VICTOR DELHEZ, geniaal graficus Geen openbare schippersschool zei de Terneuzense raad ZWITSAL Ook relletjes in het kamp Burghsluis Voorstel met 8-6 verworpen Sophia van Eerdenbui g te Boschkapelle begraven Ylissingse haven kan de Cantorschepen" ontvangen ZUID-BEVELAND DE SPEELTUIN VAN AXEL WORDT VANAVOND GEOPEND Trefzekerheid DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 ïe discussie Vurigt onmisbaar voor baby ideaal voor moeder Woningen Vakantie-politiek Walcheren VLISSINGEN Aanvaring in de buitenhaven Loodsboot tegen ponton Pionierster der t.b.c.-bestrijding Ambonezen vasthoudend De heer C. Boon overleden Slachtoffer van aan rijding te Kloetinge Zeeuwse bromfietser over de kop Dan wordt kade 150 meter langer Audiëntie Hoogwaterstanden IN MESTPROEVEN ZEELAND De ambassadeur van Australië op bezoek Bij Ameland Straaljager in zee gestort Het avontuur der familie Goedee ZEEUWSt 11- VLAANDEREN TERNEUZEN Burgerlijke Stand Financiële zorgen voor het bestuur van de tuin Expositie van volledige werken in Cultureel Centrum Breda VERBLUFFENDE TECHNIEK Letterkundig Sterke belofte Contactorgaan voor katholiek onderwijs branderige huid DEBRRLME AGENDA Heden Morgen In de raadsvergadering van Terneuzen, gisteravond gehou den, heeft het voorstel van B en W. tot het stichten van een openbare school voor continu- onderwijs voor schipperskinde ren, geen genade kunnen vinden in de ogen van de C.H.-fractie. Daarmee bleek het veroordeeld te zijn, want toen het tot stem ming kwam werd het voorstel met 8-6 verworpen- De heer de Feyter betoogde, dat er van prot.-christelijke zijde ge poogd wordt tot oprichting van een bijzondere schippersschool te komen De heer Langeveld (AR) verzette zich eveneens tegen het voorstel, om dat naar zijn mening de ingediende lijst van namen niet vermeldt, welke school bedoeld wordt. Volgens hem weten de adhesie-be- tuigers niet eens om welke school het gaat. De heer Henry (PvdA) zei wel te begrijpen, dat vele ouders graag voor hun kinderen bijzonder onderwijs heb ben, maar hij betoogde dat er een aanvraag zonder meer goedgekeurd moet worden. De heer van Lange velde sloot zich bij de heer de Feyter aan en zou graag zien dat Schuttevaer dit voor stel terug nam om er 'n duidelijker voor in de plaats te krijgen. Hij kreeg daarin nog steun van de heer van Riet (CH), die eveneens fel ge kant was tegen het voorstel zoals het nu was ingediend. Toen de heer (Advertentie) PROGRAMMA IN ZEELAND. Bioscoopgebouw Hulst vertoont 08- 15 (18) (Trekt ten oorlog), het twee de deel, naar het vervolg van de be roemde roman van Kirst. Een even sterk verhaal als het eerste filmdeel, met dezelfde satirieke afkeuring van het onmenselijke drilsysteem en met dezelfde, soms wrange soldatenhumor ook. In deze film is vooral de slotfa se, waarin het vijandelijke vuur een einde maakt aan een door een weer zinwekkend kapitein georganiseerd tafereel, bijnzonder knap. Sie het wat rustiger wenst, kan ple zier beleven aan „Wien bleibt Wien" (a.l.) een vrolijke en kluchtige ope rette-geschiedenis in dat Wenen dat helaas slechts bestaat in de vrolijke muziek van beroemde componisten! Centrum Axel draait „Uit de brand ben je" (a.l.) de reeds besproken kolderfilm over een leutmakende brandweerploeg, verder „Duel in de jungle" (14 j.) een avonturenfilm in Afrika, eveneens besproken en ten slotte „Modern Times" (a.l.) de be kende Chaplinfilm, vol geest en gees tigheid. Olympia, Sas van Gent: „De brug gen bij Toko-Ri (18) is een oorlogs film, waarin een jong Amerikaans of ficier in de strijd tegen Japan, on danks een psychische crisis, een ge vaarlijke opdracht ten uitvoer brengt, een onderneming waarbij hij en twee zijner kameraden sneuvelen, 'n Span nend verhaal. Verder „De rode ba ret" (14) eveneens een oorlogsfilm, waarin een