Oesterkwekers beraden zich op de nieuwe toestand Tal van grieven worden geuit Door verloofde „in de war gebracht KLOETINGE IS AL KLAAR MET DE BEGROTING G.P.M. v.d. Berg overleden Leidinggevende Ambonezen naar Wieringermeer Programma in Zeeland Nu de handel is vrijgegeven DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 Geen vertrouwen Gemeentebestuur van Aardenbun op bezoek in België De kleine wereld en....het Suezkanaal KANTONGERECHT MIDDELBURG HONDERDJARIGE IN DEN HAAG Geboren Bosschenaar Woningnood bijna onder de knie weg- Directeur van F Azote Mgr. Baeten was weer in Zeeland Goese (ruitcorso belooft veel Geen ambassadrices Hoogwaterstanden Scarlet Pimpernel een dure appel Noodzakelijk voor openbare orde Zonder incidenten Jeuk is erger dan pijn! VLISSINGEN ZEEUWS! II- VLAANDEREN HULST Raadsvergadering Luchtacrobatiek Zuid-Beveland GOES De kermis gaat door AGENDA Heden Morgen Op een druk bezochte vergade ring van Vebo, die onder voorzitter schap van nir. Vlaming in hotel Nolet te Yerseke werd gehouden, bespraken de oesterkwekers de si tuatie, die ontstaan is doordat het bedrijfschap besloten heeft de oes- terhandel vrij te geven. Mr. Vla ming gaf een korte uiteenzetting en besprak de uitwerking van de vo rige regelingen en de gevolgen hiervan voor de kwekers. In prin cipe is alles reeds vrij, maar het bestuur van het bedrijfschap heeft tot 16 dezer de mogelijkheid open gelaten dat de verenigingen zelf nog proberen een regeling op te stellen volgens de grondlijnen van het laat ste voorstel van drs. v. Dijk. En hierover verzocht het Vebo-bestuur de mening van de leden te ver nemen. Bij monde van de heer D. Sinke, weiden door vele kwekers hun grie ven naar voren gebracht. Veel nieuws bracht dit niet. Ook het bestuur weet zeer goed, dat de uitwerking van vorige regelingen absoluut onvoldoen de is geweest. Door het bestuur is de leden vorig seizoen dan ook met klem geadviseerd de toen voorgestelde re- gelang af te wijzen als onvoldoende en geen basis biedende voor enige zekerheid, in hoofdzaak voor de kwekersgroep. Niettegenstaande de protesttelegrammen werd de veror dening toch doorgedrukt, met alle gevolgen van dien. De walverkoper. zakten in elkaar en op 't eind van 't seizoen zaten de kwekers nog met j 34.000.000 grote oesters en geen geld. Reeds tijdens dit seizoen en ook de laatste maanden r.og zijn door be stuur en de commissieleden pogingen gedaan om de kwekersgroep op te trekken, maar zonder resultaat. De heer Sinke kor. in een nieuwe rege ling geen heil zien. Er is „geen ver trouwen, de zekerheid voor de kwe ker is weer niet vastgesteld. Spreker is liever vrij, wanneer geen betere kwekersprijzen gegarandeerd worden. Niet alle kwekers waren het hier mee eens. Bij vrije handel komt de kwexer niet in aanmerking om te le veren voordat de oesters bij de expor teurs weg zijn, om van de prijzen maar niet te spreken. Hier trader. de onderlinge meningsverschillen bij de kwc-kers duidelijk naar voren. Stemming Nadat Mr. Vlaming nogmaals gewe- zijn had op het doel van deze verga- gadeilng. dat het ging over vrij of een regeling en verklaard had dat e'-n centraal verkoopkantoor tot de onmogelijkheden behoort, gezien het tegenwoordige regrngsbeled, werd een voorstel van de her van Steen betreffende de opstelling van een re geling in stemming gebracht. Dit hield o.m. in: 25 pet. inleveren, 25 pet. heffing, de laagste soort 7580 kg„ kwekersaandeel 30 pet. van de totale export en bij aanvang van het nieuwe seizoen direkt de verordening toepassen. De uitslag van de stem ming was: 42 voor een regeling, 31 voor vrijhandel en 3 blanco. Door het Vebo-bestuur zal van het verloop dezer vergadering verslag worden uitgebracht aan het Bedrijfschap. Nog een vergadering Ook de leden van de ver. Zeeuwse Oester bespraken de nieuwe situatie. Met 14 stemmen voor vrije handel en 17 voor een regeling werden de voor waarden besproken waarop een rege ling aanvaard zou kunnen worden. Deze kwamen neer op een verplichte r.levring van 30 pet., kwekersaan deel 35 pet. van de export, uitbetaling door het fonds 33 1/3 pet. van de wal- waarde, gewicht 75 kg. en inwer kingtreding van de regeling bij de aanvang van het