I Op de Berg van Andechs bevindt zich een kostbare reliekenschat VISSERSLATIJN IN BLOEMEN 1 3 ü®(Mk i Een matig Mens is zijn Vrijheid waard YORK EN CANTERBURY HISTORISCHE STEDEN OP DE AFSLUITDIJK —SCHOUWONEEI i J Voornaamste bedevaartsoord van suid-Duitsland isBilonet Oude tegenstanders en ook oude vrienden DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 De barokkerk trekt ieder jaar duizenden pelgrims Historische schat Officieren weer met oranje sjerp Vreemde politieke coalitie in Laos Veel opwindende ontdekkingen Angles, but Angels Vele kerken Ballonwedstrijd Berepoot Romeo's en Julia De sleutel, ivaarmede Moeder Overste de gotische deur van de H. Kapel open draait, is een meesterwerk van snveed- kunst. En de sloten zelf De kluis van een bankgebouw kan niet beter worden afgesloten dan dit merkwaardige Heilig dom van Andechs, dat boven op een berg in de Allgiiuer Alpen bij de Ammersee gelegen is. Duizenden pelgrims komen jaarlijks bidden op deze gezegende grond. Een paar weken geleden heeft broeder portier van Moeder Overste, die in welbespraaktheid voor een museumgids be slist niet onderdoet, vertelt ons over de interessante geschiedenis van deze merkwaardige schat. Zij noemt ons de naam van Graai' Rasso, die daar als heilige vereerd wordt. Tijdens de Kruistochten heeft de vrome edelman kostbare relieken uit Jeruzalem, Byzanthium en Rome mee gebracht: gebeenten van H. Apostelen, een gedeelte van de Zweetdoek van Christus en naar men verhaalt, ook het tafelkleed, dat dienst heeft gedaan bij het Laatste Avondmaal. In hoeverre deze gegevens met de historische werkelijkheid kloppen? Deze aangelegenheid laten we gaarne aan de wetenschappelijke speurzin van de geschiedvorsers over. In ieder geval hebben de bewoners van het klooster Wörth, dat de heilige graaf had gesticht, de waarde van deze bezittingen zo hoog aangeslagen, dat zij hun kostbare schat ijlings naar Andechs in veilig heid brachten toen de Hongaren een kleine duizend jaar geleden het Beierse bergland binnenvielen. Daar is ze sindsdien gebleven. Oorspronkelijk was Andechs een burcht, veilig en hoog gelegen op een ongenaakbaar punt. Hoewel het adel lijke geslacht, dat dit slot bewoonde, maar drie eeuwen heeft bestaan, neemt het in de geschiedenis der mid deleeuwen toch een niet alleen eer volle maar ook vooraanstaande plaats in. Illustere telgen hebben een bis schopszetel bezet: te Regensburg, Bam berg, Mainz, Kolosca en Aquilea. De H. Hedwig, hertogin van Silezië en Polen, sproot uit dit geslacht voort. Ook Gertrud, koningin van Honga rije en moeder van de H. Elizabeth van Thüringen, was een gravin van Andechs. Met trots toont Moeder Overste ons het gewaad, dat deze koningsvrouwe (Advertentie) gedragen heeft op de dag van haar kroning. Bij haar huwelijk heeft haar heilige dochter het als bruidskleed gedragen. Als een der kostbaarste re lieken hangt het aan de wand van de kapel: een prachtig weefsel van sa- raceense damast. Haar leven lang heeft de H. Eliza beth het ouderlijke slot van haar moe der een warm hart toegedragen. Zij kwam daar vaak logeren. Het waar devolle borstkruis, dat Pius Grego- rius IX haar geschonken heeft om haar te troosten bij het overlijden van haar gemaal maakt ook deel uit van de Andechser reliekenschat Toen het grafelijke geslacht in de dertiende eeuw uitstierf, hebben de Heren van Wittelsbach, die de roem van dit Huis nooit hadden kunnen ver dragen, de vernietiging van de burcht fors aangepakt. Zo fors zelfs, dat ook de schat op mysterieuze wijze in de grond verdween. Eerst in, 1388 werden de relikwieën het Benedictijner klooster op een zonnige zondagmorgen de auto's geteldeertien- honderd waren het maar liefstdie hij in tijd van een uur naar boven zag komen De motorfietsen en scooters heeft hij maar buiten beschouwing gelaten Het gold als een buitengewone gunst dat wij de vermaarde Burgkapel mochten betredenwaar (Le voornaamste kostbaar heden van de prachtige barokkerk be waard worden teruggevonden in de metalen kist, die in de kapel bewaard wordt. Naar ver luidt zou het graafwerk van een muis de eerste aanwijzing gegeven hebben! HET H. HOSTIEWONDER Sinds twee eeuwen mocht Andechs toen reeds roemen op zijn kostbaarste bezit: de drie wonderbare H. Hosties, die nimmer verteerd