DULLES STREEFT NAAR COMPROMIS iïr&K^/jsgïs* m,a- Opzet van Lieftinck noch vlees noch vis Nederlandse inbreker van formaat te Zweden in arrest Motor geslipt - twee doden Verplichte begrafenissen wegens gevaar voor tyfus Zwollenaar met mes gedood I Pin-up boy Voorstel tot verdrag tussen Egypte en Conferentie-landen DE DOOD OP DE WEG Mijnongeluk in Duitsland TEKENEND VOOR DE VERVLOGEN HOOP Mgr. Ponsin verongelukt Menseneters in Franse Congo STEEN urtoct i,óoor- aM! DAGBLAD VOOR ZEELAND Frans schip zonk bij Stavenisse Twee vragen zonder een antwoord Op rijksweg Halsteren-Bcrgen op Zoom 1 Veel minder wind Onderdirecteur Suez ontslagen Republikeinen tegen rassenscheiding België moet helpen zegt Cantor Twee auto 's firma in van een botsing Belastingambtenaar voorlopig gesehorst Redders Marcinelle blijven doorwerken Nieuwe aandrang op Kamerdebat Door buur die eerst politie belde Sieraden met een totaal gewicht van een half pond gevonden „In geen dertig jaar zo n zware jongen Ambonezenkamp brand in I4» 96e JAARGANG No. 22230 Uitgave W. V. Uitgever» M-U W««ii*ndi«. Verachijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, ftetgerstraat 16- TeL- Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordeujk Hoofd- redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J MAC.»- Dongen. U J v. Uootegem Mr Lit. A J. J- M Mes' Mr H. M L. de Reenter. U J Westende. P V M Ver cautereii Abonn.prtjs oij vooruitbet I 5.85 Kwartaal, p post t 8.55, p. week (uitsl bi) niet postbestelL) f l>.«5 Incasso word» berekend Losse oumm 13 ct Postrek 378841 Voor God. Koningin m Vaderland MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend In de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan- tienlijke reductie; volledig tarief en Alge- onene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. b.neau vooi de Zeeuwse Eilanden. HUBS Westsingel 08, Telefoon 3335 Bureau vuoi Zeeuwsch Vlaanderen HUI.S'1 üuhbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 QQSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De „Daily Mail" schrijft, dat de Sovjet-russische minister van bui tenlandse zaken, Sjepilof, als de „pin-up boy" van de Londense Suezconferentie, hard op weg is aller harten te veroveren door zijn glimlach en beminnelijkheid, die hij onophoudelijk ten toon spreidt. Het verschil met Molotof, zoals deze op meerdere conferenties op trad, is wel groot, meent het blad, maar „ook tijgers glimlachen wel eens", voegt het er aan toe. „Wij Gisterenmiddag is in De Rijp een tragisch ongeluk gebeurd. In de Tuin- gracht aldaar zat een inwoner van het plaatsje, de heer A. N.t te vissen. Hij ergerde zich aan enige jongetjes, die aan de overkant van de gracht aan het spelen waren en gooide, nadat hij al enige malen had gewaarschuwd, een steen in de richting van de knaap jes. De 9-jarige Adriaan Sombroek uit de Rijp kreeg de steen tegen de slaap en overleed vrijwel onmiddel lijk. Na verhoor door de rijkspolitie is de visser op vrije voeten gesteld. Gisterenmiddag omstreeks 16.00 uur is, vermoedelijk tengevolge van het stormachtige weer, het 900 ton meten de Franse motorschip „Fillon" van de maatschappij SNFR op de Oosterschel- de nabij Stavenisse gezonken. De op varenden zijn gered. De Oosterschel- de is ter plaatse 15 meter diep. ASSEN. Te Emelte, nabij de Drentse hoofdstad, vloog een mo torrijder uit de bocht. Een 16-ja- rige fabrieksarbeider, die op de duo zat, werd gedood, de bestuur der zelf zwaar gewond. HOEVELAKEN. Bij het over steken van de Rijksweg Amers- foort-Apeldoorn