seizoen. De uitslag van deze vergadering werd eveneens aan het Bedrijfschap toegezonden. Uit de gehouden stemming blijkt slechts een geringe meerderheid voor een regeling te zijn. En deze staan er nog niets eens ten volle achter, maar zijn van oordeel op deze manier het beste van het slechte te hebben gekozen, Daartoe door het gemeentebestuur uitgenodigd, was 't Aardenburgse da gelijks bestuur en personeel te gast in Waarschoot, een plaats van onge veer 8000 inwoners nabij Gent. Na de begroeting volgde een ex cursie naar een der grote textiel fabrieken aldaar. Voor de Aarden burgers was het iets bijzonders te ervaren, dat zich zo dichtbij een zo'n groot textielbedrijf bevond. Door een der directeuren, de heer Renaud en. enkele bedrijfsleiders, werd het Aardenburgse gezelschap, waarbij zich ook het gemeentebestuur en -personeel van Waarschoot had ge voegd in de fabrieken der Socié té Annonyme de Waerschoot rondge leid. Achtereenvolgens kon men zien hoe de ruwe katoen werd gesponnen tot draad in de spinnerijen in reus achtige hallen met indrukwekkende machines. Daarna werden nog de we verijen, de ververij en het verede- lingsbedrijf bezichtigd, terwijl men tenslotte de produkten katoenen stof fen, flanel, popelinc e.d. kon bezich tigen die in de fabriek waren ge maakt en voor verzending werden Tweede Pinksterdag, des avonds om elf uur, negeerde de 27-jarige mon tagechef P. de J. uit 's-Heerer.hoek het stopbord bij de gevaarlijke krui sing ScheldestraatPaul Krugerstraat cn veroorzaakte een botsing, waardoor materiële schade ontstond aan de per sonenwagen van dhr. E. N„ hoofdin genieur der K.M. De Schelde. Woens dag werd hij doo'r de kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot 2 boetes resp. van f 3,en f 25, Verdachte verklaarde, dat hij „door zijn verloofde in verwarring" was ge bracht. Nu was deze montageohef wel iswaar nog niet zó lar.g verloofd, doch de verwarring bleek op een ander niveau te liggen. Ter plaatse was hij onbekend en zijn verloofde meende, dat hij rechtdoor moest, terwijl hij ir. feite rechtsaf moest slaan. Hij lette daarom éven niet op de ver keersborden en greep de uit de rich ting Middelburg komende personen auto van Ir. N. Meer dan 10 jaar zit de montage chef reeds achter het stuur, zodat de kantonrechter het terecht vreemd vond, dat men dan zódanig wordt af geleid. De toegebrachte schade aan de auto van Ir. N. werd onderling gere geld, zodat een civiele vordering niet n gesteld hoefde te worden. ,,'t Is gerocht en nie gerocht „,,'t Is gerocht en niet r.ie gerocht", verklaarde de in Biggekerke woon achtige vertegenwoordiger P. S„ die op 1 mei ji. in Middelburg een per sonen-auto met zijn bestelwagen had ingehaald en deze auto r.èt even had geraakt, waardoor een lichte kras op het linker spatbord ontstond. „Laten we het dan maar op gerocht houden" was het weerwoord van de kanton rechter, die een boete van zeven en een halve gulder. vonniste. S. passeerde op genoemde datum in de Gortstraat een langzaam rij dende personenauto, doch is waar schijnlijk niet voldoende naar links uitgeweken. Ir. ieder geval, de be trokken automobilist maakte hem op de „aanrijding" opmerkzaam, waarna men gezamenlijk voor een onderzoek naar het politiebureau toog. Hier bleek, dat wat groene verfdeeltjes, afkomstig var. het spatbord kleefden aan de linker achterkant der bestel- wegen van S. Zijn verweer, dat de bewuste automobilist tijdens het pas seren mogelijk de snelheid heeft ver- hi ogd, vond geen weerklank, zodat het bij „gerocht" bleef. Bij verstek veroordeelde de kan tonrechter de automobilist C. J. B. die op 2 juli ter hoogte van de veer- weg bij Kruiningen het daar heersen de inhaalverbord had genegeerd. Zijr. verweer, afgelegd enige weken gele den het was een uitgestelde zaak voor verhoor van de wachtmeester clat hij gehinderd was door een uit de Veerweg komende bestelauto, die hem geen voorrang verleende, vond geen weerklank. De wachtmeester ver klaarde n.l. dat dit onjuist was, want staande bij „De Uitkijk", dus op een afstand van 600 meter, had hij de juiste toedracht nauwkeurig gezien. Het werd voor C. J. B. derhalve een boete van vijf en twintig gulden Tien gulden boete