FOSTER DULLES DOET CONCREET VOORSTEL Sovjet zal bespreking weg willen staan niet de ONTZAGLIJKE MOED VAN DE REDDERS TE MARCINELLE Gissingen in Den Haag h TIP-TONIC KOLEN KOMENDE WINTER VIJTIG CENT DUURDER EOKA WIL BESTAND OP CYPRUS Razzia's in Argentinië Ongeluk in mijn bij Luik Een nieuw wereldrecord Gunstige stemming ter Londense conferentie CONFERENTIE TE LONDEN Klandestiene redder kreeg de titel van mijnredder Hij was zelfs niet eens verzekerd DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog geen standpunt van Nederland Cantor verkiest Zeebrugge DE DOOD OP DE WEG De Kabinetscrisis Canadees voorstel Nieuwe grenzen voor territoriale wateren Hertog van Edinburgh als uitvinder Radio en televisie in Nederland Voorbereiding voor de winter NIEUW-GUINEA VOOR Y.N. Schotse dominee: .No queen Toch bemiddeling Irak van r~ 96e JAARGANG No. 22223 Uitgave N. V. Uitgevers MIJ. Neeriandia. Versctujnt elke werkdag. Bureaus: Breda, ftelgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Bootd. redacteur: J. J. H A Bruna Eedacüeraad: i M. A C. v. Dongen. C. J. v. Rootegem Mr Ur A. J- M- Mes> Mr a M. L. de Recliter. L. J- t Westende. P. V M. Ver- cauteren. Abonn.prijs Dl) voorultbet. 1 6.85 p. gwartaat p. post 1 6.55, p. week Cultsl bi) niet postbestali.) t 0.45 Incasso wordt Berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t OJ35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 8.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan- tienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. oureau vooi de Zeeuwse Eilanden. (JOES Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau vooi Zeeuwscb Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, TeL 260l —^OOSTgURG^Niei^ Op de gisteren in Londen begonnen conferentie over het Suezkanaal heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zakenminister Dulles, een uit vier punten bestaand voorstel ingediend voor een internationale controle. Dit voorstel icas weliswaar niet officieel aangekondigd als een gezamenlijk voorstel van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, maar het vertoonde een grote overeenkomst met hetgeen deze drie lan den, blijkens de verklaringen van de afgelopen dagen, beogen. De vier hoofdpunten van dit plan zijn: 1. Het bij verdrag instellen van een internationale raad, die verbonden is aan de Verenigde Naties, en die verantwoorde lijk is voor de functionering van het kanaal in overeenstemming met de conventie van 1888. In deze raad zou ook Egypte verte genwoordigd moeten zijn, doch er zou geen sprake mogen zijn van overheersing door enig land of door enige groep van landen- 2. Het recht van Egypte op een evenredig deel van de inkom sten door het kanaal dient te worden erkend. 3. De Suez-kanaalmaatschappij dient schadeloos te worden gesteld. 4. Geschillen over de laatste twee punten dienen te worden voorgelegd aan een arbitrage-commissie, die zou moeten worden ingesteld door het Internationale Gerechtshof in Den Haag. De rede die de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Sjepilof, donder dagochtend ter conferentie had uitge sproken, heeft een goede indruk op de afgevaardigden gemaakt. Sjepilof gaf een uiteenzetting van de bezwaren van de Sovjet-Unie tegen de wijze waarop de conferentie was belegd, doch hij beloofde dat de Sovjet-dele gatie de conferentie niet zal belem meren. Ook stelde hij voorop, dat deze con ferentie slechts beschouwd kan wor den als een eerste stap bij de onder handelingen over het vraagstuk van het Suezkanaal. De Sovjet-Unie maakt bezwaar te gen het