Dubbele Belgische de vierde dag zege op Bouwkunst moet de praalzucht afzweren Van der Lijke strijdlustigste Wies van Dongen rijdt door verjaardags feestje heen RONDE VAN EUROPA OPSTAND IS MISLUKT Indrukken uit Moskou WONINGNOOD NOG GROOT Omzet van bromfietsen veel minder Van Looy en de zijnen zwaar favoriet Rondecijfers Circusauto was zoek.... Vals Zo won Foré de vierde etappe EERSTE HALVE ETAPPE TWEEDE HALVE ETAPPE Post en Wolfs uit de strijd In Ecuador ONLUSTEN IN INDIA Derek Ennet verongelukt Zesde ronde van Huybergen Weer jeugdtour in Steenbergen Aan lawaai stoort zich geen Rus Prijzen in Moskou EXAMENS In Zuid-Slavië f Pater in cel vermoord MARKTEN WATERSTANDEN N.V. Slavenburg's Bank kantoor Breda Fa. J. F. Casteleyn Zoon DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 (Van onze sportredacteur). ROTTERDAM, donderdag- Na vandaag en vooral na deze middag in de ploegentijdrit, staat muurvast, dat de Belgische A-ploeg met Rik van Looij, Willy van Nitsen en Germain de Rycke (zo ge wilt óók nog Jos. Schils) de sterkste, maar bovenal meest homogene equipe is in deze ronde. Waren het in de 100 kilometer-etappe van Zandvoort naar Rotterdam de Belgen Foré en Schroeders, die de ereplaatsen voor zich opeisten, Henk van den Broek en Piet van de Brekel respec tievelijk naar de derde en vierde positie terugdringend, in de rit tegen het horloge lieten oranje-truidrager van Looy en de zijnen de snelste tijd voor zich afdrukken. En.de snelste (laat ste!) ronde fietsten de duivels in 1 min. 15 sec. (1000 meter). Het frappante daarbij was,dat de ploeg (nog altijd compleet, evenals die van Schulle, Voorting en de Belgische B-equipe) in gesloten gele deren de finish passeerde. Een feit, dat geen enkele andere ploeg had kunnen verwezenlijken. Hoewel Gerrit Voorting's acht- mans-gelid met 13.33 er even goed mocht zijn. Evenals Gerrit Schul- te c.s., die er 13.43 voor nodig had den. OP SIGNAAL. De grote kracht van de A-ploeg school ongetwijfeld in de homogeni teit en de rijtechniek, welke zij de- mostreerde. De ploegleider (van Doortselaar, de oudste in de Ronde) gaf vanuit zijn auto, met fluitsigna- nalen aan, op welk moment moest worden afgelost. Dit speelde voorna melijk in de bochten een belangrijke rol. Als in de vaderlandse equipes dit aan te bevelen systeem was gevolgd en, vanzelfsprekend perfect uitgevoerd zou zijn geworden, zouden daar be slist betere tijden genoteerd zijn ge worden. Wim van Est kan met de vijf man die hem nog omringen, tevreden zijn. Voor hem werd 13 min, 44 sec. getimed. Adri Voorting, Piet Maas, en Gijs Pauw. waren Willem's secon danten waarmee hij de eind- streep over kon komeri. Henk v. d. Broek en Harm Smits kwamen ge- distancieerd over de meet. De tweede snelste ronde (na de Belgische A- ploeg dus) fietsten Gerrit Voorting c.s. (Dat wil zeggen Wies van Don gen, Arie van 't Hof en Gerrit himself) in de tijd van 1.18.4. Het aantal echte wielerenthousias- ten met name vooral degenen, die studie van deze sport maken, blijkt enorm te zijn toegenomen. Op „Varkenoord", tegenover het Feijenoordstadion gelegen, werden on geveer tienduizend personen geteld. Een aantal, dat voor een tijdrit fa meus mag heten. Onder die talrijke personen werd o.m. ook minister Staf opgemerkt. DE ETAPPE. In het eerste gedeelte van de van daag verreden (4e) etappe, waarover we nu wat gaan vertellen is een zeer hoog tempo gefietst. Vandaar, dat de karavaan, die hon derdduizenden (óók vakantiegangers) juichende mensen langs de boulevard- stranden aantrof, een klein half uur vroeger dan was gepland, in de Maas stad