werd een 18-ja- rige wielrijder door een auto aan gereden en op slag gedood. Het afgelopen weekend te Londen heeft zich gekenmerkt door een uitermate druk diplomatiek verkeer. Het Westerse voor stel is bijzonder druk bestudeerd en hierover heeft, in de voltal lige conferentie, ook minister Luns gesproken, waarbij hij, zoals te verwachten was, het voorstel der Grote Drie in grote lijnen heeft gesteund. Later echter is de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, met een ontwerp-verklaring gekomen, die algemeen wordt beschouwd als een poging tot verzoening tussen de uitdrukkelijke wens van de westelijke landen voor internationalisatie van het kanaal en de voorkeur van de Sovjet-Unie, India, Indonesië en Ceylon om de garanties ten aanzien van het kanaal in de Conventie van Konstanti- nopel van 1888 als basis voor een toekomstige regeling te nemen. Dit is, zoals bekend, ook het standpunt van Egypte. De verklaring wijkt in wezen wei nig af van de beginselen, die minis ter Dulles in zijn rede van donderdag jl. voorstelde voor de toekomstige status van het kanaal en wordt ook in Nederlandse delegatiekringen be schouwd als een nadere uitwerking daarvan. Het nieuwe element erin is, dat wordt voorgesteld een verdrag te sluiten tussen Egypte enerzijds en de landen, die thans aan de Suez-kanaalconferentie deelne men -anderzijds, blijkbaar ter ver vanging van de Conventie van 1888, waarin het recht van vrije doorvaart wordt gegarandeerd. Bij dit verdrag zou een internatio nale raad dienen te worden ingesteld, die het kanaal in het belang van Egypte en de gebruikers van het ka naal zou moeten exploiteren en tot verdere ontwikkeling brengen. Deze raad zou rapport over zijn werkzaamheden moeten uitbrengen aan de Verenigde Naties, die ook cor rigerend zouden moeten kunnen op treden. In een gesprek van Dulles met zijn Japanse ambtgenoot Sjigemitsoe heeft Dulles gezegd, dat, als Egypte een voorstel had, dat beter was dan het Amerikaanse plan, de westelijke landen dat in overweging zouden wil len nemen. De redevoeringen, die tot dusverre op de conferentie zijn gehouden alleen de Indiase afgevaardigde, Krisjna Menon, die ook gister zijn pogingen om het standpunt van de westelijke landen en Egypte dichter bij elkaar te brengen heeft voortge zet, is nog niet aan het woord ge weest hebben aangetoond, dat een meerderheid van de conferentie de oorspronkelijke voorstellen van mi nister Dulles zou steunen. De nieuwe ontwikkeling wordt dan ook algemeen gezien als een aanduiding, dat Enge land, de Verenigde Staten en Frank rijk meer trachten te bereiken dan i een meerderheid alleen. Zij zouden streven naar het vinden van een for mule. die de grootst mogelijke steun zal krijgen. PLAN VAN INDIA Naar verluidt zal Krisjna Menon vandaag een plan voor regeling van de Suezkanaalkwestie indienen, dal de instemming van Egypte zou heb ben. Dit Indiase plan wil het algemene en financiële beheer van het kanaal in Egyptische handen laten. Er zou een internationale adviesraad inge steld moeten worden, onder auspiciën van de Ver. Naties om te verzekeren, dat de internationale scheepvaartver plichtingen nagekomen worden. SPECULATIES In het huidige stadium van de con ferentie zijn er tenslotte nog twee vragen, waarop alleen speculatieve antwoorden kunnen worden gegeven: zal zij dinsdagavond al worden be ëindigd en z'ullen de westelijke lan den de eventueel geamendeerde ver klaring van minister Dulles in stem ming brengen. Wat de tweede vraag betreft: algemeen wordt verwacht, dat getracht