OP SCHOUWEN BOERDERIJEN WERDEN 140 VERPLAATST 8 landen Gouden Helm s-GRAVENPOLDERS OUDSTE IS NOG EEN GOED VAKMAN H ZUID-BEVELAND Sanering van Zeeuwse landbouwbedrijven NEOMIST IN GROENENDIIK INUNDATIEGEVOLGEN DOEN ZICH STEEDS MEER GELDEN ZEELAND PRESENTEERT! DIT ZIJN VIER ZOMERS Met een tabakszak als boekhouding Werkplaats van C. Felius hangt vol boerenbroeken en buizen 7Mid-Bevelan(l Tientallen boeren trokken weg Grondkwaliteit en bedrijfsvoering Zondag eerste Mis Voorzitter „Goed Wonen" Vlissingen Braakman-zwembad krijgt druk bezoek Oester- en mosselfestijn te Yerseke Gevecht met hamer en fluitketel Vlissingse ponton werd „bevrijd" Hoogwaterstanden Burgerlijke Stand •••oocc ooooooo. ooooooo Archeologisch nieuws in Zeeland Rilland krijgt zijn „luchtmachtwij k" Gezellig praatje Gemeentebegroting "57 komt in de rciad TERNEUZEN OOSTBURG AGENDA Heden Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 Doktersdiensten Te Goes wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter Weiten, in Middelburg en Vlissingen resp. door de doktoren mevr. Pel en Det- mar te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk neemt dokter Vos de praktijk waar en op oost-Zuid-Be veland dokter Roos in Krabbendijke. Dokter Luijckx te 's - Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer, dok ter Kiviet te Borsele voor dokter Gel derblom. De praktijken van Zoutelande, Kou- dekerke en Westkapelle wordt waar genomen door dokter M. Huijgens, terwijl dokter Schiltman tenslotte in Axel praktijk doet. Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland hebben zondags dienst de heren Elzerman, Goes en Gaakeer, Ovezande. (Advertentie) eersten een dergelijk vaarden. gebied aan- Het op zo grote schaal ondernomen herverkaveSingswerk op de Zeeuwse eilanden is, om het economisch nut zo groot mogelijk te maken, gepaard gegaan met een sanering van de te kleine bedrijven. Wat dit voor Walche ren betekende, meidden we reeds; njet minder ingrijpend was het voor Schouwen-Duiveland. Dit eiland werd in zijn geheel in de herverkaveling be trokken. Ook van hieruit vertrokken tientallen boeren naar elders, om ruimte te maken voor anderen en niet minder dan 140 boerderijen werden er verplaatst. In het reeds eerder genoemde ex tra-nummer van de Landbouwvoor- lichtingsdienst deelt de assistent, de heer J. Vroegop interessante bijzon derheden over deze verplaatsing mee. Een zeer moeilijke maar belang rijke factor bij de verplaatsing, is de kwaliteit van de grond. De er varingen in Zeeland, speciaal op Schouwen-Duiveland waar ongeveer 140 boerderijen op een nieuwe plaats zijn of worden herbouwd, hebben dit geleerd. Dit is ook zeer begrijpelijk. Voor een groot deel bepaalt de kwa liteit van de grond de materiële wel vaart van de boer. Iedere boer kent de eigenschappen van zijn eigen grond het beste; wanneer hij op een andere plaats moet beginnen, heeft hij maar af te wachten wat hij krijgt. Daarbij komt, dat in de praktijk veel al de beste gronden het dichtst bezet zijn met gebouwen, in tegenstelling met de minder goede. Deze gebieden hebben eenmaal 'n slechte naam en trekken de bevolking niet aan. Behalve de kwaliteit van de grond, is ook de bedrijfsvoering, waaraan de boer gewoon is, van belang. Ver andering van grond brengt immers meestal mee dat die bedrijfsvoering moet gewijzigd worden. Om een goede uitvoering te be vorderen is veel overleg nodig tussen de uitvoerende dienst en de* landbou wer. Veeal voert de assistent der voorlichting de onderhandelingen en deze moeten het vertrouwen der boe ren hebben en zelf volkomen overtuigd zijn van het nut van datge ne wat zij proberen te bereiken. Dit laatste is