ÜafiWaï» Pc^tcm Het is niet zo aanlokkelijk als het allemaal lijkt Het Wespennest KU-KLUX-KLAN HERLEEFT IN DE VERENIGDE STATEN Koelbloedig Uit felle en blinde haat tegen de negers Jongste rassen-incidenten de aanleiding Franse regering wil nieuw leven in dode dorpen Generaal wil magere divisie //AT EEN ONDERUJKE ERELD Hij kwam terug radio tweede blad woensdag 22 augustus 1956 STIJGENDE VERWARRING BELGISCH BELANG Doorkruist plan Ledenwerving Kastelen te koop voor een kratsmaar. Landerijen liggen verwaarloosd Raad der blanke burgers Texas waar deert Friese fokkers Keus genoeg 18 jaar en transpiratie bedierf alles Worstvergiftiging opgehelderd Slager onschuldig televisie-programma's door David Duncan Onder een kop „Stijgende ver warring" meent het socialistische dagblad „Het vrije volk" er goed aan te doen de lezers duidelijk te maken, dat KVP en AR respectie velijk in „De Volkskrant en in Trouw" opgewonden zijn geraakt over de „hardnekkige moed" waar mee prof. Lieftinck zijn arbeid voortzet. Achter die opwinding ver bergt men volgens het socialistisch blad de verwarring, die zou zijn ontstaan na een gesprek tussen prof. ■C Romme, prof. Zijlstra en de heer Tilanus. Volgens de Volkskrant hebben de confessionele partijen elkaar gevonden, volgens Trouw is Bdat helemaal niet waar. I Goed we nemen aan: er is ver warring. Er is ook opwinding. Als we heel rustig nagaan, bij wie die opwindende verwarring of verwar rende opwinding huist en wie of wat daarvan dan wel de oorzaak mag zijn, dan ligt het antwoord veel dichter bij dan „Het vrije volk' wenst te erkennen. De manoeuvres van de heer Lieftinck zijn namelijk zo helder als matglas. Het socia listische blad spreekt nu wel sma lend over „de opgewonden verha len over staatsrechtelijke regels, die prof. Lieftinck zou hebben geschon den", maar verzuimt die regels te noemen en de beschuldiging te weerleggen. Daarmee wordt de ver warring alleen maar groter, zo me nen wij. Dit laatste vindt het dagblad blijk baar niet zo erg. Er wordt zelfs nog een schepje bovenop gedaan. Want zowel in de berichtgeving op de eerste pagina als in het commen taar op pagina twee wordt heel non chalant (of toch niet nonchalant?) gegoocheld met de woorden forma teur en informateur, alsof dat alle maal hetzelfde is. Beseffen de so cialistische heren dan niet, dat „de kiezers" zich stom-verbaasd begin nen af te vragen, welke opdracht Lieftinck nu eigenlijk aan het vol brengen is. E enopdracht van H.M. de Koningin om te informeren of een partij-opdracht om langs om wegen te f o r m e r e n, in de vrije domme hoop, dat de confessionele partijen de vreemde gang van za ken wel zullen willen slikken? Als we dan toch aan de „doorbraak bezig zijn", moet het maar ineens radicaal gebeuren, zo schijnt het PvdA-kamp momenteel te menen. Desnoods door nog maar wat ver warring te stichten Begrijpelijkerwijze toont de Ita liaanse regering in deze dagen een grote bezorgdheid voor de ongeveer 45.000 Italianen, die tegenwoordig in de Belgische mijnen werken. Reeds enige tijd geleden heeft zij de emigratie van arbeiders naar België stopgezet in verband met de veel vuldige ongevallen in dit land waar van tal van Italianen het slachtof fer werden. Zo groot is de verontwaardiging in Italië over de ramp te Marcinelle, dat er over wordt gesproken alle Italiaanse mijnwerkers uit België terug te trekken. Verschillende Italiaanse fabrieken hebben aange boden om aan deze mensen werk te verlenen. Zo groot is de schrik onder de arbeiders, dat op een dag 116 Italianen hun paspoort opvroe gen, om naar hun vaderland te kun nen terugkeren. Zou deze terugkeer van Italianen inderdaad in massa plaats vinden, dan zou dat voor de Belgische mij nen catastrofale gevolgen hebben. Deze industrie heeft toch reeds met een arbeiderstekort te kampen. Het terugtrekken van de 45.000 Italia nen zou een ramp betekenen. toor de Belgische mijnindustrie zal er dan ook alles aan gelegen zijn, een dergelijke terugtocht te voorkomen. Ook de Belgische rege ring heeft daar het grootste belang bij. De enige mogelijke weg om uit deze impasse te geraken zal wel zijn, dat die geordende onrendabele mijnen, waarin van een werkelijke veiligheid niet kan worden gespro ken de ontstellende reeks onge lukken van de laatste jaren bewijst het zonder meer worden geslo ten. Zeker zal dat op weerstand stui ten bij de betrokken ondernemingen De Belgische mijnindustrie in haar geheel maakt het echter noodzake lijk, wil zij als gevolg van het ver trek van alle Italianen niet in nog grotere moeilijkheden geraken. Een dergelijke algemene uittocht van de Italianen zou zijn terugslag doen gevoelen op de kolenproduktie der K.S.G.