FRANS OFFICIER MAAKTE ELEKTRICITEIT MEETBAAR Charles Coulomb stierf 150 jaar geleden PLANNEN VOOR GEMEEN SCHAPPELIJKE CLUBPOOL Jans Koster verbetert zwera- wereldrecord 1500 meter AFDELING ZEELAND KNVB Zijn naam is vereeuwigd de fysica in SCHAPENDAG IN EDE Napoleon redde hem van vereenzaming Ramp Marcinelle Redders vandaag op 1035 meter? In Scheveningen Franse toerist verdronken Westduitse vliegtuigindustrie hervat produktie PRIJZEN VAN DE ANJERACTIE BEKEND De voetbalpool weer in opspraak Overstromingen in Oostenrijk Zweed spioneerde voor Sovjet-Unie „Voorlopigen" trainden in Boxtel Ze zijn niet mis in Doetinchem WAGTMANS BESCHULDIGD VAN HET PLEGEN VAN CONTRACTBREUK VOETBALFUNCTIONARIS GEEERD Axel zegevierde in RIA-toernooi Revanehetoernooi Vlissingen in EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 (Advertentie) Neen, wie de martiaal marcherende jonge knaap in het zuid-Franse stadje Angoulème langs de forten en vestingwerken zag, geloofde er niet in, dat de ouders Coulomb ooit zou den bereiken, wat zij met hun pientere zoon voor hadden. Hij, Charles Coulomb, zou wis- en natuurkundige moeten worden: de trots van zijn landstreek, het ideaal van zijn welgesteld ouder paar. Neen, voor Charles sprak slechts de krijgskunst verstaan bare taal en niets liever wilde hij dan na de lagere schooloplei ding de schoolfrak in de hoek werpen en zich tooien in het blauw rode keper van de Franse garde-officier. Charles droomde van een militaire carrière. tair zijnde beperkte hij zich tot tech nische rapporten, die echter vaak zo gedegen en scherp waren, dat hij er zich de woede van vele hoge he ren mee op de hals haalde. Het kwam zelfs zover, dat hij na veler lei intrigues tot een korte vrijheids straf werd veroordeeld. i een zijden draad, waaraan een hori zontaal staafje was bevestigd dat aan één kant een bol droeg. Coulomb gaf deze bol een elektrische lading en bracht vervolgens een andere gela den bol In de nabjjheid. De twee bol len stootten elkaar af en de grootte van die kracht kon hij meten door de uitwijking van de draad. Daarmede kon de vorser het be wijs leveren van zijn reeds voltooide theorie, dat twee elektrisch geladen voorwerpen elkaar aantrekken of af stoten met een kracht, die evenredig is met de ladingen en omgekeerd evenredig met het kwadraat van hun onderlinge afstand. Deze grondwet van de elektrodynamica zou zijn naam tot in 1956 blijven dragen. Edoch, de fantaserende knaap had buiten de krachtige wil van zijn be middelde papa gerekend. Jawel, de heer Coulomb had bezittingen genoeg om zijn zoon ook in een lagere sol- datenfunctie een welgesteld leven te doen leiden, maar hij liet zich de plannen om hem een geestelijke na- latenis te verschaffen, niet door een grienende knaap uit het hoofd pra ten. Zo kon het gebeuren, dat de jonge man in plaats van in de kazerne in de schoolbanken van de Parijse uni versiteit belandde. Wilde Charles dan met alle geweld soldaat worden; nu goed, maar dan zou hij excelleren en zou een technische scholing hem ook in staat stellen een hoge rang bij de genietroepen te vervullen. Het is waarschijnlijk om dat riante toekomstbeeld, dat Charles Coulomb zich met grote ijver wierp op zijn nieuwe studie in de wiskundige- en natuurwetenschappen. Het boeide hem, maar toch met zozeer, dat hij alle gedachten aan 't legertenue ver wierp en het laboratorium verkoos boven de kazerne. Eenmaal afgestu deerd meldde Charles zich voor de genie, waar hij zich al snel wist te bekwamen tot een uiterst kundig en vertrouwen-wekkend officier. Zijn ouders hadden hun zin, zoon lief evenzeer, al kon hij niet bevroe den, dat niet zozeer vanwege mili taire heldendaden, maar om weten schappelijke verdiensten, zijn jas van velours ooit nog zou rinkelen van onderscheidingen. Zo ver