9 Hoe het Gotische Huis te Goes voor de sloper werd behoed F. Bisschop overleden SCHOOL- TASSEN 95 BUSTARIEF OP SCHOUWEN GAAT NIET OMHOOG Rembrandt-stichting kreeg helemaal geen subsidie Gewetenloos Internationale elektrobeurs Programma in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 Van een timmerman die een kunstenaar was Jubileum dat niet gevierd wordt Doortastend comité redde het pand Alleen morgen zaterdag VROOM DREESMANN Minister verleende geen toestemming LANC^ME De Oceaan Serie LANCÓME Parfumerie Keberlé Parfumerie Heberlé Pleidooi De Aniboiiezenrelletjes in Westkapelle Roerige elementen verwijderd Baarlandse raad kocht rundveedag-medadle In de gaten lopen Resten van Bossche stadsmuur gevonden O, die bordjes Streekaalmoezcnier zuid-Westbrabant Subsidie Leeszaal Nog geen spoor van vermist VS-vliegtuig Zuid-Beveland GOES Nieuwe muziek op het carillon Gouden huwelijksfeest Z.-Vlaanderen Hongerrecord van 'n bosduif Oud-secretaris van Vlissingen HULST Hoogwaterstanden AGENDA Heden Morgen Hp his Het z.g. Gothische huis aan de Turfkade te Goes, waar mo menteel het museum voor de Bevelanden in is gevestigd, be hoort tot de fraaiste oude gebouwen welke Zeeland nog rijk is. Jarenlang heeft het er diep vervallen bijgestaan en weinig scheelde het of de sloper was er met zijn moker opgesprongen. Gelukkig is dit destijds voorkomen en binnenkort is het 25 jaar geleden dat het geheel gerestaureerd opgeleverd werd voor zijn nieuwe bestemming. Dit jubilé al zal het niet worden gevierd was voor ons een aan leiding de geschiedenis er van na te vorsen en deze moeite bleef niet onbeloond. Veel interessante gegevens doken wij uit de archieven op. Tussen de kloeke panden aan de Turfkade te Goes, domineerde van de 16e eeuw af, het grote koopmans huis van vier verdiepingen, „hecht en wel doortimmerd", zoals dat vroe ger luidde, met zware gewelven, met vele enorme zolders, allemaal met luiken, waardoor de goederen via ge weldige katrollen tot in de nok opge takeld konden worden. Maar wat nog meer zegt: de bouw meester, misschien een doodeenvou dig meester-timmerman, was een kunstenaar, die, wellicht onbewust, een gevel schiep van stralende en gave schoonheid, waarvan iedere lijn sierlijk en raak was en waardoor het geheel een wonder werd van juiste verhoudingen en vorm. De Gothiek, in die jaren, ongeveer 1550, al goeddeels losgelaten, werd door deze vakman ten volle gehand haafd in zijn ontwerp, dat na vier eeuwen de bewondering van de ken ner nog steeds gaande maakt. Heeft de pracht van deze gevel een eerbied opgewekt, welke hem be hoedde voor vandalisme, of was het 't conservatisme van de eigenaars (Advertentie) kunt U profiteren van deze unieke Partij aanbieding Ie kwaliteit Rundleder A Ruime inhoud (Bos atlas kan er in) A Breed souflé A 2 voorzakken A Sterke sluitriem A 2 laddersloten (roestvrij) A In 3 kleuren naturel middelbruin donkerbruin Wegens het bijzonder gro te aantal dat wij hiervan kochten, kunnen wij U de ze prachtige Schooltas waarvan de normale prijs 14.50 is slechts 1 dag, mor gen, zaterdag 25 aug. aan bieden voor de reclame prijs van A Profiteert hiervan! Haast U! Breda - Bergen op Zoom dat tot deze zo gelukkige conserve ring leidde? We weten het niet, maar constateren dan toch het feit dat aan het Gothische huis, in tegenstelling tot de andere panden aan de Goese Turfkade, in de loop der eeuwen be trekkelijk weinig verknoeid is. Alleen het bovendeel van de top, de ramen en de voordeur, waren op storende wijze veranderd en door een vuilgele verflaag was de schilderachtige wer king van de baksteen tegen de zand steen in kleur en lijn vernietigd. Kritiek moment Omstreeks 1900 was het pand in gebracht in de tussen de heren Izaak en Pieter Wessel opgerichte vennoot schap, welke heren er ruim 'n kwart eeuw hun grossierderij in levens middelen in dreven. In 1928 werd het bekend dat de vennoten zich uit de zaken wilde te rugtrekken en dat het pand te koop kwam. De