oxo Het Wespennest pagblaQ P c ^Slctn Bodem-pensioen voor 700.000 mensen Helikopter verongelukt RADIO Meningen en Commentaren ZOMER IN ENGELAND zo n AT EEN ONDERLUKE ERELD Witte tanden - frisse adem met COLGATE! tweede blad donderdag 9 augustus 1956 SPOORWEGPOLI- TIEK IN BELGIE LIEFTINCK AAN DE SLAG GROFHEID Dodelijke val uit bed KIPPENSOEP Auto-ongeluk Tirol eist a ij f doden soepje Stuurman met rubberboot van Oostduits schip gevlucht Beschoten en twee medevluchters kwijt INCIDENT IN MAROKKO Ook spaarbanken zijn gemachtigd tot inning V. Nieuwe lage prijs! door David Duncan So<><>oo<><>ï^<><x><x>oo<>oo<><>o<>^o<x^ het ging om puinruimen en her stelwerk, was er echter gemakke lijker overeenstemming te berei ken dan thans, nu het gaat om welvaartsverdeling. We hebben het gezien bij het conflict om de be zitsvorming, hoe de afstand tussen de beginselen zich ook sterker doet gevoelen in de praktische politiek. Niet zonder reden is nu dan ook de vraag gesteld, of Lieftinck nu juist de meest geëigende figuur is, om als bemiddelaar op te treden. Hij werd een groot man in het in ternationale financiële leven, we reldbankier, maar men mag niet aannemen, dat hij zijn gepronon ceerde beginselen verloochend heeft. Intussen willen we van harte hopen, dat we ons vergissen met onze scepsis ten aanzien van zijn bemiddelaarskwaliteiten. Want het wordt héél hoog tijd, dat we weer een volwaardige regering krijgen. Belangrijke vraagstukken staan te dringen om een spoedige behan deling en beslissing. De buitenland se politiek zit weer vol spanning. Het affront, ons door Indonesië aangedaan, mag niet onbeantwoord blijven. Het volk heeft er recht op, dat de door hen gekozen politici zich niet vastbijten in prestigekwes ties, maar de vaste wil tonen mee te werken aan de vorming van een regeerkrachtig bewind. LIET verlies van de Belgische spoorwegen heeft er tenslotte toe geleid, dat de tarieven verhoogd worden. Of deze verhoging tot een volledige financiële sanering kan leiden, is een andere vraag. Met het voortbestaan van de reducties die goeddeels voor de verliezen aan sprakelijk zijn, is dit wel niet te verwachten. Nu heeft de stichting voor de Kempen een advies gezonden aan premier van Acker, waarin met praktisch onafwendbare spoorweg tekorten als uitgangspunt een weg wordt aangegeven om de spoorwe gen toch hun rol te doen vervullen bij de industrialisatie der gewesten door de aanleg van nieuwe of mo dernisering van oude spoorbanen. Het komt hier op neer, dat de staat de spoorwegen het vervullen van deze taak door het verlenen van subsidies mogelijk moet ma ken. Als rechtsgrond hiervoor kan immers het algemeen belang wor den ingeroepen. De stichting voor de Kempen denkt in het bijzonder aan een spoorbaan langs het Albertkanaal en de parallel daarmee aan te leg gen autostrada. Zij heeft er zeer wel oog voor, dat met haar advies het financiële vraagstuk der Bel gische spoorwegen niet wordt op gelost. Inderdaad wordt dit er eer der door gecompliceerd of nog pregnanter gesteld. Maar de stichting houdt de staat terecht de eisen van het algemene belang voor, waaraan door de hui dige spoorwegpolitiek niet wordt voldaan. DROF. Lieftinck is nu dan bij wij ze van vakantiebezigheid offi cieel aan het informeren geslagen. Hij was de „vondst", waarop we na de mislukking van de poging-Rom- me enkele dagen hebben moeten wachten. Niemand ontkent, dat Lieftinck een financier van groot formaat is. Zijn verdiensten voor het weer op poten brengen van Ne derlands financiën na de oorlogs- ontreddering zijn groot. Hij was een bewindsman, die ongelofelijk veel werk kon