alleen mogelijk als ze volledig op de hoogte zijn van de plannen die zullen worden uitgevoerd. De landbouwer moet overtuigd wor den van het feit, dat juist in de slech tere gebieden door cultuurtechnisch werk en de juiste plaatsing der boer derij, de grootste vooruitgang kan worden bereikt. Zonodig dienen proef objecten te worden aangelegd, om hem tot het inzicht te brengen, dat hij ook op deze grond en op deze plaats in concurrentie met zijn col lega's zal kunnen boeren. Voor ,,het wagen" van deze stap is het zeer belangrijk welke landbouwers als De menselijke kant Over deze zijde der kwestie schrijft de heer Vroegop: Zoals reeds is vermeld vraagt de technische zijde van de verplaatsing van boerderijen veel overleg op za kelijke basis. Achter dit alles schuilt echter de mens en zijn gezin. Door de wettelijke regeling om herstel met verbetering te doen samengaan, wordt in de zelfstandigheid van de boer diep ingegrepen en zeker is dit het geval indien de verbetering zich zover uitstrekt, dat een drastische wijziging wordt gebracht in de plaats van huisvesting. De menselijke zijde van de herverka veling komt dan sterk op de voorgrond. Op het platteland, en vooral in die gebieden Waar cultuurtechnisch werk nodig is, heerst de traditie nog zeer sterk. Wanneer de boer moet worden overtuigd, dat met deze traditie ge broken dient te worden, stuit men doorgaans op grote tegenstand. Deze moeilijkheden ondervindt men het minst bij jonge- en reeds in de polder wonende - boeren. Verplaatsing van deze categorie betekent een geringe of in het geheel geen inbreuk op de traditie en een verbetering in de ka veltoedeling is voor hen doorslagge vend. Geheel anders is dit met de dorps- boeren. De gezinnen die in het dorp wonen, zijn opgenomen in een in tieme kring: de goede buur, de ge makkelijk te bereiken kruidenier, school en kerk. Hiermede wordt door verhuizing naar de polder grotendeels gebroken. Degene, die tot taak heeft op het terrein van de verplaatsing toelich ting te geven, dient zich eerst goed in te leven in de traditie en de heer sende denkbeelden. De betrokkenen moeten tot nadenken worden gebracht en het kost zeer veel tijd alvorens een beslissing tot overplaatsing is genomen. De vertrouwde sfeer van het dorpsleven wordt al gauw gesteld boven het wonen in de polder, speci aal als de eerste bewoner in zo'n gebied wordt gezocht. Daarom is het van groot belang, dat de eerste bewoner op de juiste plaats wordt gezet, b.v. aan wegen waar men nog van buren kan spre ken en bü moeilijkheden eikaars hulp kan inroepen. Zodra deze en enkele anderen de polder zijn ingetrokken is het gemakkelijker met de overigen te praten. Men ziet zich dan niet meer zo eenzaam in die wyde polder, de nieuwe buur trekt aan en geeft mede voorlichting door kennissen uit te no digen op het nieuwe bedrijf. De voorlichter staat soms verwon- feren de landbouwkundige voordelen op aan het behoud van het oude, voor al als het gaat om de plaats van de boerderij. Het kan nodig zijn - ter bescher ming tegen henzelf - in deze gevallen min of meer dwingend op te treden. De praktijk leert hier, dat zij later dankbaar blijken te zijn voor de ge nomen beslissing. Wel dient goed be dacht te worden om welke redenen men aan het oude de voorkeur geeft, alvorens een dwingende beslissing in de nieuwe richting te nemen. In vrijwel alle gevallen zullen de redenen meer van materiële dan van traditionele aard zijn. Wanneer hier over zekerheid bestaat is ,,de boer" weer te bereiken; nimmer mag ech ter daarbij ,,de mens" vergeten wor den. De aanpassing van de dorpsboeren aan de nieuwe toestand verdient alle waardering. Het gerief van de