Gamal Abdel Nasser heeft veel geleerd van Hitier VOLKSJONGEN WILDE MACHT VANPHARAO Die Nasser! Klassementen ME „MIDDELBURG" VEERTIG J AAR Olympische kandidaten in atletiekwedstrijden te Eindhoven ld Regenregen Kan hij zich handhaven Het complot Olympische ploeg per K.L.M. naar Australië Het grote gevaar Ronde van Europa voor amateurs GISTEREN ITALIAAN ETAPPE-WINNAAR Veelbewogen voetbalclub Volksmenner Finse gezant op bezoek Eerste mosselen uit Denemarken Geschiedenis die aanspreekt SPORTMt KORT Indeling zuidelijke handbalcompetitie MARKTEN JS r- ,yil0" transp. st65-75 58.40, EXAMENS WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 ytijn! WEK Ilitenha- 1, daar :n uur de Iliaanse lke zo- onder entra al twintig den ge- Ipinia" en 125 insche- ot dus- isingen >n ver in Eu- is door van het bij de Ir werd n van et eens op een t beest door |Bij het zich in er bloe- |at haar de. de ^-s, het al heel fammer, r al af- behoort weer |denburg lucht, ke wet» Lucht- I Vanaf n hoge n kabel 'ek van igeveer anz en staal- zij op elkaar geblind- 6er mo- |P onge- Franz salto's op de Iele sal- |as ver- i opgc- I Bügler |op zijn hoogte m. gezel- vroeg ngeveer |der na- boven jr I gedacht verband aderver- aan. De lid acht- llen be- Ite aard „Als niemand deze zwij nenstal kan uitmesten, dan zal ik het doen. Het zal geld kosten en bloed, maar bij Allali, ik zal slagen. Geld is er genoeg in het paleis van Farouk en in de kas van de Suezkanaalmaatschappij". De jonge officier van het Egyptische leger verliet het slagveld en reed terug naar Caïro. De „oorlog" tegen Is raël was voorlopig verloren. Maar nog dezelfde dag zwoer luitenant Gamal Abdèl Nas ser dat hij wraak zou nemen. Hij was toen nog jong en nie mand had ooit van hem ge hoord. Hij was met zijn mensen de woestijn ingestuurd om Israël te veroveren, een operatie, die in enkele weken zou kunnen 'geschieden, omdat de landen van de Liga eveneens Israël zouden binnenrukken. Maar de Egyptische tanks hadden geen benzine. De munitie voor de geweren was van onjuist kaliber; de water toevoer arriveerde bij de Israëliërs en de meeste officieren lieten hun soldaten in de steek. Enkele jaren later klonken in heel Egypte de saluutschoten. Nasser had Farouk verjaagd. Hij was dictator geworden van het oude land aan de altijd jonge Nijl Maar ook nu herhaalt zijn oude vader in de volkswijken van Alexandrië nog altijd: „Als Allah mijn Gamal hoog heeft doen stijgen, dan geschiedde dat slechts om hem heel diep te laten val len. Mijn Gamal is verloren." Bij een aanslag op Nasser werd in dertijd zijn secretaris gewond. Nas ser bezocht hem aan zijn ziekbed. Na op vijftien-jarige leeftijd ge huwd te zijn ging Nasser twee ja ren later naar de militaire acade mie. Farouk was toen juist op de troon gekomen. Op 20 - jarige leef tijd zien we Nasser als piepjong on der-luitenant dienst doen aan de Nijl. Hij vereert Rommel en evenals het gros der andere Egyptische officie ren wrijft hij zich vergenoegd de handen over de tegenslagen van de Britten. Er worden weddenschappen afgesloten over de datum waarop Rommel in Alexandrië zal verschij nen. Uit deze tijd dateert zijn vere ring van het nationaal-socialisme. Hij schaft zich „Mein Kampf' aan, abonneert zich op Duitse tijdschriften en bestudeert dagelijks het Hitler-re- giem. Openlijk bewondert hij Schacht. Nauwelijks is de oorlog voor bij of Gamal Nasser legt de grond slag voor de latere beweging van de vrije officieren. Hij houdt de leerlin gen van de academie in het oog, hij bestudeert de gedragingen van zijn mede-officieren, laat hen praten en zoekt de beste Britten-haters uit. Eén zijner eerste medestanders tegen de pro-Britse politiek van de regering is Salem-Salem. Als hij voor het eerst kennis maakt met Naguib kan hij het gelaat vimSme grijze kolonel nauwelijks on derscheiden, want het gaat verbor gen achter een sluier van rook, ko mende uit een enorme pijp. Naguib, die eveneens droomt van de macht ziet in de kliek van de jonge Nas ser een machtige bondgenoot. Abdel Latif hun doel, maar Nasser is voldoende realist om te begrijpen, dat zijn tegenstanders in binnen- en buitenland het niet bij deze ene po ging zullen laten. Nog dezelfde avond telegrafeerde hij om de bevrijder van Mussolini, de kampioen