Stadje uit sprookje van 1001 nacht wordt 1001 jaar ana: Het liavenpian Botlek op de Ned. waterpoloploeg ook naar Melbourne Felle brand woedde in Amsterdam una in nd Thorn in veilige armen van Monumentenzorg O spokrut'tmr DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 tanden sIDA en gen Ringrijders streden om koninklijke bekers SPELERS WORDEN NOGAANGEWEZEN Rechten erkend Sprong naar kop van Rozenburg Plaats voor boerenland FRAAIE 6e PLAATS VOOR HUISSON Wout Wagtmans en de contractenkwestie Zweefvliegprestatie van bovenste plank EXAMENS AANBESTEDINGEN Officiële publikatie MARKTEN WATERSTANDEN m de nodige de nu reeds principe be- jk (met Bier kan de onkos- >lannen. Ook ndige aange- Biervliet en pige commis- van Hoek ite Philippine G. tember is aan meisjes. Sh ares benoemd ff rouw Emmy :oe werkzaam -Jansteen. •IDE ERING. komt de raad >or een spoed- oijeen. Op de punt het voor in het gasnet gemeenteraad deze zaak in ing eveneens ERARES t Oosterhout is h. Landbouw- tot lerares Zeeland gelden 25 augustus, de tanden: Hans uur; Terneuzen Vlissingen om itib ireda zal geen 26-27-28 en ÏO Hulst draait ne vuur", (14) haal over twee Ie smaragdmijn plaats van de nen vinden zij m teleurstelling, onder hen wij- an de plantage eigenares houdt, ie (a.l. )een ge- erg kordaat lilitante levens- Ie ware schuldi- te wijzen, daar- redden en met ft „Gods linker- hiedenis van de :r, die om zijn als priester ver- eel avonturen en il weer kan los- icade' '(14) een een onschuldige merende jacht op -denaar komt de orschijn. erneuzen draait fornië" (14) een goed gebruik het antiek mengt tot el. Gent, vertoont nand" (14) een in de familiever- zakelijke redenen gang van zaken ve zodanig bein- avontuur uit ont- een dramatisch jonge opstandige hij de zoon van beert hij op het beraamde ont- 'e te voorkomen, Wat nog rest is zich met elkaar op stelten" (a.l.) s volgens bekend niet al te fijn radio-activiteit >s. IJzendijke, geeft (14) de reeds met voor de cus zeer fraaie nuziek. ostburg, vertoont „de" film over ids besproken, aait „Het geheim (14). Electro in Onvergankelijke Schouwburg ver- tte" (a.l.). lhambra is „Huis zien terwijl het 2455" geeft. (18). e" n geheim van de vijf e ctroOnv erganke - houwburg: Kouwe hambra: Huis van 2455. 8 uur: O mijn papa Olympia 8 uur: De or 8 uur: Vadertje geheim van de vijf ectro: Onverganke- ihouwburg: Kouwe Lhambra: Huis van 2455. 8 uur: O mijn papa or 8 uur: Vadertje tgebouw 8 uur: De ië. Olympia 8 uur: De richt 8 uur: Koning ■um 6.30 en 9 uur: od. ïema van Dijck 7.30 3e zwarte ridder. CoRet 5 uur: Gaai- rebouw 8 uur: Jacht ur. ntoonstellingsfeesten. Schieting. (Van onze Parijse correspondent) Dat een molen, een oud gebouw, een mooi kasteel en an dere overblijfselen van een vroegere cultuur, beschermd wor den door Monumentenzorg, mag algemeen bekend worden ge acht. Dat deze zorg zich óók zou uitstrekken tot een groot deel van een stadje, is iets nieuws en in vele opzichten eveneens van ganser harte toe te juichen. De mogelijkheid is namelijk ge opend, dat het oude, mooie en zeer merkwaardige stadje Thorn, dat zich zo te verbergen weet voor de razernij van het verkeer, beschermd zal worden door Monumentenzorg, indien tenminste de nieuwe monumentenwet tot stand zal komen. Men is er reeds lang over bezig en alhoewel officieel nog niets vast staat, blijkt in ieder geval, de mogelijkheid