nieu we bedrijven en het gemak dat de boer ondervindt van zijn betere ver kaveling vergoeden het verlies aan intiem dorpsleven. Zondag 12 augustus a.s. zal pater Antoon Mast van de Orde van de Paters van Scheut, zijn eerste plech tige H.Mis in de eigen parochiekerk te Groenendijk opdragen. De neo mist wiens ouderlijk huis te Perkpol- derhaven staat is een zoon uit een groot gezin (11 kinderen). Na zijn studies aan het klein seminarie ,,Sparrendaal" te Vught en het Bis schop Hamerhuis te Nijmegen werd hij daar door de missiebisschop mgr. Morel tot priester gewijd. Zowel de parochie Groenendijk als de buurtschap maken zich op om de neomist en diens familie een onver getelijke dag te bezorgen. Tijdens de huidige warme zomer dagen heerst er in het zwembad van de Braakman een gezellige drukte. Honderden mensen vooral uit Philip pine, Hoek en IJzendijke komen hier verfrissing zoeken. Het zwembad, dat een deel is van het recreatieoord de Braakman, is geheel te overzien, ter wijl bovendien het kinderbad zeer deugdelijk is omheind, waardoor de kinderen niet in het diepe bad te recht kunnen komen Badmeester v. Maenhout houdt een waakzaam oog je op de zwemmende menigte. Van eb en vloedstromen heeft men hier geen last, terwijl ook de bodem van het bad mooi gelijk gemaakt is, zodat men niet onverhoeds in een kuil kan duikelen. Op het grote grasveld kunnen de derd over de resultaten nadat één I kinderen naar hartelust spelen, ter schaap over de dam is. Maar er zijn natuurlijk ook mensen die ondanks alles en tegen hun eigen belang in, vasthouden aan de traditie. Deze of- wijl vader en moeder in de luwte van hun tentje uitrusten. Het recreatie oord ligt zeer gunstig zodat niemand ver hoeft te rijden om er te komen De financiële toestand van onze woningbouwverenigingen mag over het algemeen gunstig worden ge noemd. Geen der in exploitatie zijnde complexen levert een tekort op. Voor de rest van ons verenigingwerk geldt echter: op de plaats rust. Nog steeds werd er geen enkele mogelijkheid ge schapen om het aantal woningcom plexen uit te breiden, zodat in dit op- spreken, die echte zicht het afgelopen jaar niet voldoet 11J aan de gestqjde verwachtingen.". Dit deelde de voorzitter der Wo ningbouwvereniging „Goed Wonen", de heer A. C. v. d. Velde, mede, tij dens de jaarlijkse ledenvergadering. Hij maakte voorts bekend, dat men besloten heeft alle oudere bovenwo ningen te voorzien van een aan- en afvoer van waterleiding. De kosten hiervoor worden beraamd op f 11.000. Voorts heeft men een bedrag van f 9.600.uitgetrokken voor het ver lengen en doortrekken der paden in de z.g.n. Witte wijk en het vergroten van de tuinen. De stenen des aan stoots, de binnenterreinen, die ont aarden in vuilnisbelten, worden door deze verandering radicaal opgeruimd. De woningbouwvereniging exploi teert ook een badhuis, doch dit on derdeel toont een verre van florisant beeld. Ondanks alle moeite weet men In de Evertsenstraat. onderdeel van de Goese zeeheldenbuurt, is een strijd gestreden, heter dan onze diverse vlootvoogden ooit uitvoch ten. Tussen de buren B. en V. boterde het sinds geruime tijd niet en ruzie over kinderen was de oorzaak van de vijandigheid. Nu is het dan tot een uitbarsting gekomen. Toen V. iets gewaar werd van B., dat hem niet zinde, kon hij zich niet meer beheersen. Hij stormde de ujoning van B. bin nen, gewapend met een hamer, waarmee hij de 68-jarige man een paar tikken op het hoofd gaf, welke voor de meeste mensen genoeg wa ren aeweest, om buiten westen te geraken. B. bezweek echter niet; hij greep een fluitketeltje van het gas, dat gevuld was met kokend water es sloeg daarmee zijn aanvaller in de