ROYALE MEERDERHEID VOOR VOORSTEL VAN V.S. CANT Schuchter wijkt het verleden... In Londen zijn de troeven eruit LIEFTINCK werkt aan een klein kabinet Uitbreiding Kamers is nu definitief Rusland wil commissie van advies Enkele clausules verzacht Bisschop van Berlijn overleden BOEKHOUDSTER MISBRUIKTE DE VAN WERKGEVER GIROREKENING Raadselachtige dood van 300 Britse vrouwen Vijftien landen achter Dulles na amende menten van Pakistan Drie Canadezen staken met een vlot de Oceaan over type wekker DAGBLAD VOOR MAROKKAAN OEFENT KRITIEK OP MAROKKO „Onaanvaardbaar', zegt Menon Alleen vis en regenwater Parallel De corruptie in Indonesië Abdulgani hoeft niets te vrezen Zonder op- of omzien Mr. Kolfschoten doet niet mee Slechts één tegenstem in Senaat Voorstel van Oud kelderde Studentenbetoging voor Algerije J Toenemende j bewolking HULDIGING VAN MGR. JANSEN Om haar vriend uit de nood te helpen vóór het Biljetten werden reeds gebruik getekend VEEL TE HOOG GEGREPEN Medelijden CANTOR NAM NOG GEEN BESLISSING Geruchten over fraude en moord of het bruinkoolveld ïoest blijven liggen. |opgemerkt hoopt de dat dank zij deze Jfatie, welke in een lo verloopt, de afstand traag en -aanbod kan (igd binnen 'n termijn Er is nadien alle |ernenergie althans industrieën haar In gevonden. |en nemen bij het ont- rijke bruinkoollagen latregel. Enorme bag- Vaven aan de randen (trekt gebied het dek- pet ogenblik staan zes met een capaciteit per dag aan het Onlangs heeft een „baggeraars" tus- ferzogenrath met veel Iraaid en deze el ide bruinkoolonderne- Iis thans ingezet in Jn Keulen. Op bijgaan- Imen deze gigant aan let dekterrein. Op de paggermonster in zijn jtrueerd op acht rups- twee aan twee elke ling uit kunnen draai- lie kan tot een diepte |0 meter gaan. Op de Jn goed beeld van de schep biedt plaats pssen personen! blse klokkenindustrie euw soort wekker aan e zelfs de meest hard- r wakker maakt. is Repeater" (Herha- Deze wekker begint pel gerinkel, als elke 2r. Dan volgt er een i de wekker weer rin- :elen, afgewisseld door l zich enige malen h®r" ekproces wordt beëin- lang, luid geratel, dat :eer zwaar slaapt, uit omen zal weten te wek* r degenen, die een ha- ben, is een nieuwe wek* ien. Deze mist het voor zo hinderlijke luide ge* ewone wekker-type. ad in de zin heeft, t Korban?" herhaalt lend Aram's vraag, ïoorden zult ge hem aar is zijn burcht.... ik U raden mag. g, nu het nog kan. t heeft iemand Kor- agen!" 96e JAARGANG No. 22232 lliigav# M. V. Uitgever* MjJ. WeerUnclU. ferschynt elke werkdag. Bureau* Breda, Aeigerstraat 16. Tel.) Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur. J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: i, M- A. C v. Dongen, Cl J. v. Hootegem, dl, Dt. A. J. J- M Mes, Ml H. M L. de Rechter. U J. v t Westende, P. V M. Ver- cauteren Abonn.pnjs Dl] vooruitbet t 5.85 p. irwartaal. p post 6.55. p. week (ultal bij niet postbestell) f U.45. Incasso wordt Berekend Losse oumm 13 ct Postrek 378841 Voor Gód, Kaantin ti» WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk* aard uit Zeeland uitsluitend ln do Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (ingezonden Mede- delingen f 0.35 per m'm) Bi; contract aan zienlijke reductie; volledig larie! en Alge* mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit* gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. L,,ueai vuiil de Zeeuwse Eilanden; GOES Westsingel M T.l.fnnn III, - Hi„..u Z..,.sch >1,BUIST üubb.!. Po.r, 1. 1.1.loc m - Bilbu,.