arriveerde. Jammer, dat door een nog onop gehelderde oorzaak de oud-wereld kampioen Heinz Müller door een val werd uitgeschakeld. Wat de koers zelf betreft: verschil lende keren hebben kopstukken uit het veld: Wim van Est, Gerrit Voor ting en ook Piet van der Lijke (die vanwege zijn grote ambities vandaag tot strijdlustigste renner werd uitge roepen) ontvluchtingspogingen ge daan. Zij mislukten allemaal, omdat eensdeels de Nederlanders elkaar blij ven misverstaan, van de andere kant vanwege de omstandigheid, dat de Belgen zó sterk fietsen, dat zij al thans tot op heden de koers voort durend kunnen blijven controleren. Er zullen naar onze mening des wege zéér bijzondere dingen moeten gebeuren, wil de eindoverwinning de équipe van de oranjetruidrager in Amsterdam ontgaan Er zijn intussen heel wat volgers in de karavaan, die menen, dat de Ronde nog maar beginnen moet en, te beginnen morgen in de étappe naar Roosendaal, verrassende ontknopingen zijn te verwachten. Het zou overigens wèl leuk zijn! BESLISSENDE SLAG Wij waren in de omgeving van Loos duinen (in de buurt van Schevenin- gen), toen de beslissende fase realiteit werd. Piet van der Lijke spurtte ver rassend snel weg, gevolgd door de Italiaan Moresi (vandaag dus weer eens een Italian meel). Het tweetal kreeg allereerst gezelschap van Henk v. d. Broek en het groepje groeide aan tot een half dozijn, toen Piet v. d. Brekel, en de Belgen Schroeders en Foré zich bij hen voegden. Het tempo werd, met de vrij straffe wind in de rug, tot de grootst moge lijke hoogte opgevoerd. De Duitser Pankoke deed nog een ernstige po ging om zich bij het zestal te voegen, maar slaagde daarin niet, omdat het onmogelijk bleek een hogere snelheid er uit te draaien dan de zes vluch telingen reeds vermochten. En het Etappe-klassement De uitslag van de eerste helft van de vierde etappe van de Ronde van Nederland, van Zandvoort naar Rot terdam, (107 km) luidt: 1 Foré (België A) 2,25.16. 2 Schroeders (Belg. A.) z..t. 3 Van den Broek (Ned. B) z.t. 4 Van den Brekel (Ned.) z.t. 5 Mo resi (Zwit.) s.t. 0 Van der Lijke (Ned. A) z.t. 7 Saelens (Belg B) 2,27,52; 8 Backat (Did.) 9 Maue (Did.) 10 van 't Hof (Ned. C); 11 Maas (Ned. B). 12 Post (Ned. A), 14 Suykerbuyk (Ned. A), 14 Hollenstein (Zwit.), allen zelfde tijd als Saelens; 15 Reineke (Did.) 2.28,19; 16 Junkermann (Did) z.t.; i7 van Grinsven (Ned. C.) z.t.; 18 Derboven (Belg. B) z.t.; 19 Bergmans (Ned. A) 2,28,37; 20 Derijcke (Belg. A.) z.t. Algemeen klassement Het algemene klassement zag er na de eerste helft van de vierde etappe als volgt uit: 1 Van Looy (Belg. A) 18.36.30; 2 Derboven (Belg. B) 19.45.09; 3 en 4 De Feyter (Bel B) en Adri Voorting (Ned. B) 18.45.51; 5 Van den Brekel (Ned. A) 18.47.27; 6 Van der Lijke (Ned. A) 18.48.03; 7 Fore (Belg A) 18.48.11; 8 Van Est (Ned. B) 18.48.52; 9 Post (Ned. A) 18.51,59, 10 Carlesl (It.) 18.52.03; 13 Schulte (Ned. A, 18.52,18; 15 G. Voorting (Ned. C) 18.52.48. Etappe-ploegenklassement Het ploeger.klassemcnt voor de eerste halve etappe luidt: 1 België A 7,17,39; 2 Nederland A 7.18.24; 3 Nederland B 7,21,0; 4 Zwit serland 7,21,45; 5 Duitsland 7.24.30; 6 België B 7,24,48. 