TOCH NOG ENIGE HOOP INTERNATIONAAL GEZAGSORGAAN VIER DEELNEMERS MET DE JUISTE TIJD UIT DE BUS REDDERS BEREIKTEN 907 METER Kredietverstrekking onder bijzondere voorwaarden Na wéér een dag onzekerheid in Marcinelle Stoomwolk bleef redders de weg versperren DE KANSEN GEWOGEN Tussentijds rapport aan de Koningin Westelijk voorstel Suei Maandag nationale rouw in België Winnaars Tour-prijsvraag bekend Nasser stelt reis naar Moskou uit Töij DAGBLAD VOOR ZEELAND Strijd tegen vuur uiterst moeilijk Fout bij bediening Hulp Koeler Maria Meesters Kabinetsformatie 'Z Memorandum van Washington De schade in de landbouw Hoofdprijzen in HulstPrinsenbeek Bergen op Zoom en Steenbergen Eerste Ambonezen voor de rechter MEER DAN DE HELFT STEMDE WALKOWIAK Grapjes De gelukkigen Ramp „Andrea Doria" Italiaanse maatschappij wil vergoeding Nota voor een kat 96e JAARGANG No. 22224 Oitgav» W. V. Uitgever» My. Neerlancüa. Cenchijnt elke werkdag. Bureau* Breda, Aelgerstraat 16. TeU Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. fi A. Bruna Redactieraad: i. ML A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J- M- Mes> Mr tL M. L de Rechter, U J. 't Westende, P. V. M. Ver- eauteren. Abonn.prys bij voorultbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsl by niet postbestelL) t U.45. Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct Postrek 278841. Voor God, Koningin m Vaderland ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 ia&ö t t MH Advertenueprys voor de gehele oplage per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 per m/m). Voor advertenties wan plaateelijkar aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Med»- delingen f 0.35 per m/m). Bij contract lienlyke reductie; volledig tarief en A mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de att» gevers om redenen te hunner beoord niet wensen af te geven, worden vend bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. WestsingeJ 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwscb Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Ook gisterenavond laat wachtten nog altijd, stil en geslagen, de honderden familieleden van de ingesloten mijnwerkers voor de hekken van de rampmijn in Marcinelle. Een derde dag was voorbijgegaan, zonder dat ook maar iets naders bekend werd over hpt lot van de 261 mannen, die door rook en vuur van de buiten wereld zijn afgesneden. Toch, ondanks alles, leefde omstreeks 10 uur in de avond de hoop weer op- De heer van den Heuvel, directeur-generaal van de Belgische Mijnen, kon namelijk mee delen, dat er tussen 800 en 900 meter inadembare lucht was aan getroffen en dat men tenslotte toch de 970-meter verdieping hoopte te bereiken, waar de meeste mannen zijn opgesloten en die verbinding geeft met de galerij op 1035 meter. Een zware stoomwolk versperde de redders de weg, die tot 835 meter doordrongen, maar keer op keer werden teruggedreven. Men vroeg de heer van den Heuvel of er een mogelijkheid was, door de wolk heen te dringen. Het antwoord luidde bevestigend. Op dat moment echter kreeg men geen vrijwilligers, vanwege het verschrikkelijke risico. Enkele uren later bleek de toestand echter iets gunstiger te zijn. In de late middaguren, er waren op grote diepte levende mollen en rat ten aangetroffen, deed men een be roep op de leider van de redderscen trale in Essen (Duitsland), de heer von Hoff. Met een wagen, die uiterst modern was uitgerust en een volle dige apparatuur bevatte voor het ont leden van bodemdampen, arriveerde hij in Marcinelle. De heer van den Heuvel stelde vast, dat men inderdaad nog steeds op overlevenden hoopte. Als wij de overtuiging