soldaat, die een gewezen officier is, de hoofdrol vervult. Ten slotte in Sas „Het zwaard en de roos" (14) een avontuurlijke en jh- lante geschiedenis uit de zestiende eeuw, waarin 'n schone prinses moet trachten de man harer eigen keuze te krijgen uit de hertogen en koningen die ook wel met haar willen trou wen. Een romantische geschiedenis met veel spanning. Luxor, Terneuzen draait „Herrie om Harry" (14) een Hitchcock, dus een goede thriller. Het gaat erom, of er een moord is gepleegd of niet en hoe die vraag beantwoord wordt weet men als de film afgelopen is en dan heeft men een goede dosis spanning en ook humor genoten. Verder „Ty phoon" (a.l.) een romantisch verhaal op een fraai Zuidzee-eiland, waar een natuurramp losbreekt. Hofzicht, IJzendijke, geeft „Rear window" (18) de reeds besproken film die handelt over een moord die door een getuige werd gezien. Een uitzonderlijk goede Hitchcock-film. Verder „In einer Kleinen Konditorei" (a.l.) voor degenen die liever gezel lige muziek en operettevrolijkheid ge nieten dan spanning. Ledel Thater, Oostburg. draait „To catch a thief" (a.l.) de derde Hitch cock. Diefstal aan de Rivièra, span ning om de vraag of de grote in sluiper de schuldige is. Reeds bespro ken. Verder draait er in het Grand te Goes „Geen tijd om te Blozen" (18) in Middelburg in Electro is te zien „Dokter op zee" (14) terwijl de Schouwburg „Het schaap met 5 po ten geeft (a.l.) Alhambra in Vlissingen draait „De man uit Laramie" (14) en Luxor geeft „Vallei der wetteloosheid" (14). Henry opmerkte, dat het afwijzen van een dergelijk voorstel een raads lid onwaardig is, protesteerde de heer van Riet ten scherpste tegen die uit lating. Wethouder de Vos betoogde, dat er twee zaken dooreen gehaald worden. Wanneer er een aanvraag binnen komt voor een gemeenteschool, dan wil dat zeggen een openbare school. Handtekeningen zijn daar niet voor nodig. Wel zijn die nodig voor rijkssteun. De voorzitter was eveneens van mening, dat het onderwijs zoveel mo gelijk gesteund moet worden. „Wan neer er later", zo zei hij, „een aan vraag wordt ingediend voor een christelijke school, dan zal die, wan neer aan de eisen is voldaan, even goed worden behandeld." De protesterende leden waren daar door echter niet overtuigd en de stemming over het voorstel had bo vengeschetst verloop. Eerder was het voorstel van B. en W. in oehandeling gekomen tot ver koop van verschillende percelen grond in de Zeven Triniteitspolder aan de woningbouwvereniging ,,Werkmans- belang" voor de bouw van 216 wo ningwetwoningen voor deze vereni ging. Volgens wethouder Vos zal met de bouw van deze woningen binnen een paar maanden begonnen kunnen worden. De heer He^ry vroeg de voorzitter de mogelijkheid onder ogen te zien een deel van deze woningen in Sluiskil neer te zetten. De voor zitter zei dat dit zeer zeker mogelijk is. De heer Kamps (kath) richtte woorden van waardering tot de voor zitter voor zijn voortvarendheid in deze. Aan dokter Brons werd per 1 ja nuari 1957 eervol ontslag verleend als keuringsveearts, onder dankzeg ging voor de belangrijke diensten, die hij in die functie heeft verricht. De heer Henry had gehoord van de plannen voor een speeltuin voor kin deren te Sluiskil. Hij vroeg de voor zitter of het mogelijk is hiervoor grond aan de Bosjesweg beschikbaar te stellen. De voorzitter juichte dit particuliere initiatief ten zeerste toe. Hij betreurde het dat in de kom van Terneuzen dit particuliere initiatief nog niet getoond is. De heer van Riet merkte bij de rondvraag op, dat met de vakantie een enprme drukte heerst aan de provinciale boot. Gisteren voer de boot niet omdat er baggerwerkzaam- heden moesten worden uitgevoerd. Ook vorig jaar was dit het geval. De heer van Riet vond het zonderling dat dit precies in de vakantieweek van de