nek. Een gulp heet water vlonq daardoor over de rug van V. en stelde hem buiten gevecht. Zowel B. als V. moesten zich onder be- handelina van de dokter stellen en wat later schreef de politic een gloeiend procesverbaal uit. Hamer en fluitketeltje logeren op het politiebureau! Onder leiding van de heer de Leeuw te Yerseke is men in het bekende Bevelandse dorp, koortsachtig in de weer met de voorbereiding van het oester- en mosselfestijn, dat 6 septem ber wordt georganiseerd ter opening van het seizoen. Bedriegen de tekenen niefc, dan zal de belangstelling voor deze dag, die Woensdag 15 augustus, 3 uur, naar het Stadion TILBURG Vrijdagmiddag, tijdens gunstig tij, heeft de grote bok „Atlas" van het bergingsbedrijf van Van Akker, dé reserve-rijbrug der Provinciale Stoom bootdiensten te Vlissingen uit zijn benarde positie getrokken en hem op de oever gedeponeerd. Deze brug werd, zoals wij schreven, donderdag aangevaren door de loods boot „Rog", welke kort daarvoor een aanvaring had met de veerboot. De brug werd in het midden gekraakt en kreeg een flinke knik. De grootste schade was wel het aiVaren der „stoelen". het motto „Zeeland presenteert" pje herstelwerkzaamheden worden krijgt, enorm worden. Behalve de met spoed uitgevoerd door het aan- te Vlissingen, NEDERLAND DUITSLAND AUSTRALIë OOSTENRIJK (GOLD PLATE) ENGELAND - NOORWEGEN Nederlandse zal ook de Belgische pers de feestelijkheden bijwonen; ra dio, film en televisie zullen geen ver stek laten gaan, zodat het aan publi citeit wel niet haperen zal. Daar er zo goed als zeker een zeer groot aantal automobilisten zal ko men kijken r.aar de vlootrevue en wat er verder gepresenteerd wordt, stel: het comité pogingen in het werk etn teirein te bekomen,waar een zes honderd wagens kunnen parkeren. Men deelde ons nog mee dat het in de bedoeling ligt om ieder jaar het o°.;ter- en mosselseizoen feestelijk te openen.. r.emingsbedrijf Bijker zodat deze reserve-aanlegplaats voor de veerboten weer spoedig in gebruik kan worden genomen. Voor de velen, die op een boot of trein stonden te wachten betekende dit transport- en hefkarwei een wel kome onderbreking van de wacht tijd. Aan publieke belangstelling ont brak het allerminst. niet meer baders aan te trekken, zo dat het afgelopen jaar afgesloten moest worden met een verlies van ruim één en dertig honderd gulden. Vijftienhonderd gulden worden ge dekt door de gemeentelijke subsidie in het exploitatietekort, doch voor de rest, ruim zestien honderd gulden, moest het bestuur de reserves aan- niet voor deze tekorten bestemd zijn, doch om te komen tot uitbreiding en vernieu wingen aan het badhuis Dit jaar hoopt men op een iets min der grote strop, want, men achtte het nuttig en noodzakelijk de badprijzen te verhogen. Uit het jaarverslag bleek, dat men totaal 1323 leden telt, waarvan er nog 298 wachten op toewijzing van een woning. De nawerking der inundatie geeft hoe langer hoe meer zorgen. Alle in 1938 en 1939 gebouwde wonin gen vertonen steeds meer de gevolgen van het langdurig onder water staan tijdens de oorlogshandelingen. Men doet al het mogelijke om te voorko men, dat ze vervallen tot onbewoon baarverklaring doch hoopt op 'n spoe dige door de regering te treffen rege ling inzake deze herstelkosten. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 12 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.00 en 19.09 uur; te Ter- neuzen om 6.24 en 18.42 uur; te Vlis singen om 5.55 en 18.13 uur. Voor maandag 13 augustus te Hans- weert om 7.42 cn 19.52 uur; te Ter- neuzen om 7.13 en 19.31 uur en te Vlissingen om 6.45 en 19.02 uur. SOSS Geboren: Alida dv M. van Stee en M .Nootebos; Sybrand, zv. S. Verwer en M. Standaert; Marinus, zv. L. Hij man en 1® van Elteren; Robbie, zv. J. Yssel en A. Bezemer. Huwelijksaangiften: G. Denevers, 27 j., en Th. van Riet, 2B jC. Hermes, 23 j., en R. Verbeem, 18 j.; H. Me> rison, 25 j., en E Eiff, 24 j.J. Klein- jan, 29 j., en F. Heijligers, 28 j. Gehuwd: C. Capello, 24 j, en J. Rijk, 28 j.; C. Fraanje, 21 j., en C. Ge leedst, 19 j.; M. Goedegebure, 25 j., en C. Bruggeman, 26 j Overleden: H. Zaaijcr, 75 j., echtg. van I. Dominicus; Susanna van Lie- re. 46 j., echtg. van L. van Apel doorn. KOELHUIS KWAM KLAAR. Het nieuwe Koelhuis van de vei lingver. Zuid-Beveland", dat in de Poel werd gebouwd, is gereed geko men Tegen dinsdag a.s. werd de pers uitgenodigd het te komen bezichtigen. Leiredorp BRAND VEROORZAAKT DOOR SPELENDE KINDEREN. Doordat kinderen met lucifers aan het spelen waren geraakte een stro- klamp in brand op het landbouwbe drijf van gebr. de Baar aan de Oude Kraaiertsedijk. De brandweer van 's Heer Arendskerke was vrij spoedig ter plaatse, doch kon aanvankelijk niets uitrichten, daar geen bluswater aanwezig was. Gelukkig was de windrichting zo danig, dat geen gevaar te duchten was voor de landbouwschuur en de woning. Assistentie werd verleend door de brandweer van Nieuwdorp. De eigenaars zijn verzekerd tegen brandschade. Juli en augustus tellen gemiddeld. 14 ZOMERSE O AG El 1926 1936 1946 1956 tot nu2 «00000 De slechte zomer van dit jaar brengt onwillekeurig de ge dachte terug naar voorgaande jaren. Over het algemeen weet men zich bijzonder slechte zomers 'nog wel té herinneren, waarbij men echter niet mag vergeten dat de mens geneigd is, ook op het gebied van de weersomstandig heden het goede te vergeten en het slechte te onthouden. In dit overzicht hebben wij de weerkundig willekeurige greep gedaan om het jaar 1956 te vergelijken met de jaren 19461936 en 1926, terwijl wij als maatstaf in deze vergelijking de door de Bilt uitgerekende gemiddelden voor ons land hebben genomen. Het blijkt nu dat 1936 een uitzonderlijk „naf jaar was ter wijl uhj dit jaar het gemiddelde al bereikt hebben. Wat de regen betreft kunnen wij dus thans in dubbele bete nis zeggen: „Wij hebben ons portie gehad". Wat het aantal zonne- uren betreft blijft dit jaar ver achter bij het gemiddelde en bij de vorige jaren in onze vergelijking. Merkwaardig is dat geen van de jaren in dit opzicht het normale gemiddelde hebben kun nen halen. De temperatuur is voor de jaren 1926, 1936 en 1946 vrijwel normaal geweest. In de abnormale zomer van 1956 ligt tot nu toe de temperatuur twee graden onder het gemiddelde. Per slot van rekening zou men kunnen zeggen dat in een zomer ook zomerse dagen moeten voorkomen. Het weerkundig begrip van een „zomerse dag" is een dag waarop de temperatuur boven 25 graden celsius uitkomt. De jarenlange waarnemingen van de Bilt hebben uitgewezen dat ons land in de maanden juli en augustus gemiddeld 4 van zulke dagen kent. 1946 kwam met 13 dagen vrij dicht bij dit gemiddelde, maar 1956 kende tot nu toe maar „2" zomerse dagen. Het blijft een ijdele hoop om te verwachten dat de ons toe komende 12 „zomerse dagen" nu nog in augustus zullen vallen, hoewel de gedachte hieraan alleen misschien al voldoende is om de onverbeterlijke optimisten, die nu nog steeds aan het strand of in de zomerhuisjes verblijven in hun hardnekkigheid te steunen. DENEMARKEN Z.