waaghals van Hitier, Herr Skorzeny. Ze spraken tot diep in de nacht en twee dagen later be zat de Duitser in het hartje van Caï ro plotseling een import-export-be drijf. Skorzeny heeft voor Nasser een lijf wacht uitgezocht en getraind. Hij heeft Duitse specialisten opgespoord om Nasser te helpen. De vroegere luitenant-generaal van de ss Wilhelm Farnbacher commandeert sedert eni ge tijd de geheime, Egyptische poli tie en de ss-generaal Munzel is de ongekroonde koning van het Egypti sche leger. .De vraag, welke momenteel in vijf werelddelen wordt gesteld luidt: ..Kan Nasser zich handhaven?" Uiterlijke tekenen zijn ook in Egyp te vaak- bedriegelijk. De wilde volks menigte, die voor Nasser op de knieën valt, de luide bijval welke hij in de steden trekt en het zogenaam de enthousiasme, waarmee de jonge ren zich aanmeldén voor de militai re dienst doen niets af aan het feit. dat hij zelfs in Egypte nog sterke vijanden heeft. Naar wij vernemen, zyn het NOC en de KLM in beginsel tot overeen stemming gekomen om de Nederland se ploeg, die aan de Olympische Spe len in Australië deelneemt, per KLM vliegtuig naar Melbourne te vervoe ren. De KLM zal ook andere Olympische teams naar Australië brengen. Zo staat het reeds vast dat de ploegen van Polen, Brazilië, Turkije en Italië per KLM-vliegtuig naar Sydney of Mel bourne zullen rizen, evenals een grote groep bezoekers uit Duitsland. Het Luxemburgse team zal na afloop van de spelen per KLM naar Europa terugkeren. lijk worden afgeleid door een actie tegen de gehate Britten en tegen het Suezkanaal maar presenteert straks toch onverbiddelijk de hoge rekening. Een feit van niet te onderschatten betekenis is voorts, dat de andere le den van de Arabische Liga, met uit zondering wellicht van Syrië, weinig gecharmeerd zijn op de verregaan de aspiraties van Nasser. Ze vrezen, dat hij ook hen straks de wet zal voorschrijven. In Cairo gonst het van geruchten. De diplomaten werken onder hoog spanning. Dagelijks melden zich tien duizenden vrijwilligers. Maar wie zal die bewapenen? Hoe lang duurt het voor ze zijn getraind? Waar haalt Nasser voldoende kader vandaan? Al deze vragen zouden de gemoederen kunnen kalmeren, ware het niet, dat Nasser met leugens de openbare mening bespeelt. Eén in Cairo vergrijsde diplomaat zei zorgelijk: ,,Welk weldenkend mens durft nog op een wereldoorlog aan te sturen? Gelukkig zijn er maar weinigen meer Maar ik vrees, dat Nasser genegen is tot het uiterste te gaan. Hij schuwt zelfs geen monsterverbond. Hierin schuilt mijns inziens het enige ge- \y, Het comité van de zwemmarathon over het meer van Ontario (Canada) heeft meegedeeld dat president Nas ser van Egypte persoonlijk een Egyp tische zwemmer ervan terug gehou den heeft aan deze marathon deel te Nederl. baankampioen- gchappen in Amsterdam voortgezet In het Olympisch stadion zyn don derdag de wedstrijden voor de Neder landse baankampioenschappen voort gezet. Nadat de regen het gebruik van de baan in de ochtend onmogelijk maakte, werd tegen 1 uur begonnen met de voorritten achtervolging pro fessionals. Van de 16 renners, die hadden inge schreven, lieten er 7 verstek gaan. Onder hen bevond zich de titelhou der Wim van Est. Van de 9 deelne mers viel v.d. Heuvel af. De beste tijden werden gemaakt door Daan de Groot (6 min. 37.2 sec.), Jan Plantaz (6.43.6) en Peter Post (6.47.4). De ove rigen bleven boven de 7 minuten. In de namiddag konden alleen de kwartfinales van de achtervolging1 voor professionals doorgaan. De uit slagen van deze ritten waren: Peter Post (6.45.4 sec.) verslaat van 't Hof, die in de achtste ronde een lekke band kreeg. Plantaz (6.50.4 sec.) verslaat Brinkman (7.04.8); de Groot (6.32.4) klopt Bruggenkamp (7.09.6), van der Kamp (7.02.4) verslaat Stolker (7.08.2). De indeling voor de halve finales luidt: de Groot tegen van der Kamp, Plantaz tegen Peter Post. HEDEN VOORTZETTING. Ten aanzien van het verregende avondprogramma besliste de sport- commis.sie van de KNWU, dat daar mede op vrijdagmorgen 9 uur een aanvang zal worden gemaakt. Het gaat hief om de sprintwedstrijden voor amateurs en professionals tot en met de halve finales. Het kampioenschap 50 km. voor profs zonder gangmaking is tot nader order uitgesteld. Het programma voor vrijdagavond