vraag rees bij verschillende Goesenaars; wat gaat er nu gebeuren De provinciale overheid was toen min der kunstgevoelig dan thans; Monu mentenzorg had de handen al vol met de restauratie van de Grote Kerk te Goes en de Culturele adviesraad zou pas na 25 jaar in de windselen worden gelegd. Naar menselijke berekening zou een particulier het huis in handen krijgen en, om de eisen des tijds niet helemaal te negeren, zich minstens verplicht voelen om de gevel dezelf de „behandeling" te laten ondergaan als bij de belendende panden was gebeurden de Schoonheidscommis sie had in die dagen minder invloed dan tegenwoordig. „Hendrick (le Keyser" Burgemeester Hajenius, die destijds de Ganzenstad regeerde, wendde zich geen andere reddingsboei ziende, tot de vereniging „Hendrick de Keyser" en animeerde haar tot aankoop over te gaan van het Gothische Huis. De burgervader schoot in de roos! Het bestuur kwam althans kijken en werd enthousiast over wat het zag. Het liet bij de eigenaar informeren naar de uiterste prijs en hoorde dat die f 13000 was. Het was voor dit kapi tale pand een belachelijke som, zelfs in die dagen, maar Hendrick de Keyser", die niet al haar eieren on der één kip kan leggen, vond het te veel. De burgemeester gaf evenwel geen kamp. Hij riep enige notabelen bij elkaar en wist die te winnen. Zij vormden een comité, dat een bijeen komst arrangeerde met de heren van „Hendrick de Keyser" en de gemeen teraad. Na veel heen en weer ge praat verklaarden de vertegenwoor digers van genoemde vereniging zich bereid het huis te kopen mints men met f 4000 op tafel kwam. De mo derne geste „onder de tafel" was toen nog niet in zwang Voorts moest er jaarlijks f 900 aan huur komen. Menig comité zou zich na zo'n voor stel in nevel hebben opgelost, maar dit besloot de tanden op elkaar te zetten. De raad stelde, niet dan met pijn, f 500 beschikbaar en het comité nam de bedelstaf op om het ontbre kende bedrag binnen te halen. Succes bleef niet uit en men kreeg niet min der dan f 4291.50 aan giften in de beurs, waarvan f 4000 naar Hen drick de Keyser" ging. Het museum Om de huur bijeen te krijgen be dacht men iets anders. Er kwam een besluit om in het pand een museum voor de beide Bevelanden onder te brengen. De gemeente verklaar de zich bereid om jaarlijks f 400 te geven en de rest zou van leden en donateurs moeten komen. Ook hierin slaagde men, dank zij vooral de stuwende kracht van notaris Jo- han Pilaar. Het gebouw werd in orde gebracht voor zijn nieuwe be stemming, allemaal op kosten van de Museumvereniging, die op 9 maart '31 de koninklijke goedkeuring op haar statuten kreeg. Zelfs een centrale verwarming liet ze aanleg gen. Basis voor het museum was de z.g. Oudheidkamer in het Goese stadhuis, welke afgestaan werd door de ge meente. De aanvullingen van meer of minder waarde werden door de conservator, de heer van Berk, ge selecteerd en geëtaleerd. De openmg had plaats op 7 oktober 1931 door de heer Johan Pilaar, die in een hooggestemde rede over Het voornemen der directie van de Rotterdamse Tramwegmij om de bus tarieven op Schouwen-Duiveland te verhogen zal niet doorgaan. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft n.l. de directie laten weten, dat hij het momenteel niet juist acht tot een tariefsverhoging over te gaan, daar niet is aange toond, dat deze verhoging voor een rendabele exploitatie van het bedrijf noodzakelijk is. Aldus werd mede gedeeld in de algemene vergadering. De directie heeft een bespreking in zake deze aangelegenheid aange vraagd met de directeur-generaal van het verkeer. De inkomsten van de maatschappij in het eerste halfjaar van 1956 waren lager dan die in het eerste halfjaar van 1955 (f 2.114.000 tegen f 2.138.000) De lonen blijven stijgen en ook de on kosten van het bedrijf lopen omhoog. De prijzen voor onderhoud van het materieel zijn hoger en olie en ben- tine zijn eveneens duurder geworden. de historische-culturele betekenis van een museum