iPagblaft PeStcm Katoen verovert Israël ONZE PUZZEL ORCAM DOUWE EGBERTS de pittige zware shag! Zeven doden 85 ct. derde blad zaterdag 18 augustus 1956 Weer Tsjechische wapens in Egypte LIEFTINCK ME T NIEUWE OPDRACm Prisma-reeks oplossing i uw Trilogie Jan Mens „Gesprekken met verloofden" De eeuw van de duivel Storm over Japan 1 Twee Russische schepen met Tsje chische wapens voor Egypte zijn vol gens het semi-officiële dagblad ,.A1 Gomhouria" de haven van Alexan- drië binnengelopen. Dit is de tweede zending Tsjechische wapens die in 'n week tijd in Alexandrië is aangeko men. jyTEN zou wellicht de door H.M. de Koningin aan prof. Lieftinck verstrekte opdracht kunnen zien als een direct gevolg van het stre ven van de socialistische informa teur om zo weinig mogelijk socia listisch en zo veel mogelijk forma teur te willen zijn. Men diene ech ter te bedenken, dat de thans ver strekte opdracht wezenlijk een ge heel nieuwe is. De eerste op dracht luidde namelijk: de moge lijkheden te onderzoeken tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Nu luidt de opdracht echter: tot het vormen van een kabinet, dat het vertrou wen van het parlement zal kun nen v er werven. In feite is Lieftinck met zijn eer ste onderzoek dus volkomen vast gelopen. De bezitsvorming bleef kennelijk het grote principiële strui kelblok, ook al wilde de informa teur nog maar enkele dagen gele den dat allemaal met het luchtige woord „misverstand" wegwuiven. Reeds eerder schreven we in deze kolom, dat er gerechte twijfel aan mocht bestaan, of de „vondst" Lief tinck nu wel zo verheugend kon heten. We betwijfelden vooral zijn waarde als bemiddelaar en oordeel den 't een vreemde figuur, dat juist een zo uitgesproken socialist (hoe bekwaam overigens ook) een prin cipieel verschil moest zien te over bruggen. De feiten schijnen ons ge lijk te gaan geven. Lieftinck is er niet in geslaagd een kabinet bijeen te zoeken, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Nu gaat hij zich dus in verbin ding stellen met „leidende perso nen uit het politieke leven", om te onderzoeken, of hij in staat is een kabinet te vinden, dat het ver trouwen van het parlement zal kunnen verwerven. In vergelijking met de eerste opdracht laat de for mulering grote ruimte aan de in formateur. Het wil ons voorkomen, dat opzettelijk de in enkele poli tieke kringen gedachte mogelijk heid om prof. Zijlstra (AR) naar voren te schuiven op aandringen van de socialisten is overgeslagen. Zo gezien wil Lieftinck (waar schijnlijk) helemaal niet minder sacialistisch zijn. Integendeel, hij zou nu best kunnen gaan proberen, in hoeverre een kabinet mogelijk is met de KVP in de oppositie. De twee woorden „kunnen verwerven" staan hem dat zonder meer toe en hij zal er bij zijn onderzoek beslist terdege gebruik van maken. Of CH en AR bereid zijn om in zee te gaan met liberalen en socialisten om sa men te gaan regeren in een voor hen kille want a-religieuze sfeer, is een andere vraag. Het enig waarschijnlijke is, dat uit dit nieuwe onderzoek een scherp beeld van zwart-wit te voorschijn zal ko men en dat land en volk (eindelijk) te weten zullen komen, aan welke kant we in de naaste toekomst de oppositie in het parlement moeten zoeken. Een van de nieuwste cultures in Israël is die van katoen, waarvan het jonge land een jaar geleden een areaal van een 300 Ha. bezat. Dit jaar werd het areaal uitgebreid tot bijna 2500 Ha. en men verwacht dat volgend jaar 5000 Ha. van de Iraëlische grond bedekt zal zijn met katoen, welke het