blijft zoals het was vastgesteld. Piet van Est veertiende De achtste etappe van de Ronde van Europa voor amateurs en onafhankelijken, van Straats burg naar Nancy (174 km), heeft een zege opgeleverd voor de Italiaan Falaschi. Op de tweede plaats eindigde diens landgenoot Gervasoni, derde werd de Frans man Rohrbach. Piet van Est bezette de 14e plaats, ongeveer zes minuten achter de win naar. Onze landgenoot Janbroers was in deze rit de beste Nederlander; hij klasseerde zich vierde. Van Steenselen eindigde als 19e en Stevens als 21e. In het algemeen klassement houdt Piet van Est de veertiende plaats be zet. Van Steenselen is elfde, Stevens dertiende en Janbroers 34ste. De Fransman Rivière behield de leidersplaats. De Nederlanders hebben zich in deze etappe, waarin overigens niet zo heel veel gebeurde, wederom goed gehouden. Maar het gebrek aan er varing heeft steeds weer invloed op hun resultaten. „Ze rijden puik, maar ze kijken nog niet genoeg uit en dat is een eerste vereiste tegen zulke geroutineerde renners als de' Italianen "en de Fran sen. die al aan zoveel grote koersen hebben deelgenomen", zei ons de Ne derlandse ploegleider. Piet van Est heeft in deze etappe een mooie prestatie geleverd door op zijn eentje vrolijk achter het peleton aan te gaan, nadat hij in de buurt van Bayon, op 140 kilometer van de start, een lekke band had gekregen, en weer aansluiting te verkrijgen. Na ongeveer 80 kilometer werd een kopgroep van elf renners gevormd, o.w. Daaf Janbroers. Zij liepen gelei delijk verder uit en arriveerden te Naney, waar Falaschi de sprint won, met bijna zes minuten voorsprong op een peleton van 31 renners. De Brit Morris en de Zuid-slaviër Vuksan hebben in deze etappe de strijd ge staakt. De r4t van heden, vrijdag, is in twee halve etappes verdeeld. De eer ste halve etappe voert van Nancy naar Etain over 84 kilometer; de tweede is een tijdrit over 49 kilometer van Etain naar Langwy. „Zijn Nasser en zijn officieren er mee akkoord om Farouk af te zet ten. zodat Naguib en de militairen de regering kunnen overnemen?" Ga mal Nasser denkt twee etmalen na, Hij droomt en rekent. Hij polst zijn militaire vrienden. Hij hoort, dat de „broeders" instemmen met Naguib en neemt tenslotte het besluit hem te helpen. Zijn plan om zich daar na vakkundig van Naguib te ontdoen cn zelf alle macht in handen te ne men staat al vast. Alleen Salem-Sa lem is in vertrouwen genomen. Farouk krijgt uitstel van executie, omdat tenslotte de oorlog tegen Is raël een onaangename afleiding wordt, maar in de woestijn complot teren de officieren verder. Drie jaren later breekt de grote dag aan. In de nacht van 22 juli 1952 werkt Nasser onder hoogspan ning. Hij gaat van huis tot huis om de officieren de laatste bevelen te geven. Later zei hij hierover: „Velen waren bevreesd, dat de ope ratie niet zou slagen. Ik moest hen overtuigen en in deze nacht heb ik zo vaak hetzelfde moe ten herhalen dat ik tenslotte ook me zelf overtuigde, dat een mislukking was uitgesloten." Het grote plan, uitgestippeld door de „vrije officieren" verdeelde de medestanders in vijftien, kleine, mo biele groepen. Iedere groep bevatte drie officieren, leden van de bewe ging. leder had een eigen taak. In de vroege morgen van 23 juli kwam Nasser op het hoofdkwartier. Hoopvol vroeg één zijner mede standers: „Wordt de operatie uitgesteld Nasser beet hem kort toe: „Nee. Het wiel draait. Farouk weet alles. Als we niet onmiddellijk toe slaan zijn we verloren. Mars. Ieder kent zijn taak." Hij wist dat Farouk een lijst be zat met de namen van de complot terende officieren. Maar ook voor de koning was het al te laat. De solda ten voor het paleis kruisten hun ar men. De orders van Zijne Majesteit werden niet meer uitgevoerd en om acht uur voormiddag was het bewind van de Farouk-kliek inééngestort on der zijn eigen gewicht. Beide partijen waren stom ver wonderd. De officieren, omdat het al lemaal zo erg gemakkelijk was ge gaan; Farouk, omdat hij zo gemak kelijk zijn leven en zijn geld kon red den Naguib, le veel idealist en te veel mens liet zich gemakkelijk door Nas ser terzijde schuiven en vanaf dat ogenblik regeert een nieuwe dictator het oude land. Tientallen grootgrondbezitters zijn door hem in de gevangenis gesmeten; duizenden