P c Stem VISSERIJ DAGEN OMVATTEN PRACHTIG PROGRAMMA Gaan de grootste wieler-troeven enhagen naar Kop Maria Meesters in Kanaalrace Het oordeel nadert Stoet ieder jaar groter Wordt de droom van Bergse meisje werkelijkheid? derde blad donderdag 9 augustus 1956 Muziek uit BelgiëBrabant en Zeeland Jaarmarkt Weer beslag op bergingstoren Hulp slachtoffers overstromingen Iran Wim van Est met recht naar wereldkampioenschappen m MIERLO m Z()(l\ n.i. Waarom Wout Wagtmans niet? Ruim 3000 doden door Wanda HOGERE DIVIDENDEN VERWACHT Kippenhouder na hevig verzet door politie in buik geschoten Amerikanen mogen niet naar China ZUINIG MET DE MENSEN KRABBEN ZIJN HET NIET EENS MET ELKAAR! Aan de top „ïk wil liet m. t 4 De Visserijdagen omvatten dit jaar vele gebeurtenissen ltet is een programma dat er mag zijn en dat iedere dag de moeite waard is. Het feest vangt zaterdag aan met het hijsen van de vlag en het ontsteken van de feestvlam op het Spuiplein. Daarna zal burgemeester Eekhout aan de visser, wiens schip in het afgelopen seizoen de beste kwali teit vis aanvoerde, de wimpel uitreiken, die de gemeente daarvoor beschikbaar heeft gesteld. Onmiddellijk daarna zal de optocht van praalwagens uit rijden; dat is een traditioneel onderdeel van de Visserijfees ten. Ieder jaar wordt de stoet fraaier en groter: alle buurt schappen werken er aan en ieder probeert met zijn fantasie de andere buurt de loef af te steken. Er waren in vorige ja ren fraaie exemplaren bij en ook thans heeft men weer vele bijzondere ontwerpen. Breskens zal van zaterdag tot woensdag daveren van de mu ziek: hele rijen muziekkorpsen werken aan het feest mee cn zo zullen zaterdagmiddag aan de op tocht deelnemen de korpsen van Breskens, Vlissingen, Souburg en Heinkenszand. De B.R.Y.C., die haar thuishaven in Breskens heeft en al meerdere malen aan het feest meewerkte, zal ook dit jaar de festiviteiten opluisteren: van 5 tot 6 uur zullen haar leden demon straties met waterski's en motorbo ten geven in de haven. Verder ver meldt het programma concerten, een dagvuurwerk", dat iets nieuws is en een uitvoering van het bekende Mar- }o Ballet uit Den Haag. (Ad verten ti ei Zondag spelen de gastheren der Bressiaanse voetballers uit Frank rijk een returnwedstrijd tegen de mannen uit de vissersplaats en dan trekt de optocht opnieuw uit. Ook de demonstraties in de haven worden nog herhaald en verder is er natuur lijk weer volop muziek. Die avond is er een langdurig programma dat door bekende radioartiesten wordt ver zorgd: Willy Vervoort, de Spelbre kers. Jan Tromp, Rivers Tiro. Ste- fani. Rif Geraldi en Tonny Bakkenes. Maandag a.s. wordt voor de tweede maal de Jaarmarkt gehouden op het Oranjeplein. Vorig jaar gebeurde dit voor 't eerst en het weid een succes. Breskens heeft hiermee een perma nente jaarmarkt gekregen en boven dien resulteerde hieruit een maande lijkse markt, op vrijdag te houden. Ook in dit opzicht is het werk van het Comité Visserijdagen dus belang rijk. Voor deze jaarmarkt, die ongeveer 80 kramen zal omvatten, zal wel be langstelling zijn, temeer omdat er tien prima standwerkers komen, van die mannen die kans zien, als 't moet, zelfs kapot4»» veters te verkopen voor een rijksdaalder per stuk. Ook deze dag verder weer heel wat muziek en ook dinsdag. De laatste dag van de feesten, woensdag, gaat I de optocht voor de laatste maal uit, worden er judodemonstraties gegeven door de Sportschool Felix Janssen uit Bergen op Zoom, is er een muzikale show van de „Topliners" (met feeë rieke kleureneffecten door middel van fluorescentie) en zal een daverend vuurwerk het feest besluiten. Dat vuurwerk is eveneens traditie in