VLAGGEND BRESKENS VIERT ZIJN VISSERIJFEESTEN ANGSTIG WACHTEN TRAGEDIE IN BEELD Inzet met (traditioneel) slecht weer Henk Fenijn eerste wimpelwinnaar Fraaie praalwagens Vrijlating van de oesterhandel Jongen te Sluis verongelukt Verschuiving van veemarktdagen Triest einde van verhuizing Woonschip zonk bij versleping Walcheren VLISSINGEN Z-ï laanderen TERNEUZEN Zuid-Hereland cocs Hoogwaterstanden Dordrechtnog niet klaar WHAT YOU CALL EXAMENS Met motor geslipt Faillissementen De dief in de nacht AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 In Breskens wapperen weer de vlaggen. Rijk gepavoiseer- de schepen vullen de havens. Ieder huis of gebouw pronkt en praalt met vlaggentooi of illuminatie. Iedere straat is kunstig versierd. Opnieuw vier Breskens zijn reeds be faamde Visserijfeesten, vijf da gen lang. En al die tijd zal op de bunker aan het Spuiplein sen grote vlam brandende wor den gehouden, als symbool /oor dit belangrijke evenement. Zaterdagmiddag werd dit vijfdaagse feest officieel geopend toen de oud ste visser uit Breskens, de 85-jarige Jan Hoogstadt, op verzoek van de voorzitter van het comité, de heer Karelse, het vuur ontstak. Kort daar na nam de burgemeester van Breskens het woord die de grote erkentelijk heid der gemeente uitdrukte, voor wat de visserij en deze feesten voor Breskens betekenen. Het gemeente bestuur heeft gemeend een wimpel beschikbaar te moeten stellen, welke ieder jaar wordt uitgereikt aan die vissersschuit, welke de hoogste ge middelde besomming maakte. Voor het afgelopen jaar was dit de BRESKENS 5, schipper Henk Fenijn, Burgemeester Eekhout wenste schip per Fenijn geluk met dit resultaat en overhandigde hem in aanwezigheid van de gehele bemanning de wim pel. De stoet 's Middags trok door de straten van Breskens een lange stoet van praalwagens. En Breskens kan praalij wagens bouwen, want in België vreest men de Bressiaanders zozeer, dat zij op corso's alleen mogen meedoen buiten mededinging! Het dreigende regenachtige weer (traditie-getrouw op deze Visserijfeesten?) was in zo verre slechts spelbreker, dat enkele fraaie stukken onder plastic verbor gen zaten, terwijl de route wat werd Het bestuur van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten heeft in prin cipe besloten tot algehele vrijlating van de oesterhandel, zonder enige be perking voor export of onderlinge handel. Aan de verenigingsbesturen is tevens bekend gemaakt dat deze vrijlating voor een reeks van jaren zal gelden; dit zou dan voor een perio de van 5 jaar zijn. Door de reactie die van verschillende kanten op dit besluit is gekomen heeft het Bedrijf schap gemeend de mogelijkheid open te moeten houden om alsnog tot een regeling te komen. De afkondiging van het besluit tot vrijlating is n.l. tot 16 aug. a.s. uit gesteld- Dezer dagen zullen de ver enigingsbesturen hun leden nogmaals op de ernst van hun beslissende uit spraak wijzen en zal nog getracht worden de groepen nader tot elkander te brengen. Toen de 17-jarige P. Francke te Sluis 's avonds met een ijscowagen van het grenskantoor St. Anna te Muiden naar Sluis reed, werd hij ter hoogte van het benzinestation van achter aangereden door de heer J. W. uit Sluis. Hij werd een tiental meters meegesleurd en tegen de weg gesmakt, waar hij zwaar gewond en bewusteloos bleef liggen. De jongen werd naar het ziekenhuis overge bracht, maar eer hij daar aankwam, was hij overleden. Bijzonder tragisch was wel, dat de vader, die op het fietspad naast het karretje meeliep, het ongeluk moest zien gebeuren. De ijscowagen was niet voorzien van verliohting. Wel droeg de jongen een zaklantaarn in sQtv hand. Breskens viert wederom zijn Vis serijfeesten. Ook dit jaar ontbrak de feestelijke stoet van praalwagens niet op het programma, want Bres kens heeft op dit print een grootse