vrienden van de Farouk- kliek loeren ook op hun kans maar het grootste gevaar dreigt ook nu weer van de zijde der officieren. Hoe- velen zijn er nog onvoorwaardelijk trouw aan Nasser. In de wedloop met de roem Is hij zijn vroegere vrienden ontgroeid Zijn geheime po- ZOQal szeKall a litie heeft slachtoffers gemaakt en j niet kan maken. totnogtoe heeft Nasser het te druk gehad met feest vieren en moeilijk heden schoppen om zyn programma te kunnen uitvoeren. Men behoeft slechts naar de Egyp tische radio te luisteren of met di plomaten te spreken, die met hem hebben onderhandeld om te weten, dat Nasser een gevaarlijk volksmen ner is zonder woord. Hij droomt er van Egypte te maken tot een groot, pan-Arabisch rijk, dat door hem zelf zal worden bestuurd. Hierop is iede re actie gebaseerd. Hij heeft de allures aangenomen van de „grote dictators". Iedere be- weging is ingestudeerd. Maar sedert er op 27 oktober 1954 een aanslag op hem werd gepleegd leeft hij in voortdurende angst. Toen misten de acht schoten van Mahmoud Het betreft Michael Szekali, een Egyptische employé van de KLM in Cairo, die een deelnemingsformulier voor deze 32 m'jl lange marathon, die op 27 augustus wordt gehouden, had ingevuld. Zijn collega's waren overeengekomen hem gratis naar Ca nada per vliegtuig over te brengen, maar toen generaal Nasser dit ver nam, heeft deze persoonlijk ingegre pen, zodat Szekali de reis naar Cana- De jonge luitenant zwoer destijds de zwijnenstal uit te mesten. Maar hij heeft er zelfs geen poging toe ge daan. De corruptie, die ten tijde van Fa rouk regeerde, viert ook nu nog hoogtij. Niemand kan garanderen, dat er straks passende munitie is voor de geweren en misschien zullen de fraaie, Tsjechische tanks straks ook zonder benzine staan. Kenners van Egypte zijn het er over eens, dat er weinig of niet is veranderd: de armoede heerst nog altijd. Ontevredenheid kan wel tijde- Sprak nog een landgenote De Finse gezant in Nederland, de heer A. Wuorimaa, bracht woensdag en donderdag een bezoek aan onze provincie, in gezelschap van zoon en schoondochter. Woensdag bezichtig den zij met de Commissaris der Ko ningin, wiens gasten zij waren, het Middelburgse stadhuis en de prov. bibliotheek. Later op de dag staken zij over naar Z. VI. en reden-naar Oostburg. Nadat burgemeester Hoek- zema hen had verwelkomd gingen al len naar de Finse wijk en bekeken daar twee woninginterieurs. Ten hui ze van jht. de Casembroot werd ge dineerd. Gistermorgen bezocht men eerst het oude Veere cn daarna stond Schou wen Duiveland op het program. Daar werden Schelphoek en het voormali ge dijksgat bij Ouwerkerk in ogen schouw genbmen; burgemeester Ro- mijn bood een thee aan. Te Ouwer kerk ontmoette de gezant nog een landgenote, een studente, die daar in een vakantiekamp verbleef. Gemoe delijk onderhield de gezant zich met haar. Van Ouwerkerk uit vertrok de gezant over Zijpe weer naar den Haag. Hoewel het mosselseizoen nog maar enige weken geleden geopend is. ar- riveerde deze week de eerste zending consumptie mossels uit Denemarken, welke op de verwaterpiaats werden uitgezaaid Bedoelde zending welke ongeveer 6 ton bedroeg moet meer als een proefzending beschouwd worden. Het visgehalte was niet van bijzon dere kwaliteit. Pieter de Jongh in selectieploeg Op 15 september wordt in Zwitser land neer de internationale tijdrit Basel/BinningenBoncourt gehouden Ook dit jaar gaan er twee Neder landse amateurs heen. Daartoe zal in Nederland een selec tiewedstrijd worden gehouden en wel op zaterdag 18 augustus, te Halfweg. Er is een parcours van 10 km uitge zet, dat vijfmaal moet worden afge legd. Na loting zullen de deelnemers om de 2 minuten starten. Van de uit genodigde amateurs noemen we Jan Rol (Alkmaar), Piet de Jongh (Ma de), C. Niesten (BeverwijkA. Gel dermans (Beverwijk), Piet Steen voorde (Heemstede), Piet Damen (Lieshout), Jan Buis (Badhoevedorp) Frans Braat (Aalsmeer), Geurt Pos (Vreeland) en Arie van Houwelingen (Sassenheim). Kees van der Zande eerste in Ekeren (B) Kees van der Zande uit Halsteren, lid van „Theo Middelkamp" uit Goes, nam deel aan een wegwed strijd voor amateurs in Ekeren (Bel gië). Hij won de wedstrijd in 3 uur 15 minuten. Zijn clubgenoot M. van Overveld uit Hoogerheide bezette de vijfde