EERSTE MASSAGRAF Sluier van rouw over gans België Voor Suez-conferentie consult Grote Drie WELKOM VAN FOLKESTONE Dies irae - Dies illa KANAALRACE WERD WEER EEN ETMAAL UITGESTELD DOOR KWESTIE BEZITSVORMING Geschil op Malta REUZENZWAAI VAN LIEFTINCK I DE DOOD OP DE WEG STRIJD BIJ KANDIDATEN DER DEMOCRATEN En dan eens nog uur? Tachtig lijken geborgen Veel windveel regen en veel verveling 24 De Zaligverklaring Mgr. Yon Galen Half miljoen Chinezen door water bedreigd Op nieuw is situatie precair inzake de kabinetsformatie Keuze bemiddelaar niet gelukkig j Perioden met zor j Redding opnieuw bemoeilijkt Bij Kon. Landmacht In beginsel geen avondpermissie wegens polio Egypte zich tot wendt VIV Presidentsverkiezing Ver. Staten I Handtekeningen j zetten. Duitsers kunnen uit Tsjecho-Slowakije Handelsovereenkomst Rusland-Indonesië Een laatste kus, in snikken verstorven. Een laatste, eer biedige groet van stoere kompels aan hun gevallen makkers aan het kolenfront. De leden van de priestervereniging „Confraternitas Sacerdotum Bonae Voluntatis" hebben tot de bisschop van Muenchen, dr. Michael Keller, het verzoek gericht „het bisschoppe lijke proces over de roep van heilig heid, de deugden en wonderen" van wijlen kardinaal Clemens August Graaf von Galen aanhangig te ma ken. Kardinaal Graaf von Galen, des tijds bisschop van Muenster, overleed tien jaar geleden. Vanwege zijn krachtige houding tegenover het Na zi-regiem werd hij de „Leeuw van Muenster" genoemd. De meer dan een half miljoen in woners tellende industriestad Harbin, in noord-oost-China, wordt door over stroming van de rivier de Soengari bedreigd. In de dijken, die de noordelijke voorsteden beschermen, zijn reeds ga ten geslagen en een gebied van 35 vierkante kilometer is overstroomd. Duizenden daklozen zijn in schoolge bouwen ondergebracht. Er wordt dag en nacht gewerkt aan het versterken der dijken. AMERSFOORT. - Op een on bewaakte overweg is een brom fietser door de sneltrein Apel- doorn-Amersfoort gegrepen en op slag gedood. De crisis rond de kabinetsfor matie is gisteren, na de verga deringen van de fracties van de K.V.P. en de P.v.d.A. nog verre van opgelost. De moeilijkheden zijn ontstaan, doordat de infor mateur, Prof. Lieftinck, op aan dringen van Mr. Burger, (P.v.d. A.), een reuzenzwaai maakte in de kwestie van de bezitsvor ming, een van de knelpunten van het regeringsprogramma. Was zijn eerste standpunt voor de K.V.P- wel en voor de P.v.d. Zwart als de zwartste dagen en inktzwarte nachten, die Mar- cinelle heeft doorleefd, was de zwarte sluier des doods, die zich gisteren over gans het Belgenland neerlegde. Somber beierden de klokken hun doodslied over het land: op deze Nationale Rouw dag werden de eerste slachtoffers van de mijnramp ten grave ge dragen, waarvan wij elders in dit nummer een uitvoerige repor tage geven. loop van de afgelopen nacht naar bo ven worden gebracht. IN DE DERDE klasse van de 532ste Staatsloterij is de prijs van f 35.000. gevallen op lot nummer 13.506. BIJ EEN ernstig auto-ongeluk nabij Kef in Tunesië zijn acht Mohamme danen om het leven gekomen en 27 gewond. De slachtoffers zaten in een aanhangwagen, die van de trekker losraakte en in een ravijn stortte. OOK IN FRANKRIJK zijn beper kingen van kracht geworden ten aan zien van de verkopen op afbetaling. De door verkopers toegestane kredie ten mogen niet groter zijn dan 75 procent van de basisprijzen en de kredieten mogen geen langere duur hebben dan 18 maanden. DE ENGELSE bladen zullen met in gang van 19 augustus een groter rant soen krantenpapier ontvangen, varië rend naar gelang van de prijs en de dagelijkse omvang van elk blad. TWEE ONTPLOFFINGEN hebben te Beni Soeef, ten zuiden van Cairo, de drinkwatervoorziening en een elek trische centrale vernietigd. CYPRISCHE verzetslieden hebben op de rede van Cyrene een Brits jacht (63 ton) door middel van een tijd bom tot zinken gebracht. Niemand werd gewond. Verwachting van het KNMI tot j vanavond, opgemaakt maandag- l J avond te 23.15 uur: J ...?