Meer dan 270 mannen ingesloten in brandende mijn ONTSTELLEND DRAMA IN BEKKEN VAN CHARLEROI Pellenaars volgend jaar geen leider Tourploeg Nasser gaat 14 augustus reis door Sovjet-Unie beginnen Verbijsterende chaos in geteisterd Cali Reddingsploegen doen wat se kunnenmaar de hoop is niet groot meer Acht lijken werden geborgen KWESTIE VAN LEVEN OF DOOD Alsof er niets aan de hand is...... Athene vreest relletjes DE DOOD OP DE WEG VOOR ZEELAND „MIJN PLAATS IS HIER" Iets warmer Verstikking NU OFFICIEEL Premier Eden j Sjepilov: Geen steun voor de Assoean-dam India aanvaardt invitatie MIJNRAMPEN IN DEZE EEUW Wegens doodvonnissen Al meer dan 1200 doden Grootse zending voor K.A.J. 96e JAARGANG No. 22222 Uitgave N. V. Uitgeven MIJ. Neeriandla. Perachijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Aelgerstraat 16. Tel: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: j. M A C v. Dongen, C J v. Hootegem. Mi Dr. A J. J. M Mes, Mr HL M U de Rechter, L. J. v. t Westende, P. V M Ver- cauteren Abonn.pnjs ou voorultbet f 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ults! bij niet postbestelL) t U.45 Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 378841 Voor God. Koningin en Vaderland DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.39"' per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.89 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk^ aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- tienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, weike de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. ^2: een na- Tegen de schamele eel klein twee ha- Vissers <t Aram let anker gaan." bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, telefoon 3236 - bureau vooi Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, TeleEoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze speciale verslaggever) De grootste ramp die ooit in de geschie- spronkelijk 299 alle contact niet de denis der Belgische mijnindustrie heeft plaats gehad, dreigt zich te voltrekken in de steenkolenmijn „Le Casier des Cliarhonnages d'Amercoeur" te Mar- cinelle bij Charleroi. Vannacht om twaalf uur zaten daar op verschillende verdiepingen nog 273 mijnwerkers ingesloten, nadat er oor- huiten wereld hadden verloren. Tot de ze 273 mijnwerkers behoorden 135 Italianen, 107 Belgen, meest Vlamin gen, cn verder 31 mijnwerkers van an dere nationaliteit, waaronder 6 Grieken en 4 Duitsers. Nederlanders waren in de mijn van Marcinelle op het tijdstip van de ramp niet aan het werk. Te middernacht waren acht lijken geborgen, namelijk die van 2 Italianen en 6 Belgen. In de vroege ochtend van woensdag gilden de sirenes van de mijn door de stille straten van het stadje. Honderden mensen, waarvan velen in nachtkleding, snelden de straten op en liepen hevig geschrokken naar de ingang der mijn. Daar was toen juist het drama begonnen, dat de bloedverwanten van bijna 300 mijn werkers in ondragelijke spanning zou brengen. Op de 765 meter verdieping was een kolenwagentje in een van de twee liftkokers gestort. In zijn val sleurde het wagentje een elektrische hoogspan ningskabel mee, waardoor kortsluiting ontstond. Onmiddellijk stond de omgeving van de 765 meter-verdieping in lichter laaie, beide schachten onbruikbaar makend. NEGEN Franse militairen zijn ten zuid westen van Algiers om het leven ge komen, toen een militaire vrachtwagen in een hinderlaag reed. Vijf inzitten den konden ontsnappen. EX-KONING Michael van Roemenië heeft een diploma gehaald, dat hem het recht geeft als burgerpiloot te vliegen. Hij heeft hiervoor examen gedaan in Santa Monica. TWEE MENSEN zijn gisteren vrij ern stig gewond bij een auto-ongeluk op de afsluitdijk. Doordat een achterband sprong, verloor de chauffeur van de wagen de macht over het stuur en de auto sloeg over de kop. EEN JAAR gevangenisstraf, waarvan one maanden voorwaardelijk en ont slag uit de militaire dienst was het vonnis van de Krijgsraad tegen een b?.roePssoldaat, die een