was Char les, die in 1767 als 31- jarige de lei ding kreeg over de aanleg van forti ficaties op het eiland Martinique, toen nog niet. Bijlange niet. Ramp inspireerde Toch was het op dat voor Frank rijk strategisch zo belangrijke eiland, dat hij voor het eerst toegaf aan zijn drang tot mathematische navorsin gen. Het eiland namelijk was be rucht om zijn aardbevingen en cy clonen, grondverschuivingen en wer velstromen. De vulkanische bodem en de woedende elementen waren tegenspelers bij Coulombs militaire arbeid. Hij had met deze vijanden bij de aanleg van vestingwerken gron dig rekening te houden. De grond- druktheorie, die hij veel later ont wierp is hie: dan ook waarschijnlijk geboren. Die waarschijnlijkheid dringt zich temeer op, omdat in de officier Coulomb de natuurkundige naar bo ven kwam. Hoe langer hoe meer ver vreemdde de eens zo trotse soldaat zich van het militaire leven en nie mand was verwonderd, toen hij in 1776 voet aan vaste wal zette om de strijd met de natuurkundige elemen ten aan te binden. Charles ging ex perimenteren en theoretiseren; müi- Torsiebalans De maat was vol, vond Coulomb, Hij liet een jaloerse, gistende ge meenschap van hooggeplaatste mili tairen en staatsdienaren achter zich, vestigde zich in een rustige omgeving in de nabijheid van Blois en verdiep te zich in zijn studie: de elektrici teit. Coulomb had een zwak voor dit geheimzinnig verschijnsel. Het ir riteerde hem, dat er nog slechts zo weinig van doorvorst was en dat de vele geleerden, die er zich in de loop der jaren mee bezig hielden hun bevindingen niet aan die van colle ga's toetsten en zo gezamenlijk tracht ten tot een bevredigende theorie te komen. Coulombs eerste werk was dan ook de brokstukken kennis van elektrici teit en magnetisme uit de voor hem liggende eeuwen en jaren te verga ren en te bundelen tot wat men nu noemt: de wetenschap der elektrici teit. Oorspronkelijker was echter zijn vinding van de torsiebalans: het eer ste instrument, dat natuurkundigen in staat stelde de hoeveelheid elek triciteit te meten. Het bestond uit In de speciale commissie, die een onderzoek zal instellen naar de mijn ramp in Marcinelle, zullen ook ver tegenwoordigers uit de vakbeweging ran het Internationale Arbeidsbureau en van de Italiaanse mijnwerkers zit ting hebben, zo is gisteren in Charle roi meegedeeld. Er wordt ook een commissie inge steld ter herziening van het mijnreg lement. Ook hierin zijn de vakver enigingen vertegenwoordigd Over de werkzaamheden in de on geluksmijn werd meegedeeld, dat de redders, als alles goed gaat, vandaag nog verdieping 1035 kunnen bereiken Ter leniging van de nood, ontstaan door de mijnramp te Marcinelle, is op de girorekeningen van het Neder landse Rode Kruis, van de Belgische ambassade in 's-Gravenhage en van het comité Benelux te Amsterdam, in totaal 122.798.60 ontvangen. Bij het baden in Scheveningen is gisteren de 54-jarige apotheker L. A. Chavet uit Lyon verdronken. De man was met echtgenote en kind aan het strand ter hoogte van de vuurtoren. Omstreeks kwart voor twaalf werd een agent van politie gewaarschuwd dat er een man in zee dreef, ongeveer dertig meter uit de kustlijn. De agent heeft zich daarop te water begeven en de heer C. op het droge gebracht. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar tevergeefs. Erkenning Erkenning kreeg de 23 augustus 1806 te Parijs gestorven geleerde, lid van de Académie tijdens het Inter nationaal Congres voor Elektrotech- UBA piaiptfuSuejaq aa >881 u! Tptd zijn werk werd toen beloond door zijn naam te hechten aan de prak tische eenheid van de hoeveelheid elektriciteit, die sindsdien coulomb werd genoemd. Na een onderbreking van ruim 11 jaar zal de Westduitse vliegtuigindus trie weer gaan produceren. De orga nisatie der industrie maakte bekend dat onder de grote ondernemingen een krediet van 35 miljoen mark wordt verdeeld om de industrie te helpen weer op gang te komen. Er zijn op drachten ontvangen voor de vervaar diging onder licentie van in totaal 671 toestellen van buitenlands ontwerp. Een groot aantal radioluisteraars, heeft gisterenavond geluisterd naar een gezamenlijk programma van de omroepverenigingen, dat over de zen der Hilversum I werd uitgezonden en de uitslag bracht van de nationale Anjer actie. Het Prins Bernhardfonds krijgt de beschikking over ruim een miljoen gulden. Tijdens de uitzending werden de nummers van enige grote prijzen, waaronder een auto van f 8000,en een studiebeurs van f 8500,mee gedeeld, waarna een notaris in de studie de vijf nummers trok waarop de woonhuizen als prijs waren ge steld. Deze nummers zijn A 166956. B 195778. B 489532, B 497135. en C 118554. Het huis voor de verkopers van de loten viel op nummer 8218. De Oostenrijkse provincies Tirol en Salzburg zijn dinsdag door overstro mingen geteisterd, die het leven van eén man hebben gekost. Hij trachtte drijfhout uit een wilde stroom water te vissen maar werd door het water meegesleurd en verdronk. Delen van de Brennerpas naar Italië zijn door hopen slijk versperd, die de nachte lijke stortregens hadden aangevoerd. Laat in de middag slaagde men er dinsdag in de weg weer voor 't ver keer vrij te maken, maar in oostelijk Tirol zijn nog verscheidene wegen versperd. Het dorp Zeil staat onge veer een meter onder water. De 47-jarige Stockholmse instru mentmaker Anatole Ericsson is gear resteerd op beschuldiging van spio nage voor de Sovjet-Unie. De open bare aanklager Werner Ryhninger heeft verklaard, dat Ericsson te Stock holm terecht zal staan wegens „ern stige spionage". Volgens Ruhninger heeft Ericsson schuld bekend en ook toegegeven het doen en laten van vluchtelingen na gegaan te hebben. Ericsson zou ook toegegeven hebben, de Sovjet-Unie fo to radarinstallaties in handen te hebben gespeeld. Op initiatief van Xerxes (Rot terdam) hebben onlangs enige clubs uit de eerste divisie be sloten, samen te werken voor de organisatie van een gemeen schappelijke voetbalpool, die in het aanstaande seizoen zou gaan functioneren. Intussen Is men in de kring van de betrokken clubs - Vitesse, Rig- tersblcek, Excelsior, H.V.C., D.F.C., K.F.C., de Volewtickers, Stormvogels Volendam, Fortuna (Vlaardingen) en Xerxes - niet blind geweest voor het gevaar van overtreding van de lote- rijwet, dat een dergelijke opzet mee brengt. Het bericht dat de Rotter damse polltic afwijzend staat tegen over de onderneming, heeft de geest drift b(j sommigen intussen sterk doen verflauwen. Zo staat het bestuur van Vitesse thans zeer huiverig tegenover de plannen. Wel heeft men naar de reer C. Lammers, voorzitter van de Arnhemse club ons mededeelde, des tijds bij de voorbesprekingen zijn fiat aan de voorstellen gegeven, maar men was toen reeds bedacht op een mogelijk ingrijpen van de justitie. ,,Het vorig seizoen," zo zeide hij, „hebben wij een eigen voetbalpool gehad en mocht de nieuwe pool, op gezet volgens de plannen van de heer P.J. Leensma van Xerxes, in strijd zijn met de loterijwet, dan trekken wij onze handen onmiddellijk terug en roepen weer een eigen pool in het leven". Beperkte mogelijkheden Van juridische zijde werd er nog eens op gewezen, dat het binnen de De geselecteerde spelers van de a- training, de kandidaten dus voor het Nederlands Elftal zijn dinsdagavond voor het eerst In het nieuwe seizoen bjj elkaar gekomen op het sportpark .Molenwijk" in Boxtel. De belangstelling van de bevolking was hier zeer groot. Vooral de jon gens lieten zich niet de kans ontgaan, de spelers bezig te zien. Zij behoef den er trouwens geen entree voor te betalen. De Oostenrijker