7 Nederland C 7,25,10; 8 Italië 7,26,59. Algemeen ploegenklassement Het algemene ploegenklassement na deze halve etappe luidt; 1 België A 55.41.19; 2 Nederland A 56,00.26; 3 België B 56.20.26; 4 Neder land C 56.31.52, 5 Nederland B 56,34.40, 6 Italië 56.41.27; 7 Duitsland 57.15.04; 8 Zwitserland. Etappe-klassement De individuele uitslag van de tijd rit luidt: 1 Derijcke (België A) 13 min. 23 sec. 2 van Looy (België A) z.t.; 3 (Advertentie) ISieuivs uit de Ronde van ISederland Weet U dat Wies van Dongen, de jonge Brabantse renner van de Maggi- ploeg, pas 25 jaar is Een jeugdige leeftijd voor een veteraan, die al twéé Tour de France's op zijn naam heeft staanEn die 25 jaar zijn nog maar net vol verleden week op 31 juli vierde Wies zijn verjaardag.... Een „nabrander" van die gebeurte nis zorgde vandaag voor een tragi komisch incident. Terwijl Wies zich van Rotterdam naar Roosendaal spoedde, bereidde men in een klein Brabants dorpje langs de route een feest voor. Ken nissen van Wies wilden hem alsnog feliciteren De karavaan r aderde. Twee kleine meisjes met feestmutsjes stelden zich op. Een taart verscheen. Zakjes rit selden. De karavaan kwam de hoek omEen bord ging omhoog „Nog wel gefeliciteerd. WiesDe meis jes openden hun mondjes.De taart ging naar voren. FlitsEen brede grijns, een zwaai van een hand„Bedankt"en de Maggi-renner was voorbij Beteuterd bleef het groepje staan. Wij zagen het tafereeltje en vroegen er was. ,,Hii had toch wel even kunnen afstappen", zei de vriende lijke vrouw Het heeft ons véél moeite gekost om haar uit te leggen dat „even af stappen" niet kan in de Ronde van Nederland. n/ri'P ■Ila£'be* kunnen proberen met Maggi s nieuwe Ossestaartsoep", zei- denwe, „maar zelfs dan Donderdag werd de vierde étappe van de Ronde van Nederland over een afstand van 107 kilometer van Zandvoort naar Rotterdam verre den. Op de foto ziet men de kop- groeps die de finish in Rotterdam passeert. V.l.n.r.: de winnaar van deze étappede Belg Foré, van den Brekeldie op de vierde plaats ein digde, van den Broek, die derde werd en de Belg Schroeders, die de tweede plaats veroverde. De tweede etappe van de Ronde van Europa voor amateurs en onafhanke- lijken, van Rijeka in Zuidslavië naar Udine in Italië over 180 km., is ge wonnen door de Italiaan Fallarini. Hij noteerde een tijd van 5 uur 04 min. en 24 sec. De uitslag luidde verder: 2 Christian jOostenr.) zelfde tijd; 3 Ferlenghi (It.) JUU4.30; 4 Zweiger (Oostenr.) 5.04.42; 5 (Seig.) 5.04.44; 6 Lute (Ned.) 5.U4.59; 7 van Steenselen (Ned.) zelfde tijd. De plaatsingen van de overige Ne derlanders waren: 17e Janbroers 5.15. 07: 19e Stevens zelfde tijd; 38ste Piet van Est 5.18.10. De Nederlanders Krijn Post en Tiny Wolfs kwamen na het sluiten van de controle binnen en zijn uit de strijd genomen. Na de tweede etappe luidt het alge meen klassement: 1 Christian (Oost) 9.43.13; 2 van Steenselen (Ned.) 9.46 29- 3 Trefois (Belg.) 9.46.49; 4 Lute (Ned.) 9.47.04; 5 Fallarini (It.) 9.51.52. Onze landgenoot Stevens staat op de negende plaats met een tijd van 9.56. 32. Janbroers is 27ste met 10.05.48 en Piet van Est 33ste met 10.08.51. De uitslag van het dagploegenklas- sement luidt: 1 Italië 15.24.01; 2 Oostenrijk 15.24.22 3 Nederland 15.25.10. De stand in het algemeen ploegen klassement is: 1 Nederland 29.30.05; 2 Italië 29.30. 12; 3 Oostenrijk 29.32.44; 4 België 29. 41.24. Wat de twee uitvallers betreft: Tiny Wolfs was de vorige dag al niet helemaal in conditie gebleken. Hij voelde zioh niet fit. Hij werd door de ronde-arts onderzocht en deze advi seerde niet verder te rijden, omdat hij de bloedruk niet geheel in orde had bevonden. Krijn Post bleek niet bestand te zijn tegen de warmte. Hij werd er te zeer door afgemat cn maakte bovendien de fout veel te veel to drinken, Dat er in Italië nogal belangstelling bestaat voor onze Ronde, blijkt niet alleen uit het feit, dat enkele Itali aanse journalisten de prestaties hun- ner landgenoten komen gadeslaan en verslaan. Bij de tijdrit (hierboven beschre ven) was