bouwvakarbeiders moet ge beuren. Hij vroeg zich af of er meer achter zit en of er aandeelhouders bij de ZVTM zijn. die hierbij belang hebben. Hij drong aan op een krach tig protest. De heer de Waal (Kath.), spreken de over de toekomstige „Doorbraak Louisapolder - Kerkstraat" te Sluis kil, vroeg of het mogelijk is een nooddoorgang te maken over de spoordijk voor voetgangers en fiet sers. Dit zou tot voordeel hebben, dat veel schoolgaande kinderen de gevaarlijke rijweg kunnen vermijden. De heer Hol dankte B. en W. voor het kunstmatig strand aan de oester putten in de Schelde. Het is wel klein maar velen maken er gebruik van. De voorzitter antwoordde, dat het slechts een noodoplossing is en dat B. en W. in verband met het zwem bad niet stilzitten. De zijponton van de Prov. stoom- bootdienstcn aan de buitenhaven is Donderdag beschadigd bij een aan varing door de „Rog", de afhaalboot van het Ned. Loodswezen. De toevoer- brug tot de ponton hangt nu scheef in het water. Deze aanvaring is waarschijnlijk het gevolg var. een aanvaring kort te voren op de rede tussen de „Rog" en de veerboot „Koningin Wilhei- mina''. Dit „treffen" leek van onschul dige aard. Nadat de „Rog" echter was opgestoomd naar de haven en daar wilde meren bij de hydrograaf. eveneens van het loodswezen, bleek dat er een storing was ontstaan in de telegraafinstallatie voor de machi nekamer. Daardoor werd op het sig naal „achteruit" niet gereageerd. De ponton van de Prov. Stoombootdien sten moest nu de stoot opvangen. De omvang van de schade is nog niet be kend. Gisteren heeft te Boschkapelle de uitvaart plaats gehad van mej. Sophia C. van Eerdenburg, die in de leeftijd van 70 jaar is overleden. Voor de begrafenisplechtigheid was veel be langstelling. Zo was er ook een af vaardiging van het bestuur en de diensten van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. „Sophie" van Eerdenburg was een, vooral vroeger, bekende figuur in de samenleving. Zij heeft gedurende en kele tientallen jaren hard gewerkt in een vooral toen ondankbare taak: zij werd n.l. geheel vrijwillig en gedre ven door de dringende noodzaak, huis bezoekster in de bestrijding van de t.b.c. Dat was in de tijd dat er van orga nisatie eigenlijk nog helemaal geen sprake was.... ook niet als het op beloning voor de harde werkers aan kwam. Sophie heeft dan ook praktisch voor niets gewerkt, en hard. Zij heeft er zelfs een deel van wat zij zelf had bij ingeschoten. Daarom denken nog Na Middelburg, Westkapelle en Beenderibben is het nu ook in het vierde kamp waar de oproerige leden van de P.N.M.S. verblijven, dat te Burghsluis, op Schouwen-Duiveland, tot ongeregeldheden gekomen. Ook hier zijn de Ambonezen tot ge meenschappelijke roof overgegaan, zodat het steeds duidelijker wordt dat in opdracht gehandeld wordt. Regelmatig trekken groepen van hen, voornamelijk vrouwen en kinde ren er op uit, om de akkers in de omgeving leeg te roven en de winke lier, die zo goedmoedig is te leveren, kan naar zijn geld fluiten. Gisteren is de politie er toe overge gaan om zeven vrouwen en 20 kinde ren aan te houden, die met buit be- De heer C. Boone uit Yerseke, die woensdagavond op de rijksweg onder Kloetinge, toen hij met zijn brom fiets plotseling naar links zwenkte, gegrepen werd door een auto is in „St.