PaeWaJ P extern Dikken Brumes uivenkrOnkk £sso Creme PufF natuurlijk! PEN ONZE PUZZEL dit is een groot geheim derde blad zaterdag 11 augustus 1956 5 Met Esso bent U beter uit Kind door trein overreden Slachtoffer verkeert nog in levensgevaar Dodelijke val bij werk hoogovens Collega gewond Besproeiïngsvliegtuig verongelukt oplossing mosterd na de MAALTIJD (ii) mosterd na de MAALTIJD (iii) 5 Volgens dat het schfnt lüden veel jonge duiven, waar niet de minste trek in zit, oudergewoonte aan een lichte ontsteking van de slijmvliezen der ogen. Dit is maar een kinderziekte en van voorbijgaande aard. Gevolg dat ze met een dikke kop zitten te kijken en geen prijs van een centiem winnen. Personen die op prysvliegen niet werken, doen best hun vogels thuis te hou den, willen zij ze althans niet kwijt geraken. Die ermee naar Orleans gaan echter, dienen andere maatregelen te treften. Ga naar mijnneer den apo theker en haal een tubetje „Irgamid" oogzalf, dat voor de mensen gebruikt wordt. Doe hiervan een klein dotje in beide ooghoeken en binnen een paar dagen is alles oké Niet verder vertellen, want het is een groot geheim en zeer probaat. leverd worden moet: 1 W. Koks. 2, 4, 5 en 9 de geweldige kampioen P. van Opstal, 3 H. Cornelissen, 6, 8 en 15 Ant. Geerts, 7 B.'Struis, 10 P. J. Koks, 11 Roovers-Geerts, 12 C. Hen driks, 13 J. de Rooy, 14, 16, 17, 18 en 19 Pietje Verheijen, die ook weer ouderwets van zijn kot komt, 20 F. Verheijen enz. C C. Terheijden e.o.: 1 W. de Jongh, 2 C. de Peijper, 3 en 10 F. Baard- m»ns, 4 Damen-Kuys, 5 P. Looze. 6 C. Koremans, 7 en 9 M. Schellekens, 8 W. van Dorst enz. De gouden zegelring, geschonken door het Comité van de Utrechtse Kampioenendag en te vervliegen in het seizoen 1956 onder de Belgische inzenders op de beide vluchten Souil- lac en Perigueux van de Entente Bei ge, gaf een strijd te zien tussen be roemde mannen: Cattrijsse, Boels, Waelkens-Vervisch, Gebr. Willequet, Nachtergaele, Vanbruaene, Slots, Gebr. Roose, Stael-Vandaele, Marcel Desmet, Hector Desmet, Isidoor Van- damme. Hector Berlengee enz. enz. Het ging om' de prijzen, gewonnen door de twee eerstgetekenden op de poulebrief. Er waren dus vier prijzen te behalen, die punten opleverden. Slechts twee spelers behaalden het maximum aantal prijzen, te weten André Vanbruaene te Lauwe en Van- denbroucke-De Weerd te Wielsbeke. Op St. Ghislain vlogen in de Breda se Bond liefst 2648 duiven en de uit slag mag weer bekeken worden: 1 Adr. Wagtmans, 2 en 21 J. Remie, 3 en 25 C. Bastiaansen, 4 H. Roks, 5 Jac. van de Velde, 6 M. Joosen, 7 J. van Boxtel, 8 Kees van Nunen, 9 M. Guns, 10 Jac. Kouwenberg, 11 en 27 De Jong en Ko, 12 L. Lammerse, 13 M. van der Straate, 14 A. Francken, 15 C. Suikerbuyk, 16 J. A. Mens, 17 H. van Berkom, 18 L. Valk, 19 P. van Althuis, 20 Gebr. Heymans, 22 Ant. Jansen, 23 J. Voeten, daar spelen ze dus ook niet mee, 24 H. Huybregts, 26 de gevreesde Jan Tijs, wint ook de 32e, 28 Ant. Korsmit, 29 P. J. van Gerven en 30 F. Martens en zonen. Grote kampioenen schitteren door af wezigheid, althans op de uitslag. De fiets en de serie van honderd worden gewonnen door De Jong en Wo, de se rie van vijftig is voor Jac. Kouwen berg, die ook met geen kauwen vliegt. Dat geeft een dreun Heden zaterdagavond acht uur prij zenregen van het Liefdadigheidscon cours Vilvoorde. Er is een grote hoe veelheid ereprijzen, radio's, fietsen, auto's, televisie-apparaten enz., die uitgezocht mogen worden van de eer ste prijs af en zo vervolgens tot de ereprijzen op zijn. Er wordt een enor me belangstelling verwacht vanwege de leden en hunne dames. Deze avond zal niet alleen in het teken staan van de liefdadigheid maar tevens zal het een echte clubavond worden. Er zijn een kleine duizend leden, dat zal dus een dreun geven op de Haagdijk. Ook de Dikke Bruine zal met zijn presen tie aanwezig zijn. De avond wordt op geluisterd door het radio-orkest het Tiroler