Goes leent een kwart miljoen voor de bouwbedrijvigheid ys Begin niet waar een ander ophoudt FR/ ELE E Aanbesteding Halsterse dijk Aanmeldingen stromen toe De expositie der Chinese schilderkunst te Goes Twee schepen worden gelicht HET VRAAGSTUK VAN DE WITTE GYMNASTIE KZOLEN VAKANTIE-KINDERWERK IS HOOGST NODIG De kleintjes Eet meer Iets anders Jeugdkrant Chai De Bossche landdag van de boeren- en tuindersjeugd DUITSE TOERIST HAD PECH Zijn SCH DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 Spoedeisende raadsvergadering Cheffarine „4" doet wonderen! WEINIG BRAMEN Kapitaalswerken Hoogwaterstanden Zwakke plekkenplan Telefoon in west Z.-Vlaanderen thans vrijwel automatisch Centrale Oostburg is nog niet klaar Een der vormen van activiteit der Unesco Zuid-Beveland GOES De eerste kermisdag Z-Vlaanderen TERNEUZEN Bui£i'*lijke Stand Zeeuwse pijperdag te K apellc-Bieselinge Fruit rijpt vlug Schoolbestuur van Rilland kreeg ongelijk AGENDA Heden Morgen WA TERSNOODSLACHTOFFERS UITN.-VOSSEMEER RESTOLEN? Geldkistje gevonden, zonder geld De ouderen Slecht jaar Vraaggesprek met GIL. W. Sliepen Napolc van veret Ramp Ma Redders i op 1035 Tegen morgennamiddag is de Goe- se raad in spoedvergadering bijeen geroepen, in verband met een voor stel van B. en W. een lening van een kwart miljoen te sluiten bij de bank voor Nederlandse gemeenten te Den Haag tegen 'n rente van 4,25 pet. en 'n looptijd van 20 jaar; koers 100 pet. Wegens op de lening vallende kos ten, aldus B. en W. moet de gemeen te betalen een evenredig aandeel in de kosten, verbonden aan de ver krijging en het beheer van de fond sen, waaruit deze lening zal worden verstrekt, bedragende 1,5 pet. van het nominale bedrag der lening. Ge- Advertentie) BEROEMDE CENEESMIDDELEM IN ÉÉN TABLET 1 Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste mug, Wint die wordt beschermd door het bestanddeel CheJaro*. Zoals te verwachten was, blijft de aanvoer van bramen op de Zeeuwse veilingen dit jaar zeer gering. Reeds enkele weken is er een aanbod van dit produkt, maar het gaat over -eer kleine kwantums van slechts enkele kwekers De totale aanvoer van bra men wordt in Kapelle dan ook niet hoger geschat dan 15 tot 20 pet. van normaal. Tot dusver werden de bra men steeds gekocht voor de binnen landse markt. Er is echter ook vraag voor export en voor de conservenfa- brieken. Om aan deze vraag te kun nen voldoen hebben de bramenkwe kers thans besloten voortaar. twee da gen per week te leveren voor export en industrie. Hiervoor zullen de be schikbare kwantums dan worden op gegeven. Deze week zal geleverd kun nen worden voor dit doel op woens dag en donderdag en volgende week op dinsdag en woensdag Op deze da gen zal er in Kapelle geleverd kun nen worden en Kapelle is het belang rijkste bramencentrum van or.s land. Met belangstelling wordt door de kwekers het resultaat van deze ver kopingen tegemoet gezien. durende de eerste 10 jaren van de looptijd der lening is extra aflossing niet toegestaan, daarna is extra af lossing mogelijk op de aflossingsda ta en wel gedurende het 11e tot en met het 15e jaar van de looptijd te gen een vergoeding van 1,5 pet en na het 15e jaar tegen een vergoe ding van 1 pet. van het extra af te lossen bedrag. Hoewel de aandeze lening verbon den kosten vrij hoog zijn, zijn B. en W. van oordeel, dat deze aanbieding aanvaard moet worden, aangezien het noodzakelijk is, op korte termijn over te gaan tot consolidatie van de vlottende schuld der gemeente in verband met de onder handen zijn de en binnenkort uit te voeren kapi taalswerken, welke grote uitgaven vergen. Zij wijzen dienaangaande op de bouw van de Christelijke Natio nale School aan de Bergweg, de bouw van 72 woningwetswoningen in bouwplan West en het bouwrijp ma ken van gronden