-Joanna" aan de gevolgen daar van overleden. Het slachtoffer was 68 jaar. Een tragische omstandigheid is nog dat gisteren een kleindochter van B in het huwelijk trad. Gisteravond i» onder Lepelstraat, gem. Halsteren, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de twee gebroeders Vermeulen uit Ovezande betrokken waren. De oudste broer, de 20-jarige C. Vermeulen, verloor de macht over zijn stuur, doordat hij met een hand reed en in de andere een koek hield. Hij sloeg over de kop en bleef be wusteloos liggen. Zijn broer kwam met de schrik vrij en kon een mili taire leswagen aanhouden, die de Halsterse dokter ging halen. Onder tussen werd door wachtmeester van Hulst en de heer de Bruyn, EHBO- cursusleider uit Steenbergen, eerste hulp vgrleend. De dokter oordeelde overbrenging naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom noodzakelijk. Het zal technisch mogelijk zijn in de haven van Vlissingen grote zee schepen met een diepgang van circa elf meter, zoals de Amerikaan Can tor wil bouwen en waarvoor hij een geschikte Europese haven zoekt, te ontvangen. Indien de heer Cantor in principe Vlissingen zou kiezen, zullen hier tij dig de nodige voorzieningen kunnen worden getroffen. De haven zou wat dieper uitgebaggerd worden en voorts zou men overgaan tot het verlengen van de huidige 350 meter lange kade met 150 meter in zuidelijke richting. Hierdoor zouden meer schepen tege- lijk aan da Volgens een ruwe schatting zouden de kosten van de te treffen voorzie ningen, waarbij ook is gerekend op uitbreiding van de ontvangstloodsen voor passagiers, vijf miljoen gulden bedragen. Er zou dan ongeveer tegen over het station een afzonderlijk ge bouw gezet worden, dat het mogelijk zou moeten maken de duizenden pas sagiers vlot te verwerken. Zoals bekend is het de opzet van Cantor schepen te laten bouwen, waarmee 5.000 tot 10.000 passagiers tegen een goedkoop tarief van de Verenigde Staten naar Europa ver voerd kantten wordan. laden van de akkers kwamen. Aard appelen en erwten werden in beslag genomen. Thans mag niemand meer tussen 's avonds negen en 's morgens zes uur het kamp verlaten. De Ambonezen vertikken het enige arbeid te verrichten. Hun woordvoer der vervoegde zich bij burgemeester Roëll met het verzoek alle kampbe woners zestig in getal maar te arresteren, omdat ze toch niet van plan zijn het stelen te laten! Mgr. Jos. Baeten, bisschop van Bre da, zal geen audiëntie verlenen op 12, 13. 15 en 16 augustus. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 11 augustus.de volgende hoogwaterstanden: te Hani- weert om 6.20 en 18.29 uur; te Ter neuzen om 5.39 en 17.58 uur en te Vlissingen om 5.09 en 17.26 uur. zovelen in deze streek met dankbaar heid aan haar terug, velen die weten wat men destijds aan haar werk te danken had. Het was .nog in de tijd van het „thuis kuren", in ligtentjes. Van de huisbezoekster werd toen een onmogelijke hoeveelheid energie ver langd en Sophie wist die op te bren gen. Het is jammer dat zij, zoals zovelen, niet meer heeft mogen profiteren van de verbeterde sociale omstandigheden zodat zij haar laatste levensdagen wei nig levensvreugde meer gekend heeft. In de tijd voor de samenvoeging der gemeente is zij ook enige tijd raads lid van de vroegere gemeente Bosch kapelle geweest. Het produktschap voor vee en vlees Heeft besloten aan de stichting Proef- boerderijen in Zeeland een subsidie te verstrekken van 3.000.—r voor de voortzetting der mestproeven met runderen in Zeeland. De heer Mc Clure Smith, de Aus tralische ambassadeur brengt mo menteel met zijn echtgenote een be zoek aan Zeeland. Zij zijn de gasten van de Commissaris der Koningin en diens echtgenote. Ongeveer 10 kilometer ten noorden van Ameland is gisterenmiddag een Hunter-straaljager, bestuurd door de sergeant-vlieger H. J. Broerse, in zee gestort. Badgasten hadden een water zuil gezien en alarmeerden de politie. Later vond men inderdaad, in de buurt van de aangegeven plek, olie vlekken en wrakstukken. De straal jagerpiloot had opdracht boven zee de geluidsbarrière te doorbreken. Omdat hij op grote hoogte moet hebben ge vlogen achtte men het niet onmoge lijk dat hij het toestel tijdig zou heb ben verlaten. Gisterenavond laat was echter nog geen spoor van hem ge vonden. GEMEENTE GOES. KERMIS. VERKEERSREGELING VERPLAATSING VARKENS VEEMARKT EN WEEKMARKT. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat in verband met de a.s. kermis: le. op dinsdag 21 en 28 augustus '56 de weekmarkt zal worden gehouden op de Beestenmarkt en de vee-var- kensmarkt op de Vlasmarkt: 2e. geen rij- of voertuigen mogen parkeren: a. op de Grote Markt en Vlas markt vanaf woensdag 15 augustus 12 uur t.m. donderdag 30 augustus d.a.v. b. op de Beestenmarkt op maandag 20 en 27 augustus vanaf nam. 16 uur tot resp dinsdag 21 en 28 augustus des nam. 18 uur. 3e. elk verkeer met rij- of voertui gen is verboden: a. langs de oost- en westzijde van de Grote Markt op dinsdag 21. zater dag 25 en dinsdag 28 augustus 1956 vanaf nam. 13 uur en de overige kermisdagen vanaf des avonds 18 uur: b. over de Vlasmarkt, door de Rij- felstraat en de Stalstraat vanaf 16 t.m. 30 augustus a.s.: c. door de Brouwersgang en langs de zuid-, west- en noordzijde van de Beestenmarkt en het gedeelte van de Nieuwstraat, gelegen tussen de Bees tenmarkt en C. Eversdijkstraat - Stoofstraat op dinsdag 21 en 28 augus tus 1956 tot des nam. 18 uur. 4e. op de dagen en uren, dat het verkeer met rij- en voertuigen op de Grote Markt in afwijking van het bepaalde sub 3 onder a is toegestaan, mag dit van 16 tot 30 augustus 1956 alleen plaats vinden in de richting zuid - oost - noord - west. Goes, Burgemeester en Goes, W.C. ten Kate M.J. Taillie 10 augustus Wethouders 1956 van Burgemeester Secretaris. 495-0 GEMEENTE GOES. KERMIS. De burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat tijdens de kermis van 21 tot en met 28 augus tus a.s. le. caféhouders e.d. hun inrichting niet langer geopend mogen houden dan tot 24 uur: 2e. op verbeurte ener geldboete geen stoepen of open plaatsen voor de pan den in deze gemeente voor het ge ven van vertoningen en of uitstallin gen mogen worden afgestaan of voor dat doel mogen worden ingenomen: 3e. op de Grote Markt en Vlasmarkt en de daarbij behorende omliggende straten: a. geen vergunning zal worden ver leend aan invaliden met of zonder z.g. „handel", zoals lammen, blin den e d. en voorts evenmin aan straat kunstenaars, muzikanten, hardlopers, venters, e.d. b. slechts straatfotografen worden toegelaten indien deze in het bezit zijn van een door de chef van het Marktwezen afgegeven vergunning: en c. geen vergunning wordt verleend voor de verkoop op z.g. „losse plaat sen", van ijs, pinda's, fruit, speelgoe deren, vis, koek, paling, luchtballons, e.d. Goes, 10 augustusj 1956. De Burgemeester voornoèrtid, W.C. ten Kate. Een dag of tien geleden meldden wij een en ander over het auto-onge val, dat de Goese gymnastiekleraar, de heer Goedee met zijn gezin in Frankrijk overkwam. Thans vernamen wij, dat de heer Goedee, die enkele ribben brak, in zover hersteld is, dat hij he't zieken huis te Mulhouse zou kunnen verla ten. Zijn vrouw heeft echter, tenge volge van inwendige kwetsuren long- embolie gekregen en moet nog min stens twee weken worden verpleegd. De drie kinderen, die weinig man keerden, zijn vorige week door een vriend van de heer G. weer naar Goes gebracht. Maandag heeft een reconstructie van het ongeval plaats gehad, waar bij de politie bleek dat de schuld van het ongeval de heer Goedee werd met zijn wagen aangereden door een zware vrachtauto niet bij de Goese leraar ligt. Diens vrijwel nieuwe auto is goeddeels vernield. Kruiningen MEJ. MARKUSSE NAAR HENGELO Mej. J. Markusse, onderwijzeres aan de o.l. school alhier is in de zelfde functie benoemd aan een o.l. school te Hengelo. RAAD VERGADERT De agenda van de raad van dins dag 14 augustus vermeldt o.a. de volgende voorstellen: Aanvulling van de algemene politieverordening, inhoudende een verbod voor hande laren om de nationale vlag uit te steken om de aandacht op hun han del te vestigen. Aan- en