kreeg de dertig jarige kelner W. C. v. d. s. uit Mid delburg toegewezen omdat hij on 28 juli j.I, 's avonds om half twaalf ter hoogte van 's Heer Arendskerk met zijn brommer op de rijweg had ge reden inplaats van het daartoe be stemde rijwielpad Het aangevoerde verweer, dat het rijwielpad geen doorgang bood doordat het bezaaid lag met hooi, kwam echter in het opgemaakte verbaal niet naar voren, daar hij toen verklaard had, door de duisternis minder goed op het rijwiel pad te kunnen zien en wegens het vergevorderde uur maar op de rijweg was gegaan omdat er dan tóch wei nig snelverkeer was. De Middelburgse arts E. V. kreeg vier gulder. boete omdat hij In strijd met het geldande parkeerverbod sin auto ruim acht minuten in de Lange Delft had geparkeerd. Had er geen erg in Twee maal twintig gulden boete was het vonnis dat de kantonrechter oplegde aan de twintigjarige opkoper Van O. uit Middelburg, die niet in zijn registers had aangetekend, dat bij oud papier en lompen van een elf jarig kind had gekocht, terwijl hij tevens in overtreding was, door van een minderjarige goederen te kopen. De kantonrechter achtte deze •over tredingen behorende tot de ergste, welke in het opkopersvak worden ge maakt. omdat het herhaaldelijk voor kom t. dat louche dingen via kinderen aar. opkopers worden aangeboden. Het aangevoerde verweer, dat hij geen erg erin gehad zou hebben, dat een kind de goederen aanbood, omdat het zo druk was vond weinig weerklank achter de groene tafel. Conform de eis van het O.M. werd van O. veroor deeld, waarbij hij de waarschuwing kreeg, nauwkeurig alles te registreren wat hij opkocht. ingepakt. Op dit bedrijf werken 2000 men sen, terwijl er 25 a 30% wordt ge ëxporteerd. Na deze excursie volgde een offi ciële ontvangst op het nieuwgebouw de raadhuis van Waarschoot. Aller eerst werd dit fraaie, moderne ge bouw bezichtigd, dat gebouwd werd in 1951 - 1952, waarbij de burge meester van Waarschoot het gezel schap rondleidde. In de ruime raad zaal heette burgemeester Arsène De prest de Nederlanders welkom cn 't verheugde hem, dat hij hen een klei ne indruk van zijn gemeente had kun nen geven en dat deze indruk blijk baar in de smaak gevallen was. In zijn antwoord sprak burgemees ter van Dongen er zijn voldoening over uit, dat dit contact tot stand gekomen was en dat men zodoende van beide zijden het Vlaamse land leert kennen. Ofschoon men zo kort bij eikaar ligt, weten de verschillen de gemeenten nog weinig van elkaar af en dit komt, aldus de burgemees ter, door de landsgrens. Daarom zijn contacten als deze nuttig omdat men dan eens weet, wat er in een andere gemeente in de buurt omgaat. Ook stond er een traditionele voetbal wedstrijd op het programma tussen het personeel der beide gemeenten. Ofschoon Aardenburg tot de rust de stand blank wist te houden en in de meerderheid was, volgde na dc rust de debacle. Het werd 92 voor dc Belgen. Na de inwendige mens te hebben versterkt, ging het op huis aan en konden de Aardenburgers terugdenken aan een zeer hartelijke ontvangst in het gastvrije Vlaande ren. De heer A. Ceelen, die thans ver blijft in het tehuis voor ouden van dagen bij de gereformeerde kerk in Den Haag. is honderd jaar geworden. De waarnemende burgemeester van Den Haag. de heer J. van Zwijndregt, heeft de jarige 's morgens bezocht en hem namens het gemeentebestuur een tabakspijp en een kist sigaren aange boden. De heer Ceelen. die in 's Her togenbosch is geboren, is de schoon vader van de nestor van de Haagse gemeenteraad, de heer H. Smitskamp. muziektent. Tevens informeerde hij of men aleen naam gekozen heeft voor de nieuwe schooi en drong aan op verbetering van de Lange weg. De heer R. Buitenhuis (A.R.) noemde de financiële toestand der gemeente zwak hoewel er wel reser ves zÜn gekweekt. Repliek De voorzitter heeft daarna de spre kers van repliek gediend, bijgestaan door beide wethouders de heren D. Schipper (arb.) en M. Reijnhoudt (C.H.). De voorzitter kon o.a. mededelen, dat de bouw van arbeiderswoningen in de volle belangstelling van B. en W. staat alsmede de verbetering van de Lange weg tussen 's Heer Abts- kerke en Kloetinge. De heer Schipper was aangaande de verbetering van straten