feit, dat slechts twee van de organisatoren der conferentie, Enge land en Frankrijk, ondertekenaars van ae conventie van Constantinopel over het Suezkanaal zijn. Er had overleg gepleegd moeten worden met andere belanghebbende landen* en men had beter in Cairo dan in Londen kunnen vergaderen. Al het mogelijke moet worden ge daan om tot overeenstemming te ko men over een internationale confe rentie of een andere internationale procedure, „om het vraagstuk van de vrije vaart door het Suezkanaal te bestuderen op grond van de souvereine rechten van Egypte", aldus Sjepilof. De Indonesische gedelegeerde, mi nister Roeslan Abdulgani, heeft ge tracht de conferentie de rechtvaar digheid van het Egyptische standpunt duidelijk te maken. In de aanvang van zijn rede zei hij, dat Indonesië ge schokt was door de militaire voorbe reidingen van het Westen. Niemand echter ook minister Luns namens Nederland niet heeft zich nog uit gesproken over de voorstellen van Dulles. India wil compromis In conferentiekringen meent men te weten, dat de Indiase delegatie er bij de Westelijke mogendheden op aan zal dringen tot een compromis te gera ken. India wil dan Nasser tegemoet komen door: 1. De wettigheid van de nationali satie van het Suezkanaal te erkennen; 2. Vermijding van het woord „be heer" (controle) bij het omschrijven van de taak van de internationale or ganisatie voor toezicht op de vrijheid van scheepvaart in het Kanaal. 3. Het tot stand brengen van een verbinding tussen dit internationale lichaam en de Verenigde Naties. Tot algemeen voorzitter van de con ferentie, waaraan 22 van de 24 uitge nodigde landen deelnemen, is Selwyn Lloyd gekozen. Protest Ton teken van protest tegenover cieze conferentie is gisteren in Egypte een VICE-ADMIRAAL Lynde Mc Cor- mick, de vroegere geallieerde opper bevelhebber in het gebied van de At lantische Oceaan, is te Newport (Rho de Island) op 61-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden. BIJNA 27.000 gevangenen in Indone sië zullen vermindering van gevange nisstraf krijgen ter gelegenheid van de lie onafhankelijkheidsdag. Voor 5600 mensen betekent dit vrijlating. VIJF ISRAëLIERS, die met een vracht auto in het noorden van de Negeb- woestijn reden, hebben verwondingen opgelopen, doordat onder hun auto een door Arabieren geplaatste landmijn ontplofte. DE SOVJET-UNIE zal Hongarije hel pen bij de bouw van een atoomcen trale van 100 a 200 megawatt. ONDER DE LEDEN van de wacht- compagnie van de koninklijke Deen se lijfgarde is tyfus uitgebroken. Tachtig mannen, dat is de helft van de compagnie, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Men vermoedt, dat een vruchtensla de besmettingsbron is ge weest. VAN DE FRANSE legerpatrouille, die in de buurt van Mbeni Slima (100 km. ten zuiden van Algiers) in een hinderlaag van de opstandelingen viel, zijn 45 Fransen gedood. Slechts vijf leden van de patrouille hebben er het leven afgebracht. regen Weersverwachting van het K.N. 51.1. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Voor het noorden van het land zwaar bewolkt met nu en dan re gen. Weinig verandering in tem peratuur. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Voor het zuiden van het land In het Lancaster House te Londen begon donderdagochtend de confe rentie over de toekomstige status van het door generaal Nasser ge naaste Suez-kanaal, waaraan 22 van de 24 uitgenodigde landen deel nemen. De foto boven, gemaakt tij dens de opening van de besprekin gen, toont v.l.n.r. de delegaties van Japan, Nederland, waarin we mi nister J.M.A.H. Luns en rechts naast hem de Nederlandse ambas sadeur in Londen, mr. D, U. Stik ker herkennen, Nieuw-Zeeland en Noorwegen. De onderste foto geeft een overzicht van de zaal tijdens de opening van de conferentie door premier Eden. Dc Amerikaanse zakenman Cantor, die van plan is met super-pakketboten turnen va.. .ana i %en nje,uw? transatlantische verbin- plaatseiyk regen, maar ook hier £inë tot stand te brengen, heeft te en daar opklaringen. Iets hogere 1 Zcebrueee verklaard, dat znn voor- temperaturen. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige westenwind. Bewolkt met zonnige opklaringen. Vandaag: zon onder 20.02 uur. Morgen: zon op 5.31 uur. Maan op 18.14 uur. Zeebrugge verklaard, dat zijn voor keur gaat naar deze haven, niette genstaande de Britse autoriteiten be reid zijn voor hem een afzonderlijke aanlegplaats te bouwen. Indien zijn keuze definitief op Zee brugge valt, zal de haven uitgerust worden met nieuwe kaden, ontvangst zalen en hotels. Anderzijds zullen bag- gerwerkzaamheden uitgevoerd wor den om de vaargeul tot ongeveer 40 Voet te verdiepen. algemene staking gehouden. Zelfs 2.000 gevangenen begonnen een hongersta king, ten teken van instemming met de algemene staking. In vrijwel alle Arabische landen Jordanië, Syrië, Libanon, Perzië, Irak, Libië, Tunesië en Pakistan werden sympathiesta kingen gehouden. Als gevolg hiervan vloeide door de pijpleiding van de Iraakse petroleummaatschappij gedu rende enkele uren geen olie meer. De Egyptische ambassade in Lon den heeft bekendgemaakt, dat het aantal konvooien in zuidelijke rich ting door het Suezkanaal is vermin derd van twee tot een per dag. Vol gens de ambassade is dit een gevolg van een tekort aan loodsen, dat ont staan is doordat buitenlandse loodsen niet naar hun post zijn teruggekeerd van verlof in Europa. Woensdag zijn slechts 43 schepen het Suezkanaal gepasseerd. WANROOY. Op de provinciale weg van Boxmeer naar Grave werd een moeder van zes kinde ren, die per bromfiets op weg was naar huis, aangereden door een motorrijder. De moeder was op slag dood, de motorrijder overleed later in het ziekenhuis te Box meer. De Haagse politieke wereld is gis teren niet verder gekomen dan gis singen, die o.m. golden de positie, waarin de informateur Prof. Lief- tinck thans verkeert, nadat hij deze week de koningin tot driemaal toe heeft bezocht en uitvoerig heeft in gelicht. De scherpzinnige waarnemer is het niet ontgaan dat de term ,,een kabinet op brede basis", die voor komt in een bericht omtrent het uit brengen van rapport door de infor mateur, anders luidt dan de formule, die werd gekozen bij de omschrijving van de opdracht, die destijds aan Prof. Lieftinck is gegeven. Daarin was immers sprake van een kabinet ,,dat gedacht kan worden het vertrou wen van het parlement te genieten". Men concludeert hieruit, dat de ei genlijke opdracht nog niet is vervuld en dat Prof. Lieftinck nog steeds be zig is voor Hare Majesteit te infor meren. Vermoedelijk is hij reeds in contact getreden met gegadigden, die als formateur zouden kunnen optie- den voor een kabinet van een ander karakter, en bereidt hij dus een nieu we opdracht voor. Algemeen wordt aangenomen, dat een kabinet op bre de basis thans nauwelijks meer kans van slagen maakt. Ook wordt aan genomen dat in de adviezen, die gis teren door de fractieleiders aan de koningin zijn uitgebracht, de anti- revolutionnaire fractieleider Prof. Zijlstra als formateur naar voren is geschoven. Naar verluidt, zal Canada in de herfst de V.N. verzoeken om erken ning van de 12-mijlsstrook voor