plaats. Jaap de Poorter icon in Zelzaete Jan de Poorter en Hector Middel kamp namen deel aan een wegwed strijd voor amateurs in Zelzaete (België). Jan de Poorter boekte in deze wedstrijd zijn eerste zege bij de amateurs, want hij ging als eerste over de eindstreep en reed de 130 km in 3 uur 20 minuten. Hector Middel kamp werd derde achter de Belg Vanderlinde. Deze maand is het veertig jaar ge leden, dat de voetbalvereniging Mid delburg werd opgericht. Evenals bij vele andere clubs het geval is, ont stond Middelburg door een fusie. In 1916 waren er namei'Jt in Middel burg twee voetbalclubs, Zeelandia en Olympia. Dat was ook in die tijd al een beetje veel van het goede, maar het samengaan, hoe noodzakelijk ook, bleek niet zo eenvoudig te verwezen lijken. Er was een buitenstaander voor no dig, om de fusie te bewerkstelligen. Wijlen mr. Joh. Adriaanse, destijds voorzitter van de Centrale Sport- en Atletiekvereniging, nam tenslotte het initiatief tot de beslissende bespre kingen en met medewerking van de toenmalige voorzitters van Zeelandia en Olympia, de heren J. Snijders en A. Heyboer, kwam de fusie eindelijk tot stand en nog wel met algemene stemmen. Uit waardering voor zijn bemiddeling benoemde men mr. Joh. Adriaanse tot ere-voorzitter. Gemakkelijk kreeg; de nieuwe ver eniging het niet, want zij begon met een schuld van drie duizend gulden, in die tijd geen p;euleschilletje. De wedstrijden werden gespeeld op het bekende veld achter de .Meelfabriek, dat enkele jaren geleden is verdwe nen. De eerste wedstrijd ging tegen het eveneens in die maand opgerich te VC Vlissingen en de Scheldestad- bewoners kregen een 2-1 nederlaag te slikken. EERSTE KLASSER Middelburg werd ingedeeld in de j eerste klasse en speelde het eerste seizoen niet onverdienstelijk, want het eindigde op de dei-de plaats ach ter Willem II cn NAC. In dit elftal speelden verschillende jongens, die zich later nog grote bekendheid zou den verwerven. Wij noemen Piet Koster, thans ere voorzitter van Goes; wijlen Jo Schot, die het zelfs nog tot het Nederlands elftal bracht; Max Oele, thans no taris te 's-Gravenpolder; P. Adriaan se, thans een bekend advocaat te Middelburg en W. Heyboer, de huidi ge voorzitter van de Middelburgse Sporteommissie. In 1920 degradeerde Middelburg naar de tweede klasse. In 1925 be haalden de groenwitten het kam pioenschap van de tweede klassers, maar in de promotiecompetitie strui kelden zij over Roermond. Zes jaar duurde het, tot 1931, al eer opnieuw het kampioenschap wef-d veroverd, nadat een jaar daarvoor reeds de tweede plaats achter Don gen was bereikt. Ditmaal ging het ook goed in de promotiecompetitie en opnieuw betraden de Zeeuwse hoofdstedelingen het voetbalwalhalla. VAN KORTE DUUR Lang zou de vreugde echter niet duren. Het eerste seizoen ontkwam de club maar net aan degradatie, maar het jaar daarop werd het pleit beslecht. Middelburg keerde terug in de tweedé klasse. Nog drie maal achtereen werd het kampioenschap „Verblindende" voorhoede De gemeente Kirchdorf in W er, t-Duitsland heeft er een nieuw voetbalveld bijHet is ingewijd met een attractieve wedstrijd, die een nog al ver rassende uitslag had. De plaat selijke club verloor met 2-4 kansloos van... een dameselftal. Naar verluidtwerden de heren in hun concentratie gestoord door het verblindende voorko men van de vijandelijkevoor hoede. van de tweede klasse behaald, maar telkens weer bleef de zo begeerde promotie uit. Het dieptepunt kwam na de bevrij ding en enkele jaren lang moesten de hoofdstedelingen in de derde klas se spelen. Gelukkig werd echter het tweedeklasserschap terug gewonnen en hierin wordt de laatste jaren met wisselend succes gespeeld. Na de terugkeer in de tweede klas se kon Middelburg nog geen enkele maal het kampioenschap veroveren. Dat valt te betreuren, want in de Zeeuwse hoofdstad moet toch plaats zijn voor een behoorlijke amateur eerste klasser. JUBILEUMVIERING De jubileumviering is inmiddels in volle gang. Op zaterdag 28 augustus spelen de beide profclubs NOAD en DFC een wedstrijd aan de Nadorst, welke wordt voorafgegaan door een wedstrijd van een elftal samengesteld uit bestuurs- en commissieleden en een reunistenelftal, waarin zelfs en kele boven 60-jarigen zullen uitko men. Zondag is er