wijzend op de bijna onhoudbare toestand in de Moolweg, van mening dat hiertoe r.og niet kan worden overgegaan, omdat het z.g. Plan I betreffende grondaankoop dichtbij ligt en dan op een algemene uitkering kan worden gerekend. De heer Reijnhoudt somde op dat er plannen bestaan voor de bouw van 35 nieuwe woningen waarvan er in middels 21 zijn goedgekeurd waarvan niet inbegrepen zijn de woningen die men zelf wil bouwen. Hij achtte dan ook de tijd niet ver meer af dat alle woningzoekenden geholpen kunr.en worden. De aankoop van het bouwterrein „De Schalk" heeft wel de aandacht van B. en W. maar men dient te wa ken voor renteverlies. Zonder stemming werd de begroting daarna vastgesteld. De begroting van het burgerlijk armbestuur voor 1957 werd goedge keurd. Als eerste gemeente in Zeeland heeft Kloetinge de gemeentebegro ting voor 1957 behandeld en goed gekeurd. Voor deze'goedkeuring voerde als eerste spreker het woord de heer J. Leijs (arb.) Hoewel spreker geen kapitaalwerken op de begroting had gezien en alsnog hoopte, dat hiervoor wegen worden gevonden, kwam hij tot de conclusii dat er de laatste tijd heel wat in de gemeente is tot stand gekomen o a.de woningbouw, de aanleg var. de nieuwe straat Groe- nedael, restauratie van de toren, ver betering van de begraafplaats, de bouw van de nieuwe school en het plan met het stichten van een dorps huis. De heer Leijs informeerde verder ot ar id de gemeente nog wei werk tt voor de Centrale dienst Bevelar.den. I Gaarne zag hij een z.g. „klapbank" i geplaatst voor de oudjes bij de Mool- Wat de bouw van de nieuwe scnool betreft'zei de heer'Leijs dat men het niet bijzonder getroffen heeft met de architect hiervoor belast. Nog steeds had spreker r.iets ver nomen wat betreft werkzaamheden voor het stichten van het dorpshuis, wat hem wel speet. De heer D. Koster (C.H.) had even eens l°f voor het beleid van B. en W. vooral wat de bouwsector betreft. Nu er van de zijde van particulieren vraag is naar bouwgrond vroeg de heer Koster of de tijd nog niet ge komen is om de kersenboomgaard „De Schalk" hiervoor aan te koper- Tevens wenste de heer Koster bouwterrein voor arbeiderswoningen en wachtlokalen voor buspassagiers op de punten Patijnweg ij Moolweg. De heer J. van Liere (C.H.) ves tigde de aandacht op de nodige ver betering van straten en pleinen als mede de stichting van een nieuwe GEMEENTE MIDDELBURG. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeen te in zijn vergadering van 7 augus tus j.I. besloten heeft aan de Vereni ging voor Gereformeerd Onderwijs te Middelburg, medewerking te ver lenen als bedoeld in artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920. 1. tot het aanschaffen van kachels. 2 het veranderen van de verlichting n.l. het monteren van 14 T.L. balken met ophanginrichtingen, alsmede het veranderen van de installatie in 220 Volt. 3, het aanschaffen van leesboekjes, deze ter vervanging van boekjes in de oude spelling, alles ten behoeve van de school aan de Herengracht. Middelburg, 14 augustus 1956. Burgemeester en Wethouders voor noemd. A.J. BERENPAS,Burgemeester wnd. J. Ph. Koene, Secretaris. 33-0 Brian Nightengale, een 23-jarig lid van de beroemde Engelse Grena dier Guards, is aan boord van de New Australia met het derde ba taljon van de Guards ait Southamp ton vertrokken naar het Middel landse Zeegebied, waar Engeland en Frankrijk troepen concentreren in verband met de recente moeilijk heden rondom het door Nasser ge naaste Suez-kanaal. Op de kade, temiddin van de militaire uitrus tingstukken, nam soldaat Nighten gale, zonls deze foto laat zien, op roerende wijze afscheid van zijn acht maanden oude zoontje Ronald, dat van dat alles nog maar weinig begreep. Woensdagavond is in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht de heer G. P. M. v. d. Berg overleden, admi nistratief directeur van de Compagnie Neerlandaise de l'Azotc te Sluiskil. Hij overleed na een kortstondige ziek te, waarvoor hij sedert enige weken te Utrecht werd behandeld en waarvoor hij een operatie onderging. Het overlijden van de heer v. d. Berg heeft velen en Sluiskil in zijn geheel diep getroffen. Wijlen de heer v. d. Berg was op vele terreinen eep