voldoende groot om te hopen, dat Thorn bewaard zal blijven in de vorm, die het reeds duizend en één jaar heeft weten te behouden. Het gemeentebestuur is zeer actief op dit gebied. Thorn is bekend als het „witte stad- je" van Midden-Limburg. Het heeft een roemrijke geschiedenis, want het begon als een miniatuur vorstendom geregeerd door een vorstin-abdis, die aan deze roemrijke geschiedenis bij zondere luister heeft verleend. Wij geloven niet, dat Thorn sinds de regering van de vorstin-abdis, Benedicta geheten en dochter van Ansfried (zoon van Lambert, graaf van Leuven) en Gerberga (dochter van de hertog Karei van Lotharingen), veel is veranderd. Het is alsof de tijd in dit typische en prachtige stadje stil is blijven staan. De bestratin gis gelijk aan die van eeuwen her; de huizen en huisjes liggen tegen elkaar te dommelen in de zon en het wit van de buitenmuren reflecteert in 't licht. Het lijkt wel alsof het altijd zondag is in het stadje. Een rust, die niet geloven doet aan oorlogen en andere vormen van strijd. Indien men de wereld bereist, dan ontdekt men in vele landen een stukje gebied, dat een overblijfsel schijnt van het para dijs. Dat kan men ook in Thorn ont dekken, een stukje paradijs, wegge legd buiten de dynamiek van de tijd, een stukje rust alwaar men tot in keer kan komen als binnen de muren van een klooster, welks bewoners aan een strenge plicht zijn gebonden. De liefhebber van oude bouwstijlen kan zijn hart ophalen, óók al zou hij wen sen, dat de restaurateurs aan de bouw werken een even grote en liefdevolle vakmanschap aan de dag gelegd zou den hebbep als degenen, die de bouw werken schiepen. Doch indien deze liefhebber van bouwstijlen, de oudste gevel van de zeer oude abdy en overblijfsel van het sous-terrain van het paleis ziet, dan vergeet hij veel van hetgeen „herstellers" misdeden. Doch ook de oude grote-en kleipe eenige jurisdictie kenden dan alleen de tijdelijke vrouw abdis, regeerende lands vrouvv De Franse revolutie trok zich van dit fiere en plechtige besluit niets aan. De storm ,die over een deel van Europa raasde richtte veel ver nielingen aan. In 1797 werd de abdy onteigend en goederen en gebouwen publiekelijk verkocht. Slechts de resten van de abdy en toch nog een groot aantal huizen en gebouwen bewijzen de heerlijkheid van Thorn", een heerlijkheid, die zelfs door de „tijd" niet te doden was. In augustus zal Thorn - een stadje uit de sprookjes van 1001 nacht - duizend en één jaar worden. vMoge het voor dit- en vele volgen de geslachten in de huidige vorm be waard blijven. Commissaris der Koningin reikte prijzen uit De jaarlijkse ringrüdery te Mid delburg op de derde donderdag van augustus om de bekers van Konin gin Juliana en Prinses Wilhelmina, eens de grootste en belangrijkste van geheel Zeeland, heeft ten gevolge van het conflict tussen de organiserende V.V.V. en de Zeeuwse Ringrijders- vereniging, danig aan betekenis inge boekt. Gisteren verschenen slechts 26 rij ders aande start. Niettemin is er met animo gestreden en er heerste de juiste sfeer, waaraan het feit, dat alle deelnemers ir. Zeeuwse kleder dracht waren gestoken en met de be kende oranje sjerp omhangen, mee werkte. Na afloop reikte de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de prijzen uit. J. Allaart mocht de beker van Koningin Juli ana in ontvangst nemen, terwijl P. Dingemanse met