legi- v^v=i5eW13s van de Spoorwegen had vervalst en met dit stuk papier een voorWhem !had geïncasseerd die niet voor hem was bestemd. ADLAI STEVENSON, die grote kans maakt door de democratische party aangewezen te worden als kandidaat voor het presidentschap van de V.S heeft zich openiijk uit gesproken tegen rassenscheiding on de Amerikaanse scholen. BIJ EEN WEDUWE in Lopik werd 6000 gulden gestolen, die zij had ont vangen als uitkering voor een huln behoevend zoontje. p DE NEDERLANDSE delegatie bij de Economische en Sociale Raad van de V.N. heeft er haar ernstige teleurstel ling over uitgesproken dat er nog ai- tijd geen ferm besluit is genomen voor hulp aan de onontwikkelde ge bieden. OP DE bovenverdieping van een pand in Deventer heeft een zware brand gewoed. De bewoners konden zich in veiligheid stellen, maar van het meu bilair kon weinig worden gered. EENNIEUWE douanewet in de Ver enigde Staten zal een belangrijke ver laging van de invoerrechten tenge volge hebben en de import-procedu res bespoedigen PRINSES Beatrix heeft gistermiddag met succes een volledig autorij-exa- men afgelegd. Elzasser dorpje Westhouse agJeei? vlucht van honderd warmt mi? Jaarlijkse reis naar het bn 2 begonnen.,., drie we ken eerder dan andere jaren Com mentaar overbodig. Jdlen- In een oogwenk trok de felle vuur gloed door een luchtkoker, tegen de luchtstroom in, zowel naar boven als naar beneden. Ook op de overige ver diepingen ontstonden branden. Een geredde, die gisterenmiddag tegen zes uur naar boven werd gebracht, ver klaarde dat tussen de 170 cn 850 meter-verdieping in alle mijngangen brand woedde. De hitte was ondrage lijk. Op een gegeven ogenblik was de hitte zo groot dat de laarzen van de mannen der reddingsploegen week werden. Voortdurend breidde de brand zich uit, totdat later zelfs op een diepte van 970 meter en 1015 meter brand woedde. Slechts een ploegje van 7 mijnwerkers kon, vlak nadat de brand was uitgebroken, nog naar boven ko men. Onderweg namen de 7 nog 18 mijnwerkers van een andere verdie ping mee, waar toen nog geen brand woedde en waar men nog onkundig was van hetgeen zich enkele honder den meters lager afspeelde. Bij het groepje behoorde nog een achtste man, de Fransman Caillard, die de lift moest bedienen. Toen de 7 aanstalten maakten om weer in de lift te stappen, die toen nog werkte, antwoordde hij: „Mijn plaats is hier. Ik ga niet naar boven." Hü bleef op zyn post. Sinsdien heeft men niets Weersverwachting van het KN M.I. geldig tot vanavond, opgei maakt woensdagavond 23 15 Sur- Droog en tamelijk zonnig weer' Overwegend zwakke wind uit uitl eenlopende richtingen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Aanvankelijk mooi weer, later bewolkt met enige regen of mot- regen. Warmer. t Vandaag: Zon onder 20.18 uur Morgen: Zon op 5.18 uur; Maan i op 10.48 uur. t o! meer van hem vernomen. Boven aan gekomen, viel ook de lift uit. Slechts een kleine lift in een andere koker werkte toen nog. Hiermee daal den kleine, speciaal opgeleide, red dingsploegen af om hulp te bieden. Het reddingswerk werd verricht door 12 mannen, die in groepjes van vier telkens twee uur beneden bleven. Daar werkten zij onder ondragelijke om standigheden. Reddingsploegen uit Pas de Calais in Noord-Frankrijk, uit Essen (Duits land) arriveerden in de loop van gis termiddag, maar zij waren voorlopig gedoemd werkloos te blijven. Té grote ploegen zouden de reddingspogingen slechts hinderen. Wel werden direct na een eerste radio-oproep van alle kanten uit België en noord-Frankrijk snelblusapparaten naar de mijn over gebracht waarvan men slechts een gedeelte kon gebruiken. Voor de mijn ingang speelden zich intussen hart verscheurende tonelen af. Tientallen vrouwen, onder wie veel Italiaansen, klemden zich snikkend vast aan de spijlen der hekken rond de mijn. Anderen staarden zwijgend en met bleke gezichten naar de zwar te rookkolom, die uit een der lift kokers meer dan honderd meter hoog de lucht introk. In de omgeving van de mijn