verzetten en telkens weer bewondering wekte door zijn diepe kennis van zaken. Hij stak het ech ter ook niet onder stoelen of ban ken, dat hij een socialist was, iemand dus met een speciale kijk op de economische ontwikkeling en de wenselijkheden voor de toe komst. Hij toonde op grond van zijn beginselen in de Kamerdebat ten steeds taaie vasthoudendheid en liet zich slechts zelden tot compro missen bewegen. In een tijd, toen JNDONESIë heeft een nieuwe me thode van diplomatiek verkeer uitgevonden. Een regeringsbesluit, dat Nederland sterk aangaat, wordt helemaal niet aan Den Haag mede gedeeld, maar wel uitvoerig in de krant gezet. Als dan de Nederland se vertegenwoordiger in Djakarta eens gaat informeren, of er inder daad wat aan de hand is, krijgt hij ten antwoord: „U kunt het in de krant lezen We geloven niet, dat de journa listiek er prijs op mag stellen aldus ingeschakeld te worden in metho des van diplomatieke grofheid. Zo wordt een willekeurige con tractbreuk nog wat pijnlijker ge maakt. Het is, of de regering in Djakarta erop uit is, ons geduld en onze .nkmoedigheid tot het uiter ste te beproeven. De heren moeten echter weten, dat ze zo tegenover de hele wereld demonstreren, hoe onvolwassen hun onafhankelijke staat nog is. Dit is kwajongenswerk. (Advertentie) Vele tienduizenden genoten van dit lees» voor oog en oor. TIEN militaire muziekkorpsen in schitterende gala-uniformen. Nu nog grootser en kleur rijker dan voorheen, o a. muziekkorps uit de pruikentijd Feestelijke belichting en vroli|k carillonspel. Taptoe Delft: het hoogtepunt van Uw vakantie! Van 25 augustus t/m 4 september 's avonds van 9 uur tol 10.30 (behalve zondags) Prijzen f 1.60 t/m 5.25 Kaarten te bestellen bij: Een helikopter, die in Dubbeldam boven een aardappelveld met sproei- werk bezig was, heeft een noodlan ding gemaakt die mislukte. Een wiel van het landingsgestel raakte de kant van een greppel. Het toestel maakte een zwenking, smakte op de grond en werd onherstelbaar beschadigd. De bestuurder, de 34-jarige Zwitser E. M. uit Kloten, kwam er ongedeerd af. De helikopter was eigendom van de „Air Import" te Luzern. De vlieger was genoodzaakt een noodlanding te maken, omdat de kop peling tussen motor en de hefschroef slipte, waardoor de motor een te hoog toerental maakte. Op het moment dat de vlieger dit merkte, bevond de helikopter zich tien meter boven de grond. Enige weken geleden is een Piper Cub" vliegtuig bij sproeiwerk- zaamheden te Dubbeldam veronge lukt. In het gezin van de grondwerker Soest te Uithoorn is een baby van 20 maanden uit zijn bedje gevallen. Het kind kwam zo ongelukkig op de grond terecht, dat het de nek brak en over leed. (Advertentie) De 10-jarige Christiaan Ferdinand van Drongelen uit Groningen, die, toen de door zijn vader bestuurde auto bij Reutte op een onbewaakte overweg door een trein werd gegre- j pen, de enige van de vijf inzittenden van de auto was, die nog leefde, is I gisterochtend in het ziekenhuis van i Kreckelmoos overleden. En de kip kan 'I weten, want inderdaad, er zit kip in een pakje OXO „Chicken'' kip pensoep zelfs het beste van de kip. Het is juist om die zuivere smaak van kip pensoep en het hoge vetge halte, dat de huisvrouw aan OXO „Chicken" de voor keur geeft. OXO kippensoep is niet zo maar soep uit een pakje, het is een verrukkelijk en voedzaam natuurproduct. Kies het beste en vraag Uw winkelier daarom met na druk OXO kippensoep in het bekende groen-aeel- rode zilverzakje. De eerste stuurman van het Oosi- duitse schip „Lenin" (1200 ton), dat met wapens op weg is naar Egypte, is, na met een rubberboot van de „Lenin" gevlucht