waren toegedaan, zei hij, dat er geen overlevenden zouden zijn, waren onze werkmethoden heel an ders. Dan zou ons eerste doel zijn de brand te blussen, bijvoorbeeld met koolstofanhydride. Nu echter zijn alle inspanningen er in de eerste plaats op gericht overlevenden te zoeken. Ook de pogingen om via de nieuwe schacht toegang te krijgen tot de laagste verdiepingen, vorderden. In de betonmuur, die de schacht van de gangen scheidde, werd een gat ge boord. Men stelde echter vast dat op 835 meter de lucht een hoog kool- monoxyde-gehalte bevatte. "Uiterst moeizaam was het reddings werk. Ook als men erin slaagt door de rookwolk heen te dringen, zal het nog enige tijd vergen alvorens men zekerheid heeft omtrent het lot van de ingeslotenen beneden 900 meter. Er moeten namelijk 15 leibomen wor den hersteld en men verwachtte dat dit werk acht uur in beslag zou ne men. De galerij op 765 meter, waar alle tot dusver naar boven gebrachte slachtoffers werden aangetroffen, is thans grotendeels verkend. Er werden slechts lijken gevonden. In sommige gangen op deze verdieping woedde 't vuur nog voort. Verschillende Belgische bladen ge wagen van het verhoor dat de Itali aanse arbeider bij de kipwagentjes op de verdieping 975 meter, en de wa gentrekker aan de oppervlakte don derdagmiddag werd afgenomen, en schrijven, dat de ramp door een ver keerde bediening veroorzaakt kan zijn. Met de lift die tot 975 meter was afgedaald, moesten inderdaad geen wagentjes naar boven gebracht wor den, daar hij voor de verdieping op 735 meter was bestemd. De Italiaanse arbeider duwde ech ter wagentjes in de lift. Terwijl hij daarmee bezig was, is de lift ten ge volge van een verkeerd signaal, om- hooggegaan. Hierdoor raakte een wa gentje, dat nog maar half in de lift kooi zat, tussen de wand van de kooi en de schachtwand bekneld. De elek trische draden knapten af en er ont stond kortsluiting. Naar aanleiding van de ramp heeft de Belgische koning vele telegram men ontvangen van staatshoofden, die uit eigen naam en uit naam van hun volk hun medeleven met de vorst en het Belgische volk uitspreken. Deelnemingstelegrammen werden ontvangen van koningin Juliana en prins Bernhard, van Feldman, de president van Zwitserland. Heuss, de president van de Duitse Bondsrepu bliek en Gronchi, de president van Italië. Dc Italiaanse regering heeft beslo ten onmiddellijk hulp te verlenen aan de ongelukkige gezinnen van de slachtoffers, ongeacht de hulp welke hun later zal worden gegeven. Ieder Italiaans mijnwerkersgezin, dat door de ramp is getroffen, zal een bedrag van 10.000 Belgische franken en 6.000 EEN BOMMENWERPER van Israël, die boven Egyptisch gebied vloog, is door de Egyptische luchtafweer be schadigd. Dit deelde Cairo mee. HET ANDERHALF JAAR oude jon getje H. J. is achter de ouderlijke woning in Apeldoorn verdronken in een regenput, waarin ruim een meter water stond. DRIE INDONESISCHE soldaten wer den gedood en zeven ernstig gewond in gevechten, die het gevolg waren van een overval van 150 opstandelin gen op een legerpost op west-Java. PRINSES IRENE is, in gezelschap van prins Bernhard en prinses Beatrix, naar Spa vertrokken, om daar deel te nemen aan internationale hippische springkampioenschappen voor de jeugd. P® NEDERLANDSE Katholieke Middenstandsbond heeft op zijn leden een beroep gedaanindien enigszins mogelijk op 15 augustus de bedrijven gesloten te houden. HET VIGILIE van Maria ten Hemel opneming geeft dit jaar geen verplich ting tot vasten en onthouding Dit volgens een mededeling uit Rome. ALS EERSTE militaire centrum van Europa zal binnenkort het gebied van Kaiserslautern (Did.) worden