Trio, dat regelmatig speelt voor Radio Luxemburg. Ik zal hier een nummer jodelen weg geven als vooroefening, want de dag daarop moet ik naar Zwitserland ver trekken, op uitnodiging van vrienden uit dit landje van de hoge bergen, die eens gaarne gehad hadden dat ik hun duiven eens kwam keuren. Nu, dat kan gebeuren, voelt U wel. Om deze reden zal mijn stukje van toekomende week niet kunnen verschijnen, dus dat U niet gaat zoeken en in de veronder stelling leeft het toch nog over de kop gekeken te hebben. Goed zo, Piet En dan hebben wij hier de uitslag van het Pater de Jager-concours op St. Ghislain, gegeven te Bergen op Zoom: 1 en 6 A. Verbiest, 2 M. van der Veeren, 3 A. J. Levolger, 4 A. Lembregts, 5 A. Bom, 7 F. Vlegels (slaat er ook nog al op; laat de boe ren maar dorsen, aldus de heer Vle gels), 8 P. van Tilburg, 9 S. van Veen, 10 C. Oerlemans, 11 G. Schrau- wen, 12 en 19 M. Willemse, 13 P. Din- gemans, 14 en 25 Gebr. Nuyens, 15 C. van der Zande, 16 C. Vlegels, 17 A. Schouteren, 18 Gebr. Piessens, er zal nog heel wat water in de Po moeten vloeien, eer ze die mannen uit de twintig eersten houden, 20 en 28 C. van Tilburg, 21, 27 en 30 de grote kampioen L. Stok, 22 M. Loose, 23 C. Vlegels, 24 C. Verhezen, 26 en 29 J. Hellemons, enz. De haardkachel, geschonken door N.V. Beckers Haardenfabriek „St. Jo seph", is voor A. Verbiest met 1 en 6 met de le prijs wint deze kampioen ook de stoelen. Afvaller hoofdprijs M. Willemsen met 12 en 19, wint theeser vies, en maar inschenken. Afvaller tuinstoelen A. J. Levolger met no. 3 wint het harde voorwerp. Een woord van dank aan de heer P. Bruys, die zich belast had met het inzamelen van de ereprijzen, meer dan vijftig in getal. Goed gedaan, Piet. Ook de V.B.P. speelde St. Ghislain en nog wel met 762 duiven.' 1 Denijs- Tebbens, 2, 15 en 18 C. Iriks, 3 G. J. Henning, 4 P. Mertens, 5 Jac. Geers, 6 Jac. Goorden, 7 A. Geers, 8, 12 en 16 A. Jaspers, 9 P. J. Schouteren, 10 en 19 W. van Broekhoven, 11 L. Becht, 13 Gebr. Musterd, 14 P. de Kok, 17 M. Free, 20 M. Vriens enz. De heren Denijs-Tebbens zijn nog maar enkele maanden lid en winnen thans reeds de eerste. Doe zo voort, op het goede pad, gelijk mijnheer pastoor tegen Pallieter zei. Hier de C.C. Waspik enz. deze zat met een enorm kwantum duiven op St. Ghislain: 1, 13 en 17 C. Groene- veld, 2 A. Klootwijk, 3, 9 en 19 P de Graauw, 4 F. de Poorter, 5 H. Ne- rings, 6 Boelaars, 7 J. Vleuten," 9 G Vos, 10 Moureau, .11 S. Selders, 12 en 14 A. van Raamsdonk, 15 IJpelaar, 16 F. Roovers, 18 H. Dalmeyer en 20 P. Nieuwenhuyzen enz. Al deze grote kampioenen onze hartelijke gelukwen sen. T.b.c.-vlucht K.V.P. De jaarlijkse TBC-vlucht van de K.V.P. te Kaatsheuvel werd dit jaar gehouden op St. Ghislain, de eerste zondag van de vakantieweek. Voor deze vlucht werd door de hele bur gerij van het nijvere schoenenstadje prijzen beschikbaar gesteld, vermoe delijk meest zolen en hakken, radio's, bromfietsen enz.: 1 en 25 M. Lens- veld, 2 J. van Beers, 3 W. C. Hamers, 4, 10 en 19 J. van Riel, 5 W. Emmers 6 C. van Boxtel, 7 en 11 P. J. Stok- kermans, 8 M. van der Velden, 9 M. Ververs, 12 W. Lugters, 13 Fr. van den Assem, 14, 17 en 30 Fr. van der Linden, 15 Chr. van Heeswijk, 16 J. van Beers, 18 Wal Hamers, 20 J. Muizelaar, 21 L. van Geel, 22 Th. Soe- terboek, 23 A. Verdpin, 24 J. Dekkers, 26 J. Priems, 27 Pauw-Ligtvoet, 28 Duquesnoy, 29 J. Bergmans enz. Dinsdagavond half zeven prijsuitde- nng en trekking der loterij in café Sportwereld. De machtige maatschappij De Heen Notendaal en Nieuw Vossemeer heeft ook weer heel wa klaar gemaakt op st. Ghislain: 1, 5 en 10 Gebr. Free, 2 Gebr. Bosters, 3 en 7 A. de Wit, 4 M. Perdaems, 6 C. Bosters, 8 B. Oerle- mans, 9 J. Clarijs enz. dan heb ik hier Ulvenhout e.o. waar Koosje de Kort met zijn nieuw ras Janssen van Arendonck, gekruist met eigen oud soort, heel het zaakje onder tafel vliegt: 1 en 4 Jac. de Kort voornoemd, 