-!: TERNEUZEN. N..rd,t,..t 5», T.l. 2601 - OOSTBURU. Nl.uw,..,,. «I. Til. 3» De leider van de Sovjet-Russi sche delegatie in Londen heeft de conferentie voorgesteld een raadge vende commissie te vormen uit vertegenwoordigers van de landen die van het kanaal gebruik maken. Deze commissie zou met het Egyp tische beheerslichaam moeten over leggen over de vrije doorvaart en de tarieven. Zij zou ook de aan dacht van de Egyptische regering moeten vestigen op maatregelen die zij nodig mocht achten in verband met het nakomen van overeenkom sten. Sjepilof zei dat de taak van de door hem voorgestelde zes-landen- conferentie zou moeten zijn: het bestuderen van alle resultaten van de huidige conferentie en het ver gelijken van de gedane voorstellen. Na haar voorbereidende werk zou de commissie een nieuwe conferen tie bijeen kunnen roepen van alle landen die de conventie van 1888 hebben ondertekend en van de lan den die van het kanaal gebruik maken. Mohammed Hassan Wazzani, secre taris-generaal van de Democratische Onafhankelijkheidspartij in Marokko heeft in een telegram uit Genève waar hij woont aan Sultan Sidi Mohammed Ben Joessoef van Marok ko verklaard, dat er in de nieuwe onafhankelijke Marokkaanse staat een politieregime, gebaseerd op ontvoering marteling en moord wordt opgebouwd. Het huidige Marokkaanse politie-sys- teem is volgens Wazzani „afschuwe lijker dan het koloniale systeem". Vijftien landen op de Londense conferentie over het Suez-kanaal hebben zich akkoord ver klaard met het Amerikaanse plan tot regeling van de kwestie- Weliswaar werden nog enkele amendementen aanvaard, die een toenadering inhielden tot het voorstel van India, maar eens gezindheid omtrent de te volgen gedragslijn heb ben de besprekingen niet opgeleverd. Dat kon ook bezwaarlijk, omdat de uitgangspunten te Volgens het door Pakistan geamendeerde voorstel van Dulles moet het beheerssysteem over het kanaal de „souvereine rechten van Egypte in acht nemen". Bovendien zou moeten worden „aan genomen" dat Egypte schadevergoeding zal betalen aan de ge naaste maatschappij. Aanvankelijk wilde men van Egypte de verzekering eisen dat deze vergoeding zou worden betaald. ver uit elkaar liggen. De westelijken willen, hoe dan ook, vasthouden aan internationaal beheer van het kanaal, terwijl de landen die achter Egypte staan de nationalisatie van de kanaal maatschappij wensen te bestendigen. Nasser zal nu worden gevraagd te onderhandelen over in ternationalisatie, maar het is bijna uitgesloten dat hij zal toehappen. De leider van de Indiase delegatie naar de Suezconferentie te Londen, Krisjna Menon, heeft verklaard, dat de Amerikaanse voorstellen voor een regeling van het conflict, geen basis vormen voor onderhandeling. ,,Wij hebben onze voorstellen niet namens Egypte ingediend, maar ik ben van mening, dat over ons plan met de Egyptenaren valt te praten", aldus Menon, die „de bedoeling van zijn suggesties als volgt omschreef: ,,Wij hebben de loper uitgelegd, waarop het westen en Egypte elkaar kunnen ontmoeten". De Indiase delegatieleider was van oordeel, dat de vrijheid van door vaart door het Suezkanaal alleen door Egypte kan worden gewaar borgd. De Sovjet-Unie. Ceylon en Indone sië steunden het Indiase voorstel om aan Egypte de exploitatie van het kanaal over te laten zonder hulp van de andere landen. De volgende lan den hebben zich akkoord verklaard met het Amerikaanse plan: Groot- Brittannië, Frankrijk, Australië, De nemarken, Ethiopië, West-Duitsland, Italië, Japan, Nederland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Per- zië, Portugal en Zweden. Er moet nu nog besloten