-landen. Zo iets kan de Europese kolenproduktie op het ogenblik niet verdragen. De planologische dienst van Zuid-Holland heeft voor enige tijd met het plan-Lange de uitleg van de randstad Holland bepleit. Tot in Zeeland toe heeft de hierbij in uitzicht gestelde revolutionaire ont wikkeling, waarbij het Haringvliet een nevenhaven van Rotterdam beloofde te worden, deining ver wekt. Nu is ir. Mesu in Vlaardingen met weer een ander denkbeeld voor de dag gekomen. Hij zou een diepzeehaven aangelegd willen zien tussen Oostvoorne en de mond van de Nieuwe Waterweg, voorname lijk voor petroleum en erts. Deze haven moet door een sluis verbin ding krijgen met de Brielse Maas, die op haar beurt via een sluis in de Botten te verbinden is met de Waterweg en via de Hartelse sluis en de Oude Maas met Dordrecht contact geeft. De verbinding van de Waterweg met het Haring"liet dwars door Voorne-Putten wordt dan overbodig en de industrie, die rond het Ha ringvliet was gedacht, zal zich op De Beer en West Rozenburg kun nen gaan vestigen. Niet het minst natuurlijk terwille van de zo groot mogelijke zoet waterwinning wordt hier een Del taperspectief weer eens radicaal veranderd. Men kan er in ieder ge val uit leren, hoe onvast de plan nen op grond der Deltawerken in feite nog zijn en dat ook wijzigin- gen in het Deltaplan zelf met be- seerd met een traditionele verbran hoeven te worden uitgesloten. ding van een kruis, waartoe de klan De recente rassenkwesties in de zuidelijke staten van de V S. zijn voor de langzaam ingedommelde Ku-Klux-Klanbewe - ging een aansporing geweest om tot hernieuwde activiteit te ko men. Deze beruchte, half-geheime organisatie, die in de jaren van de Amerikaanse burgeroorlog en daarna tussen 1920 en 1925 tal van wandaden bedreef in naam van de suprematie van het blanke ras, stuurt er op aan uit de jongste incidenten nut te halen en haar terreur t.o.v. de negers in de V.S. verder uit te oefenen. Doch totnogtoe is de herleefde klan slechts een zeer zwakke afspie geling van de machtige organisatie uit de vervlogen tijden. Niettemin blijft de klan nog aantrekkingskracht uitoefenen op die mensen die hun wensen niet langs wettige weg kun nen verwezenlijken en die pogen door middel van geweld hun zin te krij gen. Vooral in tijden van spanning zo als er weer voorkomen na de beslui ten tot rassengelijkstelling bij het on derwijs, vormt de klan een mogelijk gevaar voor de openbare orde en rust in het zuiden, ook al hebben de verantwoordelijke zuidelijke leiders openlijk en ondubbelzinnig de akti- viteit van de klan afgekeurd, of schoon zij het eens zijn met de ras- senopvattingen van de vereniging. De aandacht voor de Ku-Klux- Klan is in de jongste tijd weer ver scherpt toen in Florida een leden- j wervingscampagne werd georgani leden, 250 in aantal, zich op een wei de verzameld hadden. Florida heeft daarmede het voorbeeld gevolgd dat de staat Zuid-Carolina het vorig jaar heeft gegeven met de wederop richting van de klan, welke aanhang vond in Texas en Louisiana. Maar er schijnt nog geen sprake te zijn van een degelijke centrale organisa tie van de herleefde Ku-Klux-Klan, terwijl het aantal bekende leden nog gering is .De justitie van alle zuide lijke staten heeft evenwel aangekon digd met alle middelen tegen de or ganisatie te zullen optreden. Men stelt het aantal leden in Zuid- Carolina voor het ogenblik op ma ximaal 1000, ongeveer 70 in Louisia na en nog geen 500 in Florida. In Texas heeft men na een eerste po ging niets meer van de klan verno men. Daartegenover staat dat de Ku- Klux-Klan, op het toppunt van zijn macht in 1925, beweerde 9 miljoen leden te hebben verspreid over al le staten van de unie. De Ku-Klux-Klan werd opgericht in 1866 in