2 A. van Dorst, 3 Jan Manjnissen, met ras van Koosjes, 5 Lor Paulussen, 6 Fr. Martens, 7 Bram van den Broek, 8 Jac. Koks, 9 P. van Eynatten, 10 C. A. Martens enz Prijsuitreiking van het Liefdadig heidsconcours t.b.v. het Witgele Kruis hedenavond om acht uur in lokaal De Jong. Hou je taai, Toon. (Advertentie) Door zijn schitterende uitslag op Pe rigueux wint Vanbruaene de ring. De stierenvechter De stierenvechter van Lauwe speelt weer als in zijn beste jaren. Vooral zijn prestaties op Limoges en Peri gueux mogen gezien worden. Feiteiuk zou hij ook het meeste recht mogen doen gelden op het nationaal fond- kampioenschap; het is echter nog niet bekend wie dit gewonnen zal hebben. De stand van het Algemeen Klas sement van de Belgische Duivensport is thans als volgt: 1 H. Kempeneers te Houpertingen 8590 p.2 Gerard Vanhee te Wervik 8410 p.; 3 M. van Tuyn te Schoten 5975 p.; 4 Vanden- broucke-De Weerd te Wielsbeke 5105 p.; 5 Valeer Desmet-Matthijs te No- ke're 5140 p.: 6 Gebr. Cortebeeck te Stekene 4300 p.; 7 Stael-Vandaele te Oostende 4115 p.; 8 André Van bruaene te Lauwe 4050 p.; 9 Gebr. Willequet te Kwaremont 3885 p.; 10 R. Vereecke te St. Louis Deerlijk enz. In het fondklassement staat de Bel- gië-Hollandcombinatie Vandenbrouc- ke-De Weerd te Wielsbeke nog altijd aan de leiding. Het ziet er echter naar uit dat zij op de meet zullen geklopt worden voor de eerste plaats en wel door de Gebr. De Scheemaec- ker te Antwerpen, die op de fond- vluchten iedere keer hun eerste of tweede getekende hebben gepakt. Vanbruaene is goede derde. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Beklemtl tussen rails Een driejarig meisje is door een trein overreden in Simcoe, Ontario, nadat zij op een overweg met haar voet tussen de rails was beklemd ge raakt. Haar begeleider, een boer met wien zij was meegelopen, trachtte vergeefs haar te bevrijden en tegelijkertijd de aandacht van de bestuurder van de aanstormende trein te trekken. Hij moest machteloos toezien hoe het meisje werd overreden. In luxe poederdoos met spiegel en donsje ...of in fleurig metalen doosje .(ook met donsje) Creme Puff: de volmaakte make-up met de onweerstaanbare charme van frisse natuurlijkheid. Creme Puff: boeiende, betoverende schoon heid - in enkele seconden. Creme Puff handelsmerkJ betekent Max Faetot Hollywood Creamy Powder Make-Up» MAX FACTOR HOLLYWOOD - Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam "Vechtpartij Alplxen a/d Rijn De pluimveehandelaar, J. Ruardy, die dinsdagmiddag te Alphen aan de Rijn door een kogel uit het pistool van een der politiemannen in de buik is getroffen en naar het r.-k. zieken huis te Gouda is overgebracht, ver keert nog steeds in levensgevaar. Er is reeds operatief ingegrepen. Een ge rechtelijk onderzoek in deze zaak wordt ingesteld. In de in aanbouw zijnde zeverij van de nieuwe sintelinstallatie op het westelijk deel van het IJmuidense hoogovensterrein is een ongeluk ge beurd, dat de 31-jarige gehuwde ar beider W. Chouliac uit Antwerpen het leven heeft gekost. Hij was met een collega uit Antwerpen, in dienst van de firma Fabricon uit Haren bij Brussel, bezig met het aandraaien van bouten die op een hoogte van 2,5 meter in een dubbelwandig tus- senschot waren bevestigd. De mannen gebruikten een leeg olievat als stand plaats en dit vat stond weer op een werkvloer die over een zes meter diepe put lag. Toen het vat omviel kwamen de beide mannen naast de werkvloer in de open put terecht. C. is ter plaatse aan ernstige hoofdwon den overleden. Zijn collega, J. van der Taele. is met pijn in de rug, borst en linkerarm in het ziekenhuis op genomen, Bij het besproeien van een aardap pelveld bij Ens in de Noordoostpolder, is een Piper ..Super cub-150" van een hoogte van 45 meter neergestort. De vlieger, de heer K. Bergheym uit Amsterdam, liep daarbij inwendige kneuzingen op. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd. Het behoort toe aan Mastbooms vliegbedrijf C.V., te Rijswijk. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in. HORIZONTAAL: 1. zetel; 4. kledingstuk; 6. bloem; 10. inhoudsmaat (afk.); li pers. vnw.; 12 jongensnaam; 14 dierengeluid; 15. als volgt (alk); 17 rivier in Neder land; 19. nauw; 21. landbouwwerk tuig: 22. ijle stof; 24. zangnoot; 25. ons inziens (afk); 26. bijwoord; 27. tot en met (afk); 29. windrichting (afk); 31. de lezer heil (lat. afk) 32. zangnoot; 33. ongedierte; 35 vo gel; 37. kern; 38. Aziaat: 40. tel woord; 42. steenkoolprodukt; 45. be vallig; 49. schrede; 51. modder; 53. pl. m N. - Holland; 56. meisjesnaam- 57. anno (afk); 58. hetzelfde (afk); 60. goud 'fr); 62. familielid; 64. num mer (afk); 65. stofmaat; 67. herkau wer; 69. vr. munt (afk); 70. geluid loos, 72. soort onderwijs (afk); 74. deel v.d. bijbel (afk); 75. familielid; 76. water in Brabant; 77. goud (fr); 78. zangnoot; 80. pl. in Zwitserland; 81. sportterm; 82. deel v.e. gebouw. VERTICAAL: 1. langzame; 2. voorzetsel; 3. boom; 4. vogel; 5. etenbereider; 7. beteuterd; 8. zoals de akten getui gen (lat. afk); 9. voorschrift; 11. wa ter in N. - Holland; 13. bloeiwijze; 16. familielid; 18. klaar; 20. tandeloos zoogdier; 21. water in Friesland; 23. steun; 26. hemellichaam; 28. zangnoot; 30. bid (lat); 31. steen soort; 32. bergruimte; 33. Chin, maat; 34. naamloze vennootschap (fr)35. •- ---■ heer (afk); 36. op dit ogenblik; 37. ue Gevleugelde Vrienden te Chaam meelspijs; 39. jong dier; 41. onder blijven nooit achter als «r sMgX g* wwfeagde too»; 44. vod». tig; 45. maanstand (afk); 46. ik (lat); 47. aanhaling; 48. voorzetsel; 49. wan delplaats; 50. maanstand (afk); 52. voorzetsel; 54. zangnoot; 55. Aziatisch schiereiland; 57. zangstuk; 59. deel v.e. huis; 61. zitplaats; 63. voorzet sel; 64. deel v.d. bijbel (afk); 66, laatstleden (afk); 68. fr onbep. vnw.; 70. sluis; 71. verbinding; 72. scha delijk insect; 73. vr. munt; 75. ri vier in Italië; 79. eerstvolgende (afk). Horizontaal: 1. p.g.3. olm; 6. ski; 9- n.l.11. pastoor; 14 kandeel; 16. ri.17. ada; 18 ur; 19. on 20 stap; 22. alle; 25. ga; 27. kaal; 28. apart; 30. geel; 31. e.a.; 32. os; 34 eis; 35. me; 36. n.m. 37. loens; 40. kales; 42. air; 43. oma; 44. radar; 47. are na; 50. de; 51. ar; 52. som; 54. t.t. 55. da; 57. echt; 58. parel; 60 neer; 61. n.h.62. oost; 64. riga; 66 l.k.; to; 69- ore; 70. ja; 71. venster; 74. lijdzaam; 78. sr; 79. eos; 80. leo; 81. r.m. Verticaal: 1. p.p.; 2. garnaal; 3. ot, 4. lont; 5. m.o 6. s.a.; 7. knel; 8. id; 9. nergens; 10. 1.1.; 12. si; 13. rappe; 14 kaars; 15. eu; 19. oke; 21' aal 23. lt; 24. egel; 26. alm; 29. aia; 33. snaar; 35. maart; 38. ora; 39. sir; 40. k.m.a.; 41 een- 44. rechter; 45. dato; 46 dor; 48. etna 49. adelaar; 50. den; 52. sater 53. merel; 56. ark; 58. p.s.; 59 li; 63. otto; 65. gade; 68. on; 70. ja; 71. v.s.; 12. se; 73. es; 15. ijl; 76. zo; 77. m.m. AMBON EN DEN HAAG Recente gebeurtenissen in Ambonezen kampen boden licht grond tot specula ties op een algemeen-burgerlijk gevoel voor betamelijkheid; afgezien van het overwegend-demonstratieve karakter der gepleegde gewelddaden. Het onteigenen van een kip te Westkapelle spreekt de doorsnee-burger nu eenmaal sterker aan dan het nietig-verklaren van internatio nale overeenkomsten te Djakarta, of waar ook ter wereld; zelfs al is daar vaak het lot van miljoenen mee gemoeid kippen, guldens en mensen. Zullen de betrokken Zuid-Molukkers hieraan hebben gedacht, alvorens tot dergelijke primitieve acties over te gaan, onze houding t.a.v. de kwestie-Ambon is slechts gedeeltelijk daaruit te verklaren. Wij durven nauwelijks nog te beweren, ooit ernstig naar een oplossing te heb ben gezocht, laat staan dat wij er een zouden hebben gevonden. Koesterde men in 1950 hier en daar nog de illusie dat de dingen zichzelf wel zouden oplossen, thans blijkt allengskens (èn hier èn daar), hoe gevaarlijk zulk