bekende en geachte persoonlijkheid, en zijn heengaan zal op talrijke plaat sen een gevoelig verlies zijn. Sedert 1945 was hij. administratief directeur van de l'Azote, Zeeuwsch- Vlaanderen's grootste industrie. Iri dit bedrijf bekleedde hij reeds sedert meer dan 25 jaren een belangrijke functie, voor zijn benoeming tot directeur als rechterhand van de toenmalige directie. Behalve voor hét bedrijf betekent zijn overlijden voor velerei instanties en organisaties een verlies. Zo was wijlen de heer v. d. Berg actief be trokken bij de oprichting van een U.T.S. in Zeeuwsch-Vlaanderen, bij het bestuur van het Ziekenhuis te Sluiskil, Raad van Arbeid, enz. hij was lid van de Kring van Werkge vers in de Kanaalzone en verder be zette hij talrijke gndere belangrijke i posten, niet alleen in het bedrijfs- i leven en wat daaraan annex is, doch ook t.a.v. het sociale en culturele leven van de streek. De heer v. d. Berg werd 60 jaar. De begrafenis zal morgen, zaterdag, te Sluiskil plaats vinden, om half elf. Ze zal in alle eenvoud geschieden. Mgr. Baeten kwam gistermorgen wederom na*ar ons gewest. In de morgen bracht hij eerst een bezoek aan de Commissaris der Koningin en daarna aan pastoor Snel. De maaltijd gebruikte Monseigneur bij Deken Nieveen v. Dijkum, in wiens gezel schap Z. H. E. ook kennis ging ma ken met de eerw. zusters van het kath. ziekenhuis. In de middag ging de Bisschop nog naar de pastoors van Heinkenszand, 's-Heerenhoek en Ove- zande. Behalve te Yerseke, Hans weert en Zierikzee heeft Mgr. Baeten thans al le pastorieën in zijn nieuwe Zeeuwse dekenaat bezocht. Omdat de paters van de H.B.S. te Goes, vanwege de vakantie niet thuis waren, zal met hen de kennismaking volgen op 7 ok tober a.s. wanneer de Bisschop naar Goes komt om het gouden feest van de parochiekerk aldaar mee te vie ren. Zoals de zaken er thans voor staan, kan men zeggen dat het tweede fruit- corso te Goes, dat 15 september a s. wordt gehouden, niet onder zal doen voor het eerste. Vanwege de hoge kosten heeft het comité van voorbereiding echter moe ten afzien van het plan om de fruit- fee en haar hofdames als ambassadrices uit te zenden naar enkele hoofdste den in België £n eigen land, voor het aanbieden van het Zeeuwse fruit aan de gemeentelijke bestuurders Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 18 augustus de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.47 en 13.13 uur, te Terneuzen om 0.23 en 12.48 uur, te Vlissingen om 12.18 uur. Enige jaren geleden hebben de gebr. Lindcnbergh te Wemeldinge op hun bedrijf een nieuwe appel inge voerd en wel de Scarlet Pimpernel. Toen hiervan enkele jaren geleden de eerste vruchten op de veiling kwa men werden ze reeds direct gunstig ontvangen, zowel door de handel als door de collega-fruitkwekers. Ook de gebr. Lindenbergh zagen wel wat in deze mooi rood gekleurde vroege ap pel en deze ging op hun bedrijf een grotere plaats krijgen. Nu zijn ze al zo ver dat er in Kapellt op het ogen blik elke veilingdag opnieuw een partij verpakte appels van dit ras wordt aangeboden. En het blijkt wel dat de handel deze appel graag heeft. Er worden namelijk zeer hoge prij zen voor betaald. Voor de grootste maten wordt namelijk steeds rond 1,20 per kg betaald en zelfs de kleinste maten noteren nog rond 1.per kg. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P.: Nadat alle pogingen om de be trokkenen tot andere gedachten te brengen, hadden gefaald, is de rege ring er toe overgegaan, de leiding gevende personen in de „Partai Na- sional Maloekoe Selatan" uit de woon oorden Middelburg, Burgsluis, op Schouwen, en Beenderibben bij Steen- wijk, met hun gezinnen, te scheiden van hun aanhangers en hen te doen verhuizen naar het woonoord „Oude Zeug" in de Wieringermeer. Zij zullen daar, zolang zij zich niet misdragen, hun volledige bewegingsvrijheid be houden- De verhuizing geschiedde gisteren. Zij had betrekking op negen gezinnen en is zonder incidenten ver lopen. Het is te betreuren - aldus de me dedeling van bevoegde zijde verder dat deze maatregel tot handhaving MS da openbar# orde moaat worden genomen en het is te hopen dat deze Ambonezen, die onder hun in Neder land verblijvende landgenoten een zeer kleine minderheid vormen, spoe dig tot het besef zullen komen, dat zij zich hebben te gedragen naar de in Nederland geldende wetten en ver ordeningen"- NAAR LIMBURG Nader wordt vernomen, dat enkele van de negen overgebrachte P.N.M.S.