te zijn, uitgeput bij Husum in Sleeswijk-Holstein aan land gekomen. De vluchteling is een tot Zweed ge naturaliseerde Fransman, Rene de Marcou. In het ziekenhuis vertelde hij, dat het schip een Russische kapitein had en dat er 20 Russische „bewakings officieren' aan boord waren. Samen met de tweede stuurman en de eerste machinist had hij het schip verlaten, toen het zich 20 mijl ten westen van Husum bevond. De ontvluchting was opgemerkt en vanaf het schip was op de rubberboot geschoten. Het rubber bootje werd met kogels doorzeefd, maar het bleef drijven. Marcou zei, dat hij zijn twee ka meraden was kwijt geraakt. Hij ped delde 28 uren, voor hij de kust be reikte. Hij verkeert niet in levens gevaar. Een twintigtal Marokkanen werd gewond, toen Senegalese infanteristen van het Franse leger het vuur open den op arbeiders die automatische wapens wilden stelen uit een Franse kazerne in Casablanca. Een Senegalese schildwacht werd door de aanvallers doodgeschoten. Een Franse onderofficier wordt ver mist. Na het incident dromden honderden Marokkanen bij de kazerne samen en de wachtposten zagen zich genood zaakt in de lucht te schieten om de menigte te verdrijven. 5 ASPIRATIES J In Swansea woont een koe t met aspiraties. Het dier klom J J enkele dagen geleden de wen- t teltrap op van de verkeers- J J toren van een vliegveld in t i die plaats. Boven gekomen J bleef het beest rustig en te- t i vreden staan om van het uit- j zicht te genieten. t Wapens lil een oude nederzetting in de 1 Negev-woestijn in Israël heeft de Amerikaanse archeoloog Nelson Gliick een grote verzameling stenen wapens ontdekt, afkomstig uit het stenen tijdperk. De nederzetting is verscheidene vierkante kilometers groot. «i» - SOEPEN ..Chicken" - kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Wie mocht denken, dat deze vreemde zomer het alleen maar kwaad meent met ons Nederlanders, moge zich troosten met de aanblik van deze foto uit Tunbridge Wells, een centrum van geneeskrachtige bronnen in het En gelse graafschap Kent, waar de weergoden het vermoedelijk vreemd ste zomerweer tot nog toe afleverden. Na een wolkbreuk, die een uur duur- de, viel in het stadje zoveel hagel, dat de blikken van de bewoners on willekeurig naar de kalender dwaal den om te kijken, of we dan tóch al in de winter leefden. De foto toont het opruimen van de hagel in een van de straten van de stad, welke ook veel waterschade opliep. Hier en daar moesten voor het hagelruimen bulldozers worden gebruikt. Op 1 januari a.s. zullen, zoals be kend, ca. 700.000 personen, c.q. echt paren, voor het bodem-pensioen in aanmerking komen. Het grootste deel van deze gega digden is reeds bij de Rijksverzeke ringsbank of bij de Raden van Ar beid bekend, n.ï. al degenen die een uitkering ontvangen krachtens een of meer der volgende wetten: de In validiteitswet, de Ouderdomswet 1919 (betreft de V.O.V. Vrijwillige Ouderdoms Verzekering), de Onge vallenwet 1921, de Noodwet Ouder domsvoorziening. Alle mensen, die een of meer de zer uitkeringen ontvangen, behoeven zelf niets te doen. De uitkering van het bodempensioen wordt voor hen ambtshalve geregeld door de instel ling die de bestaande uitkering(en) regelt, dit is in een deel van de ge vallen de Rijksverzekeringsbank, in de overige gevallen de Raad van Ar beid. Voor hen, die thans nog geen uitke ring ontvangen, maar er vóór 1 jan. a.s. nog voor in aanmerking zullen komen, geldt hetzelfde. Met dien ver stande echter, dat zij voor het ver krijgen van deze uitkering uiteraard wel de normale wettelijke voorschrif ten moeten volgen. Voor de overige gegadigden, dat