beste gedijt in het noordelijke gedeelte van de Negeb-woestijn, welke door aanleg van kostelijke irrigatiewerken en 't aanschaffen van de nieuwste ma chinerieën voor de grondbewerking in een vruchtbare landbouwstreek is herschapen. Israël voert op het ogenblik katoen uit naar 15 landen en gebruikt het produkt als ruil middel voor allerlei goederen, die het land zelf niet produceert. HORIZONTAAL: 1 bepaalde tijds duur; 7 roofvogel; 13 alsmede; 14 zon nescherm; 16 waterkering; 17 beves tiging; 18 bitter vocht 19 muziekterm (afk.); 22 op dit ogenblik; 23 heilig boek; 25 voegwoord; 28 betrouwbaar; 31 hevige wind; 34 spil; 35 bindmid del; 37 jongensnaam; 38 voorzetsel; 39 bevel; 40 dwaas; 42 ieder; 44 soort onderwijs (afk.); 45 overblijfsel; 48 meisjesnaam; 50 vaartuig; 52 tegen; 54 vervoermiddel; 57 deel v. e. toren; 59 namelijk (afk.); 61 stofmaat; 62 verheugd; 64 voorzetsel; 65 dus (Eng.) 66 iel; 67 pers. vnw.; 68 de oudere (afk.); 69 zangnoot; 70 verlaagde toon; 71 rang in het leger (afk.); 72 in orde; 74 zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 76 familielid; 77 werkelijk; 79 boom; 82 meisjesnaam; 85 vervallen woning; 87 van het lopende jaar (Lat. afk.); 88 overlevering; 92 maanstand (afk.); 94 Utr. stedelijk orkest (afk.); 96 voet balvereniging (afk.); 97 aanslibbing; 100 naamloze vennootschap (Duits); 102 uiteinde der aardas; 104 bescha- digirfl; 106 rivier in Italië; 107 ver giffenis; 110 vogel; 112 en dergelijke (afk.); 113 mooi; 116 Fr. voegwoord; 118 dubbelklank; 120 jongensnaam: 121 meisjesnaam; 123 lidwoord; 125 schoeisel; 128 uitroep; 130 trouweloos heid; 131 onderwijzer. VERTICAAL: 1 rivier in Italië; 2 godin; 3 godsdienst (afk.); 4 familie lid; 5 kindergroet; 6 dus (Lat.); 7 deel v. d. kachel; 8 zangnoot; 9 kost bare stof; 10 de somma van (afk.); 11 voorzetsel; 12 vr. munt (afk.); 15 karakter; 17 precies; 20 zout water; 21 zijrivier v. d. Donau; 22 namelijk (afk.); 23 wig; 24 gevangenis; 26 voor zetsel; 27 van het jaar; 29 herkauwer; 30 aanw. vnw.; 32 oevergewas; 33 tandeloos zoogdier; 36 gewicht; 37 vogel; 39 zeestraat in Denemarken; 41 transportbedrijf; 43 gelegenheid; 44 zangnoot; 46 bijb. naam; 47 dwaas; 49 deel v. d. Bijbel (afk.); 50 drank; 51 vr. munt; 52 persbureau; 53 af- godsch; 55 keurtroep; 56 nabericht (afk.); 57 duur van eb en vloed; 58 hoofdslagader; 60 strik; 63 bosje haar; 65 zeepwater, 71 onderricht, 72 geogr. aanduiding (afk.); 73 maanstand (afk.) 75 vaartuig; 77 ontvangstbewijs; 78 aanzien; 30 waadbare plaats; 81 moe rassig; 83 onder andere (afk.); 84 gelofte; 86 voorzetsel; 88 metaal; 89 bitter vocht; 90 deel v. h. dak; 91 reus; 93 woede; 95 werktuig; 98 plaats in Duitsland; 99 losse naad; 101 pers. vnw.; 103 uitroep; 105 koor; 106 per expresse (afk.); 108 deel v. e. Fr. ont kenning; 109 advies; 111 geheel de uwe (Lat. afk.); 114 uiterste grens; 115 jongensnaam; 117 watering; 119 deel van Amerika (afk.); 121 Eng. bier; 122 weidedieren; 123 eerstvolgende (afk.), 124 nummer (afk.), 126 water in Brabant; 127 als eerder (afk.); 128 jongensnaam; 129 titel (afk.) HORIZONTAAL; 1 troon, 4 sok, 6 aster, 10 ml, 11 zij, 12 ot, 14 ia, 15 a.v., 17 maas, 19 krap, 21 eg, 22 gas, 24 fa, 25 o.i., 26 mee, 27 t.m., 29 n.o., 31 l.s., 32 la, 33 luis, 35 haan, 37 pit, 38 arabier, 40 nul, 42 pek, 45 elegant, 49 pas, 51 slik, 53 edam, 56 an, 57 ao, 58 id, 60 or, 62 oom, 64 nr, 65 el, 67 koe, 69 r.m., 70 stil, 72 mulo, 74 n.t„ 75 pa, 76 aa, 77 or, 78 re, 80 arosa, 81 set, 82 gevel. VERTICAAL; 1 trage, 2 om, 3 olm, 4 sijs, 5 kok, 7 sip, 8 t.a., 9 regel, 11 zaan, 13 tros, 16 va. 18 af, 20 ai, 21 ee, 23 stut. 26 maan, 28 mi, 30 ora, 31 lei, 32 la, 33 li, 34 s.a., 35 hr, 36 nu, 37 pap 39 big, 41 les, 43 es, 44 klam, 45 e.k., 46 ego, 47 aai, 48 te, 49 park, 50 am, 52 in, 54 do, 55 korea, 57 aria, 59 deur, 61 zetel. 