°?niBe Perioden en voorname- Juk in het noorden van het land hier en daar een bui. Krachtige tot matige westelijke wind. Wei- nig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: l t Vrij sterke tot matige windsto- ten uit het westen. Aanvankelijk betrokken en regenachtig; later zwaar bewolkt met opklaringen. Vandaag, zon onder 20.08 uur. Morgen: zon op 5.26 uur. Zon onder 20.06 uur. Maan op 16.20 u. Donderdag: zon op 5.27 uur. J l Maan op 17.05 uur. lïet laatste sprankje hoop op de redding van 252 mannen, die sinds woensdag jl. onder de grond zyn in gesloten, vervliegt.... Op de 835 me ter verdieping zijn tachtig van hen gevonden: dood De redders in de mijngang op 907 j meter werken met levensgevaar, want de stutten zijn door brand ver nield. Ondanks de voorlopige repara tie bestaat daar gevaar voor instor tingGeen der redders aarzelt echter de mijn in te gaan. Ondragelijk is de spanning der vrouwen. Ondragelijk is voor de dap pere redders, die doorgestoten waren tot 937 meter, de hitte: zestig graden Celsius.... Nieuwe maatregelen zijn nodig om de reddingspogingen voort gang te doen vinden. Maar die maat regelen kunnen eerst vandaag in de loop van de dag voltooid zijn.... Luchtstalen, die van de hoofdgalerij van verdieping 1035 genomen zijn, wijzen uit, dat leven daar onmogelijk is. Men hoopt echter, dat de lucht in de onderste galerijen nog inadembaar is. De angstige onzekerheid van velen, wordt aldus bange zekerheid. Want enig teken van leven hebben de red ders nog niet kunnen horen. De mededeling van de minister van economische zaken, Rey, dat tachtig lijken geborgen waren, heeft opnieuw een vloed van mensen naar de mijn gestuwd. De slachtoffers zouden in de Eén Nederlander Onder de ingeslotenen bevindt zich één Nederlander, de heer J. Stroom, gehuwd cn vader van drie kinderen, uit Heerlen. Toen het alarmsignaal gegeven werd, was hij met drie man werkzaam in de verdieping 1035. Die drie man kwamen met de laatste lift naar boven: Stroom weigerde. Hij wilde bij zijn kame raden blijven. Sindsdien heeft men niets meer van hem verno men Medeleven Van alle kanten wordt medeleven met de nabestaanden van de slachtof fers betoond. Grootscheeps zijn de hulpacties, die internationaal zijn op gezet. Het Nederlandse Rode Kruis stortte zelf een bedrag van 1.000 en heeft onder nummer 777 een speciale girorekening geopend om het Neder landse volk in de gelegenheid te stel len blijk te geven van zijn medeleven. De Hoge Autoriteit van de EGKS besloot 150.000.- te. zenden aan de familieleden van de getroffen mijn werkers De hulp komt van alle kanten. Intussen heeft het Vaticaanse dag blad Osservatore Romano een krach tig pleidooi gehouden voor meer vei ligheid in de mijn. De geneeskundige inspectie der Ko ninklijke Landmacht heeft in ccn rondschrijven aan de commandanten der legeronderdelen meegedeeld, dat het, gezien de in ons land voorko mende gevallen van kinderverlam ming, van belang is. dat de troep een goede nachtrust krijgt van tenminste acht uur. Opvolging van dit advies zou inhouden, dat in beginsel geen avond permissie wordt gegeven. AAN ONZE LEZERS J Morgen vieren wij de feest- dag van de Tenhemelopneming van Maria en in verband J daarmede zal onze courant morgen niet verschijnen. S A. niet aanvaardbaar, bij het tweede voorstel waren de rol len juist