Acht Ambonezen veroordeeld Echt genieten... vrank en vrij... 0 hoort De Ruyterspelen te Vlissingen NIEUW KOELHUIS TE GOES IN WERKING GESTELD Mogelijke scheepvaartlijn Vlissingen-Amerika Visserijfeest te Breskens schitterend geslaagd „IN EEN BLAUW GERUITE KIEL" De uitbreiding der Kamers Ir. v. Cruyningen benoemd tot waterschapsingenieur TIMSIM Scholieren vinden schat Vol-automatische installatie DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 Voor politierechter te Middelburg Elk een maand gevangenisstraf slechts f 20.- Mr. Cantor nam nog geen beslissing Besprekingen Twee supcrlinars Snel en goedkoop Enkele records Hoogwaterstanden Klcinfruit werd duur betaald Wie is de grootste raddraaier? Zierikzeestraat in Normandische stad IN HET VRIJE VAN SLUIS: Zwinwerken volgend jaar klaar? Kleiwinning OP 285 PALEN Z.-Vlaandcrcn TERNEUZEN Burgerlijke Stand Zuid-Beveland AGENDA Heden BREN] GE' Ukdvertaouei Acht Ambonezen, allen bewoners van het woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg, zijn door de politierechter, mr. J. A. E. Rink, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. Zeven stonden terecht op beschuldiging van diefstal, de achtste werd beschuldigd van vernieling. Zij erkenden het hun tenlaste gelegde onmiddellijk, maar wierpen de schuld op de Nederlandse regering, „die hen verplicht honger te lijden". Strenge bewaking Er was van de kant der Ambonese vrouwen voor deze zitting grote be langstelling. De verdachten, die met de celwagen uit het Huis van Bewa ring naar het gebouw van het kanton gerecht waren overgebracht, stonden onder strenge politiebewaking. Het bleef tijdens de zitting rustig in de zaal. De in spanning luisterende vrouwen gaven, slechts op zachte wij ze blijk van haar ontstemming en ver ontwaardiging. Natuurlijk reageerden de Ambonezen zelf fel op wat zij te horen kregen. De heer A Verboon, specialist in Ambonese zaken te Amsterdam, ver leende zijn bemiddeling als tolk voor alle acht Ambonezen- Dat waren M. M- Poceratu, J. Halawane, A. Leassa, M. Sinay, A. P. F. Hitiahubessy, J. Leiwahabessy, R. C. Tahapary en J Pattinama, welke laatste terechtstond wegens vernieling van enkele ruiten in het kantoor van de kampbeheerder. Zij allen hadden mr. Adriaanse enke le malen duidelijk te verstaan gegeven geen vertrouwen in hem te stellen, zo dat hij niet aan het woord mocht ko men. Mr. G- J. B. van der Dussen, officier van justitie, stelde in zijn dag vaarding, dat de zeven samen en in vereniging een hoeveelheid tevelde staande aardappelen van de heer M. Koole hadden weggenomen. Het feit - het gebeurde op 4 augustus - werd onmiddellijk toegegeven. Een woordvoerder van de groep ver klaarde, dat zij op fatsoenlijke en eerbiedige wijze aan de betrokken landbouwer hadden gevraagd, of zij de aardappelen mochten weghalen. Hij bestreed de juistheid van de dag vaarding, die ook vermeldde, dat zij zonder geweld of bedreiging met ge weld de aardappelen hadden wegge haald. De boer zou hun hebben voor gesteld tien cent per kilo te betalen, terwijl de normale prijs vijftien cent was. Hem was toen geantwoord, dat de Ambonezen dat niet konden be talen, omdat zij al in geen drie maan den geld hadden ontvangen. Requisitoir In zijn requisitoir noemde mr. Van der Dussen deze zaak ernstig; omdat de Ambonezen zich niet wensten te houden aan de Nederlandse wetten- De ernst ligt niet in de waarde van hetgeen weggenomen is. hoogstens enkele guldens. Hij eiste een gevan genisstraf van een maand tegen elk hunner- Nadat de heer Verboon de eis had overgebracht, vroegen enkele Ambonezen het woord. Een vertelde, dat in het Wetboek van Strafrecht staat, dat de Nederlandse regering verplicht is voor hun onderhoud te zorgen- Een tweede verklaarde zich (Advertentie) nieuw model! 