zijn. Aan de his torische betrouwbaarheid valt niet te twijfelen, want een tweetal bullen van Paus Bonifatius IX verklaren, dat twee dezer H. Hosties uit de tijd van Paus Gregorius stammen en wel uit het jaar 604 en dat de derde uit het pontificaat van Paus Leo dateert. Op een van de drie H. Gedaanten moet het beeld van de Gekruiste voorko men, op de beide andere zouden bloedvlekken waargenomen zijn. Een Benedictijnermonnik gekleed in superplie en witte stool knielt voor het tabernakel neer en opent de ex- nositietroon, waarin de zware mon strans staat, met de drie wondere H. Hosties. Voor alle zekerheid bevindt Art ve? teutte zich daarin steeds een vers geconsa creerde H. Hostie, zodat elke twijfel aan de werkelijke tegenwoordigheid van de Godsmens uitgesloten is. In de loop der eeuwen hebben dui zenden en duizenden pelgrims, afkom stig uit alle delen van Europa, in dit genadeoord neergeknield. Oorspron kelijk was de kerk, waar zij kwamen bidden, een gotische hallenkerk. Toen het gebouw tengevolge van bliksem inslag totaal was uitgebrand, heeft Abt Bernard Schütz het bij het her stel in een rococogewaad laten steken Dat gebeurde omstreeks het midden der achttiende eeuw. Men bespeurt er de meesterhand van de beroemde stucadoor J. B. Zimmermann uit München, die met zijn broer in de beroemde barokkerk van Wies heeft gewerkt. Op het hoogaltaar prijkt een mira culeuze Madonna, die in Opper-Beie- ren veel en innig vereerd wordt. Officieren van de Koninklijke landmacht zullen voortaan in bepaal de, door de minister van oorlog vast gestelde gevallen bij hun geklede te nue de oranje zijden sjerp mogen dra gen, die voor de oorlog tot de cere moniële tenue behoorde. Voor de ceremoniële tenue zijn na de oorlog geen officiële regelingen vastgesteld, wel voor de geklede tenue. De sjerp mag nu bij de geklede tenue worden gedragen indien de militair individu eel deelneemt aan een staatsplechtig- heid, een diner of gala-avond waar een lid van het koninklijk huis, een buitenlands staatshoofd of een lid van een buitenlands regerend vorstenhuis aanwezig is, een huwelijksplechtig heid of een begrafenisplechtigheid, waarbij hij deel uitmaakt van de stoet. de bromfiets die 'f m levert MET VREDESTEIN BANDEN (Advertentie) CAMERA'S Koningsgezinden, communisten en an dere politieke groeperingen zullen in het Indochinese koninkrijk Laos een coalitieregering vormen. Vertegenwoordigers van de Konink lijke regering en van de communis tische gevechtsgroepen die de noorde- lijxe provincies bezet houden, zijn tot deze overeenkomst gekomen. Er zullen vrije verkiezingen worden gehouden, waarin de communistenlei der Pathet Lao en andere verzetsstrij ders zich verkiesbaar mogen stellen. is niet iemand, die nooit meer dan een of twee borrels drinkt. Een matig mens is iemand, die nooit meer drinkt dan goed voor hem en voor anderen! - is. Het is een opvallend iets, dat, altijd wanneer men de onmatigheid probeerde te bestrijden door vrijheids beperking, de matigen de dupe werden en de onma- tigen onmatiger werden dan ooit. Omdat het Nederlandse volk een der matigste ter wereld is, kan men dan ook gerust vaststellen het PUBLICATIE VAN HET CENTRAAL CEDISTILLEERDBUREAU SCHIEDAM De bewoners van nooid-Engeland zijn nog steeds geneigd zich te beschou wen als een volk dat los staat van zuid Engeland. Vele eeuwen geleden waren het inderdaad twee verschillende rassen, aangezien hun land toen door verschillende stammen werd bezet. Maar de Romeinse veroveraars overwonnoen de stammen in geheel Engeland en brachten de eerste eenheid van het land tot stand. In Durovernum, in het zuiden, zetten de Romeinen een kamp op en later, ongeveer in het jaar 200, bouwden zij er een muur omheen. In Eburacum, in het noorden, was de Romeinse nederzetting het militaire hoofdkwartier voor het noordelijke gedeelte van Groot-Brittannië. scherper omlijnd was; thans is deze scheiding er slechts om de admini stratie te vergemakkelijken en om de schakel met de aloude traditie te be waren. De toerist die een bezoek brengt aan York en Canterbury zal in beide moderne steden voortlevende bewij zen vinden van een roemrijk verle den. Als getuigen van de vervlogen tijden zijn er nog steeds de stadsmu ren die van York is nagenoeg in tact en versierd