Tenessee, met het doel, na de burgeroorlog, de blanke su prematie te handhaven. Er volgde (Van onze Parijse correspondent) De berichten van persagentschappen, dat er in Frankrijk voor 100.000 frs. nette herenhuizen te koop zouden zijn en dat men voor 1 000.000 al eigenaar kan worden van een fraai kasteel hebben nogal wat stof doen opwaaien. Een Nederlandse vakantie ganger meldde zich dezer dagen al op het ministerie van Land bouw te Parijs, met duizend gulden aan deviezen op zak. Of de heren hem maar even een knap huis wilden verkopen Maar zo gemakkelijk gaat het niet en onze landgenoten, die zich in Frankrijk onroerende goederen willen aanschaffen, moe ten wat meer geld meebrengen. dorp ter beschikking van vluchtelin gen uit oost-Europa. De kolonie heeft de noodzakelijke herstellingen uitge voerd, de landerijen geploegd en in gezaaid en nu heerst er weer leven en welstand in het gehucht. Bij herhaling hebben wij er op ge wezen, dat er in deze streek ook kan sen liggen voor immigranten uit de Benelux. Regelmatig duiken er advertenties in de Franse bladen op, waarin dor pen te koop worden aangeboden. Zo werd enige dagen geleden weer een verlaten dorpje in de Haute-Loire, genaamd .,Le Bouchas" verkocht aan een apotheker, een gepensionneerde van de spoorwegen, en e$n bankbe diende. Samen met hun gezinsleden willen ze de huizen restaureren, de landerijen weer vruchtbaar maken en er nieuwe welstand brengen. Daarnaast zullen er herstellingen en restauraties moeten worden verricht, hetgeen in eigen beheer moet ge beuren wil de operatie nog lonend zijn. Het opnieuw bruikbaar maken van de bouwgrond is eveneens een dure onderneming en tenslotte zal het gebrek aan personeel nog wel een ernstig woord mee spreken. Werke lijk mooie herenhuizen voor 100.000 Fr. frs. zijn er hier niet te koop, zelfs niet mijlen ver van dorpen ver wijderd. Aardige kastelen voor een miljoen hebben we evenmin kunnen ontdek ken. En zodra we er een tegen komen wordt uw Parijse correspon dent onherroepelijk kasteelheer. Niettemin heeft Frankrijk tiental len stervende dorpen. De bewoners zijn naar de steden getrokken of ze hebben hun landbouwbedrijven voort gezet in een vruchtbaarder streek. De trek naar de grote stad zuigt da gelijks 350 plattelanders weg. Hon derd jaar geleden had Marianne 7.600.000 werkers in de landbouw te gen nu nog maar een goede vier mil joen. Zelfs als men rekening houdt met de mechanisatie stemmen deze cijfers tot nadenken. Deze exodus houdt onverminderd aan en de Fran se economen zijn er van overtuigd, dat Parijs genoodzaakt zal zijn een beroep te doen op immigran ten. Totnogtoe is de vestiging van buitenlandse boeren in Frankrijk echter nog aan teveel beperkende bepalingen gebonden, terwijl de in flatie en het sociale en politieke kli maat zeker weinig boerenzoons uit de Benelux kunnen aanlokken. De droevige feiten veranderen hier door niet. In de minder vruchtbare streken, vooral in de Hautes-Alpes, de Dordogne, Puy-des-Domes enz. staan hele gehuchten leeg. De lande rijen liggen verwaarloosd, de kerk valt in de puin en de huizen en boer- I derijen zijn zeker zonder voortdurend onderhoud niet in staat de tijd te weerstaan. Onmiddellijk na de oorlog Veen versleten, Oostenrijkse ba- W ee.n groot deel van zijn leven j gioen gediend zo'n ster- ZVe, 50rp en nu is het een vrij wel- aiende gemeente geworden. een .andere Proef slaagde: de regering stelde een ander, stervend Om zijn achtste infanteriedivisie „een goed figuur" te laten slaan wan neer deze in de herfst naar Duitsland zal worden gestuurd, heeft generaal majoor Thomas Watlington in Colo rado (V.S.) maatregelen getroffen. Hij heeft,twintig van zijn mannen gestraft omdat zij zijn bevel niet hadden op gevolgd hun lichaamsgewicht dras tisch te verminderen. De generaal is van mening dat on geveer 1200 van zijn 25000 mannen veel te dik zijn. Achthonderd van hen hebben reeds door dieet hun omvang tot de door de generaal gewenste pro porties weten terug te brengen. een tijdperk van moorden en geweld daden tegen negers, Joden en katho lieken. Van 1900 tot 1915 liet de klan niet veel van zich horen doch toen trad een fanatiek en handig organi sator op, een zekere William