassin gaat ruilen. Edgar von Feuchtinger, gewezen generaal van een Duitse „Panzei -di visie, heeft Britse officieren uitgelegd dat hij op „D-day" door Britse para chutisten werd verslagen, omdat hij van veldmaarschalk von Rundstedt geen toestemming kreeg een tegen aanval in te zetten. Von Feuchtinger, die in Mufti was, stond in een Normandisch haverveld op de plaats waar hij destijds zijn hoofdkwartier had. Zijn gehoor werd gevormd door 180 Britse officieren van de Britse hoge krijgsschool. Deze school organiseert op het ogenblik een reconstructie van de slag in Normanië. Duitse en Britse officieren die aan de veld slag hebben deelgenomen, wan delen tezamen over het terrein waar zij elkaar in 1944 zo bitter bestreden en halen oude herin neringen op. Om deze tijd van het jaar, wan neer het toeristen-seizoen op zijn hoogtepunt is aangeland, trekken de mannen die de fonteinen rondom het Victoria Memorial (tegenover Buc kingham Palace) schoonmaken pro fijt van het bijgeloof dat de laatste tijd sterker schijnt te zijn geworden. Steeds meer bezoekers gooien geld stukken in de bassins van de fon teinen en doen een wens terwijl zij dit doen. Honderden pennies en soms ook shilling-stukken en andere mun ten, worden iedere maand door de werklieden die de bassins schoonma ken aangetroffen. Zij mogen de geld stukken die zij vinden houden. Amb tenaren van de ministerie van pu blieke werken geloven dat de gewoon te om geld in fonteinen te gooien is toegenomen sinds de film Three Coins in the Fountain" is vertoond. Niet minder dan 700 jeugdige trommelslagertjes hebben in Baarn een uitbundig feest gevierd. Het was, naar de inwoners van deze plaats hopen, het slot van een lawaaige periode. In de afgelopen re genachtige vakantiemaand WBrrezen de tamboerscorpsen als padde stoelen uit de grond, verviuBen Baarn van vroeg tot laat met hun roffels, namen de wegen in beslag en dwongen het verkeer stapvoets te rijden. De fabrikanten van trommen hebben er echter geen cent aan kunnen verdienen, want niet éen echte trom werd gebruikt. Grote en kleine blikken bussen werden keurig beschilderd en dienden als trommen. Er werden groepen gevormd, die schilderachtige namen als ,,de Blikken Bus", „de Doffe Dreun", ,.de Blikkeniertjes", „de Blikbeukers" het „Residentieorkest" en „de Slaapwandelaartjes" adopteerden kostelijke uniformen droegen, eigen vaandels hadden en voorafgegaan werden door kleine tamboermaitres. Na de langdurige voorbereiding was dan woensdag de grote dag, waarop ongeveer 40 van deze corpsen langs een echte jury trokken door bevlagde straten. In de stoet liepen duimzuigende kleuters naast ..Koppensnellers". ..Heiboertjes" naar „Schotse Hooglanders" en de bijna 10.000®toesehouwers hopen maar, dat de bussen opgeborgen zullen worden tot de volgende zomer, want men vindt het nu welle tjes. Ruim drie uur lang: heeft gister nacht in de Vierwindenstraat op het Prinseneiland te Amsterdam een bui tengewoon felle brand gewoed, die het oud-papier-pakhuis van A. v. Vemde geheel in de as heeft gelegd. Om circa kwart over elf brak deze brand plotseling in alle hevigheid uit. Hoog laaiden de vlammen op tegen de nachtelijke hemel en zetten de oude pakhuizen langs de Zoutkeets gracht in een onwezenlijke gloed. Onder de bewoners van tegenover gelegen huizen ontstond paniek, om dat de vlammen over de smalle straat heensloegen en de woningen aantastten. Van drie woningen brand den voorkamers uit en een vierde pand, een teer- en benzine-opslag- plaats, liep ernstige brandschade op. De brandweer bestreed het vuur met dertien stralen, een straat-waterka- non en het waterkanon van de ,,Jan van der Heyden", die het laaiende vuur vanaf de Zoutkeetsgracht te lijf ging. Uit