verkoop van grond aan de diaconie van de Ned Herv. ge meente en verkoop van een perceel aan de coop, boerenleenbank te Krui ningen. Verhuur van het onlangs gereed gekomen nieuwe groepsbureau voor de rijkspolitie met twee dienstwonin gen annex arbeidsbureau aan het rijk. Onbewoonbaarverklaring van een woning te Vlake (Kanaalweg 77). Toekenning premie voor verbetering van een woning te Kruiningen en een woning te Hansweert. Rilland PAS OP VOOR DE WASMACHINE Het twaalfjarig zoontje van de kap per J. Deuzing liep doordat het be kneld raakte tussen een wasmachine een dusdanige wond op, dat de ont boden arts het raadzaam achtte het patiëntje naar het alg. burg. gast huis te Bergen op Zoom te laten vervoeren. Geboren: Rita, dv. M. Kindt en M. Schlakens, (won. te Overslag); Adriaan, zv. G. Drabbe en C. Hame link; Eric, zv. R. van Damme en J. van Grimberghe (Won. te Koewacht); Jan, zv. J. de Jonge en S. Glowacki; Evelein, dv. R. de Putter en M. de Bruijn; Pieter. zv. J. Pasveer en P. Riemens; Achilles, zv. F. Vink en M. Blonk; Francois, zv. J. Stoffijn en T. Leunis; Paul, zv. R. de Nijs en L. de Letter (won. te Wachtebe- ke B.). Huwelijks-aangiften. Willem Rie mens, 22 j„ en Maria Weeda (van Biervliet), 19 j.; Gelein Verlinde, 26 j. ,en Leonza van den Bulck, 29 j. Huwelijken. Hendrikus Boerbooms, 28 j.. en Janneke de Mul, 21 j.; Ar- mand Hammeloo (van Philippine), 20 j., en Remonda Mobach, 19 j.; Michiel Borghstijn (van Axel), 25 j., en Jaeomina de Vos 23 j.; Johan van de Putte, 24 j., en Adriana Donze, 21 j. Overlijden. Joannes van Wijnsber- ghe, 83 j., geh. gew. met Adlaide v. Hulle (won. te Sas van Gent) Jaco bus Vermeulen, 83 j. echg. van Le- ontina van Loo (won te Westdorpe); Cornells van der Muren, 69 j„ echtg. van Catharina Graumans; Petrus de Windt, 21 j. ongehuwd (won. te Hulst) Cornells Verhelst, 82 j., geh. gew met Neeltje Zuur veld. Zuiddorpe FANCY-FAIR In verband met de zorgwekkende financiële toestand, waarin het kerk bestuur van de parochie zich ge plaatst ziet, heeft het besloten op vijftien en zestien augustus een fancy- fair te organiseren om de financiën wat op peil te brengen. Op de fancy-fair zal een expositie te zien zijn van tekeningen en schil derijen van amateurs, terwijl op Ma ria Hemelvaart een wielercours ge organiseerd zal worden. St.-Jan steen OPENING NIEUWE WEGEN. De officiële opening van de nieuwe wegen, welke op zaterdag 25 augus tus zal plaats hebben, zal geschieden door de Commissaris van de Konin gin. TRAGEL FEEST APART De bewoners van de Tragel zullen na de feestelijkheden op het dorp van 25 t.m. 29 augustus nog een speciaal feest op touw zetten en wel op 8 en 9 september. Bij deze feestelijkheden zullen ook de verschillende bootjes die men hier gebruikte om in de plas sen te varen, aan het feestcomité ter hand worden gesteld. Nieuw-Namen VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK De leden van de plaatselijke Coöp. Boerenleenbank vergaderden in het parochiehuis. Rekening en balans over 1955 en het uitvoerige financiële jaarverslag passeerden de revue en gaven de le den een geruststelling over de goede gang van zaken. De heer L. Smet als lid van het bestuur en de heer A. Staes als lid van de Raad van Toezicht werden herkozen. IJzendijke „FLANDRIA" CONCERTEERDE IN BRUGGE. Onze accordeonvereniging „Flan- dria" verzorgde te Brugge een uit gebreid concert. Dat de moderne ac- cordeonmuziek in de oude Vlaamse stad wel op prijs gesteld wordt, be wees de grote belangstelling voor het concert. Toen de dirigent J. Antho- nisse met de herkenningsmelodie het concert opende, waren er naar schat ting ruim 4000 luisteraars. Luidspre kers zorgden ervoor dat de muziek tot in de uiterste hoeken te horen was. OPENLUCHTVOORSTELLING VAN DUITSE ARTIESTEN. Op de Markt gaf een gezelschap