63 om, 64 n.t., 66 1.1., 68 on, 70 sas, 71 las, 72 mot, 73 ore, 75 po, 79 e.v. (Advertentie) ...kauw Wrigley Doublamlnt. We worden meegesleept door ons eigen tempo - Even de spanning kwijtraken. Een week-end op 't water of wat U ook doet: Doublemint Is lekker - maakt de adem zo fris als een zomerse zeewind. De Prisma-reeks van Het Spec trum gaat gestadig voort. Van de nieuw verschenen deeltjes noemen we graag „Avontuur ondergronds" waar in de grottenkurtde als tak van weten schap en als sport (eindelijk) een rechtmatig deel in de huidige publi caties krijgt. Norbert Casteret, de schrijver, daalt zelf al een kwart eeuw lang af in tal van spelonken en schachten. Geestig en boeiend beschrijft hij voor ons die onher bergzame onbekende wereld. Dat hij op zijn dooltochten ook grote gevaren ontmoet, spreekt wel vanzelf. Dat hij bovendien kans zag die gevaren in zijn boek aangrijpend te doen her leven, stempelt hem tot een auteur van formaat. Wie gaarna enkele avonden „pret" wil hebben met een boek, mogen we verwijzen naar het geestige „Smith knapt het op". Het boek heeft iets van een goede „smijt-film" en de lezer van dit werk van P.G. Wode- house zal bij de laatste bladzijde zuchten van spijt omdat „het nu al uit is". Een geheel ander genre is de goede vertaling van „Atmosfe ren" van Maurois, waarin de karak terbeschrijvingen zo natuurlijk en „algemeen-geldend" zijn, dat we er het gevoel bij krijgen in een spiegel te zien, die nu eens onbarmhartig en dan weer liefdevol het gezicht van onszelf en van onze bekenden toont. Een waardevol boek voor allen, die prijs stellen op verdieping van kennis omtrent 's mensen hart en geest. De boeken van Jan Mens zijn voor al in de jaren na de oorlog genoeg zaam bekend geworden. „De gouden reael" vooral kreeg gul de bewon dering van de critici, zelfs al kon toen nog niet worden verwacht, dat het milde en gevoelig geschreven boek het eerste deel zou worden van een trilogie (,,De blinde weerelt" en ,,Het goede inzicht"), die zich geheel afspeelt in het prachtige oude Am sterdam. Men zou deze boeken over de vrouw Griet Manshande het verhaal van de vrouwelijke eenzaamheid kunnen noemen. Hoe deze eenzaam heid, durende bron van verlangen naar (onvervulbaar) geluk, het leven in drie verscheidene perioden vormt en verrijkend beinvloedt, heeft Jan Mens tegen de achtergrond van het historische Amsterdam bijzonder boeiend en vooral warm-menselijk beschreven. Waar ,,De gouden reael" al een 18e druk haalde en het laatst verschenen deel (,,Het goede inzicht") reeds aan de 11e druk toe is, mogen we zonder aarzeling de nieuwe com plete uitgave van deze trilogie bij n.v. uitgeversmij Kosmos te Amster dam) van harte toejuichen. Dat er van dit boekje, oorspron- j kelijk verschenen onder de titel ..Tweemaal ja" nu reeds een vier de druk verschijnt, toont al welspre kend aan, dat dit werk van dr. Sis Heyster vele. lezers en lezeressen vindt. En terecht. In vrij kort bestek doorloopt de bekende schrijfster een aantal vraagstukken, samenhangend met verloving en huwelijk. Dit ge béurt eerlijk en re&el, zodat de lezer inderdaad hier informatie vinden kan. Wel is betoogtrant en stijl afgestemd op hen, die enige mate van ontwikke ling bezitten. Voor