Bouwend Rotterdam De Nieuwe Waterweg moeilijk proefgeval NOG VOLOP HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN Duizenden meisjes verdwijnen met onbekende bestemming De strijd begint ONZE KUST ALS HAVENKUST Begroting werd met 312,5 procent overschreden Natuur liet mens modderen Gruwelijk raffinement bij vrouwenhandelaars OUDEN VAN DAGEN tank ESSO EXTRA DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 Met Esso bent U beter uit Meisjes, weest op uw hoede! Wereldbevolking nam in 1955 toe met 40 miljoen 9 -->• Foto links: als vliegen tegen een hoog plafond, zo staan de schil ders die bij het in aanbouw zijnde Nieuwe Rotterdamse Centraal Sta tion de kronen van de 22,5 meter hoge lichtmasten schilderen, aan de top van een schier eindeloze lad der afgetekend tegen de Holland se hemel. Foto rechts: gestaag vloeit het nieuws van het Rotterdamse BouwfrontHet nieuwe C. S. is bezig een van de imposantste sta tionsgebouwen van Nederland te ioorden en trekt reeds thans, voor de voltooiing nog, de aandacht van Nederlanders en buitenlanders in het hart van Nederlands grootste havenstad. Hoe het er op het ogen blik bij deze nieuwbouw uitziet, zien we hier. Op de achtergrond ontwaart men nog een kap van het oude station D.P. Gezien in het licht, dat de ministeriële uitspraken van 1863 j op de Nederlandse kust als havengebied hebben geworpen, zou- den Rotterdam en Amsterdam de eerste gevallen zijn. Ook de i keuze van Rotterdam was daarbij logisch: het was een belang- i rijke haven; het had door aanzanding en aanslibbing zijn directe, j korte verbinding met de zee verloren en die zou- worden hersteld, j Doordat men daarbij iets geheel nieuws ging maken, een door- steek dwars door de duinen heen en in open verbinding met de zee, is men daarbij voor geweldige moeilijkheden komen te staan, veel groter dan zich elders zouden hebben voorgedaan, als het er alleen maar om ging de natuur de hand te reiken. Het werd het j allermoeilijkste proefgeval voor wat er van onze kust als haven- kust te maken is. Kon dit worden opgelost, dan hield dit meteen de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid iri, dat elk ander havenprobleem ook zijn oplossing zou kunnen vinden. .j Voor de gehele kust is dit een belangrijk punt; de daaruit voortvloeiende winst is echter niet cadeau gedaan. Te langen leste, op het uiterste zijn de moeilijkheden opgelost. Er zijn middelen ontdekt, die in staat zijn tot een krachtsontplooiing, die ze uiter- i aard volstrekt opgewassen maakt tegen de kleinere euvels, die i elders moeten worden overwonnen. Om die grote algemene waar- de althans wanneer het tot praktische toepassingen komt dient er een zuiver inzicht te bestaan in dit schier alles omvat- i tende proefgeval. Het is thans zo gemakkelijk gezegd: Rotterdam is de natuurlijke zeehaven van de gehele Rijn, maar de natuur heeft de mens daar in letterlijke zin jaren en jaren laten modderen, voor dat het zover was. Grondslag van de berekeningen van Ir. Caland was de werking der getijden. Deze zou door uitspoeling een verbreding en verdieping in de te graven zeeweg bewerken. Maar moeder natuur was grillig genoeg om niet te gehoorzamen aan ver wachtingen. die slechts op ten dele juist inzicht waren gegrond en dus niet de kracht hadden van een "afUUTWet- -kende, dat de uitschuring van de eb- ff ebstro°m Krote mas- f droom verbeterd kon worden door f?J? bi-!?