J. Sim mons, die een geslaagde reorganisa tie uitvoerde, en de terreur van de gemaskerde mannen tegen negers, katholieken, Joden en thans ook vak bonden, hervatte. In 1920 kreeg Simmons hulp van een ervaren pu blicist, E.Y. Clarke, die eerst met Simmons, later met Hilram Adams, de klan op een politiek plan voerde. Omstreeks 1925 nam de klan een wa re machtspositie in, die echter ook spoedig het einde betekende. Een moord in Ohio, gepleegd door de leider van de Klan in die staat bracht een groot schandaal van po litieke intimidatie en omkoperij aan het licht, welke de klan snel zijn po pulariteit deed verliezen en scherpe maatregelen van de overheid uitlok te. In 1926 waren er nog ruim 2 miljoen leden. In 1930 niet meer dan 20.000. Een kortstondige herleving vond plaats in 1945, onder leiding van de „keizerlijke tovenaar", zoals de op perhoofden van de klan zich noem den, dr. Samuel Green. De terreur richtte zich toen echter meer op le den, die zich schuldig hadden ge maakt aan dronkenschap, huwelijks ontrouw of andere schendingen van de morele code van de Klan. De herleefde klanafdelingen wer ken nog op onwettige wijze, maar in de schoolstrijd van de zuidelijke staten is de publieke belangstelling tot dusverre meer uitgegaan naar de ..Raad van blanke burgers", ,,de White Citizens Council (WCC), wel ke alle geweld heeft afgezworen en zich wijdt aan de bevordering van economische druk en boycot tot hand having van gescheiden onderwijs. Tot de leiding van de WCC beho ren vooraanstaande burgers van de zuidelijke staten, die een glans van eerbiedwaardigheid aan de organisa tie geven. De WCC telt op het ogen blik ongeveer 500.000 leden. In de jongste tijd echter is het opgeval len, dat de belangstelling van het publiek voor de vergaderingen van de WCC sterk vermindert. Dit ver ontrust degenen, die hoopten dat de WCC een veiligheidsklep zou vormen voor de emoties van anti-negerge- zinde groepen in het zuiden. Het ge- i vaar bestaat dat de ontevredenen en (le fanatiekelingen zich nu tot de Ku- Klux-Klan wenden. KROONJUWELEN De Egyptische minister van finan ciën heeft besloten, dat volgend jaar februari of maart juwelen van de vroegere Egyptische koninklijke fa milie verkocht zullen worden. Dit zal dan de derde openbare verkoping van deze aard zijn. De juwelen omvatten diademen van Egyptische koninginnen en prin sessen. Een van de mooiste stukken van de verzameling is de diadeem van prinses Sjivekkiar, waarop rond om een briljant van i6 karaat 3.000 briljantjes zijn aangebracht. De verkoping wordt gehouden in het paleis van de vroegere kroon prins Mohamed Ali Tewfik te Mag- nal El. een wijk in het zuiden van Cairo. In 1954 zijn reeds juwelen uit het bezit van ex-koning Faroek ver kocht. Naam Voor het gerechtshof van Caer philly werd de verdachte Trevor Llewellyn tot 100 gulden veroordeeld, aangezien hij op een avond vrese lijk zat door de stad had gelopen. De agent, die hem indertijd op een proces verbaal had getrakteerd, ver klaarde als getuige, dat hij Trevor een kans had willen geven. Hij had hem gevraagd de naam „Frank Sos- kice" uit te spreken. Dat had Tre vor niet klaar gespeeld. „Geen won der" verdedigde de man zich. „Ik ken geen Russisch". Hij werd pas schaakmat gezet toen de agent ver telde. dat hij in dat stadium ook zijn eigen naam niet meer kon uitspre ken. Grappige redding De 38-jarige James Chatwin uit New Quay ging zondag de zee in om te gaan zwemmen en liet zijn vrouw slapend achter in een strandstoel. Een strandwachter meende kort daar op ver van het strand een zwemmer in moeilijkheden te zien en telefo neerde de luchtmachtbasiste St. Mawgan om een reddingshelikopter te sturen. De helikopter kwam, schepte Chatwin uit het water en bracht hem naar de ziekenboeg te St. Mawgan. ,,U ziet er helemaal niet uit als een man die bijna verdronker is", zei een verbaasde arts. „Ben ik ook niet", antwoordde Chatwin. „Ik liet me heerlijk op fnijn rug drijven, toen de helikopter me uit het water plukte, maar ik moet wel zeggen, dat die jongens hun vak verstaan en ik kan het weten, want ik had zelf al een medaille van de maatschappij tot redding van drenkelingen toen ik elf was De verlegen vliegers brachten