een massaal junioren- toernooi, waaraan niet minder dan 22 elftallen zullen deelnemen. Volgende week zaterdag speelt het eerste elftal de ere-wedstrijd tegen Zeeburgia uit Amsterdam, voorafge gaan door een juniofenwedstrijd' van Middelburg B2 en Vlissingen B2. Verder vermeldt het programma nog één jubileumwedstrijd tegen het eveneens jubilerende Vlissingen, een receptie op 1 september en feest avonden op 1 en 8 september. Bo vendien wordt er een jubileum-club blad uitgegeven. Hengelconcours te Koeivacht De Koewachtse hengelvereniging organiseerde op de Konijnenputten te Koewacht een hengelconcours en te vens de kampioensprijsvissing. Niet minder dan 29 hengelaars trot seerden het slechte weer en beproef den in het woelige water hun geluk Als wedstrijdcommissaris fungeerde de heer H. Brouwers uit Dongen. Uitslag kampioenschap: 1 A. Janssens, 2 R. Lammens, 3 R Waumans, 4 B. v. d. Sijpt, allen uit Koewacht. Uitslag concours: 1 A. Janssens, Koewacht; 2 B. v. d. Meijnsbrugge, Antwerpen; 3 R. Lammens, Koewacht 4 R. Vercauteren, Koewacht; 5 A. v. d. Bilt, 6 G. Wijnacker. Zondag a.s. houdt de Koewachtse hengelvereniging haar jaarlijks mon sterconcours eveneens op de Konij nenputten, 's morgens van 6 tot 8 uur. DE TENNISCLUB „SJEF" te Aarden burg organiseerde voor de eerste maal een juniorenkampioenschap. Titelhouder werd de 8-jarige Jacq. Trapman. DE W.S.V. KRUININGEN boekte za terdag een mooi resultaat in de wandeltochten te Gorinchem. Op de 10 km.-tocht werd een 3e prijs be haald, terwijl op de 15 km.-tocht eveneens een fraaie 3e prijs werd veroverd. DE VOOR ZATERDAG vastgestelde Ronde van Yerseke voor amateurs en onafhankelijken werd in verband met de heersende kinderverlamming tot een nadere datum uitgesteld. ROGER WALKOWIAK, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, wil niet deelnemen aan de wereldkam pioenschappen te Kopenhagen. Zijn plaatsvervanger voor de Franse weg- ploeg is Gilbert Bauvin. PRINS BERNHARD zal te Rotterdam deelnemen aan de dressuurproef met het paard „Arquebuse". Prin ses Irene komt met „Rocket" uit. DE WATERPOLOWEDSTRIJD voor de hoofdklasse competitie heren van de KNZB tussen SVH en AZPC 1 is gewonnen door AZPC met 6-0. De Apeldoorners zijn hierdoor kampi oen van Nederland geworden. IN DIT RUBRIEKJE werd gisteren gemela, dat VVV (Venlo) met 4-0 van Wacker had gewonnen. Jammer voor VVV. maar zij hebben met de zelfde cijfers verloren! Etappeuitslag 1 Falaschi 4.38.20; 2 Gervasoni; 3 Rohrbach; 4 Janbroers; 5 Rivière; 6 Bugdahl (Did.); 7 Leclercq (Fr.), 8 Volckaert (B.)9 Christian (Oost); 10 Petrovic (Z.-Sl.), allen in dezelfde tijd als de winnaar; 14 van Est 4.44.13; 19 van Steenselen z.t.; 21 Stevens z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT. 1 Rivière 38.43.58; 2 Rohrbach 38.46. 50; 3 Christian 38.48.51; 4 Ferlenghi 38.50.09; 5 Leclercq 38.50.29; 6 Falaschi 38.53.06; 11 van Steenselen 39.04.48; 13 Stevens 39.12.17; 13 van Est 39.18.21; 34 Janbroers 40.11.54. PLOEGKLASSEMENT 8e ETAPPE. 1 Italië 13.55.00; 2 Frankrijk z.t.; Nederland 14.06.37 4 België 14.06.46; Duitsland 14.06.46. ALGEMEEN PLOEGEN- KLASSEMENT. 1 Frankrijk 115.50.35; 2 Italië 116.05. 03; 3 Oostenrijk 116.31.56; 4 Nederland 117.04.17; 5 België 117.15.12. De nieuwe handbalcompetities zul len zondag 9 september beginnen In de zuidelijke eerste klasse komen vier Zeeuwse elftallen uit t.w. de damespioegen van Marathon (Vlis singen), Zeeland Sport (Vlissingen), en Hellas (Goes) en de herenploeg van Hellas. De zuidelijke tweede klasse dames is als volgt samengesteld: Tonido (Goes), Walcheren (Vlissingen), E.B. H.V. (Breda), Geel Blauw, Longa en Volt (allen Tilburg), en Were Di (Waalwijk). SOA uit Breda is uit de ze afdeling gedegradeerd. In de zuidelijke tweede klasse he ren zijn ingedeeld: SOA en EBHV (beide Breda), Longa en PTT (beide uit Tilburg) en de Zeeuwse clubs EMM (Middelburg), Marathon (Vlis singen) en Tonido (Goes). Fortse Marathon is uit deze afde ling gedegradeerd, terwijl Longa haar plaats, innam. Mogelijk zal ook Olym pus uit Vlissingen nog naar deze klasse promoveren. Echter alleen in dien Volt (Tilburg) naar de eerste klasse promoveert, hetgeen weer af hangt van «en promotie van Swift (Helmond) naar de hoofdklasse. In de Zeeuwse eerste klasse