2 diafragma's, 2 tijd-afstellingen, flits- aansluiting, doorzichtzoeker, handige lijsluiting, geheel metalen uitvoerinc. GRATIS! Bij aankoop van Gevabox ontvangt tl tijdelijk gratis „Ollie B. Bommel t Fotoboek", de geestige handleiding voor foto-amateurs door Marten Toonder. helemaal niet schuldig te voelen: „Als er een schuldig is. dan is dat de mi nister van justitie of de Koningin", 'n volgende opmerking was „Wij wor den door de Nederlandse regering tot de hongerdood gedreven. Eten wordt zelfs niet geweigerd aan de vogelen des hemels en de dieren des velds, maar wel aan de Zuidmolukkers". Na een opmerking van de tolk, dat de Ambonezen zich geheel op politiek ter rein begaven met hun opmerkingen, verklaarde de politierechter: ,,Op dit terrein zijn wij volkomen onbevoegd. De Ambonezen hebben slechts de Ne derlandse wetten te eerbiedigen". Toen de Ambonezen werd gevraagd, of zij nog iets te zeggen hebben op de uitspraak werd geantwoord, dat de straf niet erkend wordt, aangezien de ze door de Nederlandse regering wordt opgelegd. Tenslotte gaf mr. Rink de groep zeer dringend in overweging in het vervolg deze stroperijen na te la ten. „Dit is beslist niet de weg om uw wensen vervuld te krijgen- U brengt door deze handelwijze bovendien de grote sympathie, die uw landgenoten hier ondervinden, in gevaar, al zuit u daar zelf niet aan gedacht hebben". Het antwoord was negatief: met een stortvloed van woorden werd nog eens op het goed recht der Ambonezen ge wezen en werd alle schuld afgewen teld op de regering, waarbij ook nu weer een beroep werd gedaan op de opdrachten van de partij. Ruiten vernield De 35-jarige J. Pattinama gaf de volgende lezing van het gebeurde op 4 augustus in het woonoord aan de Nadorstweg: hij ging, toen de politie in het kamp bezig was een groep, die de aardappelen had gestolen, te arre steren. naar het kantoor van de kamp beheerder om hem te vragen te mo gen telefoneren. Hij was van oordeel, dat geen onderscheid mocht worden gemaakt bij de arrestaties. De groep van zeven nam de aardappelen ook weg voor de anderen. Dat schreef het partijprogram voor. De politie zou hem hebben geantwoord niets met de partij te maken te hebben. De kamp- beheerder hield zich doof, toen Pat tinama op de ruiten tikte. Deze sneu velden misschien als een gevolg van het langdurig kloppen of omdat zij al loszaten Hiertegenover stond echter de ver klaring van de kampbeheerder, vol gens welke de verdachte met beide vuisten de ruiten heeft vernield. Mr Van der Dussen meende, dat dit feit op hetzelfde neerkomt als destijds de vernieling der gezinskeukens. „Het zal misschien nog vaak moeten wor den herhaald, maar ieder, die zich op het grondgebied van de staat der Ne derlanden bevindt zal zich aan de Ne derlandse wetten moeten onderwer pen," zo verklaarde hij- Het antwoord van Pattinama liet aan duidelijkheid niets te wensen over: ,,Of u mij tot een maand of tot duizend jaar gevangenisstraf veroor deelt, ik herken dé straf toch niet Zolang de Nederlandse regering onze partij niet erkent, erkennen wij het Nederlandse gezag niet". Wordt Vlissingen de Europese thuishaven van de nieuwe trans atlantische scheepvaartlijn van Mr. Cantor (overtocht a. raison van 50 dollar) of wordt Zeebrugge het? Of maakt misschien Mil- ford Haven in Engeland tóch nog een kans? Ziedaar de uiterst belangrijke vraag waarop Mr. H. B. Cantor, president der Carter Hotels Operating Comp. in New York, woensdagmiddag, nadat hij in Vlissingen met de directie der N.V. Haven van Vlissingen een infor matieve bespreking had gevoerd, geen antwoord kon of wilde geven. Woensdagmorgen