de naastgelegen machinefa briek werden in allerijl reeds verhitte flessen acyteleen naar buiten ge bracht en in het water gegooid. Een aan de andere zijde van de branden de papieropslagplaats gelegen werf werd eveneens ernstig door het vuur aangetast. De oorzaak van de brand de tweede papierbrand in veertien da gen in de zelfde straat is nog niet bekend. Vermoedelijk zijn de papier balen reeds vroeg in de avond gaan smeulen en is het vuur door binten en dak heengebroken toen er voldoen de lucht bij was gekomen. Wolken stinkende roetzwarte rook drongen de huizen van de Vierwindenstraat bin nen en deden de bewoners nog diep in de nacht de buitenlucht opzoeken. Er deden zich bij de brand geen ern stige persoonlijke ongelukken voor. De door de brand veroorzaakte schade, die door de verzekering wordt gedekt, is nog niet vastgesteld. (Advertentie) De vlassers zien de toekomst opnieuw met betrekkelijk wei nig optimisme tegemoet: de omstandigheden zijn er nog steeds met naar om een tijd van florerende vlassersbedrijven te ver wachten en aan de reeds langer bestaande moeilijkheden in de wereld van het vlas hebben zich enkele nieuwe toegevoegd. Ten eerste is het met de vlasoogst niet bepaald meeegvallen en ten tweede is er de dreiging van de Russische „dumping" op de Rederlanuse vlasmarkt. Onlangs bezocht een Russische vlasdelegatie Zeeuwsch-Vlaanderen en noewe, gastvrijheid een ere-zaak is werden de heren van achter het al dan I v,asw'ereld en daarmee voor een voor met opgehaalde ijzeren gordijn met weinig enthousiasme bekeken. Want I Zeeuwsch-yiaanderen/s belangrijkste veeT goeds ranSSte"m* V°°T T'«smarkt in het westen beduidt niet Van betekenis zou het evenzeer zijn als er een produktschap voor vlas kon worden opgericht, een zaak waar voor de eerste en belangrijkste eis is dat er samenwerking onstaat tussen de twee Zeeuwsch-Vlaamse bonden, die gezamenlijk Brabant zouden kun nen warm maken voor medewerking en dan het leeuwendeel van de Ne derlandse vlasserij zouden uitmaken. De beide verenigingen hebben met het oog op dit doel al toenadering ge zocht en men heeft geprobeerd tot een akkoord te komen. Tot nog toe is dit helaas mislukt; de onderhande lingen sprongen af op de door de bond van St. Jansteen geëiste terug betaling van de Stichtingsgelden. Het is te hopen dat men, gezien de j groter wordende moeilijkheden in de te Intussen is de situatie, wat de Ne derlandse vlassers betreft, nog altijd zo dat ze tegen de Franse concurren tie te boksen hebben. De verregaande beschermende maatregelen die de Franse regering genomen heeft oefe nen nog steeds hun funeste invloed op de van praktisch geen enkele kant gesteunde Nederlandse vlasindustrie uit. De Belgen hebben die protectie beantwoord met steunmaatregelen, tot aan spinnerijen en weverijen toe. In ons land daarentegen is de vlas ser in een weinig benijdenswaardige positie en met name voor Zeeuwsch- Vlaanderen, waar vele kleine vlassers waren en nog zijn, is de niet tot stij gen geneigde curve velen noodlottig geworden en dreigt nog vele anderen mee te slepen. Er zijn problemen ge weest inzake fiscale maatregelen en samenvattend kan men daarvan zeg gen dat de hoge prijzen van 1950 deze vlassers noodlottig zijn geworden. Die winsten moesten gedeeld worend met de fiscus; het verlies van vijf achter eenvolgende jaren mogen ze alleen dragen. Geen wonder dat vele kleine vlas sers de zaak stop gezet hebben en nu hier of daar in loondienst werken, ook wel geheel buiten hun eigenlijke be roep. Tot op zeker hoogte moge hier sprake zijn van een sanering, het is en blijft betreurenswaardig dat die sanering dan door deze omstandighe den een feit moest werden. Bepaalde maatregelen van overheids wege