Chatwin ijlings naar het strand terug waar ziin vrouw nog vredig lag te slapen. Chatwin waad de de zee in en ging weer zwem men. Raadsel opgelost Gebruikers van de New-Yorkse ondergrondse hebben zich lange tijd het hoofd gepijnigd, wie toch de af fiches bekostigt met de Tien Gebo den, die op de stations en in de trei nen van de ondergrondse naast een affiche over jeugdmisdadigheid prij ken. De affiches waren ondertekend met „Deze ruimte is betaald door een vriendin". Een journalist heeft het raadsel opgelost: de „onbekende vriendin" is mei. Adelaide O'Mara, een steno- grafe, die al 32 jaar regelmatig van de ondergrondse gebruik maakt. „Ik heb er altijd van gedroomd nog eens een affiche met de Tien Gebo den te kunnen laten aanplakken", zei ze. „Na lang sparen het kostte me vierhonderd dollar is het ge lukt. Ik hoop, dat de affiche de men sen ten goede beinvloedt". Kalmpjes aan De man van mevrouw Daniel Ellis uit Baytown in de Amerik. staat Texas, moest nog wat kalm pjes aan doen, want hij was zo juist van een hartaanval hersteld. Om haar man te plezieren nam zij hem mee voor een autoritje en ging zelf achter het stuur zitten om hem elke lichamelijke inspan ning te besparen. Na een tijdje rijden verloor me vrouw de macht over haar stuur, schoof een dijk af, botste tegen een vrachtauto en kwam beneden aan de dijk tegen een betonmolen tot stilstand. Haar man ligt nu weer in het ziekenhuis om van de schrik en van enkele schrammen te genezen. Paradijsvogel In Zweden heeft een koningspara dijsvogel, afkomstig uit Nederlands Nieuw-Guinea, in gevangenschap eieren gelegd en uitgebroed. Dit is, voor zover men weet, nog nooit eer der voorgekomen. De beide eieren die de vogel gelegd heeft, zijn uitge komen en de jonge vogels maken het goed Het vogelgezin woont in een speciaal ingericht vertrek, met tropische temperaturen, vochtigheid en plantengroei, in het huis van de Zweedse onderzoeker dr. Sten Berg man te Roenninge bij Stockholm. We leven te royaal voor mijn salaris. Wat dan nog, als we werke lijk van zo'n inkomen rond hadden moeten komen, waren we altijd arm gebleven. De - staatssecretaris voor Openbare werken, transport en toerisme houdt zich momenteel ernstig met het pro bleem der stervende dorpen bezig. Het bezit een lijst, waarop 156 namen staan van dorpen en gehuchten die geheel of grotendeels zijn verlaten. Nauwkeurig worden de mogelijkhe den onderzocht. De bedoeling is om zo spoedig mogelijk gegadigden te vinden, die er hun leven of hun va kanties willen doorbrengen. Op deze wijze hoopt men het platteland weer enigszins te bevolken. Theoretisch liggen er hier natuur lijk prachtige kansen voor de boeren zoons zonder land en voor de toeris- tenbedrijven, die in Frankrijk vakan tieoorden willen inrichten. In het al gemeen zal men echter terecht ko men in min of meer geisoleerd gele gen gebieden, waar niet zelden elek triciteit en waterleiding ontbreken. Met de aanbieding van een gouden i stiertje heeft Texas zijn waardering jegens de verdiensten op het gebied van de veefokkerij door de Friese fokkers vertolkt. Deze aanbieding ge schiedde in het provinciehuis te Leeu warden door mevrouw Gloria King, wier familie een groot veeteeltbedrijf exploiteert. De commissaris der Koningin in de provincie Friesland aanvaardde het fraaie kostbare geschenk dat een plaats zal vinden in de kantoren van het stamboek met grote dankbaarheid. Aan mevrouw King en haar reisge note. mevrouw Helen Woodward, werd een lap handgemaakte weefstof aan geboden (Advertentie) geen vrienden! Mejwff. In* Schollcnharg, W. van Outhoornitraat, Dan Haag, ichrijft: ..Ik had zo'n last van tran>piratia dat da man.an op kantoor gowoon niat maar naar ma to* kwaman. Op laaftjae blaat ik vaak allaan. Arrid crima bracht da oploaclng. Ean moord* middelI Transpiratie wag, gaur wag, ga*n plak ken maar in de jurkpn, altijd zeker van mazalt.