zijn dus allen die 65 jaar of ouder zijn en op 31 dec. a.s. niet voor een uitkering krachtens de bovengenoem de wetten in aanmerking komen geldt dat zij het bodem-pensioen bij de Raad van Arbeid moeten aanvragen. Hun aantal wordt op 230.000 geschat. Hiervoor zijn aanvraagformulieren verkrijgbaar bij de Raden van Ar beid zelf en op de postkantoren. Via de spaarbank Reeds thans kunnen allen echter, in gevolge het overleg dat de Neder landse Spaarbankbond met de Rijks verzekeringsbank en de Vereniging van Raden van Arbeid heeft ge pleegd, de spaarbank machtigen, het bodem-pensioen te innen. Deze mach tiging geldt dan echter tevens voor uitkeringen ingevolge de Invaliditeits wet en de Ouderdomswet 1919. Deze uitkeringen- geschieden n.l. ook maan delijks en worden in één post met het bodem-pensioen uitbetaald. De uitkeringen krachtens de Ongevallen wet 1921 geschieden wekelijks. Dit blijft ook in de toekomst zo en deze vallen daarom buiten de machtiging. Luidsprekers De autoriteiten van de Brusselse brandweer willen geen risico lopen, dat de brandweerlieden in hun bed blijven liggen als er alarm wordt geslagen. De gewone telefoonmelding von den zij onvoldoende. Nu heeft iedere brandweerman in de Belgische hoofdstad een luidspreker boven zijn bed gekregen. Expeditie Uit Londen is een expeditie vertrokken naar IJslandbestaan de uit 43 schooljongens van 16 tot 19 jaar. Het „aanschouwelijk on derwijs" omvat lessen in natuur lijke historie, landmeetkunde weerkunde en draadloze telefonie en telegrafie. Typ Safe Alan Ward, uitgever van de New Hope Gazette te Trenton in de Ame rikaanse staat New Yersey, had een brandkast gekocht van een radio station. Helaas konden de radio mensen zich niet meer herinneren, welke de cijfercombinatie was om het slot te openen. Men zag er echter een aardige „stunt" in, huurde een hypnotiseur en droeg hem op de boekhoudster van het radiostation in trance te brengen. Zij was degene, die dagelijks de brandkast had moeten openen en sluiten. Inderdaad wist de boekhoudster- onder-hypnose de cijfers op te noe men, maar de safe bleef dicht. Tot dat 't slachtoffer mompelde: „Draai de knop van de safe om". En de deur ging open. Spreker Een spreker, die een lezing hield voor radio Moskou, heeft zijn jonge luisteraars aangeraden om in Sibe rië het geluk te gaan zoeken. In de afgelopen twee jaar zijn duizenden jonge Russen naar Siberië gezonden om er de grond om te ploegen en voor de landbouw geschikt te ma ken. Misschien zult ge er onder de mensen van uw eigen leeftijd en in stelling, het geluk vinden, aldus de spreker. Rechter Een gerechtshof in de Westduitse stad Essen heeft een rechter ver oordeeld tot een boete van 135 gul den omdat hij onder de invloed van sterke drank een auto had bestuurd. De rechter was, toen hij terugkeerde van een verjaarsfeestje, met aryn auto tegen een patrouille-auto van de politie gebotst. piste Een Amerikaans bedrijf is bezig met de constructie van een elektro nische dicteermachine, die niet al leen als stenograaf maar ook als typist zal fungeren. Het apparaat geeft het gedicteerde namelijk auto- matisch weer in schrijfmachine- schrift. Schoenen De Amerikaanse vrouwen hebben het vorige jaar in to taal 278.132.000 paar schoenen gekocht; meer dan twee en een half maal zoveel als de man- Nee Pietnog een beetje meer naar rechts. VRIJDAG, 10 AUGUSTUS 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 V.d. jeugd VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Gram. 11.25 Idem 11,40 V.d. jeugd AVRO: 12,00 Amus. muz. 12,30 Land. en tuinb.meded. 