Wudi Müller, die tijdelijk belast ls met de centrale trai ning heeft de spelers flink on der handen genomen. Onafgebroken heeft de Willem Il-coach de uitverko renen van half zeven tot half negen aan het werk gehouden. Müller vond, dat de spelers hard moesten werken om de conditie weer op peil te bren gen. Daarom heeft hij hen flink laten sjouwen. Kees Kuys, die ziek is, ont brak o.a. Na afloop van de training, die met groot enthousiasme werd gevolgd, ls een bespreking gehouden over de stand van zaken. grenzen van de loterijwet mogelijk is een voetbalpool in het leven te roe pen. mits men dit doet in beperkte kring, d.w.z. onder de aangesloten leden van de club; onder leden dan te verstaan, zij die hun lidmaatschap overtuigend kunnen aantonen. Wanneer men de pool echter laat werken in groter verband, dan moet ten sterkste betwijfeld worden, of men binnen de be palingen van de loterijwet kan blijven. Men begeeft inch dan namelijk op zeer glad ijs en een dergelijke onderneming zal zeer zeker zeer weinig kans van sla gen hebben. Het poolbestuur van Rigtersbleek verklaarde desgevraagd, dat het door zal gaan met zijn voorbereidingen. Van de zijde van de Enscheedse po litie werd verklaard, dat men nog geen maatregelen zal nemen, doch zal afwachten wat Rotterdam gaat doen. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er op gewezen, dat de beraam de voetbalpool van de groep-Xerxes niets heeft uit te staan met de „Stichting Nederlandse Voetbalpool" die in de tweede helft van juli j.l. te Amsterdam is opgericht. Deze stichting is een coördinerend orgaan van de voetbalpools van een aantal verenigingen die zelfstandig zullen blijven werken en niet de exploita tie van een gemeenschappelijke pool beogen. (Van onze correspondent) Doetinchem. Er schynt in de administratie van Wout Wagtmans een fout te ztfn geslopen- Hij had namelijk voor de afgelopen zondag twee contracten lopen- In Nijmegen zou hij zich laten zien als stayer in een internationale wedstrijd, maar op dezelfde dag verwachtte men hem in Doetinchem, waar hij met de overige Nederlandse leden van de Tour de France-ploeg een wie lerronde, die gehouden werd in het kader van een feestweek, zou meeryaen. De feestweek had men „Plezierig pleisteren" gedoopt. Achteraf was alle» niet zo plezierig. De Tour-ploeg vermocht het publiek niet te verrukken me bijzondere prestaties, terwijl Woutje, die toch tot de opmerkelykste figure van de ploeg gerekend mag worden, zich helemaal niet liet zien- Het gevo g hiervan is. dat de stichting, die de feestweek in Doetinchem organiseerde, by de K.N.W-U. een protest tegen Wout Wagtmans zal indienen- De stichting is hiertoe door de K-N.W.U. zelf aangezet. KNWU adviseert tot indiening van een gespierd protest Op 29 april werd er tussen de vol ledige Nederlandse ploeg, die aan de Tour de France deelnam en de stich ting „Doetinchem Streekcentrum" een contract voor 19 augustus gesloten- Namens de renners was dit contract ondertekend door de manager P. van Leeuwen uit Amsterdam- De stichting zou een bepaalde som betalen, als de volledige ploeg zou komen, doch om te vermijden dat de renners gedu peerd zouden worden, als één van de tien zich zou terugtrekken, werd er ook nog een contract met elke renner afzonderlijk gesloten. Ook Wagtmans zette op 29 juli zijn handtekening onder dit contract. Daar mee kwam het eerder opgestelde con tract (dat van 29 april) te vervallen. Op 3 augustus - dus bijna een week later - tekende Wagtmans persoonlijk een contract met de organisatoren van de wedstrijd te Nijmegen. Buiten dat, was het voorlopige contract op 10 mei al naar de K.N.W-U- gezonden. Het bedrag dat bepaald was en door de stichting Doetinchem Streekcen trum zou worden uitgekeerd, was even groot als de bedragen die in de