uitweidde en de Beve landers tot verdere steum aanspoor den. Het Gothische Huis was gered; het had een passende bestemming en in de vereniging „Museum voor Zuid en Noord Beveland" een nauwgezet huurster. Eén doorn stak deze huur ster echter nog in het vlees en dat was de misvormde voorgevel. Uit eigen middelen kon de vereniging het herstel niet bekostigen omdat de restauratie van het interieur de kas reeds al te zwaar had geplunderd. Men kon trouwens het hoofd alleen nog boven water houden, doordat de penningmeester, dhr. Pilaar, „Hen drick de Keyser" had weten te be wegen de jaarlijkse huursom van f 900 op f 650 te zetten. Ook „Hendrick de Keyser" zag met lede ogen naar de vervallen gevel, maar durfde evenmin de volle greep uit eigen beurs aan. Het bestuur stak de koppen bijeen om middelen te beramen tot herstel van het voor front in de oorspronkelijke schitteren de vorm. (Advertentie) U kent Uw eigen huid niet De directie verwacht dan ook, dat de netto-cijfers over 1956 ongunstiger zullen zijn dan die over 1955. Het be stuur verwacht in het lopende boekjaar een slotuitkering van de oorlogsschade, maar het is niet te zeg gen hoe groot deze zal zijn. In 1956 zijn f 15.200 inkomstenobligaties door de maatschappij ingekocht. Een der aandeelhouders maakte er bezwaar tegen dat er in 1955 te weinig restant- bewijzen werden ingekocht, maar het bestuur wees er op. dat in de laatste twee boekjaren voor f 97.520 aan res- tantbewijzen is ingekocht, zodat de houders van deze bewijzen, niet bij obligatiehouders worden achterge steld. Medegedeeld werd nog, dat de re serve voor bijzondere doeleinden meestal wordt aangewend voor be strijding van de kosten der investe ringen. Onder verschillende posten op de balans zijn stille reserves begre pen, maar men moet deze reserves niet te hoog aanslaan. Uw uiterlijk geeft vaak een verkeerd beeld van Je werkelijke behoefte van Uw huid. Laat daarom Uw huid controleren en het vochtge halte ervan bepalen- neemt het initiatief en biedt U een gratis consult aan. Onze schoonheidsspecialiste zal U gaarne zonder enige verplichting Uwerzijds ont vangen in de appartementen van „HUIZE JOOSEN" Baronielaan 102 Breda maandag 27 aug. van 10 30- 6.00 u. en dinsdag 28 aug. van 9.00-6.00 uur. van is de- beste gar'atotie voor een gezonde en mooie huid- Lancöme stelt U in staat Uw schoonheid te verhogen. U kunt telefonisch een af spraak maken vanaf maan dag 27 aug- Tel. 9808, Breda. De Oceaan Serie van Lancóme is verkrijgbaar bij Ginnekenweg 56. Breda - Tel. 9195 Ridderstraat 2, Bred^. - Tel. 5872 Na ryp beraad stelde ir. Gratema een circulaire samen en liet haar uitvoeren op kunstdrukpapier terwil- Ie van de foto's, die de Turfkade en het vervallen Gothische Huis als mede het gerestaureerde pand, naar een tekening van hemzelf in beeld brachten. In de cirulaire werd bezongen welk een juweel van bouwkunst men in een hersteld Gothisch Huis zou bezitten en we kunnen niet nalaten een paar passages te citeren. „De gevel zal, eenmaal van zijn verflaag ontdaan, en waar nodig, hier en daar bijgewerkt, weer spre ken in zijn positieve opbouw der twee verdiepingen door de twee flinke, horizontale zandstenen ban den onder de ramen, harmoniërend met het forse zandstenen plint. De schilderachtige beëindiging van de gevel links en rechts door de zand- steenblokken zal weer tot zijn recht komen. Maar vooral zal de fijne tinteling van de vele zandstenen banden, blokken sluitstenen en con soles in het gevelveld en in de bo gen, die een zo fraai en kenmer kend element is in deze schilder achtige architectuur, weer ten volle te genieten zijn." „Deze gevel is een der schoonste in Nederland. Zij is tegelijk fijn en monumentaal; groot en eenvoudig in zijn hoofdvorm en gevoelig in zijn onderdelen. De ramen, de zo sterk sprekende elementen in een gevel, zijn hier rustig zonder na drukkelijke strakheid geplaatst; men lette op de ramen der begane- grond, die even uit de as der daar