zal worden een stem ming te voorkomen, daar dan tegen stellingen scherp voor het voetlicht zouden worden gebracht, die tot dus verre in de vrij gematigde en beleef de redevoeringen verborgen zijn ge bleven. IN ZUID-AUSTRALIë, in de vallei van de Murray, hebben talloze men sen door overstromingen hun huizen moeten verlaten. Vooral de steden Mannum en Renmarkt zijn getroffen. TE VATICAANSTAD is een decreet gepubliceerd ten aanzien van de za ligverklaring van Paus Innocentius AI. Deze is vastgesteld op 21 oktober. PREMIER NEHROE van India is bij een auto-ongeluk in zijn land licht gewond geraakt. Hij bracht per jeep een bezoek aan de door een aard beving getroffen plaats Koetsj. Het voertuig sloeg om en Nehroe werd er uit geworpen, waarbij hij enkele kneu zingen opliep. DE 45-JARIGE Arturo Ottoz, de beste gids voor de bestijging van de Mont Blanc, is, tezamen met een Duitse en een Franse Alpinist, bij een beklim ming van deze berg om het leven gekomen. ?«E FraNSE geschiedschrijver Louis Madelin is op 85-jarige leeftijd in zijn woning te Parijs om het leven gekomen. EEN HEVIGE BRAND heeft zater dagavond meer dan een miljoen mark schade veroorzaakt op het NAVO- vliegyeld nabij Landstuhl in West- Duitsland. De oorzaak is onbekend. LEDen Van de Egyptische kustwacht, wl;w°UlnencVermoml1' hebben in de smnkVttiaVan al vW'en Arabische la eearr/t Va^n ^erdovende midde- in besfae pen waarde van de ernsüfzlek1011 Van Eerlijp is zeer (Advertentie) ONBEPERKTE GARANT* OP DE VERING. NAZE 7"FABRIEKEN TE ZEVENBERG6N Weersyerwiichting van het K.N. _i vanavond, opgemaakt zondagavond te 23.15 Uur- Opklaringen, maar ook enkele verspreid optredende buien. Iet! i hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich- hetgT' het noorden van l het land tijdelijk veranderlijk i wY lWaciltmg van het Belgisch T Weerkundig Instituut' 1 wind" Bterkf, tot matige westen- j rineen B,e.woikt mooie opkla- J Vand^!rSPre,dc neerslagvlagen. zon onder 1956 ""f- I op^Tuur™ °P 5 36 u"r; maan In de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over een is er op de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Halsteren, ter hoog te van het Carmelitessenkloos- ter een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan twee jonge men sen het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 28-jarige duiker Louis Voets uit Tholen, enige zoon, en de oudste doch ter van een weduwe, de 19-ja- rige gezinsverzorgster Lenie Schot, eveneens uit Tholen. Het tweetal was op een nieuwe mo tor op weg naar Bergen op Zoom. Vermoedelijk door een te hoge snel heid heeft de bestuurder de controle over zijn stuur verloren en daar door is hij tegen een rechts van het rijwielpad staande boom gereden. De weg maakt op dat punt slechts een flauwe bocht. De botsing was zo erg, dat de motor onmiddellijk in brand vloog De heer Pelle, een der omwo nenden die door de klap en de vuur- De onder-directeur van de Suez- kanaalmaatschappij, Max Vignes, is door de Egyptische bedrijfsleiding ontslagen wegens ongeoorloofde af wezigheid. Vignes. die zaterdag op zijn post is teruggekeerd, is met verlof in Frankrijk geweest, doch zou vijftien dagen te laat zijn teruggekeerd. De Republikeinen in de Ver. Staten zullen in hun verkiezingsprogram de uitspraak van het Hooggerechtshof tegen rassenscheiding bij openbare onderwijsinstellingen steunen en op uitvoering van die uitspraak aandrin gen, zo is door de Republikeinse sena tor Dirksen meegedeeld. De Democraten hebben besloten deze kwestie niet aan te roeren, daar zij veel aanhang hebben in de zuide lijke staten. gloed gewekt werden, was het eerst ter plaatse. Hij vond de slachtoffers op een afstand van ca. 15 meter van elkaar. De bestuurder bleek op slag te zijn gedood. Mej, Voets was, hoe wel zeer ernstig gewond, nog in le ven, Onmiddellijk werden dokter Vos en de politie gewaarschuwd Hulp voor de duo-passagiere bleek evenwel niet meer mogelijk. Kort na aan komst van de politie overleed zij. Bei de slachtoffers werden naar het St.