-ksL°_^inYzAnd en slib' «net net uitstromingsbed te versmallen, maar toch maar kwam tevens tot de slotsom succesvolle Nieuwe Waterweg j zo wanhopig, dat een stoom- J schip met een diepgang van 5.3 j meter weer de oude weg moest kiezen om de zuid. Zou dan waarachtig aan Rotterdam i hetzelfde droeve lot beschoren zijn, ais aan de m de Middeleeuwen zo bloeiende haven, aan het Zwin, waar ondanks alle moeite het schone lied van het handelsvertier was geëindigd met: En de haven verzandde. Toen dan ook in 1878 de diepte verminderde tot 2.5 meter, toen wa ren er onder de Rotterdamse koop lieden, die de zaak als verloren be schouwden en in het zoveel dichter bij zee gelegen Vlissingen naar ter reinen omkeken om hun zaken voort te zetten. De Staatscommissie-Fransen van de Putte werd ingesteld om de zaak op nieuw onder de ogen te zien. Zij er- zich mede naar buiten, De Nieuwe Waterweg liet zich niet vormen door de werking der getijden, zoals Ir- Caland meende. De mens moest ingrijpen door de zelfladende zandzuiger. Door al die moeilijkheden bedroegen de kosten geen 6.3 miljoen, zoals was geraamd, maar 26 miljoen. Nu echter waren de voor waarden geschapen voor een sterke uitgroei, gelijk in een volgend artikel zal worden uiteengezet. om te „breken voor altijd en voor goed met het stelsel van uitschu ring door de stroom tot vorming van den Waterweg en dus kunstmatige vorming door uitbaggering van de ge normaliseerde rivier tot de mond en dus ook tussen de hoofen in zee." In dit voor Rotterdam zo hachelijk tijdsgewricht, toen bij de moeilijkste plek van onze kust, waar de natuur geen voorarbeid had verricht en de mens zich had vermeten een geheel kunstmatige zeeweg tot stand te bren gen, toen de tegenslagen zich opsta pelden, toen is wat schie onoplos baar leek. toch opgelost. En zo goed opgelost, dat het in de toekomst mo gelijk zou blijken de Nieuwe Water weg toegankelijk te maken voor steeds groter, steeds dieper water eisende schepen. Daar was meer voor nodig dan de vanouds bekende baggermolen, die met een aaneengeschakelde rij van betrekkelijk kleine emmers dc bagger haalde uit een stilstaand of weinig .PP djp hij een dei- rung- niet groter dan 30 centimeter al niet meer werken kon. Maar aan de Nieuwe Waterweg liep de deining, vooral dicht bij zee, heel wat hoger op. De vinding van de zelfladende zand zuiger of dc kopperzuiger, die bij een deining van 90 cm. voortging te wer ken, is te danken aan het vernuft van de Nederlandse aannemers Ver- maes, Bos en Volker. Ze kwam op het ogenblik, dat de nood op het hoogst en naar men zegt de redding naby was. Die uitvinding besliste in principe, de daa-na gebouwde vloot van zulke heilbrengende baggerwerktuigen, be sliste in de praktijk over het lot van de Nieuwe Waterweg. De zaken keer den zich ten beste. Natuurlijk heeft de nood, waartoe de praktijk, die de opgezette theorie slechts ten dele volgde, was verval len, zich ook sterk uitgesproken in de nervus rerum, die immers vart zovele zaken de zenuw is. De Raad van Waterstaat had zijn sanctie gehecht aan een raming van 6.3 miljoen. In 1872 was dit bedrag, fiat, met een half miljoen overschreden, maar daar stond niet tegenover, dat de in uitzicht gestelde 5.5 meter diepte was bereikt. Het was daarvan nog verre. Weer vijf jaar later was het daarin gestoken kapitaal tot 12.2 mil joen maar de diepte niet tot 5.5 me ter aangegroeid. Er zouden nog acht jaren en 13.8 miljoen moeten bijko men, vóór dit doel was bereikt. Er was dus in 1885 een bedrag van 26 miljoen uitgegeven m.a. w. de raming was met 312.5 pet. overschreden. Op 31 oktober 1866 was de eerste spade in de grond gestoken, de 10e juli 1871 waren de drie eerste, kle: ne vaartuigen door de Nieuwe Wa terweg naar zee gegaan. Onder de ze was de logger De Toekomst. De oudste toekomst had slechts ge- duchté tegenvallers en teleurstellin gen gebracht. De cost is zeer lang voor de baat uitgegaan, op de duur gelijk daarmee opgegaan in 1895 werd een diepte van 6.5 meter en een totaal aan schepen van 10000 be reikt. lang met ver genoeg om ze in zee te verspreiden. Zand en slib sloegen te voren neer en zo ontstonden er voor de monding banken. Voor een zeeschip waren soms twee of drie kolf bereiken!' V°°rdat h6t V°lle 266 de?eMtffnSP aed' vro,eger in de Mond oer Maze ondervonden, scheen zich herhMen'eMWe !