boven gelegen ramen geplaatst zijn, waardoor, met rt» licht kleurwer- king der zandstenen blokken aan de linkse en rechtse begrenzing van de gevel, voor het oog de gevel als het ware iets versmalt en waardoor het rechte van het verticaal staan der gevel iets elegants verkrijgt. Deze gevoeligheid bij grootheid is een zo kostelijk element in de ar chitectuur der 16e en 17e eeuw en zoveel meer is zij te waarderen waar de latere bouwkunst deze na tuurlijke gevoeligheid vaak mist. Bovenal voor het belang van het herstel der schoonheid van het G.H. is de raamindelingdie weer een intiem karakter moet krijgen, het geen het beste kan geschieden door glas in lood toe te passen, geliik dit vroeaer ook het geval is ge weest. Immers wil in deze gevel de fijnheid van zijn geledingen in de kracht van zijn functies weer volop spreken, dan moet het als donkere partij zo sterk uitkomende raam, een kleine schaal vertonen. Het is voornamelijk deze schaal, die har monieert met de fijne profileringen der baksteenbogen en die de kracht van penanten en boaen, ia van het geheel, tot z'n volle waarde brengt." De circulaire was verder voorzien van ?en warme opwekking, een steen tje bij te dragen tot de restauratie en de grootte van zijn gift kon men invullen op 't bekende geperforeer de strookje, dat het adres droeg van de penningmeester van „Hendrick de Keyser". Op grote schaal verspreid, bleef de oproep niet zonder uitwerking en in 1937 was het zo ver, dat de restau ratie werd opgedragen aan de fir ma Almerk uit Zierikzee. welke met objecten van deze aard vertrouwd was Onder leiding van de heer H. van Heeswijk, architect bij de Rijks gebouwendienst, werd in de maand mei met het precisieuze werk be gonnen. Zoals het bestek dat voor schreef, zijn de afkomende stenen gebruikt als „voorwerkers" en vulde men de rest aan met handvormsteen. Na drie maanden leverde de aan nemer het karwei tot aller tevreden heid op en sindsdien straalt het Go tische Huis in herwonnen schoonheid ieder weer tegen. Uit het Ambonezen-woonoord te Westkapelle zijn een gezin en een alleenstaande Ambonees die als „roe rige elementen" worden beschouwd op transport gesteld naar het woon oord „Oude Zeug" in de Wieringer- meer. De verhuizing geschiedde door de rijkspolitie, zonder moeilijkheden. De Ambonezen vertrokken in een klei ne bus. De alleenstaande Ambonees heet Marwa. Hij was het, die in februari van dit jaar optrad als woord voerder van de Ambonezen, wel ke voor de politierechter moesten verschijnen, nadat zij op oudejaars avond in aanbouw zijnde gezinskeu kens te Middelburg hadden vernield. Hij was op zaterdag 4 augustus, toen de ongeregeldheden in Westkapelle plaats vonden, niet in het woonoord aanwezig. Momenteel verblijft nog een dertigtal gezinnen (allen aange sloten bij'de P.N.M.S.) in het woon oord Westkapelle. Op voorstel van B. en W. besloot 6e raad van Baarland f 5.uit te trekken voor aankoop van een me daille voor de rundveefokdag te Goes op 11 september a.s. Ook werd besloten aan de Biblio theek „Andrca" te Baarland een sub sidié van vijf cent per boek en per jaar te verlenen tot een maximum van f 14.50. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten tot afwijzing van de subsidieverzoeken ontvangen van Stichting Rembrandt Herdenking 1956 voor een op te richten monument te Leiden, het Humanistisch Thuis front, de Johanna Stichting te Arn hem en de Federatie van verpleeg inrichtingen voor langdurige zieken. In verband met de ontvangst van het advies van de hoofdingenieur directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting te Middelburg stel len B. en W. voor over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de pan den: Bakendorp D 6 en D 7, beide eigendom van erven Steketee te Baarland. Hiertoe wordt z.h.s. beslo ten. Inzake de verhuur van de binnen kort gereed komende gemeentewo- ning is door de commissie van advies geadviseerd 1. P. Remijnse, 2. P. Reijnierse en 