o.a. de beroemde oud-Itali aanse coureur Guerra aanwezig Hij zei ons, per vliegtuig uit Milaan te zijn overgewipt. De heer Guerra is een deftig uitziende, rustig kijkende en pratende man geworden. Zijn in teresses voor de wielersport blijven groot. Niet in de laatste plaats omdat hij eigenaar van een grote rijwiel- fabriek is! Hoe dan ook, dank zij de Ronde van Nederland was hij dan toch hier. Waarmee sleohts gezegd wil zijn, dat onze Tour in de goede richting blijft groeien. Morgen zakken we dus af naar on ze gewesten. Het zou niet onprettig zijn, als de Nederlanders en daarvan uiteraard de renners uit onze ver spreidingsgebieden ons de kans boden denderende wapenfeiten neer te schrijven. Het vertrek uit Rotterdam is be paald op 13.35 uur. Geschatte aan- komst in Roosendaal te 18.30 (half 7). In Alphen aan de Rijn kon gister avond de voorstelling van een circus ?'e, doorgaan, omdat een auto met het lichtaggregaat en het voer voor de roofdieren zoek was. Later bleek, aai ae auto die 's morgens uit Haar lem was vertrokken, al de hele dag met een mankement in Oegstgeest stond. De chauffeur had de bijrijder gevraagd de directie te gaan verwit tigen, maar deze laatste was gezel lig aan het zwerven gegaan en had zpn boodschap maar vergeten. Gis teravond kwam hij laconiek het nieuws meedelen, maar toen was het te laat. De jongeman die één dag bij het circus in dienst was, werd natuurlijk met^ejuich ontvangen, dat begrijpt 7 Schroeders, 8 Verplaetse, allen België A en zelfde tijd als Dercke; 9 Van 't Hof (Nederland C)„ 13,33; 10 Gerrit Voorting, 11 Van Dongen, beiden Ned. C. en z.t. als van 't Hof; foTrin Schart" bJnef c?mpleeJ bi|een Vannitsen, 4 Lbyten, 5 Foré, 6 Schils. tot in Schiedam. Daar begon toen na- melijk de grote verbrokkeling. Temidden van ongelooflijke aan tallen toeschouwers, die op dit tijdstip juist fabriek, winkel of kantoor ver laten hadden, snelden de zes durvers als op vleugels naar de finish. Het was Foré, die afgescheiden langs de wedstrijd-jury flitste, gevolgd door zijn landgenoot Schroeders (al wéér een complete Belgische zege derhalve!) Henk v d. Broek werd derde door Piet v. d. Brekel (4e) achter zich te houden. De Italiaan Moresi, die er merkwaardig genoeg niet aan te pas gekomen was werd vijfde, terwijl Piet d. Lijke met de zesde plaats ge noegen moest nemen. Wat hij na het toekennen van die strijdlustpremie minder erg scheen te vinden. Ook uit het tweede groepje (8 man) kwam een Belg als spurtwinner te voorschijn. Het was Saelens, die de Duitser Baekart, Gijs Pauw, Arie van 't Hof, Piet Maas, Krijn Post o.m. ach ter zich wist te houden. Het peleton reed nog weer een minuut later bin nen.. Met... als vanouds mag men langzamerhand zeggen, Hugo Koblet en Fiorenzo Magni in de wielen. Zij wisten inmiddels te vertellen, dat ze het best naar hun zin hebben in deze Nederlandse Ronde. En... dat ze steeds beter in conditie komen voor Kopenhagen. Waaraan wij hier vanzelfsprekend bitter weinig hebben! ITALIAANSE BELANGSTELLING t In Hannover zijn valse bank- biljetten in omloop, die volgens de politie verontrustend goed nagemaakt" zijn. Toch zijn de S biljetten duidelijk als valse te onderkennen. Op die van vijf mark b.v. luidt het opschrift: Help u zelf, zo helpt u God", J inplaats van het gebruikelijke: S „Eenheid en recht en vrijheid". Óp de valse briefjes van 50 mark is de waarschuwing te gen het namaken van bankbil jetten vervangen door de vol gende spreuk: „Wie bankbiljet ten namaakt, kan zich vaak uit de nood helpen, want het is tegenwoordig moeilijk de eind jes aan elkaar te knopen." Volgens