WEINIG HOOP MEER VOOR DE 261 VAN MARCINELLE Rusland en Indonesië naar conferentie FOLKESTONE ONTVANGT DE KANAALZWEMMERS Tot 900 meter: gas en verzengende hitte Totnutoe 9 lijken geborgen VERZETSLIEDEN OP CYPRUS OPGEHANGEN Lieftinck met „eerste ronde" klaar Dodental zou meevallen Nederland protesteert 3 krachtig DE DOOD OP DE WEG Alleen in de diepste gangen souden er nog overlevenden kunnen sijn ONMENSELIJKE TAAK Vervoer pluimvee verboden Groot medeleven Bittere taal Oproer in de gevangenis NasserGenaast blijft genaast' MOSKOU WIL GRAAG UITSTEL Opnieuw warmer gis^V|S^Yns^eLBat Lbesrkm?en met de fractievoor- ÏÏÏSu e!ndlKd' heeft daarbij de gehele materie volkomen doorgeno men, zonder echter reeds een con- cept-regcringsprogram over te leg gen. t el heeft de informateur duide lijk aanwijzingen moeten geven ten aanzien van yerschiilende oplossingen die hij meent te zien. De ramp in Cali Maria Meesters maakt het wel Betrouwbaar, maar niet snel Zondagavond start j De schulden van Indonesië Lijk aangespoeld bij Rilland-Bath 96« JAARGANG No. 22223 Oitgav* N. V. Uitgeven Mij. Neerlandla. fersotujnt elite werkdag. Bureaus: Breda, /lelgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J, M A C. v. Dongen, Cl J. v. Hootegem, Ml. Dr. A. J. M. Mes, Mr II III U de Reenter. U JWestende, P. V M Ver- eauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsl 51) olet postbestelL) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841. bureau voor de Zeeuwse Eilanden. GOES WestsingeJ 98, Telefoon 2236 Voor God. Koningin en Vaderland V R U D A G 10 AUGUSTUS 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage t Q.3» per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 6A5 per m/m). Voor advertenties van plaateelijke aard uit Zeeiand uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bü contract aan- lienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Naarmate in de nacht van woensdag op donderdag en gisteren overdag de uren verstre,- ken, vervloog steeds meer de hoop dat de 261 mannen, die nog in de brandende mijn van Mar- cinelle zitten ingesloten, gered zouden kunnen worden. Totnutoe zijn negen lijken geborgen. Gisterenavond om negen uur slaagde een reddingsploeg erin, door te dringen tot een diepte van 900 meter. Een verstikkende walm sloeg daar de mannen tegemoet en de hitte was er zo verzengend, dat aan verder gaan niet te denken viel. De vrouwen en kinderen, die nog altijd voor de mijn stonden samengedromd, kon- Een vleugje hoop, meer niet. Dat er overlevenden zullen worden aangetroffen in gangen minder diep dan 800 meter, mag niet worden aangenomen. j Op het ogenblik van de ramp werkten 27 arbeiders op de verdieping j kon spreken, van 765 meter. Zoals gemeld werden uit die verdieping acht doden en i zes gewonden naar boven gehaald. Nog dertien man worden hier ver mist. De negende dode is de pomer, die gewond naar boven werd ge bracht van de 170 meter-verdieping en die kort nadien overleed. Toen de brand uitbrak, werkten voorts 80 arbeiders op 835 meter, 7 op 90 meter, 13 op 975 meter, 130 op 1035 meter en 31 op verschillende, niet nauwkeurig bekende, diepten. den nog slechts enige hoop hebben door de we tenschap, dat de meeste ingeslotenen zich op grotere diepte dan 900 meter bevinden. Men achtte de kans niet uitgesloten, dat ettelijke gangen daar gespaard waren voor het vuur en de dodelijke gassen. Volgens de laatste berichten heeft zich een instorting voorgedaan tussen de verdiepingen 902 en 907 meter. De familieleden van de slachtoffers voor de mijn gaan hun tweede nacht in. Sommigen had den stoelen meegebracht en tassen levensmid delen. enkel bemoedigend geluid laten ho ren. Giftige gassen op 