de beker van de Prinses naar huis ging. De beker van de gemeente Middelburg was voor P. Francke, terwijl J. Vos de Francke- beker won. De pollepel was voor W. Duvekot. De totaal-uitslag: 1. W. Duvekot 25 ringen; 2. A. Lampert 25; 3. A. Dingemanse 24; 4 J. A. Allaart 23: 5 P. Lampert 23; 6. P. Dingemanse 22; 7 W C. Allaard 21; 8. A. Pol derdijk 20; 9. J. Vos 20; 10. F. Dek ker 20; 11. Z. Francke 18. Zilveren Cuptoernooi bij M.O.C. MOC te Bergen op Zoom organi seert op zondag 9 september een Zilveren Cup Toernooi. Voor deelna me aan dit toernooi zijn naast de organiserende vereniging uitgenodigd de tweede klasser RAC uit Rijen en de eerste klasse kampioenen RFC en Vlissingen. In een bestuursvergadering van het N.O.C. is besloten, de waterpoloploeg uit te zenden naar de Olympische Spelen te Melbourne- Het team zal be staan uit elf spelers, welke later door de K.N.Z.B. worden aan gewezen. Inzake de atleten is de beslissing gevallen ten gunste van Puck van Duyne-Brouwer, terwijl ook Eef Ka merbeek, die onlangs het Nederlands record op de tienkamp verbeterde, aan de Olvmpische wedstrijden zal mogen deelnemen. Over eventuele andere kandidaten zal later nog worden be slist. Zoals bekend, stond de uitzending van een hockeyploeg reeds vast. Het ging alleen nog om het aantal spelers, dat deel zou uitmaken van het team. Besloten is nu, dat inderdaad 17 hockeyers zullen worden afgevaardigd van wie er echter één op kosten van de Kon. Ned. Hockey Bond de reis zal meemaken. De Ned. hockeyploeg bestaat uit: Doelverdedigers Mulder (Amster dam) en Honnebier (BMHC); de ach terspelers Terlingen (Be Fair), Drij ver (TOGO) en Keulen (Amersfoort); de middenspelers Wagenaar (Hilver sum), Loggere (Laren), van Dijck Kampong i. Marres (Laren) en Over- dijking (SCHC) en de voorspelers Hooghiemstra (SCHC, van Grimber gen (HTCC), van Erven Dorens (La ren), Bouwman (BMHC), van Beau mont (TOGO),» Kristen (DKS) en Zwier (SCHC). huizen spreken de lof van de vroe gere bouwkunde. De neerhofgebouwen en het Begijn hof. de oude boerderijen en de wo ningen der vroegere magistraten, in getogen- vroom bijna- liggen zij in elkanders nabijheid. Het oude Thorri is trouw gebleven, de gebouwen lig gen in de kom der gemeente om de abdy, gelijk de kuikens om de kloek en o mdit witte „binnenhof" zijn de. sporen gelgd van d? nieuwe tijd, spo ren die waarschijnlijk nog sneïler uitgewist, dan die van tien eeuwen her. Acht honderd jaar heeft Thorn on der leiding van vrome en rijke zielen, de vrede kunnen bewaren. De stad en de rijke bezittingen er om heen trokken de begerige ogen van hen, die immer op roof uit waren en daar van een beroep maakten. Niettemin had de machtige adel in die tijd belangen in het stift en de minder machtigen durfden de aan val niet aan. Keizers hebben de rech ten va nThorn erkend: Otto I en Otto II schonken die rechten. Hendri kde Tweede in 1007, Frederik I in 1155, Adolf in 1292 en Ferdinand in 1559 hebben deze rechten opnieu wbeves- tigd en uitgesproken het kleine staat je te beveiligen tegen aanranders. Doch zoals zoveel, gingen ook in de Franse revolutie abdy en vorsten dom verloren. In 1660 nog werd door de „landsten- den" besloten, dat de onderdanen en bewoners van dit vorstendom „gene monarchen, princen, heeren of hoven Voor het eiland IJselmonde moge met de in het vorig artikel geschetste ontwikkeling het einde