reputatie hoog te houden. Grote hilariteit bracht de wagen ,,Bom- melstein" onder de dikke rijen toe schouwers, die vele regenbuien trotseerden om niets van het schouwspel te missen, vooral door het spectaculaire optreden" van Ollie B. Bommel en Tom Poes. ingekort. Doch overal langs de route stond het publiek in lange, dikke rij en, de regen trotserend om toch maar niets te missen van dit fraaie schouwspel. Aller bewondering trok „De Zwarte Zee", de befaamde sleep boot welke geheel ir. miniatuur werd „nagebouwd" uit duizenden roosjes. De praalwagen verwierf terecht een eerste prijs. Grote hilariteit ontketen de de wagen „Bommelst-un", waarop zowel Heer Bommel als Tom Poes in leverden lijve troonden. Kostelijk was het gebarenspel, natuurgetrouw wa ren de logge bewegingen van de heer i Ollie B, Bommel. In de loop van de komende feest- da jen trekt deze optocht nogmaals door de straten van Breskens. dan. j raar men hoopt met betere weers- gesteldheid. De verdere feesten i Spectaculair en door vele honder- den gadegeslagen was voorts het wa- terskieën in de haven van Breskens, ve zorgd door leden der Yachtclub B K.Y.A.C. Concerten op de muziek- ten en op het Oranjejlein gaven „elck wat wils" terwijl tussen de be drijven door Japans vuurwerk werd afgestoken. Aantrekkelijk was ook het optreden van het Ballet Marjo uit Den Haag. Voor sportminnend Breskens was het een grootse gebeurtenis toen des middags op het Raadhuis de bestu ren en spelers var. voetbalclub Bres kens en „Esperence" uit Frankrijk of ficiéél door B. en W. werden ontvan gen. In zijn welkomsttoespraak herin nerde de burgemeester aan de bange dagen in mei 1940, toen de bloem van Franki ijk hier het leven riskeerde èn gaf voor de vrijheid. De veemarkt, die op woensdag 15 augusuts te 's-Hertegenbosch gehou den zou worden, is wegens het feest van O. L. Vrouw ten Hemelopne ming uitgesteld tot donderdag 16 augustus. Voorts zal naar aanleiding van de tentoonstelling „Het Natio nale Trekpaard" de veemarkt van 5 september uitgesteld worden tot don derdag 6 september. Zaterdagmiddag: is in de hoofdste delijke Houthaven het woonschip van de Amsterdamse machinebankwerker G. Hendriks tijdens het verslepen ge zonken. De drijvende woning had gelegen in de Vlothaven en men was er mee op weg naar een nieuwe ligplaats aan de Schinkelkade. Waarschijnlijk is het schroefwater van de sleepboot door een rooster aan de voorkant van het woonschip het vaartuig binnenge drongen. Toen de woonark water be gon te maken, scheurden tot over maat van de ramp de hechtsels, waar- j mee de houten bovenbouw aan de vloer was vastgemaakt. In weinige ogenblikken lag de ark op de bodem. De machinebankwerker had voor zijn trots bezit enkele maanden geleden 10.000 gulden moeten betalen. Zeepkistenrace Op de afrit van de Boulevard de Ruyter naar het Beursplein werd de jaarlijkse zeepkistenrace in het kader van de Zomershow gehouden. In de klasse „wagens met grote wielen" was Freek Prins winnaar- In de klas se „wagens met kleine wielen" was de uitslag: 1 Jan But; 2 Johnny But: 3 Corneiis Houwer; 4 Jaap de Jonge; 5 Jacob Hollebrandse: 6 Ronald Pluy- rners: 7 Cernelis But. BROMFIETSER VERLEENDE GEEN VOORRANG Met zijn personenauto reed de heer L. v. d. H. van de Axelse brug naar de Moffenschans- Toen hij aan h.et kruispunt Axelsestraat-Ksrkhoflaan kwam. stopte een vrachtauto om net verkeer van de Axelsestraat voor rang te verlenen- Van achter de auto kwam een bromfietser bestuurd door schipper G. H, v. H- uit Rotterdam. Deze verleende geen voorrang en kwam in botsing met de personenauto. De schipper werd gewond aan de schouder. Dokter A. van Zanten vei- leende de eerste hulp. Auto en brom fiets werden licht beschadigd- Sluis WINKELSLUITING In de raadsvergadering van 15 juni j.l. werd een nieuwe verordening op de winkelsluiting vastgesteld, waarbij de openingsuren voor alle winkels werden bepaald van 8 tot 22 uur Deze verordening is thans goedgekeurd, zo dat thans alle zaken om 10 's-avonds gesloten zullen moeten zijn. Het zal zeker nog wel enige tijd duren voor de Belgische bezoekers zich aan deze nieuwe toestand zullen hebben aan- j gepast. Er wordt echter vertrouwd dat nu deze verordening een speciale regeling inhoudt, welke alleen voor Sluis geldt, iedereen zi.in medewer king zal verlenen voor de stipte na leving ervan. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 14 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert cm 8.33 en 20.52 uur; te Ter- neuzen om 8.08 en 20.32 uur en te Vlissingen om 7.41 en 20.06 uur. t Advertentie i Vlasseizoen al begonnen Ondanks de pogingen om de vergrote „Dordrecht", de veer boot op het traject Perkpolder- Kruiningen, zo tijdig van nieu we machines te voorzien dat het volle vlasseizoen nog kon wor den opgevangen, moet verwacht worden dat er nog heel wat ex tra vertraging zal ontstaan. De werkzaamheden aan het vaar tuig zullen nog minstens een volle week vergen en het personeel van de Terneuzense. Scheepsbouwmij., waar het werk wordt uitgevoerd, is thans met vakantie tot 20 augustus. Het zal dus op z'n vroegst eind van deze maand zijn alvorens de „Dordrecht" met nieuwe machines in de vaart komt> Het vlasseizoen is echter reeds be gonnen en tegen het eind van deze week zal het in alle hevigheid „los barsten". Verwacht mag dus worden dat er gedurende ongeveer twee we ken moeilijke situaties aan het veer Perkpolder-Kruiningen zullen ont staan. Het vlasvervoer in deze tijd brengt toch reeds vele ploblemen met zich mee, dus onder deze omstandig heden des te meer! Zaterdagavond rond half zeven is de heer J. P. van G. door een defect aan een band van zijn motor op de rijksweg Oostburg—Aardenburg ter hoogte van de molen gaan slippen. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt en sloeg over de kop. Bewuste loos en met ernstige hoofdwonden en schaafwonden werd hij opgenomen en per ambulancewagen van het Rode Kruis naar het St. Antonieuzieken- huis te Oostburg vervoerd. Zondag avond kon men ons meedelen, dat de toestand van de heer van G. wel iets verbeterd was, hoewel de man nog steeds buiten bewustzijn verkkerde, In de faillissementen van M. Quist en G. Mennen, beiden te Goes i§ tot curator benoemd mr. G. A. Renting te Goes in de plaats van mr. H, C. J. Sfcajtv* STERKSTROOMMONTEUR "De heren G. Schooff, E. v. Passel en G. de Bruyn uit Sluiskil slaagden te Rotterdam voor sterkstroommonteur. BOEKHOUDEXAMEN De heer J. Jongepier, adj. commies le kl. ter gemeentesecretarie van 's-Heer Arendskerke slaagde te 's-Gra- venhage voor het boekhoudexamen van het le gedeelte gemeente-finan- ciën. Van onze adverteerders NAAIMACHINEHUIS DE KRAMER, GOES Het noordelijk gedeelte van de Goe- se Langevorststraat, weleer als win kelwijk minder in tel, ondergaat een algehele modernisering en steeds meer panden worden omgebouwd en door zakenmensen betrokken. Zaterdag j.l. was het de heer P. de Kramer, die zijn geheel vernieuwd „Naaimachinehuis" er heropende en daarmee aan de sanering van dit deel der „Lange Vorst" wakker meehielp, Wat eerst een ouderwets aandoende winkel was, werd een moderne show room, overvloedig verlicht en in pret tige tinten, waarin de keurcollectie van naaimachines geheel tot haar recht komt. Het rijk met bloemen ge tooide interieur trok wel belangstel ling en menige relatie kwam de on dernemende zakenman gelukwensen Overdag gepakt Gistermorgen werd de politie ge waarschuwd. omdat er sporen van in braak Te zien waren aan de woning van de fam. D. aan de 's-Gravenpol- derseweg, v/elke familie uitstedig was. Het eerste wat de politie in de na- bijhc d van het huis vond. was