3. H. J. Lammers. B. en W. stellen voor deze woning toe te wijzen aan de heer Lammers te El- lewoutsdijk. werkzaam in het be drijf van Fa. M. van Doorn en Zn. te Baarland. De heer De Vriend zegt dat hij het geheel eens is met het voorstel van B. en W. De heer De Bruijne kan hier niet mee meegaan, daar naar zijn mening hierdoor het gezin Remijnse achteruit gezet wordt. Wethouder van Damme merkt op dat de heer Remijnse al meer kansen gehad heeft, doch toen niet accep teerde en dat de heer Lammers niet anders dan slechte woningen kon krijgen. Als uiteindelijk het voorste] van B. en W. in stemming wordt ge bracht, zijn de heren: De Vriend, Beulens, Van Damme en De Mol vóór het voorste] van B. en W„ de heren De Bruijne en Elenbaas tegen en ont houdt de heer Driedijk zich van stem ming, zodat hiermede tot verhuur aan de heer Lammers is besloten. De olie-bron van ergernis Bij de rondvraag zei de heer De Vriend meerdere malen bij de voor- zitter te zijn geweest over het ter rein aan de Raadhuisstraat om ijn afkeuring kenbaar te maken over de wijze waarop dit door de heer de Kroon wordt gebruikt. In plaats van verhuur van wagens, drijft het er van de olie en benzine en wordt het gebruikt als opslag- en reparatieter rein, iets waarvan hij weet dat dit tot grote ergernis van de burgerij ge beurt. Daarom nodigde de heer De Vriend B. en W. uit dat zij nu dan eindelijk eens de hand houden aan de destijds gestelde voorwaarden. De Voorzitter zegt hierover reeds diverse keren te hebben gesproken, zodat het hem ook wel de keel gaat uithangen. De heer De Vriend is van mening dat op deze wijze die grond voor ja ren verknoeid is door al die benzine en olie. Vervolgens sprak de heer De Vriend zijn misnoegen er over uit dat r.abij het pand van de heer Hoeve de dwars door de wég gegraven sleuven zijn volgegooid zonder aangestampt te zijn. Iets dat tot gevolg heeft dat men sen die dit niet in de gaten hebben met hun voertuig dreigen te veronge lukken, dan wel schade opliepen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Minister van Maat schappelijk werk, waarbij wordt toe gezonden het Koninklijk besluit in zake een woonplaatsgeschil tussen de gemeenten Baarland en Oegstgeest over de verpleging van een geestes zieke, en waarbij de gemeente Oegst geest als woonplaats is aangewezen. Bij een uitgraving ten behoeve van de vernieuwing van een winkelpand aan de Kerkstraat te 's-Hertogenbosch heeft men resten van bouwwerken gevonden, die behoord moeten heb ben tot de oudste stadsmuur van de Brabantse hoofdstad. Deze eerste mu ren, die zijn opgetrokken, enige ja ren nadat de stad in 1185 haar stads rechten verkreeg, lagen in een zeer nauwe kring rondom de markt. En kele tientallen meters verder in de Hinthamerstraat bevond zich destijds de Leuvense Poort, welke situaties ook overeenkomt met de thans gevonden muurresten. Ook in de achttiende eeuw zijn restanten van deze oudste stadsmuur blootgelegd. D. J. uit Brouwershaven praatte als Brugman, maar hij ont sprong de dans niet. J. moest gistermorgen voor de kantonrechter verschijnen, om dat hij op 20 juli jl„ toen hij door Bergen op Zoom reed, vanaf de Antwerpsestraatweg de Bosstraat in de richting van de Potterstraat was afgereden, hetgeen niet geoorloofd is. Ja maar. zo bracht de man uit Brouwershaven, die helemaal niet op zijn mondje gevallen bleek, gistermorgen in het mid den: er prijken daar drie bord jes boven elkaar. Ik heb de uren die bij het ene bordje be hoorden, bij het andere bordje gerekend, en zo kwam ik tot de conclusie, dat er wèl gepas seerd mocht worden. Mr. Goderie wist de man echter precies te vertellen bij welk bordje die uren nu wel behoor den en daarmee was het von nis over J. voltrokken. Met enkele guldens boete stuur de de kantonrechter J. tiaar Brouwershaven terug. Op voordracht van de provinciaal van de paters Capucijnen heeft de bisschop van Breda, pater Pontianus te Rilland-Bath aangesteld tot streek- aalmoezenier van