hen (en voor vele ouders van verloofden!) kan het boekje hartelijk worden aanbevolen. (Uitg. Foreholte - Voorhout). Bzd. „Het kan niet worden ontkend, dat wij in een periode van verhoogde werkzaamheid van de duivel leven. In wilde onbegrijpelijke woede heeft zich de mens onzer dagen door woord en leugen, onrecht en haat, mishan deling en vernieling, wanorde en cynisme, overmoed en geweld, door echte watervallen van duivelse mis daden werkelijk tot de aap van Sa tan gemaakt." Dit citaat uit het onderhavige werk is kenmerkend voor de opzet van heel het boek. Böhm speurt overal de werking van Satan. Hij is zich bewust dat het boven mensen macht gaat in deze situatie het boze werk van satan nauwkeurig te schei den van het boze werk des mensen. Maar al xs het onmogelijk de schei dingslijn waar te nemen tussen de spontaan slechte wil van de mens en het werk van Satan, de S. stelt zich ten doel de duivelse invloed minstens bij benadering in zijn wer kelijke betekenis te onderkennen. Men mag, aldus Böhm, de duivel noch bagatelliseren, noch overschat ten. Dat B. het werk van Satan in het huidige tijdsgewricht niet baga telliseert, blijkt alleen reeds uit de titel van zijn werk. Of hij de invloed van de moordenaar van den beginne niet overschat, is een vraag. Men is geneigd deze vraag op verschillen de plaatsen bevestigend te beant woorden. Zo speurt B. in de „anti- humane kunst" van tegenwoordig kennelijk opzet van de duivel. De moderne kunst houdt niet van de mens, zij heeft hem in geometrische figuren getransponeerd, in stukken gezaagd, uiteen genomen en dan weer fragmentarisch in elkaar ge past, doch niet tot een levensechte gestalte, maar tot een monster. Zelfs de architectuur verliest in vele van haar scheppingen haar relatie met de mens, zij abstraheert van de mens en is in het geheel niet meer op het bieden van woongelegenheid gericht. „Hoe moet dit alles anders worden aangemerkt dan als afwending van de mens van zichzelf, uit haat en afkeer?" De mens woedt in de kunst tegen zich zelf en tegen schoonheid en ge stalte van zijn lichaam, bijgevolg tegen het evenbeeld van God. Dat wil hij niet erkennen, ja hij wil zich zelf niet meer en verenigt zich in dit opzicht met de wil van Satan. Dit vernietigend vonnis van B. past volkomen in de vooropgezette thesis alles zoveel mogelijk op re kening van de duivel te plaatsen. Zulke overdrijvingen zijn er meer aan te wijzen. Zijn interpretatie van de nieuwe vooral Amerikaanse literatuur is eveneens eenzijdig Vele andere passages lijken beklem mend juist. Het heeft er alle schijn van dat de visioenen van Katharina Emmerich op onze tijd betrekking hebben, toen zij voorzag, dat de Satan uit „de afgrond van de nacht" voor een tijd lang werd vrijgelaten. Wie derhalve over Satans macht in deze eeuw meer wil weten, hij leze het boek van Böhm dat in Leo Hazelzet een niet al te gelukkige ver taler heeft gevonden maar met kritische blik. (Pa*, 's-Gravenhage). J.H. DE MIJNRAMP Noch de christelijke, noch de socia listische regeringen hebben wat gedaan aan de mijnen in België en gezorgd voor goede veilige steenkolenmijnen. Maar aan de andere kant heeft de pers in Ne derland noch in België er veel aandacht aan besteed. Maar een kind kan aan voelen dat het zeer riskant is een on beschermde hoogspanningskabel zonder sterke isolatie en beschermd door bui zen (zoals bij het lichtnet, maar na tuurlijk veel sterker en dikker) of een ijzeren kooi. De ramp te Marcinelle was niet nodig bij een goecia beveiliging^ zoals