12,33 (Advertentie) Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook j,de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame I'- dfl schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Sport en progn. 12,50 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Mil. kapel 13,55 Koersen 14,00 Gram. (Interm. plm. 14,25-14.50 boekbespr.) 15,20 Amus. muz.' VARA: 16.00 Gram. 16,30 V.d. jeugd 17,00 Muz. caus. 17,40 Roemeens ork. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Orgel en klein koor 18,50 Vakverenigingsnws. 19,00 V.d. jeugd 19.10 Ork.conc. VPRO: 19,30 De bete kenis van het boek Job voor deze tijd, caus. 19,45 Op bezoek bij anderen, caus. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20.15 Lit. progr, 20,30 Bespiegelingen aan de East River, caus. 20,40 Nederland vergroot zijn grondgeb. op vreedzame wijze, caus. VARA: 21.00 Gram. 21,40 Klankb. over de Olympische Spelen 22,00 Lichte muz. 22,25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22,45 Avondw. VARA: 23,Oo Nws. 23.15-24,00 Radio Filharm.ork. HILVERSUM H. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 10,00 Promenn.ork. v. Limburg 10,30 Gram. 11,00 V.d. zieken 11.40 Gram, 12.00 Angelus 12,03 Dansmuz. 12,30 Land. en tuinb.meded. 12,33 V.d. plattelandsvrouwen 12,40 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Instr. sext. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Radiofilharm. ork. en sol. 15,10 Orgelconc. 15,30 Lichte muz. 16,00 V.d. zieken 17,00 Boekbespr. 17,15 Kinderkoor 17,40 Beurs- ber. 17,45 Pianorec. 18,05 Lichte muz. 18,30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 18.50 Ronde v. Nederland 19,00 Nws. 19,10 Regerings- uitz.: Rubr. Verklaring en toelichting. De overheid op het buTtenspoor, door B. M. van Griethuysen, Hoofd Bureau Al- gem. Zaken en Vrijetijdsbest. van de afd. jeugd vorm. en volksontw., van het min. van O. K. en W. 19,20 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Verz.progr. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20.40 Tnstr. trio en solist 21,00 Gram. 21,30 Lichte muz. 21,50 Gram. 21,55 Idem 22,45 A vond- geb. en lit, kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Garm. 16,15 Idem 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Hoornkwart. 18.00 Voordr. 18,20 Kinderkoor 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Nat. ork. en sol. (21,10-21,20 Koorzang) 22,00 Nws. 22,15 Japanse muz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,15 Licht ork. 14,00 Gram. 15,00 Groot symf.ork. en solist 15.50 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 18,00 V.d. sold. 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. muz. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. Ik wilde niet terugkeren, tenzij ik zeker wist dat ik wegens de paspoort vervalsing niet aangeklaagd zou wor- 2en\ Volgens mij was het een mis- öaad, die men mij zonder bezwaar kon kwijtschelden, maar de brief aan ae consul zinspeelde daar niet eens pp?en raaand later was ik gereed die°H^eïr met een vertaalopdracht strekt h!kX1Caanse re«ering mij ver- geeaL n0,en was ik naar Calisto Cahsto'ii h ^as verkeerd geweest, het enige wa????'