hing een prikkelende rook lucht. Rond zes uur werd een man naar boven gebracht, die op de 835 meter verdieping ingesloten was geweest. Hij verklaarde dat op deze verdie ping alles was ingestort. ,,Er is niets meer aan te doen", zo zei hij. Even later werden echter drie ge wonden naar boven gebracht. Daar mee herleefde de hoop, dat er toch nog iets te redden viel. Intussen poogden de reddingsploe gen beneden de branden te blussen. Een geluk was, dat de ventilatoren nog werkten. Daardoor bestond de mogelijkheid, dat de ingeslotenen nog verse lucht toegevoerd kregen, maar daardoor bleef ook het vuur verder woeden. Tegelijkertijd probeerde men een verbindingsgang te boren vanuit een in aanbouw zijnde nieuwe mijn schacht naar een der gangen, waarin men nog overlevenden vermoedde. Tegen middernacht waren de stoffe lijke resten van 8 mijnwerkers, onder wie 6 Vlamingen, naar boven ge haald. Zes gewonden waren naar ver schillende ziekenhuizen getranspor teerd. De meesten leden aan een be gin van verstikking. Tegen midder nacht kreeg men enige hoop, omdat men nog klopsignalen hoorde. In 1930 heeft zich in dezelfde mijn nog een ongeluk voorgedaan. Daarbij vielen toen 30 slachtoffers. Koning Boudewijn van België ar riveerde gisteravond in een eenvou dig burgerkostuum bij de ongeluks mijn. Daar waren toen reeds de Belgische minister-president van Acker en enkele andere ministers aanwezig. De directeur-generaal van het Belgische mijnwezen, de heer v. d. Heuvel, legde in het kort uit hoe de ramp zich had toegedra gen. Uit deze uiteenzetting bleek, dat nog slechts een kleine lift in werking was, die tot 900 meter kon dalen. ,,Hoe lang kunnen de inge slotenen het uithouden", vroeg de koning. ,,Dat hangt af van de zuur stofdichtheid", gaf de directeur- generaal ontwijkend ten antwoord. Daarna begaf de Koning zich naar een der mijnschachten, waarna hij be zoeken aflegde aan de rouwkapel en aan het ziekenhuis, waar hij sprak met enkele overlevenden. Vanmorgen arriveert vanuit Rome de Italiaanse minister van arbeid in Marcinelle. waar hij zich persoonlijk van de toedracht van de ramp op de hoogte zal stellen. Het grote hek van de kolenmijn was gesloten en tien gendarmes trachten de naar nieuws hunkerde menigte in bedwang te houden. Er stonden on geveer 400 personen radeloos en zuch tend toe te kijken. Als het hek open ging om ambulancewagens of nieuwe ploegen door te laten, kwam er dei ning onder de menigte, die trachtte op de binnenplaats te komen. Op een gegeven ogenblik slaagde een Italiaan er ondanks het verzet van de gendar mes in door het hek binnen te glip pen. Hij liep de binnenplaats op, roe pend ,,ik wil de gewonden zien". Plot seling zeeg hij echter ineen. Hij is naar de verpleegzaal gebracht. Som mige vrouwen vielen flauw, andere kregen een zenuwaanval. Boven: Een overzicht van het ter rein van de mijn. Op de voorgrond ziet men wachtende familieleden en kameraden die kijken naar de be drijvigheid van de brandweer en reddingsbrigaden op het terrein. De onderste foto geeft een beeld van de vrouwen en collega's die voor het hek van het terrein staan te wachten op de laatste berichten over de ingeslotenen Kees Pellenaars heeft een brief geschreven aan Piet van lerlant, waarin hij officieel be vestigt het volgend jaar het ploegleiderschap in de Tour de France niet meer te ambiëren. De tekst van de brief luidt als volgt: ..Ter bevestiging van het onderhoud deel ik mede, dat ik (Pellenaars) bij mijn besluit blijf in 1957 geen ploeg leidersfunctie te aanvaarden voor de Ronde van Frankrijk. Gelie ve dit zo spoedig mogelijk door te geven aan de Ko ninklijke Neder landse "Wielren- Unie, opdat de sportcommissie tij dig naar een an dere functionaris als zodanig kan uitzien. Ik zou het op prijs stellen, indien dit besluit ook officieel wordt meegedeeld aan de heer Jacques Goddet." Naar verluidt zou de directeur van de Ronde van Frankrijk, de heer Jacques Goddet, binnenkort naar Ne derland komen om enkele kwesties met wielerinstanties