**. Een beetje Arrid in de okselholten - een voudig en vlug. Meteen stopt de trans piratie, geen spoortje geur meer te be kennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waardoor de crème direct bü het aan brengen tot diep in de onderhuid door dringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor, Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialismen hebben vast gesteld dat het anderhalf maal langer, zekerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. Een 25-jarige Duitse acrobaat heeft te St. Nazaire een staaltje koelbloedig heid ten beste gegeven, waarvoor een talrijk publiek hem met gejuich en ap plaus heeft beloond. Op een 40 meter boven de grond gespannen kabel sloeg zijn motor af, maar terwijl vrouwen gilden en de muziek ophield, ving de acrobaat handig een gereedschapstas die een assistent hem toegooide, ver wisselde zijn bougie en vervolgde zijn smalle weg Een 42-jarige Amerikaanse soldaat, die al ruim zeven jaar niet bij zijn legeronderdeel was teruggekeerd, heeft zich de vo rige week weer present gemeld. De man vertelde zijn superieu- t ren, dat hij in 1948 door de Rus- J sen was aangehouden, toen hij t over een Donaubrug liepen J daarna in Oostenrijkse, Hon- gaarse en Oostduitse gevange- nissen gedetineerd was geweest. Enige weken geleden hebben zich te Krommenie gevallen van vleesver giftiging voorgedaan, waarvan een met dodelijke afloop. Na een langdurig onderzoek heeft men thans de oorzaak hiervan gevon den. Gebleken is dat een te Gronin gen gevestigd meelbedrijf aan een Zaanse grossier per spoor een lading meel had gezonden. Tijdens het los sen der balen meel is een baal barium carbonaat, een voor menselijk gebruik dodelijk produkt, dat gebruikt wordt in de Keramische industrie, per abuis verwisseld en als een baal meel bij de grosier terecht gekomen. Een be diende van deze grossier vulde uit de goede zakken meel, kleinere zakjes, die bestemd waren voor slagers en andere afnemers. Onwetend van het geen er in zat, heeft hij. daar de baal leeg was, een der zakjes aangevuld met barium carbonaat, denkende dat deze baal eveneens meel bevatte. Een kleine hoeveelheid hiervan belandde tenslotte bij slager A. in Krommenie, uit wiens zaak de vleeswaren waren betrokken. De grossier had de baal barium car bonaat teruggezonden, doch inmid dels was een gedeelte reeds in de consumptieartikelen verwerkt. DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 V.d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleu ters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang en pi ano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Viool en piano. 14.30 Lichte muz. 15.20 V.d. zie ken. 16.00 Varianten. 17.00 V.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de Wereld: Dr. J. M. L. Peters: „Opvoeding tot de film". 18.00 Nws. 18.15 Sportproble. men. 18.25 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief ut Londen. 19.00 Lichte muz. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philh. ork. en solist. (In de pauze: +21.15-21.25 De Ambtenaar in het belang van de Ge meenschap, caus.). 22.00 Gram. 22.15 Ritm. muz. 22.40 Radiojourn. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen en act. of gram. 23.25-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V.d. huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb.meded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V.d. vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amus. muz. 21.00 Tijd om te leven, caus. 21.15 Piano recital. 21.50 Vocaal ens. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Philh. ork. en solist. 15.00 Solistenconc. 15.45 Gram. 16.15 Barok-ens. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V.d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. 20.00 Parsifal, opera. 22.00 Nws. 22.15 Gram, 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.20, 14.00 en 14.30 Gram. 15.00 Kamermuz. 15.50 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.00 V.d. sold. 18.30 en 19.05 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoor spel. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Huishoudelijke problemen. 20.45 Filmijnws. 21.00 Op bezoek bij Toon Hermans. 