Bres kens en ook dit jaar zal het weer groots zijn. Volop muziek Bijna alle muziekgezelschappen uit de omgeving zijn „gemobiliseerd" voor de Visserijdagen te Breskens. De volgende korpsen nemen er aan deel: Ons genoegen, Vlissingen; Vlijt en Volhar ing. Souburg; Euterpe Heinkenszand; VTV, Harmonie Etten, Postharmonie Gent, EMM Groede, j Harmonie Terneuzen, OKK Schoon- dijke, Harmonie Oostburg, Koninkl. j Stedelijke Harmonie Hulst, fanfare i Hoofdplaat en tamboer- en pijper- korps Juliana uit Middelburg. Een groep van acht geschorste aan deelhouders, die samen een vordering op de bergingsvereniging „Renate Leonhardt" hebben van circa 12.000 hebben de rechtbank te Haarlem ver zocht beslag te mogen leggen op de bergingstoren, die nog steeds in de haven van IJmuiden aan de grond zit. Al eerder is er beslag gelegd op de toren. Na een half jaar werd dit oeslag opgeheven, nadat de heer Visser, daartoe in staat gesteld door het plaatsen van nieuwe aandelen, een garantie had gestort. Mocht de heer Visser de vorde ring van de acht aandeelhouders niet kunnen voldoen, dan overwegen de zen de toren vpor schroot te doen verkopen. De overstromingen die Iran in de laatste dagen van juli hebben geteis terd, hebben, volgens een opgave van de Liga van Rode Kruisverenigingen, 210 dorpen verwoest. Daarbij zijn 450 personen om het leven gekomen. Nog ruim 500 mensen worden vermist. Ten behoeve van de 160.000 daklozen wordt onder leiding van de Liga een hulpactie gevoerd. Het Nederlands Rode Kruis heeft deelgenomen met een zending textiel en schoenen ter waarde van 4000. In hoofdzaak voorziet deze Nederlandse zending in de behoefte aan kinder goed. want onder de slachtoffers zijn 120.000 kinderen. De goederen worden pei K.L.M. vervoerd naar de „Ver eniging van de Rode Leeuw en Zon", de Perzische kruisvereniging te Tehe ran. Bankiers Anno 1884 IFFECTEN-COUPONS Natuurlijk zal de keuze van de renners voor de wereldkam pioenschappen weer de nodige deining veroorzaken. En met name zal dit gelden voor de niet verkiezing van Wout Wagt mans, waarbij de factor, dat hij tegen het einde van de Tour de France aan het afzakken was, ongetwijfeld mede in het geding is geweest. Of dit een juiste maatstaf is, me nen wij te mogen betwijfelen. Die renner, die een goede Tour heeft ge reden, is te allen tijde in staat ook een goed wereldkampioenschap te rij den. Wagtmans moest zijn extra in spanningen om de gele trui te behou den bekopen met een formidabele in zinking. De klappen van de man met de hamer kwamen aan.., maar toch niet zo hard, dat Wout er ook nog in Kopenhagen te lijden van zou hebben. Geen „afstand" De niet-verkiezing van Wagtmans klemt te meer, omdat hij in ieder ge- val een man is, die de nodige kilome ters in de benen heeft zitten. Dat heeft Gerrit Schulte niet. met alle respect voor hetgeen de Bossche lo comotief de laatste tijd weer heeft laten zien. Enkele kermiskoet sen zijn nog geen wereldkampioenschap. Nie mand weet het beter dan Seh.dte zelf. die al in '49 te Kopenhagen ken nis heeft gemaakt met de betekenis van... een paar honderd kilometer. Hij was toen eveneens in forme, maar bij de sprong van waarachtige kam pioenen (van Steenbergen en Coppi bijv.)) kwam hij te kort. Schulte had geen Tour de France gereden, kwam „afstand" tekort. En het is, met alle respect voor hetgeen hij nog pres teert, bijzonder de vraag, of hij ge noeg voorbereid is om dit keer in Kopenhagen wel over dat vlammend eindschoi te beschikken, dat hem ken merkt in de huidige kleinere criteria. Overigens hebben wij in Wim van Est in ieder geval en zonder twijfel een man, die op deze afstand uit de voeten kan. De St.