zouden op hun plaats zijn. Voor al thans, nu de Russische concurren tie zich zal doen gevoelen. Dit jaar heeft Rusland, voor 't eerst sedert de oorlog, een kwantum van 100.000 ba len vlas naar west-Europa uitgevoerd. Dit vlas was nog van de laagste soort. Wat er zal gaan gebeuren indien Rus land straks met de goede kwaliteiten gaat concurreren is niet moeilijk te raden: dan zal, zoals voor de oorlog, de Nederlandse vlasserij zijn teelt moeten inkrimpen. Met alle econo mische gevolgen van dien. Afgesprongen De onbeschermde vlasindustrie van Nederland staat een dergelijke dum ping hoogstwaarschijnlijk spoedig te wachten. Toen na 1929 de regering bepaalde maatregelen nam ter be scherming van de landbouw, kon de vlasnijverheid daarvan niet profiteren. Immers, vlas is exportprodukt. Daar staat tegenover dat Nedei'land weer garens moet invoeren. Dat er iets moet gaan gebeuren is wel duidelijk. Dat kan door teelt- en bewerkingspremies te verstrekken, zoals in de vooroorlogse crisistijd ge beurde of dat kan door het uit de markt nemen van het vlas door de regering. economische steunpilaren, nog spoe dig tot een vergelijk kan komen. Bij de Britse atoomproeven die be gin volgend jaar op het Christmas I eiland in de Stille Oceaan gehouden zullen worden, zullen twee tot vier waterstofbommen tot ontploffing wor den gebracht, aldus een bericht van het Engelse blad ..News Chronicle". Men gelooft, dat de Britse water stofbommen een kracht hebben van tien miljoen ton t.n.t. Zij zullen door straalbommenwerpers van het type Vickers Valiant op een hoogte van circa 12 km worden uitgeworpen en op circa drie km hoogte ontploffen, aldus dit bericht. De Franse regering heeft bekend gemaakt, dat mijnwerkers die in het voorjaar onder de wapenen zijn ge roepen in verband met de crisis in Algerië, gedemobiliseerd zullen wor den met het oog op het handhaven van de kolenproduktie. (Advertentie) Tot nog toe onbekende personen heb ben de laatste tijd Nunspeet in rep en roer gebracht, althans getracht dit te doen. Toen de Nunspeetse bevolking dezer dagen 's morgens ontwaakte bleek dat alle reclameborden en vlag- gestokken van hun plaats waren ge haald. Enige dagen later verschafte men zich midden in de nacht toegang tot de toren om tegen het middernachte lijk uur de klokken te luiden, hetgeen veel opschudding verwekte. De grootste onrust ontstond toen de politie 's morgens in alle vroegte door verscheidene personen werd opgebeld met de mededeling dat er een man „halfstok" hing. Het bleek dat aan de vlaggestok boven in de toren een man „was opgehangen". Bij nader onder zoek bleek het met stro en papier (Advertentie) VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOX ACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmlddei van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (502) 14) Ik maakte de ijskast dicht en keerde naar de bar waar ik nog n glas water met 'n flinke scheut whisky door mijn keel spoelde. Daar- na f1"? ik naar de garderobe. Er hingen twee vergeten pellerines en dne hoeden. De ene jas was veel te klein voor me, maar de andere paste zowat. Het was een bruin sport- model, waarschijnlijk het eigendom van iemand van een jaar of vijfen twintig. De enige hoed die me paste, kwam niet erg gelukkig bij de jas, maar dat was van minder belang. Er zat een zakdoek in de zak vari de jas, maar geen geld, zelfs geen buskaart. Ik ging met de kleren naar het waslokaal, waar ik mijn handen en gezicht waste en met de vingers mijn naar wat probeerde te fatsoe- r^en Het lukte niet erg, maar de hoed bedekte die ongerechtigheid. En de overjas verheimelijkte het feit. dat ik eronder alleen maar een over hemd en een pantalon droeg. Voor de laatste keer liep