835 meter, on draaglijke hitte op 900.... Vermoeid en gemarteld door angst en onzekerheid wachtten de vrouwen. De meesten hoefden niets meer te vragen. Zij hoopten tegen beter weten in. Niemand die een woord van troost Foto boven: Strompelend over hin dernissen van brandslangen en puin droegen vermoeide redders kort nadat contact was verkregen, de eerste drie doden uit de mijn. Men net vier redders hier op weg naar de ambulance met de stoffelijke resten van een van de omgekome nen. Foto onder: Het transport c<m een van de gewonden, die naar boven werden gebracht. De gehele dag hebben gisteren de reddingsploegen getracht in de ver- voersschacht af te dalen. Bij iedere poging, tot 900 meter toe, werden zij echter door de hitte teruggedreven, l Steeds opnieuw werden er maatrege- len genomen om de lucht af te koe- len en verdere gasvorming tegen te gaan. Echter met beperkt resultaat. I v in nwudn-vnaplwit De toeSangen tot de galerijen op de i. t, in, pseuao vogelpest (verschillende verdiepingen werden De minister van Landbouw, Visserij I met zandzakken en glaswol afgeslet en Voedsel-voorziening a.i. ir. C. Staf, ten. Dit stelde de redders in staat ge- heeft besloten de in- en doorvoer van j leidelijk aan dieper te gaan. levend of dood pluimvee, papegaaien i Men trachtte ook de galerijen via en papegaai-achtigen, te verbieden. I de in aanbouw zijnde schacht te be- Voorts is bepaald dat het houden reiken. Hiertoe echter moest men van keuringen of tentoenstellingen van pluimvee, alsmede het op soort gelijke wijze bijeenbrengen daarvan, in het gehele land verboden is. Ook het vervoeren door pluimvee- handelaren van levende hoenders, waarvan de staart niet is afgeknipt, j is verboden. 15 augustus in werking. De maatregel, die genomen is ter bestrijding van de vogelpest, treedt 15 augustus in werking. door een dikke betonwand heenbrc- ken. Aangezien de laagste gangen zich over meer dan een kilometer uitstrekken en onderling door verti cale ladders zijn verbonden, bestond er nog enige hoop op redding voor de daar ingesloten mannen. Die hoop werd verlevendigd door de constate ring dat de brand enkele deuren had vernield tussen de schachten voor de luchtaanvoer, zodat een verse lucht stroom gelegenheid kreeg, de slechte lucht in de diepte te verdrijven. De heer v. d. Heuvel, algemeen di recteur van de Belgische mijnen zei: ,,Het is het koolmonoxydegehalte van de lucht, dat het aantal overlevenden zal bepalen. De redders, die in de gangen nog slechts zeer summier op verkenning konden, brachten lucht monsters mee naar boven. Intussen de martelende onzekerheid voor de hekken van de mijn. De mannen van de reddingsploegen wa ren niet spraakzaam. Zij konden geen Groot is de deelneming uit heel de wereld met het lot van de slachtof fers. Verschillende Belgische organi saties hebben al grote sommen gelds afgestaan voor hulp aan de slachtof fers. Steeds komen nieuwe meldingen binnen van royale giftigen tot leniging van de nood. De Belgische vakbon den, socialistisch en katholiek, hebben daarbij het goede voorbeeld gegeven. Mgr. Forni, de apostolische nuntius in België en de bisschop van Doornik hebben een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. Minister Zijlstra heeft de Belgische regering deelne ming namens het Nederlandse volk betuigd. De Italiaanse pers maakt grote op hef van de ramp en de omstandighe den waaronder die is gebeurd. Zij oefent scherpe kritiek op de toestan den in de Waalse mijnen. De ,,Corriere della Sera" schrijft: ,,De wet van vraag en aanbod en de prioriteit van de zuiver economische belangen zyn dikwijls in strijd met de meest elementaire regels van hygiëne en beveiliging. De Italiaanse regering