terri toriale wateren, zo meldt het Cana dese persbureau. De huidige erkende grens voor deze wateren is drie mijl uit de kust. (Advertentie) l)e nieuwste tip voor Lhv< long drink: 'n TIP VAN BOOTZ J De hertog van Edinburgh heeft <?on automatische schoenpoetser- laarzenknecht voor ruiters ont- worpen, welke men zich in do grote winkels van Londen voor de som van honderd gulden kan aan- schaffen. Koningin Elizabeth l heeft het apparaat op Sandring- l ham- en Balmoralcastle laten in- l stalleren. Een goedkopere versie 5 van het toestel is onder de naam Margaret" in de handel. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 augustus 1956: 2.185.275 tegen 2.175.581 per 1 juli 1956. Op 1 augus tus 1956 waren er 534.291 aangeslote nen op het draadomroepnet tegen 533.266 op 1 juli 1956. Het aantal ge registreerde televisieontvangers steeg van 63.222 op 1 juli tot 67.739 op 1 augustus 1956. Het is zeer waarschijnlijk, dat de knlen de komende winter veertig a vijftig cent per mud duurder zuilen zijn. Aldus een mededeling van het Consumentencontactorgaan, waarvan o.a. de Vakcentraien deel uitmaken. In het aanstaande stookseizoen zullen niet steeds de gewenste soorten brandstoffen verkrijgbaar zijn. In toenemende mate moeten brandstoffen worden geïmpor teerd, zodat op hogere prijzen moet worden gerekend. „In verband hiermede". aldus het genoemde orgaan, „verdient het aanbeveling om. voorzover de opslag ruimte daartoe de mogelijkheid biedt, reeds thans in ieder geval een ge deelte van de wintervoorraad in te slaan en niet strikt te willen vast houden aan eisen van kwaliteit, soort en afmeting, welke vroeger plachten te worden gesteld. Niet alleen maakt men het daardoor aan de brandstof- tenhandel mogelijk nog vóór het eigenlijke stookseizoen zijn voorraden tijdig weer op peil te brengen, doch tevens zal de consument zich daar mede uitgaven besparen. In septem ber a.s. moet namelijk, als gevolg van hogere produktie- en vrachtkosten, worden rekening gehouden met een stijging der kolenprijzen van 40 a 50 cent per mud." Bij het aanschaffen van eventuele nieuwe stookapparaten doet men goed in zijn overwegingen te betrek ken de omstandigheid, dat men in de toekomst niet altijd de voor de be treffende apparatuur vereiste soorten biandstof zal kunnen betrekken. Vooral verbruikers, die uitsluitend gascokes verbruiken, moeten met ern stige moeilijkheden in de voorziening rekening houden, omdat de produktie van gascokes o.a. door de concentra tie van de gasproduktie hier te lande afneemt". Op de vraag hoe de Russische hard rijders en -rijdsters op de schaats er in slagen ieder jaar weer in top conditie aan de start te verschijnen, geeft deze foto gedeeltelijk ant woord. Zij toont de Russische kam pioene Sofia Kondakova, die in het Dynamo-stadion te Khimki nu reeds bezig is zich voor te bereiden op flitsende prestaties straks op het ijs. De foto laat duidelijk de uit zonderlijke vorm zien van de rol schaatsen, waarvan de vier wieltjes niet twee aan twee achter elkaar, maar alle vier achter elkaar zijn gemonteerd. De politie te Buenos Aires heeft gis teren op grote schaal razzia's gehou den en een niet genoemd aantal arres taties verricht, in verband met een samenzwering, die door generaal Juan José Uranga, de Argentijnse na tionalistische oppositieleider, op touw gezet zou zijn. De generaal zelf, die woensdag avond werd gearresteerd met tien an dere personen, bevindt zich in hech tenis op het hoofdkwartier van het eerste infanterieregiment. Generaal Uranga was minister van vervoer in de