- Elisabeths-ziekenhuis te Halsteren vervoerd. De twee jongelui bleken in gezel schap van een tweede motorrijder uit Tholen vertrokken te zijn. De laatste was echter ver achter gebleven. Hij heeft het ongeluk niet zien gebeuren. Toen hij ter plaatse aankwam vond bij nog slechts eer. enorme ravage. In de mijn Sofia Jacoba te Jueckel- hoven bij Aken zijn vier mijnwerkers op de 360 meterverdieping door een instorting bedolven. Men vreest de slachtoffers niet le vend te kunnen bereiken. De Amerikaanse hotelmiljonair Hy- man Cantor, die een goedkope passa- giersdienst over de Atlantische Oce aan wil openen, heeft in Brussel op een persconferentie verklaard, dat hij gelooft met de Belgische regering tot overeenstemming te zijn gekomen over het gebruik van de haven van Zee- brugge Hiervan maakten wij in onze editie van zaterdag reeds melding. Cantor wil echter wel een tegenpres- tatie. „Als België bereid is", zei hij, „20 miljoen dollar te besteden aan ver andering van de haven, waarmee twee jaar gemoeid is en de twee te bouwen schepen van 90.000 ton helpt finan cieren. zal ik jaarlijks 600.000 toeris ten naar Europa brengen". De schepen zouden ongeveer 270 miljoen dollar per stuk kosten en elk 6.000 passagiers kunnen vervoeren. Zaterdag reden te Rilland twee met stenen beladen auto's van de fa. v.d. Peyl en Verbruggen uit Ter- neuzen achter elkaar. B ijde Tweede weg minderde de eerste auto, die deze weg in moest slaan, vaart. De chauffeur van de tweede wagen, die daar blijkbaar niet op berekend was remde te laat af en botste met een stevige klap op zijn voorganger. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar de wagens waren nogal gehavend. Bij de rijksbelastingdienst te Zie- rikzèeis. naar aanleiding van onregel matigheden. de ambtenaar H.L. voor lopig geschorst. Het antwoord van prof. Romme na een urenlange spoedvergadering van de K.V.P. op zaterdag aan prof. Lief tinck op zijn vraag, of men met zijn opzet van een extra-parlementair ka binet in zee kon gaan, heeft nieuwe onzekerheden gebracht in de kabinets formatie. De informateur Lieftinck heeft aan prof. Romme gevraagd, of hij met een extra-parlementaire opzet akkoord Het nationale comité van de Chris telijke Volkspartij in België heeft za terdag zijn goedkeuring gehecht aan het initiatief tot bijeenroeping van de Kamer voor een debat over de mijn ramp. Het comité verzoekt de rege ring onmiddellijk een verbod uit te vaardigen voor werk in de mijnen door personen onder de 18 jaar. Voorts zou een commissie van on partijdige deskundigen voor het in stellen van een onderzoek naar de veiligheid in alle mijnen gevormd moeten worden. Op dezelfde dag is de voorzitter van de Belgische Kamer, Huysmans, het overleg met de parlementaire fracties, met het oog op de spoedige bijeenroeping van het parlement, be gonnen. In welingelichte kringen wordt aangenomen, dat de Kamer in de eerste helft van september bijeen geroepen zou kunnen worden voor een debat over de omstandigheden, waaronder de ramp te Marcinelle heeft plaatsgevonden. De geborgen lijken