® uheet' heet, dat stond uit ronL? J m staat was be' zenhoe heerihk Mant en °,verpein" winters in Montana? Cn koud de ren. In gedachte?? vroeS,er toch wa- stadje Meridian, zoals hPfWeer het schuchtere wintermorgenin hef i schap kon liggen m?t v, 1 laPd" rookpluimen boven de schoor?? der huizen, en daarachter tettS waarover de wind in vlagen w? Daar wilde ik wezen. K joeg. Ik snakte er naar door de bekend/ stiaten te kuieren, er de vertrouwd gezichten te zien en te zeggen; zó, ik ben weer terug, ik ben weerge keerd op mijn uitgangspunt en nu ga ik opnieuw beginnen. Maar ik bleef in Calisto, ziek van heimwee als een verjaagde hond en met het spookbeeld van het dossier voortdurend in mijn gedachten En toen gebeurde er iets, dat mé eensklaps stof tot nadenken gaf. Toen ik in Calisto arriveerde, trof ik daar een groepje mannen, dat bezig was een vissersboot te kalefa teren, die hen naar Valparaiso moest brengen. Het waren twee Po len, een Engelsman, twee Italianen en die Temple. Het idee om naar Valparaiso te gaan, lokte mij aan vankelijk wel aan. Het was zo ver weg, dat ik er misschien mijn heim wee wel vergeten zou. Ik vertelde hun daarom dat ik Robert Fitzge rald heette en stak eveneens de han den uit de mouwen om de boot be drijfsklaar te krijgen. Alles ging opperbest, totdat op de avond vóór de dag dat we vertrekken zouden, Temple aan boord kwam met het bericht, dat er in Chili een revolu- tietje was uitgebroken. Dat bracht .edereen van zijn stuk, behalvn mij en de twee Polen. Dadelijk werden de plannen gewijzigd. Men besloot nu naar de Galapagos-eilanden te varen; de Engelsman wist de anderen er van te overtuigen, dat we wat ver dienen konden door schildpadden te verzamelen. Ik zag er niets in. De Galapagos-eilanden lokten mij niet aan, maar wat meer was; ik besefte eensklaps dat mijn reisgenoten er gens voor vluchtten. Naar bepaalde plaatsen durfden zij toe, naar andere niet. Zij waren op de loop en ik had op het punt gestaan mee te lopen. De gebeurtenis schudde mij wakker. Ik vatte het besluit op, dat, als ik dan toch op de loop ging, ik net zo goed koers kon zetten naar huis. Per slot van rekening had ik op het punt gestaan mij zonder paspoort naar Chili te begeven, waarom dan niet op dezelfde wijze naar de Verenigde Sta ten? Als ik maar eenmaal de grens over was, zou geen mens me iets in de weg leggen. Ik liet de boot dus zonder mij ver trekken. Vreemd genoeg liet Temple ook verstek gaan. Nadat hij eerst hemel en aarde bewogen had om de. reisplannen te veranderen, trok hij zich nu terug. Dat was allemaal een week geleden gebeurd. Sindsdien was ik herstellende geweest van een malaria-aanval, wachtend tot Taylor zijn wekelijkse reis naar Acapulo on dernam, zodat ik met hem mee kon gaan. Cayetano drentelde weer naar mij toe. Nog wat bier, senor Temple"' Fitzgerald heet ik, zei ik, Robert Fitzgerald, Temple zit ginds bij een tafeltje op het rerras. Hij haalde zijn schouders op en grinnikte. Norte Americanos allemaal als druppels water. Nog wat bier? Laat Paquita het maar brengen. Paquita was om en nabij de acht tien. Zij had de donkere huidskleur van alle zuidelijke Mexicanen en haar lang, zwart haar golfde. Ze was al eens getrouwd geweest, maar haar man was spoorloos verdwenen. Zo lang ik in Calisto was, kwam hij niet opdagen en Paquita sprak zelden over hem. Ze kwam naar mij toe met een presenteerblad op haar hand. Ze gaf mij het flesje bier en bleef naast mij staan. Cayetano zei, dat u mij spre ken wilde. Ik wilde weten of je nog boos bent. Boos niet, sprak zij nadrukke lijk. U gaat wee. Meer valt er niet te zeggen. Als u weg bent zal het er weinig toe doen of ik boos was of niet. U gaat naar dat vreselijke kou de land waarvan u mij verteld hebt en u zult mij wel helemaal vergeten. Nee, ik vergeet je niet. Wacht er daarginds een vrouw op u? Nee. Uw vader en moeder dan Mijn ouders zijn allebei dood. Ze breidde haar handen in een niet-begrijpend gebaar uit. Wat moet ik daar van denken? Verleden week was u haast naar Chili gegaan, dat ver in het zuiden moet liggen. Nu zegt u dat u naar het noorden gaat, maar