regering-Lonardi. In een vlugschrift te Cyprus, dat van de verzetsbeweging Eoka afkomstig heet te zijn, wordt gezegd, dat deze be weging een bestand heeft af gekondigd om verder bloed vergieten te voorkomen. Het geschrift is ondertekend met Dighenis. de leider van Eoka. De eerste officiële reactie was, dat het document echt was. De „Eoka" begon zijn actie tegen de Britten op 1 april 1955. Vijftig Britten hebben sindsdien het leven gelaten. Sinds begin juli j.l. zijn 22 Griekse Cyprioten ver moord. Het geschrift, dat de titel „verkla ring" draagt, is in Nicosia op straat verspreid. „Als onze tegenstanders oprecht zijn in hun verklaringen, dat een oplos sing van het geschil onmogelijk is, zolang onze activiteit aanhoudt, ben ik bereid de operaties van mijn men sen te schorsen, in afwachting van een overeenkomstige daad van Enge- Premier Ali Sastromidjojo heeft gisterenavond bekend gemaakt, dat de Indonesische regering het geschil met Nederland over westelijk Nieuw- Guinea te zijner tijd voor de Verenig de Naties zal brengen. Hij zei dit in een speciale vergade ring van het parlement aan de voor avond van de elfde Indonesische on afhankelijkheidsdag. Frans Vermeulen heeft de mijnredderstitel gekregen. Hij was erin geslaagd klandestien deel te nemen aan de reddings werkzaamheden te Marcinelle en onderscheidde zich dermate, dat men hem niet langer de erkenning van zijn verdiensten weigeren kon. Vermeulen slaagde enkele jaren ge leden voor een examen voor mijnop- zichter, maar werd door de mijndi- rectie afgewezen, toen men tot de ont dekking kwam, dat hij voor collabo ratie veroordeeld is geweest. Hij arbeidde daarna in verschillen de fabrieken en was tot woensdag werkzaam te Couillet. Toen het nieuws van de mijnramp bekend werd, begaf hij zicjji onverwijld naar Marcinelle en slaagde er met zijn vroeger opgedane vakkennis in onop gemerkt met, andere redders in de mijn af te dalen. Na een paar dagen begon een inge nieur zich af te vragen, wie de man wel zijn mocht, die zo onvermoeibaar tot zestien uur per dag zwoegde.—! Vermeulen zette zijn geval uiteen. Toen kwam de ingenieur ook te we ten, dat de moedige redder zelfs niet verzekerd was. Moeilijkheden op de mijn Op de mijn zelf stuit het reddings werk telkens weer op nieuwe hinder nissen in de galerijen. Men heeft zelfs de Franse en Duit se specialisten moeten doen terugko men om de toestand te onderzoeken. Tussen de verdiepingen 835 en 907 is de aanwezigheid van een mijngaszak vastgesteld, die groot gevaar ople vert. Alle reddingsploegen die zich beneden in de mijn bevonden, moes- 'ten worden teruggeroepen, zodat geen enkele reddingsoperatie kon worden uitgevoerd. Niettemin hoopt men heden de 975 .meter verdieping te kunnen bereiken. Italianen willen terug Een toenemend aantal Italiaan se mijnwerkers in België vraagt paspoorten aan om België te kun nen verlaten, een en ander in ver band met de ramp. Volgens een mededeling van de Ita liaanse ambassade zijn er op een con sulaat in een dag 176 aanvragen voor paspoorten gedaan, een ongewoon hoog aantal. Italiaanse industrieën hebben bo vendien werk aangeboden aan Ita liaanse mijnwerkers, die nu nog in België zijn. Stakende mijnwerkers hebben gisteren bij Bergen, in werkkle ding en met hun mijnhelmen op, een protestmars georganiseerd, ter ondersteuning van eisen voor verbetering van de veiligheids voorzieningen in de mijnen. Van de Herbumijn te Cuesmes uit trokken circa 600 stakers door het district. Bij elke mijn die zij passeer den, groeide hun aantal. Het uitvoerend comité van de Bel gische