van de N.V. Zeeuw- sche Fruitteeltmaatschappij waarme de spoedig een aanvang gemaakt moet worden, teneinde in bewerking zijnde plannen voor woningbouw te kunnen realiseren. Uiteraard kan slechts een klein gedeelte van de kos ten van de genoemde werken met deze lening gefinancieerd worden. Het is echter op het ogenblik uitermate moeilijk om tegen het toegestane rentepercentage een vaste geldlening te verkrijgen. Ook om deze reden achtten zij het noodzakelijk om van de onderhavige aanbieding gebruik te maken, teneinde de kaspositie van de gemeente althans enigermate te verbeteren. Zij merken hierbij op, dat de vlottende schuld momenteel ruim 1 miljoen gulden bedraagt. B. en W. zullen daarom pogingen aan wenden om te komen tot verdere consolidatie van deze vlottende schuld. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 23 augustus de volgende hoogwaterstanden; Hans- weert om 4.11 en 16.15 uur, Terneu- zen 3.24 en 15.34 uur en Vllssmgen om 3.00 en 15.05 uur. De directie Deltawerken-noord van de Rijkswaterstaat zal op dinsdag 4 september te den Haag de aanbeste ding houden voor de verbetering van de zeedijk onder Halsteren, welk werk tot de urgenste onderdelen van het „zwakkeplekkenplan" behoort. De kosten van dit onderdeel zijn ge raamd op f 1.300.000 waarvan 45 pet. door het Rijk zal worden gedragen. De werkzaamheden omvatten net verhogen van de buitenberm van de zeedijk tussen de vekeersbrug te Tho- len en Bergen op Zoom, het verzwa ren van een gedeelte ervan tussen de Thoolse brug en de Auvergr.esluis en het maken van betonwerken. De laat ste 500 meter van de dijk tot Bergen op Zoom zullen wegens de aanleg van de haven te Bergen op Zoom metter tijd binnendijks komen te liggen. (.Advertentie) Geknipt voor de modieuze vrouw en- de goedgeklede mant Het ziet er nu reeds naar uit, dat de grote landdag, die de katholieke boeren- en tuindersjeugd van geheel Nederland op 9 september a.s. in het stadion De Vliert te Den Bosch zal beleggen, een massale manifes tatie zal worden. Uit alle provincies stromen op het ogenblik bij hei algemeen secreta riaat van de K.N.J.B.T.B. de aan meldingen binnen van jongeren, die gezamenlijk het feit willen herdenken dat dan vijfendertig jaar geleden de eerste diocesane jonge boerenor- ganisaties in ons land werden opge richt en dat deze zich tien jaar ge leden in nationaal federatief verband aaneensloten in de K.N.J.B.T.B. Op deze dag zal 's morgens in de openlucht een pontificale Hoogmis worden opgedragen. Tijdens deze H. Mis zullen de oogstgaven, door de jongeren mee naar Den Bosch ge- aracht, worden gezegend. Ruim duizend jonge boeren en boe rinnen alsmede jongens en meisjes uit de tuindersstand zullen 's mid dags op het veld van het stadion het leven en werken van de boeren- en tuindersjeugd in een groots opgezet spel tot uitbeelding brengen. Kosten noch moeiten worden gespaard dit eerste massaal naar buiten treden van de gehele agrarische jeugd uit den lande te doen slagen .In ver schillende gewesten wordt druk ge oefend om zo goed mogelijk voor de dag te komen en ook de ruiters van de Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rijverenigingen stellen thans hun kostbare tijd beschikbaar om op 9 september te tonen welke prestaties zij kunnen leveren. De Vliert biedt ruimte aan twin tig duizend personen. De organisato ren rekenen er op, dat wie kan ko men in Den Bosch, aanwezig zal zijn. Het is evenwel van belang niet te lang met het aanvragen van plaat sen te wachten, om teleurstellingen te voorkomen. De automatisering van de telefoon in west Zeeuwsch-Vlaanderen is thans zover gevorderd, dat deze in de laat ste drie plaatsen op de hoofdcentrale na eerstdaags een feit zal zijn. Op 11 september a.s. hoopt men de automatische centrale in