- leiders niet naar het woonoord „Oude zeug", maar naar het woonoord te Heijthuizen in Limburg zijn vervoerd. Tot genoemde negen leiders behoor den twee van de acht Ambonezen, die dinsdag door de politierechter tot een maand gevangenisstraf werden ver oordeeld. De overige zes veroordeelde Anf bonezen zijn donderdag in het woon oord te Middelburg teruggekeerd- Al le acht kregen veertien dagen om in beroep te gaan en werden hangende hun beslissing uit het huis van be waring ontslagen- Bioscoopgebouw Hulst draait „Sla ven van de Nijl" (14) een spectacu laire film over de bouw van een pira mide, die de vele schatten van de fa rao moet verbergen. Een geweten loze koningin ziet kans alles naar haar wensen te doen verlopen zodat zij zich kan meester maken van al het goud, maar juist op dat moment wordt het geheim van de piramide haar noodlottig. Verder de spannende thriller ,,U spreekt met Uw moordenaar" (18), de reeds besproken film van Hitch cock, een knappe detective in beeld. Centrum, Axel, vertoont „Een vrouw achter tralies" (18) de tragi sche geschiedenis van een vrouw die haar man vermoordde. Verder „George verovert de vloot" (a.l.) wel het tegendeel van de eerste. George laat de zaak weer eens buldefen van de lach. Olympia, Sas van Gent, draait de fraaie en hartverwarmende Deense film „Kinderen van de straat" (a.l.) de historie van een huurkazerne, een heel stel baldadige kinderen, hun vijanden (kijvende buurvrouwen) en hun plotselinge grote vriend, de nieu we concierge, die hen weet te ver overen. Als deze man, verdacht van diefstal, gearresteerd wordt, ijveren de eens zo deugnietachtige kwajon gens zo lang tot zijn onschuld bewe zen wordt. Een film om met genoe gen naar te kijken. Verder „De glorie van het leven" (18) de levensgeschiedenis van een dokter, die met schade en schande moest leren dat ook een dokter een normaal mens is, die een fout kan maken. Tenslotte „Hongaarse Rhap- sodie", vlot, vrolijk en met vaart. In Luxor, Terneuzen, is het „Bot sende Jeugd" (18) dat het jeugdpro bleem behandelt, maar op andere wijze'. Het is een harde film. Verder „Een vrouw in opspraak" (18) een romantisch verhaal op het thema Wild-West. Ledel Theater, Oostburg, draait „Zij allen waren schuldig" (18). Een film, die de toeschouwer twee uur lang in ademloze spanning houdt en die zijn ontknoping bereikt als de spanning ten top gevoerd is. In het Grand te Goes draait „Huis van Bamboe" (18), Electro in Mid delburg vertoont „To catch a thief" (a.l.) een verhaal over een oude ho- teldief, die zich op zekere dag moet verantwoorden voor een serie dief stallen, die hij niet gepleegd heeft. Verder in de Schouwburg „De eerste kus" (a.l.); Alhambra in Vlissingen geeft „De naakte oorlog" (18) en in Luxor „Het geheim van de vjjf gra ven" (14). Het Hofzichttheater in IJzendijkc draait deze week „Ik wil mijn kind (18). (Advertentie) G°siï%nelpt DÉBRQLiriE DRUKTE IN DE BUITENHAVEN Dit weekend zal er in de Buitenha ven een drukte van belang zijn, daar men zaterdagmorgen om tien uur het binnenlopen verwacht van de „Irpinia", een schip der Italiaanse Rederij Fratelli Grimaldi, welke zo als bekend een verbinding onder houdt tussen Vlissingen en Centraal Amerika. Honderd een en twintig verlofgangers uit Curacao worden ge- debarkeerd. Maandag a.s, kiest de „Irpinia" weer zee, doch voordien zullen 125 Amerikaanse toeristen zich insche pen, het grootste aantal dat tot dus ver de terugtocht via Vlissingen maakte. De toeristen zijn allen ver lofgangers. die hun vakantie in Eu ropa doorbrachten en o.a. trips door het zuiden maakten. Sas van Gent ZILVEREN JUBILEUM A. CASIEB De heer A. Casier viert zijn zilve- ren ambtsjubileum in dienst van de Meelfabriek N.V- Walzenmolen. Door zijn toewijding en plichtsbetrachting heeft hij zich in de loop der jaren een hogere positie in het bedrijf weten te verwerven en sedert enkele jaren is hij nu chef-molenaar, hetgeen een fraaie bekroning van zijn