een officiële mededeling is de opstand, die in de provincie Ma- nabi tegen de regering van Ecuador was uitgebroken, neergeslagen. In de voornaamste steden van het land is de orde hersteld. De opstandelingen hebben zich in het gebergte van het binnenland te ruggetrokken. In de stad Ahmedabad in west-India is een uitgaansverbod afgekondigd. Bij betogingen tegen het regeringsbesluit van Bombay een tweeledige staat te maken, zijn woensdag 7 mensen ge dood en 107 gewond. Ook donderdag deden zich weer bot singen met de politie voor, waarbij enkele doden vielen. Duizenden beto gers bestormden een politiebureau en staken een politieauto in brand. Elders werd een auto van een volks vertegenwoordiger in brand gestoken. Honderdduizend textielarbeiders en 80.000 studenten zijn in staking. Tijdens de internationale motorraces om de Grote Prijs van Ulster is de Britse rijder Derek Ennet dodelijk verongelukt. Ennet en zijn landgenoot Robert Ferguson kwamen met elkaar in botsing tijdens de wedstrijd in de 350 c.c. klasse. Beiden werden in be wusteloze toestand naar het zieken huis gebracht, waar Ennet aan zijn verwondingen is bezweken. -'f' Het plaatselijk comité ,,H.W.V." 1218 Van der Eist, Derboven, de j Huijbergen wil vooruit, heeft tegen Feyter. Gielen. Rosselle. Saelens, en de Valk (allen België B) in 13.36; 19 Magni (Italië) 13.38, 20 Baffi (It.) z.t. Rik van Looy behoudt de oranje trui. De Duitse renner Mueller heeft het ziekenhuis te Rotterdam weer ver laten. De wond aan zijn hoofd is ge hecht en hij ls naar zijn hotel te Rot terdam gegaan. Bij een valpartij kreeg Mueller een klap tegen zijn hoofd van een pedaal var. de fiets van een van de andere deelnemers. Algemeen klassement Het algemeen klassement na de vierde dag luidt: 1 Van Looy (België A) 18.49,33; 2 Derboven (België B), 18.58,45; 3 De Feyter (België B) 18.59,27- 4 Adri Voorting (Ned, A.) 18.59,35 5 Van den Brekel (Ned. A) 19.01.10- 6 Fore (België A) 19.01.34; 7 Van dér Lijke (Ned. A) 19.02.32; 8 Van Est (Ned. B) 19.02,36, 9 Derijcke (België A) 19.05,27, 10 Carlesi (Italië) 19.05.41, 11 Post (Ned. A) 19.05.42; 12 Gielen (België B) 19.05.51, 13 Schulte (Ned, A) 19.06.01; 14 Vet-heist (Ned C.) 19.06.03, 15 Gerrit Voorting (Ned.' C) 19.06.11; 16 Rusman (Ned. A) 19.06.39; 17 Van Dongen (Ned. A) 19,08,46; 17 Vannit sen (België A) 19.11.41, 19 Van 't Hof (Ned. C.) 19.11.49; 20 De Valck (Bel gië B) 19.12,27. Etappe-ploegenkl assement Uitslag van de ploegentijdrit over 10 km luidt 1 België A 40. min, 9 sec. 2 Neder land C 40 min. 39 sec. 3 België B 40 min, 48 sec.; 4 Italië 40 min. 54 sec.; 5 Zwitserland 41 min. 03 sec. 6 Ne derland A 41 min. 09 sec. 7 Neder land B 41 min. 12 sec, 8 Duitsland 41 min. 18 sec. Algemeen ploegenklassement Het algemeen ploegenklassment na de 4e etappe luidt; 1 België A 56.20.28; 2 Nederland A 56,41,35; 3 België B 57.01.14; 4 Neder land C 57.12.01, 5 Nederland B 57,15.52, 6 Italië 57.22,21; 7 Duitsland 57,56,22; 8 Zwitserland 58,04,16, Militaire klassement Het militaire puntenklassement na de vierde dag luidt: 1 Baror.i (Italië) 33 pnt. 2 Adri Voorting (Ned. B) 22 pnt. 3 Schils (België A) 17 pnt. 4 Derboven (België B) 16 pnt. 5 Vannitsen (België A) 10 pnt. 6 Junkermann (Duitsland) 10 pnt. 7 Lurati (Zwitserland) 7 pnt. 8 Maas (Nederland B) 5 pnt 9 Van der Lijke (Nederland A) 5' pnt, 10 Pauw (Nederland B) 5 pnt. zaterdag a.s. bij gelegenheid van de jaarlijkse kermis van Huijbergen zijn 6e ronde van Huijbergen georgani seerd. In tegenstelling met voorafgaande jaren wordt dit jaar geen nieuwelin- genkoers verreden, doch uitsluitend een