de ge achte redactie schrijft in De Stem van dinsdag j.l. Zelden of nooit is het voor gekomen dat een hele sjicht (of sjiecht) voor 95 pet. de dupe werd. (Op het ogenblik dat ik dit schrijf is het red dingswerk nog in volle gang en zijn 140 mensen nog ingesloten, maar ik geloof niet dat ze nog worden gered, moge ik mij vergissen: 110 slachtoffers is al meer dan genoeg). In de mijn die slechts 700 mijnwerkers telde, aldus de heer Petas in zijn cau serie van zondagavond j.L, werd een hele ploeg getroffen. Ook hier gebeu ren wel eens ongelukken, maar dan be treft het een paar man, maar geen he le ploeg. Dat een mijn nagenoeg hele maal in brand staat zegt toch ook wel iets en de scherpe kritiek van Italië die een poos geleden emigratie naar Bel gië naar de mijnen verbood, VARA en KRO beide hebben scherpe kritiek op de Belgische mijnen. Ook dit Dagblad is het er niet mee eens, hoe het in België gaat daar in de Borinage en in .Zwartberg in ,de Kempen. Moesten er geen gasmaskers zijn en zuurstofflessen beneden in de mijn, pot dicht worden afgesloten, zodat het vuur geen zuurstof krijgt toegevoerd en dus moet doven (denk aan brandende kaars onder glas) als b.v. arbeiders een uur of 3 het konden uithouden met flessen en telefoonlijnen en maskers zouden ze kunnen blussen, of is het gevaar van totale ontploffing dan aanwezig, door dat het gas niet kan ontsnappen. Of deuren die de galerijen van de mijn schachten afsluiten. En waterleidingen be neden die 2 functies hebben, mijnwater af te voeren of aan te voeren naar blus- singswerkzaamheden. Ik ben volkomen leek in dezet maar begreep direct dat die kabel niet deug de. Welke min of meer deskundige kan in deze rubriek mij wat wijzer maken? De blinde paarden nog in 1956. Hoe be staat het in deze tijd. België, dat an ders zo vooruitstrevend is, heeft op ander gebied te kampen met toestanden die thuishoren in 1890. Maar inmiddels denken wij allen aan Giro 2.7.7. van het Rode Kruis en dra gen ons steentje bij denken we aan, de hulp van 1953 van Belgische Genietroe pen en helikopters. PHILIPPINE, A. N. GEEN ANTWOORD Omdat er naast een secretaris en een penningm. bij de KAB te Bergen op Zoom ook een administrateur was, werd op de voorlaatste door mij bezochte jaar vergadering de vraag gesteld wat de werkzaamheden waren van de admini strateur. Niet vanaf de bestuurstafel, doch door een der leden werd daarop een nietszeggend antwoord gegeven. Daarop sloot de voorzitter het debat, dus zonder mij antwoord te geven op de gestelde vraag, hoewel ik later te horen kreeg dat de administrateur voor het bijhouden van het kaartsysteem was en plm. 400 mondelinge adviezen gegeven had op de klachtenavond (vrijdags van 7-8 uur) en plm. 500 brieven had geschreven in het afgelopen jaar. Op 26 juni 1955 richtte ik een schrij ven naar het bestuur van bovengenoem de afdeling en vroeg daarin wat de werk zaamheden waren van de administrateur. Enkele dagen later ontving ik daarop van de voorzitter antwoord (U hebt daar recht op als lid van de KAB, aldus zijn schrijven) waardoor ik het een en an der kwam te weten, o.a. ook dat de vergoeding voor het administrateurschap ook gold voor het secretariaat van de z.g.n. klachtencommissie. Op de begro ting is dat niet vermeld. Dat schrijven van de voorzitter deed me besluiten op 12 juli mij nogmaals te richten tot het bestuur. Ik stelde plm. 10 vragen. Op dat schrijven kreeg ik 18 juli van de secretaris een zeer on volledig antwoord en voelde me daarom gedwongen op 3 aug. enkele reeds eer