Aardenburg, Groede en Hoofdplaat officieel in ge bruik te stellen. Aangezien hiermede als het ware een afsluiting van de automatisering in dit district is be reikt, wil men dit met enige officiële feestelijkheid doen geschieden. Dan zal alleen de centrumcentrale te Oost burg nog niet automatisch zijn. Het zal echter hier nog wel een paar jaar aanlopen vooraleer deze centrale ook geautomatiseerd zal zijn. In Aarden burg, Groede en Hoofdplaat zal men dan ook zonder eerst het plaatselijk kantoor te hebben opgebeld een abon- né rechtstreeks kunnen bereiken. Voor gesprekken buiten het plaatse lijk net moet men eerst de centrale Oostburg aanvragen, hetgeen men kan doen door het nummer 90 te draaien. Voor Aardenburg en Groede komt daarbij nog een verandering. De tele foonkantoren te Eede en Sint Kruis alsmede te Nieuwvliet worden opge heven, zodat het kantoor te Aarden burg eveneens Eede en St. Kruis zal omvatten, welke plaatsen dan onder een Aardenburg's nummer kunnen worden bereikt, terwijl Nieuwvliet kan worden bereikt onder een num mer van Groede. Onderling zullen de inwoners van Aardenburg, Eede en St. Kruis elkaar telefonisch kunnen bereiken zonder dat eerst het centrale kantoor te Oost burg moet worden gedraaid, terwijl dit voor de abonné's te Groede en Nieuw vliet onderling eveneens het geval is. Zoals wij reeds met enkele woor den meldden werd maandagavond in de zalen Krijger te Goes de ten toonstelling van Chinese schilder kunst geopend. Burgemeester ten Kate wees er op dat de Unesco, een neven-organisatie van de Verenig de Naties, ook door exposities als deze de toenadering tussen de vol keren wil bevorderen. Dank zij de welwillendheid van het Unesco- centrum, genoot ook Goes de eer „Tweeduizend jaar Chinese schil derkunst" hier te kunnen bewon deren. De zestig schilderijen, tekeningen en etsen geven een beeld van de ont wikkeling welke de beeldende kunst, die voorheen sterk onder invloed stond van het Boedhisme, doormaak te. Mr. F. Tunnissen van het Unesco- centrum dankte de burgemeester voor zijn medewerking en de heer Meyler voor zijn voorbereidend werk. Spr. memoreerde dat de Unes co, behalve op het gebied van cul tuur, ook actief is op de terreinen van onderwijs en wetenschap. Spr. propageerde de idee om ook te Goes te komen tot een Unesco-comité, dat de belangstelling van het publiek zal weten te wekken, o.m. door het arrangeren van lezingen door hen die al jaren in India en elders voor de Unesco werken. Spr. hoopte dat de tentoonstelling, die tot zaterdag is geopend, veel kij kers zou trekken. Daarna kregen de genodigden de gelegenheid om de Chinese kunst te bezichtigen. Ondanks de verstarrende invloed, welke voor de oude Chinese schil derkunst uitging van de vaste prin cipes die men volgde, zijn deze ou dere werken toch heel wat fraaier dan de moderner produkten die, ons althans weinig zeggen in hun nuch tere zwart-witte vlakken. Uit de historische school hangen er schilderijen en aquarellen van grote schoonheid en bewonderens waardig raffinement met een geheel eigen oosterse sfeer. Jammer is het dat door het ontbreken van nummers en catalogi het geheel niet tot zijn recht komt, ook de entourage had beter verzorgd kunnen zijn. Het mooie weer en speciaal de eer ste kermisdag, brachten gisteren heel wat mensen op de been. Het was heel de middag een gezellige drukte op de Grote Markt, waar de vermakelijkhe den stonden, en op Vlas- en Beesten markt waar de kooplieden hun tenten hadden opgeslagen Als het weer zo gunstig blijft, zal Goes nog veel be zoek kunnen verwachten. Geboorten: 11 aug. Pieter Izaak z.v. Willem J. van Putten en van Suzanna M. de Kraker; 12 aug. Ja cobus, z.v. Cornelis Schuitvlot en van Maatje Koster (won. te Axel) Adriana Geertruida, d. v. Izaak Meeusen en van Geertruida A. Vin- ke (won. te Hontenisse); 14 aug. Willem Marinus, z.v. Minikus Wisse en van Johanna M. Nieuwenhuijse. Huwelijksaangiften. 