ik over de dans vloer en probeerde ik de voordeur. Johnny Lo had met zijn nieuwe slot een £eed« Mi eedeea, Het wi nu geen hangslot aan de buitenkant, maar een gewoon slot, dat aan de binnenzijde een knop had. Alles wat ik te doen had, was die knop om te draaien en ik stond buiten. Ik liet de deur op een kier staan, zodat ik zo nodig op het laatste ogenblik nog een terugtrekkende manoeuvre kon maken, maar het bleek overbodig. Toen ik, beneden aan de trap geko men, op het trottoir stapte, werd ik omhelsd door San Francisco's natte koude mist. Ik dook diep in mijn kraag en trok mijn hoed ver over mijn voorhoofd. Ik sloeg links af. Hier liep ik dus in San Francisco ontsnapt uit de gevangenis, maar in San Francisco uit de gevangenis bre ken betekent alleen maar je cel ver groten. Het betekent nog geen vrij heid. De wegen, die van dit schier eiland af voeren, zijn, om te begin nen, al heel schaars; en voor wie geen geld op zak heeft, zijn ze zo goed als afwezig. Je kunt zelfs niet over de Golden Gate brug wandelen zonder tol te betalen en over de brug over de Baai kun je helemaal niet. Meer naar het zuiden toe verbreedt bat schiereiland eieh, meet i»i na opgevulde blauwe overall te zijn. In middels had zich voor de toren een enorme mensenmenigte verzameld die het gebeurde druk besprak. Reeds is een der vermoedelijke da ders gevat De zaak is echter nog niet rond. want men vermoedt sterk, dat verscheidene figuren zich aan deze nachtelijke baldadigheden hebben schuldig gemaakt. De Westduitse regering heeft in Moskou geprotesteerd tegen identi teitscontrole door de politie van men sen die de ambassade van de Bonds republiek in Moskou bezoeken. Het protest is in Bonn gepubliceerd De nota beantwoordt voorts de Sovjet-nota van 29 mei over repatri ëring van Duitsers, die nog in de Sovjet-Unie wonen. De Bondsregering verklaart opnieuw, dat controle van de nationaliteit van deze mensen, als zij repatriëring wensen, door de Bondsrepubliek moet worden ver richt. In een dorp in het zuiden van Kameroen (Afrika) is i het tot een paniek gekomen I toen voor een menigte van ongeveer 1000 mensen een I film vertoond werd van het I bezoek van koningin Eliza- beth van Engeland aan Nia- 5 gare. Eén jongen kwam om I het leven en drie personen I raakten gewond. Het merendeel van het pu- j blik had nog nooit een film gezien. Broeden In de dierentuin van Vancouver in Canada is de eerste pinguin in gevangenschap geboren, nadat zijn moeder het ei gedurend 56 dagen had bebroed. De laatste dagen voor de geboorte begonnen de mensen van de dierentuin zich bezorgd te maken: Zou het ei wel uitkomen? Men had al besloten de eierschaal rnet een hamer stuk te tikken toen de pinkuinbaby zijn intrede deed in de wereld. Dank Een Milanese zakenman, die zijn auto een maand geleden als ver mist had opgegeven, vond de au to op een plein met twaalf dozen chocolade, een nieuwe das en een briefje met: Dank u. Hij was naar het plein gegaan op aanwijzing van een onbekende die hem had opgebeld met de me dedeling, dat hij de auto „geleend" had. omdat hij in de vakantie een beetje wilde rondrijden. Geit. In Monte Carlo weet men niet wat men denken moet van de Deense onderwijzer Tage Lilienstrand, een jongman van 23 jaar, die met ,,een geit voor prinses Gracia" aldaar aankwam, na een voetreis van drie duizend kilometer van Kopenhagen naar de Rivièra. Niemand wist wat de onderwijzer met zijn geschenk voorhad. Hij zelf vergenoegde zich met te zeggen, dat hij de prinses een geit wilde geven. Hij kwam bij het paleis van het prinselijk paar een audiëntie aanvragen, maar dat werd hem geweigerd. Ook de geit kreeg er geen logies. Het beest droeg een zijden dek.wa arop in het Deens stond: voor