worden in welke vorm de eindbeslissing ge goten moet worden en hoe deze be slissing als basis voor verdere on derhandelingen aan president Nasser moet worden voorgelegd. Er zal aan Egypte geen ultimatum" worden gesteld. ,,Ook indien de conferentie met grote meerderheid het door minister Dulles ingediende voorstel tot inter nationalisatie van het Suez-kanaal goedkeurt en kolonel Nasser bereid zou zijn de daarin neergelegde begin selen te aanvaarden, dan zijn wij er nog lang niet en kunnen moeilijkhe den worden verwacht, die nog groter zijn dan waarvoor wij ons in Londen zien geplaatst", aldus heeft dinsdag- TWEE Israëliërs zouden, volgens be richten uit Jordaanse bron, zijn ge dood, toen een Israëlische legerafde ling in Jordaans gebied doordrong en zich dientengevolge een vuurgevecht ontwikkelde. EEN zevenjarige jongen uit Scheve- ningen is gisteren in zee verdronken. Het kind had zich met een zesjarig broertje in het water begeven en zich te ver van het strand gewaagd. EEN commissie van economische des kundigen van landen der Arabische Liga hebben in beginsel besloten tot een economische unie tussen de Ara bische landen, met vrij verkeer van personen, kapitaal en goederen. RIJKE uraniumlagen heeft men aan getroffen in het midden-Franse de partement Haute Vienne. Een land eigenaar ziet het graafwerk met lede ogen aan. Een oude wet zegt namelijK dat de particuliere eigendom van de grond zich slechts uitstrekt tot zeven meter diepte. NIET MINDER dan 2700 gulden miste een Rotterdamse koopman uit een geldkistje in zijn woning. Na een politieverhoor bekende zijn ge trouwde stiefdochter, dat ze zich over het geld had ontfermd. PLANNEN voor een nieuwe boor machine bij de oliewinning, waarvan gezegd werd dat zij een technische omwenteling op dit gebied beteken den, zijn gestolen uit het laboratorium van een onderneming in Grenoble. EEN TROEP opgeschoten jongelui heeft bij Odersberg. in Duitsland, een kapelwagen van de Nederlandse Oost- priesterhulp met stenen bekogeld, waardoor een pater aan het hoofd werd gewond. Ook stoorden zij de eredienst door lawaai te maken. IN BEIROET (Lybië) heeft de dou ane 12 kg heroïne in beslag genomen, die bestemd waren voor smokkel naar ne Verenigde Staten De vooraad ver tegenwoordigde een waarde van 3,5 miljoen dollar. z?Ventiff miljoen passagiers re??Jiritni lnJ955 gebruik van de ge- r\i±luchtlijnen in de hele wereld tipn Juren toenaiue van meer dan voorafgaande ^«^ing h" Het vlot „L'Egaré 2", waar mee drie Canadezen in 87 dagen de Atlantische Oceaan zijn overgestoken, is dinsdagochtend door twee reddingsboten de haven van Falmouth binnengesleept. De drie mannen die de over tocht hebben gemaakt zijn de 31- jarige technische tekenaar Gas ton Vanacker, de 27-jarige schil der Mark Modena en de 29-jarige elektricien Henri Beaudot, allen afkomstig uit Montreal. Oor spronkelijk had het vlot, toen het uit Halifax vertrok, vier man aan boord, doch de vierde werd na een maand van boord gehaald. De L'Egaré 2" (,,de verdwaal- 1 me* voor de reis vertrokken. Het vaartuig, dat ruim vijf bij vier meter meet en gemaakt is van balken die met touwen en houten pennen aan elkaar bevestigd zijn, dreef mèt de golfstroom over de oce aan. Op het vlot is een hut van 1,2 meter hoog gebouwd, waarin o.a. een radiozender is opgesteld. De laatste maand moesten de op varenden van regenwater en zelf gevangen vis leven, daar hun voorraad levensmiddelen op was. Beaudot had maandagavond 't vlot verlaten om maatregelen te treffen voor het binnenslepen in Falmouth, omdat men niet