werd op het kan toor aan de Buitenhaven deze be spreking gevoerd door dhr. Cantor, in gezelschap van zijn echtgenote, en de directie der N.V. Haven van Vlis singen. Deze belangrijke conferentie werd voorts bijgewoond door de Com missaris der Koningin in Zeeland, B. en W. van Vlissingen, de hoofdinge nieur directeur van de Rijkswater staat, directie Zeeland, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Sta ten en directie van Vinke Co, car gadoors te Rotterdam. Na afloop werd in „Britannia" een persconferentie belegd, waar Mr. Cantor openhartig op iedere gestelde vraag antwoord gaf, doch de voor ons land belangrijke vraag: waar komt de Europese thuishaven, nog niet kon beantwoorden. „Binnen 4 a 5 maanden verwacht ik de definitieve beslissing van het Amerikaanse Congres of ik mijn twee Superliners mag bouwen. De bouw kosten worden geraamd op 100 mil joen dollar per stuk en de Ameri kaanse regering draagt 65 pet. in de kosten bij. Voor de resterende 35 pet. zorg ik zelf. Na het verkrijgen der goedkeuring zullen mijn schepen bin nen 2 jaar varen. Het departement van Marine staat zéér welwillend te genover mijn plannen vooral omdat ik aangetoond heb, dat deze reuzen- schepen 3 a 5 jaar volledig volgeboekt zijn. De schepen zullen ieder 6000 pas sagiers vervoeren en een bemanning hebben van 1350 koppen," naar Mr. Cantor ons mededeelde. Mr. Cantor maakte voorts bekend, dat het in de bedoeling ligt dat de schepen een pendeldienst onderhou den tussen Amerika en Europa. Men zal 's maandags vertrekken en vrij dags aankomen. De weekends werden met opzet „vrij" gehouden, zulks na overleg met de Amerikaanse Vak bonden. Een overtocht Europa-Amerika of omgekeerd zal 50 dollar bedragen. Een retour ongeveer 70 dollar. De kosten van maaltijden zijn echter apart. Per dag worden de maaltijden echter berekend op 4 dollar. Deze nieuwe scheepvaartlijn beoogt derhal ve het snel en goedkoop vervoeren van ,,de kleine man", een plan, waar aan Mr. Cantor reeds meer dan 20 jaar werkt. Uit dit oogpunt bezien, zal men ook geen concurrentie vormen voor be staande scheepvaart- en luchtlijnen. Mr. Cantor ziet zijn schepen vooits als „een wacht van goodwill en vre de", zodat hij hoopt doeltreffend mee te kunnen werken aan een grotere goodwill tussen de volkeren en een hechtere wereldvrede. De geplande schepen krijgen een snelheid van 34 knopen per uur en een lengte van 1152 feet. Vladimir, Yourkevitch, de ontwerper van de „Normandie" ontwierp eveneens de plannen voor deze superschepen. Een bijzonderheid is voorts, dat de ze schepen „onzinkbaar" zullen zijn door het aanbrengen van 20 lucht dichte compartimenten. Voorts zullen zij in zeer korte tijd omgebouwd kunnen worden tot troe pen-transportschepen of „aircraft car riers". De visserijfeesten te Breskens. die gisteren werden besloten, hebben een ongekende drukte teweeggebracht, en als het praedicaat „geslaagd" ooit van toepassing Is» dan is het wel met be trekking tot deze vijf dagen, die enor me massa's bezoekers naar het leven dige dorp aan de Scheldemond hebben gebracht. Hoewel de afgelopen zondag de drukste is geweest, zijn er toch ge durende alle dagen zoveel bezoekers bijeen geweest, dat de visserijfeesten 1956 wellicht een record zullen bete kenen. Van records spraken n.l. ook eigenaars van hotels, restaurants en cafés die ongekende omzetten bereik ten. Uiteraard is het moeilijk een schatting te maken van het aantal be zoekers doch ten aanzien van bijv de afgelopen zondag mag men aanne men, dat er minimaal 25.000 mensen in Breskens waren. Prijzen De optocht trok voor de laatste maal uit, en de jury maakte bij die gele genheid de prijzen bekend- De eerste prijs