zijn gekomen van de grote uitbreiding van handel en industrie aan de Nieuwe Waterweg. Het heeft ruimschoots zijn aandeel geleverd, feitelijk reeds te veel en aan veler oordeel veel te veel. Op het oosten en noor den van dit eiland behoeft ook het zuiden niet te volgen- Er mag geen sprake van zijn een geheel eiland, welvarend door land- en tuinbouw en veeteelt te o'Wen aan de Moloch van een miljoenenstad. Betekent dit, dal -ie natuurlijke poort van Europa aan het einde van zijn ontwikkeling is gekomen? Eer keert de Rijn weer naar zijn wellen, zou men, een dichter kun nen nazeggen/ Doelbewust heeft het steeds waakzame Rotterdam zich er op gericht bij de uitbreiding van zijn havenwerken vóór te blijven bij wat er naar menselijke berekenifftgnodig zou zijn. Zo had zich reeds in 1947 een plan gevormd om dat driehoekige eiland, dat zich in de loop der eeuwen tus sen IJselmonde en Rozenburg had geschoven, en welke naam Weiplaat er nog aan herinnerddat het een op- en aanwas uit de wateren is, te bestemmen tot een nieuw haven- en industrieterrein. Het plan was goed. maar de echte belangstelling van ondernemerszijde kon toch pas komen, toen in decem ber 1952 de eerste paal werd inge heid voor een brug over de Oude Maas een keihard, onweerspreke lijk feit, dat het Rotterdam ernst was met een spoedige openlegging van de Weiplaat. Twee en een half jaar later werd de grote verkeers- brug geopend, die het Botlek-gebied, dat ook een deel van Putten en van Rozenburg omvat, verbond met de moederstad. Inmiddels had ook vrijwel dit ge hele gebied zijn bestemming gekre gen. al loopt de weg, die van be stemming tot eerste aanzet en ver volgens tot voltooing leidt, al gauw over een dozijn jaren. Wat komt er niet te pas aan uit baggeren. het maken van perskaden, het opspuiten van gebaggerde specie, het aanleggen van glooiingen, het ma ken van aansluitende wegen, het ver leggen van de dijk van de Welplaat, het ophogen van terreinen tot 4.5 .meter, de aanleg van spoor- en spoor wegemplacement, het graven van de Derde Petroleumhaven. De uitvoering van het Botlekplan, wordt een machtige phase in de ont wikkeling van het ten zuiden van de Nieuwe Waterweg gelegen gebied. Het betekent tevens een diepe greep tot uitputting van de reserves, die voor haven- en industriegebied ten westen van Rotterdam nog geschikt kunnen worden gemaakt. Er waren onteigeningen en grensveranderingen voor nodig - ze werden tot stand gebracht. Reeds boorde op 6 juni 1956 bij de mond van de Botlek een slik- zuiger een gat in de dijk, die de Derde Petroleumhaven nog geschei den hield van het buitenwater. Niet slechts tankers van 32000 of 36000 ton moeten hier kunnen binnenlopen, ook tankers van 45000 ton, zoals dat bij meer natuurlijke havens als Mar seille mogelijk is, tankers met een diepgang van 12 meter. Naar het laatste eiland Steeds verder trekt de haven industrie naar het westen. Van het eiland IJselmonde is ze overgesprongen naar de Wei- plaat; van de Welplaat maakte zij de sprong naar de oostelijke punt van Rozenburg. Dit is het laatste eiland aan de Nieuwe Waterweg, voordat men aan zee komt te staan. Daar is bij Blan kenburg op 27 juni 1956 de eerste paal het was er één van 23 meter lengte in de grond geslagen voor een nieuwe scheepswerf. Snel volgt de ene peil de ander, de 60 hec tare van deze eerste onderneming aan de overzijde van de