de kans wilde lopen, dat het vlot op de rotsige kust van Cornwall te recht zou komen of met de stroom mee de Atlantische Oce aan weer op zou drijven. Giste renochtend vroeg keerde hij naar het vlot terug om tezamen met zijn kameraden de aankomst te Falmouth mee te maken. Aan vankelijk dacht men dat Beaudot het vlot had verlaten, omdat hij niet verder meer wilde meeva ren. ochtend de voorzitter van de Neder landse delegatie, minister Luns, ver klaard. Vragen, zoals wie zitting zullen hebben in de voorgestelde raad voor het Suez-kanaal en hoe de arbitrage-regeling nader zal worden uitgewerkt, komen dan aan de orde en hierover bestaan ook onder drie landen, die in beginstel voor inter nationalisatie zijn, uiteenlopende me ningen". Over zijn onderhoud van maandag met minister Dulles zei minister Luns, dat hierbij de Nederlandse op vatting over de overeenkomst tussen de Egyptische naasting van het Suez- kanaal en de opzegging van de In donesische schulden aan Nederland ter sprake is gekomen. Hij wees er hierbij op, dat bij deze twee kwesties dezelfde symptonen op de achter grond staan: overdreven nationalis tisch besef, overdreven opvatting van het begrip soevereiniteit, anti-wester se gevoelens en het niet te nauw ne men met internationale verplichtin gen. Als wij in april bij de opzeg ging door Indonesië van de RTC- overeenkomsten meer steun hadden gekregen van de westelijke mogend heden en zeker van de Verenigde Staten, zou het thans wellicht in Egypte niet zover zijn gekomen", zei mr. Luns, die hieraan toevoegde, dat de gebeurtenissen in Egypte het In donesische besluit wat de schulden betreft hebben verhaast. Mogelijk dat de conferentie in Lon den vandaag nog niet ten einde zal zijn. Minister Dulles heeft althans zijn vertrek nog uitgesteld. Gisteravond om zes uur is te Berlijn na langdurige ziekte overleden monseigneur dr. Wil helm Weskamm, bisschop van Berlijn. Wilheim Weskamm werd op 13 mei 1891 als zoon van een spoorweg beambte te Helsen in het district Waldeck geboren. In 1914 werd hij priester gewijd. In 1943 kreeg mgr. Weskamm zijn benoeming tot bis schoppelijke commissaris te Maagden burg, dat bij Paderborn behoort en momenteel in de Oostzone ligt. Op 17 oktober 1949 benoemde Paus Plus XII hem tot tweede wijbisschop van Paderborn met zetel in Maagdenburg. Tot bisschop van Berlijn werd hij be noemd op 4 juni 1951 Het werk van de bisschop van Ber lijn wordt gekenmerkt door moeilijk heden als gevolg enerzijds van de diaspora en van de verdeling van Duitsland door het IJzeren Gordijn, anderzijds van de sectorenverdeling van Berlijn. Het bisdom Berlijn strekt zich uit tot de Oostzee-eilanden Use- dom en Rügen, doch omvat ook de wereldstad Berlijn. Ais mijmerend over vergane glorie ligt. dit oude kasteel in de stille, ge temperde glans van het maanlicht, terwijl het Britse koninklijke jacht Briitanniamet volle verlichting, voorbijglijdt. De foto werd genomen bij een eilandje aan de Schotse kust, dat door het Britse koninklijke ge zin tijdens een vakantietocht werd bezocht. De Indonesische minister van Jus titie, prof. Muljatno, heeft verklaard, dat het onmogelijk is de minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdül gani, wanneer hij terugkomt van de conferentie in Londen, te ondervra gen, zolang hiervoor van de president en het kabinet geen toestemming is verkregen. Muljatno zei, dat een op heldering van de minister alleen mo gelijk zou zijn, als hij dit vrijwillig deed. Hij voegde hieraan toe, dat tot dusver het kabinet nog geen verzoek tot toestemming