der gestelde vragen nogmaals te stellen. Op dat schrijven kreeg ik geen ant woord en daarom vroeg ik eerst op 25 augustus, daarna op 12 september, ver volgens op 8 oktober en tot slot in maart '56 om antwoord op mijn schrijven van 3 augustus, doch tot heden zonder re sultaat. Het feit dat men geen antwoord geeft op de gestelde vragen doet mij de con clusie trekken dat plm. f 40 per week als vergoeding veel te veel is. Met an deren heb ik de werkzaamheden eens overwogen en we kwamen tot dit re sultaat: 1 uur per week voor het bij houden van het kaartsysteem, 1 uur voor eitting op de klaohtenavond (van 7-8 uur) en 1 uur voor loopwerk. Als we f 1,75 per uur rekenen is dat f 5,75 per week. Gezien het feit dat de ver goeding plm. f 40 per week was kunnen we dus niet anders zien als dat elke brief die geschreven werd (500 in 1954) meer dan f 2,5o voor de administrateur opbracht. BERGEN OP ZOOM, F. MAURER v.d, Rijtstr. 15. Zoals gewoonlijk: ,,Als het kalf ver dronken is, dempt men de put". Maar in dit geval is dat bewuste kalf bijna verdronken. Dank zij mijn goeie engel bewaarder bracht ik het er wonderlijk goed af. Het zit n.l. zo: Toen ik zaterdag 11 aug. j.l. met nog iemand, op de Veer- seweg, dus van Raamsdonksveer naar Oosterhout, reed, werden wij verrast door een fiks regenbuitje. Aangezien we beide niet voldoende van regenkleding waren voorzien, zat er voor ons niets anders op, dan even onder een boom te schuilen, die daar langs de weg staat. Maar toen kwam het pas. We stonden amper onder een boorr^ toen het begon te gieten en van een matige wind. kwam het even op een harde zuid-wester te staan. We waren afgezien de enkele droppels die nog door de rijk beblader- de takken heen vielen, goed beschut te gen regen en wind. Maar lang duurde mijn toevlucht onder die schijnbare, kolossale boom niet. Ter wijl ik er tegen stond, voelde ik de boom scheuren en hoe ik er onderuit gekomen ben, weet ik niet meer, maar toen de boom, dwars over de druk be reden rijksweg lag, kon ik geen pap meer zeggen, ook mijn metgezel niet die tegen de volgende boom stond. Ik wil hier maar even op wijzen. Er staan daar veel bomen, die al een hele tijd met een wit kruis gemerkt zijn. En uit goede bron vernomen, zijn dat bo men, die afgekeurd zijn. Dus die met andere woorden omgekapt behoren te zijn. Als dat werkelijk zo is, waarom worden dan deze bomen, niet zo gauw mogelijk geveld? Want bij iedere harde laat ons dan nog maar niet spreken van een stormachtige wind. sneuvelen, daar 1 of 2 bomen. Of is het de bedoeling, dat die afge keurde bomen in de loop der jaren, door Jan de Wind, die nogal vaak hier in dat natte landje op bezoek komt, geveld worden. In dat geval hoop ik maar, dat iedere gebruiker van die weg, met stormachtig weer een goede engelbewaar der bij zich heeft, anders zie ik er van komen, dat daar toch nog eens een kalf gaat verdrinken en dan is het nog de vraag, of die dan de put zal dempen. RAAMSDONK, L. B. V.d. P. SLIPGEVAAR Wij Teteringsedijk-bewoners waren blij dat er de laatste tijd zo weinig onge lukken bij ons gebeurden, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, dat, na kennis genomen te hebben van mijn eerste stukje „slipgevaar", verschil lende waarschuwingen heeft doen plaat sen. Aan die betrekkelijke rust. is plotse ling, wreed een einde gekomen. Zaterdag j.l. hebben wij hier een record aantal ongelukken gehad. Zelf heb ik ze niet kunnen constateren, wegens vakantie. Men vertelde mij heden, dat er 15 on gelukken gebeurd zijn op één