van alle slachtoffers van de ramp, die zich nog hoven aarde bevinden, zullen vandaag ter aarde besteld moeten zijn, teneinde het uitbre ken van tyfus of andere ziekten te voorkomen, zo heeft het Belgische ministerie van gezond heid bepaald. Dat geldt zowel voor de ge- identificeerde als de niet-geiden- tificeerde slachtoffers. Het reddingswerk De reddingspogingen duren onver poosd voort. Op 975 meter is de ver bindingsgang door instortingen ver sperd. De enige mogelijkheid om tot verdieping 1035 door te dringen schijnt gelegen te zijn in het herstel van de kooigeleidingen tot de bodem van de schacht, hetgeen dan ook overwogen wordt. Hoewel het nu twaalf dagen geleden is, dat 169 mijnwerkers op verdieping 1035 wer den ingesloten, en men voor hen de hoop heeft opgegeven, geloven red ders in de mogelijkheid, dat drie mijnwerkers, die op de verdieping 1100 werkten, nog levend zullen wor den aangetroffen. kon gaan. En of hij in dat geval dus wilde mededelen, wat hij K.V.P.-figu ren zou adviseren, wanneer zij zouden worden aangezocht om in dit kabinet zitting te nemen, of hen vrij zou la ten hun persoonlijke keus te bepalen. Dit is n.l. de geijkte vorm voor een kabinet op extra-parlementaire basis. Men laat dan de politieke partijen er buiten en de kandidaten voor het mi nisterschap weten, dat zij niemand in hun partij voor het hoofd stoten, als zij zelf het program beoordelen. Prof. Lieftinck heeft zich tevoren willen verzekeren, dat hij volgens deze me thode met enig succes te werk kon gaan. Belangrijke beslissing Men heeft de K.V.P. voor een zeer belangrijke principiële beslissing ge steld. Immers, bij toestemming kan de partij geen invloed meer uitoefe nen op de gang van zaken tijdens de formatie. Men bedenke, wat dit kan betekenen voor de bezitsvorming. Prof. Romme heeft nu laten weten, dat hij de vraag van de informateur niet kan beantwoorden zonder eerst het regeringsprogram te hebben ge zien. En dat hij bovendien wil weten, waar hij aan toe is, wat de keuze van de ministers en de verdeling van de zetels betreft. Het is duidelijk, dat de katholieke leider de zaken zo scherp mogelijk stelt. Ongetwijfeld zullen de socialisten dit gaan uitleggen als een sabotage- poging en zullen zij Romme als de eindeloze spelbreker in deze moei zame kabinetsformatie gaan afschil deren. Maar de K.V.P. wil op princi piële punten nu eenmaal niet van toe geven weten. Romme heeft eveneens laten weten, In Zwolle is tijdens een vechtpartij met zijn buurman in de nacht van zaterdag op zondag: de 34-jarige F. Meyer, na een aantal messteken te hebben gekregen overleden. Het dra ma speelde zich af aan hét Kleine Grachtje te Zwolle, waar beide man nen een woonschuit hebben liggen. De buurmar., H. H_ is door de poli tie gearresteerd. H.', had de politie verzocht naar het Kleine Grachtje te komen, teneinde een klacht van hem over het lawaai aan boord van de woonschuit die naast de zijne ligt te onderzoeken. Toen twee agenten daar „In geen dertig jaar hebben wij meer een inbreker van der gelijk formaat in handen ge had", zegt de Zweedse recher che, die te Stockholm de Hage naar H. K.