om de minister van Buitenlandse Zaken te ondervragen, had ontvangen. De anti-eorruptiewet zal volgende maand aan het parle ment worden voorgelegd. (Van onze Haagse correspondent) In het politiek koffiedik viel gisteren het volgende te lezen: De informateur prof. Lieftinck heeft een plan voor een kabinet van zeer beperkte samenstel ling. Hij zou enige ministeries willen opheffen o.a. dat van Maatschappelijk Werk. Hij zou dan niet meer dan twaalf mi nisters overhouden, waarvan mr. van Walsum, voorzitter van de protestants-christelijke Werkge meenschap in de Partij van de (Van onze parlementaire verslaggever.) De uitbreiding van de beide Kamers van de Staten Generaal is thans ver zekerd. De Eerste Kamer heeft gis teren het betreffende voorstel tot grondwetswijziging in tweede lezing met overgrote meerderheid aanvaard. Van de 33 aanwezige leden verklaar de slechts prof. Molenaar (V.V.D.) zich op principieel-staatsrechterlijke gronden tegen het ontwerp. Indien men er in slaagt de voorge schreven procedure tijdig af te wer- In Djakarta: Tijdens een rumoerige demonstratie van studenten in Djakarta, die hun solidariteit me' de Algerijnen wilden betuigen, heeft president Soekarnode betogers gezegd, dat zij mee moeten leven met de Afrikaanse en Aziati sche volken, „die strijden voor hun onafhankelijkheid". Indonesië wenst, zei Soekarno, dat „iedere vorm van' imperialisme van de aardbodem wordt weggevaagd". De demonstranten wilden de Franse ambassadeur een resolutie overhan digen, maar deze weigerde de studen ten te ontvangen. Doordat de laatsten nogal fel protesteerden, werd de om- neining van het woonhuis van de am- assadeur licht beschadigd. Verwachting, van het KNMI gel t dig tot vanavond, opgemaa' J dinsdagavond 23.15 uur: Aanvankelijk vooral in het m., I den en noorden van het land op J klaringen. Geleidelijk echter toe "?™C"Ü,C bewolking en later in dc t zuidelijke provincies enige regen J ™atl? of yrij krachtig toene- if Wlnd tussen zuid en oost. i iets hogere middagtemperaturen f dan gisteren. J t Jandaag: zon onder 19,51 uur. 5 zon °P 5.39 uur, maan J J op 19,59 uur. Zondag a.s. zal het bisdom Rotter- am in de Ahoyhal zijn bisschop mgr. .ansen een grootse hulde brengen, ies ochtends zal in de Ahoy-hal een pontificale H. Mis worden opgedra gen, tijdens welke op 35 plaatsen in de hal de H. Communie zal worden uitgereikt. Des middags zal de voorzitter van het diocesaan comité, mr. J. R. H. van Schaik, een toespraak houden en het diocesaan geschenk aanbieden aan de bisschop. Aan het einde van de bijeenkomst zal <ie bisschop van Rotterdam de aanwezigen toespreken. Met telkens trillende kin, steeds vechtend tegen opkomende water landers, heeft gisteren de 30-jarige mej. T. C. V. uit Amsterdam, tot voor enkele maanden boekhoudster van een grossiersfirma in dames- m.p n r*ike'en' voor de hoofdstedelijke rechtbank terecht gestaan. Ze erkende het vorig jaar telkens van de girorekening van deze firma gelds- y .^^ben overgemaakt op de rekening van een taleninstituut, firma nu r» of de directeur enige vordering op de grossiers- gedupeerd wijze werd de firma in totaal voor ruim 12.000. Naast haar in de verdachtenbank zat een lange, zenuwachtige man, de 51-jarige voormalige directeur van 't taleninstituut A. K. met wie het meisje al lang intiem bevriend was. Zij was van de twee de intelligent ste en had bij de grossiersfirma een verantwoordelijke positie gekregen Hij had slechts de lagere school dooi-: lopen en had met de inrichting van een taleninstituut te hoog gegrepen. Het boekhoudstertje