bevei ligd door een ring van installaties, waarmee raketten van het type „Nike" kunnen worden afgeschoten. IN EEN FABRIEK voor isolatiema teriaal in Nijmegen vloog gisteren een tank met zestien ton stookolie in brand. Er is voor een vijftigduizend gulden schade. SINDS 1948 zouden in Albanië al meer dan 5000 katholieke professoren, ge leerden en zakenlieden in de gevan genissen de dood hebben gevonden. PRINS RAINIER van Monaco en prinses Gracia zullen tegen eind sep tember in Rome aankomen en tijdens hun verblijf daar door de H. Vader in particuliere audiëntie worden ont vangen. Verwachting van het K.N.M.I.. 1 tot zaterdagavond, opgemaakt vrij- J dagavond 23.15 uur: J J Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. t Lagere temperatuur. J Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Lichte wind uit veranderlijke J richtingen. Zwaar bewolkt met regen en plaatselijk onweer. Tem- 5 peratuursdaling. J Vandaag: Zon onder 20.14 uur. S Morgen: Zon op 5.21 uur; zon onder 20.12 uur; maan op 13.17 i uur. Maandag: Zon op 5.22 uur; maan op 14.25 uur. S ■mi.HimiWMMlIlUiMMIIIIlHl' Dappere redders hebben plaats genomen in de ton, die hen naar de diepte moet dragen, waar verstikkende hitte en rook hun de weg versperren naar de ingesloten kameraden. fr. voor ieder lid van het gezin ont- vangen. Voorts zal de Italiaanse or ganisatie voor hulp aan kinderen, die voor de kinderen van de Italiaanse emigranten zorgt, de wezen tot de leeftijd van 18 jaar opnemen." De H. Vader heeft een groot bedrag in geld voor de leniging van de eer ste nood der nabestaanden ter be schikking gesteld. Mgr. Montini geeft in een telegran uiting aan de ontsteltenis, die de mijnramp in Milaan teweeg heeft ge bracht en verzekert het medeleven van alle Milanese arbeiders met hun getroffen arbeidskameraden. Hij spreekt de hoop uit, dat deze ram met zijn vele slachtoffers reden gaat zijn voor vêrbetering van de arbeids voorwaarden in de mijnen en voor 'n verzekering van veiliger broodwin ning van de mijnwerkers. Even voor het afsluiten van dit blad bereikte ons uit Mar cinelle het bericht dat de ver dieping op 907 meter bereikt kon worden. Het is zover gekomen, doordat tij dens de werken voor het herstel van de geleidingen, die nog niet voltooid zijn, dc beruchte rook- of gaswolk die daar hing, verdreven is. De lucht is op die diepte nu geschikt voor ademhaling, zodat vermoedelijk on der veel betere omstandigheden ge werkt kan worden. De redders die in een ,,ton" tot op 907 meter zijn afgedaald, hebben wei nig belangrijke brandsporen en een kleine instorting gezien. Die instor ting zou een verdere verkenning niet belemmeren. Redders zouden nu in de galerij een onderzoek instellen. Als de lucht ook daar goed was, zou veel meer reddingspersoneel ingeschakeld kunnen worden. Het zou nog wel enige uren duren voor er nadere ge gevens bekend waren. Maria Meesters, het Bergse meisje, dat het Kanaal wil bedwingen, maakt het op perbest in Folkestone. Een dokter uit Malta geeft haar weliswaar niet veel kans; zij en haar trainer zijn iets optimistischer. In tegenstelling tot hetgeen andere kranten ons hebben willen doen geloven, heeft het Bergse meisje wel mee gedaan aan een televisie show. Als „Benjamin van de Race" staat zij extra in het middelpunt van de belang stelling. Over dit alles en nog veel meer merkwaar digheden verhaalt onze spe ciale verslaggever ter plaat se uitvoerig op onze sport pagina. Voor vrouwen en familieleden v. ingesloten mijnwerkers is het wach ten buiten de mijn tot een schier ondragelijke kwelling geworden. De linkerfoto laat zien hoe de vrouw van een van de ongelukkigen