-Willebrorder zal bovendien rijden als was het voor zijn leven, want hij wil dit seizoen ook een denderende uitslag, zoals hij die in elk jaar van zijn wierlerloopbaan heeft verworven. Degelijke ploeg De amateurploeg, die de weg wordt opgestuurd, ziet er zeer degelijk uit. De keuzeheren van de K.N.W.U. pik ten de groten weg uit het veld. dat in Chaam (een van de beste voor proeven voor het parcours in Dene marken) achten draaide: Piet de Jongh, de sterke Madenaar, die fris en wel over de Chaamse finish gleed en ook in Kopenhagen al genoemd wordt als een man. die zal meetellen en Kersten uit Siebengewald, een cou reur. die in de laatste kilometers van een harde koers óók nog kan weg lopen als het moet. De kenners, die in Chaam zaten te kijken, zeiden na afloop van de ama- teurkoers, dat het bij het wereld kampioenschap in Denemarken waar schijnlijk precies hetzelfde zal gaan. Als de koersinfcrige inderdaad het zelfde wordt, zitten er zonder de min ste twijfel Nederlanders vooraan.... Titels De vaderlandse baanrenners, die na de wegkampioenschappen in Ordrup voor de titels gaan rijden, zullen als naar gewoonte niet gemakkelijk ere plaatsen veroveren. De buitenlandse concurrentie in deze sector is nu een maal praktisch onweerstaanbaar. Is Arie van Vliet bij de prof-sprinters nog een man, die goed is voor een wereldkampioenschap Het zou niet z'n eerste zijn, maar vooral de Ita lianen hebben zo veel prachtige vites- se-rijders, dat het een top-feit zou zijn, als de Woerdenaar werkelijk met de regenboogtruien naar huis kwam. Bij de achtervolging amateurs heeft men weer het grootste ver trouwen in Piet van Heusden. Ach ter de schermen weet men te ver tellen, dat hij zich dit hele seizoen op Kopenhagen heeft voorbereid en dat zijn vroegere forme terug is. De mogelijkheid bestaat, dat nog een derde man wordt aangewezen. Het zou ons niet verbazen, indien de K.N.W.U. hierbij het oog liet vallen op.... Piet de Jongh, die bewezen heeft in dit vak thuis te zijn. Nederland wacht met spanning op de resultaten, die zijn coureurs in Denemai'ken zullen boeken.... 55 De wervelstorm ..Wanda" heeft in China meer dan 3000 slachtoffers ge ëist en 38.000 huizen verwoest. Dit is in Genève door het verbond van Rode-Kruisverenigingen bekend gemaakt. Wekelijks Reursovei-zieht van 1 l/m 7 augustus Het ziet er naar uit alsof het idee van een opleving van de gang van za- ken in Amerika in het najaar van 1. 6 langzaam maar zeker veld wint. Het Dow Jones gemiddelde, dat in de week van 25 t.m. 31 juli steeg van 514 tot 517, is verder opgelopen tot i 520 op zaterdag j.l. Intussen wordt het verschil in rendement op aandelen en 1 obligaties aldaar steeds kleiner. De gemiddelde opbrengst op industriële aandelen is nu nog maar 1,24 maal dat op eerste klas obligaties. Men verwacht evenwel hogere dividenden en de hogere staalprijzen hebben de verwachting, dat de prijzen in het al gemeen zullen gaan stijgen, weer aangewakkerd. Koninklijke Olie viel vorige week wat uit de toon in New-York. Maar maandag verdisconteerde ook New- York het slechte nieuws door een vrij sterke daling. Men dreigt in de Ara bische wereld met een heilige oorlog, waardoor de Amerikaanse oliebelan- gon rechtstreeks getroffen kunnen worden. Het Dow Jones gemiddelde daalde van 520 tot 514 op die dag. Het waren voornamelijk de oliefond sen met internationale belangen wel ke te lijden hadden. Zo verloor Gulf OU 9 en kwam daarmee op 127.5. Ook Royal Dutch kwam nog 6,5 la ger. Maar dinsdag gaf weer enig her stel te zien. Royal Dutch kon 3 stij gen en ook de andere internationale oliefondsen verbeterden in koers. Nasser is test Veel