een gedrags lijn is. Een heleboel mensen passen zich wonderwel aan bij nood-resoluties en voorlopige regelingen, een heleboel an deren weer kunnen dat niet. Zij willen een oplossing, en wel de meest voor de hand liggende; i.e. Nieuw-Guinea; het welk overigens nooit in aanmerking kon worden gebracht, waarschijnlijk omdat het zo voor de hand lag. Om kort te gaan: Nederland puilt uit van de intellectuelen (te beginnen bij de 7-jarige HBS of daaromtrent). En dat pakt maar aan en dat stampt maar uit de grond, en dat experimenteert maar met projecten die onze nationale krach ten te boven dreigen te gaan, maar een bevredigende oplossing voor de Ambone zen laat al jaren op zioh wachten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat som mige Ambonezen onze papieren recht vaardigheid en onze ietwat kille naasten liefde aan hun zolen beginnen te lappen. En wij, wij weten drommels goed waar het om gaat doch een zekere graad van Oost-Indische doofheid kan in bepaalde gevallen geen kwaad. BREDA. L. PISON. (Wij hebben ons door de Nederlandse volksgemeenschap ook wel eens ver waarloosd gevoeld. Heeft de heer Pi- son kippen in zijn tuintje? - Red.) KINDERBIJSLAG OVERBODIG Ik zou gaarne de mening willen horen van gezinnen die kindergeld krijgen. Hier durft een madame te beweren dat deze hulp in onze gezinnen absoluut over bodig is. Die persoon is een vrouw die zelf een goed betaalde baan heeft. Haar man verdient ook een goed salaris en kinderen hebben ze niet. Maandelijks kunnen ze ruim een salaris overhouden. Hoe kunnen deze mensen nu oordelen over de kosten in een kinderrijk gezin? Ze vindt het verschrikkelijk dat een flink gezin om de 3 maanden zo'n mooie kinderbijslag krijgt. Ikzelf heb een gezin van 4 kleine kin deren en ben gewoon ambtenaar. Ik kan geenszins zeggen dat het kindergeld overbodig is. Het zou beter 2ijn wan neer deze madame en verschillende ka tholieke geloofsgenoten ook wat meer eerbied opbrachten voor het grote gezin. Gaarne zou ik nu eens willen verne men welke hieromtrent de gedachten zijn die onder onze grote gezinnen leven. Een goede terechtwijzing zou hier zeer op z'n plaats zijn. SAS VAN GENT, J. K. Maakt inzender zich niet wat al te druk over de mening van deze dame? We willen niet beweren dat de kinderbijslag altijd even verant woord wordt besteed, maar dat die bijslag in gezinnen met een beschei den inkomen hard nodig is, betwijfelt o.i. geen weldenkend mens. (Red.) In het ingezonden stukje van die me neer uit Den Haag wordt ernstige kritiek geleverd op Veere. Zij erkennen een schilder pas na zijn dood. Dat is niet netjes, maar is dat niet bij veel kun stenaars zo geweest? Ook Rembrandt werd pas na zijn dood erkend als een groot sahilder. Dat was bij zoveel kun stenaars. Ik vraag me nu af, waarom u dan zo'n kritiek moet maken op die commissie uit Veere. Kijk eerst eens in uw eigen omgeving en kom dan eens bij ons in Zeeland kritiek leveren. GOES EEN ZEEUW Indien Dirk Koets inderdaad een groot kunstenaar is, dan geven zijn droevige omstandigheden ons weinig nieuws te zien. Vele groten hebben hier zo'n lot gevonden. Graag zou de kunstenaar van alles willen scheppen, slechts weinigen schijnen die inspanning op te willen brengen eenmaal nodig om kunst te kun nen begrijpen. Kunst voert de mens niet buiten maar rijker inzichzelf terug. Kitsch schept verstrooiing maar laat de mens nadien ongetroost vaak weer eenzamer dan tevoren achter. Grote kunst geeft ons vaak meer zekerheid en kracht om verder te kunnen leven. Wat op het eerste gezicht vreemd lijkt, kan na de nodige inspanning ons vertrouwd, vaak zeer dierbaar worden. Alleen als het volk de kunst als een onafscheide lijk deel van zichzelf gaat zient alleen dan kan verbetering in het lot van de kunstenaar komen. Mijnheer v. Leur dank voor \fw waar devolle opmerkingen en de redactie voor haar plaatsruimte. SEPPE, EEN KUNSTENAAR BOUWORDE VRAAGT