Botlek, zal met de allerbekwaamste spoed wor den verrijkt met een kade om mate riaal te lossen, met hallen voor scheepsbouw, met een scheepshelling lang genoeg voor de bouw van sche pen van 35000 ton. Daar ontstaat een nieuwe werk- en leefgemeenschap die na negen maanden de kiel hoopt te leggen voor de eerste tanker. Een tweede scheepshelling zal de bouw van schepen tot 60000 ton mogelijk maken. Binnen enkele jaren zal het terrein zich geheel hebben gevuld. De opmars op Rozenburg is begon nen en zelfs van twee kanten tege lijk. Tot aan zee Na de Tweede Wereldoorlog heeft de petroleumindustrie langs de Nieuwe Waterweg een hoge vlucht genomen. De vooruitgang is zo veel omvattend geweest, dat in 1955 het aandeel van de Nederlandse tank schepen in de totale tonnage van Nederland reeds was geklommen tot 24 percent. Bij de wereldvloot gaat de tank tonnage daar met 26 percent nog iets bovenuit. Maar dat lijkt een kwestie van tijd, gezien dat de Ne derlandse tonnage van olietanksche pen van 1954 op 1955 toenam met 29 percent. Bij de Derde Petroleumhaven zal het niet biyven. Aan de kop van Rozenburg, dus dicht bij de zee, zal een nieuwe, grote petroleumhaven ko men. Dat wordt dus de Vierde, be stemd voor tankers van 45000 ton en nog langere en bredere en dieper- stekende tankers. Dit artikel laat zien, hoe de Welplaat ivordt opengelegd en hoe ook Rozenburg in Rot- lerdams ontwikkeling j wordt hetro'-'-en. Wat echter met h.°t Boeren- land tussen Beer en Blankenburg Deze haven zal een diepte hebben van 13.5 meter. Tussen de haven hoofden, waar de deining nog gro ter is, zal de diepte gebracht wor den op 14 m. Voor de kleine lichters, die L ij die supertankers behoren en die nier van de nogal ruwe zee last zouden hebben, zijn er planneh voor een kanaal in de lengte van Rozen burg, evenwijdig aan de Nieuwe Wa terweg. Tussen Beer en Blankenburg in zal dan op Rozenburg nog een stuk boerenland liggen. Zou het niet het beste zijn, dat het zo bleef! Ook landbouw, vee teelt en tuinbouw hebben recht om te blijven. Luctor. In Torhout (België) werd een invi tatiewedstrijd voor amateurs verre den over een afstand van 158 km. De R.T.C. „Theo Middelkamp" uit Goes nam met een ploeg van tien renners deel aan deze wedstrijd, voor welke onder meer de gehele Belgi sche amateurploeg voor de wereld kampioenschappen te Kopenhagen de start verscheen. In totaal waren er 75 renners. De Zeeuwen hadden in deze wed strijd wel heel erg met pech te kam pen, want niet minder dan negen van hen moesten het strijdperk ver laten. Alleen Jaap Huissoon bleef nog in de strijd en wist zich in de kopgroep te handhaven. Hij bezette de zesde plaats in dezelfde tijd als de win naar, de Belg G. Willems. i Behalve in Doetinehem is men ook te Nijmegen ontevreden over het feit, dat door, of voor, Wout Wagtmans contracten zijn afgesloten voor wed strijden op dezelfde dag. Men weet, dat het Doetinchemse Streekcentrum bij de K.N.W.U. een klacht tegen de renner heeft inge diend, omdat hij zondag j.l. verstek heeft laten gaan voor wedstrijden waarvoor hij een contract zou hebben getekend. Wagtmans heeft die dag wél te Nijmegen aan stayerswedstrij den deelgenomen. Maar intussen was daar bekend geworden, dat hij even eens voor Doetinehem gecontrac teerd was, wat volgens de organi satoren van de Nijmeegse wedstrij den een nadelige invloed heeft ge had op de