z-Westbrabant. Dit houdt in, dat hij belast is met de taak van bijzondere zielzorg voor en apostolaatsvorming der arbeidende bevolking in het dekenaat Wouw als hulpdienst aan de parochiale zielzorg. Als eerste object van iijn zielzorg wordt gedacht aan de jeugd, die zich op de lagere technische school van deze streek bekwaamt voor haart toe komstige arbeidstaak^ De minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen heeft de bond van openbare leeszalen en bibliothe ken in de provincie Zeeland ten be hoeve van een centrale plattelands bibliotheek voor Zeeland voor subsi die krachtens de rijkssubsidievoor waarden in aanmerking gebracht. Het Amerikaanse vliegtuig dat woensdag voor de Chinese kust is neergeschoten, blijkt zestien man aan boord te hebben gehad. Totnutoe is geen spoor van het toestel gevonden. De regering van Nationalistisch-Chi- na heeft meegedeeld dat zij in geen geval schuld heeft aan het incident. Het officiële persbureau van commu- nistisch-China deelde echter laconiek mede dat boven de Chinese Zee een „nationalistisch vliegtuig" was neer geschoten. De aangeduide plaats kwam overeen met de plaats waar het Ame rikaanse toestel getroffen moet zijn. Het is de tweede maal in veertien maanden tijds dat in het Verre Oos ten een Amerikaans marinevliegtuig is neergeschoten. Vorig jaar beschoten Russische „Migs" een „Neptune" bo ven de Beringzee en Rusland betaalde daarvoor 2% miljoen dollar schade vergoeding. De stadsbeiaardier, de heer Harts- hoorn, heeft het oude carillon „voor zien" van nieuwe wijsjes. Op hele uren tinkelt nu „Gezang 202" door de lucht; op halve uren: „Zand mannetje" en op de kwarturen resp. „Zeg Annemieke" en „De Lorelei". Het nieuwe kantoor van de Grontmij Het heiwerk voor het nieuwe kan toorgebouw der Grontmij aan de Piet Heinstraat is voltooid en vandaag of morgen wordt met de bouw begon nen. Het pand bestaat uit een woon gedeelte en een kantoorruimte. Deze laatste ruimte bestaat uit een administratie - afdeling, een vertrek voor de chef en een tekenkamer. Het archief komt op de zolder. Eind van dit jaar zou het pand ge reed moeten zijn. De heer en mevr. de Graaff-Dale- bout heleefden gister hun gouden hu welijksfeest en hun kinderen - vier van de zeven zijn nog in ieven - maak ten deze dag voor hen tot een blijde en onvergetelijke dag- 's Morgens bleef men in de ouderlijke woning ge zellig onder elkaar en later ging men naar de Prins v- Oranje. Terwijl de 21 kleinkinderen een uitstapje maak ten naar Walcheren, hield 's middags ht gouden paar een drukbezochte re ceptie. waar de kinderen de honneurs waarnamen. Onder de aanwezigen zagen we on dermeer de Goese schilderpatroons, die hun oud-collega - 46 jaar geleden vestigde deze hier een schildersbe drijf, dat nu voortgezet wordt door de zoon, kwamen complimenteren. Ver der waren er, behalve familie, vrien den en relaties, ook deputaties van de Goese middenstandsvrouwen en de U.V.V. Felicitaties kwamen, evenals bloe men en geschenken, in groot aantal binnen en zo werd de sfeer steeds ge zelliger. Als bijzonderheid melden we nog. dat op het avondfeest als geno digde aanwezig was de heer F Hun- dersmarek, die 46 jaar geleden bij de jubilaris in dienst trad en nu nog bij de zoon werkzaam is. Philippine GEMEENTERAAD NAM VLOT BESLUITEN. De raad had nogal wat belangrij ke punten af te handelen. In principe werd besloten om de Z.V1.W.U. te helpen in de waterlei- dingaanleg bij de niet-aangeslotenen in i de onrendabele gebieden. Besloten werd om met de raad êens op excursip te gaan voor het bekijken van nieuwe stoelen die hier hard nodig zijn. Als gemeente - lijkschouwers wer den gekozen de dokters van Loy en Hofstee. In principe werd ook besloten toe te treden tot de stichting beschutten de werkplaats in Z.V1. Als lid van deze commissie werd benoemd bur gemeester van Hoek. Op voorstel van een lid van de raad om de cafésluiting te brengen op 12 uur, werd door de voorzitter medegedeeld dat