heeft kortge leden besloten het vertrek van Itali aanse mijnwerkers naar België tegen te houden zolang geen voldoende waarborgen voor de veiligheid zijn gegeven. De ramp van Marcinelle bewijst, dat deze maatregel niet voldoende is en dat een krachtiger tussenkomst in de naaste toekomst noodzakelijk is om de Italianen, die in het buitenland werken, te beschermen. Italië kan werkkrachten zenden, maar geen sla ven." In Italiaanse vakverenigingskringen heeft men met ontroering kennis ge nomen van het mijnongeluk in Bel gië. Ook hier echter hoort men kritiek op de Belgische en Italiaanse autori teiten, die verweten wordt dat zij niet alles hebben gedaan om de mijnwer kers te beveiligen. Het verbond van vakverenigingen in Italië zal een vertegenwoordiger naar België sturen om met de Bel gische vakbeweging en de Italiaanse autoriteiten de toestand te bestude ren. Radio Vaticana zei donderdagavond: ,,Men kan zich afvragen waar de grens van het noodlot is en waar de schuldige nalatigheid begint, de afwe zigheid van verantwoordelijkheidsbe sef, het spelen met het leven van een ander. Immers, men kan mensenle vens beslist niet zo verwaarlozen als de levens van vliegen en zij zijn heel wat kostbaarder dan de kapitalen van aandeelhouders." De H. Vader heeft eveneens zijn deelneming betuigd met de getroffenen. De drie Grieks-Cyprioten, die op Cyprus wegens verzetsdaden ter dood waren veroordeeld, zijn donderdag ochtend tussen 2 en 3 uur plaatselijke tijd in de gevangenis van Nicosia op gehangen. De terechtstelling was het sein voor een bijna waanzinnig oproer, ontke tend door de overige gevangenen. Naar verluidt werd de executie bijge woond door Britse ambtenaren en een officier van gezondheid. Een Grieks-orthodox priester bracht voor de executie een bezoek aan de ter dood veroordeelden. Militairen hebben de gehele nacht TE VERENIGDE STATEN hopen het eerste door atoomkracht voortgedre ven koopvaardijschip tegen het einde van 1959 in de vaart te brengen. Het schip zal ongeveer 40 miljoen dollar kosten. IN DE MAASHAVEN te Rotterdam heeft de rivierpolitie het lijk gevon den van een 20-jarige matroos uit Kopenhagen. De man was eerder als vermist opgegeven. „JULLIE KRIJGEN de ten oprechte geïnde belastingen terug". Dat zei de secretaris van de Poolse communisti sche partij in een gesprek met arbei ders, die bij de opstand in Poznan waren betrokken. B1JNfE opstandelingen hebben op 10 km. ten oosten van Medea een bus in een hinderlaag gelokt en twee oer inzittenden doodgeschoten. DRIE LEDEN van een extremistische organisatie in Japan zijn donderdag n Tokio gearresteerd, omdat zij worden verdacht van plannen tot het opbla zen van de Amerikaanse ambassade in Tokio. OP DE SPOORLIJN Amsterdam-Half- weg is een 54-jarige lijnwerker door een personentrein gegrepen en opslag gedood. De man verrichtte samen met enkele andere arbeiders werkzaam heden op de spoorbaan. DE NIEUWE C.A.O. voor de treiler- vissers te IJmuiden is door het college van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. NEGEN parachutisten acht Fran sen en een Amerikaan hebben een nieuw record gevestigd voor groepsspringen. Met zijn negenen, elkaar aan de riemen vasthoudend, sprongen ze op 1800 meter hoogte uit een vliegtuig. IN PIETERMARITZBURG (Zuid-Afri- Ka) zijn donderdag 23 naturellen ter dood veroordeeld wegens het doden Pohtieagenten tijdens een raz- in februari j.l. eraViFT Bl°emendaalse strand is mei M Tlg ,meisie uit Amsterdam, m*J- M. Lambrechts, verdronken. Zowel de Sovjet-Unie als In donesië hebben nu toegezegd, aan de conferentie in Londen over de kanaalkwestie te zullen deelnemen. Moskou deed zijn toezegging echter vergezeld gaan van het voorstel, de con- J N MeLrTo? vanavond Va" h6t K t te 23.15 uur. d' «Pgemaakt J t Tamelijk zonnig, maar vooral in het zuiden van het iU,, al 111 t bewolking in de hnrA VI1J vee' Matige wind uit oosteliik mVeaux- gen. Warm weer. «ehtin- J ke tot matige oostenwind, bewolkt tot zwaarbewolkt r\_...' ?