heren zijn nog slechts zes ploegen overge bleven en indien Olympus promo veert, zijn het er nog maar vijf, na melijk EMM 2. Marathon 2, Tonido 2, Tonido 3, Volharding en Olympus Pogingen om het gedegradeerde Fortse Marathon uit Bergen op Zoom in de Zeeuwse eerste klasse in te delen, hebben tot nu toe gefaald. Er worden echter alsnog pogingen in deze richting ondernomen. Handboogconcours 's Heerenhoek Concordia te 's-Heerenhoek gaf een concours, waaraan door 83 schutters werd deelgenomen. De uitslag was: Hoofdvogel J. Smallegange, „Zorg vliet", Ellewoutsdijk; le zijvogel Janus v. d. Dries, „Eensgezindheid", 's-Hee- renhoek; 2e zijvogel: C. Raas „Willem Teil', Ovezande; le hoofdkal: J. Smal legange „Zorgvliet", 2e hoofdkal: E Rentmeester „Willem Teil"; le onder- kal: H. Rentmeester „Willem Teil", 2e onderkal: A. Boonman „Willem Teil'; le klep: Janus v.d. Dries, „Eens gezindheid"; 2e klep: E. Rentmeester, „Willem Teil"; 3e klep: W. de Jonge, „A.D.L.M.", Kwadendamme; 4e klep A. de Jonge-Vette, „Willem Teil". Sprint dingt mede naar zuidelijke titel 4 X 400 m. In het PSV-Sportpark te Eindhoven zullen zondagmiddag aanstaande in ternationale atletiekwedstrijden wor den georganiseerd, waaraan di verse kandidaten voor de Nederlandse ploeg, die naar de Olympische Spe len in Melbourne zullen worden uit gezonden, deelnemen. Bovendien zal tijdens deze wedstrijden het zuidelijk kampioenschap op de 4 x 400 meter estafette voor heren worden verlo pen. Naar deze titel wordt, naast de ploegen van A.V. '23, Prins Hendrik en PSV, respectievelijk uit Amster dam, Vught en Eindhoven, gedongen door de Bredase ploeg van „Sprint". In totaal 180 atleten, onder wie zich zeer sterke Belgische deelne mers en de fine-fleur van Nederlands atleten-arsenaal bevinden, zullen el kander zondagmiddag de eer om de titelplaat'sen in de diverse nummers betwisten. Als favorieten komen in de 100 en 200 nieter hardlopen voor dames o.a. aan de start Puck van Duyne-Brouwer, Gré de Jongh en Ria van Kuyk. De Nederlandse spe cialiste op de 200 meter, Els Witkamp zal in dat nummer eveneens van de partijzijn. In de verschillende andere num- ifiërs, zoals verspringen, hoogsprin gen,' discuswerpen, kogelstoten en 80 meter horden komt o.a. de Zeeuwse atlete Willy Cijsouw aan de lijnen. Zij zal echter een verwoed gevecht te leveren krijgen met andere spe cialisten op dit gebied; de dames lin ke Vaal, Corrie v.d. Bosch en Ans Panhorst-Niesink. Bij de dames wordt de 4 x 100 meter estafette betwist door teams van Olympia '48 en ADA uit Amsterdam, GAC uit 't Gooi en PSV uit Eindhoven. HEREN 'Boeiender is ongetwijfeld nog de strijd, die in de diverse herennum mers zal worden geleverd. Hoogte punt van het gehele programma is i immers de 800 meter voor heren, waarin de titel wel zal .worden toe gekend aan een van de drie volgen de lopers: Harry de Kroon van Trekvogels, Flip Koudijs van Vlug en Lenig of Henk Haus van PSV. Op de 100 en 200 meter voor heren komt o.a. de Olympische kahdiadaat Aad van Hardeveld (Vlug en Lenig) aan de start. Hij krijgt als voornaamste tegenstanders zijn clubgenoten Haj Rulander en Tempelaar, de Mara thon-er De Wal en de PSV-ers Gel- dern en Guus Besenbruck. Op de 5000 meter is onbetwist fa voriet de Bredanaar Frans Künen die onlangs In Berlijn het Europees Militair Kampioenschap in dit num mer op zijn naam bracht. Verder start Roovers van Thor. Getracht zal worden het zuidelijk record op de 5000 meter te verbeteren. GOES, 16 aug Export- en indus- won :llow transp. st65-75 o8.90, st55-65 35.10, h65-75 55. h55-65 34-34.10, 2 17.50-18.40, kroet 3, val 7 perzikappel st70-80 57, st60-70 46-46 2o' h70-80 52, h60-70 43.10-44.10, 2 23 3o' E. Victoria h70-80 32, h60-70 22.90 B* of Bath st55-65 51-59, h55-65 41, Ooms.' o1 o? =^eA,h55"65 -^45-55 55.80-56.10. 55-60°63 Pakt fruit: B' o£ Bath St. filing: Yellow transp. K To i. 3' Perzikappel K 31-36, F Iws' V 19' Oomskinderen K o e- 25-30, Czarpruimen 1 69-117, 3 4,1-65' 8r- 5J-73. F 40-57, Ontario 1 SS 48-?2, gr. 50-109, F 27-72 Washington 1 70-99, 2 26-48, gr. 58-74.' 