10. aug. Ma rinus Johannes van der Velde, 26 j. jm. (won. te Bruinisse) en Eliza beth Cornelia de Ridder, 24 j. jd. 13 aug. Maarten de Pree, 21 j. jm. (won. te Goes) en Catharina Cor nelia van Tatenhove, 18 j. jd. Huwelijksvoltrekkingen; 15 aug. Gelein Verlinde. 26 j. jm. en Léonza Louisa v.d. Bulck. 29 j. geh. gew. 16 aug. Cornelis Wieland, 25 j. jm. (won. te St. Laurens) en Jaqueline Virginie Hamerlinck, 24 j. jd.; Adri- aan Abraham Dourleijn, 32 j .jm. en Maria Geertruida Scheele, 35 j. jd.Theodorus Leonardus Dobbelaar; 24 j. jm. (won. te Vogelwaarde) en Krina Maria Klaassen, 20 j. jd.; Willem Riemens, 22 j. jm. en Maria Cornelia Hendrika Weeda, 19 j. jd. (won te Biervliet)Reinier Dieleman 26 j. jm. (won. te Alkmaar) en Ja- coba Cornelia de Jonge, 22 j. jd. Overlijden; 12 aug. Anna Jolijt, 77 j. geh. gew. met Anthonie Ver linde. Philippine Op zaterdag 1 september zal Kapelle-Biezelinge een Zeeuwse pij perdag worden gehouden, ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van 't tamboer- en pijperkorps „Jonge Kracht" te Biezelinge. Aan dit pij- perfeest werken mee „Excelsior" en „Jong Excelsior" uit Goes. „Juliana" uit Middelburg en „Nicoleen" uit Kamperland. Het feest begint 's middags om 3 uur. Er volgt dan eerst een afzonder lijke mars door Kapelle-Biezelinge. Om 7 uur 's avonds is er een gecom bineerde mars door Biezelinge en daarna beginnen de concerten door elk der korpsen op het marktplein. Om half tien is er een gezamelijke taptoe. Bij slecht weer zal het pijper- feest worden gehouden in de veiling- hal te Kapelle. Tengevolge van het koude en natte weer van deze zemer verliep het rij pingsproces van het zomerfruit tot op heden erg langzaam. De zomerappels- en peren zijn dan ook ruim een week later rijp dan in andere jaren. Nu het weer echter wat beter wordt ver loopt het rijpingsproces ook zeer vlug. Als gevolg hiervan heeft de provin ciale Zeeuwse afzetcommissie voor fruit besloten dat met ingang van donderdag van de peren van het ras Precose de Trevoux, alle maten aan gevoerd mogen worden. Dit is een tussentijds besluit van de afzetcom missie. Normaal worden steeds op donderdagavond de rassen bekend ge maakt welke in de volgende week aangevoerd mogen worden. Te Hoedekenskerke en Stavenisse Vandaag zal v.d. Taks bergingsbe drijf de „Kare" lichten, het Zweed se schip dat enkele maanden terug bij Hoedekenskerke na een aanvaring zonk, waarbij de kapitein om het le ven kwam. Gisteren arriveerden reeds drie bokken, waaronder de enorme „Colossus" om de stroppen aan te brengen. Deze week zal Van der Tak ook het 900 ton metende Franse motor schip „Fillon", dat zondagmiddag ter hoogte van Stavenisse is gezonken, lichten. Maandag hebben duikers de positie van het wrak verkend en men kon constateren, dat de „Fil lon" in 20 meter diep water ligt. Het bergen zal weinig moeilijkhe den opleveren. Enkele maanden geleden wees de raad van Rilland een verzoek af van het gereformeerde schoolbe- te stuur om gelden voor de aanschaf van witte gymnastiekschoenen. Het be stuur ging hiervan in beroep bij Ged. Staten, die na rijp beraad de Ril- landse raad in het gelijk stelden. Ged. Staten motiveerden hun be slissing als volgt: De raad van Ril land erkende, dat nu de gemeente lijke gymnastiekzaal van een nieuwe vloer is voorzien, inderdaad deze al leen betreden mag worden met gym nastiekschoenen met witte zolen. Niettemin meende hij, dat een ge- van het bovenstaande, dat naast de verplichting tot het gebruik van gym nastiekschoenen met witte zolen de mogelijkheid aanwezig is bedoelde zaal blootvoets te gebruiken; dat de verstrekking van