>Jdensgeschiedenis te L en kon de duidelijke lei- dam buigen naar het zuiden om bil Vloed veel water binnen te krijgen dus zeS uur later Qok een "Jgen tige ebstroom naar de zee Echter tot vorming van een Nieuwe Water weg op voldoende diepte was u" schuring door de stroom wil een goede tweede - maar waar de on misbare eerste te zoeken' De theorie van de uitschurende eb stroom was zonder onjuist in hoge mate onvolledig. te zijn Sombere stemming Door de tegenspoeden bij de Nieuwe Waterweg kwamen er zeer zorgelijk! laren voor Rotterdam. ursenjKe ,J?.!,875' dus drie jaar na de ei uf °Pening- was nog slechts een diepte van 3.3 me- 0r, en~ikt; het was nog ver be- wprffp f 5 5 meter van het ont was d+ Twee ^aar later was de toestand van de nu zo (Advertentie) £sso snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter. Ongetwijfeld zullen velen zich nog het krantenbericht herinneren, waarin melding werd gemaakt van de actie van een 500 Bel gische studenten in Antwerpen, die ten strijde trokken tegen verdachte huizen in het haven kwartier. De muren en ramen van deze huizen werden met witte verf besmeerd, terwijl de be woners zich verweerden met asemmers en vuil nisbakken naar de aanvallers te gooien. De be woonsters van deze verdachte huizen kregen spoedig hulp van mannelijke buurtgenoten, die gewapend waren met knuppels, fietskettingen, boksbeugels en meer van dergelijke, bij een kloppartij nuttige voorwerpen. Zodoende ont stond een gröot gevecht, een burgeroorlog in zakformaat, waarbij de politie handelend op moest treden en dertien studenten arresteerde. Een delegatie van de studenten leverde aan het gemeentebestuur van Antwerpen een verfkwast af met een briefje, waarop stond: „Ruim a.u.b. direct de prostitutie op." Bovenstaande actie was een gevolg van het opzienbarende proces tegen twee beruchte handelaren in blanke slavinnen; de gebroeders Messina. Deze gebroeders werden vorig jaar in augustus gearresteerd in een dancing op de dijk in Knokke-Zoute, omdat ze slaags waren ge raakt met een Franse toerist- De gebroeders Messino hadden een luxueus appartement gehuurd te Knokke- Zoute, waren stamgasten in de meest selecte inrichtingen, keken op geen honderd gulden, smeten met fooien en waren steeds in zeer goede doen. Op het ogenblik van hun arrestatie waren de gebroeders Messina in ge zelschap van twee jonge meisjes, een uit België en een uit Juan les Pins. Beide kerels waren m het bezit van een geladen revolver en het was daarom geen wonder dat de politie eens wat dieper op hun doen en laten inging. In de koffers der broers vonden ze een soort boekhouding" van hun ver dachte bedrijvigheden, o a. een verslag van een meisje uit Harelbeke. dat in augustus 1954 uit België verdween om te trouwen, naar men zei, met een Engelsman. Een ander meisje had zich laten lenen voor een duistere handeling, waarmee de gebroeders 300.000 Bel gische frank verdienden. Kortom, men kon de hand leggen op diverse docu menten, waarin de namen voorkwa men van tal van jolige meisjes, die in België. Frankrijk en Duitsland ver dwenen zijn en het slachtoffer wer den van een handel in blanke sla vinnen. Ook heeft men cheques ge vonden. welke door deze verdwenen meisjes ondertekend waren. Op 17 februari werd het onderzoek voort gezet, op 16 maart werd het onder zoek gesloten Op 16 april werd de zaak nog eens opnieuw voorgebracht en intussen werd het dossier van de gebroeders steeds meer aangedikt door stukken afkomstig uit Duitsland, België, Frankrijk en Engeland. Öp vrijdag 13 juli van dit jaar heeft de zaak haar beslag gekregen en werd Carmelo Messina vrijgesproken van handel in blanke slavinnen en Euge- nio Messina veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens handel in blanke slavinnen. Want vijf jaar ge vangenisstraf is het maximum waarin de wet voorziet. Een zeer laag maxi mum. gezien de vreselijke gevolgen van deze mensonterende handel. V rouwenhandel Het is niet de bedoeling van dit ar tikel om een beschrijving te geven van de gebroeders Messina en hun handelingen, want het is wel zeker dat de Messina's slechts een paar schakels zijn in een ketting. Een in ternationale ketting met aan beide uiteinden enkele personen, die in de ze onverkwikkelijke geschiedenis aan de touwtjes trekken. En die touwtjes trekkers zullen zich niet laten veront rusten door deze arrestaties, omdat ze moeilijk als schuldigen te vinden zullen zijn. Maar wel is net de bedoeling van dit artikel om de verschrikkingen van deze handel naar voren te bren gen. Vaak heeft men gedacht de grens te hebben bereikt van dingen, die men zich nauwelijks kan inbeel den. Maar slag op slag komt men tot de conclusie, dat het nog erger kan. Nog eind april is in een proces over de handel in blanke slavinnen geble ken, dat een ongelukkige aan een ke rel verkocht werd voor 700 gulden, voor wie ze voortaan zou moeten wer ken. Verscheidene anderen werden voortdurend geslagen. Allerlei medi sche attesten bewezen de wreedheid van deze lijfstraffen. Het is daarom misdadig om over dit alles te zwij gen. Want de meisjes, die wetens of' onwetens, slachtoffer zijn geworden van dit meer dan misdadig bedrijf, leven in een werkelijke terreur. Som migen van hen worden gemerkt met het „croix des vaches", zoals dit in Frankrijk gebruikelijk is. Dit teken is een kruis dat door mid del van een scheermes op het aange zicht of elders op het lichaam wordt aangebracht en ingewreven met sui ker om de wonden te beletten dicht te gaan, waardoor een vreselijk lid teken blijft bestaan, dat dient om de jongeren als afschrikwekkend voor beeld te dienen als ze soms plannen mochten koesteren om zich van hun .meester" te scheiden. Men gebruikt ook wel verdovende middelen om deze meisjes stil te hou den. Of men sluit ze op en slaat ze. Och, er zijn zoveel middelen om de meisjes te beletten om te vluchten. Herhaaldelijk duiken in de pers berichten op over handel in blanke slavinnen. In Lyon werden drie jon ge meisjes door enkele personen in hun auto getrokken, waarmee ze spoorloos verdwenen. Te Casablan ca legde de politie de hand op een man, die juist een vrouw van 26 jaar aan een Algerijn wilde verko pen. Te Bourget kon een meisje nog juist door de politie worden opgepikt op het ogenblik, dat ze in het vliegtuig voor Rio stapte. Ze was 17 jaar en pas de vorige avond door een persoon in een auto geschaakt. Ze verkeerde reeds onder de invloed van een verdo vend middel. Hierdoor ontdekte men nog een zaak, waarbij vier jonge meisjes betrokken waren, die enkele maanden vroeger uit Frankrijk ver dwenen waren. In Duitslanu verdwijnen op die ma nier jaarlijks 18000 meisjes, in Frank rijk 15000, in België 1800. Maar ook in ons land verdwijnen er jaarlijks en kele honderden. Meisjes die argeloos verstrikt zijn geraakt in de netten van vrouwenhandelaars. Onlangs nog werd bij Roosendaal een man ingerekend, die Nederlandse meisjes „leverde" aan een neger te Antwerpen. Hij had toevallig enkele „exemplaren" uit Bussum bij zich. En onlangs heeft men een organisa tie ontdekt, die vrouwen onder valse voorwendsels naar Algiers lokt. Zijn deze meisjes eenmaal in handen van internationale vrouwenhandelaars, dan is voor hen praktisch alle kans verkeken om nog ooit vrij te komen. Wie eenmaal in handen van vrouwen handelaars valt, is onherroepelijk verloren In de meeste gevallen verlaten meisjes, gedwongen. Europa via Ita lië. naar Noord-Afrika. Tunis. Algiers Oran, Rabat. Tanger. Daar worden ze ondergebracht in „gereserveerde wij ken", ware vestingen van ontucht. Zo'n vesting wordt