Centrale van Mijnwerkers heeft alle Belgische mijnwerkers ver zocht het werk op vrijdag de dag waarop de volgende groep slachtof fers van de ramp begraven wordt ten teken van rouw neer te leggen. De staking in de mijnen breidt zich nog steeds verder uit. In sommi ge gemeenten moest de politie bij kleine incidenten tussenbeide kamen. Paniek In de kolenmijn ,,Le Cerisier" te Marcinelle ontstond gisteren een pa niek. Arbeiders die tot verdieping 1150 van die mijn waren afgedaald, meen den in de hoofdsteengang rook waar te nemen. Dadelijk verwittigden zij de direc tie, die zich aanstonds naar beneden begaf. De telefonische mededeling van de arbeiders op verdieping 1150 werd gehoord op verdieping 1220, waar de arbeiders op hun beurt rook zagen. Op hun verzoek en om ongevallen door paniek te voorkomen, werden alle arbeiders dadelijk naar boven ge bracht, terwijl de directie alle ar beidsplaatsen onderzocht. Daarbij werd geen rook opgemerkt. Het is mogelijk dat er door de koe le temperatuur in de nacht van woensdag op donderdag in sommige galerijen, waar het normaal warm is, een verdichting van waterdamp is ontstaan, die de mijnwerkers voor rook hebben aangezien. land, opdat de eisen van de Griekse Cyprioten, zoals zij zijn uiteengezet door aartsbisschop Makarios, kunnen worden ingewilligd", aldus de verkla- ring. Een Grieks-Orthodoxe priester heeft via de radio op Cyprus aan de ver bannen aartsbisschop Makarios ge vraagd: „Waarom protesteert U niét tegen deze verschrikkelijke moorden op Cyprus?" Gouverneur sir John Harding heeft onmiddellijk een conferentie met zijn voornaamste adviseurs bijeengeroepen teneinde de inhoud van het vlugschrift te bespreken. 55J 55 Een Schots predikant heeft een uitnodiging afgeslagen om konin gin Elisabeth van Engeland te begroeten tijdens haar bezoek aan het eiland Lewis op zaterdag a.s., omdat zij, door op zondag de Russische leiders Boelganin en Kroestjev die de dominee „be lijdende atheïsten" noemde of ficieel te ontvangen, „de sabbath niet heiligde." Een woordvoerder van het Iraake ministerie van buitenlandse zaken heeft gisterenavond verklaard, dat de Egyptische minister, van buitenlandse zaken, dr. Mahmoed Fawzi, Irak of ficieel verzocht heeft te bemiddelen in het Brits-Egyptische geschil over het Suez-kanaal. Gisteren omstreeks 15.15 uur, is in een kolenmijn te Romsee bij Luik een lift met 50 arbeiders tussen de verdie pingen 400 en 500 losgeschoten. Ge lukkig werkten de steunklampen on middellijk, maar de opeenvolgende schokken tijdens de val hadden tot gevolg, dat verscheidene arbeiders gewond werden, van wie een tiental ernstig. Een in de kolenmijn Abhooz te Mil- mort werkzame Italiaanse mijnwer ker, die tekenen van vergiftiging had vertoond, is na opneming in een zie kenhuis overleden. De mijninspectie heeft een onderzoek gelast. Tore Hansen, een vijftienjarige knaap uit Frederikstad in Noorwegen, heeft tijdens een jeugdfeest in Oslo het wereld record „jongleren met de voet bal" gebroken. Hij raakte de bal 16096 maal achter elkaar, zon der dat deze op de grond, kwam. Als hij moe werd in zijn benen, liet hij de bal even op zijn neus liggen. De vorige re cordhouder was de Zweed Gunnar Gren, die het tot 4SOO keer bracht en dan ook een van de best betaalde profvoet ballers van Italië werd. Wat de toekomst voor Gunnar, die voorlopig nog in een jongens elftal te Frederikstad uitkomt, zal brengen, staat nog niet vast, maar in ieder geval wordt uit heel Scandinavië al naar zijn beeltenis en zijn levensgeschie denis gevraagd.

de Stem | 1956 | | pagina 1