omgekeerd. Aanvankelijk gaf de informateur nl. de K.V.P. gelijk. Hij wilde in het re geringsprogramma opnemen, dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar de aard van de fiscale maatre gelen ter bevordering van de eigen bezitsvorming. Onder druk van de P.v.d.A. is hij daar op het laatste nippertje van teruggekomen. Dc so cialistische fractie kon dus gisteren rustig laten weten, dat zij het met Prof. Lieftinck eens was. De K.V.P. echter verklaarde wel te kunnen over eenstemmen met het eerste voorstel- Lieftinck. De toestand is dus voor de zoveelste maal weer eens uiterst pre cair geworden. Uit de balans, voor zover die thans valt op te maken, blijkt wederom, dat de keuze van deze bemiddelaar niet gelukkig is geweest. Hij heeft zich er toe laten bewegen, om zijn socialistische vrienden te volgen, nadat hij aanvankelijk, af gaand op eigen inzicht, spontaan Prof. Romme gelijk had gegeven. De staatsburger moest ook volgens Prof. I.ieftinck alle recht hebben op de bescherming van eigen bezit. De oud-minister van financiën wilde dit vormen van bezit echter meer in de ondernemingssfeer trekken. Hierover ontmoette hij bij de K.V.P. geen en kele moeilijkheid. De nieuwe proble men kwamen, toen Mr. Burger hem zaterdag een brief had doen toeko men, waarin de bezwaren van de P.v.d.A. scherp naar voren werden gebracht. De socialisten wilden zich wel ver binden tot een systeem als vervat in liet reeds ingediende wetsontwerp, waarbij werkgeversbijdragen voor het bouwsparen worden vrijgesteld van sociale lasten en van loon- en inkom stenbelasting. Daarnaast zou echter de komende regering over niets meer mogen pra ten of denken. Daarna is men van socialistische kant een kleine stap achteruitgegaan. De regering zou al thans haar zelfstandigheid terug krij gen, maar de socialisten stonden er op, dat de belasting vooral niet ver licht zou mogen worden voor inkom sten uit vermogen. Prof. Romme heeft in een onderhoud met de informateur gisterenmorgen nog aangetoond, dat de P.v.d.A. met deze" laatste opmer king moeilijkheden maakte, die er niet zijn. Er zijn n.l. allerlei fiscale maatregelen denkbaar, die uitsluitend de inkomsten uit arbeid begunstigen, waardoor de bezitsvorming even krachtig gestimuleerd kan worden. De K.V.P.-fractie heeft in een brief aan Prof. Lieftinck het standpunt ingeno men, dat zij achter het oorspronke lijke voorstel Lieftinck blijft staan. Verder is de K.V.P. te allen tijde be reid de P.v.d.A. tegemoet te treden, wat betreft de waakzaamheid om geen belastingverlichting te geven op ver mogenswinsten. maar dit heeft, aldus de K.V.P.-fractie, met de princiële kant van de zaak niets te maken. Moeilijkheden, die in het weekeinde waren gerezen wegens landingen van Britse strijdkrachten op Malta tussen gouverneur Sir Robert Laycock en premier Dom Mintoff, zijn bijgelegd. Zaterdag had een Britse centrale voor radiodistributie een waarschu wing omgeroepen voor vissers in ver band met landingen van vliegboten. Mintoff als premier was niet gekend in deze waarschuwingen. Op zijn be vel werden bijna alle kabelverbindin gen van de distributiecentrale met de verschillende delen van Malta door gesneden. Reparatie van de lijnen zal nu weer een dag of tien in beslag ne men. Voordat donderdag de officiële conferentie over Suez te Londen zal beginnen, zullen woensdag de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk een bespreking voeren over de kanaalkwestie. Van Amerikaanse zijde is te verstaan gegeven, dat de Ver enigde Staten, sinds besloten werd tot het bijeenroepen van een conferentie, hun standpunt niet gewijzigd hebben. De Egyptische regering heeft de Verenigde Naties