totaal overstuur door een familie lid wordt weggevoerd. De rechter- foto toont het in veiligheid bren gen van de tot nu toe laatste naar boven gebrachte gewonde. Professor mr. P. Lieftinck, aldus een mededeling van het kabinet der Koningin, heeft gisterenmorgen tele fonisch aan Hare Majesteit verslag uitgebracht over de voortgang van zijn informatieve besprekingen. Verder valt er over de voortgang van de besprekingen weinig te mel den. De informateur blijkt nog con tact te hebben gehad met de demis sionaire minister van Financiën, de heer v. d. Kieft. Zijn woordvoerder deelde mee, dat het nog niet bekend was, wanneer de heer Lieftinck zijn „informatieve verkenningen" zou af sluiten met het voorleggen van een ontwerp-program aan de fractievoor- den zitters. De Amerikaanse regering heeft, blijkbaar in overeenstemming met Engeland en Frankrijk, een memorandum verzonden aan de landen die de Londense confe rentie over het Suez-kanaal bij wonen. Daarin wordt de oprich ting voorgesteld van een inter nationaal gezagsorgaan voor toezicht op het gebruik en de financiering van het kanaal. Aan de andere kant zou het recht van Egypte moeten wor- erkend, de eigendommen Ofschoon men plaatselijk wel enig inzicht heeft in de omvang van de oogstschade, die door zware regenval en wateroverlast in Drente, Overij- sel, de Noordoostpolder, Brabant en noord-Limburg is geleden, heeft men er nog geen kijk op, hoe ver deze schade boven de normale risicofactor uitsteekt. Enige tientallen kleine boeren en tuinders in enkele streken des lands zijn inderdaad zo zwaar getroffen, dat zij zonder helpende hand tot de be delstaf zouden geraken. In de ergste persoonlijke noden kunnen voorshands de gemeentelijke sociale diensten voorzien, doch hulp voor het herstel van gronden en nieuwe aanplanten zal van andere instanties moeten ko men. In Haagse kringen verluidt, dat via de provinciale voedselcommissarissen onderzoekingen naar de omvang van De Nationale Mijnwerkerscen trale van België heeft meege deeld, dat de officiële uitvaart van de reeds naar boven ge brachte slachtoffers van de ramp te Marcinelle maandag ochtend te 10 uur zal geschie den. Alle mijnwerkers is verzocht als teken van rouw het werk op maandag neer te leggen. Premier van Acker heeft verklaard, dat deze dag: een nationale rouwdag: zal zijn. Mgr. Himmer, de bisschop van Door nik, heeft de gelovigen van zjjn dio cees gevraagd, morgen onder de H. Missen een Onze Vader en een Wees Gegroet te bidden voor de slachtof fers van de ramp en edelmoedig te geven bij een collecte, die in de ker ken gehouden zal worden. „Zet er maar in, dat ze er allemaal zo'n beetje een punthoofd van gekregen hebben", heeft de leider van de sorteerploeg ter loops, begrijpelijk en waarschijnlijk in een opwelling gezegd. De wel zeer diepe zucht, die na deze uitlating volgde hield de betekenis in, dat de winnaars van de Tour de France-prijs- vraag definitief op papier gekomen waren. Honderden prijzen voor meer dan 90.000 inzendingen. Van dit ontzaglijke aantal mededingers zijn er vier geweest, die Wal- kowiak en de juiste tijd van de winnaar van de laatste etappe geraden hebben. Vorig jaar waren er ruim 87.000 inzendingen, waarvan veertien „op de kop af". Aan het verzoek van de procureur- generaal de oproerige Ambonezen zo snei mogelijk te berechten wordt door de Middelburgse rechtbank gehoor ge geven. A.s. dinsdag zullen de eerste acht reeds voor de politierechter ver- tehynen. Wij kunnen de lezers gerust stellen Niemand van de sorteerploeg, heeft een punthoofd gekregen. Het is wèl een verschrikkelijk karwei geweest om alle Walkowiakjes eruit te pikken en