schoeisel c.q. kleding aan schoolkinderen in welke vorm ook, niet gebracht kan worden onder het begrip ,,leer- en hulpmiddelen", bedoeld in artikel 72 meentebestuur niet verplicht is voor ^er L.O. wet 1920; dat soort schoeisel te zorgen. dat inwilliging van het verzoek bo- Het schoolbestuur voerde hierte- vendien tot gevolg zou hebben dat gen aan, dat voordien wel zwarte zo- J één of tweemaal per jaar gelden voor len werden geduld op de vloer van hetzelfde doel beschikbaar moeten de zaal en dal men door de nieuwe j worden gesteld, omdat het om hy- bepalmg gedwongen is tot aankoop giënische redenen niet wenselijk is van andere schoenen en dat naar1 dat gymnastiekschoenen van de ene zijn mening nu het gemeentebestuur leerling op de andere overgaan en het gebruik van gymnastiekschoenen mitsdien voor elke leerling geduren- met witte zolen verplicht heeft ge steld om beschadiging van de vloer der gymnastiekzaal te voorkomen de aanvrage de normale eisen aan het geven van onderwijs te stellen niet overschrijdt. Ged. Staten overwegen ten aanzien de de gehele leerplicht diverse pa ren gymnastiekschoenen zouden moe ten worden aangeschaft en vergoed. Hierdoor zouden de normale eisen aan het geven van onderwijs te stel len zeker worden overschreden. DE RAAD OVER HET SLUITINGSUUR. Hedenavond komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen om half acht. Er zal o.m. behandeld worden een voorstel van B. en W. om het sluitingsuur der café's te brengen op 12 uur. Verder zal het recreatieoord in de Braakman ter sprake gebracht worden. St.-Jansteen 50 jaar schutter Zondag a.s. zal het 50 jaar gele den zijn dat J. v.d. Wiele uit de Heerstraat voor het eerst de boog en pijl ter hand nam om zijn gelief de sport te beoefenen. By deze ge legenheid zal een grote jnbileum- schieting gehouden worden. Braderie en optocht Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe wegen zal zaterdag middag een reclameoptocht trekken, terwijl naast de tentoonstelling een braderie zal worden gehouden. Graauic - JUBILEUMSCHIETING De sociëteit ,.De liggende wip" gaf een grote Jubileumschieting. Twee van de leden, de heren Fr. de Bakker en Corn, de Caluwé waren 50 jaar schutter. Het was een mooie dag voor de jubilarissen. Onze fan fare „Nooit Gedacht" vereerde hen door een muzikale serenade te bren gen aan net verenigingslokaal, waar ze bij monde van de heer Dalmijn werden toegesproken. Aan de schie ting namen meer dan 70 schutters deel. De hogevogel werd geschoten door de heer Pauwels van Klooster- zande. W estdorpc ST. TARCICIUS-GROEP NAAR LOURDES Vorig jaar werden in de Staf van de Verkennersgroep te Westdorpe plannen gesmeed om een Lourdes- bedevaart te organiseren voor de St. Tarcicius-groep en dit dan te doen de vorm van een kampeerreis. In het begin bleef dit bij de plan nen, maar langzaam werd hier en daar eens geinformeerd, wat er alle maal aan vast zat. Tal van besprekingen werden ge houden, een spaar-systeem werd op papier gezet en er werd een bijeen komst gehouden met de ouders van de verkenners, waarop alle mogelijk heden en moeilijkheden werden be sproken. Ondertussen begonnen de verken ners te sparen, volgens een eigen spaar-systeem. De één wekelijks, de ander maandelijks. Een jaar lang werd gespaard, en elke maand kwa men de verkenners bijeen voor een bespreking met lichtbeelden, die han delden over verschillende beziens waardigheden gedurende de reis, de reisroute zelf en de bedevaartplaats Lourdes. Thans is het zover, dat alle moei lijkheden zijn overwonnen en 25 aug. a.s. vertrekt de St. Tarcisius- groep naar Lourdes. Aan deze Lour des bedevaart-kampeertocht nemen behalve de verkenners ook deel, de echtgenoten van de leiders, en enkele welpenleidsters. WEGVERBETERING Het weggedeelte op Zwartenhoek, nabij de vluchtheuvel, dat in zeer slechte toestand verkeerde, is deze week opnieuw gelegd. Ook zal hier en daar de Graaf Jansdijk met kant stenen verstevigd worden. Biervliet LUCHTACROBATEN Het gezelschap Bugier, luchtacro baten, mocht ondanks het gure weer op een flinke belangstelling rekenen. Het plein voor de r.