Duitse artiesten een openluchtvoor stelling .waarvoor zeer veel belang stelling was. Het programma dat men bood mocht er zijn. Vooral de prestaties van de acrobaten deed menig toe schouwer huiveren. Tot slot van de voorstelling wer den er op de draad, die gespannen nog enkele adembenemende toeren verricht. Om half acht vanavond zal de speeltuin van Axel in plan West of ficieel geopend worden. De beide mu ziekgezelschappen zullen de plechtig heid een feestelijk karakter geven. Ofschoon de financiële zorgen van de speeltuin-commissie zeer groot zijn heeft men met hulp van particulie ren een zeer moderne speeltuin in kunnen richten. Er staan nog grote plannen op sta pel. Zo zal naast de reeds aanwe zige rekstokken, schommels, wippen, draaimolen en de twee voetbalvelden nog worden aangelegd een volleyveld „Beziët liever de halve expositie goed, dan de hele expositie hair'. Hoe wijs deze raad van mr. Ph. van Woensel, neergeschreven in het „Ten geleidevan de Delhez-ten- toonstelling in het Cultureel Centrum te Breda, eigenlijk wel is, beseft men eerst ten volle na de bezichtiging van wat in de expositie-ruimte is bijeengebracht. Hier Delhez werd in 1902 geboren. Hij is dus nog betrekkelijk jong. Hoewel hij in die zin dan ook nog volop bezig is zijn oeuvre op te bouwen, heeft men onwillekeurig de neiging het in Breda geëxposeerde werk als een afgerond geheel te zien. De (grafische) veelzijdigheid, de visionaire kracht en de evenwichtige artistieke hoogte van zijn nu reeds verbijsterend uitgebreid oeuvre dwin gen daar als het ware toe. Bovendien geeft de kunstenaar zich zelf periodiek „afgeronde opdrach ten", zoals de verbeelding van de vier Evangeliën, de Apocalyps, de „Fleurs du Mal" van Baudelaire en de (nog onvoltooide) Dodendans in dertig gra vures. Deze methodiek in werken schijnt immers reeds nu om een „in deling van zijn leven" te vragen, het geen we pertinent weigeren te doen, omdat we hopen daarmee met het oog op toekomstig nog belangrijker werk een verkeerde stap te vermij den. Op het eerste gezicht is de per fecte techniek het meest verbluf fende var. Delhez' werk. Met naald en burijn weet hij wonderen van teerheid te toveren, ln de tegen stelling zwart-wit weeft hij ontel bare toon- of kleurschakeringen, die telkens volmaakt passen bij „het verhaal" van wat hij onder handen heeft. Met dit „verhaal" komen we tegelijk aan een andere merkwaardige eigenschap van dit werk: het ls over het algemeen naar inhoud en onderwerp opvallend „letterkundig" Delhez heeft er be hoefte aan zijn scheppingen te ba seren op „verhalen", om het even of het gaat om de parabelen van het Evangelie of om de werken var. de Russische auteur Dostojefski. Ook bij andere grote kunstenaars (Rembrandt, Fra Angelico, Michel Angelo, Rubens) kennen we dit ver schijnsel. Bijbel en mythologie nemen voor her. de plaats in van de inspi rerende muze en doorgaans met on gelofelijk picturaal vermogen doen zij dan „woorden in lijn en kleur" ontstaan, die ln duidelijkheid en over tuigingskracht voor het oorspronke lijke verhaal niet onderdoen. Hierbij sij dan aangetekend, dat alleen de immers is niet slechts het goede veel, maar ook het vele is goed. De in Antiver pen gebo ren en thans in Argentinië wonende grafi cus Victor Delhez toont hier in „zijn volle dige werk" een genialiteit in techniek en visie, die adembenemend is. Bijna duizend werken leveren daarvan overrompelend het bewijs. allergrootsten zich dit mogen en kun nen veroorloven. Een kunstenaar van dat formaat is Delhez ongetwijfeld. Wat hij ons laaj zien van Baudelaire, hoe hij in staat blijkt die typische Baulelaire-sfser van geestelijke erotiek tot op de rand van zelf-kwelling of nog erger zonder het wezenlijke aan te tasten voor ons in lijn en vlak te „vertalen", is zeker overtuigend. Nog