prinses Gracia Lilien strand kreeg voor de nacht onder dak in het politiebureau en werd de volgende morgen per politieauto naar de grens gebrachtmet de geit. Tweeling Een vooruitziende jonge Chinese danseuse in Londen, gehuwd met n Australische zanger in wiens fami lie veelvuldig tweelingen voorkomen, had zich tegen dc eventuele beval ling van een tweeling laten verze keren. Wijselijk liad ze de verzeke ringsmaatschappij niet van de erfe lijke eigenschappen van haar man op de hoogte gesteld. Voor een ge storte premie van 130 gulden kreeg ze bij de geboorte van haar zoon en dochter de som van 3000 gulden uit gekeerd School De meeste Europese meisjes, die het voorrecht hadden één jaar voor niks les te krijgen aen een school in Amerkia, menen, dat het onder wijs in de Verenigde Staten veel ge makkelijker is te volgen dan thuis. De 18-jarige Elizabeth Aldous uit het Engelse Gainsborough verklaarde met name: „Dat is pas leren. Het hele schooljaar leek één onafgebro ken bal, waarop volop gefeest werd. Het enige wat ik leerde was typen.". Als ze eerst het boek gele zen had, zou ze nooit niet hem zijn gaan trouwen (Advertentie) &^AtfÜS~rMONTEERT UITSLUITEND VREDESTCIN BANDEN Een aantal reportages van de B.B.C., vallende in het begin van september, zullen in Europa via de Eurovisieverbinding worden gerela- yeerd. De Britse Spelen die op 31 augustus en 1 september worden gehouden, waaronder de atletiekwedstrijd tus sen Groot Brittannië en Rusland, zul len op de eerste dag in Frankrijk en via de Vlaamse televisiedienst van Brussel te zien zijn, en op de tweede dag in Nederland en Italië. De Belgische Vlaamse dienst zal op 5 september de illuminatie van Blackpool relayeren, terwijl op 8 september de kijkers in Frankrijk, België en Nederland de auto-races in Goodwood en de luchtvaartdemon straties van Farnbourough zullen kunnen zien. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. arb. in de continube drijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgel spel. 12.30 Land- en tuinb.meded, 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje 14.00 Lichte muz. 14.30 V.d. jeugd. 15.05 Dansmuz. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Ra dio Philharm. ork. 16.40 Orgel en zang. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metro- pole-ork. en klein koor. 21.00 Taptoe Delft. 21.20 Vliegen vangen. 21.40 Gram. 21.50 Soc. comm. 22.05 Leert uw landge noten kennen. 22.35 Schimmenspel op zee, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Taptoe Delft. HILVERSUM n. 298 m. KRQ: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorconc. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 V.d. huisvrouw. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V.d. zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Pro menade-rok. en solist. (12.30-12.33 Land en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lic'he muz. 13.40 Promenade-ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.40 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-ork. 16.00 De schoonheid v.h. Gregoriaans. Ï6.30 Gram. 16.50 Idem. 17.00 V.d. jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek overz. 18.25 We reldkamp. wielrennen. 18.35 Promenade- ork. en soliste. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.35 De ge wone man. 20.40 Gram. 21.00 Amerik» volksliedjes. 21.30 Gram. 21.50 Belevenis sen van een missionaris in het centrale bergland van Nieuw Guinea, caus. 22.10 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in!, avondgebed enlit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25-24.00 Gram. - 11.45 Gram. 12.30 13.00 Nws. 13.15 Journ. 15.00 Gram. 16.15 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nws. Lichte muz. 18.30 19.40 Omr. koor. Gram. 21.00 Lichte Verz. progr. 