te bespreken, waarbij natuurlijk ook het besluit van Pelle naars. om voor het volgende jaar geen functie van ploegleider voor de Tour de France te aanvaarden, ter sprake zal komen. I Premier Eden van Engeland heeft gisterenavond in een rede voor radio en televisie verklaard, dat interna tionaal toezicht op het Suez-kanaal moet worden beschouwd als een kwes tie van leven of dood voor de hele wereld. Het gaat niet aan. zei hij, dat men zonder overleg een internationale maatschappij in bezit neemt. Als deze handelwijze aanvaard wordt, aldus Eden, levert men de wereld over aan de genade van één man. Engeland is vóór een regeling op internationale basis. Het wil Egypte garanties geven voor een behoorlijke behandeling en een redelijk aandeel toewijzen in zeg gingschap over de exploitatie van het kanaal. De mogelijkheid dat de door vaart door het kanaal willekeurig kan worden stopgezet, moet echter uitge sloten zijn. Eden betoogde met klem, dat Engeland naar een vreedzame op lossing van de kwestie streeft, ondanks het feit dat het de mogelijkheid van een gewapend ingrijpen onder het oog ziet en .dienovereenkomstig maatrege len neemt. Premier Nasser van Egypte heeft voor een nieuwe verras sing gezorgd, door bekend te maken dat zijn voorgenomen be zoek aan Moskou, op 14 augus tus a.s., gewoon door zal gaan. Dit betekent dus dat uii in geen geval zelf in Lonrtm ajs daar twee dagen i ves- tie Suez besproken Nas ser blijft enkele weken in Rus land- Sjepkilov, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft ge zegd, binnen twee dagen te zullen antwoorden op de uitnodiging voor de conferentie. Men meent in de Russische hoofdstad dat het Krem lin de invitatie „met voorbehoud op verschillende punten" zal aanvaar den. Sjepilov zei onomwonden dat zijn regering niet van plan was Egypte financiële hulp te bieden bij de aanleg van de Assoean-dam! De Syrische pers meldt dat op 16 augustus in Syrië een. algemene sta king gehouden zal worden uit protest tegen de Londense conferentie. Zes duizend Syrische studenten zouden zich in het Egyptische leger willen laten inlijven. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie van gisteren verklaard goede hoop te hebben dat de kanaal kwestie langs vreedzame weg zal wor den opgelost. Hij kon zich niet in denken dat met geweld een goede op lossing zou worden bereikt, waarmee „hij niet wilde zeggen dat er onder geen beding gebruik van wapens moest worden gemaakt". Het was goed te bedenken, zei hij, dat het hier ging om een waterweg, die bij verdrag tot een internationale waterweg was ge maakt. Op de vraag of Amerika aan een even tuele oorlog zou deelnemen, gaf de president geen antwoord. Premier Nehroe van India heeft in het parlement meegedeeld, dat zijn land de conferentie in Londen zal bijwonen. Hü veroordeelde het treffen van oorlogsvoorbereidingen en zei, dat India de uitnodiging slechts aanvaard de op voorwaarde dat deze aanvaar ding de „onbetwistbare Egyptische souvereiniteit" niet zou aantasten. Zonder instemming van Egypte zou er geen beslissing genomen kunnen wor den. Indonesië heeft nog altijd geen ant woord gegeven op de uitnodiging voor Londen. Het wacht op „verdere in lichtingen van de Britse regering en van bevriende Afro-Aziatische lan den", Griekenland heeft Engeland om uit stel van de conferentie gevraagd en om verandering van da plaats van bij. De grootste mijnrampen die zich in onze eeuw hebben voorge daan, zijn de volgende: 1906 Courrières (Frankrijk) 1176 doden. 1909 Illinois (Ver. Staten) 259 doden. 1911 Whitehaven Gr.-Britt 136 doden. 1934 Wexham (Gr.-Britt.) 263 doden. 1947 Centralia (Ver. Staten) 100 doden. Whitehaven (Gr.-Britt.) 100 doden. 1950 Gelsenkirchen (Duitsl.) 76 doden. 1951 Easington (Gr.-Britt.) 80 doden. West-Frankfort (V.S.) 119 doden. 1952 Zwichau (Saksen) 47 doden. 1954 Grosseto (Toscana) 42 doden. 1955 Zongouldak (Turkije) 47 doden. Calcutta (India) 55 doden. Gelsenkirchen (Duitsl.) 