was voor de Zwarte Zee, een nauwkeurige copie van de befaamde sleepboot, op schaal uiteraard, voor de Philip van Kleefstraat gemaakt, naar de originele werktekening van de werf, die de boot bouwde. De be sturing geschiedde via een microfoon, want de „kapitein" kon niets van de buitenwereld zien. Tweede werd de wijk Kijk-uit met de wagen Slot Bommelstein, waarop de heer Bommel en Tom Poes in levende lijve. Een Belgisch comité, dat op zoek is naar geschikte praalwagens voor bekende cavalcades, nodigde deze beide ent housiast uit, en terecht. De laatste da gen kenmerkten zich door talrijke concerten, waartoe Breskens korpsen uit wijde omgeving, tot uit Brabant en België toe, had uitgenodigd. Er waren tal van andere feestelijkheden geor ganiseerd, cn gisteravond besloot men de visserijdagen met een traditioneel vuurwerk, dat de glorie van het fiere vissersdorp met vuur getekend aan de hemel schreef. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 17 augustus de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 12.17 uiir. te Terneuzen om 11.54 uur en te Vlissingen om 11.25 en 23.56 uur. De kleinfruitprodukten zijn dit jaar wel erg duur betaald. Dit blijkt uit het overzicht van de aanvoer en mid- denprijzen van aardbeien, rode bes sen en zwarte bessen op .de veiling in Krabbendijke. Er werden op deze veiling dit jaar aangevoerd 97.534 kg. aardbeien tegen het vorig jaar 71.847 kg. De middenprijs was dit jaar f 150.23 per 100 kg. tegen in 1955 f 90.28. De aanvoer van rode bessen beliep dit jaar in Krabbendijke een totaal kwantum van 31541 kg. tegen het vo rig jaar 25.896 kg. De middenprijs was in 1955 f 79.33 en dit jaar niet minder dan f 94.52. Ook de zwarte bessen waren duur. Ze brachten gemiddeld op f 223.32 per 100 kg. tegen het vorig jaar f 229.30. De aanvoer bedroeg in 1955 40.947 kg. en dit jaar 42.774 kg. Cmüs/- 4j CONSTANTE KWALITEIT Een blauw-geruite kiel compleet met de „handtekening" van Michiel Adriaanszoon De Ruyter, dat zal straks de tastbare herinnering vormen voor de winnaar van de „De Ruyteispelen", welke dit jaar voor de tweede maal in het kader der Vlissingse Zomershow worden gehouden. Behalve de kiel, welke hij in eigendom verkrijgt, zal hü voorts voor één jaar houder zijn van de grote zilveren wisselbeker. Dit volksfeest, dat 5 dagen lang zal duren, is officieel geopend door de loco-burgemeester, dhr. W. Poppe. Onder de tonen van „In een blauw geruite kiel" draaide de locoburge meester tien forse slagen aan het Rad van De Ruyter, waarmee dit festijn officieel werd ingeluid. Onmiddellijk daarna stroomde het veelal jeugdige - publiek de afzet ting van het Bellamypark binnen om te trachten elkaar de eer van groot ste raddraaier van Vlissingen te betwisten. De dertienjarige Eugène Tax was de allereerste, die zijn geluk beproef de. Helaas verrichtte hij slechts 2 van de 3 opgaven, n.l. raddraaien en boegsprietlopen, doch mastklim- men was er niet bij. Had hij soms last van hoogtevrees? De eerste, die alle drie de taken afwerkte was de 12-jarige Willy de Waal, die voor het rad van de Ruyter 9.7 sec liet afdrukken en voor het mastklimmen 18 sec. Helaas miste hij bij het boegsprietlopen de paal waarom hij een touw moest werpen, zodat dit nummer niet op zijn kaart werd ingevuld. De belangstelling, die bij de aan vang der spelen, mede door het drei gende regenachtige weer zéér matig was, verbeterde in de loop van de avond, zodat al spoedig de toeschou wers in dicht drommen het spel ga desloegen. Vorig jaar werden deze spelen ge wonnen door de te Vlissingen wonen de Pool Kozlowski. De voorzitter van het Zomershowcomité, de heer G. W. Oskamp, die deze spelen met een kort woord inleidde, hoopte