23.00 BRUSSEL. 324 m. - Weerber. 12.34 Gram. Radio-Almanak. 14.30 16.00 Accordeonmuz. Accordeonmuz. 16.45 17.10 Orgelconc. 17.55 V.d. sold. 19.00 Nws 20.00 Omr. ork. 20.30 muz. 22.00 Nws. 22.15 Nws. 2305-24.00 Gram, BRUSSEL. 484 m. 12.15 Gram. 12.50 Rep. 13.05 Nws. 13.10 Gram. 13.30 Die Meistersinger von Nürnberg, opera. (3e acte). 15.30 Gram. 16.00 Idem. 16.30 Lich te muz 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.30 Gram. 'l8.38 Idem. 19.00 Idem. 19.30 Nws. 20.00, 20.30, 21.00 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. NCRV: 16.00-16.30 V.d. kind. NTS: 16.30-18.30 Wereldkamp. wielrennen. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 Ren- dez-vous aan de Seine. 21.00 Wij stellen u voor21.15 Taptoe Delft. veeitig mijl houdt de baai op en kun je het eigenlijke vasteland op gaan Ik verkeerde nu niet bepaald in om standigheden om rustig veertig mijl langs 's Heren wegen te kuieren met een gestolen overjas aan - de kranten stonden tenminste vol van mijn foto's. Ik had in de allereerste plaats geld nodig. En er was maar een plek waar zij, die over geld be schikten, het me niet zouden durven weigeren. Ik ging Market Street door en sloeg rechtsaf. Er waren nog heel wat mensen op straat, zodat ik niet al te zeer opviel. Ik bleef diep in mijn kraag en onder mijn hoedrand ge doken en stapte stevig door. Bij de Zeventiende Straat sloeg ik weer rechtsaf, onderwijl uitziende naar punten waarop ik me oriënte ren kon. Ik herinnerde me geen en kel bekend gebouw of iets van die aard, maar naarmate ik de heuvels beklom, kon ik beter bepalen waar ik was door af en toe omlaag te kij ken. Het zou zo'n kunst niet geweest zijn Humboldt Terrace te vinden, maar ik durfde het huis niet van de voorkant naderen. Ik nam steeds die krommingen die me hogerop brach ten, tot ik ten laatste op een geas falteerde laan belandde, die in een lange bocht langs de zijkant van de heuvels liep. HOOFDSTUK X Na ongeveer een mijl de laan ge- voJiad t* htbben, zag ik door de mist het grote bier-reclamebord schijnen. Het meisje hief nog steeds haar glas op. Ik verliet de weg en begon langs de heuvel af te dalen. Het huis moest ergens recht voor me liggen. In dit gedeelte van de stad stonden de hui zen trouwens ver van elkaar af. Tenslotte vond ik het, ik herkende het aan het balkonnetje aan de ach terzijde. Ik drong verder door, tot het struikgewas aan de rand van het verwaarloosde grasveld ophield. Het huis lag op nog geen twintig passen van mij af, en de vloer van het bal konnetje was een dikke twee meter boven de grond. Ik kon het makke lijk met een sprong bereiken, als er tenminste geen mens op de uitkijk stond. Aan de kant van het huis waar zich de keuken bevond, was een garage met een oprijlaan naar achteren. Ik dook diep in mijn overjas en wachtte ruim een kwartier. In die tijd kwam er twee keer een agent voorbij. Hij patrouilleerde langs de achterzijde van het huis, maar hij kuierde telkens naar de zijkant, waar hij dan even praatte met een andere agent, die de voorzijde bewaakte. Ik wachtte tot de agent weer langs de achterkant gelopen was en zijn collega ontmoette. Toen stond ik op en rende over het gras naar de muur toe. Het balkon had een houten balu strade. maar de vloer stak rondom bijna een decimeter uit. Ik sprong en greep de uitstekende lijst en bleef een ogenblik hangen om me ervan t« vergewissen dat ht plotselinge gewicht de planken niet zou doen breken. Ze hielden het. Ik trok me omhoog tot ik een elleboog op de vloer kon werken; daarna pakte ik met mijn vrijgekomen hand de balu strade. Het hout kraakte, maar in een minimum van tijd was ik er over heen en