gedreven door een oersoon, die geregeld nieuwe meisjes koopt en deze meisjes kun nen dan tegen hoge betaling gebruikt worden. Meisjes, die niet volgzaam genoeg zijn lopen het gevaar om ver kocht te worden naar gebieden, waar de situatie voor hen nog slechter is. Voor al deze meisjes is het leven nog slechts een drama, een martel gang, een langzame verwording, tot ze, oud en versleten, weggejaagd worden als niet meer bruikbaar zijn de. Van een terugkeer naar Europa is voor hen geen sprake. Ze hebben geld noch goed. En zo moeten ze dan maar verder in hun levensonderhoud voorzien. Onschuldige vormen Men zal zich afvragen hoe het mo gelijk is, dat meisjes, die toch reeds de bakvisjeugd achter de rug hebben, nog in zo'n grote getale in de val lo pen. Dat kan, omdat de handel in blanke slavinnen onder de onschuldig ste motieven plaatsvindt. Zodra het grote woord vrouwenhandel ter spra ke komt, wordt te veel gedacht aan geweldoleging en gaat men te gemak kelijk voorbij aan de onschuldige vor men waaronder de vrouwenhandel od- treedt. Als voorbeeld diene de werk methode van de gebroeders Messina. Het was vooral te Brussel en te Knok- ke, dat de Messina's in allerlei bars en nachtlokalen meisjes ontmoetten, die zij dan in hun villa uitnodigden en prachtige geschenken gaven. Na enige tijd werd voorgesteld in Enge land te trouwen, waar de ongelukki- gen dan in de handen van een organi satie vielen, en, om de Engelse vet te misleiden, gedwongen werden een huwelijk aan te gaan met een man die, tegen betaling, even zijn naam leende om daarna te verdwijnen. De methode, die de gebroeders er op nahielden is tamelijk ingewikkeld. Er zijn heel wat eenvoudiger en on schuldiger voorbeelden, die. toch hun doeltreffendheid bewezen hebben. Een autobestuurder rijdt een meisje aan. De inzittenden bieden haar aan om haar thuis te brengen of naar een na bijgelegen café om haar te verzorgen. Als zo'n meisje daar op ingaat, wordt ze in de auto van een verdovend mid del voorzien en als ze later weer bij komt is ze voorgoed verloren. Dan is er nog het trucje met de oude vrouw, die de straat wil oversteken en aan een meisje vraagt haar behulpzaam te zijn. Dit geval heeft zich vorig jaar nog in het westen van ons land voor gedaan. Een oude vrouw vroeg toen n.l. aan een meisje om haar te hel pen oversteken. Het meisje voldeed aan dit verzoek en eenmaal de over kant bereikt, zei de oude vrouw, dat ze een brief moest brengen naar een huis enkele straten verder. Het meis je bood toen aan om deze brief te be zorgen en het oude vrouwtje was haar daar zeer erkentelijk voor. Gelukkig, dat het meisje eerst naar huis ging en haar vader vertelde dat ze nog n boodschap moest doen. Want de vader vertrouwde het zaak je niet erg en waarschuwde de poli tie. Het meisje ging nu de brief be zorgen naar het aangegeven adres en belde aan. De politie was op haar hoede en had in de onmiddellijke om geving post gevat. Een heer maakte de deur open en nodigde het meisje uit evén binnen te komen, dan zou hij haar een kleinigheidje voor de moei te geven. Het meisje voldeed aan dit verzoek en de deur werd achter haar gesloten. Toen het meisje na vijf minuten nog niet te voorschijn kwam, kwam het politieapparaat in werking. De deur werd geforceerd en de politie vond het meisje, liggende op een divan, van het hoofd tot de voeten vastge bonden. Wanneer de vader de politie niet gewaarschuwd had, zou hij zijn dochter voorgoed verloren hebben. Een van de meest gebruikte metho den is het aanbieden van mooie baan tjes in advertenties in dagbladen: b.v. manager van bekend operettegezel schap vraagt meisjes voor zijn ballet groep. Of: mode-ontwerper vraagt modellen, salaris nader overeen te komen. De meisjes, die geschikt be vonden worden, moeten op die en die dag op dat en dat vliegveld zijn en per vliegtuig