gevaarlijker dan in de Ver enigde Staten dreigen de inflatoire krachten in west-Europa te worden. Ofschoon er slechts weinig over ge publiceerd is, werd het toch bekend, dat O.E.E.C. Ministers die in Parijs zijn samengeweest, ernstig bezorgd waren over de vormen, die de infla tie in west-Europa gaat aannemen. Het langzaam maar zeker afbrokke len van de macht van de koloniale mogendheden Engeland en Frankrijk is aan dit verschijnsel niet vreemd. Nasser's greep naar het Suez-kanaal is een soort test. Wint hij het pleit, dan is het hek van de dam. We west-Europese beur zen en met name die van Amsterdam stonden dan ook voor de tweede ach tereenvolgende week onder invloed van de gebeurtenissen aldaar. Zo doende bleef ■'e uitwerking van het bericht over een mogelijke nieuwe speculatie-winst-belasting verborgen. Koninklijke Olie daalde vrij sterk van 846 tot 764, Ook A.K.U. kreeg zijn deel cn kwam op 250. Het margarine fonds kon ook niet aan de daling ont- ÏaP10/?' v*e* terug van 427 tot 404. Op de lokale markt konden cro?I ,eveneens gevoelige verliezen ^rd worden. Koninklijke 4-m ni'i in ^éialde van 440 tot verder tem^ot"^" Waterstof ging Indonesië In het eenzijdig opzeggen van ver dragen zijn sommige mogendheden zeker niet onderontwikkeld. Eertwee de staaltje van dit genre kregen wii te zien m Indonesië, welk ia„jk J maakte, dat het de derland met meer erkent. Men w™ delt daar langs de rand van de éco nomischeafgrond. De regering mist de kracht om de begroting in even- wicht te brengen. Tot devaluatie wil- de men niet overgaan, misschien meende men wel, dat dit niet direct meer nodig was nu men op een goed kope wijze van een deel van de schulden afkomt. De reactie op de Amsterdamse beurs was sterk. Ver enigde Deli schrompelde in een week tijd ineen van 130 tot 110. Handelsver. eniging Amsterdam van 115 tot 105 en Inter,:alio van 122.5 tot 106. Bij de K.P.M. bleef het verlies beperkt tot 6 punten. Het fonds sloot op 164. Groot was ook de daling van Billiton, dat van 270 m het begin van de beursweek terugviel tot 242,5 op dins dagmiddag. Op de staatsfondsenmarkt bleef de afbrokkeling, zij het fractioneel, voortduren. Nagenoeg alle staatsle ningen noteerden iets lager. De 3 pet. dollarlening 1947 was evenwel 1/8 hoger, hetgeen wellicht in verband staat met het verschil in ontwikkeling van de sitautie in west-Europa en de Verenigde Staten. Nieuwe emissies Nieuwe emissies waren deze week klein in aantal en gering in omvang. De Bank voor Nederlandsche Ge meenten gaat het weer eens proberen met een 4 1/4 pet. lening, groot 10 miljoen tegen pari met een loop tijd van 30 jaar. L'histoire se répète, de laatste soortgelijke lening dateert uit 1952 toen wij eveneens een periode van krapte op de kapitaalmarkt door- j maakten. Voorts introduceert de Maatschap pij voor Middellang Crediet een 4 pet. 10-jarige obligatie, waarvan de hoofd som en rente gegarandeerd worden door de Amsterdamsche Bank. Voor de geïntroduceerde 8 pet. obli gaties Robert Bosch bestond een rui me belangstelling met als gevolg dat de certificaten een agio van 2 pet. bo ven de introductiekoers van 103 de den. Op de fraaie betonweg die de Bres- kense Dorpsstraat is, is het in het hoogseizoen een nimmer aflatend komen en gaan van auto's, hele files. Hier, op de bocht', juist bij het be gin van de Boulevard, staan meer malen de rijen wachtende auto's en soms zelfs verder. Het veer krijgt heel wat te verwerken: over het eerste half jaar van 1956 toonden de cijfers van de veerdiensten weer opmerkelijke verhogingen i.o.v. vo rige jaren. Nóg is het hier druk. Als de nieuwe veerhaven er is, zal dit beeld veranderen. Maar