was zeer aan hem gehecht. Hij had dag en nacht uw boekhoudster over te laten daar mee te doen wat ze wilde?" „Ik vertrouwde haar", zei de ge tuige. Op een vraag van de officier deelde hij mee, dat mej, V. slechts f 180,per maand verdiende. enige resultaat dat hij zelf een hart kwaal kreeg en het instituut in finan- ciëel opzicht een steeds labieiere on derneming werd. „Ik beschikte over giroboljetten, die blanco getekend werden door mijn werkgever", vertelde mej. V. „Zelf vulde ik die altijd in en vol deed op die manier de vorderingen der crediteurs. Het vorig jaar raakte m,jn man in moeilijkheden en vroeg me hem te helpen. Dat heb ik toen gedaan". De gedupeerde grossier, zelf als getuige gehoord, wist op een kruis vuur van vragen, waaronder ook van de officier, weinig antwoord te geven. „Vindt U het niet onvoor zichtig", zei de officier o.a., „blanco voor het instituut gewerkt/ met hetr girobiljetten - ta tekenen en' het aan ,,Ik heb van stonde af aan mede lijden gehad met de vrouwelijke ver dachte in deze zaak", zei de officier van justitie. Hij beschouwde haar als het slachtoffer van K. ,,Deze man had de wijste moeten zijn. Zij kon uit medelijden niet weigeren hem te helpen. Met het beleid van de gros sier ben ik het niet eens, maar ten slotte is er f 12.000,verduisterd en dat is te ernstig om het met een voorwaardelijke straf af te doen". Hij eiste daarop 8 maanden tegen mej. V. en 1,5 jaar tegen K., beide straf fen met aftrek van het voorarrest. Intussen is echter mej. V. door de rechtbank bij beslissing in raadka mer op 24 april jl., na nog geen twee maanden voorarrest, reeds in voor lopige vrijheid gesteld, zoals mr. Witteman in zijn pleidooi mededeel de. Hij meende, dat de hoogte van he'. verduisterde bedrag geen door slaggevende rol mocht spelen. ,,Het meisje heeft nu een andere werk kring", zei hij, „Moet ze nu opnieuw de cel in?" ken, dan zullen op 3 november a.s. de nieuwe leden zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer hun intrede kunnen doen. De Senaat aanvaardde tevens een groot aantal andere voor stellen tot grondwetswijziging, die hetzij van betrekkelijk ondergeschikt belang wTaren, hetzij beoogden de grondwet in overeenstemming te bren gen met de reeds bestaande politieke situatie. Dit laatste gold met name voor de aanpassing aan de statuten voor het Koninkrijk. Het initiatief voorstel van het Tweede Kamerlid prof. Oud (V.V.D.) heeft daarentegen de eindstreep niet gehaald. Het voor stel beoogt een parlementloze periode te voorkomen wanneer door buiten gewone omstandigheden de periodie ke verkiezingen zouden moeten wor den uitgesteld. Het was reeds bekend, dat de P.v. d.A. en enige leden van de K.V.P. tegen zouden stemmen, omdat zij het gevaar van misbruik niet uitgesloten achtten. Zij werden nog in hun geluk gesterkt door een verklaring van de gevolmachtigde ministers van Suri name en Ned. Antillen, die van oor deel waren, dat ook hun regeringen over het voorstel hadden moeten wor den geraadpleegd, m.a.w. dat het geen gewone wet maar een Rijkswet had moeten zijn. De heer Algera (A.R.) bleek even eens voor dit argument te voelen en stemde tegen. Het ontwerp haalde bij de stemming wel een meerderheid (18 tegen 16) maar de voorgeschreven tweederde meerderheid werd niet be haald. Arbeid en burgemeester van Rotterdam, premier zou worden. Er zouden vier leden van de PvdA, vier KVP-ers, één AR, ééfl CH, één VVD en een partijloze mi nister lid vap zijn. De portefeuille van Binnenlandse Zaken (daarbij vice-premier en P.B.O.) zou voor