grootser en indringender zijn overigens naar ons inzicht de honderd gravure» bij de vier Evangeliën. Zij hebben stuk voor stuk iets meegekregen van het mystieke licht en de bovennatuurlijke atmosfeer, die het slechts te benade ren wezen van „De blijde Boodschap" algeheel vervult. Dat Delhez daarnaast ook naar ziel en lichaam Dostojefski ln zich wist op te nemen, lijkt wonderlijker dan het in werkelijkheid is. Wie zoals deze kunstenaar de adem var. het Evangelie weet te ademen en de bloedstroom van het Christelijk Be wustzijn in zichzelf kon binnenvoe ren, moest ook de menselijke groot heid van de grootste ooit levende Russische schrijver tot de zijne kun nen maken. De trefzekerheid van Delhez ts ook hier waarborg voor het behoud van een ongeschonden beeld van de inspiratieve bron, waaruit zijn gravures of houtsneden voort kwamen. Victor Delhez woont al sinds 1926 in Argentinië. Hij bleef hier Zelfportretvan Victor Delhez. Hieruit moge blijken, dat deze gra ficus ook de kunst van boetseren beheerst. tot dan toe eigenlijk een onbe kende. Behalve enkele tentoonstel lingen in België kwam in onze om geving weinig of niets van zijn werk in de openbaarheid. In Jtrecht was er in 1950 een nauwe lijks in het zuiden van ons land opgemerkte expositie, zodat we terecht mogen zeggen, dat het Cul tureel Centrum van Breda de hoge •er te beurt viel om hem bij ons te introduceren. Het is een mach tig getuigenis van wat Breda op cultureel gebied wil en kan, zoals het ook een sterke belofte is voor de toekomst van het Cultureel Centrum. LEO BOEKRAAD een rolschaatsbaan en een zandbak voor de allerkleinsten. Rond de grote vijver midden op het speelveld heeft men kippengaas aangebracht terwijl de ouderen toe kunnen zien op de banken, die er staan. Het ligt in de bedoeling om vol gend jaar ook met de inrichting in plan Oost te beginnen. Het wachten is echter nog op enkele ruime giften van Axelse bedrijven. De speeltuin zal toegankelijk zijn voor ieder speel tuin lid. Het hoogwaardig episcopaat heeft de directeur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag, mgr. mr. F. op de Coul, ver zocht over te gaan tot oprichting van een Contactraad voor het katholieke onderwijs. Deze raad zal van het begin af de ouders een representatieve vertegen woordiging geven, maar ook en voor al de mogelijkheid scheppen tot nau we samenwerking tussen alle bij bet onderwijs betrokken organisaties en instellingen ,,van bewaarschool tot universiteit". Veel vraagstukken vragen dwin gend een oplossing, die niet zonder overeenstemming in eigen kring kan worden verkregen. Ook tegenover de staat moet ,,met zekerheid van in zicht" kunnen worden opgetreden. (Advertentie) geneest snel met OOSTBURG Ledel 8 uur: To catch a thief. SAS VAN GENT «lympia 8 uur: De bruggen bij Toko-Ri. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Herrit om Harry. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Uit de brand ben je. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u.: Moeders worden vergeten, als bijfilm De kleine kat. GOES Grand: Geen tijd om" te blozen, 18 jaar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: 08/15 Trekt ten oorlog. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Hear window. MIDDELBURG Electro: Dokter op zee, a.l. Schouwburg: Het schaap met de vijf poten, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: To catch a thief. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De bruggen bij Toko-Ri. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Herrie om Harry. VLISSINGEN Alhambra: De man uix Laramie. 14 j Luxor; Vallei der wet teloosheid, 14 j. ROTil Na staat rrl Willy vl Schils) I deze rol Wal Rotterd I zich op<| tievelijlil rit tege l zijnen d l ste!) roi| Het die van deren de

de Stem | 1956 | | pagina 2