VRIJWILLIGERS De Bouworde in Nederland heeft voor augustus en september nog vrijwilligers nodig. Dit geldt voor de volgende data: Ol denburg van 22 aug. tot 13 sept.; Maria- zell van 24 aug. tot 20 sept.; Scharnitz van 28 aug. tot 22 sept.; Innsbrück van 28 aug. tot 22 sept. Van 12 september tot 3 oktober is er nog een kamp gepland voor Oldenburg, dat speciaal in de aandacht der jonge boeren wordt aanbevolen. ALVERNA PATER ARTHUR BREDERO O.F.M. VERMINKING Het is een diep gegriefde verontwaar diging die mij thans de pen doet grij pen. Met ontsteltenis moest ik ervaren hoe mijn diepdoorvoeld, fijnzinnig, met bloed en tranen gewrocht, geestespro- dukt over de plotsters door de schen- nende hand van welke klerk? ver minkt, daar ontdaan van zijn ragfijne en toch stoere structuur gedegenereerd werd tot een onnozel, onbenullig, ver ward, typisch „ingezonden stukje" (zo in het genre van de heer U weet wel). Zou u het in het hoofd halen een alli- nea uit een roman van b.v. Vestdijk te schrappen, wiens werk zich slechts gra dueel (in wiens voordeel laat ik in het midden) en niet principieel onderscheidt van het mijne? Was mijn werk als zijn de onbenullig (wat het in wezen ook was, maar zag u ooit kans zoveel woor den aan zoiets onbenulligs te wijden?) in de prulleman gedeponeerd, u had mij niet gehoord. Het echter door de jongste bediende te laten snoeien en dan af te drukken, dat neem ik u be slist zeer kwalijk; dat is immoreel! Mijn poging in de muffe rubriek „Pa pier voor uw pen" een frisse (nou ja, frisse) wind te laten waaien waardoor het zioh gunstig ongunstig, wie zal het zeggen in ieder geval onderschei den zou van de soortgelijke rubrieken uit andere dagbladen is helaas mislukt. Ik zal thans mijn litteraire produkten in het kerkblaadje op laten nemen. U gelieve het mij toekomende honorarium over te maken aan de bond van ouden van dagen. BERGEN OP ZOOM, W. J. Hadden we de opvattingen van de heer J. omtrent de kwaliteit van zijn werk gekend, we zouden het onge rept hebben gelaten en, zij het met enige treurnis, In de prullemand heb ben gegooid. Nu hebben we er al die moeite mee gehad. Niet de jon- ste bediende heeft het stuk name lijk ingekort, maar een argeloze voor bijganger, aan wiens onpartijdigheid niemand vermag te twijfelen. „Kort nou maar in", zeiden we, „toe maar jongen!" Het resultaat, meenden we, was uiterst bevredigend. Het honorarium wis al overge maakt aan door inzender genoemde bond. maar we kregen het terug. „Als we voor ieder stukje, dat door de re dactie wordt ingekort, een tientje krijgen", schreef de voorzitter, „werd de wet op de ouderdomsvoorziening overbodig. Op die manier zit er geen muziek meer in". En wie kan er zonder muziek leven? De heer J. soms?! (Red.) KOPZORGEN Verzoeke beleefd enige plaatsruimte naar aanleiding van het bericht in uw blad De Stem van dinsdag 31 juli betreffende verdeling van de rest „Rampgelden". U schrijft ln het toewijzingsschema, over de provinciale commissie, die met de verdeling heel wat kopzorgen" heeft gehad. Ondergetekende en nog vele ramp slachtoffers hebben gezien dat die „kop zorgen" met de rampgelden de verkeer de kant zijn uitgegaan, n.l. die kant, die soms met de ramp niets, maar dan ook niets te maken heeft. Althans voor zo ver het ons in onze streek bekend is. Het schema vermeldt o.a. dorpshuizen, verenigingslokalen, barakken, zwemba den, muziektenten, vreemde gevallen in Zierikzee en in Hontenisse, zelfs een ontspanningsterrein met kleedlokaal en jeugdlokaal (f 38.000). Wij vragen ons af, hebben de plaatsen, die in het schema genoemd zijn, wel dergelijke objecten verloren zien gaan. Zowelf zijn die dan niet door weder opbouw gefinancierd. Als het „Rampengeld" in dit geval, hiervoor besteed wordt, dan kan het Ieders goedkeuring wegdragen. Of moe ten deze schemagelden dienen, om de kosten boven bouwstopprijs, te regelen? Als inwoner van Zeeuwsch-Vlaande- ren, kan