voor amateurs en onafhankelij- ken. Het plaatselijk comité heeft hier door o.m. bereikt, dat een zeer goed rennersveld is gecontracteerd en dat op het zeer snelle en mooie parcours langs de prachtige Huijbergse bossen een grotere afstand verreden kan worden. De te rijden afstand bedraagt 135 km; een ronde is 2,5 km, zodat de renners 50 maal de jurytent zullen moeten passeren. Tot op heden schreven ongeveer 55 renners in, waarvan 20 onafhankelij- ken en 35 amateurs. Aan de start zullen praktisch alle streekfavorieten verschijnen, zoals: v. Overveld (Hoogerheide), v. d. Sande (Halsteren), Schrauwen (Ossen- drecht), A. van Meel (WOUW), P. de Bruin (Roosendaal). Om nog enkele „klinkende" namen te noemen; de winnaar van 1955: C. Paijmans (Til burg), Gebr. Peeters (Haarlem), Jaap Bruggenkamp (IJmuiden), zon dag jl. in de ronde van 's Hertogen bosch nog 3e achter G. Schulte en G. Voorting, W. Snijders (Halfweg), B. Heeren (Roosendaal). Voorts wordt op deze zaterdag en de daarop volgende 2 dagen Huijberg se kermis gehouden, zodat het in Huijbergen bij goed weer zaterdag a.s. zeer druk zal zijn. Van maandag 27 augustus tot za terdag 1 september zal de villawijk van Steenbergen weer op zijn kop staan, want dan wordt weer de tra ditionele „Tour de Komwei" verre den voor jongens van zeven tot veer tien jaar. Vorig jaar trok deze tour een groot aantal toeschouwers, die de nodige premies aan de enthousiaste jongens schonken. Nu zijn er zelfs medailles voor de winnaars, want de organisator van deze races, Paul Kil, wil ieder jaar steeds meer en steeds beter. De eerste twee dagen zal er overigens niet gefietst, maar alleen gelopen worden, de overige dagen wordt er echter gesprint, zijn er tijd ritten en 'n grote omniumcourse. De winnaar van vorig jaar, Piet van de Aarsen, die op een geleende fiets de records aan stukken reed, verklaarde in een „interview" ook dit jaar weer de bloemen te zullen verove ren. Die van vorig jaar hangen, tot grote wanhoop van zijn moeder, nog Een redacteur van het A.N.P., die tezamen met zeven andeie Nederlandse journalisten een reis door de Sovjet-Unie maakte, vertelt in een eerste reportage een en ander over zijn indruk ken van Moskou. De Lomonossow-universiteit, in vijf naoorlogse jaren aan de rand der stad opgetrokken om zestienduizend studen ten wijsheid en woning te bezorgen, doet heel wat zoetelijker aan dan men in deze robuuste gemeenschap zou hebben verwacht. De eerste nieuwe woonblokken aan de ingang der stad bewijzen trouwens al, dat het sui kerzoete tijdperk in de Sovjet-bouw kunst is overwonnen en dat opnieuw de parolen zakelijkheid en degelijk heid zijn uitgegeven. De zucht na*r opsmuk kan zich nu nog slechts uit leven in de stoffering en zij doet dat daar vaak op een wijze ,die de bezoe ker in de waan brengt naar het flu welen tijdperk zijner grootouders te zijn teruggekeerd. Auto's De toename van het autoverkeer schijnt het opvallendste verschil te zijn, dat in de laatste jaren in het uiterlijke beeld der stad is ingetreden. Tot laat in de nacht gonzen de stoer gebouwde Russische wagens door de straten. Zij maken dubbel zoveel la waai dan men in westelijke steden gewoon is. De Russische chauffeur schijnt permanent een hand op zijn claxon te hebben. Zelfs in badplaat sen, waar toch voor de rust van de kurende arbeiders gezorgd wordt, za gen wij op vele straathoeken een post hoorn, ten teken dat van de chauf feurs een krachtige stoot met de claxon wordt verwacht. Maar aan lawaai schynt geen Rus zich te storen. Hij wandelt met on verstoorbare gemoedsrust voorbij de schetterende