voorgesteld een conferentie te houden, waarop de con ventie van Konstantinopel over de vrije doorvaart in het Suezkanaal zou moeten worden herzien. Men neemt aan, dat alle Arabische landen die lid zijn van de V.N. dit voorstel zullen steunen. Een sterke Amerikaanse delegatie neemt te Londen aan de besprekin gen deel. Onder meer maken de am bassadeurs van Parijs. Moskou en Londen deel uit van deze delegatie. De politieke commissie van de Ara bische Liga, die in Cairo in buitenge wone zitting bijeen is, heeft een reso lutie aangenomen, waarin het voor stel van president Nasser voor een conferentie van alle landen, wier schepen het Suezkanaal gebruiken, ondersteund wordt. VOORZORGEN De leiders van de Britse Labour- partij hebben er intussen op aange drongen het parlement van reces te rug te roepen voor een onmiddellijke bespreking van de Suezkanaal-kwestie na afloop van de Londense conferen tie. Militaire voorzorgsmaatregelen wor den zowel in Egypte als Engeland ge troffen. Teneinde de Egyptische luchtverde diging en de bescherming van de bur gerbevolking te beproeven, zullen schijn-luchtaanvallen op Egyptische steden worden gehouden. Engeland heeft, zoals bekend, ver sterkingen naar Malta en Cyprus ge zonden. De premier van Malta, Dom Mintoff. heeft verklaard, dat Malta nooit als steunpunt van Engeland zal dienen en in geval van oorlog altijd moet worden geraadpleegd. Oost-Duitsland De Duitse Democratische Volksre publiek heeft besloten een delegatie naar de Londense kanaalconferentie te zenden, hoewel het land geen uit nodiging heeft ontvangen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft ogenblikkelijk hierna bekend gemaakt, dat geen Oostduitse delegatie tot de conferentie zal worden toegelaten. Adlai Steveenson, een der kandida ten voor de benoeming van democra tisch presidentskandidaat, kan vol gens de laatste berekeningen bij de eerste stemming op de conventie van de democratische partij te Chicago 538 stemmen verwachten. Op hem volgt Averell' Harriman, de gouver- neur van New York. die door oud president Truman gesteund wordt, met 213 stemmen. Voor verkiezing tot democratisch presidentskandidaat zijn 687 stemmen nodig. Eleanor Roosevelt, weduwe van president Roosevelt, woonde gisteren een receptie ter ere van Stevenson bij. Zij zei, dat zij naar Chicago ge komen is, omdat volgens haar Ste venson de beste kandidaat is." De meeste zuidelijke afgevaardig den naar de conventie, die gisteren avond is begonnen, zijn het niet eens met Stevensons opvatting over de rassenscheiding. Zij steunen voorlopig senator Johnson uit Texas. Drie Italianen, twee Belgen en een Pool vonden gisteren hun laatste rustplaats in liet eerste massagraf van de slachtoffers van de mijn ramp te Marcinelle. In de openlucht werd de H. Mis opgedragen. Dui zenden waren getuigen van deze kerkelijke plechtigheid, waarvan de foto een beeld geeft. (Telefonisch van onze verslaggever) FOLKESTONE, maandagavond. Het begint een beetje verve lend te worden Maar het is toch wel logisch, dat de organisatoren van de Kanaalrace hebben besloten nogmaals 24 uur te wachten al vorens met de zwemmers en zwemsters in zee te gaan, want de wind en de regen, die hun uiterste best doen om het ieder een in deze charmante bad plaats zo onaangenaam moge lijk te maken, belemmeren de start van de race, die volgens de papieren nu zou moeten aanvangen in de nacht van dinsdag op woensdag om tien minuten over halfdrie. De kanaalzwemmers- en zwemsters die door al deze wijzigingen zo lang- zamerhand wel uit hun concentratie geraken en die met hun tijd zo zoet jesaan geen raad meer weten, zien slechts één voordeel in dit uitstel, n.l. dat zij nu