- heeft gearresteerd op verdenking van inbraak. K. heeft toegegeven, dat hij deel uitmaakt van een interna tionale bende. „Maar voor in braken naar Zweden komen.." daar wil hij niet van weten. Hij houdt vol daar een doodge woon achtenswaardig toerist te zijn. In zijn auto werd dan ook een com plete kampeeruitrusting gevonden, maar... ook trof men onder zijn be zittingen een opvouwbare ladder, die door middel van een met draden werkend mechanisme na gebruik ge makkelijk naar binnen gehaald kan worden. „Een uniek hulpmiddel", zegt de Stockholmse commissaris van politie, Sten Hammargren, die overigens nog meer bezwaren tegen K. heeft. Want uit zijn pas bleek, dat hij op 4 augustus in Noorwegen was ge weest. Juist op die datum werd in gebroken in twee villa's in Oslo, waarbij ter waarde van f 50.000,ge stolen werd. De buit van een van die inbraken bestond uit zilveren siera den, waarbij een ring, die... in K's auto werd teruggevonden, een hals snoer met 96 echte parels en onge veer 2.000 kronen in contanten. Bij de andere inbraak werd o.m. een gou den sigarettenkoker ntvreemd. die eveneens in Zweden is teruggevon den. Deze Hagenaar werd gearresteerd in Lidingo, bij Stockholm, toen hij de gestolen goederen, die inmiddels door enige jongens waren gevonden, wilde opgraven. Toen K. begon te graven, werd hü meteen door de politie in zijn kraag gegrepen. In de auto, die een Deens nummerbord had en waarvan K. bewijzen had, dat hij deze wagen in het buitenland had gekocht wer den sieraden met een totaal gewicht van een half pond gevonden. Zij waren uit elkaar gehaaid en de juwelen waren op een apart hoopje gelegd, zodat de identificatie nogal wat moeilijkheden opleverde. Verder werden in de auto een masker, een pistool, een jachtgeweer, kostbare fototoestellen, vis- en kampeeruitrus ting en conserven gevonden. „Die juwelen en zo moest ik voor een Fransman bewaren", beweert K, die overigens wel toegeeft, dat hij „zijn opleiding" in de Parijse onderwereld heeft ontvangen. De politie verdenkt hem ook van de geruchtmakende inbraken die tijdens de huwelijksfeesten in Monaco zijn gepleegd, aangezien de daar toegepaste techniek veel overeenkomst toont met die van de in Zweden gepleegde inbra ken. Op een adreslijst die K. bij zich had, komt de naam van mevr. Er- lander, lid van de Zweedse Raad van State, herhaaldelijk voor, doch hij beweert dat dit is, omdat zij „deel uitmaakt van zijn kennissenkring". Ook het zomerverblijf van koning Gustaaf Adolf komt erop voor. K. zegt. dat hij van plan was daar als toerist eens te gaan kijken, zodra de koning van zijn vakantie terug was... aankwamen, waren beide mannen aan het vechten. De agenten slaag den erin hen te scheiden, maar het was voor M. reeds te laat. Hij viel zwaargewond neer en bezweek enige tijd later aan zijn verwondingen. M. laat een vrouw en twee kinderen achter. In het Ambonezenkamp Beenderib- be nabij Giethoorn is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken, waarschijnlijk tengevol ge van brandstichting door bewoners van het kamp. Om één uur werd de brand ontdekt door de kampbeheerders en de rijks politie, die het kamp waaruit deze week drie leiders van de PMMS (de nationale partij van de Zuid-Moluk- ken) naar een strafkamp zijn overge bracht bewaakt. De gehele brand weer van Steenwijk was spoedig ter plaatse en kon voorkomen, dat de brand zich uitbreidde. De barak, waarin de brand was ont staan en waar keukentjes waren op geborgen, die destijds door de Am bonezen waren geweigerd, ging ech ter geheel in vlammen op. Ook de inhoud ging verloren. Bij de mijn in Marcinelle is het stil. De tenten en de banken, die daar voor de wachtenden waren neer- gétet, zijn verlaten. Op dramatische wijze wordt door dit beeld beves tigd. dat de hoop, nog overlevenden aan te treffen, vervlogen is... dat dit extra-parlementaire kabinet verre van raszuiver is. Het is een ka binet, dat als „extraparlementair be gint", maar dat na