-AFRIKA Grootste en laatste Speedway Programma 1956 De rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek te» Amersfoort deelt over de maanden juni en juli het volgende archeologisch nieuws in Zeeland mee: Burgh-Haamstede: Het onderzoek van de Romeinse bewoningssporen op het terrein van de Brabers werd voortgezet. Hierbij kwamen verschil lende plattegronden van woningen aan het licht. Tholen: Op verzoek van de R.O.B. is een kort onderzoek ingesteld naar twee scheepsresten in een oude bin nendijk op het eiland Tholen. Het bleek een tweetal fragmenten ver moedelijk van vissersvaartuigen te zijn, geplaatst in een gat, dat in de Moerdijk was geslagen, ten einde dit te dichten. Deze dijkdichtingsmetho- de moet in de loop van de eeuwen herhaalde malen zijn toegepast, zo wel hier als aan de Duitse westkust. Bij herverkavelingswerkzaamheden werden door de heer Jasperse, cor respondent van de R.O.B., een glazen ring en een aantal scherven uit de Romeinse tijd (2de eeuw) op het veen ongeveer 2 meter onder het maaiveld gevonden. In de vestiaire van de mijn in Mar- cinelle hangen 261 bundeltjes kle ren van de ongelukkige*, die woensdagmorgen van hun dierba ren boven werden gescheiden. Bouw van 110 huizen Het gemeentebestuur van Rilland ontving uit Den Haag van het depar tement van Wederopbouw en volks huisvesting mededeling, dat het uit breidingsplan van Rilland is goedge keurd. Dit houdt in, dat met de bouw van de 110 huizen, bestemd voor het per soneel van het militaire vliegveld te Woensdrecht, kan worden begonnen. De woningen worden in één blok gebouwd en eind september gaat de eerste spade in de grond. Voor Rilland is dit al een heel goed bericht en speciaal voor de midden stand, welke er heel wat klanten bij- krijgt. Dat het vliegveldpersoneel het even verheugend zal vinden, zo ver van zijn basis af te geraken, geloven wij niet. Twee en 'n half jaar geleden brachten wij een bezoek aan de oudste in woner van 's-Gravenpolder, de toen 95-jarige C. Felius, die meteen het feit herdacht, dat hij tachtig jaar aan één stuk op de kleermakerstafel zat. Dezer dagen bij het passeren van Felius' woning, zagen we zowaar de oudste inwoner van 's oravenpolder en waarschijnlijk ook de oudste Zuid Bevelander, nog acnter zjjn naaimachine in zijn werkplaats zitten. Wc stap ten binnen en troffen daar, behalve de krasse boerenkleermaker, een tach tig-jarige kennis en klant van hem aan, die een karweitje kwam betalen. „Hoeveel krijg je van me?" hoorden we zeggen. „Dat is 2.25", was het antwoord van de 97-jarige. De klant voldeed zijn schuld en prompt haalde Felius uit zijn binnenzak een lege tabakszak, waar van de binnenzijde was gebruikt als kasboek. De naam van de schuldenaar werd met een potloodje doorgestreept. „Daar zal ik je niet meer om vra gen", lachte Neeriands oudste kleermaker en borg mèt het geld zijn „boek houding" weer in zijn binnenzak. trouwde en werkte van 's-morgens vijf uur-half zes tot 's-avonds tien. Het was een bloeiende zaak en in de drukste tijd werkte Félius met drie knechts. Vroeger liepen alleen de burgemeester en een paar nota belen in burgerpakje en hadden al le anderen de hoerendracht; tegen woordig zijn 't alleen nog wat be jaarde Bevelandse boeren, die trouw bleven aan het gewestelijke kostuum. Félius is een van de laatste boerenkleermakers op Z- Beveland en ook daarom blijft hij het vak nog uitoefenen. „Maar er van leven," zei hij, „dat zou niet meer gaan." Nadat zijn kinderen getrouwd wa ren - zijn vrouw is al ruim dertig jaar terug overleden - heeft Félius lange jaren huishoudelijke hulp ge had van dienstboden. Tegenwoordig wordt hij verzorgd door een inwo nend echtpaar. Félius is het leven nog lang niet moe. Op onze vraag of hij graag de honderd haalt, klonk het spontaan: „Natuurlijk, het leven is nog zo mooi als je gezond bent, zoals ik." V erkeer songeVal De enige handicap voor Félius is dat een van zijn benen niet meer wil, zodat hij bij het lopen een „drie poot" nodig heeft. Elf jaar geleden heeft hy dat mal heur opgelopen. Op de fiets was hij dinsdag toen naar Goes gegaan en was verschil lende boodschappen gaan doen, o.a. bij de Middenstandsbank. In de Adri- aanstraat waar het erg druk was, kreeg hij een duw met de broodmand van een onvoorzichtig fietsende bak kersjongen. Félius ging tegen de grond en liep een bekkenfractuur op. Voor de eerste maal in zijn 86 jaren kwam hij in het ziekenhuis terecht en een gebrekkig been hield hij uit deze geschiedenis over. „Had ik dat been niet," zei Félius, „dan zat ik nog op de fiets!" Na deze transactie maakten we nog een gezellig babbeltje, want al heeft Félius nog werk genoeg - het houten schot van zijn werkplaats hangt vol met boerenbroeken en buizen - hij doet het kalm aan en werkt alleen als hij er zin in heeft. Nog goed van gehoor en scherp van geheugen, is het een lust om met de man te praten. Met smaak vertelde hij weer van zijn jeugd en van zijn grote strijd, toen hij kiezen moest tussen het vak van zijn oom, de boerenkleermaker en dat van zijn vader, die een groot landbouwbedrijf te 's Gravenpolder had. Het één trok hem evenveel als het ander, maar tenslotte koos hij de naald, ook omdat hij bijzonder gehecht was aan de oom, die leefde met twee zusters, die op hun beurt gek waren met hun neefje, dat door hen was groot gebracht. Eigenlijk kan je niets mooier heb ben dan de natuur, mijmerde Félius, maar ik heb er toch geen spijt van, dat ik op de tafel geklommen ben. Half de tachtiger jaren nam Félius huis en zaak van zijn oom over, Leefregel Iedere morgen zeven uur staat 's-Gravenpolders senior nog op, be halve 's winters als het hard vriest, zoals in februari j.l.dan blijft hij 'n half uur langer in de veren. Tot tien uur maakt hij de dag vol, zowel met werken als met het lezen van twee dagbladen. Met zijn ogen heeft hij nog geen last en als de zon op het papier schijnt heeft hij nog niet eens 'n bril nodig. Roken doet hij weinig, liever is hem zijn „pruimpje" Soms maakt hij met een van zijn kinderen - de oudste is al 72 jaar - nog een auto-ritje door het dorp, dat hij in de loop van de jaren al zeer ingrijpend heeft zien veranderen. In herhalingen vervalt Félius niet en in de juiste volgorde en de goede data, komen de levensherinneringen los. Geen plaatje.... Félius weet nog goed wat hij wil. Dat er over hem geschreven wordt, vindt hij niet erg, maar van een foto in de krant, wil hij niets weten. Als je een plaatje van me maakt en dat afdrukt, zou ik je aanklagen, klonk het streng. „Ze zouden wel zeggen." viel hij uit, „daar heb je dat ouwe ventje uit 's Gravenpolder ookl" Yerseke BENOEMING BIJ VISSERIJ- POLITIE De heer S. Jille te Kruiningen is gisteren benoemd tot schrijver op het kantoor van de controleur der visserij-politie alhier. Kloetinffe Kloetinge streeft er met kracht naar om het rekord op het gebied van indiening der gemeentebegroting jaarlijks te verbeteren. De secretarie heeft die voor 1957 nu reeds kant en klaar en dinsdag avond gaat de raad haar behandelen. De eindcijfers der nieuwe begroting zijn -voor de gewone dienst: inkom sten en uitgaven 383.705. met een post ..onvoorzien" van 2500.ka- pitaaldienst: inkomsten 931.000 en uitgaven ƒ1.221.900 STEVIGE BOTSING. Gistermorgen om half negen begaf de bromfietsberijder W. v. d. D. zich vanaf de Zuidlandp'older via de Oranjestraat naar zijn woning in de Irenestraat. Vanaf de Moffenschans kwam een auto bestuurd door C. R. Beide voertuigen botsten bij de vlucht heuvel met zo veel kracht tegen el kaar dat de lichtmast op de vlucht heuvel volkomen ontzet werd. Dokter A. v. d. Zanten onderzocht van D. en liet hem