met indrukwekkende ,,Bars" of hekken, die tegen het val len van de nacht stevig werden ver sterkt om indringers te weerhouden binnen te vallen. In Canterbury staat alleen nog maar de ,,West Gate", en op de overige resten van de stads muur staan nog 13 torentjes. Op ver schillende plaatsen dienden de resten van het oorspronkelijke Romeinse bouwsel als fundering van de nu nog bestaande muren uit de middeleeu wen. In de afgelopen jaren hebben ar cheologen vele opwindende ontdekkin gen gedaan van Romeins Canterbury, ontdekkingen die de toerist een beeld geven van Brittannië in de Romeinse tijd. Bij de opgravingen van de ruïnen van de Abdij van St. Augustinus wer den de funderingen blootgelegd van een kerk, die naar men gelooft, een Romeinse tempel is geweest, maar die later werd gebruikt door de Chris tenen. Tegenwoordig bevindt zich op de oorspronkelijke plaats van die neder zetting een prachtige kloosterkerk, de zgn. York Minster, de zetel van de aartsbisschop van York, Primaat van Engeland. Durovernum, by de zuid kust, is het tegenwoordige Canterbu ry, de zetel van de andere aartsbis schop van Engeland, de primaat van ,,A11 England". Deze verdeling van Engeland in twee kerkelijke provin cies is al hetgeen er overgebleven is van een scheiding, die destijds veel Tijdens de derde etappe van de Ronde van Nederland, van Leeu warden naar Zandvoort, trok de rennerskaravaan over de Afsluit dijk, waar een groepje met de Ita liaan Magni, en o.a. de Nederlan ders Gerrit Voorting, Gerrit Schul- te en Wim van Est een voorsprong nam op het grote peleton. De foto toont de kopgroep op de Af sluitdijk bij het passeren van de sluizen. Achterin, geheel rechts, herkennen we Voorting, Schutte en van Est Tegen het begin van de zesde eeuw hadden de Romeinse legioenen zich uit Brittannië teruggetrokken, waarna het land in handen kwam van de Sak sische veroveraars. York en Canter bury konden hun positie als belangrij ke centra behouden. Maar Rome kwam toen een nieuwe invloed uitoefenen, toen Paus Grego rius, nadat hij twee Engelse slaven op de markt had gezien, de beroemde opmerking maakte: „Zij zijn geen „Angles", maar „Angels" geen An- gelsaksers, maar Engelen). Hij zond Sint Augustinus naar hun land om het volk van Brittannië te herinneren aan het bestaan van het Christendom, dat na de invasie van de heidenen bijna verdwenen was. Sint Augustinus kwam naar Canter bury en doopte de regerende koning, Ethlebert, in het jaar 597. Achten twintig jaar later trouwde zijn doch ter met de koning van Northumbria, Edwin. Paulinus, een ander missiona ris van Paus Gregorius, werd met haar, als hofprediker, naar haar nieu we huis gezonden. Hij werd de eerste aartsbisschop van York. Van dat tijd stip af is de geschiedenis van beide provincies nauw met elkaar verbon den. Beide steden hebben verschei dene kathedralen gehad, voordat de tegenwoordige York Minster en Canterbury Kathedraal in de 12e eeuw werden gebouwd. Beide bouwwerken zijn de mooiste voor beelden van Engelse architectuur. Toch kunnen ze niet met elkaar worden vergeleken, want beide kerken hebben hun eigen karakter en bijzondere schoonheden. Canterbury, de beroemde Angel" toren, het graf van de Black Prin ce". het ongeëvenaarde Canterbury blue" glas. York met haar prachtige ,,Five Sisters" vensters, haar statigé en indrukwekkende kapittelhuis en het oostelijke venster, dat behoort tot de grootste ramen met gebrandschil derd glas van de gehele wereld (de gidsen beschrijven de oppervlakte als „groter dan een tennisbaan"). In deze beide bouwwerken is de ge schiedenis in steen te vinden voor al diegenen die er oog voor hebben. Zowel York Minster als de kathe draal van Canterbury zijn (gratis) toegankelijk voor bezoekers; uitste kende gidsen zijn verkrijgbaar en de kosters zijn altijd bereid uitleg te ge ven aan belangstellenden. Eén van de grootste paradoxen van thedraalsteden is het aantal klei nere kerken dat in de naaste omge ving van de kathedraal te vinden is. In Canterbury waren er tijdens de re gering van Ethlebert drie kerken bin nen een radius van 750 meter. Een van deze, St. Martin's, de oudste kerk van Groot-Brittannië, is nog steeds in gebruik. York is speciaal rijk aan middel eeuwse kerkgebouwen. Er zijn er nog 20 overgebleven en