werk ge noemd mag worden. De directie, die dit jubileum ni<ft onopgemerkt wil laten voorbijgaan zal de jubilaris maandag a s-, tijdens een bijeenkomst in Hotel La Bourse huldigen. Philippine BEDRIJFSONGEVAL Toen de werkman V. van de Post hoorn bezig was met het laden van erwten op het land, is hij van de wa gen gevallen. De val was zo ongeluk kig, dat directe doktershulp nodig bleek. De kwetsuren zijn van dien aard, dat de man wel enige tijd zijn werk zal moeten laten liggen. Zuiddorpe GESLAAGDE FANCY-FAIR Met een speech van de voorzitter van het fancy-fair comité, de heer Vermeulen, en een toespraak van Burgemeester Puylaert werd deze vro lijke en ondanks de spaarzame zon druk bezochte fancy-fair geopend. Het parochiehuis, waaromheen alle kermisfestiviteiten zich afspeelden, was versierd met slingers van kleuri ge vlagetjes terwijl bakken begonias' smaakvol het tot café omgevormde terras tooiden. De drukte verspreidde zich al spoedig naar de verschillende kra men en tentjes. Er was een schieting op de liggende wip, een bolbaan, men kon meedoen aan de Tour de France, spiegels stuk schieten, pieken, platen laten draaien, films zien enz- enz- Wat voor en in de friteskraam werd verwerkt en gewerkt 'het laatste door onvermoeid zich opofferende dames) was enorm. In café en danszaal was het al niet veel minder: alles voor dé goede zaak, het herstel van de pa rochiekerk. Voor de wielerkoers, waarvoor veel belangstelling was, sprak de heer v. Dongen voorzitter van de supporters club. Over het geheel een geslaagde Fancy-fair- TENTOONSTELLING VAN SCHIL DERIJEN EN TEKENWERKEN Met een inleidend woord van de heer Vermeulen werd deze tentoon stelling gevestigd in een lokaal van de r--k- lagere school, geopend. Aanwe zig was daarbij burgemeester Puylaert en een aantal genodigden waaronder hoofdinspecteur van de douane van Os met mevrouw van Os en inspec teur van Soest eveneens van de dou ane (aangezien twee van de expose rende schilders bij de douane behoor den) met mevrouw van Soest. Exposerende schilders waren: Hoor- man, v. Roemburg en Wouters. Een stand reclame-decoratie was van Jan Apers. Men kreeg rondkijkend in de goed gearrangeerde zaal niet het idee hier met amateurswerk te doen te hebben want er waren vele en goede schil dersstukken te zien vele uit Zuiddorpe en omgeving. Ook fraaie pastels en tekeningen. Iets nieuws was een stand met Delfts-blauw naar ontwerpen van de schilders Koorman en v. Roemburg Er waren wandborden met zichten van Zuiddorpe tegels met diermotie- ven en een met sprookjesfiguren, (als proef)- Dat de tentoonstelling het bezichti gen waard was bleek uit de belang stelling en het lange verblijf van de genodigde gasten, Later uit het grote aantal bezoekers dat' de eerste mid dag al over de vierhonderd was. Vanavond komt de raad van onze gemeente bijeen, zoals gewoonlijk om zeven uur. Op de agenda staan o.a. de volgende voorstellen: de huur van de longeertent in het Galgebolwerk op te zeggen, gemeentegrond beschik baar te stellen voor de oprichting van een benzinestation, het geven van nieuwe straatnamen in plan oost, het sluiten van een kasgeldléning van 200.000 gulden bij de Coöp. Boeren leenbank te Lamswaarde, subsidie verlening in de kosten van restaura tie van de dakconstructie van de' Ba siliek en een voorstel i-v.m. de aan schaf van een carillon. Graautc PROCESSIE van opvoering heus de moeite van het gaan zien waard. Ieder genoot bij de kunstjes die de pony deed en er werd erg gelachen om de pogingen van jongens uit het publiek, die het eens wilden proberen om een ritje op een andere pony te maken wat het beest hen steeds onmogelijk maakte door hen van zijn rug te wippen- Bij het stierenvechten waande men zich in Spanje, hoewel het hier minder bloe dig afliep- Het kleine meisje, dat haar trapéze werk keurig verzorgde, de danseresjes, de scherpschutters, het lassowerpen enz- was allemaal heel goed werk en ieder vond het jammer, dat de voorstelling na een uur al af gelopen was. En met dit alles behoort de Kloosterkermis voor dit jaar weer tot het verleden. Aardenburg Dezer dagen waren in Aardenburg verscheidene staaltjes goede lucht acrobatiek te bewonderen welke wer den