opkomst van het publiek. Vele Nijmegenaren zouden namelijk een gang naar het Góffert Stadion achterwege hebben gelaten omdat zij veronderstelden, dat Wagtmans wel licht te Doetinehem zou uitkomen. De organisatoren hebben zich nu tot de K.N.W.U. gewend met het verzoek een enquete in te stellen. Zodra uitgemaakt is, wie voor het afsluiten van twee contracten voor dezelfde dag verantwoordelijk is, wil len zij een .civiele vordering instel len. Nog eens Lorraine Crapp De 17-jarig;e Australïsclie zwemster Lorraine Crapp heeft voor de twee de maal in twee dagen de vyf-mi- nuten grens op de 440 yards vrye slag doorbroken. Tijdens de training in het zwembad van Townsville, Queensland, drukte haar coach, Frank Guthrie, nu min. 56,8 sec. voor haar af, hetgeen 0,2 sec. sneller is dan haar tijd van daags tevoren. Ook deze prestatie zal echter niet als wereldrecord kunnen worden er kend, omdat ook nu niet aan de voorgeschreven eisen is voldaan. Zaterdag 25 augustus a.s. zal Lor raine echter officieel een aanval doen op het wereldrecord 400 meter en 449 yards vrije slag. Nieuwelingen koers te Zuiddorpe Bij gelegenheid van Molenhoekse kermis, zondag a.s., 26 augustus wordt te Zuiddorpe een wielerkoers gehouden voor nieuwelingen. 30 Ren ners hebben daarvoor reeds inge schreven. Jan Koek behaalde tweede diamant Jan Koek uit Arnhem is er in geslaagd voor het eerst in de geschièdenis van de Nederland' se zweefvliegtuigsport een ge controleerde driehoeksvlucht te maken, waarbij een afstand van meer dan 300 km. werd afge legd- Met een gemiddelde snelheid van circa 50 km per uur vloog Koek met een Skylark 3 van het zweefvlieg centrum „Teriet" via Gilze Rijen naar het vliegveld „Zuid Limburg" bij Beek en vandaar terug naar het punt van vertrek. Met deze fraaie prestatie vestigde Koek een Nederlands record en ver wierf hij volgens de reglementen van de Federation Aeronautique Inter nationale een tweede diamant op zijn gouden c-insigne. Een felle brand heeft in de nacht van woensdag op donderdag een pakhuis in Amsterdam in de as ge legd. De vlammen sloegen over de straat heen en tastten enige woon huizen aan, die ijlings door de be woners werden verlaten. Deze opname, die donderdagochtend vroeg werd gemaakt toont de nog steeds brandende resten van het pakhtiis. Op de achtergrond de straat, waar de huizen brandden (Voor bijzonderheden zie pag. 3.) TINUS BOSSELAAR (Feijenoord) mag. blijkens een uitspraak van de KNVB-arbitrage-commissie terug naar zijn oude club Sparta. VOOR DE BEKERCOMPETITIE van de KNVB is te Geleen de wedstrijd Fortuna '54-Maurits gespeeld. For- tuna won met 31. ZATERDAGAVOND SPEELT Mid delburg ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een jubileumwed strijd tegen Zeeburgia uit Amster dam. De juniorenploegen BI van Middelburg en Vlissingen zullen een voorwedstrijd spelen. P.B.N.A. Bij het beëindigen van de cursus Bouwkundig tekenaar ontving Otto Freijser uit Hulst het getuigschrift van het Koninkl. Technicum P.B.N. A. Arnhem. WEGENAANLEG TE ST. JANSTEEN. Op de aanbesteding van aanleg nieuwe wegen Oud Galgenstraat-Ge- slechtendijk hebben ingeschreven: Fa. Lucasse Walsoorden 99.380. Fa. Sponselee Kloosterzande 97.400 gulden; C. de Ruijsscher, Biervliet, 101.200.—; Fa. Hol, Hulst 95.675.-; N. V. De Splunter, Ridderkerk 127.000.Gebrs. Boonman, Bre da 171.000.