verschillende café houders er geen prijs op stelden. Dit bracht ook mee dat de meerderheid in de raad tegenstemde. Ook het recreatieoord in de Braak man werd druk besproken. Mpn De Belgische politie heeft de 27-ja- rige Jean Boman uit Verviers aange houden. Deze had de pastoor van An- drimont een intekenlijst voor de slachtoffers van Marcinelle voorge legd. Boman had er van geprofiteerd dat een der slachtoffers dezelfde naam droeg als hij. Hij stelde een lijst op en begaf zich naar de pastoor van Andrimont die voor een bedrag in schreef. Woensdag zette Boman zijn bedrijf voort in de gemeente, maar de pastoor verwittigde de politie. Een belangrijk onderdeel van de a.s. Najaarsbeurs, die van 11 tot en met 20 september te Utrecht wordt gehou den, zal zijn de Elektrobeurs in de Juliana- en Margriethal, waar 273 in zendingen op het gebied van elektri sche huishoudelijke apparaten en ver lichtingsartikelen, alsmede radio- en televisietoestellen bijeengebracht zul len worden. De jaarlijkse expositie van deze groep in de Vredenburggebouwen, die in 1955 inzendingen van 96 firma's telde en een oppervlakte van 4.450 m2 besloeg is nu uitgegroeid tot een vak. beurs in het grote geheel van de Na jaarsmanifestatie en overgeplaatst naar twee Jaarbeursgebouwen op het Croeselaanterrein, waar zij een expo sitieruimte van 7.000 m2 in beslag neemt. Reeds enkele dagen was in de schoorsteen op de gemeente secretarie van Westdorpe een vallende steentjes. Er werd vallende steentjes. Er werd verder niet op gelet, maar op het laatst, dat was vier dagen nadat het de eerste keer was gehoord, leek het op 'n vogel, die in de schoorsteen te keer ging. De haard werd verscho ven en een onderzoek werd in gesteld, niets wees er echter op dat de vermoedens waar heid bevatten. Na ongeveer een uur, de haard was nog steeds niet teruggezet, fladderde er plotseling een duif uit de schoorsteen de secretarie bin nen. Het beestje had vier da gen gevangen gezeten in de schoorsteen. Direct kreeg het eten en drinken voorgezet, en werd 's middags meegenomen naar huis voor een verdere verzorging. Op 71-jarige leeftijd overleed te Den Haag, de oud-gemeente-secreta- ris van Vlissingen, de heer F. Bis schop. Op 16 juni 1914 kwam de heer Bis schop, die Assenaar van geboorte was, als commies op de gemeente secretarie en vijf jaar later volgde zijn benoeming tot gemeente-secreta ris in welke hoedanigheid hij zich voor de gemeente zeer verdienstelijk maakte. Ook was hij de oprichter van de Zeeuwse cursus voor de ge meente-administratie en bestuurslid van de afdeling Zeeland der vereni ging van Nederlandse gemeenten. Met een benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau werd zijn werk voor de gemeenschap beloond. Na de bevrijding werd de heer Bis schop op wachtgeld geplaatst en in 1949 gepensioneerd De laatste jaren was de thans overledene verbonden aan het Haagse instituut Laurillard, dat opleidt voor de gemeente-admini stratie kwam tot het besluit om de nodige gelden te voteren voor de nu reeds lopende onkosten. In principe be sloot men tot gezamenlijk (met Bier vliet en Hoek) betalen van de onkos ten en ordening der plannen. Ook wordt de stedebouwkundige aange wezen (dezelfde als Biervliet en Hoek) en in de voorlopige commis sie wordt burgemeester van Hoek als lid voor de gemeente Philippine aangewezen. Zuiddorpe BENOEMING. Met ingang van 1 september is aan de U.L.O.-school voor meisjes, St- Joseph, te Hulst tot lerares benoemd onze dorpsgenote mejuffrouw Emmy van Dammen, tot nu toe werkzaam bij het onderwijs te St.-Jansteen. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING. Vanavond om 7 uur komt de raad van onze gemeente voor een spoed eisende vergadering bijeen. Op de agenda staat als enige punt het voor stel tot uitbreiding van het gasnet te St. Jansteen. De gemeenteraad van St. Jansteen heeft deze zaak in zijn laatste vergadering eveneens behandeld. Ovezande BENOEMING LERARES Mej. M. Claassen uit Oosterhout ii benoemd aan de Kath. Landbouw- huishoudschool alhier tot lerares naaien. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 25 augustus, de volgende hoogwaterstanden: Hans- weert óm 5.11 en 17.15 uur; Terneuzen 4.26 en 16.42 uur en Vlissingen om 4.02 en 16.12 uur. Audiëntie De bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 26-27-28 en 30 augustus. Bioscoopgebouw Hulst draaft „Jacht op het groene vuur", (14) een avontuurlijk verhaal over twee mannen die een oude smaragdmijn gaan exploiteren. In plaats van de begeerde groene stenen vinden zij een leven vol strijd en teleurstelling, totdat de doordrijver onder hen wij zer wordt en zich aan de plantage en deszelfs aardige eigenares houdt. Verder „Rose Marie (a.l. )een ge zellige film over een erg kordaat meisje, dat haar militante levens episode besluit met de ware schuldi ge op een moord aan te wijzen, daar door haar geliefde te redden en met hem te trouwen. Centrum Axel geeft „Gods linker hand" (a.l.) de geschiedenis van de neergeschoten vlieger, die om zijn leven te redden zich als priester ver momde en pas na vee] avonturen en moeilijkheden die rol weer kan los laten. Verder „Barricade' '(14) een misdaadverhaal, met een onschuldige vrouw. Na een enerverende jacht op de zogenaamde moordenaar komt de ware schuldige tevoorschijn. Concertgebouw Terneuzen draait „De tyran van Californië" (14) een „western" die naar goed gebruik het avontuur en de romantiek mengt tot een smakelijk geheel. Olympia, Sas van Gent, vertoont „De zoon van niemand" (14) een Italiaanse film waarin de familiever wikkeling en de om zakelijke redenen gevoerde intrige de gang van zaken in een marmergroeve zodanig beïn vloeden, dat er een avontuur uit ont staat dat tenslotte een dramatisch einde vindt. Als een jonge opstandige arbeider hoort dat hij de zoon van de eigenaar is probeert hij op het laatste moment de beraamde ont ploffing in de groeve te voorkomen, hetgeen niet gelukt. Wat nog rest is de kans om allen zich met elkaar te doen verzoenen. Verder „New York op stelten" (a.l.) een Martin en Lewis volgens bekend kolderrecept, in een niet al te fijn zinnig verhaal over radio-activiteit en keiharde business. Hofzicht Theater, IJzendijke, geeft „Koning der manege" (14) de reeds besproken circusfilm, met voor d» liefhebbers van circus zeer fraai» scenes en vol van muziek. Ledel Theater, Oostburg, vertoont „O mijn papa" (a.l.) „de" film over „de" schlager; reeds besproken. Grand in Goes draait „Het geheim van de vijf graven" (14). Electro in Middelburg geeft „Onvergankelijke liefde" (14) en de Schouwburg ver toont „Kouwe drukte" (a.l.). In Vlissingen in Alhambra is ..Huis van bamboe" te zien terwijl het Luxor-theater „Cel 2455" geeft. (18). GOES Grand: Het geheim van de vijf graven, 18 j. MIDDELBURG Electro: Onverganke lijke melodie. Schouwburg: Kouwe drukte. VLISSINGEN Alhambra: Huis van bamboe. Luxor; Cel 2455. OOSTBURG Ledel 8 uur: O mijn papa SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De zoon van niemand. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vadertje Langbeen. GOES Grand: Het geheim van de vijf graven, 18 j. MIDDELBURG Electro: Onverganke lijke melodie. Schouwburg: Kouwe drukte. VLISSINGEN Alhambra: Huis van bamboe Luxor: Cel 2455. OOSTBURG Ledel 8 uur: O mijn papa TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vadertje Langbeen. Concertgebouw- 8 uur: De tyran van Californië. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De zoon van niemand. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Koning der manége. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: The left hand of God. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De eed van de zwarte ridder. HENGSTDIJK J. Col»et 5 uur: Gaai- bolling. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Jacht op het groene vuur. ST. JANSTEEN - Tentoonstellingsfeesten. Jan Pluijm 3.30 uur: Schieting.

de Stem | 1956 | | pagina 2