dag. De kruidenier op no. 39 had op een gegeven moment 7 gewonden in zijn winkel, in- plaats van klanten. Eerlijkheidshalve, zullen wij er ook enige, op de vakantie- drukte moeten schuiven, maar het lijkt mij onwaarschijnlijk, dat alle ongeluk ken daarvoor veroorzaakt zouden zijn. Mij, als leek op dat gebied, lijkt het eerder te komen door de zeer slechte toestand van het wegdek. Was dat voor heen al alles behalve goed, nu, na het opbreken voor een riolering is het nog veel en veel erger geworden. Heren van het gemeentebestuur, het spijt mij zeer, dat ik. na uw humane reactie op mijn vorig „slipgevaar" u nogmaals lastig moet vallen, maar heus het kan zo niet langer. Komt, ziet en overtuigt u van de waarheid en u zult gezamenlijk zeker een middel vinden om ons uit de misère te helpen. De 12de stad van Nederland mag toch niet zo'n beruchte hoofdverkeersweg hebben. Dat zou onze naam buiten Bre da zeer kunnen gaan schaden. BREDA, A. M. C. METSELAAR-OELP Teteringsedijk 29 CONTANTIA Langs deze weg feliciteer ik de Leurse harmonie Constantia met het prachtige resultaat dat deze vereniging te Vught behaalde en waar zij promoveerde. In Etten is men kwaad omdat „de Leurse straatmuzikanten of het troepje van de Leur" hun de loef heeft afgesto ken. Dit begrijp ik nu niet goed, want men is in een muziekvereniging om mu ziek te beoefenen. Volgens mij is een harmonie of fan fare de voornaamste vereniging van een plaats en daarom blonk het gemeente bestuur zo uit door niet te feliciteren. Wat mij het meest nieuwsgierig maakt is hoe de uitkering van de subsidie zal worden. Hopelijk nu eens in het voordeel van Leur. LEUR, EEN MUZIEKLIEFHEBBER PAROCHIE GOES Het door de H.E.H. Deken aangekon digde feit. dat de opbrengst van de ju bileumactie voor onze kerk bestemd is voor twee grote gebrandschilderde ra men, vind ik onjuist. Volgens mij, kon dit beter omgezet worden in een fonds voor een parochie huis. Onze kerk heeft reeds goede ra men, maar de parochianen zitten nog altijd zonder parochiehuis. Kan de H.E.H. Deken zich niet indenken, dat wij dit hard nodig hebben? Onze kerk heeft reeds veel gekost aan extra uitgaven, dus waarom deze dan? Want de kerk is goed en vergt heus deze aanschaf niet. Maar een parochiehuis is de wens die heel de parochie Goes, al jaren lang koestert, GOES, EEN PAROCHIAAN RENNERS Ik ben het met de schrijvers van za terdag j.l. niet eens. Inzender uit Goes: Volgens mij is iedere renner die de Tour uitrijdt een renner. Dus een benaming als zou het waterverf zijn is hier heel niet op zijn plaats. Wat denkt u ove rigens van v. Est in de Ronde van Ne derland. Tot vóór de tijdrit kon hij evenmin als de andere Nederlanders een. étappe winnen. En de tijdrit? Verder geachte redactie toen v. Est niet naar de Tour mocht stonden er iedere dag stukken van in de krant maar nu Wagtmans niet mee mag naar de Wereldkampioenschappen slechts een. kort berichtje. Volgens mij dus niet sportief of onpartijdig. ETTEN, J. G. RENNERS (ii) Ook ik ben er van overtuigd, dat uw sportredacteuren niet neutraal zijn bij het schrijven van hun verslagen. Zij hebben een favoriet in de persoon an v. Est. Zij hebben er zelfs een groot aandeel in gehad zijn naam als wiel renner groter te maken dan dat hij in werkelijkheid is. Want evenals inzender van vorige week, ben ook ik er van over tuigd, dat v. Est, wanneer het werkelijk op prestaties op aan komt, minder is dan Wagtmans. Mijn overtuiging kan ik be vestigen met bewijzen. Heeft v. Est ooit al eens een uitslag kunnen boeken