een broodmes, dat door 'n familielid her kend werd als het eigendom van D. In de woning zelf was weinig van het nachtelijk bezoek te bespeuren. Om- dat 'n normale dief er gewoonlijk niet j met een broodmes vandoor gaat, be- j dacht de politie, dat de onevenwich- j tige oud-Korea-strijder L. R. wel iets j met de zaak te maken kon hebben. R. werd verhoord en na lange dialo- gen kwam de bekentenis en tevens de mededeling, dat hij ook nog ettelij- j ke honderden guldens uit een geld- j kistje gehaald en op verschillende j plaatsen verborgen had. Daar is het j inderdaad gevonden. Goes' gezin had ongeluk Het gezin v. d. L. uit onze stad (man, vrouw en zes kinderen) maakte zaterdagavond bij Westkapelle enkele hachelijke ogenblikken door, die men niet licht zalvergeten. Omstreeks half zes reed de heer W v, d. L. met zijn auto ter hoogte van- de kreek, doch slipte in de flauwe bocht. De wagen schoot dwars de weg over, ging links door de bocht en kwam in de naast de weg gelegen sloot terecht. De kinderen liepen slechts lichte schaaf- en snijwonden op. doch de be stuurder en zijn vrouw moesten naar het ziekenhuis te Middelburg worden overgebracht. Later op de avond, na behandeld te zijn voor de opgelopen hoofdwonde, kon de heer W- v. d. L. naar huis terug keren. Zijn vrouw moest echter in het ziekenhuis achter blijven daar zij een breuk in haar bovenbeen bleek te hebben opgelo pen. Ovezande VEERTIG-JARIG JUBILE OUD-PASTOOR Woensdag a.s- hoopt de oud-pas toor onzer parochie, de ZeerEerw. heer H. Villeman, thans rector van het St. Liduina-ziekenhuis te Purme- rend, zijn 40-jarig priesterfeest te vie ren. De jubilaris was in de bewogen periode 1936-1946 pastoor van onze parochie en maakte zich daar door) zijn toewijding en eenvoud zeer be-, mind- Node scheidde hij van de Zeeu-I wen en zijn hart trekt nog altijd naait de Ovezandenaren. AXEL Het Centrum 8 uur: Duel in de jungle. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u. Moeders worden vergeten; als bijfilm De kleine kat. GOES Grand: Geen tijd om te blozen HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Wien bleibt Wien. KLOOSTERZANDE Schieting staande wip. MIDDELBURG Electro: Dokter op zee Schouwburg: Het schaap met vijf poten OOSTBURG Ledel 8 uur: To catch a thief. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De bruggen bij Toko-Ri. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Herrie om Harry. VLISSINGEN Alhambra: De man uit Laramie. Luxoi: Vallei der wettelooa- heid. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De rode baret. TERNEUZEN Luxor 8 uur; Typhoon. Meer dan woorden schetsen deze foto's de ontzettende tragedie, die zich afspeelt in de mijn „le Casier" te Marcinelle. Een gelukkige grijns verschijnt op het roetzwart geblakerde gezicht van een der weinige geredden, die per brancard wordt weggedragen. Aangrijpend was het ogenblik, waarop een jongeman het terrein der mijn binnendrong, toen de zware poort even werd geopend om een ziekenauto door te laten. De vader van de jongeman bevond zich onder de 261 ongelukkigen beneden. Plotseling kreeg de jon geman een zenuwschok en snik kend viel hij ter aarde. Politie mannen en een verpleger schoten direct toe om hem te helpen. En nog steeds klemmen de handen der vrouwen zich vast aan het hek, urenlang, in de hoop hun dierbaren levend weer te zien... Links: Met een hart vol hoop diep soms echter verkeert in wanhoop, klampen zich de handen der mijn werkersvrouwen van Marcinelle vast aan de roestige ijzeren spijlen van het hek. Welk een leed, welk een angst valt er te lezen van het gelaat dezer Italiaanse mijnwer kersvrouw, die aan haar rechter hand de trouwring draagt van hem, die daar beneden in doodsnood verkeert. Of misschien reeds is overgegaan tot een ander leven.

de Stem | 1956 | | pagina 2