waarschijnlijk niet zo lang in een volslagen duisternis be hoeven te zwemmen. Voor Maria Meesters, die voor de eerste keer in haar leven aan het grote avontuur begint, is het bijzon der goed, want alle deskundigen me nen, dat vooral het zwemmen in de nacht een verschrikkelijke aangele genheid is. Maria Meesters genoot ook vandaag weer de belangstelling van de pers mensen, die uit verveling ook niet meer weten, wat zij moeten doen en die nu zo links en rechts maar wat interviews afnemen of een plaat ma ken. Greta Maria Anderson heeft zon der enige twijfel het meeste met de pers te doen, maar ook Maria Mees ters wordt niet vergeten. Het is slechts bij benadering te zeggen, maar zo alles bij elkaar heeft zij zeker een 500 keer haar handteke ning geplaats op een briefkaart, waarop alle Kanaalzwemmers en -zwemsters staan afgebeeld. Is het een oervervelende geschie denis, dat de race telkens 24 uur wordt opgeschort, organisator Billy Butlin kan het zeker ook niet waar deren, want hij heeft zo omtrent 200 man gecharterd, die hem diensten verlenen voor de race en al dit volk moet worden betaald. Elke dag uitstel schijnt de heer Butlin ongeveer 6000 gulden te kos ten, ofschoon ook dat bedrag slechts een knoop is van zijn vest. Zo heette de burgemeester van Folkestone op hartelijke wijze het Bergse meisje, de baby van de race, welkom. FOLKESTONE, maandagavond. „De weersomstandigheden zijn van dien aard", zo zei de perschef van de heer Butlin vanavond, ,-,dat het meer dan waarschijnlijk is, dat ook in de nacht van dinsdag op woensdag het startschot voor de race niet ge lost zal worden". Wordt er in de nacht van woensdag op donderdag gezwommen, dan begint de race om half vier, maar dan zal het donder dagavond donker zijn alvorens de eer ste zwemmers de Engelse kust be reikt hebben. Alle personen van „Duitse etnische afkomst", die in Tsjecho-Slowakije wonen, zullen toestemming krijgen om naar West-Duitsland te emigre ren, zo heeft de directeur van het Westduitse Rode Kruis, dr. Heinrich Weitz, in Bonn bekendgemaakt. Duitse gevangenen in Tsjecho-Slo wakije en oud-gevangenen zullen eveneens toestemming krijgen om naar West-Duitsland te gaan. Dr. Weitz heeft de Tsjechoslowaak- se autoriteiten beloofd, dat 40 tot 50 Tsjechoslowaakse kinderen, die in West-Duitsland wonen, naar hun ou ders gezonden zullen worden, als de- ze daarom vragen. Ook zal 'n W-tal Tsjecho-Slowaken, die op het ogen blik in Duitse gevangenissen vertoe ven, naar hun land gezonden worden. Ambtenaren van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken hebben medegedeeld, dat een Sovjet- Russische handelsdelegatie een over eenkomst met Indonesië heeft geslo ten. Hieraan was een Russisch voorstel vooraf gegaan, waarin ook kredieten werden aangeboden voor de aankoop van kapitaalsgoederen en het verlenen van technische hulp. voor de Zeeuwse Eilanden GOES Westsingel 98, Telefoon 223b - Bureau vooi Zeeowsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 96e JAARGANG No. 22226 Oilgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus; Breda, fieigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C V. Dongen, Cl J. V. Hootegem. Mr. Dr. A J. J- M Mes- Mr. H M. L. de Rechter, L J Westende, P V M. Ver- cauteren Abonn.pnjs bij voorultbet t 6.85 p. gwartaal, p. post t Ö.55, p. week (uitst btj niet postbestelL) t 0.45 incasso wordt Berekend Losse numm 13 et Postrek 278841 Voor God. Koninffien Vaderland DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- üenlijke reductie; volledig tarlel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de Ult« gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd.

de Stem | 1956 | | pagina 1