-k. kerk was goed gevuld en het gebodene was zeker de prijs waard. Lenigheid gepaard aan moed liet artiesten toe stunts uit te halen wel ke ieders bewondering wegdroegen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Hon gaarse Rhapsodie. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zij allen waren schuldig, TERNEUZEN Luxor 8 uur: Een vrouw in opspraak. DE KLINGE Zaal Metz 6 uur: Dansen GOES Grand: De eed aan de bloedvlag MIDDELBURG Electro: Typhoon. VLISSINGEN Alhambra: Onsterfelijke wals. Luxor: Gevaarlijke eerzucht. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen vah P. P. Rubens, DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u.: Cinema voorstelling. Enkele verzekeringspolissen, een schade-spaarboekje en een deerlijk geha vende portefeuille, ziedaar de attributen die men vond, in een geldkistje, dat landbouwer A. de Njjs uit Nieuw Vossemeer op grond van zijn buurman aan de Veerweg heeft opgegraven. Bjj nader onderzoek bleek het kistje toebehoord te hebben aan het gezin Ooms uit Nieuw Vossemeer. dat bjj de watersnoodramp jammerlijk om het leven kwam. Volgens de zoon van het omgekomen gezin, de heer J. C. Ooms, de huidige eigenaar van de molen Assemburg", zouden in het kistje enkele duizen den guldens alsmede juwelen gezeten hebben. Nog daags voor de ramp was de zoon met f 1800.thuisgekomen. Het is dan ook helemaal niet uitgesloten, dat de waardevolle inhoud van het kistje is gestolen. De Rijkspolitie, die van een en ander op de hoogte U gebracht, heeft thans de zaak in onderzoek. Na op de deur geklopt te hebben, werd ik ontvangen door een breed glimlachende heer Mallee. Deze had een vriendelijk gezicht. Hij vertelde dat men begonnen was in 1946. Men ging toen 2 x per week naar Dorst. Doch dit jaar heeft men het grootser aan gepakt. Men begon ook de grotere kinderen mee te laten doen, want die weten in de vakantie ook geen raad met hun tijd. Meneer Mallee was zeer tevreden over de medewerking van de verschillende' instanties. het weer, maar dan uitgebreider, want het is een noodzaak". Men is de heer Mallens veel dank verschuldigd voor wat hij voor uw kinderen gedaan heeft. Hem en zijn medewerkers komt alle hulde toe. De kleintjes gaan, zoals men weet, 2 maal per week naar Seters. Dat kost per persoon 25 ct. Doch de busreis naar Seters kost per per soon heen en terug 35 cent, dus moet 10 cent bijgelegd worden. Doch met de subsidie die men van de gemeen te kreeg, was men uit de brand. De toegang tot Seters kost per dag f 100. Dus de subsidie kon mer. goed ge bruiken. Maar de kinderen hebben een heerlijke dag, en de ouders zijn hun kinderen een dagje kwijt en dat is ook heel wat waard. Dus betaalt men voor zo'n dag grif 1 kwartje. Maar als het regent gaat men niet naar Seters en huurt men een zaal waar bijv. een goochelaar optreedt (wat het altijd doet), een jeugdcircus. enz., maar er worden ook wel films gedraaid. Doch dat waren vreselijke ouderwetse films. Let wel „waren". Want binnenkort krijgt men moderne jeugdfilms. Deze hebben een uitgebreider en interessanter programma. Zoals deze week, want dan gaat men naar dr duikerschool, en er worden vlieger wedstrijden gehouden De Tour de Breda is een groot succes geworden. Van de vele honder den deelnemers, reden er precies 100 de Tour goed uit, waarvan er 10 ln aanmerking kwamen voor een prijs Men vroeg een jongen die geen prijs gewonnen had hoe hij het had gevon den. „Fijn" zei hij, „al heb