zij zijn op één na alle binnen de stadsmuren gelegen, zodat een middagwandeling door de straten van York de toerist een beeld van ongeëvenaarde schoonheid en rijkdom biedt. Canterbury maakt eveneens aan spraak op iets dat als het oudste van zijn soort in Groot-Brittannië kan worden aangemerkt, namelijk: King's Schooi, gebouwd op het terrein van de kathedraal. Deze school wordt ver onderstelt de oudste van Groot-Brit tannië te zijn. Er is in de nabijheid van deze schoolgebouwen een nieuw, in de modernste architectuur opge trokken winkelcentrum verrezen, op de plaats, waar al hetgeen er stond door oorlogsbombardementen in de Tweede Wereldoorlog werd verwoest. Groot-Brittannië's kunst om traditie te handhaven en toch gelijke tred te houden met de moderne tijd, komt goed tot uiting in York, waar de cho coladefabrieken van Engeland geves tigd zijn. Een gedeelte van York's erfdeel, is bewaard in één van de mooiste volks musea van het land, het Castle Mu seum", dat gevestigd is in een oude gevangenis. Onder de vele bijzonder heden is o.a. een voorstelling, bekend als ,,de straat", die de bezoeker te rugvoert naar het York van vroeger. Verscheidene van de mooiste oude winkels zijn hier gereconstrueerd en er is ook een koetshuis, een brand weerstation en een kaarsenfabriek, in de met keien geplaveide straten. York heeft ook een spoorwegmu seum, dat vele relikwieën huisvest uit de dagen van de eerste passagiers- trein ter wereld, die van Stockton naar Darlington liep, niet ver van York. Canterbury heeft een jaarlijks te rugkerend festival, tijdens hetwelk een speciaal voor dit festival geschre ven toneelstuk wordt opgevoerd in het kapittelhuis van de kathedraal. Het toneelstuk van T. S. Eliot, Murder in the Cathedral" werd hier voor het eerst ten tonele gebracht. Het stuk behandelt vanzelfsprekend d3 moord op Thomas Beckett. Als boetedoening voor deze misdaad ondernam Koning Henry II de eerste pelgrimstocht naar Canterbury in 1174; miljoenen anderen volgden daarna om het altaar van St. Thomas te aanbidden ,tot het tijdens de her vorming werd verwoest. En ook thans komen er pelgrims, zowel naar Can terbury bekend als de „Moeder van Engeland" als naar haar noor delijke zuster, York, „geliefd bij de inwoners van Yorkshire en vermaard over de gehele wereld". Als de burgemeester zaterdag de wimpel zou uitreiken aan de van ger van de gróótste vis, in plaats van aan de man van de beste kwa liteit, dan zou de ontwerper van deze wagen van vorig jaar een goede kans maken. Zó groot van gen de Bressiaanders ze niet; deze humeurig kijkende zeebewoner doet alleen maar dienst als „paard" voor Neptunus, die het hier in gezelschap van een aantal lieve Bressiaanse jongedames nog zo kwaad niet heeft. Ook dit jaar zal de optocht van praalwagens weer vele op de zee en de visserij geïnspireerde onderdelen tellen. De komende presidentsverkiezingen in de Ver. Staten blijven de ge moederen der Amerikanen beheersen. En de spotprenttekenaars vinden er dankbaar materiaal in om zich uit te leven. Zo byv. Jensen, die in „The Chicago Daily News" Harold Stassen op de korrel nam. Stassen heeft namelijk een ballonnetje opgelaten om gouverneur Herter op de vice-presidentsplaats te krygen. De tegenwoordige vice- president zou dus moeten sneuvelen. Alhoewel president Eisenhower heeft verklaard, dat hij Nixon graag mag, heeft hy Stassen toch carte blanche gegeven. Stassen heeft zelfs een tijd lang „vrijaf" ge kregen om propaganda te gaan maken voor Herter, die notabene zelf heeft gezegd voor Nixon te zijn. Dat zijn zo van die puzzles, waarmee de Amerikaanse kiezers te maken hebben Over Nasser heeft men de af gelopen dagen meer dan vol doende gelezen om te weten, dat de geschiedenis met het Suezkanaal het Westen verba zend hoog zit. „The Los Ange los Times" ziet het zo, dat de Egyptische sfinx een verleng stuk heeft gekregen in de vorm van een Russische berepoot, die het water in het Suezkanaal troebel maakt. Deze spotprent van „The Min neapolis Star" illustreert de wedren tussen Washington en Moskou om de zgn. neutralen op hun hand te krijgen. Met dollars en roebels wordt de lief de verkaard, in de hoop weder liefde te ontvangen. Een merk waardig staaltje van internatio nale romantiek

de Stem | 1956 | | pagina 7