op een sportieve strijd waarin het bestaande record zou worden gebroken. Dit jaar heeft de Zomershow veel te lijden gehad van „Pluvius", doch hij hoop te voor deze spelen op zonnig weer. De gemeenteraad van de Norman dische stad Saint-Hilaire du Harcouet heeft besloten in het uitbreidingsplan van de stad ter herinnering aan de hulpverlening aan Nederland na de watersnoodramp, een der nieuwe stra ten de naam „Rue de Zierikzee" te geven. (Advertentie) De algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft de heer I. A. van Gruyningen te Oostburg aangesteld als ingenieur van het waterschap. Ir. van Cruyningen was door het bestuur als num mer 1 op de voordracht geplaatst. Bij de eerste stemming verkreeg hij 22 van de 48 stemmen, en ir. Machielsen en ir. Streefkerk resp. 8 en 18. Ook een tweede stemming leverde geen absolute meerderheid op: toen bedroeg het aantal stemmen 24. 6 en 18. Een derde stemming tussen de kandidaten v. Cruyningen en Streefkerk had tot resultaat dat eerstge noemde 26 en de tweede 21 stemmen op zich verenigde. Tijdens deze vergadering deelde de dijkgraaf, de heer J. B. Becu, het een Indien de Eerste Kamer op dinsdag a.s. de verschillende in behandeling zijnde ontwerpen tot grondwetsher ziening aanvaardt, zal zij op 3 novem ber voor het eerst in uitgebreide sa menstelling bijeen kunnen komen. Dit heeft de Regering in haar voorlopig verslag aan de Senaat verklaard, naar aanleiding van vragen die uit de Ka mer waren gesteld. Het is nog niet zeker, of de Tweede Kamer eveneens tot 3 november zal moeten wachten, alvorens de vijftig nieuwe leden te kunnen verwelkomen. Dit hangt af van het standpunt, dat het nieuwe kabinet zal innemen over de vraag, of het staatsrechtelijk gewenst is, dat de Tweede Kamer reeds eerder tot uit breiding over gaat, of dat zij op de Senaat zal moeten wachten. De demis sionaire regering is echter van oor deel, dat een gelijktijdige uitbreiding de voorkeur verdient. Friese beschuit FABRIEJCfN TE LEEUWARDEN De koeling Hoewel het eerste fruit pas half september a.s. ter koeling zal worden aangeboden, is het nieuwe koelhuis der veilingsvereniging „Zuid Beveland" te Goes officiéél in werking gesteld. In de hoge en ruime machine-hal, waarin de machtige elektrisch aange dreven motoren en de vernuftige vol-automatische installaties werden aange bracht, kwam het bestuur bijeen en werd daar toegesproken door de direc teur der veiling, de heer Nooteboom, die vertelde dat reeds begin 1955 met de bouw was begonnen en dat men eigenlijk reeds vorig najaar gereed had moeten zjjn met de bouw. Tegenslagen van allerlei aard verhinderden dit, zodat men pas dit najaar profiteren kan van de nieuwe mogelijkheden tot koelen. Het nieuwe koelhuis kan 1800 ton fruit bevatten, waardoor men thans een koelcapaciteit van 3600 ton heeft. De lengte en breedte van het nieu we koelhuis dat - gescheiden door de spoorbaan - tegenover het oude staat, bedraagt resp. 73 en 37 meter. Het gebouw, dat op 285 palen rust, heeft een houten kapconstructie met pannen-afdekking. In de lengte-richting is het koel huis doorsneden door 'n gang van vier meter breedte, uitgegraven op 'n diepte van 1.10 meter met aan weerszijden 'n perron van 1.50 me ter. Aan beide zijden van de gang be vinden zich zeven cellen, waarvan er thans twee zijn ingericht voor gas- bewaring. Dit aantal kan tot vier worden uitgebreid. Totaal kan wor den opgeslagen ongeveer 1.800 ton fruit. Het stapelen geschiedt met klemsteekwagens en kistenheffers met klem-armen. Als koelmiddel wordt ammoniak ge bruikt. Twee waterpompen, aange sloten op twee afzonderlijke bronnen en aangedreven door 2 pk-motoren, kunnen ieder ongeveer 30 m3 koel