6-28, Early Laxton 1 80-90, 2 42-32 IQ' ,68r,8^ o5"37' Eld' bIauwe 1 37-' z 11-12, F 8, perzikpruim 1 78, per- 39 4" P StUlC 13"38, bramen P- doos DEN BOSCH, 16 aug. Op de markt waren heden aangevoerd 2545 stuks vee, nl. 1752 runderen, 31 vette kalveren, 189 nuchtere kalveren 27 schapen en 13 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- kalfkoeien 760-1200, guiste koeien 670-885, zware soorten boven notering ^fï!arzeIX 690-1030, klamvaarzeri soo'r™ gUISt,6 ™arzen 660-790, pinken 500-600, graskalveren 270-390, nuchte- 7 £okkalveren 130-180, nuchtere 87%C0 1T9 so6™" J°"82'50' ZWare soorten meren 85-^05^ 9(M1,>' zuiglam" Aanvoer slachtvee 588 stuks. Prii- zko kwaliteiten vaarzen 3.50- L v okaïw25-3'35' 2e kw- 3.05-3.20, 3e kw. 2.85-2.95, vette stieren-2.95-3 20 worstkoeien 2.85-2.90, alles per 'kg geslacht gewicht. n nnette..ka.Ivfren prima soorten 2.70- 3.00, vette kalveren middenklasse 2.40- 2.60, vette kalveren lichte soorten 2.15- 2.35, nuchtere slachtkalveren 1.65-1 85 zware soorten 1.95-2.15, alles p. 'kg levend gewicht. Overzicht: Minder aanvoer van rundvee. Melk- en kalfkoeien han del rustig, prijzen gedrukt. Korte aan voer van guiste koeien, handel traaz en niet geheel prijshoudend. De atn? voer van jongvee was groter dan de vraag waardoor de handel kalm ver! Óf6Pm,'nH1JZenA/rmi)eilijk te hsndhaven Of minder. Minder aanbod van vette kalveren, matige handel met weinig verandering in prijzen. Korte aanvoer van nuchtere slachtkalveren, handel hanrlpl nauwaliiks Prijshoudend De handel in schapen en zuiglammeren nrHz!? 11J matl®a belangstelling traag, prijzen lager. Minder aanbod van h2 17 70 ón 5'-,58'10' h55"65 33-7°. nz 17.70-20.55, perzikrode zomerappel b kpven 70 59.60-48.40, h60-70 39 30- H70 LH'22V5°V K 23-3Ó-32.40 FH.930°- 74 in „lctona h boven 70 31.70- ?7'io' h6.0"7® 23-30-24.80, K 20-20.50 F 17.40, val 8.10, kroetappeien doorge'dr YeUow transp. K 25-34; F 14-21, v!!^ 72 7?TS£. 6rf? „St55 83"91- stö0-55 [,J5> boven 55 81-89, h50-55 89.7H h45-50 48-57, 2 36-41, K 46-62, F 27-37* 44 (O h trambozen per doos 1 62-65, 2 49.50, bramen per doos 1 43-43, 2 37 3 82 rüt h"U' zTe morellen 1 138.' 3 82, rode bessen 2 57, pruimen- On- ano 1 80-125 2 54-68, grof lo-SO F 76 F2?W R èi2 53"86' *rof 58- 67 iflO m'ne Claude d'Ouillin 1 b7-100, 2 38-42, grof 52-73, F 15-22 Early Laxton 1 69-97, 2 46-59, Eldenl* zinT2 4!e2u23' Uti.1Uty 1 100. kro! ïo?25; pruimen 20-53, val deKmTiC^' 1(LaUg' Vlas te vel- ae duu tot 500 gulden per semet e*- M vk>slint WR 160-200, DR 120- hvbi- e lokken 30-75 ruwe Vlas 60 8o"l bob]>ers 100-105, breek- «-I. EN MALIPAARD Naast de Nederlanders Malipaard van Thor en Jonkers van Vlug en Lenig komen op de 1500 meter ook de sterke Belgen Huijlebroeck, de Backer en van Migerode aan de start lijnen. Onze zuiderburen stuurden echter de sterkste afvaardiging naar de technische nummers, al zullen de man van Swift, Claessen en de PSV- er Jan Kamerbeek, ongetwijfeld trachten de eer voor Nederland te redden. STAATSEXAMEN Voor het staatsexamen gymnasium A slaagde de heer H. van Dorsselaer uit Hulst. WAALWIJK, 16 aug. De afzet en productie in de leder- en. schoen industrie is bevredigend. In verband met de vakanties, welke over het al gemeen in deze maand plaats hebben, blijft de productie wel iets ten ach ter. De afzet van leder en andere grondstoffen is dan ook wat onregel matiger, doch zal de komende weken naar verwacht wordt beter worden. In de reparatiebranche bleef volop werk en da vraag naar croupons bleef goed op peil De prijzen zijn vrijwel gelijk gebleven. De huidenmarkten zijn over het algemeen vast gestemd, wat wel enigszins verband zal houden, met de gespannen internationale toe stand. De jongste veiling van inlandse huiden te Brussel gaf in doorsnee 5 tot 7 pet. hogere prijzen te zien. Mannheim 437 (-27), Kaub 337 (-10), Trier 128 (-4), Koblenz 317 (-7), Keu len 314 (+8), Ruhrort 521 (+25), Lo- bith 1131 (+22), Nijmegen 900 (+19), Arnhem 905 (+16), Eefde 412 (+6), HANDELSAVONDSCHOOL Aan de r.-k. erkende handelsavond school te Koewacht slaagdenTheo de 1 Schepper, Fia de Schepper, Irene de Schepper, Corry van Laere, Irene de I Deventer 310 (+4),'Namen la Plante Bock, Eddy Poppe, Andre Baert, ^Arnold j j 5g (+1) Maastricht hoofdsluis 4388 Kips, Lenie de Nijs, Pierre de Caluwe, Paul dë Block en Jos. Goossens, allen 1 1+6), Borgharen 3879 (-8), 1 van Koewacht. 1094 (-3), Grave 469 (+11). Belfeld

de Stem | 1956 | | pagina 3