tien afzonderlijke contracten voorkwamen- Hoewel Wagtmans nog de dag vóór men hem in Doetinchem verwachtte, telefonisch bevestigd had dat hij zou komen, liet hij zonder taal of teken verstek gaan, toen zondagmiddag het startsein werd gegeven. Er was al enige uren het bekende „hy komt wel - by?komt niet" geweest. De stichting belde de K.N.W.U- op en kreeg tot bescheid, dat Wagtmans inderdaad in Doetinchem had moeten rijden- Het contract met Nijmegen, al dus de K.N.W-U., was van oudere da tum en van een geldig excuus b.v ziekte) was in dit geval natuurlijk geen sprake. Maatregelen De stichting „Doetinchem Streekcen trum" heeft maandag de konsekwen- ties van het gebeurde besproken en besloten maatregelen te- nemen. Men begon met de renner op te bellen. Tot ieders verbazing ontkende deze, dat hij een contract met Doetinchem had lopen! Nog twijfelend, heeft men het contract er weer bij gehaald en de handtakening van* Wagtmans op echt heid getoetst- De stichting heeft toen contact ge zocht met de K.N-W.U., die adviseer de tot indiening van een protest bij dezelfde K-N.W.U. Via dit lichaam zullen dan ook maatregelen tegen Wagtmans worden genomen en daar onder zal een startverbod vallen. Bovendien eist de Doetinchemse stichting een schadevergoeding, die naar men veronderstelt, tien mille zal bedragen- Men zegt te Doetinchem, dat door de gebeurtenissen de naam van de stichting in discrediet is ge bracht. Zij zou niet in staat zijn een behoorlijke feestweek te organiseren enz. enz- Bovendien was de aantrek kelijkheid van de wielerronde minder, toen bleek dat Wagtmans niet zou komen. Wagtmans zal vandaag een aange tekende brief van de stichting ont vangen, waarin hij wegens het in ge breke blijven om zijn contract na te komen, aansprakelijk wordt gesteld Lenie de Nijs onttroond Jans Koster van 't Gooi uit Bussum heeft in de Kromme Rijn te Utrecht tijdens iwemkampioenschappcn van de kring midden-Nederland het wereld record op de 1500 meter vrije slag ver beterd en gebracht op 20 min. 22,8 sec. Het oude record stond sedert 23 ju li 1955 op naam van de Robber.zwem- ster Lenie de Nijs, die er toen 20 min. 46,5 sec. over deed. De tijdwaarnemers waren mevr. van As-Kerkmeester, en de heren R. Keizer en B. van As, die allen de- Zomeravondvoetbal Afd. Zeeland De uitslagen van 13 t.m. 18 augus tus luiden: Rayon Goes; Gem. Wer kenPTT n.o.g. Comb. N.S.Ford 33; HaringmanVVZB 0—0; Rayon Middelburg Blauw Wit)—VSV 4—3; FocusStavast 32; Rayon Vllssingen Coal I—WW 5—0; PZEM—GPC 0—0; VAW I—Uiterton 2—0; SBLV—PVS 10, In het rayon Goes heeft het elftal van DE ZON zioh teruggetrokken. Bastiaanse (V.V. Middel burg) koninklijk onderscheiden hef Gelderse plaatsje Ede was het dinsdag „schapendag", onder nef motto „van schapenwol tot jvollen stof". Des morgens begon Mt feest met de massale intocht van een kudde met scheper, die door het dorp naar de markt trok, waar de keuring plaats zou vinden, Op de foto zien we de schapen met de scheper op de markt, omgeven door belangstellenden. G'sterenavond von dta de boven- Miaa.m". c*fe-r«taurant Wohlu te 21nU^.1Kue^nk?rte' maar treffen- hniJl-J 5laats' T«dens een buitengewone bestuursvergadering ™.dt. voetbalvereniging Middelburg huldigde waarnemend burgemeester A. Berenpas de heer Bastiaanse, die 40 Jaar lang als bureaulist en bode va nde voetbalvereniging werkzaam is, derhalve vanaf de oprichting. De heer Berenpas gewaagde van de grote waardering van het gemeen tebestuur voor het werk van de heer Bastiaanse, bij wie de liefde tot de vereniging sterker is geweest dan de geringe financiële vergoeding. „Voor velen in de sport kan uw werken, uw plichtsbetrachting tot voorbeeld het gemeentebestuur en kan u met grote vreugde mededelen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd u te begiftigen met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau." Hierna speldde de heer Berenpas de jubilaris het eremetaal op de re vers. De heer Bastiaanse dankte Voor de onderscheiding en verzocht de heer Berenpas H.M. de Koningin zijn dank over te brengen. Voorzitter Simonse van Middel burg complimenteerde hierna de heer Bastiaanse namen s de vereniging, waarna nog het woord werd gevoerd door de heren Polak, Joziasse, voor zitter van Medioburgam, voor welke vereniging de heer Bastiaanse ook reeds 35 jaar als bode werkzaam is, P. Castemiller namens de Contact Commissie, van Leeuwen namens de bazarcommissie en A.W. Levering namens de V.C. Vlissingen. zelfde tijd afdrukten, n.l. 20 min. 22,8 sec. Corrie Schimmel (Gooi) tikte als tweede aan in 21 min. 6,8 sec. Britse wieler-amateurs naar Moskou Een ploeg van tien Britse ama teur-wielrenners zal op Russische uitnodiging naar Moskou vertrekken om daar deel te nemen aan wed strijden in de periode van 15-25 sep tember. De ploeg, die samengesteld zal worden door de National Cy clists Union, zal waarschijnlijk gelijk zijn aan het reeds voor de Olym pische spelen te Melbourne gekozen team. Schieting St. Sebastiaan te Zuiddorpe De uitslag van de door het gilde van St, Sebastiaan gegeven schieting was als volgt; Hoogvogel A. de Clercq Overslag; le zijvogel G. van Waes, Westdorpe; 2e zijvogel E. Verhelst. Westdorpe; le kal A. de Clercq, Over slag; 2e kal P. Waelput, Zuiddorpe. 44 schutters namen deel. Handboogconcours te Kuadendamme De uitslag van het bondsconcours van district 16 der N.B.v.H., gehouden op de banen van de vereniging „Ju liana" te Kwadedamme, luiden als volgt: Zestallen: 1 „Juliana te Kwade damme- 2 „Juliana 2" te Kwadedam me. 3 Soranus II te Heinkenszand, 4 „St. Sebastiaan" te Yerseke- Persoonlijke prijzen: meeste pun ten L. Geus, „Juliana" te Kwadedam me. Meeste rozen H. Steenbakker idem. Meeste negens M. Steenbakker idem- Meeste achten J. Beulens idem. Meeste zevens B- Moreaw idem. Mees te zessen P. J. Rijk, „Soranus II" te Heinkenszand. Meeste vijfen F. J. Pe ters, „Juliana" te Kwadedamme, Mees te vieren M. van Stee, „St- Sebasti aan" te Yerseke. Meeste drieën L. Remijn, „Juliana" te Kwadedamme. Meeste tweeën J. Koens. „Soranus II" te Heinkenszand. Meeste enen P. Schreurs idem. voor de geleden schade. Bovendien zal de K.NW,U. - aldus de brief - van de zaak op de hoogte worden ge bracht en men zal haar vragen, Wagt mans te schorsen, totdat hij een re geling met de stichting heeft getroffen. Het RLA-nederUag-toernooI, dit zaterdag en zondag J.l. werd gehou den, i.v.m. het 25-jarig bestaan van R.I.A. is gewonnen door Axel. Twee de werd Corn. Boys, derde RIA, vier de Sluiskil. Zaterdag speelde RIA tegen Axel, daarna Corn. Boys tegen SluiskiL RIA verloor met 3—0 van Axel, ter wijl Sluiskil met de oneven goal over Corn. Boys zegevierde. (21). Zondagmiddag werd het toernooi voortgezet. Eerst kwamen de verlie zers van de vorige dag tegen elkaar uit: RIA-Sluiskil. Dit werd een grote overwinning voor de plaatselijke club. RIA won met 9-2 van Sluiskil. In de winnnarsronde ging het er zeer spannend toe. Bij de rust leidde Axel met 2-1. Twintig minuten na de thee werd de stand gelijk (2-2). Vijf minuten voor slot kon Axel het win nende doelpunt scoren (32). De beker ging naar Axel en de lau wertak naar Sas van Gent. Zondagcompetitie ingedeeld le KLASSE A- Domburg 1 Hoofdplaat 1 Kruiningen 1 Lewed. Boys 1 Noormannen 1 Robur 1 Schoondijke 1 Vogelwaarde 1 Volharding '32 1 Walcheren 1 le KLASSE B Brouwershaven 1 Burgh 2 Dreischor 1 Renesse 1 Zierikzee 2 2e KLASSE A. Aardenburg 2 Biervliet 2 Breskens 3 Groede 1 Noormannen 2 R.C.S. 3 Retranchement 1 IJzendijke 1 Zeeland Sport 4 Zuidzande 1 2e KLASSE B- Corn. Boys 3 Cortgene 1 Hansw-Boys 2 Kwadedamme 1 Patrijzen 1 Philippine 1 Rapenburg 1 Sluiskil 2 Vogelwaarde 2 Yerseke 2 2e KLASSE C. Brouwershaven 2 Dreischor 2 Renesse 2 SV.O.W.K. 1 Zierikzee 3 Zonnemaire 1 3e KLASSE A. 