mee naar Rome gaan, waar het atelier van de modekoning of van de operettemanager gevestigd is. De meisjes zijn aanwezig, het vliegtuig start op tijd, maar gaat niet naar Rome. Wel naar b.v. Algiers en geen van de meisjes krijgt ook nog de kans om terug te gaan; zij zijn voorgoed verloren. Ook de danszaal is niet ongevaar lijk. Daar opereert de goede danser, die een sigaret aanbiedt met een nar cotisch middel en die het meisje dan meeneemt om ,,wat op te knappen." Bovenstaande voorbeelden, die een greep uit de realiteit zijn, kunnen met tientallen anderen worden aan gevuld. Mogen deze voorbeelden voor vele meisjes en voor hun vader en moeder een waarschuwing zijn om zo voorzichtig mogelijk te zijn bij al der gelijke aanbiedingen. Ga niet overal op in Uit bovenstaande is wel duidelijk geworden, dat meisjes niet overal zo maar op in moeten gaan. Waarschuw de politie, als je voor een onbekende een brief weg moet brengen. Ga niet onmiddellijk in op mooie advertentie aanbiedingen, maar win vooraf inlich tingen in. Wees voorzichtig, wanneer een onbekende je in een danszaal iets te drinken geeft, wat de ober niet brengt. Ga op de stations niet in op aan biedingen van mensen, die een goéd en goedkoop hotel voor je weten. Stap niet in de eerste en beste auto van een „heer", die vraagt of je mee wilt liften. Ga niet al te gemakkelijk een gesprek aan met een onbekende. Het meisje kan er dus op de eerste plaats zelf het beste voor zorgen niet in handen van dergelijke lieden te vallen. Maar ook de overheid heeft hierin een taak en het wordt tijd om de zaken eens strakker aan tê pak ken. Op de eerste plaats moet men er voor zorgen, dat alle souteneurs en andere vuige individuen voortdurend opgejaagd worden en gestraft, dat het leven hun hier onmogelijk gemaakt wordt. Het is eveneens zaak met meer energie strijd te leveren tegen de prostitutie door een ruimere aan werving van vrouwelijke agenten, be last met de beveiliging van de open bare zedelijkheid. Men moet ook be ter toezicht houden op de oorzaken van het kwaad, door intensere inspec tie der danszalen, lunaparken e.d., waar men nog tal van minderjarigen aantreft. Men moet er ook over dur ven spreken. Het is niet noodzakelijk in details te treden, maar het is wel nodig dit kwaad aan te wijzen en de ouders hierover in te lichten. Want wist u, dat bij een recente politie- overval in een grote stad, vele jon gens en meisjes beneden de zeventien jaar aangetroffen werden.Toen dè politie deze jongens en meisjes naar hun ouders terugbracht, wisten de meesten niet eens, waar hun kinde ren heengegaan waren. En de zaak van de gebroeders Messina bewijst toch weer eens klaar en duidelijk, dat de danszaal het toneel kan zijn van twijfelachtige samenkomsten. Toegegeven moet worden, dat, in tegenstelling met andere landen, de vrouwenhandel in ons land gering is, omdat onze politie waakzaam is en de grenzen streng worden beveiligd. Maar de overheid kan niet verhinde ren. dat een meerderjarig meisje een buitenlandse betrekking aanvaardt. If/E leven in een tijd, waarin vele problemen op sociaal en chari tatief gebied aan de orde van de dag zijn. Zo ook is dat 't geval met de moderne bejaardenzorg. Dit is ook wel het gevolg hiervan dat de ge stichtsbehuizing van de oudjes meer en meer onmogelijk wordt ge maakt door het vertrek van reli gieuzen, die hun volk elders nodig hebben. Maar toch is het ook een probleem als gevolg van de moder ne eisen in de samenleving. In ieder geval is dit ook waar, dat de kinderen zo hier en daar wellicht op veel plaatsen, hun ou ders liever kwijt zijn. Als zij wer kelijk veel van hun ouders hielden, dan zouden veel beiaarden een dra gelijker l-even hebben. Het wordt zo vaak vergeten, dat de ouders I/fff- en nacht en nacht en dag getobd %n gezwoegd hebben om hen met ere te doen