u zegt, dat er daar niemand op u wacht. U schijnt dus overal liever te zijn dan hier. Misschien denkt u aan een boom of een berg in het land waar u geboren bent en die boom of berg betekent meer voor u dan ik. Zo is het toch niet. Ik moet ergens naar toe, waar ik mijn brood kan verdienen. Eerst ga ik naar San Francisco. Daar heb ik jaren gele den een poosje gewoond. Ik wil er niet meer van horen, zei ze. Ik stond op en begon over de zand bank langs zee te lopen. Zij bleef naast mij wandelen. Als u niet hier bent, maakt het niets uit, waar u naar toe bent. Ik geloof, dat ik gelukkiger zal zijn, wan neer u weg bent. Misschien blijft se nor Temple nog een poosje. Ze keerde zich bruusk om en liep weg. HOOFDSTUK II Het had geen zin zo vroeg naar bed te gaan. Mijn kamer was gelijk een oven en daar kwam bij, dat ik me nerveus voelde. Morgenochtend zou ik met Jim Taylor naar Acapulco vertrekken en daar vandaan zou ik noordwaarts naar de grens reizen. Ergens onderweg moest ik valse pa pieren kopen of maken om aan de grens te tonen. Of ik moest de Rio Grande overzwemmen. Van deze twee mogelijkheden leverde de eerste het minste gevaar op. Zo moeilijk zou het niet zijn. Zoveel mensen deden het. Wat zo vervelend was, dat was dat ik mochten ze mij betrappen me voor twee gevallen van paspoort vervalsing te verantwoorden zou heb ben en dan zou ik niet zo gemakke lijk uit de fuik zwemmen. Maar ik had mij voorgenomen in mijn geboorteland als een bedaard burger te gaan leven en het had geen zin de aandacht der autoriteiten op mij te vestigen, door me vrijwillig aan een verhoor te onderwerpen. Ik had het idee. dat iedereen, die in Spanje aan de zijde der regerings troepen had gevochten, door de re gering der Verenigde Staten nog steeds als 'n verdacht element werd beschouwd. Voorbarig anti-fascisme noemen ze zoiets. Goed dan ik zou de grens over steken onder de naam Robert Fitz gerald en mijn eigen naam vergeten. Voor mijn part mocht Mike Finney in rook opgaan. De branding langs de zandbank maakte een oorverdovend geraas. Zo lang de golven nog meer dan vijftig meter van de kust vandaan waren, leken het kalme, bedaarde waterheu vels. Dan stuitten zij op een drempel onder water en steigerden verwoed. Als een muur rezen zij tot een hoog te van vijf, zes meter omhoog en op het toppunt aangekomen, bogen zij zich voorover en stortten als een ge weldige waterval naar beneden. Sis send rolden de uitlopers tot aan mijn voeten en het warme schuim spatte in mijn gezicht. Zowat een uur later keerde ik terug naar het hotel. Alle tafeltjes op het terras waren verlaten, behalve dat van Taylor, die een krant zat te lezen. De anderen waren allemaal verdwenen. Mijn ka mer was nog veel te heet om aan naar bed gaan te denken, dus kocht ik drie flesjes bier en ging ermee naar een tafeltje, waarvandaan ik op de kreek uitkeek. Nu verder alle ge luid zweeg, begon het geraas van de branding langzamerhand deel uit te maken van de stilte, net zoals dat met het gezoem van insecten het ge val kan zijn. Ergens in de buurt verstoorde een vogel of een ander klein dier af en toe de rust door een vreemd, hoog toontje, dat bibberend opsteeg en weer langzaam weg stierf als een tedere hand, die de duisternis streel de. Toen kfaakte er een stoel naast mij; ik draaide mij om en zag Phil Temple plaats nemen. Hallo, Fitzgerald, zei hij. Ik dacht dat je al naar bed was. Dat zei Pa quita tenminste. Ik haalde mijn schouders op en staarde naar de kreek. Ik was niet gesteld op een gesprek, maar daar van trok Temple zich al bitter wei nig aan. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3