Bres kens zal foch zo maar zijn wel- j vaartsbron niet afgeven en blijven j vechten voor een aoede vlaats onder I de op toerisme ingestelde streken, i Te Alphen aan de Rijn is de 30- woesteling tot bedaren te brengen, jarige pluimveehandelaar J. R. uit Het schot trof R. echter in de buik Alphen aan de Rijn tijdens een vecht- waarop hij bloedend ineen zakte, pa tij tussen hem en de politie, door i De ongeveer 20 m3 grote varkens con kogel in de buik getroffen. Hij schuur is toen alsnog afgebroken. e a behandeid door een juist passe- I rende militaire arts en daarna opge nomen in het SI. Josephpaviljoenzie- kenhuis te Gouda. De kippenhouder, die gehuwd is en vijf kinderen heeft, had zich hevig verzet tegen de afbraak van gemeen tewege van zijn varkensschuur. Toen pogingen van gemeentewerk lieden de man tot rede te brengen faalden, kwam de politie, die geweld dadig verzet vreesde, de gemeente werklieden met zeven man assisten tie verlenen. R„ dié reeds tevoren gedreigd had tot het uiterste t» zullen gaan, raakte echter vrij spoedig met twee politiemannen aan het worste len. Hij rukte zich uit deze worsteling plotseling los en begon met een an derhalve meter lange ijzeren sta'at in de richting van dp adjudant van politie en waarnemend korpschef, de heer E. K. Kruizinga te zwaaien, uit roepend hem te zullen doden. Op dit moment loste een van de politieman nen een schot, met de bedoeling de Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Amerika nen geen toestemming zullen krijgen voor reizen naar communistisch Chi na, zolang daar nog Amerikaanse burgers gevangen gehouden worden, (volgens Amerikaanse verklaringen bevinden zich nog elf Amerikanen in Chinese gevangenschap.) De woordvoerder deelde dit mede naar aanleiding van een uitnodiging voor een reis van een maand op het Chinese vasteland, die de Chinese au toriteiten aan 15 Amerikaanse jour nalisten in het verre oosten hebben gericht. De woordvoerder zei, dat journalisten die zonder Amerikaans paspoort naar Communistisch-China gaan tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 2.000 dollar veroor deeld kunnen worden. 1. Als men de cijfers van het te kort aan mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de ruimste zin van het woord bijhoudtworden wel alle ..werkgevers'' geprest uiterst zui nig te zijn met de vraag naar meer arbeiders. 2. Als het zo doorgaat, zijn er in 1956 nog minder werkkrachten ter be schikking dan in 1955. De voorlopige cijfers der arbeidsbeurzen bewijzen dit ook. Eensdeels is dit een gevolg van het feit, dat er een steeds groter aantal jongeren, die het L.O. verla ten. verder studeren aan Mulo, H.B.S. ambachtsschool. 3. Dit verschijnsel zal in ons land nog voortdurend meer economische OBLIGATIES Ned. '62-'64 33' 2« (i Ned. '47 Ned. 47 doll.l Ned. '37 o Ned. Inv.cert. "o Grootb.obl. "46 G> Ned.Indië '37 A Ned. '53 94 5 16 93 15 16 92 3 4 92 3 16 AANDELEN Amsterdamsche Bank Rotterdamsehe Bank De Twentsche Bank Nationale Handelsbank Nederl. Handel-Mïj Algem. Kunstzijde Unie v.d. Bergh's en Jurgens Machinefabriek Breda Van Gelder Zonen Unilever Nederl. Kabelfabriek Philips' Gloeilampen Kon. Ned. Hoogovens Wilton Fijenoord Int. Gew.beton Bouw Internatio Billiton Mij II Kon. Ned. Petroleum Rubbercult. Mij A'dam Bandar Rubber Mij Holl, Amerika Lijn Kon. Ned. St.b. Mij Ned. Scheepv. Unie Rotterdamsehe Lloyd Kon. Java China Pak.v. Ver. Vorstenl. Cult. Mij Handelsver. Amsterdam Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli Maatschappijen Sen em bah AMERIKAANSE FONDSEN 93 1 8 93 1 4 89 1 2 89 3 8 94 9 16 94 5 16 90 3 4 90 3 8 93 3 4 92 9 16 97 3 8 97 245 1 2 245 1 2 220 1 2 