water per uur leveren. De ammoniak wordt samengeperst door twee compressoren, die worden aangedreven door motoren van 52 pk vermogen. De ammoniak wordt gevoerd, via een gesloten verdamper, door een pekelbak. Vanuit deze pekel-bak kun nen de koelers in de cellen naar be hoefte worden bediend. Vervolgens wordt de ammoniak gevoerd door 2 verticale condensors, waarin ook het koelwater circuleert. In 13 der cellen is een koeler ge plaatst met een verdampingsopper vlak van 239 m3. De pekel wordt aangevoerd door geisoleerde leidin gen, middels in de cellen geplaatste pekel-pompen, die worden aangedre ven met 1 pk draaistroom-motoren. Iedere koeler is voorzien van dif- fusors en ventilatoren. In de veertien de kleinere cel staat een dergelijke installatie, echter met halve capaci teit. De koude lucht die door de venti latoren over de koelers wordt gedre ven wordt middels regelbare horizon tale schotten over het produkt geleid. Kosten en exploitatie Bij een totale bouwsom van negen ton, aldus de directeur, moet worden gerekend op een gemiddeld koelloon van ongeveer zeven cent per kilo gram fruit, wil de exploitatie, af schrijvingen en rente inbegrepen, geen verlies opleveren. Een deel van het fruit, met name peren en Cox's Orange Pippin, betaalt door de kor tere bewaarperiode weliswaar min der dan zeven cent per kg, maar daar staat tegenover dat de in de- cember-januari vrijkomende ruimte opnieuw kan worden verhuurd voor de opslag van uien, wijnpeen of aard appelen. Tenslotte zette de directeur de voor delen van het nieuwe koelhuis voor de leden uiteen. In tijden van over vloed kunnen zij hun fruit nu opslaan en prijsbederf voorkomen. Voorts werkt de grotere koelruimte de ar- beidsspreiding in de hand, waardoor de personeelspioeilijkheden minder worden, 'n Handicap te Goes blijft nog het woninggebrek, wat aantrek king van vast personeel tegen gaat. Na deze uiteenzetting werd een rondgang gemaakt door de met de nieuwste vindingen uitgeruste inrich ting. en ander over de gang van zaken in het werk var. het waterschap mee. Naar hij zei vordert de aanleg van wegen in eigen beheer goed. Het thans onder handen zijnde deel van de talrijke polderwegen die het Vrije van Sluis heeft te onderhouden is wat de onderbouw betreft geheel klaar en een gedeelte ervar. heeft een eerste sproeilaag gekregen. Op de be staande asfaltwegen is het onder- houdsprogramma afgewerkt. Ook het normale onderhoudspro- gramma aan de zeewering vordert goed. Men hoopt in het komende „stormseizoen" minder schade op te lopen. Verder deelde de heer Becu mee dat het bestek voor de werkzaamhe den aan de Zwindijk gereed is, aan gepast aan de laatste eisen van de overheid. Men hoopt dit jaar nog de goedkeuring, de subsidiëring en de aanbesteding te beleven en dan kan het werk wellicht volgend jaar ge reed komen. Aan de Driekoker te CacLzand zal geen sluis komen, naar het bestuur vreest en men probeert het thans tot een brug te brengen. Voor de werken aan de zeewering is klei nodig en aangezien het win nen van klein uit het Zwin gebonden is aan de goedkeuring van velerlei instanties, hetgeen uiteraard veel tijdverlies kan opleveren, besloot men op voorstel van het bestuur de St. Jansdijk onder Zuidzande vanaf de Molendijk tot aan de Sluissedijk af te graven, teneinde hierdoor klei te winnen voor genoemde werken en voor de vorming van een kleidepot. Vier scholieren uit Manches- j ter hebben een som geld van J ruim 30.000 gulden gevonden in een oude canapé, die op een bouwterrein stond. De politie I heeft kunnen vaststellen, dal J het geld daar ongeveer 17 jaar 5 geleden door een oude man was verborgen, die in 1939 met de J 5 noorderzon uit Manchester ver- J dween. De bankbiljetten heb- ben hun waarde nog behouden Geboren. 