verloop van tijd dan wel „parlementair" zou kunnen worden. De opdracht van Lieftinck luidt n.l. „het onderzoeken van de mogelijkheid tot de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwer ven. Men mag aannemen dat de woor den, „zal kunnen verwerven" er niet voor de aardigheid bij zijn geschreven. Maar dan moet de K.V.P. terdege rekening houden met een schaakmat op termijn, wanneer over enige tijd de extraparlementaire heren achter de regeringstafel tot de ontdekking ko men, dat zij voortaan parlementair mogen zijn. Het is duidelijk, dat Romme een zo duidelijk risico niet wenst te lopen. A. R. weigeren ook Een verlengende omstandigheid is. dat de A.R.-fractie een zelfde brief heeft geschreven. Het zal prof. Lief tinck niet gemakkelijk vallen, van deze partij „gehoor te krijgen". Men moet er wel rekening mee houden, dat pogingen daartoe in het werk zullen worden gesteld en dat er op partijleden, die kandidaten voor het ministerschap kunnen zijn, persoonlijk druk zai worden uitgeoefend. Men zal dan kunnen aantonen, hoe hoog men de principiële betekenis van dit alles aanslaat. CHU en VVD Van de C.H.U. zijn wij minder zeker. Voor de heer Tilanus schijnt de factor „tijdnood" zwaar te wegen. Hij ziet het landsbelang vooral gediend met een snelle oplossing van de huidige moeilijkheden en heeft de deur niet zo principieel gegrendeld als de beide andere fractieleiders. Van de V.V.D. valt aan te nemen, dat zij zich niet zal hebben vastge legd aan het program, dat zij nog niet heeft gezien. Zij zou haar gezicht kun nen verliezen door op een zo vage basis wel met Lieftinck in zee te gaan. De conclusie moet dus luiden, dat Lieftinck zijn poging wel zal moeten opgeven. Hij heeft echter vooreerst laten weten, dat hij rustig verder gaat met informeren. Dat is belangrijk. Hij is geen man, die het spoedig opgeeft. De socialisten willen mogelijk „dan maar een links kabinet", met de K.V.P. (gedwongen) in de oppositie, maar een door de kroon aange steld informateur zou zeker ernstig andere mogelijkheden willen onder zoeken. Dat er geen verdere uitweg meer zal zijn, staat voor weinigen vast. Er kan ook een rechts kabinet ontstaan. Het wachten is verder op daden van de man in het torentje. Mgr. Ponsin, vicaris-generaal van het Aartsbisdom Reims, is gisteren in het ziekenhuis van St.-Menehould te Reims overleden aan verwondin gen, die hij zaterdag had opgelopen bij een auto-ongeluk, dat ook een achternichtje van hem 't leven heeft gekost en waarbij voorts zijn zuster, diens dochter de moeder van het om gekomen kind en een neef, die hun auto bestuurde, gewond werden. Mgr. Ponsin was 82 jaar. Hij is superieur van het groot seminarie van Reims geweest. Paus Pius XII had hem in 1940 benoemd tot aposto lisch protonotarius. Men heeft in de Franse Congo, op 700 km afstand van de plaats Brazzaville, twee geheime ge nootschappen van menseneters ontdekt, die minstens twaalf slachtoffers hebben gemaakt. Ieder lid van deze genootschap pen moest een familielid aan wijzen, die dan door de andere leden van de secte werd ver moord en opgegeten. Een van deze secten bestond uit drie mannen en drie vrou wen, die allen bekend hebben verantwoordelijk te zijn voor minstens zes moorden. Een vrouw had haar man, een an- den haar zoon aangewezen om vermoord te worden, terwijl een man zijn broer en twee kinde ren hiervoor uitleverde. De schuldigen hebben hun eer ste bekentenis herroepen, hoe wel er een groot aantal mense lijke beenderen in hun hutten zijn aangetroffen.

de Stem | 1956 | | pagina 1