mr. Kolfschoten, bestemd zijn, die echter, naar we in middels vernamen, voor de eer heeft bedankt! Verder zou de heer Algra, belas tingexpert en financiëel specialist van de partij van de arbeid, voor Financiën bestemd zijn. Suurhoff zou op Sociale Zaken blijven en prof. Kleyn zou de portefeuille voor ver keer en waterstaat krijgen. Ir. Witte, die gisteren enige uren in het torentje vertoefde, zou wederopbouw behou den, mr. Cals vermoedelijk O.K.W, en ir. Staf Oorlog. Justitie zal voor een WD-er gereserveerd worden, terwijl Zijlstra op Economische Za ken zou kunnen blijven als hij daar enige goesting toe had. Met deze illusie werkt prof. Lief tinck verder. Tekenend voor de sitia- tie is wel, dat ir. Staf, die in het torentje ontboden was en op de vraag van prof. Lieftinck of hij het program wilde inzien geantwoord moet hebben: ,,Hou het maar, ik doe bij voorbaat niet mee". Het antwoord van prof. Zijlstra zal nauwelijks milder geweest zijn. De AR en CH voelen al evenmin iets voor de plannen van de informateur als de KVP, zodat men wel kan aan nemen dat er niets van terecht zal komen. Er kan hoogstens een kabinet wor den samengesteld uit figuren buiten de partijen om, dat nauwelijks in eigen bestaan zal kunnen geloven. Wat dan wel?, dat is de grote vraag, die de politieke kringen in Den Haag slechts bezig houden. Zolang de heer Lieftinck in het torentje blijft resi deren, zal het vermoedelijk heel moeilijk te beantwoorden zijn. Berichten uii België als zou de Ame rikaanse hotelmagnaat H. B. Cantor, die met zeer grote schepen een nieuwe transatlantische verbinding wil begin nen voor massaal vervoer van toeris ten, zijn keuze hebben laten vallen op Zeebrugge, blijken voorbarig. Alles hangt nog af van verdere on derhandelingen met de verschillende havens en de bestudering van de mo gelijkheden die daar worden geboden. Daarbij zal zeker een grote rol spelen de vraag, of de toegang tot de haven van Zeebrugge geschikt kan worden gemaakt en gehouden voor het op elk willekeurig moment in- en uitvaren van dergelijke grote schepen. Het is dus in het geheel niet zo, dat de Ne derlandse haven, die in dit verband werd genoemd, Vlissingen, zou zijn uitgeschakeld. be- Naar de dood van 300 vrouwen voornamelijk weduwen die na de oorlog in Eastbourne, een luxe bad plaats aan de zuidkust van Engeland overleden zijn, wordt door Scot land Yard een onderzoek ingesteld, zo is dinsdag meegedeeld. Ook de testamenten, die zij hebben nagela ten worden onderzocht. Bij dit laatste onderzoek zou het gaan om een bedrag van een mil joen pond sterling (ongeveer 10 mil joen gulden). Een groep rechercheurs controleert de testamenten van de 300 vrouwen in het Londense Somerset House, waar afschriften van Britse geboorte huwelijks- en overlijdensakten waard worden. Men deelt mede, dat de politie zoekt naar een verband tussen de personen, die in een groot aantal testamenten als begunstigden worden genoemd. Aan het onderzoek zijn gedurende verscheidene maanden geruchten over fraude en moord in Eastbourne voorafgegaan. Kortgeleden ontving de politie een brief, waarin nieuwe inlichtingen over een aantal testa menten werden verstrekt. Men ver- wacht, dat er vele mensen een be richt spreekt van 500 door de poli tie ondervraagd zullen worden. On der hen bevinden zich artsen, ver pleegsters, hotel-employé's, taxi chauffeurs, winkeliers en bedienden in de luxueuze buitenverblijven te Eastbourne. Volgens de „Daily Mail" is het mo gelijk, dat de politie aanstuurt op opgraving van enige lijken.

de Stem | 1956 | | pagina 1