optreden in de maatschappij en als loon zijn ze nu te veel. Ik heb een gezin gekend, waar een oude vader bij de gratie Gods in een schuurtje de gehele dag moest doorbrengen met schillen van aard appelen en dergelijke werkjes. Was het koud. nu dan mocht hij zich war men in de keuken. Zulke toestanden zijn er. Een ander voorbeeld. Een oude man, mocht zijn intrek nemen bij een schoonzuster. Hij kreeg een kamertje, maar moest maar zien, dat hij de dag doorbracht. Niets, hoegenaamd niets kreeg hij. Men is de oude mannen en vrouwen graag kwijt en dan probeert men maar ze in een gesticht te plaatsen; dan is men er van af. Hoe gemakke lijk zou het niet zijn als de laatste levensjaren van veel mensjes, die zich een leven lang voor hun kinderen hebben afgesloofd verzacht werden door hartelijk meeleven en door praktische steun. Maar zo is de we- De verkiezingsstrijd in de Verenig de Staten begint op toeren te ko men. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de grote, grotere en grootste aankondigingen en leu zen, die eerdaags in het offensief gebracht zullen worden. reld, zou pater Loop zeggen; wat niet meer nuttig lijkt of wat niets op brengt wordt niet meer geteld En. helaas de eigen ouders worden 'hier het slachtoffer van. Die geesteshouding, we zeggen het pater Loop na, blijkt zelfs al uit de aanspreking. Termen als jou en jij zijn aan de orde van de dag en ge tuigen nu precies niet van eerbied. T~)AAROM moet men dan uitzien naar andere structuren om het zo uit te drukken. En die worden dan behartigd door de bejaardenhuizen. Gelukkig ziet men er van af om ze in een gesticht te stoppen. Als de kinderen iets voor hun ouders over hadden, dan vonden zij wel een en ander om de ouden van dagen gelukkig te doen zijn. En hoe gemakkelijk zou dat te vinden zijn. Een klein kamertje; kan dat niet dan een gezellig hoekje in huis en men was gered. Meer verlangen de oudjes niet. En wij kunnen nog meer geven. Zet een bloempje op tafel, een kleedje dat wat mooier is en de oudjes voe len zich gelukkig. Laat ze ook wat werken, natuurlijk kleine dingen en ze zijn nog meer tevreden. Hebben ze daar geen recht op? Hebben ze niet getobd en gezwoegd tot hun oude dag voor anderen En nu stopt men ze in een hoek en kijkt ze met schele ogen aan. Overal, het komt er niet op aan, waar dat is; onze oudjes hebben recht op een menswaardig bestaan, even goed als de jongeren met hun vaak onrede lijke eisen. UET is weer het grote gebrek van onze moderne tijd: gemis aan lief de. In alle kringen, ook in instellin gen openbaart zich dat. En daarom is het zo goed gezien van staat en particulier initiatief om toch dat mens waardig bestaan van de oudjes mo gelijk te maken door bejaardenhui zen op te richten. HUYBERGEN, Br. AMBROSIUS Medio 1955 bedroeg de wereldbe volking 2.692 miljoen mensen, het geen ten aanzien van het voorgaande jaar een vermeerdering met 40 mil joen zielen betekent. Volgens de officiële schattingen, ge publiceerd door het Statistisch Bu reau van de Verenigde Naties, is de bevolking van Azië (zonder de U.S. S.R.) toegenomen met 30 miljoen mensen tot een totaal van 1.481 mil joen. Europa gaf een stijging te zien van 404 tot 411 miljoen, de beide Amerika's van 357 tot 362 miljoen, Afrika van 210 tot 224 miljoen, Oce- anië van 14,4 tot 14.6 miljoen. Daar staat tegenover dat de bevolking van de U.S.S.R. 14 miljoen zielen lager wordt geschat dan in het voorgaan de jaar. De bevolking van de Sovjet unie zou volgens de nieuwe schatting iets meer dan 200 miljoen mensen tellen. De meest bevolkte landen zijn: het Chinese vasteland met 582,6 miljoen, India met 382 miljoen, de Sovjetunie met 200,2 miljoen, de Verenigde Sta ten met 164,2 miljoen, Japan met 88.9 miljoen, Indonesië met 81,9 mil joen en Pakistan met 80,1 miljoên mensen.

de Stem | 1956 | | pagina 9