218 224 220 1 2 132 1 2 126 1 4 206 197 264 250 286 272 180 1 2 179 250 244 426 404 333 1 4 315 303 1 2 288 1 2 346 331 1 2 328 319 1 2 143 140 123 1 2 106 266 242 1 2 832 764 1'2 89 82 12 149 149 196 1 2 192 1 2 170 164 177 1/2 173 181 164 188 188 42 1 2 36 114 3 4 105 1 4 69 67 130 110 78 1/4 78 (Van onze speciale verslaggever) De meningen in Bergen op Zoom zijn zeer verdeeldEn nu is dat geen ramp, want sinds er een zekere meneer Nabucho- donosor over Egypte regeerde (en misschien nog wel ettelijke ja ren langer!), bestaat er een bekend gezegde, dat in rond-Neder- lands „zoveel hoofden, zoveel zinnen" luidt. Vandaar, dat de Ber- genaren, die over het algemeen allemaal iets van zwemmen af weten, omdat zij met hun neuzen zo ongeveer in „De Schelde" zijn geboren, ook zeer uiteenlopend redeneren over de deelne ming van Maria Meesters aan de grootste zwemrace ter wereld, de Kanaalrace van mister Willy Butlin. Als het weer zich een beetje goed gedraagt zal er dit weekeind gezwommen worden- Dan zal het piepjonge, nauwelijks zeventienjarige Bergse meisje op een nachtelijk uur in het water van het Kanaal waden en dan zal zij beginnen aan het grootste avontuur van haar leven. Want hoe het ook zij, het is volkomen begrijpelijk, dat het meisje momenteel in de grootste spanning verkeert en dat die spanning zich zal ontladen als zij straks onder een donker wolkendek, maar in het licht van de felle schijnwer pers van de begeleidende boten, aan de race begint, die voor haar een triomf kan worden.... Maar daarover is men het nu juist niet eens! - Anaconda Copp. M. C. 79 15 16 79 1 4 Bethlehem Steel Corp. 165 5 8 165 3 4 General Motors 47 3/8 46 1/2 Intern. Nickel 101 1/2 106 7-8 Rep. Steel Corp. 50 51 1-8 United States Steel Corp.64 I'D 64 1/4 Cities Service Comp. 71 3/4 71 Shell Union Oil Comp. 86 92 1-2 Tide Water Ass. Oil C. 43 1/8 41 1/2 Southern Paeifie Comp. 51 1/4 50 1/2 Union ?Hitn Kail*, c. 16» 1/2 167 De Bergenaren zijn het niet eens... De openhartige inwoners van 't jubel- stadje gunnen hun favoriete natuur lijk alle goeds en stiekum hopen zij, dat Maria Meesters uit dat goede Bergen de eerste Nederlandse vrouw zal zijn, die Het Kanaal bedwingt, maar het gros van de mensen ge looft voorlopig toch nog niet in deze prestatie. En waarom niet? Omdat in het verleden is gebleken, boe moeilijk het is Het Kanaal over te zwemmen. i is waarachtig geen peuleschil- u ?m e,en nacht en een halve dag in het water te spartelen, terwijl de golven metershoog opslaan. Er is voor een dergelijke, haast bovenmen selijke aangelegenheid, niet alleen 'n oersterke body nodig: een body. die de stromen trotseert en de golven „meester blijft. Er is voor een ka naalrace ook nodig een uitstekende mentale gesteldheid. In de onmiddel- lijke nabijheid van de zwemster Ma ria Meesters varen de verlokkende volgboten. Een tik tegen die boten en de zwemster wordt uit het water gehaald. Dat is dan het einde van de ver moeienissen, van de kwelling van het lichaam, dat misschien dan reeds een grandiose inspanning heeft moeten le- vertn. Maar het kan ook anders zijn! Als de zwemster van de Kaap Gris Nez vertrekt en aan de overkant de lich ten van Dover ontdekt, dan kan die zwemster ook tegen zichzelf zeggen, dat zij het halen moet. Dan is er ook die krachtsinspanning van het lichaam, dan zijn er ook die ver moeide ledematen, maar dan volgt ook de victorie en dan is alle ellende, alle leed vergeten. Een kanaalraee zwemmen is hek senwerk. Honderden dames en heren hebben een groot gedeelte van hun leven getraind om eenmaal tot de be dwingers van Het Kanaal te beho ren. Honderden zijn er niet ge slaagd, maar er