in een wereldkampioenschap op de weg. Heeft hij al eens bewezen, wanneer wer kelijk de favorieten in de Tour de France fietsten, dat hij dan mee kon. Ik vraag u alleen maar uitslagen op de vlakke weg. U sportredacteuren noemen hem toch onze beste rouleur en sterkste weg renner ja zelfs ijzeren Willem, Neen, geachte redactie, dit kunnen, wij echte wielersupporters niet nemen. Ere wie ere toekomt. Eerst prestatie dan pas naam. Ik hoop, dat v. Est die hier zelf niets heeft aan kunnen doen, het mij niet kwalijk neemt, dat ik hier tegen protesteer. ZUNDERT, A. H. TERRORISTEN Een meneer Ranayoulos vindt in uw veelgelezen dagblad van zaterdag 11 mei de vrijheidsstrijders op Cyprus geen ter roristen en ook geen opstandelingen. Ik vraag mij af wat het dan wel zijn? Ie mand die een munitietrein in de lucht laat vliegen of een tijdboom weglegt on der de stoel van mijnheer Ranayoulos is dan zeker een lieve jongen. Gelooft mijnheer Ranayoulos zelf wel wat hij schrijft? Met vriendelijke groeten aan meneer de redacteur, BREDA, LAZARIDES Nu weer een vraag aan de heer Lazarides: Moeten we de Nederlan ders, die tijdens de bezetting treinen opbliezen, terroristen noemen of niet? (Red.) OPROEP TOT HET NEDERLANDSE VOLK Weer eens is in de geschiedenis van Polen bloed gevloeid, deze keer op het Vredesplein te Poznan. Op 28 juni j.l. eisten de Poolse ar- beiders> die onbevreesd demonstreerden tegen uitbuiting, onderdrukking en bloe dige communistische terreur, brood en vrijheid. Door de mond van de helden van de opstand van Poznan sprak de gehele Poolse bevolking. In de straten van Poznan sneuvelden zij, die vrijheid, rechtvaardigheid en democratie bemin den. Ons geïsoleerd volk wendt zijn blik ken naar het westen, in de hoop, dat het vrije westen niet zal toestemmen in de ondergang van het Poolse volk en dat het bloed, vergoten in de straten van Poznan, niet voor niets gevloeid heeft en dat de communistische methoden de vrije wereld de ogen zullen openen. Het hoofdbestuur van de Poolse Volks partij (P.S.L.) in Nederland doet een dringend beroep op alle politieke par tijen en arbeidsorganisaties in Nederland en vraagt morele en geestelijke steun voor het Poolse volk, dat smeekt om verwezenlijking van de in Jalta aange gane overeenkomst. Het Poolse volk vraagt bemiddeling en voorspraak voor de gevangen genomen Poolse arbeiders en het stopzetten van alle represaille maatregelen tegen arbeiders, die brood, vrijheid, de invrijheidstelling van kar dinaal Wyszynski en de terugkeer van Mikolajczyk durfden te vragen. Wij hopen, dat het Nederlandse volk. hetwelk meer dan welk ander de vrij heid en democratie lief heeft, zich zal beijveren het leed van de Poolse arbei ders te helpen verzachten en aan het zo zwaar getroffen volk zijn vrijheid terug te geven. POOLSE VOLKSPARTIJ IN NEDERLAND Het hoofdbestuur: A. Perczak, voorzitter E. Papciak, secretaris J. Nowinski, penningm. Een wervelstorm, afkomstig uit de Japanse zee, heeft vrijdagochtend de noord-westkust van Koesjoe, het wes telijkste Japanse eiland, geteisterd, ving, is aanzienlijke schade aange richt. Volgens politieberichten, zijn zeven personen om het leven In de stad Nagasaki en haar omge- gekomen, terwijl drieduizend huizen werden overstroomd. Er zijn 47 ver misten en 22 gewonden. Twee en dertig schepen zijn door het geweld van de storm gezonken. Hieronder bevindt zich de „Sozo Ma- roe", een vrachtschip, dat driedui zend ton mat en dat in de haven van Nagasaki ten onder is gegaan.

de Stem | 1956 | | pagina 5