41 doden. Een overzicht van het blus- singswerk. Op de voorgrond staan leden van de reddingsbri gade klaar om, zodra dit moge lijk is, te kunnen afdalen. De politie en militairen in geheel Griekenland hebben opdracht gekre gen, zich tot nader order paraat te houden. Naar men meent te weten, is de maatregel genomen uit voorzorg tegen mogelijke ongeregeldheden na de terechtstelling van drie Cyprioten wier doodvonnissen door de gouver neur van Cyprus zün bevestigd. Na de terechtstelling van twee Cy prioten in mei zijn bij onlusten in Athene vier mensen gedood. De ter dood veroordeelden zijn de 25-jarige Andreas Zakos, de 22-jarige Charilwos Michael en de 22-jarige Yianis Patatsou. Patatsou is veroor deeld wegens het vermoorden van een Turks-Cyprische politieman, Michael en Zakos hebben deelgenomen aan een overval waarbij een Britse mili tair om het leven kwam. Griekenland heeft Engeland ver zocht de terechtstelling van de drie veroordeelden af te gelasten. Volgens Griekse kringen zijn woens dag telegrammen verstuurd naar ko ningin Elizabeth en president Eisen hower met een verzoek om tussen komst te elfder ure voor de drie men- Volgens de laatste berichten uit Columbia zijn er bij de dy- namietontploffing in de stad Cali minstens 1200 mensen om het leven gekomen. De materi ële schade wordt op 50 miljoen gulden geschat. De regering heeft drie dagen nationale rouw afgekondigd. Het gehele centrum van de stad is verwoest. De explosie heeft een gat in de grond geslagen van 70 meter breed en 40 meter diep. President Penilla heeft de ramp een politieke misdaad" genoemd, die in verband zou staan met ondergrondse politieke activiteiten. De gewapende macht, zei hij, zal niet rusten voor alle schuldigen gestraft zijn. Op het kerkhof te Cabi, waarvan drie vierkante kilometer door de ont ploffing omgewoeld werd, werken de Z.H. de Paus is voornemens, in 1957 aan de internationale Kajottersbewe- ging zijn goedkeuring te geven als wereldapostolaatsbeweging van, voor en door de arbeidersjeugd. Het is de bedoeling dat tijdens de algemene vergadering van de interna tionale VKAJ-KAJ die in augustus 1957 in Rome wordt gehouden, het eerste internationale bestuur wordt gekozen voor de tijd van vier jaar. In deze wereld-vergadering is elke national, leiding van de VKAJ en KAJ vertegenwoordigd met twee leid sters en twee leiders en de twee na tionale aalmoezeniers. De samenkomst van de KAJ in Rome zal met grote feestelijkheden gepaard gaan. grafdelvers onafgebroken. Veel zwaar gewonden zijn dinsdagnacht in zie kenhuizen overleden. Een groot gedeelte van de straten te Cali is bedekt met een dikke laag glas van ruiten die bij de ontploffing stukvlogen. De binnenstad is her schapen in een woestenij van stof van bakstenen, brokstukken van verkool de balken, stukken schroot, enz. Er liggen vijftienhonderd daken boven op tweehonderdvijftig verwrongen wagens. De hoofdpoort van de St. Pieters- kathedraal is half afgerukt. Die van de St. Franciscokerk is zwaar be schadigd. Temidden van die verwoesting, bo ven een hoop lijken die nog niet allo onder het puin uitgehaald zijn, lopen mensen rond die door het ongeluk ge troffen werden: moeders die hun kin deren zoeken, mannen die hun vrou wen zoeken. Militairen en burgers, geestelijken en dokters lopen overal rond en bren gen hulp of troost. ROTTERDAM. De vierjarige Hendrik van Loosdrecht liep, in het bijzijn van zijn ouders, ineens de straat op. Het ventje werd door een auto gegrepen en vrij wel op slag gedood. IJMUIDEN. Een achtjarig jon getje liep plotseling de weg op. Het werd door een auto aangere den en overleed even later. Zijn moeder kwam vorig jaar door een auto-ongeluk om het leven. BRUINISSE. De 58-jarige wet houder van Bruinissé, J. Bal, maakte een zo ongelukkige val met zijn bromfiets, dat hij ter plaatse overleed. HEEMSKERK. Het achtjarig zoontje van de familie S. kwam onder de aanhangwagen van een tractor terecht, waarop het even tevoren geklommen was. Het ven tje overleed in het ziekenhuis.

de Stem | 1956 | | pagina 1