zwerven toch al tijd een dikke negentig figuren in de kolommen van de sportencyclo- pedie, die de overtocht wèl hebben volbracht en die daarmee hun naam hebben gegrift in het gulden boek van mister Willy Butlin. Maar de Bergenaren twijfelen. Zij zijn het lang niet eens over de kracht van Maria Meesters. Zij ge loven allemaal zonder uitzondering, dat het meisje een verschrikkelijk stukje goed kan zwemmen en dat zij meer dan gewone aanleg heeft, zij geloven echter ook allemaal, dat een kanaalrace nog iets heel anders is dan het maken van een tochtje over de Schelde en het uithouden van een zwemreis van Vlissingen naar Zeebrugge. Het Kanaal is voor allen een myste rieus ding. Een oord van golven en ontberingen. Een plaats waarrond een waas hangt van geheimzinnig heid. Een bad, waarin alleen de top figuren van de zwemwereld gloriëren. Behoort Maria Meesters tot een van die topfiguren? Het antwoord op de ze vraag kan op dit moment door niemand worden geleverd, want of schoon er reeds vele regels aan het dappere Bergse meisje zijn gewijd en ofschoon Maria zonder enige twij fel zaken heeft vertoond, die niet tot het alledaagse in de zwemwereld be horen, het bewijs, dat zij óók Het Kanaal kan overmeesteren moet nog vertoond worden en de uren, waarop dit gaat gebeuren, naderen nu snel. Ook Adrianus Meesters, de vader van het meisje, weet niet wat hij van zijn dochtertje den ken moet. Hij beseft alleen, dat zij aan een enorm avontuur is begonnen en hij kan alleen maar hopen, dat het tot een goed einde zal komen. „Maria heeft capaciteiten", zegt hij, „maar of die capacitei ten voldoende zijn om het Ka naal over te zwemmen, ik zou het niet durven te beweren!" De onzekerheid is algemeen. Tiental len geloven in de kantoortypiste, hon derden nemen niet aan, dat Maria er zal komen; temeer niet, omdat (en waarom zou dit in dit stadium verzwegen moeten worden) het ver trouwen in de training alles behalve bijster groot is. Een dubbeltje kan echter raar rol len. Vandaar, dat het beter is de gulden middenweg te bewandelen en af te wachten tot de race een feit geworden is. Het oordeel nadert Maria Meesters is een eenvoudig meisje. Haar vader is als bouwvak arbeider werkzaam op Schouwen-Dui- veland en hij heeft een goede naam in het Bergse, omdat hij zich op di verse terreinen verdienstelijk heeft gemaakt in het zo omvangrijke ver enigingsleven van het Krabbestadje. Maria zelf arbeidt als typiste op het kantoor van een suikerverwerkende industrie Zij heeft flink getraind en zij kreeg van haar fabrieksdirecteur toestemming om enkele uren per dag in de gemeentelijke zwembad inrich ting door te brengen. Daarnaast heeft zij enkele grotere tochten onderno men, die haar conditie moesten be vestigen. Het meisje werd enkele jaren ge leden door Ad Vriens ondekt. Hij heeft haar onder zijn hoede genomen en hij zag wat in het kind. Hij leidde haar op voor de Kanaalrace en het i' >4 r -1 li h 1 i - V- MARIA MEESTERS .afwachten is nog niet zo heel lang geleden, dat Ad Vriens zelf zei, dat er vele factoren zijn, die de race beïnvloe den en dat er niets valt te vertellen over het halen van de prestatie. „Ik kan er alleen maar het beste van hopen", meende de trainer, die in 1948 ook met het kanaalbijltje hak te, maar toen het geluk niet aan zijn zijde had. Maria zal zeker niet trachten de race te winnen, ook al kan zij daardoor vijfhonderd En gelse ponden (een dikke vijfdui zend gulden) rijker worden. Haar doel heeft zij bereikt, wan neer zij de overtocht tot een feit maakt met of zonder prijs. „Proberen wil ik", heeft zij gezegd. Dat is haar enige „spe culatie". En de vraag is of zij slaagt! moeilijkheden geven; zoals vóór 1940 de werkloosheid sociale moeilijkheden gaf. 4. Het is dus van belang voor iedere patroon ernaar uit te zien, of hij met de arbeiders, die hij in dienst heeft, toe kan komen. En de arbeidsinspec tie zal het goed moeten vinden, dat er overgewerkt wordt. Iedere patroon zal allerlei werk-aangelegenheden zó moeten bekijken en oplossen, dat hij maar niet steeds nieuwe werkkrach ten gaat aanvragen. 