iedereen weten, dat Hontenisse door de ramp, dergelijke dingen niet verloren zag gaan, sterker nog waar die terreinen aanwezig zijn, is zelfs geen druppel watersnoodwater gezien. Gezien Hontenisse, twijfelen wij aan het gehele geval en denken aan onver antwoordelijke besteding van het „ram pengeld". Of weten ze soms geen weg met dat restant rampengeld? Laat ze dan maar eens „kopzorgen" maken over de slachtoffers, die het verschil tussen bouwstopprijs en bouwprijs moeten en moesten bijpassen en daardoor in zeer moeilijke financiële omstandigheden ko men te verkeren. Wij vragen ons af, is het „rampengeld", gegeven voor de slachtoffers, of voor de sociaal-culturele sector? GRAAUW JOS. van DAMME KI. Molenpolder. NA DE TOUR (v) Zaterdag j.l. stonden er in deze ru briek enige stukken over de Tour. In het eerste stukje stond, dat het onmo gelijk was geweest om Wagtmans thuis te laten en van Est mee te nemeh) maar andersom was het wel mogelijk. Hoe zit dat nu meneer van L. Is Wagtmans soms stukken beter dan van Est? Ik ge loof voor mij, dat van Est net zo goed is als Wagtmans. Als van Est wel thuis moet blijven vanwege de persoonlijke wedijver, kon dat andersom toch ook. Nee meneer v. L. als u nog eens iets dergelijks schrijft, denkt dan eers eens goed na wat u zegt en schrijft dan nog eens wat. Het tweede stukje is van een wieier vriend uit Breda. Hij bedoelt daarin dat Hinsen en Lahaye net zo goed hadden kunnen thuis blijven. Over Wies van Don gen staat er echter niets in. Wat heeft hij gepresteerd, voordat hij naar huis ging? Niets, maar dan ook niets. Waar was Piet van de Brekel? Nergens te vinden, meneer, Lahaye heeft echter tot het eind toe vol gehouden en de belo ning was, dat hij Parijs haalde. Waarom dan steeds maar de jongen vergeten als men het over de Tour heeft. Jan Nolten wordt geprezen, dat hij Wagtmans zo goed geholpen heeft. Hij heeft zijn po sitie goed verbeterd in de Alpen, maar dat werd van hem verwacht. Hij heeft ook veel pech gehad. Maar verder? Wa terverf. Het vierde stukje gaat erover, dat van Est geen plan kan trekken voor een wedstrijd van drie weken. Kom, kom laat me niet lachen. Wie kan er zo goed tijd rijden in Nederland? Wim van Est. We hebben in de tijdritten in de Tour een heel belabberd figuur geslagen. Maar ja van Est komt uit een dorp en Wagtmans oorspronkelijk van een stad. Daar schijnen alleen maar rekenwon deren te wonen. Het is echter zo dat de beste stuurlui nog altijd aan de wal staan en dat wij daar ook bijhoren. U en ik. GOES, WIELERVRIEND „TERRORISTEN" In sommige van uw edities heeft U bij herhaling gesproken over de „opstand" op Cyprus, terwijl U de verzetsgroep EOKA betitelde met terroristengroep. Dat heeft me bijzonder gefrappeerd, vooral omdat U andere keren gesproken heeft van de „vrijheidsstrijders" op Cyprus. Als we in dit verband eens even aan Amerika zouden denken, zouden we alle Ameri kanen ook met „terroristen" moeten aan duiden, omdat zij in een ver verleden ook voor hun onafhankelijkheid - en even eens tegen Engeland - gevochten hebben Heus, mijnheer de redacteur, zo'n bra ve jongens zijn die Engelsen nu ook weer niet, dat we iedereen, die zich tegen hen verzet, maar meteen „terrorist" of „opstandeling" zouden moeten noemen Denkt U in dit verband bijvoorbeeld ook eens even aan de Indonesische kwestie ROTTERDAM R ANAY OULOS STADSBUSSEN Het is mij al meerdere malen opge vallen dat in de bussen hier ter stede als bet druk is, oude mensen moeten staan, terwijl jeugdige personen rustig blijven zitten. In meerdere grote steden o.a. in Den Haag, gebeurd zo iets niet en zijn per sonen beneden de 21 jaar verplicht hun zitplaats af te staan aan invaliden en aan oudere personen. In iedere bus of tram hangen 2 biljetten die dit dui delijk aangeven en niemand durft dan. ook te blijven zitten en staat zijn zit plaats onmiddellijk af. Mijn vraag is nu deze: Kan een der gelijke maatregel in Breda ook niet in gevoerd worden? BREDA, J. A. v.d. BROEK Burgem. Buysenstraat 45 AUTO'S MET STRAAL. MOTOR Naar aanleiding van het in uw dag blad van 4-8-'56 geplaatste artikel met als hoofd „In Detroit rijden auto's met straalaandrijving" en met als ondertitel het gedeelte .