lag ik plat op mijn buik aan de andere kant. Het stemmengemompel aan de zij kant van het huis hield op, en toen zei een van de agenten: Wat was dat? Wat, vroeg de andere. Er was een ogenblik stilte. Ik dacht dat ik iets hoorde. Misschien binnen in het huis. Bij het meisje in de kamer is het licht nog aan. Ik zal toch eens kijken. De agent kwam terug. Hij knipte een lantaarn aan en liet het schijnsel over de achtermuur van het huis glijden. Dan gleed de straal over het balkon. De muur boven mij werd verlicht; een ogenblik later gleed de bundel weg. Ik hoorde de agent de garage in gaan. Ik schoof naar de deur en rolde me op mijn rug. Sinds ik er de vorige keer door gegaan was, was zij niet meer op slot gedaan.Zonder overeind te komen, draaide ik de kruk om. Binnen was de gang duister; ik duw de de deur verder open, kroop naar binnen, stond op en sloot de deur. Alles was doodstil, en ik liep op mijn tenen de gang in. De eerste deur rechts gaf toegang tot wat mijn slaapkamer had moe ten voorstellen. Wat verder was me vrouw Tremaine's slaapvertrek Waar de andere deuren op uitkwamen, wist ik niet, maar ik hoorde ergens mu ziek. Onder de laatste deur scheen licht door. Ik sloop er naar toe. Voor de kamer van mevrouw Tremaine bleef ik staan en luisterde, maar binnen was alles doodstil. Ik duwde de deur zover open dat ik zien kon, dat de kamer in duister gehuld was; dan ging ik naar binnen. Bij het beetje licht, dat door het raam naar binnen kwam, zag ik dat het bed onbeslapen was. Ik keerde terug naar de gang en ging tastend verder tot aan de deur waar het lichtschijnsel onderdoor kwam. De muziek die ik gehoord had, klonk aan de andere kant van deze deur. Het leek een radio, die zacht speelde. Ik greep de deurknop stevig beet en draaide langzaam. Dan legde ik mijn hoofd tegen de muur en duwde de deur open tot er een kier was, groot genoeg om doorheen te gluren. Het was een soort salon, of eigen lijk gezegd, een zitkamer. De blinden waren omlaag en er hingen geschulp te kanten gordijntjes. De stoelen, die ik zag, waren allemaal van het mo del, dat doorgaans door vrouwen zo op prijs gesteld wordt, bekleed met gebloemde zijde. De radio stond links en in een stoel vlak ervoor zat Cathe rine Tremaine, met haar rug half naar de deur. Ze droeg een licht blauwe kamerjas, die met een soort Russische kraag hoog om haar hals stond. Ze had haar haar voor de nacht losgemaakt en gekamd, en het hing tot over haar schouders. Haar voet schommelde zachtjes op de maat van de muziek, en vertoonde zodoen- de een elegant muiltje. Ze had een tijdschrift op haar schoot liggen, maar ze las er niet in. Heel haar houding was er een van iemand, die alleen is en het zich ge makkelijk heeft gemaakt. Ik maakte de kier een millimeter groter zodat mijn gezichtsveld verruimd werd. Op ongeveer drie passen van de radio stond een laag, ovaal tafeltje, met een geborduurde sjaal bij wijze van kleedje dwars er over heen. Op de sjaal lag een pistool. Zij was er dich ter bij dan ik. Als we allebei snel waren, zou zij het winnen. En al won ze niet, dan zou ze in elk geval schreeuwen, indien ik zo eensklaps binnenstormde. Dat doet een mens instinctief. Ik sloot de deur even geruisloos als ik haar geopend had en bleef een ogenblik doodstil in de gang staan. Toen klopte ik. Ik klopte niet hard, maar in het doodstille huis leek het alsof iemand de poort ram meide. Een paar seconden lang bleef het stil. Toen klonk haar stem, ner veus, maar niet angstig: Wie daar? Dat was niet naar mijn zin. Ik klopte weer en luisterde. Ik hoorde het ruisen van zijde en de zachte tred van haar naderende voeten. Ik drukte mij plat tegen de muur aan. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5