2 aug. Janneke, dv. H. Drenth en A. KloosterhuisHelena, dv. G. Andriessen en J Reijerse; 3. aug. Catharina, dv. P. Vermoet en J. Oosterhout (won. te Sas van Gent) Franciscus, zv. B. de Waal en I. Her mans; 5 aug. Marjolein, dv. A. de Gronckel en F. Dhaene (won. te Sas van Gent); 8 aug. Huibregt, zv. J. Meeusen en J. bakker (won. te Axel) Maria, dv. L. Burm en A. Snoek (won. te Sas van Gent)Gerrit, zv. P. Dam en W. van de Breevaart. Huw.-voltrekkingen. 9 aug. Cornelis Bakker, 24 j., en Dina Bakker, 23 j.; Gerard Verstraten, 30 j., van Den Haag), en Maria Bakker, 21 j.; Andries de Feijter, 23 j. (van Groe- de), en Geertruida Nieuwenhuize, 23 j. Overlijden. 1 aug. Marinus van Ta- tenhove, 79 j., geh. gew. met Clara van Drongelen; 3 aug. Abraham Lu- teijn, 51 j„ (won. te Axel), echtg. van Jacoba Kolijn; 5 aug. Cornelia Leijs, 50 j., (won. te Hoek), echtg. van Thomas Vermeulen; 6 aug. So phia van Eerdenburg, 70 j„ won. te Vogelwaarde dochter van Petrus A. van Eerdenburg en van Virgi nia Fermont (beiden overleden)8 aug. Jan van Doezelaar, 82 j., geh. gew. met Sara de Bree. E ede rijwielpad langs de rijks weg De werkzaamheden voor het rij wielpad langs de Rijksweg zijn reeds zodanig gevorderd, dat het grond werk voor het grootste deel klaar is. Laag gelegen delen werden opge voerd en langs het gehele fietspad werd, waar het mogelijk is, een af- wateringssloot gegraven. Thans die nen nog de smallere gedeelten on der handen genomen te worden waar na met bestratingswerken een aan vang kan worden gemaakt. Gehoopt wordt, dat men dit jaar nog klaar zal komen. Hansiveert minder scheepvaart In juli passeerden er door het ka naal 6768 schepen met een inhoud van 3.250.000 ton; dit was 322 sche pen en 140.000 ton minder dan in juni j.l. Ook viel het op dat geen enkel Engels schip passeerde terwijl er anders in juli en augustus veel komen. Men is geneigd dit toe te schrijven aan het slechte zomerweer. iOES Grand: Morgen zie ik je weer. 1IDDELBURG Electro: Mata Hari. VLISSINGEN Alhambra: Mensen zo als jij en ik. Fraais Reeds zate van het Uti gemaakt me wedstrijden kampioensch Door de wee toen niet vei tot de halve volging, die worden verr< zich de titelh Arie Houwel Ad Gelderma Het die za programma, t en de 50 kn avond in Ut worden. Hoofdschot 50 km. wedsl om het Ned oenschap 195 men 42 renn een fraaie le in een hoog Bij het ingi ronden waren baan, doch de tussen Frans Theo Sijthofi Steenvoorden andere acht r verlaten. Bij het inga was Marinus op geraakt. E kaar. Direct na de voorden, maai terhaald en klein verschil eindspurt te evenals hem het kampioe: I uur 9 min). In de achtsti zich: J. Captei: H. Moolenijze: Bastelaar, N. Braat, J. Lag M. Verdoorn. de herkansing goud, P. Beer Het Ontar tijd o t De 28-jarige da Fisher hee Ontario-meer uur 51 min. deze prestatie binnen de re Beel, de eerst overgezwommi Het vorig ji km. de strijd een felle winc lega's wilden maar zij moe: toen zij nog i tocht hadden Een zakenm enthousiast ov blonde Engels zij nog bijna Toronto verw van 1000 dolla aan haar uitloi resterende kili Ring honin Jaarlijks wc dag van augu: rijderij in Mi de koninklijke Dit evenem duizenden vrt le deelnemer dracht gestok Op 23 augu boeren weer c prijzen van Ki ses Wilhelmir Om ivt De KNWU de UCI, de inl organisatie, oji hagen vertege haar voorzitt^ de heer Cor sum. Voor de Ne deelneemt aa schappen in d augustus tot 2 C. de Voogd d'équipe optre de weg-ploeg tin uit Hoens geert als com teurkampioens De Nederlar wereldkampioc! dering van d. vertrekken di tus. uit Utrech amateurs voo' vertrekken de eens uit Utree

de Stem | 1956 | | pagina 2