luidsprekers, die hem in parken en op pleinen met volksliede ren, geïmporteerde romantiek of po litieke raadgevingen belagen. Aan de Moskouse daken kan men zien dat de t.v. populair is. Ook fo totoestellen komen meer en meer in zwang. Doch hoe gebrekkig de voor ziening soms functioneert bleek ons, toen wij in drie uitgesproken toeris tenplaatsen aan de Zwarte Zee geen filmrolletje konden kopen Woningen Een rondgang door Moskou toont al ras, dat voor de zeven miljioen men sen, die in en om de stad wonen, het woningprobleem de voornaamste bron van dagelijkse zorgen is. Hier moet men tot dusverre met zeven of acht vierkante meter woonruimte per man toekomen. Wat dat betekent demon streren de huisvrouwen op zonnige da gen, wanneer zij in de buitenwijken der stad de bedden uit de nog talrij ke, maar langzaam vervallende oude houten huizen dragen. Men kan er soms 25 tellen voor huizen, waarin m enniet meer dan één familie zou hebben vermoed. Talloze Moskouse families moeten het nog met één ka mer doen. De stedelijke Sovjet heeft zich dan ook met kracht op de uitbreiding van de woonruimte geworpen. Het resul taat daarvan ziet men in de uitge strekte nieuwe woonwijken, die alom langs de randen der stad verrijzen. De gemiddeld verdiensten van de Sovjet-burgers bedragen 900 roebel per maand. Doch er zijn bijna geen gezinnen, waar de man alléén verdient. In dit licht moet men de prijzen beoordelen, welke we in Moskou noteerden (in roebels) Wittebrood 2.47; krentebol 1.-; kilo vlees 20.-; 10 eieren 12.-; kilo kool 3.-; kilo aardappelen 4.-; blikvis 5.30; pot jam 12.50; een ons thee 7.60; kilo aardbeien 27.-; paar schoenen 300.-; herenkos tuum 1000-2000; televisietoestel 1000; ijskast 1500; kleine auto 800. Vele daarvan vertonen nog de pom peuze vormen uit Stalins jaren. Zij zijn gesierd met torentjes, kantelen en kolommen en reiken als torenhui zen vaak hoog boven hun omgeving uit. Het lijken afgietsels van de zeven wolkenkrabbers, die Stalin liet bou wen. Wolkenkrabbers en torenhuizen bouwt men intussen niet meer. Zij behoorden tot de overwinningsroes, evenzeer als zulk een uniek praal stuk als de ondergrondse. De nu in aanbouw zijnde huizenblokken bewij zen, dat de Moskouse architecten al le spilzucht hebben moeten afzweren. Tien verdiepingen is thans de maxi mum toegelaten hoogte. Volgens de plannen zou de woning nood in 1960 overwonnen moeten zijn, in dier voege dat dan iedere Mos- kouer negen of tien vierkanten meter tot zijn beschikking zou hebben. Bui tenlandse waarnemers geloven ech ter, dat het massale woningvraagstuk veel langer zijn stempel op het leven der stad zal blijven drukken. Want in welhaast hetzelfde tempo, waarin het nieuwe groeit, brokkelt het oude. ten dode opgeschreven Moskou af. Repa ratie loont hier niet meer. De soms fraai bewerkte houten huizen, die men nog overal tussen de steenkolossen der stad vindt, verkeren alle in ver val. AKTE DUITS L.O. Te Den Haag slaagde de heer W. De omzet van bromfietsen is „schrik barend gedaald" sedert op 16 juni de wettelijke afbetalingsregeling van kracht werd, waardoor bij aankoop van een bromfiets de eerste contante betaling op 30% werd vastgesteld. Een steekproef bij detailhandelaren wees uit, dat de verkoop a contant met 19% verminderde en die op af betaling met 76%. Voorheen betaalde men gemiddeld 60 a 70 en thans 250 a 260 gulden ais eerste betaling. In juli is de aflevering aan de de tailhandel (er zijn 6.000 kleinhandela ren) in verhouding met juli 1955 met 40% gedaald. Ook de snelheidsbeper king tot 40 km. en het slechte weer zijn mede van invloed geweest