**t tot zwaarbewolkt. Onweerachtig i met neerslagvlagen. ug J Vandaag: zon onder 20.16 uur 5 Morgen: zon op 5.19 uur 5 J op 12.05 uur. maan I (Van onze Haagse correspondent) Prof. Lieftinck heeft thans zijn eer- Het is opgevallen dat deze aanwij zingen de PvdA reeds aanstonds aan het studeren hebben gezet. Gisteren is er in het Kamergebouw urenlang „op hoog niveau" overleg geweest over hetgeen mr. Burger (PvdA) in zijn onderhoud met de informateur te horen heeft gekregen. Bij dit interne overleg waren de demissionaire mi nister-president dr. Drees en zijn ambtgenoot Suurholf (Sociale Zaken) en Mansholt (Landbouw) aanwezig. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat prof. Lieftinck nu, op basis van wat, hij gehoord heeft, een schriftelijk stuk gaat samenstellen. Verwacht wordt dat dit spoedig aan de fractie leiders zal worden toegezonden. Dit stuk waaruit de plannen van prof. Lieftinck wel duidelijk zullen blijken, zal dan de basis vormen voor verder overleg, ook in de verschillende frac ties in de Tweede Kamer. Zoals het voorlopig blijkt, schijnt men er daar nog niet zo van overtuigd te zijn, dat prof. Lieftinck een goede kans van slagen zal hebben. Het is te verwach ten, dat in het begin van de volgende week ook met Koningin Juliana ver der aal worden gesproken. ferentie tot eind augustus uit te stellen en nog 22 andere landen, waaronder communistisch-Chi- na en een aantal Arabische sta ten, voor het gesprek uit te no digen. Nasser heeft laten weten, dat hij de nationalisatie van de kanaalmaat schappij in geen geval ongedaan zal maken. Hij weet zich nu ook gerug- gesteund door het standpunt van Mos kou. Men heeft daar namelijk te ver staan gegeven dat Egypte even goed voor de vrije doorvaart kan zorgen als „een overwegend Brits-Franse maatschappij, die het kanaal gebruik te om zich te verrijken". Alleen de vrije doorvaart, niet de nationalisatie als zodanig wil het Kremlin als on derwerp van gesprek zien. Het voelt er ook veel voor, de zaak voor de V.N. te brengen. Ook Indonesië staat achter Egypte. In westelijke diplomatieke kringen is men algemeen van oordeel, dat Engeland de Russische tegenvoorstel len zal verwerpen. Amerika schijnt er welwillender tegenover te staan. Het heeft overigens nog niet officieel gereageerd. D* Britse regering heeft 27 koop vaardijschepen gevorderd voor het vervoer van troepen naar het Mid den-Oosten. Het vliegdekschip „Bul wark" is in Gibraltar gearriveerd. De eerste Britse vrouwen en kin deren zijn gisteren uit Egypte naar Engeland vertrokken. Minister Dulles van de V.S. heeft de Amerikaanse Congresleiders uitge nodigd, zondag met hem de situatie rond het Suezkanaal te bespreken. In de Sociaal-Economische Raad van de Verenigde Naties kwam het gisteren tot een incident tussen de Franse en de Egyptische afgevaar digden. De eerste had beweerd dat ioi graven v.an het Suez-kanaal aan i j000 Egyptische arbeiders het leven nad gekost. De Franse afgevaardigde perkte op, dat hij iets dergelijks ook uit de Encyclopaedia Brittannica had vernomen. Deze vermeldde namelijk, dat er 120.000 man waren omgekomen dij een mislukte poging van de Pharao xvecho, ondernomen in het jaar 609 voor Christus, om de Middellandse Zee door een kanaal met de Rode Zee te verbinden. President Nasser heeft donderdag een decreet getekend, waarin opdracht wordt gegeven tot vorming van een nationaal „bevrijdingsleger". Dit leger dat naast het gewone leger wordt ge vormd, zal bestaan uit leden van de nationale garde en vrijwilligers van De gemeente-autoriteiten van Cali hebben woensdag bekendgemaakt, dat dinsdag 375 mensen om het leven zijn gekomen bij de ontploffing van acht vrachtauto's met dynamiet. De krantenberichten, waarin sprake was van 1.200 slachtoffers zijn over dreven, aldus de officiële bekendma king. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat het dodental nog zal stijgen. Vele gewonden zijn er ernstig aan toe en ook zijn alle lijken nog niet geborgen. iHet merkwaardige is. dat er toch ook in een officiële regeringsverklaring over 1200 doden werd gesproken. Red.) In Folkestone heeft de vermaarde Britse lange afstand zwemmer William NedBarnie zijn 60ste verjaardag gevierd bij welke gele genheid hij, zoa.ls de foto toont, een fikse pakkerd kreeg van Maria Meesters (links) en de Nieuw- Zeelandse Margaret Sweeney. De oude rot. die zegt dat hij „op whis key loopt", zwom driemaal over het Kanaal en is de enige zwemmer tot nog toedie de overtocht in beide richtingen in één seizoen heeft gemaakt. achttien tot vijftig jaar. (Van onze speciale verslaggever.) FOLKESTONE, donderdagavond. Folkestone begint nu zo'n beetje op temperatuur te komen. Maria Meesters, het van gezondheid blakende eenvoudige Bergse meisje, maakt het wel Men moet niet denken, dat de duizenden, die in deze char mante badplaats tezamen zijn gekomen, alleen zijn gekomen om een glimp op te vangen van de tot nu toe hier aanwezige zwem- vedetten. De Engelsen zijn wel zo flegmatiek, dat zij veel liever een paar uur in de zon liggen te luieren, dan dat zij ook maar een minuutje van hun vakantie uittrekken om naar de een of andere zwemmer of zwemster te gaan kijken. Maar de zaak komt nu op tempera tuur, want geen mens minder dan William Butlin is voornemens om morgen uit zijn Londense Walhalla naar Folkestone te komen. En dan kunnen de poppen elk ogenblik gaan dansen. William is onder weg... En Butlin is niet de enige man, die helemaal vanuit Londen komt om het Kanaalvuur aan te wakkeren, want reporters van de grote Engelse bladen, vele fotografen plus nog een stelletje televisiemensen, rukken zo langzamerhand ook op naar het stad je, waar de helft van de gehele be volking zich aan het strand bevindt. Het toeval wil, dat er zich slechts een zeer bescheiden percentage per sonen bevindt in het reusachtige zwembassin: ondanks het feit dat er met knal-rode, gele en zwarte letters op de muur van fikse omvang ge schreven staat, dat zich daar en ner gens anders de zwemsters en zwem mers van de Kanaalrace vertonen. Maria Meesters, evenals alle andere dames en heren die deelnemen aan de race (aan het ingang van het bad staan foto's voor iedereen te bezich tigen), trekt haar baantjes natuurlijk ook in dit bad, ofschoon zij er de voorkeur aangeeft in zee te zwem men. Potige Zuidafrikaanse Elisabeth Jacobi Wiid, een potige Zuidafrikaanse, die zo ongeveer alle landen van Europa heeft af gereisd om aan belangrijke zwemwedstrijden mee te doen, slechts enkele maanden nog van Gibraltar naar de Afrikaanse kust zwom verder aan een bootrace in Spanje begon en die zich nadien als hulp in de huishouding ver huurde om vervolgens in Folke stone te komen voor de Kanaal race, (een meisje dus, dat over alles kan vertellen) observeerde Maria Meesters, of zij met dit meisje rekening behoefde te hou den. En wat vertelde deze Elisabeth? Maria ziet er best uit en heeft even veel kans als wie dan ook om er te komen. Ik heb haar zo eens getest en ik heb voor de aardigheid een stukje tegen haar gezwommen. Zij is niet snel, maar wel degelijk. Zij zal de race zeker niet willen