21.30 The Mason-Dixon Line, film. 12) In het witte jasje zaten er i ook geen. Ik ging terug naar de deuropening en wachtte, terwijl ik over de bril heen het zaaltje ond- eek, omdat alles een vage vlek werd *°dra lk door de bril tuurde. Ik zag g en sleutels op de lessenaar van hL?2pa-s,S0ü uggen. maar even later ooi de ik door de gang voetstappen r de g'azen ruit in de deur zag ik een verpleger met 1 zleke aankomen. Ze waren maar derd''aar meter van de deur verwij- Ik stapte mijn kamer uit en liep I ?nel zonder naar de oppasser te kij- ïeni weet niet of hij naar me ?t Taar in e'k geval had hij hoog- oot1 terkant van mijn hoofd en het witte jasje kunnen zien. Ik oereikte de deur, terwijl de verple ger nog bezig was de sleutel in het te steken; het volgende moment eed ik beleefd een pas terug om tl-0? me^ de z*eke te laten passeren. Jk knikte tegen hem terwijl hij de oeur voor me openhield. Even la ter was de deur weer op slot. De gang was verlaten, maar aaa het eind ervan zag ik de lift waarmee de verpleger naar boven was geko men. Het was een lift, die door de gebruikers zelf bediend moest wor den. Ik sloot de deur en drukte op de knop. Snel en geruisloos daalde de lift naar de begane grond - te snel naar mijn zin. want nu had ik geen tijd om de volgende stap te be ramen. Goed beschouwd, evenwel viel er niets te beramen, want ik wist op geen stukken na. hoe het gebouw was ingedeeld. Het beste wat ik kon doen, was zo snel mogelijk doorlo pen en maar hopen, dat ik ergens een uitgang zou vinden. HOOFDSTUK IX De lift stopte en de deur gleed opzij. De gang, die voor me lag bood keus tussen twee richtingen. Links was een complex cellen, dus die kant moest ik niet op. Ik sloeg rechts af. Even voorbij de deur bevond zich een ijzeren deur; het scheen een nooduitgang te zijn, want hij stond open. Ik ging erdoor en liep een gang m. Aan weerszijden waren kantoor var trekken. merendeels met d« deu ren gesloten. Aan het einde van de gang stond een deur open en ik hoor de stemmen. Ik ging de kamer in; er zat een politie-agent aan een bu reau en drie andere agenten zaten op stoelen langs de muur. Een van hen was de portier. Hij had een grote sleutel aan een ketting, die hij onder het praten spelenderwijs heen en weer liet schommelen. Aan de andere kant van de deur was een gangetje dat naar de straat voerde. De man aan het bureau keek op. Wat is er dokter? Ik moet even opbellen, zei ik. Boven is er geen enkel toestel vrij - allemaal kerels, die ruzie met hun vrouw staan te maken. 9a, uw, gang, zei hij, terwijl hij het telefoontoestel naar me toe schoof Voor een stadslijn eerst vijf draaien. oi een vijf' nam de hoorn en sloeg een nummer aan, terwijl ik egen mi-'n oor hield, mens,kon horen of ik antwoord kreeg of niet. Het toeval Wpo p! k mmand aan de lijn kreeg - een hoge, vrouwelijke stem met een zwaar Italiaans accent, die voortdurend herhaalde: Ik kan u niet verstaan". T.,Hall° ü+te, zei ik, 't spijt me dat ik je zo lang moest laten wach ten, maar ik kon niet eerder een telefoon te pakken krijgen. Nee, ik kan met eten niet thuis zijn. Ik moet tot laat in de middag blijven. Het spijt me vreselijk. Ja, ik heb geld bij me. De agenten grinnikten een parig, glimmend van leedvermaak. Nee, nee, zeg, kom nu niet hierheen. Blijf daar maar liever dan breng ik het je wel even. Ja dadelijk. Bin nen vijf minuten. De Italiaanse stem verzocht mij nog steeds dringend om duidelijker te spreken. Ik legde de hoorn met een klap op de haak. D'r schijnen meer mensen her rie met hun vrouw te hebben, grapte een van de agenten. Ik lachte als een boer die kiespijn heeft. Onder mannen is ruzie met jfe vrouw altijd een gerede aanleiding voor medele ven. Ja. ze staat al twintig minuten in een telefooncel te wachten tot ik haar terug zou bellen.... Kan ik hier uit? Ik ging naar de deur. Als ik 'm tenminste openmaak, zei de agent met de sleutel. Hij stak de geweldige sleutel in het slot en draaide hem om. 