de rest weg te gooien. Erger nog was het sorteren naar uren, minuten en seconden. Maar tenslotte zijn de prijswinnaars, na veertien dagen zwoegen uit de bus gekomen. Walkowiak. die wij allemaal als een bescheiden en sympathieke jongen hebben leren kennen, heeft zestig pro cent der stemmen op zich weten te verzamelen. Op de overige formulie ren waren voor het merendeel de na men Bauvin en Wagtmans ingevuld. Opmerkelijk is, dat betrekkelijk wei nig mensen hun kans op de Belg Adriaenssens hebben laten vallen, hoewel deze renner toch een uitste kende kans op de eindoverwinning heeft gehad. Achteraf pleit het in ieder geval voor de goede neus van de inzenders. Ook grappenmakers hebben een formulier in de bus gestopt. Wat denkt u bijvoorbeeld van de Tour de France winnaars Suske en Wiske? Met Jeroen als gangmaker zou deze stunt misschien nog voor te stellen zijn. Dan waren er verschillende stem men op Willem van Est uitgebracht. Uit sympathie-betuiging of uit onwe tendheid? Wij raden het eerste. Ver der zijn er formulieren binnengeko men. waarop de winnaar verzocht werd de laatste etappe (enkele hon derden kilometers) maar liefst in minder dan twee uren af te leggen. Alsof die arme wielrenners nog niet hard genoeg getrapt hadden. Al die formulieren, grappig of min der grappig, zijn tenslotte de prulle- mand ingegaan. Ook die waaruit de sorteerploeg geen wijs kon worden. Vergeten adressen, wel de winnaar maar niet de tijd ingevuld. Doch zoals men begrijpt zijn er ge noeg gegadigden voor al die prach tige prijzen overgebleven. Van de vier gelukkigen, die het allemaal precies geraden hebben greep'" mej. Tinle de Blok, Zoute- straat 35 uit Hulst de eerste prijs. Zij gaat op een Jawamotor rondry- den... De tweede prijs (een televisie-toe stel) ging naar de heer F. van Eeke- len, Kamperfoeliestraat 40 te Bergen op Zoom. Bij mevr. C. Roelands- Meesters, Burgstedreef 7 in Prinsen beek belandde de derde prijs (een complete Ciné-uitrusting) terwijl de complete linnenuitzet als vierde prijs bij de heer M. Tack terecht kwam, Emmastraat 16 te Steenbergen. Voor de overige prijswinnaars mogen wij naar elders in dit blad verwijzen. Tot de volgende Tour maar weer en tot de volgende prijzenlawine. de bijzondere schade worden inge steld. Men verwacht doorgaans, dat, analoog aan 1954, een kredietregeling uit de bus zal kunnen komen, doch niet zonder voorwaarden, die verbe tering van afwatering en bodemstruc tuur beogen. Aangezien inmiddels een Kamerlid vragen over de bijzondere agrarische schaden heeft gesteld, zwijgt het de partement van Landbouw over de schadegegevens en over mogelijkheden tot hulpverlening. Op een mededeling van de voorzitter van het Landbouw schap, de heer H. D. Louwes, dat de bijzondere schade minstens 25 miljoen gulden zal belopen, heeft men even min commentaar. Niemand schijnt nog het juiste te weten. Men wacht op mededelingen uit de mond van mi nister Mansholt. De scheepvaartmaatschappij „Italia" heeft vrijdag bij het Federale Hof te New York tegen de Zweden-Amerika- lijn een eis tot schadevergoeding van 25 miljoen dollar (ongeveer negentig miljoen gulden) ingediend, naar aan leiding van de aanvaring tussen het Italiaanse passagiersschip „Andrea Do ria" en het Zweedse passagiersschip „Stockholm". De Italiaanse maatschappij stelt, dat zij niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor het gebeurde. Zoals bekend heeft de Zweden-Ame- rika-lijn het Federale Hof enige da gen geleden om een uitspraak ver zocht, dat zij niet verantwoordelijk gesteld kan worden, doch dat de aan varing een gevolg was van de schuld en onachtzaamheid van de „Andrea Doria". van de Suez-maatschappiJ op zijn gebied te naasten. Het Amerikaanse document bevat beginselen, die de V.S. in een ver. drag verwerkt zouden willen zien. Deze beginselen zijn: Waarborgen dat het kanaal zal blijven functioneren in overeen* stemming met de Suez-conventie van 1888, die bepaalde dat het kanaaj nooit onderworpen zou zijn aan het recht van blokkade. 