winnen en Herold Vinter, public relation S J officer van Billy Butlin, ver- klaarde donderdagavonddat de Kanaal-race in de nacht van zondag op maandag zal door- i J gaan. Zondagmiddag om vijf i uur steekt de karavaan over j 5 naar Calais. Om twaalf uur in de nacht wordt het startschot i gegeven. waarschijnlijk ook niet kunnen win nen, maar misschien haalt zij de En gelse kust en dat zal wel haar be langrijkste oogmerk zijn. Ik wil trouwens ook niet ontkennen, dat het mij alleen maar te doen is om het kanaal over te zwemmen. Voor de televisie Evenals zoveel anderen is ook Ma ria Meesters met haar trainer, Ad Vriens, voor de lensen van de com merciële televisie verschenen. Vier zwemsters arriveerden reeds: Maria Meesters, Greta Marie Ander son, Elisabeth Wiid en Jenny James, respectievelijk een Nederlandse, een Deense, een Zuidafrikaanse en een Engelse. Tien mannen lieten hun neus zien: Thomas Park (VS), Jack Klou- tier (Canada), Alfredo Camarero (Ar gentinië)), Dogan Shahin (Turkije), Irell (Zuid-Afrika), Joachim Pereira (Portugal), Clarent Wenthworthg (N. Zeeland)) William Banie (Schotland), Jackie Klelland (Ierland) en Rizzo (Malta). Er worden er echter nog meer verwacht, zodat het damesge zelschap uit zeven en het herenteam uit vijftien man zou moeten komen te bestaan. Maar goed, eerst komt Butlin en hij heeft wellicht dan verrassende verklaringen in zijn zak zitten of min stens een denderend nieuwtje. in de omgeving van de gevangenis ge patrouilleerd. De straten van Nicosia waren verlaten en de winkels geblin deerd. Het leek, alsof in de stad de staat van beleg was afgekondigd. Op Cyprus werd donderdag alge. meen gestaakt uit protest tegAi de executies van drie Grieks-Cyprioten. Bij wijze van speciale veiligheids maatregel is het de Cyprioten verbo den auto's, motorfietsen of fietsen te gebruiken. Drosoulla Demetriadou, het 21- jarige Grieks-Cypriotische meisje, dat via de radio een verbitterde aanval deed op de Cypriotische ter roristen, nadat haar verloofde, een politieman van Maltezer afkomst, door de EOKA vermoord was. De Nederlandse regering heeft haar zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar, opdracht gegeven, van daag de Indonesische regering een nota te overhandigen, waarin krach tig wordt geprotesteerd tegen de „flagrante schending van de door In donesië vrijwillig aanvaarde overeen komst betreffende de gedeeltelijke overname van de overheidsschuld van het voormalig Nederlands-Indië." De Nederlandse regering acht het in strijd met internationaal aanvaar de normen betreffende het verkeer tussen souvereine staten, dat zij door Indonesië niet officieel in kennis is gesteld van het besluit om deze ver plichtingen niet langër te erkennen. De Nederlandse regering doet een beroep op de Indonesische regering om haar besluit te herzien. Gisteren is onder Rilland-Bath het lijk van een man aangespoeld. Men heeft het nog niet kunnen identifi ceren. UTRECHT: Een zeventienjarige fietser, die twee andere wielrij ders passeerde, raakte met zijn stuur de aanhangwagen van een vrachtauto. Hij viel en werd zo ernstig gewond dat hij iets later overleed. ELST: Een 49-iarige bromfietser reed te Angerend met zijn voer tuig tegen een stilstaande auto op. Hij werd ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis. BRUINISSE: Voor de tweede maal binnen 24 uur maakte een bewoner van Bruinisse een dode lijke val met een bromfiets. Deze keer was het de 58-jarige J. van den Berg Padmos, die de onge lukkige val maakte. ZWOLLERKARSPEL: Een zeven jarig meisje, dat met haar fiets plotseling naar links uitweek, raakte onder een juist passerende melkwagen. Zij was op slag dood.

de Stem | 1956 | | pagina 1