's-H.A. Kerke 2 Lewed. Boys 2 Robur 2 Schoondijke 2 - - Vlissingen 5 Walcheren 2 IJzendijke 2 Zeeland Sport 5 Zuidzande 2 Kostbare wisselprijs Op zondag 2 september wórdt te Vlissingen een bijzonder interessant voetbaltournooi gehouden; georgani seerd door de VC Vlissingen, voor de eerste maal in het kader van de vie ring van het 40-jarig bestaan. Het is bedoeld als revanche van de strijd om het kampioenschap van Neder land. Aan dit toernooi nemen derhalve deel de drie kampioenen van de amateur eerste klasse: Hengelo, RFC en Vlissingen. Omdat de organise rende vereniging ditmaal zelf tot de drie kampioenen behoort, is als vier de club uitgenodigd nummer twee van de zuidelijke eerste klasse. Hier voor kwamen in aanmerking TSC, Maurits en Kimbria, van welke clubs TSC door loting werd aangewezen om het kwartet vol te maken. De inzet van het toernooi is een model van het bekende admiraalschip van M.A. de Ruyter, „De Zeven Pro vinciën", geheel in zilver uitgevoerd. Een wisselprijs, geschonken door de N.V. Kon. Mij. De Schelde te Vlis singen met een waarde van enkele duizenden guldens. De winnaar krijgt tevens een ver kleind model, eveneens in zilver, in eigendom. Ook voor nummer twee is er een zilveren wisselbeker met replica. Na afloop van het toernooi is er een ontvangst voor de bestuursleden van de deelnemende clubs, offici als en genodigden in Hotel Britan nia, gevolgd door een gezamenlijk diner van alle deelnemende clubs. De wedstrijden hebben een speel tijd van 2 x 30 minuten, met uitzon dering van de winnaarsronde, welke een normale speeltijd heeft. Wielerkoers in Hulst Wat ze in de „stad" niet meer doen, dat doen wij", zeggen ze in Nieuw Hulst en daarom organiseren zij daar op zondag 2 september een wielerkoers voor amateurs en onaf- hankelijken. Ongetwijfeld zal deze grote belangstelling trekken, want was Hulst vroeger rijk begiftigd met wielerwedstrijden dit jaar heeft men er nog geen koers gezien. Jan van Vliet won 2e selectie-tijdrit De 23-jarige Rotterdammer Jan van Vliet heeft de tweede selectie-tijdrit voor amateurs, dienende voor afvaar diging naar de Zwitserse internatio nale tijdrit Boncourt-Basel over 52 kilometer, in de IJpolder gewonnen. De weersomstandigheden waren bij. zonder gunstig in tegenstelling tot die, waaronder zaterdag j.l. de Beverwij- ker Coen Niesten dé eerste rit won, waardoor de tijd van van Vliet 12 mi nuten 28 sec. beter was: 1 uur 16 min, 9 sec. De uitslag: 1 J. van Vliet 1.16.9; 2 A. Geldermans (Beverwijk) 1.16.17; 3 J de Haan (Klaaswaal) 1.17.12; 4 G. Pos (Vreeland) 1.18.1. L. Stoete (A'dam) staakte na 15 km. de strijd door pech en Piet Steen voorde (Heemstede) staakte de strijd na 40 km. Afgevaardigd zullen worden Jan van Vliet en Coen Niesten. Se KLASSE B- Hontenisse 3 Koewacht 2 Patrijzen 2 Philippine 2 Rapenburg 2 Ria W. 2 Sluiskil 3 Steen 3 Terneuzen 3 Axel 3 OP ZATERDAG 1 SEPTEMBER gaat de Middelburgse gymnastiek vereniging Medioburgum haar 60-ja- rig bestaan officieel vieren met een optocht, receptie, diner en soiree. HET SPRINGNUMMER om de Grote Prijs van de stad Oostende leverde na 5 barrages een overwinning op voor de Belgische springkampioen. Georges Poffe met „Hicamboy". Tot de negen combinaties, dia het parcours foutloos hadden afgelegd behoorde ook onze landgenoot Ber tie Uytendaal met „Manilla". Hij klasseerde zich ex equo met de Belgische ruiter D. Smeeti op „Alaska" zevende. GEZEL-HUISSCHILDER Voor het te 's Hertogenbosch door de V.V.A. gehouden examen voor ge- zel-huisschüder slaagden de heren. J.L. en M.A. de Schrijver te Terhole. HOOFDAKTE De heer