2 Exploitatie van het kanaal door een internationaal gezagsorgaan, met volledig beheer over kanaalrech- ten, onderhoud, ontwikkeling en finan ciering. J Verstrekking aan Egypte van een redelijk deel der kanaalinkomsten. A Billijke vergoeding aan de kanaal- maatschappij voor de door Egypte te naasten eigendommen op zijn ge bied. C Uitspraak door een international# arbitragecommissie, als men het over de vergoeding niet eens zou kun nen worden Zondag a.s. om half negen zal pre mier Nasser een toespraak tot het Egyptische volk houden. President Eisenhower heeft de Con- gresieiders opgeroepen voor een be spreking op zondag a.s Als er kans op vijandelijkheden zou bestaan, wil hij de verantwoordelijkheid voor eventuele maatregelen met het Con gres delen. De Egyptische regering heeft Intus sen nog eens beloofd, in elk geval het kanaal open te zullen houden. De be schuldigingen, volgens welke op em ployés van de maatschappij ongeoor loofde druk zou worden uitgeoefend, noemde de Egyptische ambassadeur in Londen onwaar. Hij beschuldigde de Suez-kanaal- maatschappij ervan, dat zij reeds ja ren reserves kweekt met gelden die bestemd zijn voor ontwikkelingswer ken. Sedert 1954 worden deze reserves op meer dan 400 miljoen gulden ge handhaafd. De maatschappij wilde dit geld vasthouden tot 1968, het jaar waarin de concessie aflopen zou. Als de concessie niet verlengd zou wor den, zou zij de reserves onder de aan deelhouders hebben willen verdelen, aldus de Egyptische beschuldiging. De Suez-kanaalmaatschappij zou in de afgelopen vijf jaar 170 miljoen guden besteed hebben voor onderhoud van het kanaal en 500 miljoen aan haar aandeelhouders hebben uitge keerd. De Libanese premier heeft ver klaard, dat de Arabische staten een militaire aanval op Egypte als een aanval op hen allen zullen beschou wen, President Nasser van Egypte heeft zijn bezoek aan de Sovjet- Unie uitgesteld, zo is vrijdag of ficieel te Cairo bekend gemaakt. De president zou oorspronke lijk op 14 augustus in Moskou aankomen, twee dagen voor de opening van de internationale conferentie te Londen over het Suezkanaal. Een geval van werkelijk ver bluffende ambtenarij wordt in een Luiks blad verteld. Te Luik hadden twee departe menten de beschikking gekre gen over een pakhuis waar ze hun archieven konden opber gen. Na enige tijd bemerkte de portier, dat muizen aan de ar chieven knabbelden. Hij ging naar de markt en kocht een kat voor twee frank. En hij werd door de departements hoofden gefeliciteerd voor zijn initiatief. Maar de portier dien de een rekening in van twee frank, plus de kosten voor on derhoud van de poes. En toen begon het. Zijn aanvrage werd geweigerd. Maar dit nam de man niet en hij stuurde zijn „declaratie" hoger op. Nu begon het kaats spel tussen allerlei instanties, dat twee jaar duurde. Toen kwam het geval bij de minister terecht en deze gaf aan de be trokken departementen op dracht tot betaling. Er waren ondertussen 166 brieven, rap porten, telegrammen, enz, ge wisseld! Het slot van het geval is nóg mooier. Toen het besluit tot be taling van de kat was gevallen, bemerkte de betrokken instan tie, dat ondertussen de portier de dienst met pensioen had vei - laten en er, met zijn kat, van door was gegaan.

de Stem | 1956 | | pagina 1