ik geen prijs, toch heb ik genoten". U ziet, succes genoeg. De toeloop was dit jaar groot, meer dan 3000 inschrijvingen. Hoewel men 3 fl 400 leiders heeft, komt men nog steeds leiders tekort. En besloot de heer Mallee. „volgend jaar doen wij Iedereen klaagt over 't weer, de een omdat z'n vacantie in duigen valt, de ander omdat hij niets ver dient. Maar die ook 'n reden tot mop peren hebben zijn wel de diversen ijs-verkopers: „Want", zo zegt een van hen, „wat wij nog verdienen is voor de belasting". De meeste vonden dit jaar wel het slechtste van heel hun loopbaan. Een van hen vond het in 1954 nóg slech ter. „Als het volgend jaar weer zo is", zegt een ijscoman, terwijl hij met z'n belletje de mensen naar buiten lokt, „dan schei ik er mee uit. Er is er ook een die dit beroep voor het eerste jaar uitoefent en het niet alleen voor de verdiensten doet maar ook omdat hij graag buiten is, en graag met verschillende mensen in aanraking komt, ook veel vreemdelingen: Bel gen, Engelsen, Amerikanen en Duit sers. Als het slecht zomerweer is, dan komen er toch nog veel kinderen om een „ijsie" maar dan wordt het ijs ook verwarmt, volgens de ijsman. üp de vraag of men voor de oor log meer of minder ijs at, was het antwoord, dat men tegenwoordig veel meer ijs eet. Vroeger waren er ijsjes van 1. 3, 5 en 10 ct. Eén liter ijs kostte toen ook 40 ct en nu f. 2.-. Als Uw kind nu om een ijsje vraagt denkt dan niet alleen aan uw porte- monrraie, maar ook aan die van de ijsman. Bij het dagblad „De Stem" was buiten de gewone drukte nog iets aan de hand wantde „Journalis ten in de dop" kwamen voor het eerst in de vergaderzaal van het Dagblad „De Stem". De aanwezigen namen allemaal hun plaatsen in, en werden al gauw verwend met een flesje limonade, waarna mr. Revier ons wat vertelde over „De Stem" achter de scher men. Zodra dit achter de rug was, wer den we door een vriendelijke foto graaf op de foto gezet, dat zeer op prijs werd gesteld. Daarna wer den de opdrachten verdeeldt door de heer Martens. Even later verlieten de helft van de jongens de vergaderzaal, om eens een kijkjê te gaan nemen in het gebouw .waar alles uitgelegd werd tot in praktijk toe. Zo b.v. de dima- foon, het letterzetten, het drukken, wat allemaal machinaal gaat. En wat personeel betreft geen gebrek. Daarna nog wat onbelangrijke onder delen en de tocht werd besloten. Zo luidt het begin van een vraaggesprek, dat we hadden met de heer G. L. W. Sliepen, directeur van de plaatselijke V.V-V. De heer S. werd in september 1949 tot directeur benoemd. De eerste vraag, die we op hem afvuurden was: „Hoe lang be staat deze vereniging eigenlijk al?" „In 1958 zal ze haar 50-jarig bestaan vieren. Het is een particuliere onderneming, die voor 1949 gevestigd was bij de directie thuis." Omdat ze echter te uitgebreid was. Negen jongens en drie meisjes versterken deze week de redaktie van de Stem. In een bijzondere redaktievergadering hebben zij hun benoeming gekregen tot redak- teur en/of verslaggever; zij hebben elkaar met limonadeflesjes beko geld om de vetste happen uit de opdrachtenpot te halen en gevoch ten om hun perskaarten. Een week lang maken zij Breda onveilig, om mensen met de meest uiteenlopende funkties te inter viewen. om reportages te maken en verslagen van verschillende ge beurtenissen. Zij jagen een week lang op groot en klein nieuws als volleerde journalisten. Ze komen zelfs met foto's van ongelukken thuis. Vandaag het eerste exemplaai van de krant, die dit stelletje jon gens en meisjes met aanstekelijk élan heeft samengesteld. Wij vertrouwen, dat de lezers evenveel plezier aan het lezen zullen hebben als wijzelf aan de bewerking ervan. werd er op het Stationsplein een kan toortje gebouwd. Omdat het kantoor tje nu echter weer te klein is