gegeven door het Duitse Lucht- acrobatengezelschap Bügler. Vanal de eerste trans van de 58 m hoge St, Baafstoren was een stalen kabel gespannen naar de verste hoek van de Markt, een afstand van ongeveer 300 m. Door twee leden, Franz en Hugo Bügler werden sterke staal tjes uitgehaald. O.m. gingen zij op de kabel naar boven en over elkaar heen, terwijl de laatste ook geblind doekt naar boven ging. Ook per mo tor ging men naar boven en op onge veer 30 meter hoogte maakte Franz Bügler met zijn motor enige salto's om zijn as, waarbij de dame op de beugel er onder eveneens enkele sal to's maakte. Op de Markt was ver der een 43 meter hoge paal opge richt, waarop de leider Franz Bügler diverse toeren deed en o.m. op zijn hoofd ging staan. Door de hoogte zwiepte deze paal soms tot 5 m. Dat ook de kinderen van dit gezel schap de acrobatiek reeds vroeg wordt geleerd, bewees het ongeveer 10-jarige jongetje, dat zijn vader na deed en ook op de kabel naar boven ging. '4 Aanvankelijk is er nog aan gedacht om de kermis dit jaar, in verband met het optreden van de kinderver lamming niet door te laten gaan. De inspecteur van Volksgezondheid acht te dit, daar het aantal gevallen be perkt en merendeels van lichte aard is, minder nodig. De kermis gaat dus door en gis teren is een enkele ondernemer al met de opbouw op de Grote Markt begonnen. ROTTERDAMS PH1LHARMONISCH ORKEST KOMT WEER Op woensdag 19 sept. a.s. komt we derom het Rotterdams Philharmonisch Orkest naar Goes, om, evenals vorig jaar, in de Grote Kerk een concert te geven onder leiding van Eduard Flipse. Als soliste treedt de pianiste Janine da Costa op. Op het program ma staat o.m. het eerste pianoconcert en de vijfde symphonie van Tschai- kowski. DIRECTIE AMSTERDAMSE BANK Aan de heer A- v- Heel is op zijn verzoek vervroegd pensioen verleend als directeur van de Amsterdamse bank alhier. Naast de heer G. v. Heus- den, is thans met ingang van 1 sep tember a.s- benoemd tot directeur, de heer J- Germing, directeur van het Middelburgse kantoor. De heer Ger ming zal tevens fungeren als mede directeur van de kantoren te Terneu zen, Oostburg en Breskens. 'N AUTOBUS SLIPTE Gistermorgen toen het wegdek glad was van de regen, is op de Patijnweg nabij de Bergweg, waar de straat te rond ligt, een autobus uit Den Haag geslipt. De bus maakte een grote schuiver, kwam in de struiken langs de weg terecht en maaide verschillen de verkeerspaaltjes neer. De chauffeur behield zijn tegenwoordigheid van geest en wist daardoor erger te voor komen. Hij zelf en de vele passagiers kwamen met een grote schrik vrij. Op woensdag, de feestdag van O L- Vrouw Tenhemelopneming, patro nes van onze kerk en parochie, trok na de Hoogmis de processie met het Allerheiligste door het dorp naar het sportterrein. Hier werd een kort lof gehouden met de zegen van het Al lerheiligste. De fanfare luisterde op passende wijze de processie op, Kloosterzande DE TWEEDE KERMIS De tweede Kloosterse kermis is weer achter de rug. Zoals altijd wa ren er ook nu weer' verscheidene at tracties voor groot en klein. Als bij zondere attractie kon men woensdag deRodeo-show" gaan bezien. Deze shbw. die gebracht werd door men sen, welke uit Oost-Duitsland gevlucht «Ia ilit n OM pï'ïi IIvnc-u»® GOES Grand: Huis van bamboe. MIDDEiLBURG Electro: To catch a thief. Schouwburg: De eerste kus. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De glorie van het leven. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Botsende jeugd VLISSINGEN Alhambra: De naakte oorlog. Luxor: Het geheim van de vijf graven. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen, van P. P. Rubens. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: George verovert de vloot. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De clown is koning. GRAAUW 3 uur: Gaaiklepschieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Slaven van de Nijl. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zij allen waren schuldig. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De glorie van het leven. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Botsende jeugd ANTWERPEN —Rubenshuis: Tekeningen eten P. P. Rubens.

de Stem | 1956 | | pagina 2