J. Jansen-Verplanke uit Kloosterzande is te Breda geslaagd voor hoofdakte le deel. GOES, 21 aug. Export- en indus- trieveiling: Yeüow transp. st65-75 47, St55-65 31, H65-75 43, H55-65 30.05, 2 15-15.10, kroet 3-6, perzikappel st70- 80 61, st70-75 62, st60-70 46-46.50, st65- 70 61, st60-65 43.20-44.40, H70-80 60, H60-70 41.80-42, 2 17.20-17.70, E. Vict. H70-80 33, H60-70 26.20-26.30, 2 11.50- 11.90, B. of Bath st55-65 47.10, H65-75 58, H55-65 41, 2 17, Pree. de Trev. st 60-70 70.90, st55-60 56.50-59.10, H60-70 65, H55-60 51, dubb pr. bonen 2 59.60- 61.10, afw. 53.80-55. Verpakt fruit: perzikappel st65-70 64, st60-65 61, B. of Bath st65-70 85, st60-65 78, Pree. de Trev. st60-70 70, st60-65 72, st65-70 72, st65-70 70, st60-65 74, st 55-65 62. Gewone veiling: Yellow transp. K 18-28, F 12-19, perzikappel K 25-31, F 12-17, E. Vict. K 14-16, F 7-11, Ooms kinderen K 38-43, F 16-24, Pree de Trev. K3 6-42, F 30-32, B. of Bath K 30, F 12, Czarpruimen 1 36-57, 2 20- 32, gr. 28-39. F 11-24, Ontario 1 49-63, 2 18-33, gr. 36-48, F 14-35, Washington 1 36-44, 2 16-26, gr. 35-45, F 18-28, bra men per doos 2 26-37, perziken per stuk 1 6-33, druiven 1 210-220. KAPELLE, 21 aug. Dubb. princ.- bonen 1 en 2 58.40-59.80, 3 36.70, ap pelen en peren: perzikrode zomerap- pel h boven 70 61.30, 260-70 45-46.70, 2 17.80-18.10, K 27.80, F 13.80-14.60. Early Vict. h70 35, h60-70 26.30-29.10, h2 13.80-14.60, K 18.10, F 8.10-9.10, kroetappels doorgedraad, Yellow transp. h65-75 46, h55-65 29.50-30.80, 2 16, K 24-34, F 12-18, val 8-15, Zigeu nerin 1)65-75 60.05, 2 28.10, F 6.50, val 7-8.50, Precose de Trevoux st60 72.20, st55-605 8.70, h60 68.90, h55-60 56.10, K 40.50, F 20.05, Oomskinderenpeer K 34, F 17, Noordhollanders K 21, F 19, Gewone veiling: frambozen in kratten per doos 1 70-76, 2 55, bramen per doos 1 27-32, 2 17-33, zure morellen 1 109, 2 75-84, pruimen: Ontario 1 39-62, 2 21-34, grof 30-45, Reine Claude d'Ouillins 1 39-55, 2 18-27, grof 32-39, Czar 1 48-79. 2 23-43, grof 32-46, Mons. Hatiie 1 60-77, grof 42, 2 15-40, Bore- witte 1 38-46, grof 37, 2 18-25, Wijn pruim 1 27, 2 15, gesch. pruimen 17.70- 18.20, F 7.30-12. ROTTERDAM, 21 aug. Aanvoer in totaal 2961, weektotaal 4117, vette koeien en ossen 420, gebruiksvee 1068, vette kalveren 110, graskalveren 400, nuchtere kalveren 288, paarden 114, veulens 114, schapen of lammeren 610, bokken of geiten 37. Vette koeien le kw. 310-330, 2e kw. 280-300, 3e kw. 260-280, Vette kalveren 275-290, 260-270, 230-250 Graskalveren 480 400 300. Nuchtere kalveren 85 70 58. Slachtpaarden 250 230 210. Veu lens 550 425 300. Schapen 130 110 100. Lammeren 105 100 90. Kalfkoeien 1175 950 750. Vare koeien 825 725 600. Vaar zen 850 750 600. Pinken 625 500 400. Vette koeien, aanvoer als vor. week, handel flauw, prijzen vooral niet ho ger dan gisteren, enkele prima's bo ven notering. Vette kalveren, als vor. week, redelijk, iets lager. Graskalve ren, tamelijk kalm, iets minder. Nuohtere kalveren, iets kleiner, rede lijk, niet geheel prijshoudend. Slacht paarden, als vor. week, tamelijk, prijs houdend. Veulens, ruim, willig, doch niet hoger in prijs. Schapen, even korter, kalm, onveranderd. Lammeren even korter, kalm, onveranderd. Kalf koeien, matig, stil, niet geheel prijsh. Melkkoeien, matig, stil, niet geheel prijsh. Vare koeien, gewoon, stroef, iets minder. Vaarzen, flink, lui, met iets teruglopende prijzen. Pinken, flink, lui, met iets teruglopende prij zen. Mannheim 372 (-2), Kaub 268 (-4), Trier 115 (-1), Koblenz 256 (-9), Keu len 238 (-8), Ruhrort 443 (-17), Lobith 1077 (-19), Nijmegen 858 (-19), Arn hem 865 (-17), Eefde 400 (-18), De venter 300 (-15), Namen la Plante 152 (+4), Maastricht hoofdsluis 4385 (-1), Borgharen 3805 (-59), Belfeld 1073 (-5), Grave 459 (-5).

de Stem | 1956 | | pagina 3