zal het per 15 september verbouwd worden, waardoor de ruimte ongeveer verdub beld zal worden. De heer S bleek een speciale be langstelling te bezitten voor het jeugd- tourisme. „Ze moeten niet in een of andere bus stappen en zich dan ergens heen laten brengen. Tourisme moet je leren. Begin niet in het buitenland, maar leer eerst je eigen land ken nen", aldus de directeur. „Het werk van de V.V.V.", zo ver volgde hij, „bestaat hoofdzakelijk uit het verstrekken van inlichtingen aan vreemdelingen, maar ook aan Breda- naars. Ook legt de vereniging rijwiel paden aan door natuurschoongebie- den. Dat de V.V.V. veel inlichtingen per brief geeft blijkt wel hieruit dat in 1955 voor f 8.000,aan postzegels werd besleed. Het kantoortje op het Stationsplein ontvangt per jaar bui tenlanders van 40 nationaliteiten Nog èèn belangrijke opmerking maakte de heer Sliepen, n.l. dat alle inlichtingen gratis verstrekt worden. Ook worden er verschillende folders uitgegeven, waarvan sommige zelfs in acht talen. Wel een bewijs, dat de V.V.V. een machtige instantie is Op de kruising van de Graaf En- gelbertlaan en de Boeimeerweg had Maandag 14.20 uur een ver keersongeval plaats tussen een Duit se volkswagen, rijdend van de Ba ronielaan richting Rotterdam en een vrachtwagen, die vanuit_ tegenover gestelde richting de voorrangsweg wilde oversteken'.-De- inzittenden- wachten tot de auto gerepareerd is van de volkswagen werden licht gewond. De bestuurder van deze wagen was de heer W. Sch', wo nende te Aken. De vrachtwagen werd bestuurd door G. G. van M. te Breda. Pech voor de Duitse toerist, die nu met de trein naar nuis moet en Neen, wie zuid-Franse stac zag, geloofde den bereiken, w Charles Coulom trots van zijn li paar. Neen, voo bare taal en nie ding de schoolfri rode keper van een militaire ca oil i Edoch, de fantas buiten de krachtig! middelde papa gei heer Coulomb had om zijn zoon ook datenfunctie een w doen leiden, maar plannen om hem e latenis te verschaf grienende knaap u ten. Zo kon het gebeu man in plaats van de schoolbanken va versiteit belandde, met alle geweld so goed, maar dan z en zou een technis ook in staat stelle bij de genietroeper Het is waarschijn toekomstbeeld, dat zich met grote ijv nieuwe studie in d natuurwetenschappc hem, maar toch ni alle gedachten aan wierp en het labo boven de kazerne, deerd meldde Char genie, waar hij ziel bekwamen tot een i vertrouwen-wekkend Zijn ouders haddel lief evenzeer, al kor den, dat niet zozee taire heldendaden, i schappelijke verdien: velours ooit nog zi onderscheidingen. Z< les, die in 1767 als ding kreeg over de ficaties op het eiland nog niet. Bijlange n: Ramp Toch was het op rijk strategisch zo b( dat hij voor het eers drang tot mathema gen. Het eiland na rucht om zijn aard clonen, grondverschi velstromen. De vuil en de woedende e tegenspelers bij Coi arbeid. Hij had me bij de aanleg van ves dig rekening te hor druktheorie, die hij wierp is hiei dan oo geboren. Die waarschijnl zich temeer op, omd Coulomb de natuurki ven kwam. Hoe lange vreemdde de eens z zich van het militaii mand was verwond! 1776 voet aan vaste strijd met de natuur ten aan te binden. C perimenteren en the Ln de speciale co; onderzoek zal instelle ramp in Marcinellr, tegenwoordigers uit van het International eii van de Italiaanse ting hebben, zo is gis roi meegedeeld. Er wordt ook een steld ter herziening lement. Ook hierin enigingen vertegenwc Over de werkzaaml geluksmijn werd mei redders, als alles goe nog verdieping 1035 k Ter leniging van d< door de mijnramp te de girorekeningen landse Rode Kruis, ambassade in 's-Gra\ het comité Benelux t totaal 122.798.60 ont het Gelderse pli het dinsdag „schaj het motto „van s JcolZen stof". Des Mt feest met de 1

de Stem | 1956 | | pagina 2