—. WERK AAN KANAAL VAN TERNEUZEN Door de Rijkswaterstaat werd aanbe steed het maken van boordvoorziening met betonnen glooiingblokken langs de oevers van het Kanaal van Terneuzen. Ingeschreven werd als volgt: P. Kraaije- veld Sliedreoht f 76.900. Aann. bedr. W. de Bruijn, Terneuzen 78.625. G. en A. Sponselee, Kloosterzande 81.680. P. de Regt, Terneuzen 84.400. Fa. gebrs. De Bokx Terneuzen 84.580; G. v. d. Straaten, Terneuzen 84.800. R. Lucasse, Walsoor den 84.840. P. de Bourgraaf, Wemeldinge 85.400. Fa. gebrs. De Visser Jzn., Wer kendam 87.400. J. en K. de Oude, Bier vliet 87.900, L. v. d. Klippe. Vlissingen 91.900. De gunning werd nog aange houden. ONTRUIMING BEGRAAFPLAATS Het ministerie van buitenlandse za ken maakt bekend, dat de Indonesi sche pers te Makassar op 25 juli 1956 meldde dat het in de bedoeling ligt de oude Nederlandse begraaf plaats, gelegen aan de Dja- lan Patunuang aldaar te ontruimen door verplaatsing der graven, aan gezien de ruimte bestemd is voor de kantoorgebouwen van de gemeen telijke gezondheidsdienst. GOES, 23 aug. Export- en indus trieveiling: perzikappel st70-80 59, st 60-70 45.40, st60-65 39.20-40.25, H70-80 54, H60-70 38.60-39, 2 19.60, E. Vict. H 70-80, 34, H60-70 24.60-25.20, 2 10.80, Pree. de Trev. st60-70 64.70-64.80, st 55-60 50-54.10, st50-35 30.90-32.10, H60- 70 60, H55-60 43-44, H50-55 29.30, 2 22.60. Clapps Favorite st65-70 60, st 60-65 57, H65-70 57. H60-65 53, dubb. princ. bonen 2 70.25, afw. 64.10-65.30, Verpakt fruit: perzikappel st70-75 66, st65-70 68, Zigeunerin st75-80 75, st 70-75 69. st65-70 70. Gewone veiling: perzikappel K 20- 30. F 18-23, E. Victoria K 15-17, F 6-8, Pree. de Trev. K 27-31, F 15-22, Czar- pruimen 1 54-68, 2 33-40, gr. 31-53, F 16-34, Ontario 1 61-78, 2 17-41, gr. 20- 76, F 32-41. Washington 1 47-68, 2 30- 35, gr. 50-61, F 22-54, M. Hative 1 79- 84. gr. 50-79, bramen per doos 2 38-41, per kg 75-80. KAPELLE, 23 aug. Export- en industrieveiling: dubb. princ.bonen 1 en 2 65.50-68, 3 28.50-32.70. appelen en peren: perzikrode zomerappel st60-70 45.60, h boven 70 54.70. -1)60-70 38.80- 39.60, h2 17.10-17.70, K 25.20, F 15.10, Zigeunerin st65-75 58. h65-75 58, h2 18, val 8-10, Early Victoria h boven. 70 34.90, h60-70 25-25.20. h2 9.60-11.20, K 15.60. F 7.60-7.80, Pree. de Trev. st boven 60 65.90, st55-60 52.50-52.60, st50-55 30.60, 2 20.25, K 37-41.70, F 20- 20.15, Clapps Favorite st65 61.60. st60- 65 57.20, h60 57.10, h60-65 50.75, K 38.10. Gewone veiling: frambozen p. doos 1 91, 2 40, bramen per doos 1 45-52, 2 38-40, zure morellen 1 92. 2 48-73, pruimen: Reine Claude d'Ouillins 1 46-61, 2 28-44. \grof 34-51, Czar 1 46- 72, 2 28-40, grof 30-46, Ontario 1 52- 67. 2 34-38, grof 35-41, Mons. Hative 1 68-88, grof 55, Utillity 1 6.5. grof 42, Boerewitte 1 36-57, 2 22-29, Wijnpruim 1 34, 2 12, Belle de Louvain 1 33-66, gescheurde pruimen 1 35.70, 2 22.50- 25, fabriekspruimen 11.40-15. Appelen cn peren: Yellow transp. 1 34-36, 2 17, Noordhollanders 1 21. 2 21. K 19. Stark Earliest h60 46, h55 26, h50 15, K 19- 22, F 13, Mr. Gladstone 1 12. Mannheim 401 (~20), Kaub 274 (+3), Trier 111 (0), Kiblenz 258 (+3). Keu len 236 (+2). Ruhrort 435 (-2), Lo- bith 1054 (-9), Nijmegen 833 (-9), Arnhem 848 (-7), Eefde 378 (-11), De venter 280 (-9), Namen la Plante 148 (-2), Maastricht hoofdsluis 4387 (0), Borgharen 3840 (+2), Belfeld 1086 (-9), Grave 463 (-4).

de Stem | 1956 | | pagina 3