op de verkoop. Dit deelde de voorzitter van de afdeling bromfietsfabrikanten en grossiers van de R.A.I., de heer Bar- mes, donderdag op een in Amsterdam gehouden persconferentie mede. Ette lijke fabrieken moesten al personeel ontslaan. In de nacht van 2 op 3 augustus is de Sloveense pater Aloisy Golob O.F.M. door onbekende daders in zijn cel in het Minderbroedersklooster te Pettu overvallen en door bijlslagen gedood. Het lag in de bedoeling, dat pater Golob eerstdaags de bediening van de parochie van Ptujska Gora zou overnemen. De bevolking is door deze moord in grote opschudding geraakt. De dag bladen in Slovenië hebben met enkele regels de misdaad bekend gemaakt, met de mededeling, dat de politie naar de daders zoekt, van wie nog geen spoor gevonden is. Mahiev, onderwijzer aan de St. Paulus- school te Vlissingen, voor de akte Duits L.O. KAPELLE, 9 aug. Industrie- en, exportveiling; rode bessen 75.40, zure morellen ontsteeld 1 en 2 101.10, 3 100.10, stek 37, dubb. princ.bonen 1 42.20-43.90, 2 39.70-41.90, appelen en peren: Yellow transp. st70 83.10, st65 72.70-72.80, st60 53.50, st55-65 39.30- 40.20, st55-60 35.30, h70 74.90. h65 64.70- 66.60, h60 41.80-42.10, h55-65 36.10-38.10, h55-60 31-31.30, 2 22.80-23.30, kroiet 10.15-10.80, k 34-42, fabr. 18-25, val 6- 12, perzikrode zomerappel h60 68.60. 2 36-37. Oomskinderen st50 69, st55 82, h55 72-74, h50 68-78, h45 53-60, 2 32- 38, k 48, fabr. 22-36, val 7-24, kroet 12- 16, kersen: Klerken 74-111. Krieken 77, Abesse de Moulon 67-105, kruis bessen 45-58, rode bessen 47. perziken 9,5-12, frambozen per doos 1 48-63. 2 34-49, pruimen: Early Laxton 1 105- 160, 2 78-111, grof 80-106, fabr. 33-56, gesch. 31-59, val 9-30, Czar 1 112-132, 2 92-94, grof 94. Ontario grof 91, El- dense blauwe 1 75. 2 31. GOES, 9 aug. Export- en indus trieveiling: Yellow transp. st65-75 68.80-70, st55-05 37.90-39.10, h65-75 66.90, h55-65 37.10-37.60, 2 22.10-23.70, kroet 11, Oomskinderen h45 61, 2 40- 43, zure morellen 1 en 2 98.90, 3 97.90, afw. 35, zwarte bessen 2 100, dubb. princ. bonen 1 45.90. 2 44.80-45.90. afw. 37.30. Gewone veiling: Yellow transp. K 24-39, F 20-23, Oomskinderen F 29- 33, B. of Bath st55-65 63, h55-65 63. 2 38, perzikappel st60-70 46-68, 2 42.49, rode bessen 2 95-105, kruisbessen 2 60-62, krieken 3 50-70. klerken 2 81-99. Early Laxton 1 108-145, 2 76-95, grof 96-133, F 51-91, frambozen per doos 47-66, afw. 35-42. Verpakt fruit: B. of Bath st65-75 98, st60-65 109, st55-60 90. Mannheim 390 (-8), Kaub 294 (-12), Trier 138 (-16), Koblenz 293 (-10), Keulen 295 (-11), Ruhrort 519 (-4), Lobith 1152 (+4), Nijmegen 924 (+1), Arnhem 922 (+2), Eefde 451 (0), De venter 343 (0), Namen la Plante 157 (-5), Maastricht hoofdsluis 4393 (-2), Borgharen 3004 (-21), Belfeld 1101 (-36), Grave 458 (-5). gevestigd te Breda Nieuwe Prinsenkade 10, Telef. 6112 ALLE BANK. en EFFECTEN ZAKEN REISDEVIEZEN De Bank, bekend om haar service aan cliënt •••••••••••MMOOOOOMMtMOMOOIIOOIIOHMooMMOOMOIOMIOt DE PROVINCIALE AFZETCOMMISSIE VOOR ZEELAND maakt aan de FRUITTELERS bekend dat op de VEILINGEN kunnen worden AAN- GEVOERD EN GEVEILD, t i vanaf lüaandag 13 augustus 1956 Early Victoria, 60 mm. en op. l Donderdag 16 augustus 1956 Preeose de Trevoux, 60 mm. en op. Schitterende sortering Rotan meubelen, evenals onze wieg jes rechtstreeks uit eigen fabriek. Riemcrsma Kinderwagens Complete Baby-uitzetten, Ledikantjes, Commodes, Boxen, Kinderstoelen, Vanwaar U in Zeeland ook komt, U verdient uw reis dubbel terug, dank zij onze lage prijzen. Lange Vorststraat 26- GOES Telef. 3368.

de Stem | 1956 | | pagina 3