„starttijd" wil ik gaarne enige opmerkingen maken. Er wordt betoogd dat de starttijd van een turbo-motor vrij lang zou zijn en dus moeilijkheden veroorzaakt bij het starten na stilstand bij een stoplicht. Maar weet de geachte schrijver van het artikel dan niet dat er z.g. „koppe- lings-mechanismen" bestaan. Dus dat de motor normaal doordraait maar de aan drijving van de wielen desgewenst kan worden onderbroken door middel van eerder genoemd mechanisme? Men be hoeft dus in het geval „stoplicht" niet de motor stil te zetten dus ook niet te starten, ergo geen nadeel in zo'n geval van een te lange starttijd. Vervolgens deelt men de lezer mede, dat het brandstofverbruik hoog zou zijn, met o.a. als oorzaak het doordraaien gedurende enige tijd van de turbo-motor na het stilzetten. Ook dat zal niet he lemaal kloppen, want wat voor bezwaar is er tegen om bij het stilzetten van de motor, de brandstoftoevoer af te slui ten, dus geen verbruik van brandstof meer. Van de turbo-motor voor gebruik in auto's is technisch weinig bekend> zoals de schrijver ook betoogt, maar dan dient hij zich ook te onthouden van boven, reeds aangehaalde gissingen, die tech nisch reeds lang zullen zijn opgelost via de ervaringen met de „ouderwetse" vier- of tweetact motoren, opgedaan. BREDA, J. P. RENNE Montessoristraat 7b. HULDE AAN DE SPOORWEGEN De trein zette zich in beweging! Auto matisch greep ik in m'n ticket-zakje om m'n perronSaartje op te diepen. Schrok me meteen een biet. Laat ik nu niet alléén het perronkaartje in m'n handen houden, maar ook nog het treinkaartje van m'n geliefde, die zich intussen reeds zonder kaartje, in de buurt van Lage- Zwaluwe bevond. Vervelend gedoe voor dat lieve kind als ze straks komen con troleren. „Mag ik eens even wat vragen?" be gin ik timide tegen de man met de pan- nekoek. „Altijd" is het toeschietelijke antwoord. Ik leg hem de benarde situatie uit. Zijn gezicht betrekt. „Een beroerd geval, me neer! Zonder kaartje reizen. Ze smij ten de juffrouw minstens uit de rij dende trein! Wacht maar eens even". Dat even duurt niet langer dan drie mi nuten. „Je kunt met een gerust hart vertrekken" zegt de rood-zwart bepette dienaar der N.S. „Ik heb even gebeld. Mét of zonder kaartje. De juffrouw komt, waar ze zijn moet!" Driewerf saluut voor de NS. Wars van alle ambtenarij en een service, die zel den verbeterd zal worden. Het is prettig daarmede de nieuwe week te beginnen. BREDA, J. ANDREA VAN EST EN WAGTMANS Ik lees met verwondering in uw blad van woensdag 8 aug., dat Woutje Wagt mans niet gekozen is, om uit te komen in de wereldkampioenschappen in Ko penhagen. Daar zal u wat over horen. Ja ik weet wel heren dat u daar mis schien niets aan hebt kunnen verande ren, maar het lijkt mij toch erg armzalig, dat zij zo'n man voorbij kunnen lopen. Ik weet wel heren dat u erg bent voor Wim van Est maar dat neemt niet weg. dat in Tilburg van de 100.000 in woners er zeker 100.000 op Woutje wed den en ik er bij, want Woutje is mijn favoriet en mij dunkt als het er op aan komt dat er van Est niet tegen op kan. Die man heeft een grote naam gekregen, met die overwinning Parijs-Bordeaux. Daar wil ik niet mee zeggen, dat hij geen beroemde fietser is, maar ge moet Wagtmans niet achter stellen want dan heb je het mis. CHAAM, W. JANSEN Dorpstraat A 57 Wij zijn erg voor van Eist, even erg als voor Wagtmans. Wij zijn voor iedere renner die goede prestaties le vert en de zaak sportief aanpakt. En om de schijn de vermijderen dat we maar weer eens partijdig zijn, zullen we ons hier verder van commentaar ontbonden, (Red.) i

de Stem | 1956 | | pagina 5