'k Zou de benen maar nemen ais uw vrouw uit die te lefooncel stapt, grijnsde hij. Reken maar dat ik de benen neem, antwoordde ik. Ik stapte naar buiten en liep op een sukkeldrafje het gangetje tussen de twee vleugels van het gebouw door. Op het trottoir van de straat aangekomen, sloeg ik rechtsaf en zette er nog meer de sokken in. Ik liep vrij in San Fran cisco rond, terwijl de zon aan de hemel stond. Mijn foto stond in alle kranten en over een paar minuten zou de dokter, wiens jas ik dr bij zijn positieven komen en hulp roe pen. Bij de eerste viersprong sloeg ik Kearny Street in en stak over naar Portsmouth Square. Dwars door het park heen liep ik in de richting van Grant Avenue en Chinatown. Ik was nauwelijks het plein over gestoken of de sirenes begonnen te loeien, ten teken, dat er een gevange ne was uitgebroken. Het geluid was slechts een paar straten achter mij en in zijn dalen en rijzen drukte het heftige verontwaardiging uit over zo'n ongehoorde brutaliteit. Luttele seconden later klonken ook de zwak kere sirenes der politiewagens. Ik rende niet. Door hard te lopen zou ik als het ware het op de been zijnde politiepersoneel uitnodigen mij te achtervolgen. Ik wandelde in een gestadige pas voort, onderwijl scherp uitziende of er soms ergens 'n trap was, die naar een dak of een ver dieping leidde. De eerste, die ik zag, ging ik op. Het was een lange, met een loper belegde trap. Aan het einde ervan bereikte ik een deur, die met een hangslot was afgesloten. Een bordje kondigde aan, dat dit de toe gang tot de Peking Club was. Ik legde mijn oor tegen de houten wand en luisterde. Ik kon het suizen van de stoom in de verwarmingsbuizen horen, maar geen enkel geluid wees erop, dat er mensen aan de andere zijde van de muur waren. Boven de deur bevond zich een luik met een glazen raam erin. Ik pakte de richel er vlak onder en trok mij zover op, dat ik juist naar binnen kon kijken. Het was een gewone nachtclub, die zich alleen van andere clubs onder scheidde, doordat deze op z'n Chi nees was ingericht. Er was een bar, een kleine dansvloer, een verhoogd platform, dat plaats bood aan vier of vijf muzikanten en een stuk of wat tafeltjes. Alles zag er netjes en ordelijk .uit, klaar voor de klanten. Ik spreidde mijn benen uiteen zette ze schrap tegen de zijlijsten van de deur. Daarna probeerde ik met mijn ene hand het luik. Het gaf een eind je mee, zodat ik mijn arm naar bin nen kon wurmen en de handle aan de binnenkant te pakken kreeg. Nog een centimeternu had ik het luik helemaal open. Het was een nauwe doorgang, maar ik wist erdoor te ko men en belandde aan de andere zijde op de grond met niet meer schade dan een paar lichte schrammen. Ik maak te het luik weer dicht. Links van de bar was een deur, die wel eens naar de keuken kon voeren. Hij was gegrendeld maar de grendel bevond zich aan mijn kant, zodat ik niets anders te doen had dan hem weg te schuiven. Ik opende de deur langzaam en voorzichting. want er bestond altijd kans. dat de kok of een van zijn knechtjes al op zijn post was. Het was inderdaad de keuken en zij was verlaten. Ik ging naar binnen. Alles was gereed voor de komende avond. Ik inspecteerde de pannen, het rek, de ijskast en de achterdeur. Door een raam in die deur viel licht naar binnen, hetgeen betekende, dat er een trap uit het gangetje langs het huis omhoogvoerde, die hier uit kwam. Op een briefje bij het fornuis stonden de tijden, waarop het keuken- personeel aanwezig moest zijn. De chef-kok kwam om twaalf uur 's mid dags. Een blik op de klok aan de wand overtuigde mij ervan, dat ik nog een uur de tijd had eer hij arri veerde. Ik ging naar de achterdeur om eens naar buiten te kijken. Ik was niet van plan hier nu al weg te gaan, maar ik wilde mij oriënteren voor het geval ik soms eens hals over kop zou moeten vertrekken. Ik keek dus door het raam naar buiten recht in de ogen van een politie agent die op het houten platform aan de andere kant van de deur stond. Blijkbaar had hij tijdens zij ngewone rondgang juist de bovenste trede van de trap bereikt. Zijn ogen werden als stuiters en hij deinsde achteruit met een instinctieve kreet van schrikt. Toen greep hij de knop van de deur De deur was op slot, maar de manier waarop hij erop rammelde, bracht me de heilige overtuiging bij dat deze versperring niet lang weerstand zou bieden. Ik keerde me om en holde weg. Met een lage duik voorwaarts bereikte ik de ingang naar het zaal tje juist toen er een kogel krakend door de ruit vloog. De agent wist niet beter of ik was een ontsnapte moordenaar, die iemand van het ge vangenispersoneel buiten westen had geslagen en waarschijnlijk had hij orders gekregen om te schieten als de boef zich niet vrijwillig overgaf. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5