5. Dit geldt ook voor bureau-chefs en winkeliers, die maar niet steeds meer meisjes in dienst kunnen ne men. 6. Dit geldt ook voor de organisaties der bouwvakarbeiders om het niet al leen goed, maar vanzelfsprekend te vinden, dat er in de droge zomer maanden langer dan 48 uur per week gewerkt kan worden. Dat geldt ook voor onze militaire organisatie. Ten eerste om geen burgers in dienst te nemen voor taken, die ook door mili ciens verricht kunnen worden. En ten tweede in te zien, dat er niet zo pre cies de hand gehouden moeten wor den aan de 18 maanden dienst. Nut tige arbeidskrachten, vooral op het gebied van de bouwnijverheid, zouden weken vóór het beëindigen van de 18 maanden naar huis moeten kunnen worden gestuurd. Oudere functiona rissen, boven de zestig jaar zou men in dienst kunnen houden, waardoor men minder jonge krachten behoeft aan te werven. 7. De werkgevers zullen moeten er kennen, dat oudere, ervaren arbeids krachten veelal beter zijn dan jonge; vooral voor kantoorarbeid cn in lei dinggevende functies. Dat dit inzicht groeiende is, wordt bewezen door de groeiende resultaten van de „Stich ting Het Leven begint bij 40", die in 1 1/2 jaar tijds al meer dan 6000 ou dere krachten (zelfs boven de 60) tot tevredenheid van alle partijen wist te plaatsen. Wel is dit hoofdzakelijk te Amsterdam geschied, waardoor be wezen wordt, dat althans daar het in zicht groeiende is, dat jeugdige werk krachten economisch gezien niet steeds de beste werkkrachten zijn. 8. Vele fabrieken vragen steeds meer naar „thuiswerkers", omdat de door hem uitgegeven werkzaamheden even gemakkelijk thuis verricht kun nen worden, wat een besparing geeft aan dure fabrieksruimte. De „bijver diensten" van veie huisgezinnen ne men dan ook zienderogen toe. 9. Ook bij het onderhoud van hui zen; verven, kamerbehangen, ruiten inzetten, sloten en hengsels inzetten wordt avondwerk reeds een gewoon verschijnsel. Handige bewoners van oude huizen weten al heel wat mo dernisering binnenskamers aan te brengen. Het gewone onderhoud der huizen gaat er mee vooruit, want het is dan te betalen. 10. Automatisering van dc arbeid vooral in de fabrieken en op kantoren en bij uitgebreid wetenschappelijk werk neemt hand over hand toe en eer men vijf jaar verder is, zal men verbaasd zijn, hoe ver men in Neder land daarmee al gevorderd is. „Ro bots" vormen op zich ai geen pro bleem meer, want het verschijnsel dat door kunstig in elkaar gezette machines veel arbeid uitstekend wordt verricht, is reeds zo algemeen, dat er zich niemand meer over ver baast. 11 Vooral de aannemerswereld blijkt achter te zijn in het vinden van wegen, om met betere transportmid delen op het werk en met meer fa brieksmatig bereide bouwonderdelen de bouwerij vlugger te doen geschie den. Daarom zullen de grote aanne mers. die over kapitaal beschikken om hiervoor de nodige investeringen te doen, al langer hoe meer de plaats gaan innemen van de kleinere aanne mers. Deze processen, die eigenlijk niet anders zijn dan middelen om zuinig te zijn met mensen, zuilen in ons eco nomisch leven, veel breder toepassing vinden naar gelang het tekort aan arbeiders (op alle gebied) blijft be staan. B. o. Z. Ir. Juten.

de Stem | 1956 | | pagina 9