r.aar het Julianaziekenhuis brengen, aangezien hij klaagde over hevige inwendige pijnen. De brom fiets was zwaar, de auto licht be schadigd. Heikant BENOEMD. Onze oud-dorpsgenoot E. v. Hoye ambtenaar I en A te Aardenburg werd benoemd tot ontvanger bij de grenspost Overslag. LUCHTACROBATEEK. Bij de acrobatische toeren van mr. Hadly raakte het publiek reeds geboeid. Vlak na de vuurspuwende fakir en het cowboy-programma kwa men adembenemende staaltjes op de 45-m. hoge mast. Door de verrichtin gen op het stalen koord oogstten de gebroeders Bugeier grote bijval. Er was zeer veel belangstelling. IJzendijke BENOEMINGEN. Met ingang van 1 september is de heer A. van Wijnkei van hier be noemd als onderwijzer te Groede. Van onze adverteerders INTERLOCKHUIS TE GOES Het „Interlockhuis", dat geduren de tien jaar in de St. Jacobstraat te Goes gevestigd was, begon daar ge brek aan levensruimte te krijgen. De eigenaar, de heer Joh. de Witte, vond een groter pand in de Lange Vorst- straat, waar het de vleugels breder kon uitslaan. Gistermiddag werd het van binnen geheel vernieuwde win kelpand heropend, in aanwezigheid van een depuatie uit het bestuur van „Handelsbelangen". Van vele andere zijden werd de heer de Witte eveneens gecompli menteerd met de enorme verbetering en menige relatie had haar goede wensen vergezeld doen gaan van bloemen, welke het smaakvolle In terieur nog meer kleur en fleur ga ven. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Uit de brand ben je. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u.: Moeders worden vergeten, als bijfilm De kleine kat. GOES Grand: Geen tijd om te blozen, 18 jaar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: 08/15 Trekt ten oorlog. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Rear window. MIDDELBURG Electro: Dokter op zee, a.l. Schouwburg: Het schaap met de vijf poten, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: To catch a thief. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: D* bruggen bij Toko-Ri. TERNEUZEN Luxor 8 uut: Herrie om Harry. VLISSINGEN Alhambra: De man uIt Laramie. 14 j. Luxor: Vallei der wet teloosheid, 14 j. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Uit de brand ben je; 8 uur: Duel in de jungle CLINGE 3 uur: Schieting staande wip DE KLINGE Kinema van Dijck 3 en 7.30 uur: Moeders worden vergeten; als bijfilm De kleine kat. GOES Grand: Geen tijd om te blozen, 18 ïaar' HULST Bioscoopgebouw 2.30, 5.15 en 8 uur: Wien bleibt Wien. IJZENDIJKE Hofzicht 5 uur: In einer kleinen Konditorei; 8 u.: Rear window MIDDELBURG Electro: Dokter op zee, a.l. Schouwburg: Het schaap met de vijf poten, a.l. OOSTBURG Ledel 2 en 4.30 uur: Met dieven vangt men dieven; 8 uur: To catch a thief. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De rode baret; 5 en 8 uur: De bruggen bij Toko-Ri. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Herrie om Harry VLISSINGEN Alhambra: De man uit Laramie. 14 j, Luxor: Vallei der wet teloosheid, 14 j. AXEL Het Centrum 8 uur: Duel i» de jungle. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u.:. Moeders worden vergeten; als bijfilm De kleine kat. GOES Grand: Geen tijd om te blozen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Wien bleibt Wien. KLOOSTERZANDE Schieting staande wip. MIDDELBURG Electro: Dokter op zee Schouwburg: Het schaap met vijf poten OOSTBURG Ledel 8 uur: To catch a thief. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De bruggen bij Toko-Ri. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Herrie om Harry. VLISSINGEN Alhambra: De man ult Laramie. Luxoi: Vallei der wetteloos heid. fN het wordt? 4)

de Stem | 1956 | | pagina 2